MIDDELBURGSCHE COURANT zeeland. UGOESCHÉ COULANT) Barcelona gevallen BINNENLAND. Groote inbraak in een juwelier" zaak te Den Haag, Belgisch Rijnschip in den storm vergaan. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND. NOORD-BEVELAND. ieded.) ringen pot- tijd- fmein- het naar Igd in Ir een pmge- |n die eiken, et tot lebben -Het rdsch 11 sla- ]te be- itat |moei- psom- ver- tus- Ik van a.n de lonu- bfdee- jaande |maar en is, td en de ver- rinci- iiend en tlder- I haar van einen In en }uwd, rmen I aan- aan Jl and- li vers ïkjes- |houd z}jn appij, an- be- ;and ïoud de ge en Irden Ivoor ook |ken- pgen pvan de pati- ieze te liaar |dan te 7or- liet te ats- E„ Dagblad. Uifg.N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. 1 Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 et. NUMMER gt. TWEE BLADEN. DONDERDAG 26 JAN- 193». EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct, RADIOREDE VAN H.M. DE KONINGIN. Naar gisteravond per radio werd mede gedeeld, zal H. M. de Koningin op Vrijdag 27 Januari om 12.45 uur voor de radio spre ken, met als onderwerp: „Onze taak in deze dagen, in verband met de moreele en gees telijke herbewapening". HET PRINSELIJK PAAR EN PRINSES BEATRIX IN DEN HAAG. Prinses Juliana is gistermiddag voor een verblijf van eenige dagen in Den Haag ge arriveerd. Prins Bernhard en Prinses Beatrix kwamen in den loop van den avond in Den Haag aan. ONTVANGST VAN GEZANTEN DOOR HET PRINSELIJK PAAR. Men meldt ons van officieele zijde, dat het prinselijk paar hedenmorgen op het paleis Noordeinde te Den Haag de gezan ten en hunne dames ontvangen heeft, voor zoover deze nog niet aan H.H.K.K.H.H. wa ren voorgesteld. EEN NIEUW MARINE-VLIEGTUIG. Geslaagde proefvlucht van de Fokker C 14-W. Het eerste toestel van een voor den ma rine-luchtvaartdienst bestemde serie van 24 watervliegtuigen, type Fokker C 14-W, een drijvervliegtuig voor voortgezette op leiding, dat tevens als lichte zeeverkenner dienst kan doen, is gereed gekomen en heeft met goed gevolg te Schellingwoude zijn eerste proefvluchten uitgevoerd. DE „JOHAN MAURITS VAN NASSAU" TE DAKAR. Het flottieljevaartuig „Johan Maurits van Nassau" is, op weg naar Curacao, de haven van Dakar binnengeloopen. DE TACHTIGSTE VERJAARDAG VAN DEN EX-KEIZER. Gisteravond zijn op Huize Doorn de her tog en hertogin van Brunswijk, de kroon prins en kroonprinses van Griekenland en Prins Frederik Christiaan von Saksen aan gekomen, ter bijwoning van de feestelijke herdenking van den tachtigsten verjaardag van den ex-keizer. De buit loopt in de duizenden guldens. Tusschen middernacht en 8 uur heden ochtend is ingebroken in „Het Gouden Mo lentje", een winkel voor den inkoop en ver koop van goud, zilver en juweelen, waarvan de heer G. Merkle eigenaar is, en die ge vestigd is op het Spui 167a te Den Haag. Naar voorloopige, ruwe schatting, bestaat de buit uit gouden voorwerpen ter waarde van 50.000. De inbrekers hebben hun werk bijzonder handig gedaan. Zij hebben drie ladders ge stolen uit een schuurtje in den tuin van de kosterjj van de Nieuwe Kerk. Met behulp van deze ladders hebben zij een tocht ge maakt over daken en platten, waarna zij zich van het dak van de juwelierszaak af naar beneden hebben laten zakken. Het is een heel moeilijk en gevaarlijk werk ge weest, want de dak goten van deze huizen zijn zeer smal. Aan de achterzijde van den winkel hebben zjj een raam opengeschoven en de daarachter geplaatste ijzeren baren geforceerd. Niet alleen was dit raam door een ijzeren traliewerk beschermd, maar er was ook nog een zwaar hangslot te verbre ken, dat autogenisch gelascht was. Nadat de inbrekers op den beganen grond waren gekomen, hebben zij het kantoor, dat achter den winkel ligt en den winkel zelf grondig doorzocht. Alles wat van goud was hebben zij meegenomen: gouden tasschen, horlo ges, met briljanten bezette ringen en arm banden. Eén van deze armbanden, die in de étalage lag, kostte 3500. Al het aanwezige zilver, waaronder 9 baren, die op het bu reau van den heer Merkle lagen, hebben de inbrekers versmaad. Bij het onderzoek is geen enkelen vinger afdruk gevonden. De inbrekers hebben bo vendien een groote hoeveelheid peper ge strooid, om te verhinderen, dat politiehon den een spoor zouden ontdekken. Na geda- nen arbeid zijn de inbrekers, die de ladders hebben achtergelaten, door de voordeur naar buiten gegaan, nadat zij in eenlade van het bureau van den heer Merkle een sleutel van de voordeur hadden gevonden. Zooals gezegd, hebben de inbrekers alleen gouden voorwerpen gestolen. De glazen pla ten in de etalage waren geheel leeg en in de glazen kasten in den winkel is geen enkel gouden voorwerp van waarde blijven liggen. Wel lagen er nog eenige kleine gou den armbandhorloges voor dames, maar deze hebben weinig waarde. De heer Merkle is verzekerd tegen in braak. DE NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN HET DUITSCHE GRENSGEBIED. Wijziging der deviezenregeling. Zooals bekend, genieten de in Nederland wonende arbeiders, die in het Duitsche grensgebied werken, van een speciaal voor hen geldende deviezenregeling. Dezer dagen heeft een bericht de ronde gedaan, dat, in afwachting van een nader te treffen regeling, de geldende bepalin gen door de Duitsche regéering met één maand, dus tot 1 Maart a.s. zouden zijn verlengd. De regeeringspersdienst deelt me de, dat dit bericht niet juist is gebleken. Gelijk aan alle organen der openbare ar beidsbemiddeling in de grensstreken in De cember is medegedeeld, bestond toen reeds 51® J^ogelijkheid dat de gedurende het. jaar 1938 gegolden hebbende betalingsregeling voor grensarbeiders in 1939 zou worden herzien. Sedert heeft de Duitsche regee ring met ingang van 1 Februari a.s. ver anderingen in de bestaande regeling ge bracht. Het Belgische rijnschip „Aline" (schip per Potter) is gistermiddag even na vijf uur op de Oosterschelde nabij Wemeldinge door het stormweer overvallen en gezon ken. De bemanning, bestaande uit vier perso nen, wist zich in de roeiboot in veiligheid te brengen en is later door de sleepboot „Secunde" (kapitein Volker) welke het Rjjnschip sleepte opgepikt. Later heeft het bergingsvaartuig „Zeehond" de bemanning overgenomen en te Wemeldinge aan land gebracht. Het schip was geladen met zand en op weg naar België. De „Aline" is af komstig uit Gent en meet 1298 ton. EEN BELANGRIJKE DAG VOOR „DE SCHELDE". Het was heden voor de afdeeling vlieg tuigbouw van de N.V. Kon. Mij „de Schel de" een belangrijke dag, daar het eerste product van de groote order van de ma rine, bestaande uit 18 Dournier-vliegma- chines, is gereed gekomen. Zooals bekend bouwt „de Schelde" deze vliegtuigen in sa- menking met „Aviolanda" te Papendrecht. De Schelde" bouwt de vleugels met moto ren. Deze vleugels zijn 27 meter lang en de breedte is over de motoren 7 meter. Er zijn 3 motoren ingebouwd. Door gebruik van zeei licht materiaal, weegt alles samen slechts 3% ton. Hedenmorgen te 9 uur werd het gevaarte op een daartoe speciaal vervaardigd onderstel van den vliegtuigen bouwloods op den Singel naar het terrein van „de Schelde" aan de Houtsade ver voerd, waarop het op een lichter van de Schelde werd geplaatst. Dat alles geschied de onder toezicht van den bekenden vlieg tuigbouwer, den heer T. Slot, Ir. Matzinger en verschillende vliegtuigbouwers. Het on derdeel wordt nu naar Papendrecht ge sleept en daar verder afgewerkt. ARNEMUIDEN. Gister herdachten de hee ren L. K. J. de Pree en M. Caljouw den dag waarop zij voor 25 jaar in dienst tra den bij den heer J. K. Crucq, timmerman en aannemer te Arnemuiden. RAAD VAN KOUDEKERKE, Bepalingen voor den bouw van zomerhuizen vastge steld. KOUDEKERKE. Woensdag vergaderde de Raad voltallig onder voorzitterschap van burgemeester JJ. L. Dregmans. De V o o r z. wenschte den Raad en het gemeentepersoneel het beste toe voor 1939. De internationale spanningen nemen toe, maar ondanks dat wekte spr. allen op niet te vervallen in dof pessimisme, maar met gematigd optimisme de toekomst te gemoet te gaan en met vernieuwden ijver voort te werken aan het belang en wel- zijn der gemeente. In dankbare herinnering bracht spr. de geboorte van Prinses Beatrix en de eens gezinde en enthousiaste herdenking van het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M, de Koningin. Veel is weer in het afgeloopen jaar ge daan kunnen worden, maar van de aller grootste beteekenis achtte spreker het feit, dat de Raad het onderling volkomen eens is geworden over de groote geschillen wel ke vorig jaar nog bestonden. Dat belooft veel voor de toekomst. Dankbaar is spr voor de vlotte wijze waarop soms zeer be langrijke raadsagenda's worden afgewerkt, Geheel voldaan is spr. echter niet, want er komen nog vergaderingen voor, waar in te veel gesproken wordt; daarom wordt voor 1939 den raad meegegeven, de bespre kingen zooveel mogelijk te beperken. Spreker wenschte den secretaris harte lijk geluk met diens 30-jarig ambtsjubile um dat hij op 1 Januari mocht herdenken Genoemde functionaris wordt geprezen om zijn eerlijkheid en correctheid en werd hartelijk dank gebracht voor al hetgeen door hem in deze 30 jaren in het belang der gemeente is verricht. De heer Contant zegde dank voor de aangeboden gelukwenschen en wensch te vvederkeerig den voorzitter met de zij nen het beste toe. Spr. gaf de verzekering, dat de Raad ten allen tijde steun zal ver- leenen wanneer deze door den voorzitter zal worden gevraagd. Bij de behandeling van het adres van den heer J. de Buck, houdende verzoek om wijziging van het uitbreidingsplan merkte de heer De K r o o op, dat Voor zoover dientengevolge Nederland- sche arbeiders niet meer in de gelegenheid zijn in Duitschland passend werk te aan vaarden, kan er op gerekend worden dat zij in Nederland op gelijke wijze zullen worden behandeld als andere onvrijwillig werkloozen. HET BESLAG OP DE PERS VAN HET NATIONALE DAGBLAD. Bezwaarschrift ingediend Mr. A. J. van Vessem heeft hedenochtend bij de Haagsche rechtbank een bezwaar schrift ingediend tegen de inbeslagneming van de rotatiepers van het Nationale Dag blad, welke op 13 Januari j.l. op last van de justitie is geschied naar aanleiding van eenige door mr. M. M. Rost van Tonningen geschreven artikelen, waarvan de vorm of strekking beleedigend werd geacht voor den minister van justitie, mr. Goseling, voor den procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch, mr. E. L. M H. baron Speyart van Woerden en voor den centralen raad van beroep. Onverwijlde opheffing van het beslag wordt in het bezwaarschrift verzocht. De Spaansclie burgeroorlou. De oprukkende troepen vein Franco heb ben gistermiddag de stad Barcelona van al le zijden ingesloten. Bij duizenden gaven de verdedigers, zoo meldden de rechtschen, zich over. Vanmorgen werd de omsingeling voltooid en toen schijnt het verzet spoedig te zijn ingestort Om 1 uur vanmiddag werd althans uit Burgos gemeld, dat de voorhoe de van Franco's legers de stad binnen wa ren gerukt en haar zonder tegenstand te ontmoeten, konden bezetten. Groote voorreien levensmidde len zullen naar Barcelona wor den gebracht. Reeds een maand geleden zijn door de regeering van Burgos gedetailleerde voor zieningen getroffen voor de bezetting van Barcelona. Besloten is dat den dag na het binnenrukken van de troepen de arbeiders bevel zullen krijgen den. post te bezetten, dien zij voordien innamen. De machinerie zal in de eerste dagen langzaam weer op gang worden gebracht. Daarna zal een on derzoek worden ingesteld naar het optre den van een ieder. Wat de ravitailleering betreft, staan dui zenden vrachtwagens met levensmiddelen, kleeding enz. sedert gisterochtend op niet grooten afstand van de stad te wachten. De volgende cijfers worden genoemd: 800.000 kg brood evénwel meel, 200.000 blikken conserven, 200.000 rantsoenen vleesch etc. voor de eerste hulp. De politiedienst zal waargenomen wor den door groepen guardia civil. DE LAATSTE TREIN UIT RE- PUBLULEINSCH BARCELONA. De laatste trein uit Barcelona, die het traject tot de Fransche grens heeft kunnen afleggen, is gisteren te Portbou aangeko men met ruim tweehonderd gevluchte vrou wen en kinderen. De-.fcieeste vluchtelingen hadden in twee dagen niets te eten gehad. Een tweede trein heeft gistermorgen om vier uur getracht uit Barcelona te vertrek ken, doch de spoorlijn werd zoo zwaar ge bombardeerd, dat hij moest terugkeeren. De zenuwen van de vluchtelingen zijn ge schokt door den honger en de inspanning. tot zijn verwondering een prae-advies daar over ontbreekt. De V o o r z. achtte dit volkomen overbodig. Het uitbreidingsplan is eenmaal vastgesteld en er is geen enkele grond aanwezig dit adres alsnog in overweging te nemen. Den heer De K r o o speet het dat de vrijheid van onze burgers zoo aan ban den gelegd wordt. De heer Moens constateerde dat bij de ter inzage legging van het ontwerp uitbreidingsplan, door adressant niet ge reclameerd is. Dehr Sanderse was teleurge steld, dat hierover het woord is gevoerd. Het persoonlijk belang moet wijken voor het algemeen belang. Het adres werd voor kennisgeving aangenomen. Bouw van zomerhuizen. De verordening tot wijziging der bouw verordening, inhoudende bepalingen waar aan zomerhuizen moeten voldoen, had de heer Sanderse huiverig gemaakt om tot bestudeering daarvan over te gaan, omdat het een jaar betreft, welke al vele en groote moeilijkheden heeft mee gebracht. Na kennisname van het voorstel van B. en W. was spreker echter gerust gesteld, want nu zal aan den bestaanden chaotischen toestand een einde komen. Spr. gaf in overweging ook aan de te plaatsen omheiningen groote aandacht te besteden. De heer De K r o o achtte den bouw van zomerhuizen niet in het belang der gemeente. Spr. kan toch het voorstel van B. en W. toejuichen mits de deur niet te wijd wordt opengezet. Gaarne zou spreker eerst het terrein bjj Zwanenburg ingebruik zien genomen, dat is gemeentegrond en eerst daarna het terrein aan den Gaige- weg, dat in particuliere handen zit. De V o o r z. merkte op, dat het van middag niet gaan kan over den ouden strijd óf terrein Zwanenburg, öf terrein Galge- weg, omdat het voor de duinstreek gelden de uitbreidingsplan beide terreinen aan wijst voor den bouw van zomerhuizen. Eerstgenoemd terrein is verre van bouw rijp en in geen geval vóór het aanstaand zomerseizoen ais zoodanig gereed te ma ken. Laatstgenoemd terrein ligt gereed om onmiddellijk bebouwd te worden. Er bestaat groote behoefte aan zomerhuizen Welnu, daarom komen B. en W. met het voorstel terzake, een verordening vast te stellen, teneinde ten behoeve van de zo merhuizen met mindere eischen, dan die welke thans in de bouwverordening zijn opgenomen, te kunnen volstaan. De voorgestelde verordening werd z.Es. aangenomen. Gratificatie voor de volontairs. Het voorstel om aan de beide volontairs een gratificatie toe te kennen van 25 ieder, had de instemming van den heer Kammeraad, maar spr. vroeg of daarmede geen onbillijkheid begaan wordt tegenover den ambtenaar ter secretarie, van •wien het initiatief is uitgegaan om over uren te maken. De heer L o r i e r wenschte hetzelf de te vragen. De heer Sanderse vroeg of den betrokken volontairs gevraagd is, of zjj met de voorgestelde gratificatie genoegen nemen. De voorgestelde bedragen achtte spr. miniem. Het zijn slechts fooien. De vraag van de heeren Kammeraad en Lo- rier kon spr. niet onderschrijven; overal wordt door vast personeel dikwijls over gewerkt en dat dient niet gehonoreerd te worden. De heeren Moens en De Kroo waren ook huiverig om overuren te ver goeden. De Voorz merkte op dat het aan tal kantooruren in deze gemeente vast gesteld voor het secretarie-personeel eer uur per dag korter is dein die* welke gelden in de meeste gelijksoortige gemeenten. B. en W. zullen daarin geen wijziging bren gen, want alle ambtenaren zonder eenige uitzondering schromen niet, zoo noodig en geheel vrijwillig overuren te maken. Ei mag nu rfiet direct aan de betaling var overuren worden gedacht. De aan de vo lontairs toegedachte gratificatie achten B. en W. niet te laag. Een voorstel Kammeraad orr de gratificatie ook toe te kennen aan den ambtenaar ter secretarie, werd niet on dersteund. Het voorstel van B. en W. werd z.h.s aangenomen. Een onderhandsche aanbesteding. Vervolgens stelden B. en W. voor om d< verdere doortrekking van de Wilhelmina- laan onderhands op te dragen aan der. heer L. G. J. van de Ven. Dit ontmoette bezwaar bij den heer' De Kroo Spr. merkte op, dat er in de gemeente nog meer aannemers wonen. Tegenover hen gevoelt spr. zich niet vrij, wanneer hij he* voorstel van burgemeester en wethouders zou steunen. Er ligt bovendien een be sluit van den Raad, dat werken boven de 500 moeten worden aanbesteed. De hr SandersJe achtte de strek king van het betoog van den heer De Kroo juist; maar gezien de motieven welke B en W. tot hun voorstel hebben geleid, zal hij voor stemmen. De hr Jasperse was het geheel eens met den heer De Kroo. De V o o r z. hoorde hier vanmiddag voor het eerst, dat de Raad indertijd het besluit genomen heeft, dat werken boven de 500 moeten worden aanbesteed. Wanneer hij daarvan vroeger op de hoogte was geweest, zou hij toch geen an dere houding hebben aangenomen. Het standpunt dat B. en W. hebben ingenomen houdt allerminst in, dat de andere aan nemers als minderwaardig worden be schouwd. Het eerste werk is echter na openbare aanbesteding opgedragen aan den heer Van de Ven, het tweede werk is volkomen een voortzetting van het eer ste en daarom is het absoluut in het fi nancieel belang der gemeente, dat de uitvoering hiervan onderhands wordt op gedragen aan den aannemer van het eer ste gedeelte. De gehouden openbare aan besteding in het voorjaar van het vorig jaar heeft dit overduidelijk bewezen. Het voorstel om het werk onderhands op* te dragen aan den heer L. G. J. van de Ven voor een bedrag van 5615, wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. (Te gen de hrn Jasperse, De Kroo en De Rij ke). Aangenomen werden voorts de voorstel len tot belegging van 3100 in Staatsstuk ken, en dat waarbij met ingang van 1 Februari 1939 de rente der geldleeningen aangegaan tegen 414 en 4 tot 3 per jaar zal worden verlaagd. Het hoofdstembureau voor de verkie zing van leden voor den gemeenteraad wordt samengesteld als volgt: J. L. Dregmans, voorz.; J. A. Contant; A. J. Stoppels; F. de Rijke en J. Moens, leden; plaatsverv. leden: J. de Kroo; A. de Lange en J. Verhage.. De stembureaux worden samengesteld als volgt; Stemdistrict I: J. L. Dregmans, voorz.; J. A. Contant; J. Jasperse, leden; plaatsverv. leden: F.de Rijke en J. Verhage. Stemdistrict II: A. J. Stoppels, voorz.; D. Sanderse en J. Lorier, leden; plaatsverv. leden: A. de Lange en C. A. Kammeraad. Goedgekeurd werd een wijziging der ge- meente-begrooting voor 1938 en 1939, waarop een bedrag is gevoteerd van 800 voor de outillage van den luchtbescher mingsdienst. De aanslag hondenBelasting van den br A. Spoeter wordt oninbaar verklaard. Omtrent de reclame van den heer H Ruck tegen zijn aanslag hondenbelasting vroeg dehr Sanderse een nader onderzoek. De Voorz. deelde mede, dat dit totaal overbodig is. B. en W. hebben deze zaak nauwkeurig onderzocht. Reclamant ging, als hij zijn hond even vrij liet, aan vankelijk met de lijn uit. Al spoedig liep de hond los; nadat de veldwachter hem te verstaan gegeven had, dat bij losloopen een aanslag zou volgen, ging het een poos .goed, maar daarna werd de hond weer meer dan eenmaal losloopend aangetrof fen. De hr Sanderse merkte op, 'dat het betrokken hondje voortdurend aan zijn hok bevestigd was, zoodanig, dat de buren er medelijden mee kregen. Het los loopen was toevallig het gevolg van een afbreken van de lijn. De veldwachter mag volgens spr. ook andere dan wel eens meer controleeren. De heer Mo ens meende een zach te verdachtmaking ten opzichte van den betrokken ambtenaar te hooren lanceeren Daartegen wenschte spr. te protesteeren, want de beide politieambtenaren achtte spreker hoog. De hr Kammeraad constateerde, dat het voorkomt, dat de menschen de honden opzettelijk laten losbreken. Spr. stelde zich op het standpunt, dat er maar eens een voorbeeld gesteld moet worden, Dehr Sanderse had niet be doeld een beschuldiging uit te spreken, maar spr. meende dat reclamant onrecht wordt aangedaan. De Voorz. nam hiervan goede nota, daar hij zich anders genoodzaakt zou ge zien hebben, den betrokken ambtenaar in bescherming te nemen. Spr. had hem op gedragen zoo op te treden en dat is weer het gevolg van de klacht welke hem van den heer Sanderse bereikte over de honden in den Lageweg. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Rondvraag'. De hr Sanderse klaagde over gehakt hout dat langs den Lageweg al WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Betrokken tot zwaar bewolkt met plaatselijk nog eenig regen of natte sneeuw vooral in het Noorden, lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt. Meest matige O. tot Z. wind. UKKEL: vry sterke tot matige Z. tot Z.O. wind, zwaar bewolkte hemel, tijdelijk regen, enkele opklaringen, aanhoudend ma tige temperatuur, licht nachtvorst. Vr 27 Jan. Zon op: 7 h 52; onder: 16 h 34; Licht op: 17 h 04; Maan op: 10 h 04; E.K.: 28 Jan. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Januari. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 26 4.28 16.55 11.07 23.05 Vrijdag 27 5.05 17.35 11.43 23.50 Zaterdag 28 5.50 18.26 12.30 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Januari. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 26 6.21 18.41 12.05 Vrijdag 27 6.55 19.18 0.16 12.41 Zaterdag 28 7.34 20.03 0.59 13.28 eenige weken ligt opgestapeld. De heer De Lange wees op den slechten toestand waarin de voormalige trambaan langs de Vlissingsche straat zich bevindt. Sommige bewoners kunnen moei lijk in huis komen. De heer De Kroo zag gaarne wij ziging gebracht in de plaats welke door de bussen van de Stoomtram Walcheren op het dorp wordt ingenomen. De Voorz. zal de klacht van den heer Sanderse als hoofd van politie onder het oog zien en afdoen; de opmerking van den heer De Lange zal spr. doorge ven aan den Prov. Waterstaat, terwijl de zaak door den heer De Kroo aangesneden in de vergadering van B. en W. ter spra ke zal gebracht worden. 's-HEER-ABTSKERKE. Een dochtertje van De Pundert kwam bij het stoeien te vallen en brak haar arm. Geneeskundige hulp werd verleend door dokter Wouda. Het kind is vervoerd naar het ziekenhuis te Goes. DE RADIO-REDE VAN H. M. KONINGIN. IERSEKE. Gezien het groote nationale belang van dé rede, welke H. M. de Konin gin op Vrijdag a.s. kwart voor een voor de radio zal uitspreken over het onderwerp; „Onze taak in deze dagen in verband met de geestelijke en moreele herbewapening", worden door den burgemeester dezer ge meente maatregelen getroffen, opdat ieder in deze gemeente door middel van luidspre kers in de gelegenheid wordt gesteld, daar naar te luisteren. WEMELDINGE. Dinsdagavond hield de Gereformeerde Meisjesvereeniging „Meis- jesroeping", alhier haar eerste jaarverga dering in samenwerking met haar groo- tere zustervereeniging „Ora et Labora". Nadat de heer M. 'Florusse als voorzitter der Oudervereeniging de vergadering op ge bruikelijke wijze had geopend werd een ge deelte uit Joh. 10 voorgelezen, waarna het jaarverslag in samenspraak-vorm volgde. Vervolgens werden de verschillende bondsliederen gezongen en het verdere ge deelte van den avond gevuld met samen spraken, opstellen, voordrachten, zang, enz. Ook werd een wedstrijd in het memori- seeren gehouden, waarbij ds. M. P. van Dijk en de heer M. Hoogerheide als juryleden optraden. De prijs daarvoor werd bij loting tusschen de dames P. van de Linde en S. Adriaanse aan de laatstgenoemde toege kend. Namens de ouders der meisjes sprak de heer W. Vleugel Az. enkele woorden terwijl ook de heer Florusse aan enkelen zijn dank overbracht voor de door hen ver richten arbeid. RAAD VAN KOLIJNSPLAAT. Raadsleden, die elkaar de hand niet meer willen drukken. KOLIJNSPLAAT. Woensdag vergaderde de Raad onder leiding van burgemeester Stüte voltallig. Van den heer J. A. Schuit was een ver zoek ingekomen om bij eventueele gelegen heden ook in aanmerking te mogen komen voor de leverantie van meubelen aan de gemeente. Ingewiligd. Van de Bank van Nederlandschë Ge meenten was een schrijven ingekomen, dat zij bereid was, de leening van 4500. tegen 4 met ingang van 1 Mei a.s. te veranderen in een leening tegen 3% Aangenomen. In de plaats van den heer J. Felius, die voor zijn benoemig tot lid van .de com missie van toezicht op het L.O. had be dankt, werd met algemeene stemmen be noemd de heer J. Rijnberg. Benoemd werden de leden van de stem bureaux voor de a.s. verkiezingen voor de Prov. Staten en voor den Gemeenteraad. Door den Voorz. werd medegedeeld, dat de beide wethouders hebben onderzocht, hoe gehandeld dient te worden in verband met de hangende kwestie betreffende het lek worden van het schip „Helena". Van een rechtskundig adviseur werd een schrij ven voorgelezen, meldende, dat volgens z\jn meening de gemeente niet voor de schuld aansprakelijk gesteld lean worden. Besloten werd om, indien de gemeente in rechten mocht worden aangesproken, de zaak in handen te stellen van een procu reur. Bij de rondvraag zeide de heer H a r t o g dat hij het betreurde, het woord te moeten vragen voor een persoonlijk feit. Een der

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1