Hf l^rowlticïale |§y HIDKLBURGSCHE GOURAMT GRIEPWEER! BINNENLAND. HELAM6. (&GOESCHE COULANT 20ETEM0S1 BUITENLAND. Franco s iroepen voor Barcelona. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. gzftj HOESTBONBONS De stad wordt door de rechtschen omsingeld ZEEUWSGH-VLAANDEREN W.D. ken^ 'Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crf. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. «aaoar NUMW5E 81. TWEE BLADEN. WOENSDAG i 25 JAN. 195». EERSTE BLAD. 182e JA AUG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bf vooruitbetaling. vBrieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. DE „MARNIX" IN SLECHT WEER. Het motorschip „Marnix van St. Alde- gonde" van de Stoomvaart Mij. „Neder land" is gjsteren op de thuisreis 24 uur over tjjd te Southampton aangekomen met tweehonderd passagiers aan boord. De ver traging was een gevolg van het slechte weer in het Kanaal Een passagiere had door brekend glas een diepe wonde in het been bekomen en verscheidene leden van de bemanning hadden minder ernstige kwetsuren opgeloopen. Zondagnacht beliep de storm het schip nabij Ouessant. Gezagvoerder Mörzer Bruyns verklaarde bij aankomst te Sou thampton, dat de overkomende zeeën zoo geweldig waren, dat hij van de brug het voorschip niet meer kon onderscheiden. De torenhooge watermassa's benamen elk uitzicht. Tijdens den storm ving de „Mar nix" noodseinen van vijf schepen op, maar de toestand van het Nederlandsche mail schip was op dat oogenblik van dien aard, dat de gezagvoerder niets anders durfde te doen, dan zich met zijn eigen zware taak te bemoeien. De bakboordzijde van den bak kreeg door de beukende zeeën een deuk van tien voet hoog en dertig voet lang. De kapiteinshutten, welke zestig voet boven de waterlijn liggen en de salons wer den overstroomd en in de verblijven voor de bemanning was het nog erger. De eeni- ge kans om grooter gevaar te vermijden v/as koers veranderen en op "zee te sturen, zeide kapitein Mörzer Bruyns. Men is toen vijftig mijl uit de kust gevaren. WIJZIGING CKISIS-ZEEVISCHBESLITT. Men meldt ons van bevoegde zijde, dat met ingang van 26 dezer een wijziging in werking zal treden van het crisis-zeevisch- besluit, welke hierin bestaat, dat zij, die als eigenaar of gebruiker van een vaartuig ten aanzien waarvan een uitvaarcertificaat is verstrekt, dit schip willen doen deelne men aan de visscherij op haring, sprot of makreel met netten van kleiner maaswijdte dan 7 cm, verplicht zijn daarvan kennis te geven aan de Nederlandsche Visscherjjcen- trale. Van het oogenblik waarop zij kennis ge ven tot dat, waarop zij schriftelijk verkla ren, niet meer aan die visscherij te zullen deelnemen, is het hun verboden na afloop der reis tong, schar en wijting van een af meting kleiner dan 21 cm, schelvisch en kabeljauw kleiner dan 24 cm, tarbot en griet kleiner dan 25 cm en hake (merluc- cius merluccius) kleiner dan 30 cm aan te voeren. Garnalenvisschers, die in het bezit zijn van een uitvaarcertificaat voor de zeevis- 3cherjj, is het geoorloofd zeevisch aan te brengen mits de afmetingen der visschen niet kleiner zijn dan de genoemde. BROCHURE IN BESLAG GENOMEN. „Nogmaals: Regeerïng, regeer van drs. G. van den Burg. Als gevolg van een aanklacht wegens beleediging, ingediend door de redactie van het anti-semietische orgaan ,,De Mist hoorn" bij den officier van justitie te Am sterdam, zijn Zaterdagmiddag jl. 41 exem plaren van de brocure „Nogmaals: Regee ring, Regeer!", welke nog in het bezit wa ren van den schrijver, in beslag genomen. De bedoelde klacht werd ingeleverd, om dat de auteur de redactié van dit perio diek, dat hij op één lijn stelt met „Der Stürmeij" van Julius Streicher, misdadi gers heeft genoemd. De aanleiding tot het gebruik van dit woord was, naar de heer Van den Burg mededeelde, dat in hun blad brj voortduring de grofste openbare en opzettelijke beleedigingen van een groep uit de Nederlandsche bevolking, worden afgedrukt. Deze werkzaamheid acht de wet een misdrijf tegen de openbare orde, terwijl zij tevens een verkrijp vormt tegen de Nederlandsche beschaving, de goede zeden en de Geboden Gods. De bijzondere fijngevoeligheid van de redactie van „De Misthoorn" (de heeren dr. P. Molenbroek en J. Njjsse), wanneer het haarzelf betreft, belet derhalve den schrijver nog verderen invloed uit te oefe nen tegen de anti-semietische haatzaaierij, via de verspreiding van het nu in beslag genomen restantje der 4000 brochures. Wij zien hier de mogelijkheid om langs wettigen weg onmiddellijk in te grijpen wegens veronderstelde beleediging van een tweetal personen. Men vergelijke daarmee de activiteit van den Minister van Justi tie en zijn ambtenaren, wanneer het de bijkans algemeen erkende beleediging van een geheele volksgroep betreft in termen, die wj) niet gaarne in onze kolommen zou den overnemen. Een onduldbare tegenstel ling in een rechtsstaat! Het oud-lid der Tweede Kamer, mr. G. A. Boon, heeft zich bereid verklaard als rechtskundig raadsman op te treden. ONTSLAG BIJ VAN HAREN TE WAALWIJK VOORKOMEN. De firma Ivo van Haren, schoenfabrieken te Waalwijk, heeft Maandag jl. aan een veertigtal arbeiders, werkzaam bij de le- derfabrieken in de afdeeling overleder, ont slag aangezegd. Dit stond in verband met het feit, dat de leiding van deze afdeeling in handen is geweest van een Duitscher, die kort gele den naar zijn land is teruggekeerd. Een Hongaar werd als opvolger van dezen man aangewezen, doch de firma Van. Haren, die zich tot de regeering had gewend ten einde voor den Hongaar een werkvergun ning te verkrijgen, slaagde hier niet in waarop zij de veertig arbeiders van de af- ueehng overleder ontslag aanzegde. w™.r.en heeft de burgemeester van waalwijk, de heer Moonen, voor den Hon gaar op het departement de noodige ver gunning verkregen, nadat hij had betoögd, at voor een dergelijke betrekking geen enkele geschikte Nederlandsche kracht is te vinden. Nog gisteravond werd het gegeven ont slag aan het personeel ingetrokken. HOOGK STAND VAN DE MAAS. Scheepvaart gestremd Tengevolge van den hoogen waterstand van de Maas is sinds hedenmiddag de scheepvaart te Venlo- gestremd. Schepen, welke een hoogere ligging boven het water vlak hebben dan zes meter, kunnen de Maasbrug te Venlo n'et meer passeeren, omdat de doorvaart 6.05 meter bedraagt. Heden moesten dan ook drie schepen ten Noorden van de Maasbrug ten anker gaan. Men verwacht nog een meter was, zoo dat dan de waterstand slechts anderhalve meter lager zal zijn dan de beruchte water stand van Januari 1926. De stand te Maas tricht is thans 45.53 m. boven boven a.p., de hoogste stand in Januari 1926 was 46.92 m. boven a.p., zoodat thans het verschil tus- schen beide standen slechts 1.38 m. is. meer dan met tegenspreken. DE „ORZEL" WORDT OVERGEDRAGEN De voor Poolsehe rekening bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen ge bouwde onderzeeboot „Orzéi" is thans ge heel gereed. De duikboot zal, naar de „VI. Crt." meldt, op 2 Februari a.s. officieel worden overge dragen. De onder-centrales Noord- en Zuid-Beve land met Tolen en St. Filipsland hebben de volgende gecombineerde candidatenlijst sa mengesteld voor de Prov. Staten: 1. J. M. van Bommel van Vloten te Goes, 2. C. G. Hage te St. Maartensdijk, 3. M. W. van Arenthals te Kats, 4. D. W. Linden- bergh te 's-Heer-Arendskerke, 5. W. L. Klompe te Tolen, 6. Jac. Haringman te Ko- lijnsplaat, 7. P. J. J. Dekker te Wemel- dinge, 8. L. J. van Nieuwenhuizen te St. Filipsland, 9. J. J. van Gorsel te Rilland, 10. J. van Iwaarden te Heinkenszand, 11. J. L. van Gorsel te Oud-Vossemeer. Tot ambtenaar ter secretarie van Middelburg is benoemd, de heer J. Visser te Vlissingen, thans ambtenaar ter secreta rie van Aagtekerke. EEN NIEUWE UUO-SCHOOL. Het toenemend aantal leerlingen dat te Goes de Ulo-scholen bezoekt, heeft moeilijk heden doen ontstaan voor de ehr. en de openbare ulo-scholen wat de huisvesting be treft althans. Voor de chr. school kan de oplossing ge vonden worden in het aanbouwen van een lokaal, daar men hier nog ruimte voor be schikbaar heeft. Bij de openbare is het las tiger omdat een verbouwing, althans een doelmatige vergrooting hier niet mogelijk is. Daarom is, naar het „Dagbl. v. N.Br. en Zeeland" verneemt, het gemeentebestuur van plan om een geheel nieuwe openbare ulo-school te bouwen. Aanvankelijk heeft het in de bedoeling gelegen om op het ra velijn „De Grenadier" een stuk grond daar voor aan te koopen, doch het is niet gelukt tot overeenstemming te komen; nu wordt naar een ander terrein uitgezien. HET NIEUWE VLAGGESCHIP VAN DEN ULOYD. Men meldt ons: Hedenochtend is op de helling, waarvan in de koude Decemberdagen de „Bantam" werd te water gelaten, de kiel gelegd van de „Schelde 241", een schip, dat de grootste en de snelste boot van den Rotterdamschen Lloyd wordt. Het nog naamlooze schip wordt grooter dan eenig schip, dat „De Schelde" tot nu toe afleverde. Het krijgt een bruto tonnenmaat van pl.m. 21000 ton, het wordt 186 m lang en 25 m breed; de diepgang zal 8.84 m be dragen, het vermogen 27000 pk en de snel heid 21 mjjl, tengevolge waarvan de af stand tusschen Marseille en 'Sabang in 13 dagen zal kunnen worden afgelegd, die tus schen Marseille en Belawan 14 dagen, die tusschen Marseille en Batavia in 16 dagen, hetgeen dus een verkorting van de Indië- route met 4 dagen beteekent. Het schip, dat 750 passagiers zal kunnen vervoeren, krijgt een bemanning van 425 koppen. Het schip wijkt in menigerlei opzicht af van het bekende Lloyd-type, de huid loopt door; de sloepen zullen niet meer op het bovenste dek worden aangebracht, èn door verdeeling der ruimte èn door zijn inrich ting, zal het zich van de thans in de vaart zijnde passagiersschepen van deze maat schappij onderscheiden. Alle hutten zullen aan de huid van het schip grenzen, zij worden alle kunstmatig gekoeld. Er zijn dus geen „binnenhutten' De hutten eerste klasse worden alle voor zien van een volledig geïnstalleerde badka mer. De vierde klasse wordt beter dan de derde klasse der tegenwoordige schepen; zij krijgt een eetsalon en een beschut pro menade-dek. Van de kombuis naar de salons eerste en tweede klas worden roltrappen voor de be diening aangebracht. De koellading-ruimte zal aanmerkelijk grooter worden dan tot nu toe in passagiers schepen te doen gebruikelijk was. Dit houdt vërband met het transport van druiven uit ons land naar Indië en van Indische vruch ten naar Nederland. De passagiers eerste en tweede klas krij gen de beschikking over een eetsalon, een social hall en een rooksalon; die in de der de klas zullen hun tijd kunnen verdeelen over eet- en rooksalon. Voor alle klassen worden ruime prome nadedekken gebouwd. Voorts zal het schip worden toegerust met een flink zwembad', met sportdekken en kinderspeelplaatsen, met liften, -met een hospitaal-inrichting en een operatiekamer; van afmetingen, die de thans gebruikelijke aanmerkelijk overschrijden. Het dubbel-schroefschip is door den Rot terdamschen Lloyd ontworpen. Het krijgt twee schoorsteenen en twee masten en zal in het voorjaar van 1941 in de vaart worden gebracht. Me, luisteren bereikt men diku,ijh\ lijke zijde van het sportterrein, is met de P.T.T. overeengekomen een grondruil met gesloten beurze aan te gaan. Genoemde centrale zal thans achter het slachthuis komen. Bouwvergunning S. YV. van der Hooft. t Thans is in deze langloopende i/uaestie I wederom een lijvig beorepschrift versche nen, dat neerkomt op het feit, dat Van der Hooft alle bezwaren van den Raad weer legt. Volgens requestrant heeft de Raad I niets te maken met Defensie, al wist men, dat Defensie van plan was o.m. ook zijn Lv -'.Kï - _r-. (Ingez. Med.) Gemeenteraad. De gemeenteraad komt voor het eerst in dit jaar bijeen a.s. Vrijdagmiddag om 2 uur. MELISKERKE. Alhier is op 83-jari-1 gen leeftijd overleden de heer J. Jakobsen, wethouder dezer gemeente. De overledene behoorde tot de A.-R. Partij en is lid van den Raad geweest van 27 Juni 1906. De hr. Jakobsen was ambtenaar van den Burgerl. Stand van 18 Febr. 1913 en wethouder van 27 September 1916. Tijdens zijn wethouder schap was hij steeds loco-burgemeester, wat hem veel gemeentelijk werk bezorgde, omdat in al dien tijd steeds de burgemees ter en de gemeentesecretaris in een an dere gemeente woonachtig waren. Al de genoemde functies heeft hij tot aan zijn dood met nauwgezetheid bekleed. RAAD VAN VERE. VERE. Dinsdag vergaderde de Raad de zer gemeente voltallig onder voorzitter schap van burgemeester D. Huinink. In zijn aanvangsrede wenschte de v o o r z. allen een gunstig en voorspoedig 1939. Vele mutaties hebben zich voorge daan. Wethouder P. Dekker is gestorven en daar zijn opvolger op de V. D. lijst zich niet beschikbaar stelde en de lijst daarmede uit geput was, werd de heer W. Kasse (C. H.) gekozen. Na het overlijden van de vrouw van het oudste raadslid, den heer A. P. Wouters, stelde deze zijn mandaat ter be schikking. Ook zijn eenige opvolger nam zijn benoeming niet aan weshalve deze ze tel (vrjje reehtsche lijst) verviel aan de A. R. Die twee groepen zijn dus niet meer vertegenwoordigd in den Raad. De heer P. Simonse wenschte den voorzitter en de zijnen namens den Raad het beste. Inzake gunning Campveerschen Toren deelde de v o o r z. mede, dat ingeschreven was door den heer Jac. Hu- bregtse te Vlissingen voor 665, den heer Jac. J. van Leur te Middelburg voor 675 en door mevrouw De MunckSchummel- ketel te Den Haag /oor een bedrag van 800 's jaars. Na geheime vergadering is besloten de beslissing aan te houden; (te gen de heeren Gideonse en Leer). Aan het B. A. is een subsidieverhooging van 150 met alg. st. gevoteerd. Ingekomen was een brief van de N.V. Waterleiding Midden Zeeland, dat het nieu we tarief gebaseerd zal worden op de be bouwde oppervlakte, doch dat het contract overigens gelijk blijft. De v o o r z. licht toe, dat dit een kleine verlichting zal zijn voor de kleine huizen doch een beetje duur der voor de groote huizen. Nademaal de heer L. van Wallenburg veel schade heeft ondervonden van de groo te droogte verleden jaar, vraagt deze pachtvermindering van 5 per gemet. De v o o r z. zegt, dat zulks B. en W. billijk voorkomt. De heer Van W. betaalt 30 per gemet, hetgeen nogal hoog is. De pacht loopt tot 1941. De heer Gideonse zegt, dat wanneer men hierop ingaat, alle anderen ook komen. De v o o r z. zegt dat we niet veel pachters hebben; dit is wel het grootste perceel. Op de opmerking van den heer Poppe als zou de heer Gideonse zelf hebben toegegeven, dat de pachtsom voor de wallen te hoog was, gaf deze tot bescheid, dat de heer Van W. toch dadelijk bereid was de som te betalen. In stemming gebracht werd besloten de gevraagde ver mindering te geven met 4 tegen 2 stemmen (tegen de heeren Simonse en Gideonse). Tot leden van de stembureaux voor de a.s. verkiezingen werden benoemd tot voor zitter, burgemeester D. Huinink, voorts de heer J. J. van Beveren, waarn. voorzitter, de heeren Gideonse en Poppe, leden, en de heeren Simonse, Leer en Kasse, plaatsverv. leden. Aankoop zuurstofkoffer enz. De v o o r z. deelt mede, dat bij nazien gebleken is, dat er nog een en ander ont breekt aan de uitrusting voor de luchtbe scherming. Het bedrag hiermee gemoeid zal ong. 225 zjjn. Na het bezoek der autori teiten uit Den Haag is gebleken, dat voor einde Februari de dienst in orde moet zijn en dat aldus nog zal moeten worden aan geschaft: twee zuurstof koffers; een tele foontoestel in den toren (aanlegkosten voor rekening van de P.T.T.)nog 20 gasmas kers erbij; 3 of 4 goede veldkijkers, die thans geleend mogen worden, doch in tijd van oorlog gerequireerd zullen worden; een sirene met electrische aandrijving, welke door het Rijk verstrekt wordt (alleen de aanlegkosten zijn voor de gemeente; een achttal paren gummi handschoenen en eventueel ook laarzen; beschermende klee ding, die vermoedelijk eveneens door het Rijk wordt beschikbaar gesteld; voor 25 aan chloorkalk, die ieder jaar gewisseld moet worden en ook door het Rijk zal wor den gegeven; 2 brancards buiten die, welke er reeds zijn; 25 zaklantaarns en demon stratiemiddelen voor ong. 20. Alles sa mengenomen komt dit op ong. 380 voor rijksrekening en 200 voor gemeentereke ning. Met alg. st. wordt 225 voor 1938 en 300 voor 1939 gevoteerd. Daar de commissie tot nazien der geloofs brieven die van den heer D. Kasse Dzn. in orde bevond, is genoemde heer tot den Raad toegelaten. Ten aanzien van het feit, dat Rijksgebou- grond te onteigenen. Na velerlei bespreking zegt de heer VanBe veren dat, wanneer Van der H. bouwvergunning krijgt, zijn land veel meer waard wordt voor een eventueele ont eigening en daarvoor wil hij den Raad ge bruiken. Misschien is de zaak nu duidelijk! In stemming gebracht staakten de stem men (tegen de heeren Poppe, Leer en Kas se), zoodat de zaak tot de volgende verga dering wordt aangehouden. Het alg. st. werd nog besloten het terrein, dat gratis in gebruik was door den gemeentewerkman, thans dusdanig is verbeterd, dat een mini mum pachtsom van 5 voor die ong. 135 gemeten zal worden berekend, althans voor dit jaar nog. Op een desbetreffende vraag gedurende de rondvraag, zegt de v o o r z. dat, hoe wel wij reeds zeer vroeg met onze werkver schaffingsplannen waren, deze nog niet zijn goedgekeurd. Doch de Wagenaarstraat komt in ieder geval het eerst aan de beurt. IERSEKE. De officier van justitie heeft Dinsdagmiddag het lijk van den verdron ken P. van der Jagt, en den mosselbak, waarmede het ongeluk gebeurd is, in be slag genomen. De politie stelt een uitge breid en nauwgezet onderzoek in naar ver schillende omstandigheden. RAAD VAN NISSE. NISSE. Dinsdag vergaderde de Raad, on- j der voorzitterschap van burgemeester A. van der Poest Clement, voltallig. Aan G. Nieuwenhuijse werd een half jaar j afschrijving hondenbelasting verleend, over 1938. Het kohier hondenbelasting 1939 werd j vastgesteld ten bedrage, van 170. Het ver zoek van Chr. Almekinders voor vergoe ding art. 13 L.O.-wet werd aangehouden I tot de volgende vergadering. Besloten werd een kasgeldleening van 1000 aan te gaan Het besluit tot instandhouding van de openbare lagere school werd met algemee- ne stemmen genomen. Een schrijven van I Ged. Staten inzake gemeenschappelijk bouw- en woningtoezicht werd aangehou- j den. In het stembureau voor de verkiezin gen werd benoemd als plaatsvervanger voorzitter I. Jansen, als leden C. J. Bos eiil A. Vette, als pi. vervangende leden Chr. Almekinders en G. Nieuwenhuijze. KRABBENDIJKE. Maandagavond werd te Krabbendijke een groote landstorm avond gegeven voor Oostelijk Zuid-Beve land. Het veilingsgebouw was tjokvol toen burgemeester Sandberg de bijeenkomst opende. Hjj sprak er zijn vreugde over uit, dat zoovelen uit de naburige gemeenten waren opgekomen. Een woord van welkom richt te hp tot zijn collega's van Kruiningen en Rilland-Bat en tot den secretaris der Ge westelijke Landstormcommissie Zeeland. Daarna werd de film vertoond „Ons is een Koningskind geboren". Nadat nog en kele actualiteiten waren vertoond werd een kwartier gepauzeerd. De heer Eckhardt, richtte na de pauze het woord tot den hr. J. C. Persant Snoep. Hij dankte de Plaatse lijke Commissie voor de organisatie van dezen avond, in het bizonder de Plaatse lijk leider van Krabbendijke den heer Kor- stanje. Hij sprak daarna over de Beteekenis van het Huis van Oranje. Hierop werd de geluidsfilm „Je Maintien- drai" vertoond. Burgemeester De Mul sprak een slot woord, waarna de burgemeester van Krab- WEERBERÏCHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Plaatselijke nevel of mist, overigens zwaar bewolkt tot betrokken met eenigen regen, vooral in het Zuiden van het land. Meest matige wind uit O. richtingen, weinig verandering in tempe ratuur UKKEL: matige tot vrjj sterke wind uit Z.O.-richtingen, zwaar bewolkt tot betrok ken hemel, regen of sneeuw, neerslag ge durende den nacht vrjj koele temperatuur met lichte nachtvorst. Do 26 Jan. Zon op: 7 h 53; onder: 16 h 32. Licht op: 17 h 02. Maan op: 9 h 41; onder: 23 h 20. E K 28 Jan. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Januari. Hoogwater. 25 3.54 16.20 26 4.28 16.55 27 5.05 17.35 Westkapelle is 28 min. en min. vroeger; Veere 38 min, springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge Januari. Hoogwater. 25 5.51 18.09 26 6.21 18.41 27 6.55 19.18 Woensdag Donderdag Vrijdag Woensdag Donderdag Vrijdag Laagwater. 10.32 22.28 11.07 23.05 11.43 23.50 Domburg 23 later. S Laagwater. 11.32 23.49 12.05 0.16 12.41 GROOH Help Uw keel infectie voorkomen met de beproefde geneeskracht (Ingez. Med.J De Spaansche burgeroorlog. De opmarsch van de troepen van Franco naar Barcelona is ook gisteren in snel tem po voortgezet. Volgens mededeelingen van reehtsche zijde zouden de oprukkende troe pen tot op 1% km van Barcelona zijn ge naderd en thans een omsingelingsmanoeu vre uitvoeren. Gistermiddag bezetten de Marokkaansche troepen onder bevel van generaal Yague de stad Cava, op ongeveer 16 km ten Zuiden van Barcelona, aan den kustweg van Sit- ges naar Barcelona. De reehtsche troepen kwamen daardoor in het gezicht van Bar celona en de stad lag binnen het bereik van de reehtsche artillerie. De Marokkaansche troepen rukten ech ter direct verder op en passeerden het vlieg veld Llobregat. Daarmee bereikten zij een. punt, op één mijl afstand van de buitenwij ken van Barcelona. De reehtsche batterijen vuurden gisteravond onophoudelijk op de havens van Barcelona. De reehtsche strijdkrachten stellen zich op den Oostenlijken oever van de Llobregat in slagorde op in afwachting van het bevel tot bestorming van Barcelona. De terug trekkende linksche troepen, die tusschen de beide vuurlinies ingehaald of omsingeld werden, zouden zich bij duizenden tegelijk hebben overgegeven. In den Oostenlijken sector werden door bendijke dezen zoo bij uitstek geslaagden I <je troepen van Franco de belangrijke ste- avond met dank aan allen sloot. GROEDE. Maandagavond 23 Jan. jl. hield de Coöperatieve kolenvereeniging den Manresa, Martorell en Santa Maria de Villalba veroverd. In dezen sector bevinden de rechtschen zich op 2 km van Barcelona. In het Noorden naderen de troepen langs den weg van Solsona. Een der beide spoor- „Elk zoekt zijn voordeel", een algemeene lijnen, welke van Barcelona naar de Fran- sche grens loopen werd afgesneden. Ook het voornaamste vliegveld van Barcelona viel in handen van de rechtschen. Naar uit Lerida vernomen wordt zijn de reehtsche troepen van plan, Barcelona te omsingelen en alle verbindingen met het achterland af te snijden, alvorens de stad binnen te dringen. Deze omsingelingsma- vergadering in hotel „De Drie Koningen", onder voorzitterschap van den heer Iz. Herman Sr. Uit de rekening over 1938 bleek, dat was ontvangen 3604 en uitgegeven 3520, goed slot bijna 84. Het verslag over 1938 wees uit, dat de vereeniging thans 134 leden telt en dat in totaal 235700 kg kolen waren gedistrubueerd. Wegens vertrek van het I noevre geschiedt met zulk een snelheid, dat bestuurslid J. A. van der Werff naar Vlis singen, werd in diens plaats gekozen de hr. J. Casteleijn-Moggré. Vervolgens had een verkiezing plaats wegens bij loting aftreden van het lid van de commissie van toezicht, J. Castelijn, die krachtens de Statuten niet| herkiesbaar was. In diens plaats werd ge kozen de heer Abr. Bruijnooge. Het voorstel van het bestuur in 1939 geen contributie te heffen en het inleggeld op 0.75 te houden, werd goedgekeurd. HOOFDPLAAT. De plaatselijke afdee!- ling der R.K. Kiesvereeniging alhier heeft I als candidaat voor de Provinciale Staten aangewezen de heeren A. de Milliano te Waterlandkerkje en G. Nelissen alhier. LEGER EN VLOOT, Bij Kon. besluit is de titulaire rang van generaal-majoor verleend aan H.M.'s adjudanten in buitengewonen die/nst, de eervol ontslagen reserve-kolonels der in fanterie W. Froger en W. G. van Hoogen- huijze. men in reehtsche kringen van meenmg is, dat de val van Barcelona binnen twee of drie dagen een feit is. Verwoede veldslag om Manresa, Volgens gisteravond in het reehtsche hoofdkwartier ontvangen berichten is een der verwoedste veldslagen van den burger oorlog geleverd om het bezit van Manresa. De legionarissen waren van Igualade opge rukt naar Manresa, terwijl de divisies van Maestrazzo van de bergen in het Noordwes ten afdaalden. Zjj stieten op de verdedigers, die bevel hadden tot den dood weerstand te bieden. Den geheelen dag spuwden de machinegeweren hun doodelijke ladingen langs de hellingen van het amphitheater, waarin Manresa gelegen is. Uit de batte rijen achter de voorste linies werden tach tig granaten per minuut afgeschoten om de defensie van Manresa murw te beuken. Bij het vallen van het duister baanden de eenheden van Maestrazzo zich onder leiding van generaal Valino een weg rondom de stad, optrekkende achter tanks. Bij het aanbreken van den dag waren de

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1