KRONIEK van den DAG. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 19 JANUARI 1939. No. 16. SCHADUWEN AAN DE KUST. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. „De bevrijding der Oekraïne" 'abstract en concreet. Graaf Csaky, 'de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, is enkele dagen in Duitschland op bezoek geweest. Hij on derhield zich met Hitler, met de ministers Goering en Von Ribbentrop en met Rudolf Hess, den plaatsvervanger van den Führer. Over den inhoud der besprekingen heeft men niet veel aan de groote klok gehan gen, maar zooveel is wel duidelijk gewor den, dat de algemeene strekking er van was: het aanhalen van de politieke en eco nomische banden tusschen Duitschland en Hongarije. In de praktijk zal dat dan wel moeten neerkomen op een uitbreiding van den Duitschen invloed te Boedapest. Aan het einde dezer week gaat Tschwal- kofski, de Tsjechoslovaaksche minister van buitenlandsche zaken naar Berlijn. Met hem zullen de politieke bevelhebbers van het Derde Rijk in denzelfden geest als met graaf Csaky beraadslagen. Hongarije en Tsjechoslovakije moeten gelijkelijk onder Duitsche voogdij komen. Daarmee ver krijgt het Derde Rijk dan een stevige basis voor de verwezenlijking van zijn „Drang nach Osten". Het is moeilijk, om in concreto over de zen drang te schrijven. Men verkeert voor alsnog volkomen in het ongewisse over de wijze, waarop Hitier zich de politieke ont wikkeling in de naaste toekomst voorstelt. Bevrijding der Oekraïne van het Sovjet- Russische juk heet zijn voornaamste con crete bedoeling; maar met welke middelen zou deze bevrijding tot stand moeten wor den gebracht? Er is een theorie, ontleend aan de ervaringen, welke de burgeroorlog in Spanje heeft opgeleverd. Volgens deze theorie zou er een opstand in de Oekraïne verwekt worden, oogenschijnlijk spontaan van binnenuit. En Duitschland zou dan de rol op zich nemen, welke Italië in Spanje heeft gespeeld: de opstandelingen met oor logstuig en zelfs geregelde Duitsche troe pen te hulp komen. Een andere opvatting luidt echter, dat niet deze indirecte oorlog met de Sovjets, doch een openlijk conflict op het Duitsche programma zou staan. Zoodra de Duitsche regeering haar voogdij over Tsjechoslova kije en Hongarije voldoende bevestigd heeft, zouden de poppen aan het dansen gaan. Een derde theorie wil tenslotte weten, dat niet Rusland, doch Roemenië in eerste instantie het slachtoffer van den Duitschen „Drang nach Osten" zou worden, waarbij dan Hongarije, dat jna den wereldoorlog een zeer groot deel van zijn grondgebied aan Roemenië af moest staan, de actieve compagnon van het Derde Rijk zou zijn. Tot zekere hoogte heeft deze laatste op vatting een zekere logica op zijn tegoed. Im mers: langs welken weg zouden de Duit sche troepen zich een weg naar de Oekraïne moeten banen, zoolang Roemenië onafhan kelijk blijft? Duitschland en Rusland gren zen niet aan elkaar. Polen, Tsjechoslovakije en Roemenië (men kan Hongarije hier des noods ook nog bij nemen) scheiden de beide groote mogendheden. Een Duitsche inval in het Z.W. van Rusland (de Oekraïne) kan derhalve niet plaats vinden dan via het grondgebied van een of meer dezer landen. Dat Polen zijn grondgebied er voor be schikbaar zal stellen, lijkt voorshands niet zeer waarschijnlijk. Polen heeft een Oekrainsche minderheid binnen zijn gren zen, welke even graag bevrijd wil worden als de rest. Door deze Poolsche Oekraïne zouden de Duitsche legers nog wel moeten marcheeren. De Poolsche regeering zou zwakzinnig moeten zijn, om het risico daar van te aanvaarden, buiten beschouwing dan nog gelaten, dat het zonder twijfel in den Duitsch-Russischen oorlog zou worden mee gesleept. Een „logischer" weg voor de Duitsche Naar het Engelsch van J. Jefferson Farjeon. 34). „Dat zou het zeker!" stemde Beryl met een vreemde plotselinge beslistheid toe. Hij keek haar niet begrijpend aan en zij legde het hem uit. „u schijnt best in staat te zijn op u zelf te passen, mijnheer Sefton, maar 't is niet erg prettig zich u voor te stellen terwijl u op het moordenaarspad loopt, en een ander tracht te gaan slapen". „U behoeft geen angst te hebben". „In orde. Ik heb er ook geen zorg over, maar juffrouw Fyne zou zich zorgen kun nen maken. Wees dus verstandig. Ik wilde u nog iets vragen. Zou ik mijn familie wak ker maken en hun vertellen, dat Guy ver dwenen is?" „Dat weet u zelf het best, juffrouw Hai nes", antwoordde Leonard. „Als ik niet naar de politie ging, zou ik u raden het wel te doen, maar daar zij toch niets kunnen doen en het is mogelijk, dat er tegen den morgen een simpele verklaring voor is dan zou het jammer zijn om hun vreedzamen nacht in een rusteloozen te doen veranderen". „Ook goed", knikte Beryl. „Zoodacht ik er ook over. Maar ik wou, dat ik iets kon doen. Wat ik zeggen wil, gaat u alleen naar de politiepost?" „Ja". „Waarom neemt u Nappy Napoleon niet mee? Weet u, ik geloof, dat hij bruik baarder is, dan hif er uit ziet". troepen is daarom die door Tsjechoslovakije en het uiterste Noorden van Roemenië; doch het lijkt nauwelijks denkbaar, dat de Roemeensche regeering daarvoor haar toe stemming zou geven. Zij kon dan beter een militair bondgenootschap met Duitschland sluiten en Sovjet-Rusland mee den oorlog verklaren. Het is gemakkelijk misschien om in ab- stracto over „de bevrijding van de Oekra ïne" door het Derde Rijk te redekavelen, maar in concreto stuit men hier gelijk uit bovenstaande is gebleken, op een geografi- schen toestand, welke de aangelegenheid uiterst ingewikkeld maakt. Die bevrijding der Oekraïne is een kwestie, welke in geenen deele alleeryie Sovjet-Unie en het Derde Rijk aangaat. Alle Oost-Europeesche staten zijn er rechtstreeks bij betrokken, en al leggen ze dan militair misschien niet zoo verschrik kelijk veel gewicht in de schaal, een quan- tité negligeable vormen ze wel allerminst. Vooral wat Polen en Roemenië aangaat. De Duitsche regeering moet in haar plan nen ten aanzien van de Oekraïne met deze landen terdege rekening houden. Misschien mochten wij hier in het Westen wel wen- schen, dat de zaak maar een beetje een voudiger was daar in het Oosten. VERGOEDING VOLGENS DE L. O. WET. In overeenstemming met de bepalingen der L. O. wet 1920, zooals deze luidde vóór de wijzigingen van 22 Mei 1937, behoort, nu de rekening der gemeente over 1936 door Ged. Staten is gesloten, door den Raad te worden overgegaan tot vaststelling der over 1936 aan de besturen der bijzonde re scholen uit te keeren vergoeding per leerling. Tegelijkertijd moet worden vastge steld het gemiddeld bedrag per lesuur over 1936 door de gemeente uitgekeerd aan hare vakonderwijzers, aangezien over genoemd jaar ook een vergoeding zal moeten wor den uitgekeerd aan verschillende schoolbe sturen. In verband met de verschillende bere keningen zal moeten worden uitgekeerd aan de school Singelstraat (U.L.O.) voor gemiddeld 96% leerlingen totaal 1422 en voor vergoeding vakonderwijzers voor 1092 lesuren 1902; school Nieuwe Haven (U.L. O.) voor gemiddeld 98% leerlingen 1051 en voor vakonderwijzers voor 249 lesuren 520; voor school Singelstraat (L. O.) voor gemiddeld 211% leerlingen 2161 en voor 182 lesuren 231; school Heerengracht (L. O) voor gemiddeld 166 leerlingen 1698 en voor 208 lesuren 264; school Zuidsingel (L. O.) voor gemiddeld 196 leerlingen 2005 en voor 208 lesuren 264; school Gravenstraat (L. O.) voor gemiddeld 254% leerlingen 2603 en voor 208 lesuren -264; school Wal (L. O.) voor gemiddeld 220 leer lingen 2250 en voor 156 lesuren 198; school Verwerijstraat voor gemiddeld 138 leerlingen 1011 en voor 208 lesuren 264. VERZEKERING TEGEN MOLEST- RISICO. Nadat de Raad op 19 December 1917 be sloten had de gemeentegebouwen te verze keren tegen oorlogsmolest, is de gemeente tot 1 Januari 1922 lid gebleven van de des betreffende vereeniging „Molest-risico". Waren er destijds, in 1921, voldoende re denen aanwezig voor opzegging der bedoel de verzekering, helaas is sindsdien de inter nationale politieke hemel weder dermate donker geworden, dat B. en W. zich ern stig hebben afgevraagd of het niet geboden zou zijn de gebouwen van de gemeente we derom tegen het risico van molest te ver zekeren. B. en W. hebben gemeend die vraag be vestigend te moeten beantwoorden en zich, in verband daarmede, gewend tot de te (Ingez. Meded.) „Hoe hij er ook uit ziet, hij is bruik baar", antwoordde Leonard lachend. „Op 't oogenblik vroolijkt hij juffrouw Fyne wat op. Maar hij kan niet meegaan. Hij zal hier zijn plicht moeten doen". „Wat bedoelt u?" „Dat wanneer een man bruikbaar is, hij soms zijn slaap moet vergeten. Napoleon Truelove zal klaar wakker moeten blijven totdat ik terug kom, en naar geluiden moeten luisteren!" De stem van mijnheer Griddle onderbrak hen. „Komt u, mijnheer Sefton?" riep hij. „We zijn toch buren?" „Dadelijk, mijnheer Griddle", antwoordde hij. Na Beryl goeden nacht gezegd te heb ben, zocht hij Jessica Fyne op, die talmde bij het punt, dat haar weg van den zijnen scheidde. „Na alles wat we vannacht beleefd heb ben, is het verrassend om te bemerken, dat er nog vijf uren over zijn", zei hij. „Zult u probeeren dien tijd te gaan slapen?" „Ik zal mijn best doen", beloofde zij. „Niet meer voor 't raam gaan zitten of iets dergelijks", ging hij voort. „U had het eerst ook niet moeten doen, weet u". „O! en als ik het niet had gedaan?" „Dat is waar", gaf hij toe. „Als u het niet gedaan had, zouden Truelove en ik daar nog op het wrak zitten". Hij keek in stinctmatig uit het raam, waarbij zij ston den, half hopend, dat hij het licht weer zou zien en misschien nieuwe geheimzinnighe den ontdekken. Maar er verscheen geen lichtstraal. Het wrak was nu slechts een1 Amsterdam gevestigde Vereeniging „Mo- lest-Risico" aangesloten bij de Coöperatie ve Vereeniging „Centraal Beheer" G.A. Bij bedoelde vereeniging, die op 1 April 1917 begon te werken volgens het onder linge omslag-stelsel was aanvankelijk voor een waarde van 200 millioen gulden aan roerende en onroerende goederen verzekerd, uitsluitend tegen oorlogsmolest en door oproer ontstane molestschade. Thans is de verzekerde waarde geste gen tot rond 1100 millioen gulden, terwijl de verzekering de volgende risico's om vat: schade door oorlogsdaden, oproer en/ of onlusten, sabotage en/of andere kwaad willigheid, val of noodlaniding van vlieg tuigen, aanrijding aan onroerende goede ren ontstaan, schade tengevolge van na tuurlijke aardbevingen en stormschade met dien verstande, dat, voor wat betreft deze beide laatste soorten schade; aan een lid over een bepaald boekjaar geen hooge- re tegemoetkoming zal worden verleend dan 1 van het in totaal door het be trokken lid verzekerde bedrag. Bij toetreding tot het lidmaatschap is 10 entréegeld verschuldigid en moeten de zegelkosten ad 18 cents per 1000 verzekerde waarde worden voldaan. Ter latere verrekening met zijn aandeel in de lasten is ieder lid verplicht telken jare een voorschot-premie te voldoen, wier bedrag berekend wordt naar de ge taxeerde waarde en de soort der goede ren. Daarvoor is een indeeling in 4 klas sen gemaakt. De aansprakelijkheid der le den is beperkt; geen lid zal namelijk kun nen worden aangesproken voor een groo- tere bijdrage in een omslag dan* 2 3 3% en 4 van de verzekerde waarde zijner eigendommen, naar gelang zijn ver zekerde goederen in klasse I, II, III of IV zijn ingedeeld. Voor de vaststelling der verzekerde waarde van de eigendommen der leden wordt gebruik gemaakt van de gegevens der brandverzekeringspolis. De tarieven volgens de klasse-indeeling liggende tusschen 4 en 8 c. per 1000 worden vervijfvoudigd, wanneer Nederland in een oorlog betrokken is of een toestand is ingetreden, die met oorlog kan worden gelijkgesteld. Het lidmaatschap wordt voor onbepaalden tijd aangegaan. Vna de premiën wordt gemiddeld 60 overgehouden, welke sommen hoofdelijk worden gereserveerd, zoodat, bij eventueele uittreding, het betrokken lid zijn aandeel in de reserve terug ontvangt. De op dit oogenblik tegen brand verze kerde waarde der Middelburgsche gemeen te-eigendommen beloopt 5,083,940. Op dat bedrag gebaseerd, verkrijgt men de volgende opstelling voor de uitgaven in het eerste verzekeringsjaar: entrée geld 10; 3,013,400 tegen 7 pet. per 1000 210; 891,140 tegen 6 ct. 53; 1,179,400 tegen 4 ct. 47; zegelkosten ad 19 ct. per 1000 915. B. en W. stellen voor de gemeente als lid tot de Vereeniging „Molestrisico" te doen toetreden. Aannemende, dat, bij eventueele toetre ding, de gemeente toch zeker wel geduren de 5 jaren lid zal blijven, stellen zij te vens voor de zegelkosten ad 915 te kwij ten uit den kapitaaïdienst der gemeente- begrooting 1939 en dat bedrag te herstel len door bijdragen ad 183 uit den gewo nen dienst der gemeente-begrootingen 1939 tot en met 1943. De jaarlijksche premiën zijn evenzeer uit den gewonen dienst te kwijten, met dien verstande, dat evenredige gedeelten daar van zullen worden gebracht ten laste van de betrokken diensten en bedrijven, die afzonderlijk beheerd worden. DOMBURG. Woensdag bezocht de Com missaris der Koningin deze gemeente teneinde op het gemeentehuis een be spreking te houden met eenige leidende personen op het terrein van de luchtbe scherming. Ter beproeving van het in strument reed een auto met loeiende si rene, wat voor de bevolking het sein is: „Luchtgevaar aanwezig". Daags te voren was echter per omroeper medegedeeld, dat dit niet voor het personeel bij den zwarte schaduw in den nacht. „Ja, ik kan niet zeggen, dat het mij spijt, dat u bij 't raam hebt gezeten. Juffrouw Fyne", voeg de hij er aan toe. „Waarom deed u het?" „Als er naar „waarom's" gevraagd moet worden, zal ik eerst vragen", zei ze uitda gend. „Waarom ging u naar het wrak?" Hij dacht een oogenblik na en lachte toen. „Kon ik mijnheer Truelove alleen laten gaan?" vroeg hij. „Dat verhaaltje mag anderen voldaan hebben „Om eerlijk te zijn, dan geloof ik niet, dat het dat gedaan heeft", mompelde hij eenigszins ruw. „Nu, mij voldeed het niet! Ik was er ze ker van, dat u gaan zou". „Waarom?" „Misschien instinct. U hebt me niet ver teld, mijnheer Sefton, wie die doode man op het wrak is? Weet u dat? „Het is dezelfde arme kerel, dien Jim vond aan den voet van het pad". Zij staar de hem aan. ,,'t Is heusch waar, juffrouw Fyne. Vraag me niet het uit te leggen. Al les zal spoedig opgehelderd zijn, en onze her senen zullen beter kunnen werken, als we wat gaan slapen, als dit mogelijk is". „Ja, dat weet ik. Maar ik ben zoo door en door in de war. Waarom ging u naar het schip?" „Waarom dacht u, dat ik naar het schip ging?" „Dat zei ik u al. Een instinct. Maar mis schien was het meer dan dat. Ik voelde, dat u wat meer op het wrak had gevonden, dan u mij vertelde. Is dat waar?" luchtbeschermingsdienst beteekende het sein tot melding op de aangewezen posten. Rèeds sedert 1934 werd van gemeen tewege een brandstoffentoeslag per week verstrekt van eerst 1 later 0,80 aan die personen van wie "na aanmelding bleek, dat zij in dezelfde financieele po sitie verkeerden als zij die dat kregen als opgenomen in de werkverschaffing of als steuntrekker. Per 1 Jan. jl. is zulks ge ëindigd, terwijl thans via het Burgerlijk Armbestuur deze materie wordt geregeld naar behoefte. GAPINGE. De pl. afd. van de Prov. Ver eeniging tot verbetering van het geitenras hield, onder voorzitterschap van den heer P. de Bue, in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk haar goed bezochte jaarverga dering. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek, dat het ledental stationnair blijft. Het getuigde voorts vein een gezond en bloeiend vereenigingsleven. Uit het jaar verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten ruim 113 hebben bedragen en de uitgaven ruim 117, zoodat het jaar 1938 sluit met een nadeelig slot van ruim 3. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren P. de Bue, W. Bakker en C. P. de Rijcke, die allen hunne herbenoeming aan vaarden. Na bespreking werd besloten ook dezen zomer wederom een geitenkeuring te doen houden en daarvoor een subsidie van gemeentewege aan te vragen. OOSTKAPELLE. Woensdagavond hield de pl. afdeeling van den Chr. Landarbei- dersbond zijn jaarvergadering onder voor zitterschap van den heer S. Roelse Het ledental vermeerderde met 6 en bedraagt thans 49. De aftredende bestuursleden wer den herkozen. De afgevaardigde van het hoofdbestuur sprak over „Waarom Chr. Vakorganisatie noodzakelijk is De afge vaardigden van den besturenbond en het districtsbestuur brachten felicitaties over. SOEBURG. In de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer J. v. Soelen, is tot raadslid benoemd verklaard, zijn opvolger op de C.H. lijst, de heer S. de Pagter. ELLEWOUDSDIJK. Woensdag werd in het M. J. van Hattumhuis alhier de film „Roeping" vertoond, daartoe aangeboden door de Vereeniging „Het Groene Kruis" afd. Ellewoudsdijk. De opkomst was zeer gering. HANSWEERD. Het Nederlandsche mo torschip Wilcor geladen met stukgoed van Rotterdam naar Antwerpen is Dinsdagmid dag tijdens dikken mist nabij de Paal (Wes- terschelde) omhoog gevaren en blijven zit ten. Des nachts tegen hoog water is het schip met behulp van de sleepboot Holland vlotgekomen en met zware lekkage in de haven van Walsoorden binnengesleept. Het schip wacht daar een expert af. De Nederlandsche sleepboot Nita heeft hier in de haven een draad in de schroef gekregen. Met behulp van een drijvenden bok is de draad verwijderd, waarna de boot de reis heeft voortgezet. KRABBENDIJKE. Dinsdagavond had in de feestelijk versierde consistorie der Ned. Herv. Kerk een feestelijke herdenking plaats van het 20-jarig bestaan van de Ned. Herv. Zondagschoolvereeniging. Na opening door den voorzitter J. Tol- hoek, werd door eenige oud-leerlingen der Zondagschool een welkomstlied gezongen. De eere-voorzitter, ds. Baarslag hield een inleidend woord; den heer J. van Baren die van de oprichting af onderwijzer der Zon dagschool is geweest werd dank gebracht voor het vele en de wijze lessen aan de jeugd gegeven, namens de vereeniging werd hem een boek overhandigd getiteld „Paulus met het Romeinsche Rijk". Vervolgens werd hem toegezongen psalm 134-3. Uit het ver slag van den penningmeester den heer P. Kok bleek dat de ontvangsten over 1938 waren 457, uitgaven 264, batig saldo 193. je „Uw instincten zijn wel bijzonder accu raat", antwoordde hij na een korte pauze. „Ja het is zoo. Ik had er reden voor om aan te nemen, dat er iemand of iets op het schip leefde. Ik kon het niet nagaan, toen juffrouw Haines bij me was, dus besloot ik er later nog eens heen te gaan en het te onderzoeken". „Dacht u, dat het mijn vader was?" riep zij uit. „Ik dacht, dat dit wel zoo kon zijn". „Maar hoe weet u, dat hij het niet was?" „Omdat ik ontdekte, dat het die dwaas was. Hoewel de beschrijving van dezen gek nu niet bepaald juist is". Hij stak zijn hand uit. „Goeden nacht, juffrouw Fyne. En nog wel bedankt, dat u voor 't raam hebt gezeten". „Ik dank u voor heel wat meer", zei ze, toen zij zjjn hand nam. Een oogenblik later verdween ze in de gang en Leonard voegde zich bij Napoleon en mijnheer Griddle in de kamer van den laatste. Morley lag al weer in bed, dat hij met zooveel tegenzin had verlaten. „Hallo ik dacht, dat je nooit kwam", riep Truelove uit. „Hoewel ik niet goed be grijp, waarom ik gewacht heb! Ik verwacht tenminste niet, dat mijnheer Griddle naar mijn heldere conversatie zal willen luisteren op dit uur van den nacht". „Nu, daar je toch gewacht hebt, laat mij dan eens twee minuten naar je gezellige conversatie luisteren in mijn kamer bij een sigaret", stelde Leonard voor. „Is het de moeite waard om naar hem te luisteren, mijnheer Griddle?" „U bent al zoo lang samen met hem ge Het bestuurslid C. van Langevelde (aftr.) werd bij acclamatie herkozen. De secretaris J. van Baren behandelde daarna „Het kind van vroeger en nu". In de pauze had een tractatie plaats en werden onder leiding van den heer J. van Baren enkele liederen gezongen. Hierna behandelde de heer J. Koster het onderwerp „En verhindert ze niet". De secretaris gaf een overzicht over 20 jaren Zondagschool. De voorzitter J. Tolhoek sprak het slot woord, waarna de eere-voorzitter ds. Baar slag met dankgebed sloot. KONIJNEN GESTOLEN. AARDENBURG. In den nacht van Dins dag op Woensdag zjjn bij den landbouwer C. J. Blondeel alhier een aantal konijnen gestolen, welke in een hok op zijn erf za ten. De politie stelt een onderzoek in. BRESKENS. Woensdagavond hield in het hotel Valk de vereeniging van varkenshou ders „Eendracht maakt macht" haar alge meene vergadering. De voorzitter G. Pleijte dankte in zijn openingswoord voor de trou we opkomst; er waren 81 leden aanwezig. De aftredende bestuursleden J. Cornelis en P. Bril werden herkozen. De heer B. Brand bedankte wegens ouderdom als be stuurslid. In zijn plaats werd gekozen de heer J. v. d. Broecke. De contributie werd weer bepaald op 0.20 per maand en de uitkeering bij ver lies van varkens op 85 van den markt prijs. Leden kunnen zich nog opgeven tot 30 Juni, vroeger tot 31 Mei. EEDE. De rijksklerk F. F. van Noppen is met ingang van 15 Januari overgeplaatst naar het kantoor der D. B. te Wernhout. Sinds 1 Januari was bovengenoemde waar nemend kommies-ontvanger te Eede, daar het kantoor der D. B. aldaar als zoodanig was opgeheven en sinds dien datum tot ge woon grenskantoor was teruggebracht. BIERVLIET. Dinsdagavond vergaderde de afd. Biervliet van de Ver. voor Zieken- huisverpleging in Zeeuwsch-Vlaanderen, on der leiding van den heer M. Maas. Deze lichtte de verschillende reglementswijzigin gen toe, die in de buitengewone algemeene vergadering van Februari a.s. aan de orde komen. Hij wees er op, dat de meeste nood zakelijk zijn, omdat de bijfondsen nu lang genoeg werken en we van de risico's op het gebied der chirurgische en specialistische kosten genoegzaam ervaring hebben om het reglement met de te dien aanzien genomen bepalingen uit te breiden. Het bestuur heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om ook enkele interne aangelegenheden aan de orde te stellen. De vergadering was niet druk bezocht; het was slecht weer. De aanwezigen waren vol belangstelling, waardoor de vergade ring min of meer een instructief karakter kreeg. De bestuursleden werden als afge vaardigden gekozen naar de algemeene ver gadering. RECHTSZAKEN. DIENSTBODE DOODDE HAAR PASGEBOREN KIND. De Arnhemsche rechtbank heeft met ge sloten deuren behandeld de" zaak tegen de 26-jarige dienstbode M. P. van D„ uit Drumpt, gemeente Wadenoyen, thans gede tineerd. Haar was ten laste gelegd, dat zij haar pasgeboren kindje, uit vrees voor ontdek king van haar moederschap, door verstik king van het leven had beroofd. De ver dachte was als dienstmeisje in betrekking bij iemand te Drumpt. Nadat een aantal getuigen was gehoord, eischte de substituut-officier van justitie de veroordeeling van de verdachte tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, met daarna ter be schikkingstelling van de regeering. Uit spraak 31 Jan. (Ingez. Med.) weest, dat u het behoorde te weten", merk te de oude heer op. „Maar hij is ongetwij feld veelzijdig. Terwijl u afscheid nam van de dames en dat duurde heel lang, hè. Truelove? heb ik verhandelingen ge hoord over socialisme, lucifers, hoe het weer te voorspellen bij maneschijn. Ik be greep, dat er storm zou komen „En flink ook", grinnikte Napoleon. en dat 't belangrijkste van alles is, of een tomaat fruit of groente is. Wat heb ik een boel te overpeinzen in mijn slaap. Wij hebben bij vergissing de Einstein theorie vergeten „O, die kunnen we wel bij 't ontbijt be handelen", beloofde Napoleon. „Goed. Intusschen zal ik mijn ziel in lijd zaamheid bezitten". Mijnheer Griddle was zeker in een goed humeur, want hij lachte allerinnemendst ondanks zijn ironie. „En nu naar bed. O, wat ik zeggen wil, er is nog een ding, waarover ik in de slaap wil nadenken. Kunt-u dien dwaas beschrijven, dien u op het wrak hebt gezien? Die kerel interesseert mij". „Hij intereseert ons allemaal", antwoord de Leonard, terwijl hij snel naar zijn onder vrager keek. „Ongelukkig genoeg hebben we hem niet erg duidelijk kunnen zien, en toen hij 'n oogenblik stil stond, had hij de maan achter zich, zoodat ik alleen maar kan zeggen, dat hij groot en slank is en dat hij een baard heeft". (Wordt vervolgd). EN NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST THEE doet

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5