Üf fövvtrittctule MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT) IINRENLAND, Klachten over den burge meester van Ootmarsum. Enkele Opmerkingen en Een Conclusie. LANDBOUW. LEGER EN VLOOT. Hij zou te pro-Duitsch gezind zijn. - Een aan klacht van den burge meester tegen de wet houders. Tv~a n een b ij zonderen correspondent). WEERBERICHT. KERK EN SCHOOL. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche CrL Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turflcade Tel. 17. Postgiro 43255. -Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30» elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMEB TWEK BLADEN. DINSDAG 24 JAN. 193». EERSTE BLAD. 182e JAARG. m Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeetingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. -12.2© Nog eenmaal gaat het om 't cou peeren van den paardestaart. Misschien ook wel een weinig uit ver zet tegenover de, naar ons gevoelen, wel ietwat overdreven actie der dierenbescher mers - althans: van sommige derzelver voorlieden en van een mr. Slob van de landelijke rijvereenigingen, hebben wij, waar dat o.i. pas gaf, het licht helder op de keerzijde van hun medalje laten val len. Met andere woorden: zonder tot nu toe bepaald stelling te nemen in deze strijdvraag, hebben wij de zaak toch steeds zoo behandeld, dat de argumenten der voorstanders van het coupeeren zoo dui delijk mogelijk in het licht gesteld wer den. Doordat de zaak toen aan 's rechters oordeel werd onderworpen, dienden wij er het zwijgen toe te doen, Nu het vonnis evenwel geveld is, het voor en tegen over zien kan worden, zij nog een algemeene beschouwing aan deze zaak gewijd, waarin naar objectiviteit, nuchterheid en rede lijkheid gestreefd zal worden. Voorop zij daarbij gesteld, dat wij principi eel geheel aan de zijde der dierenbescher mers staan. Verder gaan wij uit van de juistheid van hetgeen de officier van jus titie mr. Van der Feltz eenige weken geleden in zijn requisitoir zeide, nl., dat het dier er is ten behoeve van den mensch, en niet omgekeerd. Dan aanvaarden wij het standpunt der dierenbescherming: na melijk dat een dier nimmer noodeloos leed aangedaan mag worden. Dierenkwelling is onmenschelijk; dieren m i s handeling en noodeloos-pijnlijke dieren b e hande handeling, moeten gelaakt en bestreden worden. Aan den eenen kant, van den mensch uit gezien, omdat zij den mensch onwaardig zijn; aan den anderen kant, van algemeen standpunt, omdat ook het dier een schepsel Gods is en als zoodanig recht op een redelijke behandeling heeft. Sentimentaliteit, overmaat van gevoe ligheid en wee gedoe veroordeelen wij bepaald; het standpunt van den redelij ken dierenbeschermer is daarentegen het eenige den mensch waardige standpunt. a Ontdaan van alle bijkomstigheden blijft er dan van heel deze affaire dunkt ons, nuchter beschouwd, dit over te beschou wen: a. de handeling van het coupeeren; b. de gevolgen daarvan. Het coupeeren zelf, door een kundigen veearts verricht, is ons gebleken te zijn een handeling, die het verdoofde dier niet en het onverdoof- d e dier ternauwernoodvoelt. Het dichtschroeien van de aldus gemaakte wonde, door middel van een rood-gloei- end ijzer, duurde 1©25 seconden; dit zal inderdaad pijnlijk geweest zijn, maar toch aanzienlijk minder dan men zich dit voor stelt. Een der twee dieren, waarop wij de operatie zagen verrichten, was niet verdoofd; het reageerde nauwelijks op dit schroeien*, en na die halve minuut was er niets meer aan het diertje te merken. Het inbrengen van de injectienaald voor de verdooving (bij het andere veulen) was waarschijnlijk nauwelijks minder pijnlijk dan het schroei en. De reactie was meer reflexbeweging dan werkelijke pijnreactie: dan doet een paardje heel anders! Bij ons menschen zal het onverdoofd trekken van een kies dat wel eens mi nuten vergt of de geboorte' van een kind, hetwelk van uren tot dagen kan duren, honderd malen pijnlijker zijn dan heel de coupeerderij, die al-met-al een minuut in beslag neemt! Wie dus het coupeeren door een ter zake kundig man heeft zien verrichten, kan niet anders dan verklaren, dan dat het als operatie een ingreep is, die geen redelijk mensch als mishandeling of dierenkwelling kan of mag qualificeeren. Afgescheiden van de gevolgen, waarover zoo aanstonds, is de ingreep op zichzelf een kleinigheid, waar de psyche van het dier geen trauma van zal overhouden, tien seconden later vreet het lustig uit zijn haverbakje„alsof er niets ge beurd was'! Maarer is wèl wat ge beurd: het dier is een stuk van zijn staart kwijt. Het is, formeel valt aan deze vaststelling niet te ontkomen, ver mink t. Rest nu de allesbeheerschen de vraag: is dit van eenigerlei invloed op het verdere leven van dit paard? Is het van voordeel voor het dier zooals het trekken van een ontstoken kies zal zijn laat 't 'n dier onverschillig, 0f is het tot. zijn nadeel? De Middelburgsche rechtbank kwam, kort gezegd, tot deze conclusie: er is op zettelijk letsel toegebracht; er is geen pijn veroorzaakt; de gezondheid van het dier is niet benadeeld; de bruikbaarheid van het paard is niet ver hoogd; handel en export worden door het coupeeren evenwel gediend; er is d u s een redelijk doel aanwezig ge weest. Waarop dan vrijspraak volgde. In één opzicht is het, overigens van nuchteren realiteitszin getuigenis afleggen de, Middelburgsche vonnis ons nu toch aan vechtbaar gebleken. Maar dat konden de rechters niet weten, omdat op dit punt, meenen zeer te zake bevoegden, het ver hoor en de verklaringen der getuigen- deskundigen a décharge voor de Middel burgsche rechtbank, niet zoo positief wa ren als met de werkelijkheid in overeen stemming was. Dit is echter pas na de openbare terechtzitting te onzer kennis gekomen, en het kan derhalve slechts eventueel in hooger beroep dienen. Het is •ditdat toch wel degelijk een verhooging van de bruikbaarheid van het paard het gevolg van het coupeeren is! Zoo heeft mr. M. C. van der Minne, de bekende Zeeuwsche trekpaardenfokker, ons verklaard, dat de anatomische bouw van het koudbloedpaard op dit punt anders is dan die van het warmbloedpaard. Bij het laatstgenoemde is de staartwortel zóó in geplant, dat de staart vrij van het lichaam hangt, maar bij een jkoudbloedpaabd is dat niet het geval! Als nu bij een warmbloedpaard de leid sels onder den staart komen, dan is dat niet zoo erg: dat levert geen onmiddellijk gevaar op. Als evenwel bij een koud bloedpaard de leidsels onder den staart komen, dan is het vrijwel onmogelijk ze, er weer onder vandaan te trekken! Ze zit ten dan alshetware „klem" en de groot ste ongelukken dreigen niet alleen, maar zijn ook herhaaldelijk voorgekomen! Een andere Zeeuwsche paardekenner, de hr. A. de Feyter te Goes, schreef Zater dag in gelijken zin reeds uitvoerig in ons blad. In die vóór het vonnis der Middel burgsche rechtbank geschreven doch, op verzoek des schrijvers, pas n a het vonnis openbaar gemaakte woorden verlegde hij 't accent van de verhooging der handelswaarde naar de gevaarsverminde ring en verhooging der bruikbaar heid, welke laatste de rechtbank Im mers, vermoedelijk door het op dit punt onvoldoende positieve getuigenverhoor, juist niet aannam. Met het bovenstaande is de zaak, dunkt ons, voor wie er onbevooroordeeld kennis van nam, nu toch wel geheel afgedaan. Behalve op dit ééne punt, waar de die renbeschermers in de vereenigingen den geestverwant er buiten, welken wij ons achten, de hand zullen kunnen reiken, wijl wij immers principieel op eenzelfden wortel stoelen: het coupeeren van paanien mag nimmer door ondeskundigen geschieden, mag voor al niet, door ondeskundigheid, tot beul- werk worden! Zou de hakketakkerij om den paarde staart, die thans aan den gang is, tot dit resultaat kunnen voeren, dat het even tueel coupeeren van paardestaarten uit sluitend door dierenartsen mag geschie den dan zouden ook wij dat toejuichen en we weten het zeker, omdat lie voor mannen van de Ned. Trekpaarden Stam boek-fokkerij het ons zelf verzekerd heb ben, dat ook zij tegen zulk een regeling niet het minste bezwaar zouden hebben, integendeel deze als volkomen redelijk zou den erkennen. En wij hebben goede redenen, om aan te nemen, dat de nuchtere en redelijke dierenbeschermers met het bereiken van dit resultaat óók tevreden zouden zijn. N.- EN ST. JOOSLAND. Maandagmiddag hield de Landb. Vereeniging, alhier haar jaarvergadering in 't café „de Roode Leeuw" onder voorzitterschap van den heer Verhulst, die opende met een woord van welkom tot de aanwezigen. In het jaarver slag van den secretaris den heer A. Wisse werd het overlijden gememoreerd van den oud-penningmeester de heer Jan Baas, die deze functie 29 jaar heeft vervuld. Zijn na gedachtenis, aldus spr., zal bij ons in eere blijven voortleven. Intusschen was mr Bau- man binnengekomen, die door den Voorz. Welkom werd geheeten. Nadat de p>em ningmeester verantwoording had gedaan van zijn gehouden beheer en de begrooting was vastgesteld, kreeg mr. Bauman het woord om zijn onderwerp „de nieuwe pachtwet" toe te lichten. Deze leerzame uiteenzetting werd door de aanwezigen met belangstelling beluisterd. Deze wet, aldus spr., is één van de sociale wetten die best in elkaar zit. Spr. verwacht dan ook veel vrucht van deze nieuwe wet. Enkele vra gen werden gesteld, die door hem vlot werden beantwoord. De voorz. bracht mr. Bauman hartelijk dank voor zijn leerzame rede. Hierna werd de film vertoond van rijtoer en tentoonstelling ter gelegenheid der alg. verg. der Z.I+.M. van verleden jaar in Goes gehouden, die zeer in den smaak viel. De eerste-luitenant der militaire ad ministratie J. Potteboom wordt 23 Januari overgeplaatst van het 16e Regiment infan terie naar de school voor dienstplichtige onderofficieren-administrateur te Mid delburg. Van de te Vlissingen in opleiding zijn de korporaals van de politietroepen zijn geslaagd voor het examen voor sergeant: J. H. J. Hamer, H. Schoolderman, G. H. J, Gode en M. Monkel. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 Februari 1939 benoemd en aangesteld, bfj het reserve-personeel der landmacht bij het wapen der infanterie, tot reserve ka pitein bp het 3e reg. inf., de reserve le luits. M. C. Plaatsman en mr. D. D. van Waardhuizen, beiden van dat regiment; bij het vrijw. landstormkorps luchtwachtdienst de reserve le luit. voor speciale diensten W. L. M. P. Thieme te Middel burg; bü het reg. kustartillerie, de re serve le luits. H. Simon, mr. C. J. B. du Croo en C. C. Pouleijn, allen van dat re giment. De held onderscheidt zich daarin van den avonturier dat hij inziet waar de grens ligt tusschen mogelijkheid en onmogelijkheid. Vorige week heeft het nogal opschudding in Ootmarsum gewekt, dat de minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Van Boeyen, des avonds laat aldaar op bezoek is geweest. Dit bezoek stond in verband met klachten, welke zjjn uitgebracht tegen den burgemeester, jhr. E. L. M. Th. J. von Bönninghausen. Het komt hierop neer, dat de burgemees ter er van beschuldigd wordt te pro- Duitsch gezind te zijn en dat hij in dit ver band uitlatingen zou hebben gedaan, welke, als zjj juist zjjn, niet toelaatbaar geacht kunnen worden. De burgemeester ontkent echter de juist heid van deze klachten, die tegenover den minister door de wethouders, de heeren J. A. J. A. Joosten en J. B. Rèuver, bevestigd zijn. De burgemeester jhr. Von Bönninghausen heeft hierop een klacht ingediend tegen de wethouders en wel wegens smaad. Het is overigens wel bekend en de burge meester geeft dat ook zelf toe dat hij pro-Duitsch gezind is. Het justitieele onder zoek in deze kwestie is thans gaande. Het bleek ons dót het geen kwestie be treft van vandaag of gisteren, doch dat hier een periode van belang is, waarin ook in Nederland iedereen het had over oorlog: de spannende dagen van Godesberg en Mün chen. In (jje dagen heeft ook het dagelijksch bestuur van de gemeente Ootmarsum, als de plaatselijke belangen waren besproken zich met de brandende kwestie bezig ge houden. Volgens de wethouders is toen op zekeren dag de burgemeester zijn boekje te buiten gegaan. Hij moest toen gezegd hebben dat als er een oorlog kwam en Duitschland ons land zou binnenval len hij een van de eersten zou zijn, die mee zou marcheeren met de Duitschers. Wethouder Reuwer bevestigde ons in een onderhoud, dat we heden met hem had den, dat de heer Von Bönninghausen een dergelijke uitlating gebezigd heeft. Hij her innert het zich daarom zoo goed, omdat de andere wethouder, notaris Joosten, ten zeerste ontstemd was over die uitdrukking, ook al omdat de heer Joosten reserve officier is en zich daarom dubbel derge lijke woorden aantrok. De secretaris, de heer Weustink, zou na de woorden van den burgemeester nog gezegd hebben: „En dan wordt u zeker gouwleider?" De secretaris ontkent dit thans echter. Een aanleiding tot een klacht bij de hoogere autoriteiten hadden de wethouders in deze uitlatingen niet gezien, zoo ver zekerde ons de heer Reuwer met na druk. Zij hadden dat anders dadelijk wel gedaan en dan zou toch, zoo meenen zij, wel eerder een onderzoek zijn ingesteld. Het is de meening van den heer Reuwer, dat de minister langs andere zijde kennis heeft genomen van een klacht. De burge meester zou zich nl. in denzelfden geest als tijdens de vergadering van B. en W, hebben uitgedrukt ter gelegenheid van een diner dat na een jachtpartij met eenige fabrikanten te Oldenzaal heeft plaats ge had. De wethouders vermoeden dat naar aanleiding hiervan een onderzoek is inge steld. De minister heeft alleen maar ge vraagd, of de wethouders op de hoogte wa ren met zekere uitlatingen van den burge meester en toen is het gesprokene in de B en W.-vergadering weer opgerakeld. De lezing van den burgemeester, wien wij ook om een toelichting vroegen, is een geheel andere. Hij steekt inderdaad niet onder stoelen en banken dat hij sym pathie heeft voor Duitschland en Duit schers in 't algemeen, onder wie hij be halve vele familieleden ook tal van vrien den telt. Hij stelt een goede relatie met Duitschland ook bijzonder op prijs, zoo vertelde ons de heer Von Bönninghausen, want momenteel werken tal van personen uit Ootmarsum over de grens; het is z.i. een belang voor de gemeente dat dit zoo blijft en daarom streeft de burgemeester er naar er voor te zorgen dat die Oot- marsumers aan 't werk blijven en niet verdrongen worden door andere arbeiders. Afgezien daarvan echter, het is gewoon weg belachelijk wat men mij in de schoe nen wil schuiven, aldus jhr. Von Bönning hausen. Ik stel er prijs op te verklaren, dat ik me heel anders heb uitgedrukt. In derdaad is eens in een vergadering van B. en W. achter in September, de inter nationale situatie besproken. Ik ben nogal militairistisch aangelegd en daarom maakte ik zoo'n beetje een grapje over de houding van een der wethouders, die nogal bevreesd was, dat er een oorlog zou komen. Ik zei toen zoo schertsend: „Nou, als er oor log komt, hang ik misschien wel mijn burgemeestersbaantje aan de kapstok en doe ook mee". Er kon, in verband met het andere ge sprokene, echter geen twijfel aan be staan, hoe ik dat bedoelde, zoo zeide de burgemeester. En die bedoeling was: dat ik natuurlijk in het Nederlandsche leger zou vechten. Hoe zou het ook anders? Ik ben Nederlander en hoofd van een Ne derlandsche gemeente, doch toevallig is die gemeente vlak bij de Duitsche grens gelegen. Als de Duitsche autoriteiten bur gemeesters willen omkoopen tot „landver raad" dan kunnen ze beter bjj een ander adres komen, b.v. bij de burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam, enz. Ik wil u wel vertellen hoe ik er over denk, aldus jhr. Van Bönninghausen. Men heeft immers al wel eerder tegen mij ge ageerd en ook in dit geval is het de be doeling mij zoodanig te treffen, dat ik als burgemeester „gewipt" word. U moet daarbij in aanmerking nemen, dat ik vorig najaar twaalf jaar burgemees ter was en dus herbenoemd moest worden. Van zekere zijde wilde men trachten mijn herbenoeming te verhinderen, doch deze kwam nogal vroeg af, n.l. 18 November, terwijl de herbenoeming pas 22 December inging. Daarop hadden mijn tegenstanders blijkbaar niet gerekend. Nu vermoed ik dat men mij toch nog heeft willen treffen en dus een actie te gen mij op touw heeft gezet. En ik wil ook wel openlijk verklaren wie ik er van ver denk de hand in het spel te hebben. Ik beschouw deze kwestie als een geweldig opgeschroefde politieke sensatierel, waarin de wethouders zich als instrumenten heb ben laten leenen, maar waar in werkelijk heid geheel andere kringen achter zitten. In dit verband wees de burgemeester op de zeer slechte verhoudingen, die in Twen te steeds bestaan hebben tusschen dê ka tholieke familie Von Bönninghausen en de r.k. geestelijkheid. Deze verhouding dateert niet van van daag of gisteren maar uit den tijd dat de grootvader van den heer Von B. burge meester van Tubbergen was en toen door de kath. boeren geregeld werd afgevaar digd naar de Prov. Staten van Overijssel, hoewel hij daar toch zetelde voor de libe rale partij. Mijn burgemeesterschap van Ootmarsum werd ruim 12 jaar geleden ook begonnen, aldus de burgemeester, met een geweldig conflict met de plaatselijke geestelijkheid (schoolkwestie). Men heeft dit mij nooit vergeven. Ook de politieke gezindheid van mijn broeder (het ex-raadslid van Tubbergen, thans Kamerlid voor de N.S.B.) speelt in deze een rol. Vreemd vond de burgemeester het, dat de minister juist moet komen toen er een vergadering van B. en W. was, die des avonds (een ongewone tijd) werd gehou den. Hij vermoedt dan ook, dat de minis ter er van op de hoogte was gesteld dat deze vergadering zou worden gehouden, op dat Z. Excellentie allen zou kunnen aan treffen. MINISTER COLIJN HERVAT ZIJN AMBTSBEZIGHEDEN. Minister Colijn, die gisteravond uit Zwit seriand te Den Haag is teruggekeerd, heeft vanochtend zijn ambts-bezigheden hervat. Hij heeft te half elf den ministerraad ge presideerd. MILITAIR VLIEGTUIG TE BANDOENG NEERGESTORT. Bestuurder omgekomen. Een militair vliegtuig van het type C. 10 is heden bij Bandoeng neergestort. De be stuurder, een reserve-officier, is omgeko men. De monteur wist zich door een sprong met een parachute te redden. De C. 10 is een tweepersoons verkenner uitgerust met een Rolls Royce motor. KLAAS DE VRIES DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. In ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. De heer Klaas de Vries, lid van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland, die vooral in de hoofdstad zeer bekend is o.a. op het gebied van het onderwijs, is gister middag op het Bezuidenhout te Den Haag, door een auto aangereden. In ernstigen toe stand is de heer De Vries, die 77 jaar oud is, naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd. De 34-jarige C. A. P. uit Wassenaar be stuurde de auto. Hem treft geen schuld. DE TACHTIGSTE VERJAARDAG VAN DEN EX-KEIZER. Veldmaarschalk Von Mackensen aangekomen. Met den D-trein uit Berlijn, die om 8.28 uur arriveert, is vanmorgen te Amersfoort aangekomen de grijze generaal-veldmaar schalk Von Mackensen, die, naar men weet, namens het voormalige keizerlijke hoofdkwartier de feesten ter gelegenheid van den tachtigsten verjaardag van ex-kei- zer Wilhelm op Huize Doorn zal bijwonen. De generaal-veldmaarsctialk, in uniform gekleed en vergezeld door oberst leutnant Von Lutzow, werd op het tweede perron verwelkomd door graaf Schwerin, lid van den vroegeren Duitschen generalen staf. Mevrouw Servus, die nauwe betrekkin gen onderhoudt met de gemalin van den gewezen vorst, bood den hoogen reiziger bloemen aan. Per auto begaf het gezel schap zich naar huize Doorn. HET WRAK VAN DE LEONIDAS 1 GEVONDEN. Vrijdagmiddag jl. heeft men van de sleepboot „Zeemeeuw", 8 km ten Noord westen van Hindeloopen, nabij roode boei 5, een mast boven water zien uitstekend Bij onderzoek bleek het vermoeden, dat men hier te doen had met het wrak van het tijdens de jongste ijsperiodegezonken motortankschip „Leonidas I" juist te zijn De reederij Goedkoop te Amsterdam heeft thans opdracht gekregen het schip, dat geladen was met 80 ton gasolie, ben zine en petroleum te lichten. Het werk zal Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Aanvankelijk opklarend, later opnieuw zwaar bewolkt tot betrokken, met kans op regen, afnemende wind, later ech ter weer toenemend uit Zuidelijke richtin gen, koude nacht, overdag iets kouder dan vandaag. UKKEL: vrij sterke matige wind uit NW. richtingen, over het algemeen zwaar bewolkte en heldere hemel en regen, toe nemende opklaringen, plaatselijk mist op het eind van den nacht, lichte tot matige nachtvorst. Wo. 25 Jan. Zon op: 7 h 54; onder: 16 h 30. Licht op: 17 h. Maan op: 9 h 19; onder: 22 h 12. E.K. 28 Jan. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Januari. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 24 3.21 15.46 10.00 21.56 Woensdag 25 3.54 16.20 10.32 22.28 Donderdag 26 4.28 16.55 11.07 23.05 Hoog- en Laagwater te Werneldinge: Januari. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 24 5.20 17.37 11.00 23.06 Woensdag 25 5.51 18.09 11.32 23.40 Donderdag 26 6.21 18.41 12.05 waarschijnlijk eenige dagen in beslag ne men. Het wrak zal naar Amsterdam wor den gebracht. ERNSTIGE ONTPLOFFING BIJ PHILIPS-VAN HOUTEN TE WEESP. Verscheidene personen zwaar ge wond. Eenige lichtgewonden. Vanochtend omstreeks kwart over tien werd het personeel van de Van Houten's cacaofabrieken te Weesp, opgeschrikt door het geluid van een ernstige ontploffing. Het bleek dat deze zich had voorgedaan in de fabriek der N.V. pharmaceutische pro ducten maatschappij Philips—Van Houten, een onderdeel der N.V. Van Houten's ca caofabrieken. Bij deze explosie werden vjjf personen ernstig gewond, terwijl enkele an deren lichte kwetsuren opliepen. Tot de licht gewonden behoort ook de directeur der N.V. PhilipsVan Houten, de heer Van Marken. Na de ontploffing ontstond er brand, welke zich echter niet ernstig liet aanzien. De explosie is geschied in het laborato rium, gelegen op de derde verdieping van het groote, uit steen opgetrokken, fabrieks gebouw. Waarschijnlijk heeft men hier te doen met een aether-ontploffing. In net laboratorium werd een groote ravage aan gericht. Alles werd door elkaar geworpen, menschen vielen op den grond, terwijl alle ruiten sprongen. Tevens ontstond er brand. Verscheidene personen kregen ernstige brandwonden. De directeur der fabriek, de heer Van Marken, schroeide het hoofdhaar. Een der aanwezigen kreeg brandwonden over het geheele lichaam, terwijl nog drie anderen zwaar gewond werden. Onmiddel lijk na het ongeluk rukte de fabrieksbrand- weer uit, die er na korten tijd in slaagde de vlammen met sehuimblusschers te dooven. De brandweer van Weesp behoefde geen dienst te doen. Behalve een aantal dokters uit Weesp werd de geneeskundige dienst te Amster dam gealarmeerd, die met twee ambulance auto's verscheen. Ook de Roode kruis-auto uit Weesp verscheen op het fabrieksterrein, dat onmiddellijk door de politie werd afge zet. Een der zwaargewonden is naar de Gerardus-Majellastichting te Bussum over gebracht, terwijl vier anderen naar het burgerziekenhuis te Amsterdam zouden worden vervoerd. Het product dat deze fabriek vervaardigd is het zgn. dohyfral, een vitaminenhouden- de chocolade, welke wordt vervaardigd vol gens een procédé, dat enkele jaren geleden is uitgevonden. Na een verblijf van ruim 3 jaren nam ds. O. G. Bunjes Zondag afscheid van de Ned. Herv. gemeente te Sir j ansland wegens vertrek naar Borsele. Het kleine kerkgebouw was overvol, zoodat velen zich met een staanplaats moesten tevreden stel len. Na votum en zegen werd de godsdienst oefening aangevangen met het zingen van Ps. 65 1. Na de dankzegging werd staande gezon gen gezang 127 5. Ds. Marsman van Bruinisse, die als con sulent zal optreden, voerde 't woord. Spr. dankte ds. Bunjes voor zijn werk te Brui nisse en eveneens voor het werk in de ge meente te Sirjansland. Hij verzocht de ge meente den scheidende leeraar toe te zin gen Ps. 121 4. 29 Januari zal ds. Bunjes intrede doen te Borsele; bevestiger is dr. G. P. A. Ruysch van Dugteren te Zonnemere. Benoemd tot hoofd der O.L. school te Noordwelle:de heer D. C. Steur te Burgh thans onderwijzer te Haamstede. Aan de landbouwhoogeschool te Wa- geningen slaagde voor het cand. examéh landbouw en veeteelt de heer D. S. Tuijn- man te Middelburg; voor het in genieursexamen koloniale landbouw de heer A. M. Gelinck te Koudeker- k e. Geref. Kerk. Beroepen te Middelburg dr. 14. J. Hom mes te IJlst. Geref. Gem. Tweetal te Aagtekerke—Oostkapelle ds. M. Heikoop te Utrecht en ds. W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid. 479e STAATSLOTERIJ. (Trekking van heden) f1000r 8033 9507 14859. f 400: 4176 5250 10345 10571 11215 15716 16648 19706. f 200 6669 7034 8060 19870 f 100 5175 5210 8434 9621 10739 13798 14434 15614 15844.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1