(&GOESCHE COURANT „Het Spook van de Vrijburcht" ZEELAND. ÜNNENUÜID. Het coupeeren van paarden staarten. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. ZUED-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. H.B.S.-UITVOERING Entrée I 1Bal na. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Dagblad. Uitg. N.V. DeMiddelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 230 elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes18 ct. «XV NUMMER 17. TWEE BLADEN. VRIJDAG 1 20 JAN. 193». EERSTE BLAD. 182e JAARG. Hf ftv&trincisde0 HIDDELBURGSCHE COURANT Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bijj vooruitbetaling. vBrieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 cL DE ALGEMEENE LANDSDRUKKERIJ BESTAAT 125 JAAR. De Algemeene Landsdrukkerij te Den Haag viert heden een bijzonder jubileum. Op 20 Januari 1814 werd het souvereine be sluit afgekondigd, waarbij besloten werd tot oprichting van de Algemeene Landsdrukke rij, welke in den loop van haar 125-jarig bestaan zulks een voorname plaats is gaan innemen in het officieele leven in den lan de. Wfj mogen spreken van het oudste staats bedrijf in ons land, want daarmede bedoe len wfl niet zoozeer de Algemeene Lands drukkerij zooals zij bij de wet van 21 De cember 1914 met ingang van 1 Januari 1915 werd aangewezen als zelfstandig staatsbedrijf in den zin der bedrijvenwet van 16 Februari 1912, doch dan denken v/ij vooral aan de functie, welke zij als staats drukkerij nu reeds 125 jaar lang vervuld heeft. Niettegenstaande de vele wijzigingen van intern organisatorischen, technischen, comptabelen en juridischen aard, heeft zij in den tijd van haar bestaan onverander lijk voldaan aan het doel, waartoe zij in het leven werd geroepen en werd bestemd. DE „HOSUDAM" OPGERICHT. Gister is te Den Haag, verleden de acte van oprichting van de N.V. Maatschappij voor Handelsbetrekkingen HollandZuid- Amerika, kortweg genaamd „Hosudam", gevestigd te 's Gravenhage en Buenos Aires. De koninklijke goedkeuring op de statuten is in het vooruitzicht gesteld. Uit vorige mededeelingen aangaande dit initia tief zal men zich herinneren dat het doel dezer vennootschap zal zijn het bevorderen en steunen van den Nederlandsehen handel op Zuid-Amerika, in den ruimsten zin des woords. De directeur, de heer D. Knegt, zal zich dezer dagen naar Buenos Aires in schepen, teneinde een begin te maken met de werkzaamheden in het Latijnsche we relddeel. Voorloopig zal de activiteit zich bepalen tot Argentinië en Uruguay, doch het ligt in de bedoeling dat van lieverlede ook de overgie Zuid-Amerikaansche repu blieken zullen worden bewerkt. HET CONSERVEEREN VAN LITHAUSCHE VARKENS. De minister antwoordt den heer Weitkamp. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Weitkamp betreffende het eonser- veeren van Lithausche varkens in met een Nederlandsch merk voorziene bussen heeft de minister van economische zaken als volgt geantwoord: Door de N.V. Pasman's exportslachterijen en fabrieken te Steenwijk worden in entre pot Lithausche varkens verwerkt tot vleeschwaren in blik, voorzien van het fa brieksmerk „Pasman Steenwijk Holland", alsmede de aanduiding „gefabriceerd in Holland (prepared in Holland)". De minister is niet bereid te bevorderen, dat deze aanduiding van bedoelde vleesch waren wordt onthouden, aangezien de aan het product hier te lande toegevoegde waarde relatief zeer hoog is en de grondstof een ingrijpende verandering ondergaat, zoodat de aanduiding „gefabriceerd in Hol land (prepared in Holland)" gemotiveerd en in overeenstemming met de werkelijk heid is. DE FILM „HET HART VAN SPANJE". Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Joekes betreffende het verbieden door den burgemeester van Laren (N. H.) .van de vertooning van de film „het hart van Spanje", heeft de minister van binnen- landsche zaken geantwoord, dat het stand punt .van den burgemeester o.a. zijn grond heeft gevonden in de omstandigheid, dat de openbare aankondiging voor deze film in voor politieke tegenstanders prikkelende bewoordingen was gesteld. In verband hiermede bestond te Laren vrees voor verstoring van de openbare orde als gevolg van de vertooning van de film. De minister beantwoordde tenslotte ont kennend de vraag of de burgemeester de grenzen zijner bevoegdheid heeft overschre den. ACTIE VOOR EEN WETTELIJKE REGELING VAN DE PRIJZEN VOOR SCHOENREPARATIES. Men schrijft ons: Gezien den noodtoe stand in het schoenreparatiebedrijf, welke van dien aard is, dat vrijwel de meerder heid der beoefenaars gebukt gaan onder een ondragelijke schuldenlast en de be- drijfsuitkomsten zoodanig zijn, dat binnen afzienbaren tijd alle schoenreparateurs noodlijdend zullen zijn, heeft de economi sche schoenmakersdistributie- en productie organisatie het noodig geoordeeld tegen een dergelijken ongewenschten gang van zaken krachtig te gaan optreden. De economische schoenmakersdistributie en productie-organisatie is van meening, dat een wettelijke regeling van minimum prijzen voor schoenreparaties dringend noo dig is gelijk reeds voor vele andere bedrij ven bestaan, en heeft ter verkrijging hier van een landelijke actie ingezet. Teneinde den minister van economische zaken van de urgentie eener wettelijke prpsregeling voor genoemd bedrijf te over- uigen heeft de organisatie een petitionne ment op touw gezet. Lijsten hiervoor zijn reeds in circulatie gebracht, zoodat iedere schoenreparateur hier zijn handteekening op kan plaatsen. Aangezien de groote meerderheid van schoenreparateurs buiten organisatorisch verband staat, kunnen zij door deze petitie uitdrukking geven aan hun verlangen tot wettelijke bescherming van de schoenrepa- ratie-prijzen. Voorts is het de bedoeling den minister van economische zaken te verzoeken zich bereid te verklaren, de door de meerderheid van schoenreparateurs overeengekomen mi nimum-prijzen voor schoenreparatie, zijnde 1.50 voor heeren- en 1 voor dameszolen en -hakken, algemeen verbindend te verkla ren. HENGELO (O.) HEEFT 40.000 INWONERS. Gisteren is ten gemeentëhuize te Henge lo aangifte gedaan van de geboorte van Franciseus Antonius Leferink. Hiermede is de veertigduizendste inwoner van Hengelo (O.) geregistreerd. De kleine is de zoon van een schilder in de buurtschap -Beckum. Hèm zijn eenige spaarbankboekjes en verdere geschenken aangeboden. TEGEN VERNIELING EN STRAAT SCHENDERIJ. De justitie zal streng optreden. Men meldt ons uit Amsterdam: Gelet op de tarijke klachten over vernielingen en baldadigheden, die den laatsten tijd bij ju stitie en politie binnenkomen, maakt de of ficier van justitie bij de rechtbank te Am sterdam door middel van aanplakbiljetten bekend, dat tegen personen, die opzettelijk en wederrechtelijk daden van geweld ple gen, tegen aan een ander toebehoorende goederen of die zich schuldig maken aan straatschenderij de betrekkelijke artikelen van het wetboek van strafrecht met de grootste gestrengheid zullen worden toege past. TOENEMING VAN HET AANTAL MOTORRIJTUIGEN IN ONS LAND. Dezer dagen verschijnt de statistiek der motorrijtuigen, bewerkt door het centraal bureau voor de statistiek, welk den omvang en de samenstelling van het Nederlandsche motorrijtuigenpark op 1 Augustus 1938 weergeeft. Volgens deze statistiek is in het tijdvak 1 Augustus 19371 Augustus 1938 het aantal motorrijtuigen in alle catego rieen toegenomen. De sterkste toeneming vertoonen wel de motorrijwielen, die van 48.974 op 1 Augustus 1937 tot 55.140 op 1 Augustus 1938 toenamen, welke toeneming voornamelijk voor rekening van de lichte motorrijwielen komt. Het aantal motordriewielers steeg in ge noemd tijdvak van 5.110 tot 5.161, het aan tal autobussen van 3.841 tot 4.088, en het aantal vrachtautos van 49.156 tot 50.998 Zijn in de groep der personenauto's vooral de lichte automobielen toegenomen, bij de autobussen en de vrachtwagens zijn het juist de zwaardere gewichtsklassen, die ver houdingsgewijs de sterkste vermeerdering vertoonen. Ook het aantal aanhangwagens is in meergenoemd tijdvak belangrijk vermeer derd, terwijl bovendien blijkt, dat verhou dingsgewijs de vracht-auto-met-aanhang- wagen een steeds belangrijker plaats in het Nederlandsche wagenpark gaat innemen: op 1 Augustus 1938 was 14,24 procent van de in het rijk aanwezige vrachtauto's van een aanhangwagen voorzien, tegen 10,85 procent op 1 Augustus 1933. STERFGEVALLEN TENGEVOLGE VAN MOND- EN KLAUWZEER. Het aantal sterfgevallen ten gevolge van mond- en klauwzeer heeft in de week 8 t/m "14 Januari 1939 bedragen: 16 runderen, 38 kalveren en 5 varkens en biggen. Sedert de week 1926 September 1937 zijn aan mond- en klauwzeer bezweken: 5994 runderen, 6668 kalveren, 4787 varkens en biggen, 386 schapen en 85 geiten. DUITSCHE KUNSTENAARS IN TSJECHOSLO V AKI JE IN NOOD. Een steuncomité. Men schrijft ons: Van de in Tsjechoslo- vakije levende geëmigreerde vertegenwoor digers der Duitsche cultuur (Duitschers en Sudeten-Duitschers) verkeert een veertig tal in de meest tragische omstandigheden. Het zijn acteurs, beeldende kunstenaars, letterkundigen en musici, voor wie het ge vaar niet denkbeeldig is dat hun uitlevering door de Duitsche rijltsregeering wordt ge- ëischt. Uit Tsjechoslovakije te kunnen emigree- ren is voor deze veertig, waarvan sommi gen met vrouw en kind, een levenskwestie. De Tsjechoslovaaksche kunstenaars doen een dringend beroep op hun buitenlandsche collega's om hulp. Reeds heeft zich in Enge land een „artists refugee committee" voor dit doel gevormd. In Nederland is thans eveneens een comité gevormd tot onder steuning van Duitsche kunstenaars in Tsje choslovakije. Hierin hebben zitting geno men ir. A. Boeken, L. Bolle, H. Chabot, Albert van Dalsum, A. Defresne, Jan Engel man, prof. P. N. van Eyck, Leo Gestel, Charlotte Kohier, Hildo Krop, Cor van der Lugt Melsert, Fientje de la Mar, prof. dr. P. H. van Moerkerken, Willem Pijper, John Radecker, Jan Sluyters, J. F. Staal, Nico van Suchtelen, Charley Toorop en S. Vest dijk. Dit comité stelt zich ten doel pogingen aan te wenden om dezen veertig het ver krijgen van visa te vergemakkelijken, en het bijeenbrengen van gelden om hem bij hun emigratie en tijdens de voorbereiding daarvan te steunen. Als penningmeester van dit comité treedt op de heer A. Baanders, Westeinde 18 te Amsterdam. Voorgevel van pakhuis ingestort. Gistermiddag is te Alkmaar onverwacht een groot stuk van den voorgevel van een pakhuis aan de Bierkade naar beneden ge komen. Bij nader onderzoek, dat men in het pand instelde, bleek, dat ook een zij gevel van het pand was ingedrukt. In het vrij oude pakhuis heeft de firma Haytema graan en kunstmest geborgen. Door te zware belasting was de vloer bezweken, waardoor het graan naar beneden kwam. Gelukkig is niemand door het vallend ge steente getroffen. De bouwpolitie heeft dadelijk maatregelen tegen verdere instor ting genomen. De Middelburgsche rechtbank spreekt den verdachte vrij. Zooals wp in onze nummers van 6 en 7 Januari uitvoerig hebben gemeld, werd op 6 Januari voor de rechtbank alhier uitvoe rig behandeld de zaak tegen den dierenarts W. J. L. de G. uit Kruiningen, wien dieren mishandeling ten laste werd gelegd, name lijk het coupeeren van den staart van een veulen. Uit de behandeling der zaak bleek, dat het gaat om het verkrijgen van een prinei- pieele beslissing of dit afsnijden van een groot deel van den staart als mishandeling moet worden beschouwd. De officier van justitie vorderde toen 1 boete subs 1 dag hechtenis, waaruit bleek, dat ook hij mede wilde werken om de kwestie tot in hoogste instantie uit te ma ken. Nu heeft de rechtbank verdachte heden morgen vrijgesproken en is het dus aan den officier om in hooger beroep te gaan, op dat de zaak ook voor het -gerechtshof in Den Haag aan de orde zal kunnen komen. Besmettelijke ziekten. In de week van 8 tot en met 14 januari kwamen in onze provincie drie gevallen van roodvonk voor, nl. twee te Soeburg en één te Aardenburg. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en|of vermogen (gewetensgeld) bij den in specteur (3êr directe belastingen te Middel burg 100, onder de letters S. P. P.; bij den ontvanger der directe belastingen te Kort- gene 63.62; te Heinkenszand 21.06. L AND ARBEIDERSLOON EN. De minister van oeconomische zaken heeft aan een aantal werkgevers in het land- en tuinbouwbedrijf in West-Zeeuwsch Vlaanderen, medegedeeld, dat zij dit voor jaar overleg moeten plegen met de hoofd besturen van de landarbeidersbonden nopens de vaststelling van de arbeidsvoorwaarden, welke voor de bij hen werkzame landarbei ders voor 1939|1940 zullen gelden. Leidt dat overleg voor een vastgestelden datum niet tot overeenstemming, dan zal de mi nister overgaan tot oplegging van verplich te arbitrage. De kwestie van het Slachthuis. In gevolg op ons bericht betreffende de plannen tot bouw van een openbaar slacht huis, kunnen wij thans nog mededeelen, dat wij toen reeds als bouwsom, te verstrekken door het werkfonds; 250.000 hadden loo ren noemen. Nu „de Zeeuw" dit bedrag meldt, is er voor ons geen aanleiding meer, het te verzwijgen; evenmin, dat de Gods huizen het terrein, thans aan die instelling behoorende, aan de gemeente willen ver koopen, en dat de rente, die het werkfonds zal vorderen 2% pet. zal bedragen. Het wachten is thans op het officieele voorstel van B. en W. Aanrijding. Hedenmorgen heeft op de Markt een aanrijding plaats gehad tusschen een wiel- rijdster en een motorrijder. Beiden reden langs het stadhuis in de richting van de Viasmarkt. Het meisje wilde de kant van de Langeviele oprijden, terwijl de motorrij der de Viasmarkt op moest. De motorrij der kwam in aanraking met het achter wiel van het rijwiel, waardoor beiden vie len. Toen het meisje uit den wirwar van motorrijwiel en fiets te voorschijn was ge haald, bleek dat alleen haar kleeren bescha digd waren, terwijl ook de motorrijder geen verwondingen had opgeloopen. De politie stelt een onderzoek in. De toestand in het Verre Oosten. De hr H. Th. de Booy te Amsterdam hield gisteravond in Schuttershof een le zing voor de Z. Bevelandsche afdeelingen van het A.N.V. en „Onze Vloot" over: „de toestand in het verre Oosten en de verdedi ging van Nederlandsch Oost-Indië". De voorzitter, burgemeester Van Dus- seidorp, opende den avond met een pro pagandistisch woord, voor beide vereeni- gingen, en leidde vervolgens den spreker in. De hr De Booy wees op de spanning die de laatste jaren in het Oosten heerscht en de mogelijkheid, dat Japan nog verder zal gaan dan Mantsjoerije en China. Spr. schetste de fabelachtige opkomst van Ja pan sinds de helft der vorige eeuw, de in dustrialisatie en de geweldige bewapening vooral maritiem, die opgebouwd werd, Niettemin is Japan erg kwetsbaar, om dat het vrijwel alle belangrijke grondstof fen, als olie, rubber, ijzererts, katoen en wol, uit den vreemde moet betrekken Uitte de expansiedrang van Japan zich zoo eenerzijds om de groote bevolkings aanwas, anderzijds was het van belang deze productiegebieden onder beheer te krijgen. Niettemin blijft Japan kwetsbaar in zijn handelsvloot, en dit is een der be langrijkste zaken in een eventueelen oor log, omdat deze zich allereerst tegen de handelsvloten zal richten. Legt men in- en uitvoer stil dan verlamt men daarmede het geheele leven van het betreffende land. Vandaar, dat van zoo groot belang is, wat de Westersche mogendheden in deze kunnen doen. Spr. gaf hierop een overzicht van de posities en maritieme steunpunten in het Oosten van Amerika Engeland, Frankrijk en Rusland, welke na min of meer verwaarloosd te zijn, de laatste jaren weer aanzienlijk versterkt worden. Aan de hand van verschillende kaarten toonde spr. een en ander over zichtelijk aan. Na de pauze besDrak d° spreker den kwetsbaren toestand van Ned. Oost-Indië en de verscnillende bewaue ningsplannen, die ontworpen en weer ver worpen werden. Jarenlang heeft Neder land de bewapening van Ned. Indië ver waarloosd en pas de laatste jaren is men begonnen om te trachten dezen achter stand in te loopen. Spr. wees er echter op, dat er ook jaren noodig zijn, om weer een goede verdediging op te bouwen, niet alleen omd&t het bouwen van oorlogssche pen eenige jaren vergt, maar vooral ook omdat de achterstand aan geoefend per soneel ook jaren opleiding vereischt. Spr. drukte er echter zijn voldoening over uit, dat men thans weer volle aandacht aan de verdediging van onze Oost schenkt, en dat tegelijkertijd daarmede ook de geest pij de marine zooveel verbeterd is. Nadat nog de gelegenheid geboden was om den hr De Booy vragen te stellen, zegde de voorzitter hem dank voor zijn be langwekkende lezing. De belangstelling was zeer matig. GASONTPLOFFING. Bij de werkzaamheden aan de nieuwe brug is men thans bezig met het leggen der groote persleidingen van de gasfabriek. De openingen der te verbinden pijpen, waar de gewone gasdruk opstaat, worden daartoe afgesloten met een z.g. blaas, welke van rubber is. Gisteren sprong zulk een blaas en het gas, dat nu met groote kracht naar buiten stroomde, kwam in de nabijheid van eenige arbeiders die met een autogenisch apparaat aan het lasschen waren en ont plofte, waarna een metershooge vlam uit de pijp sloeg. Na den eersten schrik bleek het ongeval goed afgeloopen te zijn. Niemand had verwondingen opgeloopen. De direc teur der gasfabriek deelde ons mede, dat, ondanks alle voorzorgsmaatregelen, derge lijke ongevallen een enkele maal voorko men, en ook niet altijd zoo goed afloopen. ARNEMUIDEN. De opbrengst der zoo genaamde visschersbusjes in de Ned. Herv. kerk bedroeg 279, de lijst der burgerij 312. Verder ontving de diaconie der kerk nog een gift van 100, geschonken door jhr. D. Rademaker Schorer van Nieuwer- kerk. De visschersbusjes der Geref. kerk brach ten op 48. De nieuwe verlteers- en spoorbrug te Vlake. De mogelijkheid bestaat dat deze drie maal daags voor het scheepvaartverkeer wordt geopend te weten: 's morgens tus schen 8,439,25 h; 's middags" 12,5014,10 h en 's avonds 21,3022,29 h, met dien verstande, enkel wanneer dit door belang hebbenden via de Centrale te Hansweerd or Wemeldinge wordt aangevraagd. IERSEKE. Dezer dagen is tot stand ge komen de Visschersleenbank te Ierseke welk lichaam zich in het groot zal bezig houden met het verstrekken van wekelijk sche voorschotten aan kleine oesterkwee kers (pannenboeren) die wel over pannen of oesters beschikken maar tijdelijk behoef te hebben aan levensonderhoud. De voor schotten zullen worden afgelost zoodra de handel in het product zich voldoende heeft ontwikkeld. Tot zoolang strekken de pan nen en oesters of andere goederen als on derpand. Het dagelijksch bestuur bestaat uit den heer De Rijke, voorzitter, burge meester Gunning, eere-voorzitter, de hee ren Scheele en Cornelisse en als commis sie van toezicht de heeren I. Willemsen voorzitter, J. C. van der Burght, G. de Ja ger en M. van Harmeien, terwijl als di recteur optreedt de heer H. L. Baaij. Mej. I. van SteeWisse had het on geluk in de Langeville te vallen waar bi een der gouden stukken haar even boven het oog in het hoofd drong, waardoor een groote wonde ontstond en zij zich onder heelkundige behandeling moest stellen van dokter Polderman, die de wonde hechte en algeheele rust voorschreef. Vrijdag en Zaterdag wordt in de concertzaal Nolet een tentoonstelling ge houden van postduiven, georganiseerd door de beide plaatselijke postduivenverenigin gen. 320 inzendingen werden ingeschreven Er zal in acht klassen worden gekeurd Als keurmeesters fungeeren de heeren Dirven te Middelburg en Quakernaat te Den Bommel. Vele prijzen zijn hiervoor beschikbaar gesteld. KRUININGEN. Donderdagavond werd in hotel De Korenbeurs de film Roeping ver toond, aangeboden door het Groene Kruis afd. Kruiningen, Hansweerd, Schore. De zaal was zeer goed bezet en de film werd met groote aandacht gevolgd. SCHORE. Met ingang van 16 Februari a.s. is benoemd tot brugknecht aan de Postbrug, C. Zuidwegt (tijd.), waarnemend brugwachter aan de Schorebrug. KORTGENE. In de goed bezochte jaar vergadering van de Onderlinge veeverze kering maatschappij „Noord-Beveland" welke stond onder leiding van haar direc teur, den heer A. Hartog, bleek uit het door den administrateur uitgebrachte jaarverslag o.m., dat het ledental weer was toegenomen. Er zijn nl. 131 leden ver zekerd met hun paarden en 75 met hun melkkoeien. De afdeeling paarden maakte een gunstig jaar door, doch de afdeeling melkkoeien had meer uit te keeren dan ooit tevoren, wat een gevolg is van het mond- en kauwzeer, dat nog steeds slacht offers eischt. Het bestuur heeft, mede in verband met de zeer ruime opvatting inzake onteigening WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: zacht weer, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, plaatselijk nog lichte regenbuien, matige, tijdelijk krachtige Z, tot Z.W. wind. UKKEL: tijdelijk opklarend, toenemende wind, betrokken en regenachtig, storm vlagen. Za 21 Jan. Zon op: 7 h 59; onder: 16 h 23. Licht op: 16 h 53. Maan op: 7 h 54; onder: 17 h 51. E.K.: 28 Jan. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Januari. Hoogwater. Vrijdag 20 1.15 13:35 Zaterdag 21 1.50 14.09 Zondag 22 S 2.22 14.44 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Januari. Hoogwater. Vrijdag 20 3.10 15.27 Zaterdag 21 3.47 16.02 Zondag 22 S 4.19 16.36 Laagwater 7.54 20.01 8.29 20.38 9.01 21.01 Laagwater. 8.52 21.03 9.27 21.39 10.01 22.08 REUTER meldt: 21 Januari St. Joris Middelburg (Ingez. Med.) van onbruikbaar vee, heel dikwijls verga derd, nl. 29 keer. De heeren A. Hartog en W. C. van der Weele werden respectieve lijk als directeur en bestuurslid herkozen. De gezellige sfeer die de vergadering ken merkte, bewees dat de leden tevreden zijn met de werkmethode van het be stuur. KOLIJNSPLAAT. Woensdagavond hiel den de Geref. Knapenvereeniging „Samu el" en de Meisjesvereeniging „Dient den Heere" een gecombineerde feestvergade- ring onder leiding van den heer A. van der Wal, hoofd van de bijzondere school. Na gebruikelijke opening werden jaarver slagen van de beide vereenigingen uitge bracht. Corry Dourleijn leverde een op stel over „De val van Jericho" en Jan van Gilst een over „Prins Willem III". Vertoond werd de toogdagfilm, gehouden te Amsterdam. Bij een voordrachtenwed strijd behaalden Kaatje Tazelaar den eer sten en Corry Dourleijn den tweeden- prijs. Van de jongens waren Kees de Waal en Louis van Gilst de gelukkigen. Door de jongens werd het schimmenspel: „Boefke Naes" en door de meisjes „Onder 't appelen schillen'" en „Het snoepwinkel tje" vertoond Opgevoerd werd de samen spraak „Boer Kiaassen. Aan vier leden werd het overgangsdiplo ma uitgereikt. Door verschillende afgevaar digden werden felicitaties uitgebracht. KAMPERLAND. Donderdagavond kwam alhier in het ontspanningslokaal in jaar vergadering bijeen de plaatselijke afdeeling van Ned. Chr. Arbeidersbond onder voor zitterschap van den heer Jan Bouterse. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter de bereikte loonsverhooging en sprak hij zijn blijdschap uit dat er minder werkloosheid geweest was, terwijl de se cretaris in zijn verslag een breedvoerig overzicht gaf van de verrichte werkzaam heden door de afdeeling. Uit het verslag van den penningmeester H. M. de Looff bleek dat de totale inkom sten waren J 3978, waarvan in de plaatselij ke kas 354 gebleven was doordat de rest afgedragen was aan den Bond. De uitga ven als plaatselijke afdeeling waren 366 zoodat een nadeelig slot ontstaan was van 12. In de maand December was uitge keerd aan werkloozen 970. Het ledental was vooruitgegaan met 23, zoodat de af deeling thans 190 leden telt. Het aftredende bestuurslid H. M. de Looff werd herkozen, terwijl als lid van de con trolecommissie in de vacature van J. M. Filius gkeozen werd C. L. Goulooze. Door den heer N. J. Nelisse werd een referaat geleverd over: „De moreele en zedelijke gevolgen van de werkloosheid", waarop één vraag volgde, terwijl door C. J. Cle ment enkele stukken werden gedecla meerd. CURSUSSEN IN VLASBEWERKING. Dinsdag werd in hotel Lievens te IJzen- dijke op initiatief van het Algemeen Co mité voor Jeugd-werkeloozenzorg in W.Z. Vlaanderen onder leiding van den burge meester van Yzendijke eene vergadering gehouden van dat Comité met het bestuur van den Bond van Vlasbewerkers in W.Z. Vlaanderen met het doel om te komen tot oprichting van cursussen in vlasbewerking. Ter bereiking van dit doel is men volko men geslaagd, daar gebleken is, dat men voor de gemeenten Schoondijke, Yzendijke en Biervliet bereids ongeveer 50 leerlingen heeft aangeworven, die onder deskundige leiding in twee gemeenten gedurende twee dagen per week onderwijs zullen genieten in vlasbewerking. Deze cursusen, welke ongeveer drie maanden ^zullen duren, worden gegeven in werkplaatsen, die door de vlassers be schikbaar gesteld worden; ze verschaffen ook het benoodigde vlas voor het onderwijs in de bewerking. De onkosten van een en ander worden door het rijk en de gemeenten gezamenlijk gedragen. Het doel en streven dezer cur sussen is in de eerste plaats, de werkloos heid onder de jeugd te bestrijden en in de tweede plaats de vlasindustrie in eigen om geving te bevorderen en zoodoende de be schikking te hebben over vakbekwame ar beiders.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1