Advertentiën. JEBHKfflNiflK OP W1LCHEREM" NEZO OPNAME IN EEN ZIEKENHUIS GEMENGD NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. SPORT. Gemeenteraad van Middelburg. VLEKKENWATER voor vuil, vet, smeer en zooveel meer! ct. per flacon WORDT DAAROM LID VAN DE VEREENIGING REEDS BIJNA 28000 VERZEKERDEN Zóó uit 't pakje dat is het beste! Vergadering van Woensdag 25 Januari. Alvorens met de gewone werkzaamheden te beginnen, houdt de voorzitter de volgen- de Nieuwjaarsrede Nu het pas begonnen jaar ons voor het eerst hier bijeen ziet, bied ik U voor Uw persoonlijk en huiselijk leven mijn harte lijke wensehen voor een goed en gezegend 1939. In 1938 hebben de bittere zorgen, die uit de plaag van de werkloosheid en uit den druk in het zaken- en bedrijfsleven voor zoovele duizenden van onze landgehooten en voor zoo talrijke stadgenooten voort vloeien, helaas in belangrijke mate aange houden. Was en bleef het wereldaspeet zeer verre van bemoedigend, de gemeenschappen doorleefde nationale vreugde, wegens de ge boorte van Prinses Beatrix en wegens het Hare Majesteit de Koningin geschonken voorrecht van de herdenking van Hare 40- jarige zegenrijke regeering, heeft het iNe- derlandsche volk in zijne vele samenstellen de deelen tot het verdiepte bewustzijn ge bracht van zijne staatkundige eenheid in religieuse en politieke verscheidenheid. Tot het besef ook, nog levendiger dan welhaast ooit tevoren, van de geheel éénige waarde die de, als in het vuur beproefde, band aan het Oranjehuis, in ideëele en prac- tisch staatkundigen zin voor ons en voor al hetgeen wij tot het onze rekenen, de eeuwen door had en, Gode zij dank, behouden mocht. Dat 't Bewind van zich onder Godsopper- souvereiniteit stellende nakomelingen van dat Huis ons bestendigd blijve, is wel één van de meest inhoudrijke nationale beden, die wij van den kleinsten man af tot de meest verantwoordelijke staatslieden toe kunnen uiten. Hoe goed en vreugdevol zette 1939 voor ons in met het officieuse maar zeer ge waardeerde bezoek, dat Hare Majesteit de Koningin den 14en Januari voor het eerst na de geestdriftige en tegelijk zoo waar dige en onopgesmukte viering van Haar 40-jarig feest, ook aan Middelburg heeft willen brengen. Duidelijk en treffend bleek, hoe algemeen de blijdschap was en hoe diep geworteld de liefde is, die de Middelburgsche bevolking onze Vorstin toedraagt. Overeenkomstig de wet, aan al wat or ganisch leeft ingeschapen, heeft niet alleen de vreugde, maar ook het leed ons nauwer samengebracht. De even smartelijke als beklemmende er varingen van de laatste Septemberdagen (welker bange dreiging, hoe zouden wij er dankbaar genoeg voor kunnen zijn ge nadig werd afgewend) hebben ons, als uit één gedachte levend, de handen doen in eenslaan, gelijk het levensleed binnen onze grenzen door werkloosheid en armoede en daarbuiten door andere oorzaken zoo bit' ter geleden, ons voor en na gelijkelijk het hart bewoog en tot eenheid van daad heeft gebracht. Gróóte dankbaarheid past ons, als we, ons dit alles te binnen brengend, mogen vaststellen, dat er ook in dezen zwaren tijd sprake is (behalve in de hier genoemde in nog zoovele andere opzichten) van een naar eigen aard, structuur en rechtsbesef, zich krachtig uitende Nederlandsche Volks ziel. Moge Gods sterke hand de ongetwijfeld ook in 1039 te vreezen gevaren keeren en ons den Vrede bewaren. Van het algemeene, waarbij ik als voor het locale van zoo overheerschende beteekenis gemeend heb ditmaal wat langer te mogen stilstaan, komend tot het specifiek plaatselijke, vestig ik eerst Uw aandacht op de uitkomsten onzer bedrij ven. Electriciteitsbedrijf. Btj het electriciteitsbedrijf is de gang van zaken niet onbevredigend geweest. Ingekocht werden 2.284.400 kWh, tegen over 2.489.800 kWh. in 1937. De daling van het aantal ingekochte kWh is te wijten aan minder krachtverbruik, met name door het uit den aard der zaak wisselvallig verbruik van den Polder Wal cheren. Het Bchtverbruik geeft een vermeerde ring te zien van circa 9 pet.; over 1937 was die toename 7 pet. Gasfabriek. De gasafgifte, te weten 1.659.090 m3 te genover 1.822.980 m3 in 1937, werd speciaal ongunstig beïnvloed door de belangrijk ge daalde afname door The Vitrite Works, van 435.218 m3 tot 307.880 m3. Op grond van de verkoopcijfers over de eerste tien maanden van 1938 mag echter verwacht worden dat het huishoudelijk verbruik stationnair is gebleven, hetgeen «iet ongunstig is als men de moeilijke eco nomische omstandigheden in aanmerking neemt waaronder vele groepen der bevol king leven. Merkwaardig is altijd geweest dat, an- ders dan bij het electriciteitsbedrijf, de aan sluiting van perceelen aan den rand der gemeente buiten het Middelburgsche gas- verzorgingsgebied valt. Waterleidingbedrijf. in 1938 werd aan water 768.000 m3 af- geleverd, da. 31.000 m3 minder dan in Deze lagere afgifte is een gevolg van de geringere afname door Vlissingen, wel ke afname dezerzijds is beperkt tot de contractueel vastgelegde 100.000 m3 (afle vering 1938 98.532 m3, 1937: 155.662 m3)" Het cijfer der werkloosheid bedroeg op 15 Februari 1935 het topcijfer van 1158, liep geleidelijk terug tot gemiddeld 799 per maand in 1937 en steeg weer in 1938 tot gemiddeld 812, eene stijging van 1,62 pet De cijfers voor het Rijk geven, als mijne berekening juist is, wat het maandgemid- delde betreft van 1937 op 1938 een daling te zien van ruim 4 Het aantal plaatsingen door de Arbeids- (M3r%daalde Va" 1050 °P 1007, d L met ,litE?e daling hoofdzakelijk te verklaren uit toestanden in het landbouwbedrijf ,en L ,oopen van den Gasthuisbouw. Mocht het door 's Raads toedoen ko men tot uitvoering van nieuwe werkob- jecten, dan zou daarvan tijdelijk eenige verbetering het gevolg zijn met name voor de bouwvakken, gelijk die ook gebaat zul len zijn met de aanstaande stichting van het Monumentale P.Z.E.M. gebouw. Aan steun werd in 1938 rond 197,000 uitgegeven, dit is 9500 minder dein ii. -937, toen het cijfer 207,000 bedroeg Evenwel werden in 1938 tewerkgesteld j.a. bij de Centrale Werkverschaffing in -erseke, Ellewoudsdijk, Nieuwdorp en aan den Nieuwlandschen weg gemiddeld 114 arbeiders per week tegen 86 in 1937. Aan loon werd dan ook uitbetaald ruim J 87,000 tegen ruim 63,000 in '37, d.i 23,952 meer. Te vreezen is dat het bedrijf van de Meelfabriek, dat bleef stil liggen, voor dit jaar geen perspectief zal bieden. Enkel om te doen zien dat het College t.d z. diligent is en gedecideerd niet om v-oor het oogenblik zekere verwachtingen te wekken maak ik er in 't voorbijgaan melding van, dat door B. en W. in 1938 ernstige pogingen zijn aangewend binnen de geméente meer werkgelegenheid ge vestigd te krijgen. Het Burgerlijk Armbestuur keerde in gel duit aan gewone armlastigen f 93,000 evenals in '37 het geval was en in natura voor een bedrag van 10,000 ook vrijwel correspondeerend met dat van 1937. Voor het eerst sedert 1928 was er géén verhooging te constateeren van den post „ondersteuning in geld" in vergelijking mgt het onmiddellijk voorafgaande jaar. De verpleging in het Gasthuis voor re kening van het Burgerlijk Armbestuur vorderde 18,000 tegenover 22,390 in 37; de behandeling van armlastige zieken in speciale inrichtingen 14,000 tegen over 18,500 in 1937. Nu in Uwe laatst gehouden vergadering enkele leden en in het kader dier be sprekingen terecht de belangrijkste be slissingen in 1938 door den Raad genomen, in herinnering hebben gebracht, zou een hernieuwde opsomming U bezwaarlijk kun nen interesseeren en ik zal mij daarvan dit maal dan ook liever onthouden. Slechts voeg ik daaraan toe, omdat naar buiten daarvan weinig heeft kunnen blij ken dat het College zich in 1938 ernstig heeft bezig gehouden met 't vraagstuk van de reorganisatie van de diensten van Ge meentewerken en Gemeentereiniging en met de door de Z.E.G.A.M. gedane aanbie dingen terzake van de door haar gewensch- te gaslevering aan onze gemeente. Over deze belangrijke zaken zal de Raad gelegenheid ontvangen zich zeer binnen kort uit te spreken. Een persbericht heeft openbaar gemaakt, hetgeen den leden van den Raad overigens bekend was, dat een gemeentelijk slacht huis werd ontworpen in plaats van nabij den Poelendalesingel, op een terrein dat het Bestuur der Godshuizen in principe zich bereid verklaarde daartoe in koop af te staan, gelegen aan den Seisweg en tot den bouw waarvan het Werkfonds heeft toe gezegd financieele medewerking te zullen verleenen. Ook deze zaak, waarvan het College uiteraard de bepaling van het tijdstip der publicatie gaarne aan zich had willen voor behouden, zal U spoedig ter beslissing worden voorgelegd. Tot de punten die zich, zij het dan voor een iets verder liggend verschiet, beginnen af te teekenen behoort ook de gewichtige zaak van het gemeentelijk uitbreidingsplan. Bjj het noemen van dat verschiet denk ik aan den in September nieuwoptredenden Raad. Uw aller mandaat loopt ten einde. Een belangrijk werkzaam aandeel in de behartiging van de belangen der gemeente, is in dit jaar voorbehouden aan het leger der kiezers en in eerste instantie aan die kleine legerstaven, die de verantwoordelijk heid voor de candideeringen op zich zullen hebben te nemen. Wat van dat alles dan ook de uiteinde lijke, nu nog niet te voorziene gevolgen zullen blijken te zijn, U allen zal het aan genaam zijn te weten, dat deze laatste ter mijn van de 4-jarige zittingsperiode naar aller verwachting in belangrijkheid zeker niet de mindere zal behoeven te zijn van zijn voorgangers. Moge déze Raad met vaardige vlotheid de hem nog restende taak volbrengen en moge God aan dien arbeid zijn zegen niet onthouden. De heer Heemskerk heeft als oudste raadslid de rede van den burgemeester be antwoord. DE ONTPLOFFING TE WEESP. Een der slachtoffers overleden. De heer Freen, die tijdens de ontploffing welke zich gistermorgen heeft voorgedaan bij Philips—Van Houten te Weesp, ernstige brandwonden opliep en naar de Gerardus Majella stichting te Bussum werd overge bracht, is daar gistermiddag overleden. BANKIER AANGEHOUDEN. Wegens verduistering van 25.000 De Leidsche politie heeft hedenmorgen aangehouden een 52-jarige bankier van een bankierskantoor aan de Hooigracht te Lei den. Dit kantoor is eenigen tijd geleden failliet verklaard, nadat de betalingen wa ren gestaakt. De justitie stelde onmiddel lijk een onderzoek in waarbij is gebleken dat de bankier aandeelen en obligaties, die hem ter omwisseling waren gegeven, ten eigen bate aan een bank te Amsterdam in onderpand heeft gegeven. Voor zoover thans bekend is, betreft het een bedrag van ongeveer vijfentwintigdui zend gulden. De gedupeerden zijn meest kleine middenstanders. De bankier is ver moedelijk door speculaties tot deze hande lingen gekomen. Tusschen draaiende machines gevallen en omgekomen. Aan boord van het s.s. „Meliskerk" van de Vereenigde Stoomvaart Maatschappij, liggende aan de Handelskade te Amster dam, is gisteravond tijdens het laden een ernstig ongeluk gebeurd. Een 40-jarige ha venarbeider bediende een stoomwinch. Om een ijzeren staaf in het ruim te doen draaien, maakte hij met zijn voet een bewe- ging, waardoor hij waarschijnlijk uitgleed en een stoomwinch, die stil stond, in bewe ging kwam doordat hij op een stoomkraan terecht kwam. Hjj kwam tusschen de draaiende machine te vallen en met een zware hoofdwonde, een verbrijzelde arm en inwendige kneuzin gen werd hij opgenomen. Korten tijd later is hjj overleden. Benoeming. De gemeenteraad van Middelburg be noemde hedenmiddag tot leeraar in d.: Nederlandsche taal en geschiedenis aan het Gymnasium te Middelburg, dr. E. C6- hen te Gorinchem met 9 stemmen tegen 7 stemmen op den heer M. J. F. Robijns. DE KIELLEGGING VAN HET NIEUWE MOTORMAILSCHIP VOOR DEN ROTTERDAMSCHEN LLOYD. De kiellegging van het n euwe groote motorschip voor den Rotterdamschen Lloyd op de werf van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen heeft hedenmorgen met eeni ge plechtigheid plaats gehad. Directeuren van den Rotterdamschen Lloyd en van de Mij. De Schelde, benevens vele commis sarissen en ingenieurs kwamen op de plaats bijeen, waar dit groote schip gebouwd moet worden. Als eerste constructieonderdeel werd dit maal niet een enkelvoudige plaat op de kielblokken gelegd, doch een samenstel van eenige platen met een gezamenlijke lengte van circa 40 meter en een gewicht van ruim 22000 kg, welke samenstellende on derdeden reeds van te voren in de werk plaatsen door electrisch lasschen tot één geheel waren verbonden. Onmiddellijk daarna voerden de kranen een aansluitend constructiedeel aan, waar van de lengte 22 meter bedraagt, met een gewicht van 12000 kg. Deze deelen werden in elkaar geschoven, waarna ir. B. E. Ruijs jr. persoonlijk deze deelen aan elkaar heeft gelascht, met welke symbolische handeling de officieele plechtigheid was geëindigd. De volgende deelen worden eveneens vandaag op de kielblokken geplaatst. ITALIË ROEPT 60.000 MAN ONDER DE WAPENEN. Van de lichting 1901 tegen 1 Februari. Te Rome is het volgende officieel com muniqué gepubliceerd: ,Met ingang van 1 Februari a.s. zullen herhalingoefeningen worden gehouden van lichting 1901 (het geboortejaar). De eerste groep, welke onder de wape nen komt, zal 60.000 man sterk zijn." DE SPAANSCHE REGEERING NAAR GERONA VERTROKKEN. (Havas.) Volgens de laatste berichten van de Fransch-Spaansche grens is de re geering van het republikeinsche Spanje uit Barcelona vertrokken en heeft zij haar ze tel opgeslagen in de provincie Gerona. Vein ieder ministerie is een vertegenwoordiger te Barcelona gebleven onder leiding van den minister vein buitenlandsche zaken, die in de stad is gebleven. De opmarsch der rechtsche troepen wordt voortgezet, de troepen van de regeering trekken zich terug op een nieuwe verde digingslinie, welke reeds gemaakt is. ER ZAL IN SPANJE GEEN WRAAK WORDEN GEOEFEND. Engeland heeft de verzekering daarvan gekregen. Uit Londen wordt gemeld: De Britsche regeering heeft van beide partijen in Span je de verzekering gevraagd en verkregen, dat geen daden van tyraak zullen worden gepleegd jegens, noch slachtoffers worden gemaakt onder politieke gevangenen. 479e STAATSLOTERIJ. (Trekking van heden). 1000: 1407 6551 13771 20196 400: 8079 11268 12474 20778 200: 4302 6990 100: 1424 2586 6443 10554 11732 13223 17773 19109 19207 19321 21818 KERK EN SCHOOL Geslaagd aan de Veeartsenijschool te Utrecht voor het eerste doctoraal examen, mej. B. Boasson, vroeger te M i d u e i- b u r g. Geslaagd voor het federatie-examer. (Mereu'rius-diploma), Fransche handelscor respondentie, de heer A. J. P. Romijn te Middelburg Voor het federatie-examen diplom: boekhouden Mercurius, slaagde mej. M. C P. Lokerse te K a p e 1 1 e. Geslaagd voor de 'boekhouddiploma': Mercurius en Ver. v. Leeraren, de heer W Sinke Hz. te Serooskerke (W.) voor het Mercurius-diploma boekhouden de heer A. C. Sonke te 's-H e e r - H e n- drikskiiideren. Geref. Kerk. Cand. K. J. Kraan, hulpprediker te Schiedam is beroepen te Grijpskerke. BURGERLIJKEN STAND. Goes. Bevallen: F. Willeboer, geb. Zürcher z. (D.Z.) Koudekerke. Ondertrouwd: G. van de Voorde 30 j. jm. en J. H. C. Barentsen 26 j. jd. Getrouwd: S. Barentsen 19 j. jm. en P. Acda 19 j. jd. Bevallen: L. de Potter, geb. Willemse d., A. C. J. van Son, geb. van Kolck z., L. Refj- nierse, geb. van Maldegem z., Moelker, geb. Inem d. Overleden: L. Dronkers 82 j. wed. van D. van Puffelen; P. Klaasse 83 j. man van M. Krijger; A. J. Meijer 72 wed. van J. M. Hoogesteger, M. Kleinepier 25 j. jd., J. den Engelsman 93 j. wed. van L. Kallemijn, J. Verijzer 75 j. vrouw van J. Jongepier. (V.C.) MARK röEKICH 1EN. Middelburg, 24 Jan. Groentenvei- ling. Veldsla 8099 c., Spruiten 6—34 c., Witlof 2131 c., Schorseneeren 1819 c.f Koolrapen 24,5 c., Andijvie 36 c., Peën 1,59 e., Uien 25,5 c., Kroten 1,5—5,5 c., Sav. kool 57 c., Roode kool 3-7 c., Boere kool 1420 c., Rapen 24 c., Prei 814 c., alles per kg, Selderie 8 c., per bos; Knol- selerij 38,5 c., per stuk. Cyclamen 9 c., Tulpen 4 c., per pot. Goes, 24 Jan. Veilingsvereeniging „Zuid- Beveland". Kleine veiling. Appels: Allington Pippin 1725, Court Pendu 1518, Goud- re.netten 27, Jonathan 2028, Rembour Mortier 1011, Sterappels 18, Westland- sche Bellefl. 1825, Zure idem 1327, per 100 kg. Zoete Appels: Campagnezoet 13, Gelder- sche Hollaert 10, Huismanszoet 1114, Zoete Bellefl. 917, Kroet en valappels 2— 9.50 per 100 kg. Peren: Brederode 24, Kleiperen 29, St. Remy 2123, per 100 kg. Diversen: Blauwe druiven 24, Mispels 7.50, per 100 kg, Clyvia's 0.700.71 p. pot. Oostburg, 25 Jan. Op de graan markt was heden veel aanoer. Prijzen wa ren: Gerst 88,25; Haver 66,25; Erwten 9,5010,25; Bruine boonen 36—38; Maanzaad 30—32. 4 Rotterdam, 24 Januari. Op de heden in het Veilingslokaal Warmoeziersstraat 37-39, gehouden Veiling, werden de vol gende prijzen besteed: Kippeneieren 3.40 4.40. Aanvoer 110.000 stuks. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Helmond: 1 doode. Gistermiddag is te Helmond de 44-jarige fabrieksarbeider P. van Dijk door een vrachtauto aangereden en zwaar gewond. Het slachtoffer is in het St. Antonius Gast huis overleden. Van D. was gehuwd en va der van twee kinderen. EEN TECHNISCHE COMMISSIE VAN DEN Z. V. B. Het bestuur van den Z.V.B. heeft in zijn laatst gehouden vergadering ingesteld een Technische Commissie en vier sub-commis- sie's van de Technische Commissie. De Technische Commissie is samengesteld als volgt: A. Imanse, voorzitter; G. C. Reij- ers, secretaris; J. B. D. Aerssens; R. Brysse en H. Kampman, leden. Sub Commissievoor West Zeeuwsch Vlaan deren: C. v. Aert; J. Oosterling en P. van Tiggelen. Sub Commissie voor Oost Zeeuwsch Vlaan deren: E. Dobbeleir; Ed. van Kemseke en M. L. Remery. De heer G. A. Hamelink is als adviseerend lid toegevoegd aan de Oostelijke Commissie. De sub commissies voor Zuid-Beveland en Voor Schouwen en Duiveland zullen nader worden bekend gemaakt. DAMMEN. Kapelle HIGoes H 137. Voor de 2e kl. Afd. B van den Z. D. speel den gisteren Kapelle III en Goes II een wedstrijd met den volgenden uitslag: P. v. d. VlietJ. Mange 20; Niet opge komenJ. de Jonge 02; C. de KlerkP. Bliek 20; C. KramerH. Steinmeier 2 0; M. GansemanA. Eversdijk 02; J. Os- sewaardeA. Remijnse 20; J. SchotP, Romijn 2—0; J. op 't Hof—M. Kik 1—1; C. SulstersJac. Behage 02; J. Hoogeste gerD. Schipper 20. Totaal: Kapelle III 13 p. en Goes II 7 punten. Om het kampioenschap van Nederland. Voor het persoonlijk kampioenschap van Nederland speelde gisteravond te Amster dam Keiler tegen Rustenburg. Keiler won deze ontmoeting. SCHAATSENRIJDEN Cecilia Colledge Europeesch kam pioene kunstrijden. Te Londen zijn de Europeesche kampi oenschappen in het kunstrijden voor dames gehouden. Het resultaat luidt: 1. en Europeesch kampioene Cecilia Col ledge (Eng.) 1848,5 p.; 2. Megan Taylor (Eng.) 1837,4 p.; 3. Daphne Walker (Eng.) 1757,6 p. De Heer en Mevrouw VIERHOUT—DE WOLFF geven kennis van de geboorte van hun Zoon ERIC ISAAC. Singapore (s.s.) 23 Januari 1939. 128 c Cairnhill Road. Voor bewijzen van deelneming, ontvangen na het overlijden van onzen geachten Broer en Oom, JAN GROENENBERG, betuigen wij onzen diep gevoelden dank. Uit aller naam, J. GROENENBERG, Buttinge, gem. Grijpskerke, Januari 1939. Jonkheer en Mevrouw DE RANITZ—BACKER zullen gaarne ontvangen op Zater dag 28 Januari en Zondag 29 Janu ari a.s. van 15.3017.30 uur. Middelburg, Dam 50. De GEMEENTE-ONTVANGER van Middelburg herinnert belang hebbenden, ter voorkoming van kosten: -lo. aan de betaling der verschul digde termijnen Schoolgelden 1938/39; 2o. aan het ten zijnen kantore aangifte doen van het houden van één of meer honden vóór 1 Februari 1939. ,-^iK Ynrkry. bil.' Drogisten brengt velen in geldelijke moeilijkheden I Inlichtingen op alle dorpen bij de besturen der afd. en de boden. Te Middelburg bij de boden en aan het kant. der Vereen. Blauwedijk 35 Dat is een van de vele voordeelen van het verpakte NEZO keukenzouthet is zuiver en het blijft zuiverBlank, gemakkelijk strooiend, zoo droog als 't maar kan! Door zijn groote zuiver heid extra-zuinig in 't gebruik. Ter bestrijding van „krop" (struma) gebruilce men uitsluitend, JOZO, jodiumhoudend keukenzout. Zout uit eigen bodem l N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE BOEKELO.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 3