W tyvvtriticïisle &eetmr0cfye 0 HIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESGHE COURANT BINNENLAND, lEËiiii* Critiek op het beleid van den minister van onderwijs. In het voorloopig verslag der Eerste Kamer. DE GEREF, KERKEN VRAGEN ZENDTIJD. MIDDELBURG. GOES. ZUIDBEVELAND. WEERBERICHT. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Dagblad. Uitg. N.V. De MiddelburgscheCrh Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 1«. TvfBiB BLADEN. DONDERDAG 19 JAN. 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG. ÖKJps Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bjjj vooruitbetaling. Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. BOST PRINSELIJK PAAR NAAR DEN HAAG. Naar wij vernemen, zal het Prinselijk paar zich met Prinses Beatrix in het laatst van deze maand naar Den Haag begeven om daar gedurende ongeveer een week ten paleize te verblijven. Blijkens het voorloopig verslag der Eer ste Kamer over de begrooting van onder wijs, kunsten en wetenschappen voor 1939, waren verschillende leden niet voldaan over het door den minister gevoerde be leid. Ten vorigen jare is in de beide Ka mers der staten-generaal omtrent tal van punten, welke de volle aandacht verdie nen, uitvoerig beraadslaagd, doch eenig gevolg is daarvan, aldus deze leden, tot nu toe nauwelijks gezien. De toestand is vrij wel gelijk gebleven, de desiderata zijn de zelfde, de toen reeds dringende vraag stukken zijn, zoo mogelijk, nog urgenter geworden. Onder deze omstandigheden ge voelden zij weinig behoefte, zich opnieuw in een breed debat met den minister te begeven, wijl zij meenden, dat dit geen vruchten zou afwerpen. De houding der r.k. Tweede Kamerfractie afgekeurd. 'Verwondering had bij deze leden gewekt de houding, door de fractie van de r.k. staatspartij in de Tweede Kamer bij de behandeling van dit begrootingshoofdstuk aangenomen. Eenerzijds, zoo merkten zij op, konden de leden dier fractie, hoe gaar ne zij het ook hadden gewild, de mede-ver antwoordelijkheid van de vier r.k.-minis- ters voor de gevoerde onderwijspolitiek niet ontkennen, waar de voorzitter van den Raad van ministers deze uitdrukkelijk tot kabinetspolitiek had verklaard, anderzijds trachtten zij toch den minister van onder wijs, k. en w. voor deze politiek uitsluitend aansprakelijk te stellen. Het ligt voor de hand, dat zulk een dualisme niet 'alleen tot een voor de betrokkenen onaangename positie moest voeren, maar ook tot een bejegening van den laatstgenoemden be windsman, welke hoeveel men terecht op zijn beelid moge kunnen aanmerken als onbillijk moet worden gekenschetst. De r. k. staatspartij, dus gingen de aan het woord zijnde leden voort, heeft te kiezen of te deelen: zij heeft öf hare oppositie tegen den minister voort te zetten, maar dan daarvan ook de consequenties te aan vaarden, öf die oppositie ter wille van het overigens blijkbaar door haar begeer de kabinet -■= te staken en zich loyaal bij de gevoerde onderwijspolitiek neer te leg gen. Verscheidene andere leden vermochten deze zienswijze niet te deelen. Zij achtten het door de r.k.-fractie in de Tweede Ka mer ten aanzien van den minister bij de behandeling Vaïi dit begrootingshoofdstuk ingenomen standpunt alleszins juist. Tus- schen den bewindsman en die fractie be staat ernstig verschil van inzicht voor zooveel betreft het lager onderwijs. Waar reeds tevoren vaststond, dat te dezen tot een oplossing niet zou zijn te komen, is er van de zijde dier fractie niet deelgenomen aan de openbare beraadslaging over de evengenoemde afdeeling van het onderha vige begrootingshoofdstuk. Hoezeer haar echter de belangen van het lager onder wijs ter harte gaan, zij diende boven deze de hoogere belangen, bij aanblijven der huidige regeering gemoeid, te doen gel den, weshalve zij voor de begrooting stem de. Andere leden, geenerlei grond aanwezig achtend, voor de onmatige verwijten tot den minister gericht, wilden dezen gaarne hun bijzonderen lof brengen voor een op treden zijnerzijds, als tot uiting komt ten aanzien van den voorgestelden steun aan jonge onderwijzers, waarbij de bewindsman zich in elk opzicht toegankelijk toont voor redelijke wenschen. De spelling. Verschillende leden noemden als een der punten, ten aanzien waarvan weinig of geen resultaat werd bereikt, het spelling vraagstuk. De chaos duurt nog steeds voort en zal slechts zeer matig verminderen bij doorvoering van 's ministers plannen. On rust en agitatie zullen blijven. Het is hier geen quaestie van „standhouden", zooals blijkbaar de minister meent, maar van zich wijzigend taalinzicht, van geleidelijke taai- wijziging, welke door ministerieele beslis singen niet is te stuiten. Het is te betreu ren, dat ook in dit opzicht eerst zooveel onrust en moeilijkheden moeten worden gewekt, waarvan het onderwijs weer de nadeelige gevolgen zal ondervinden. Eenige leden wenschten hunne instem ming ermede te betuigen, dat de regeering heeft besloten tot invoering van het spel- lingbesluit-1936 in de regeerings-stukken andere leden verklaarden te betreuren, dat 's ministers voorganger met ruwe hand in de spelling van onze taal heeft ingegre pen en maakten den tegenwoordigen be windsman geen verwijt er van, dat hij ge poogd, eenige wijzigingen in de spelling- Marchant aan te brengen, welke meer re kening houden met het taaleigen, iets wat aan genoemde spelling volkomen vreemd is- Het wordt echter hoog tijd, aan den chaotischen toestand een einde te maken Klachten over resultaten van het onderwijs. Wederom werd van sommige zijden ge Kiaagd over de resulaten van het onder is- r' aanzien van het lager onderwijs achtten deze leden een groot bezwaar, dat teveel wordt onderwezen naast de hoofd vakken lezen, schrijven en rekenen, waar door het onderwijs in deze vakken, welke de basis vormen voor verdere ontwikke ling, in het gedrang geraakt. Voor een an der deel zagen zij als oorzaak van een min gunstig effect van het lager onderwijs de qualiteit van een aantal onderwijzers. Deze leden verklaarden een algemeene herziening van de onderwijswetten in on derling verband, waarvan zij ten vorigen jare uitvoerig de noodzakelijkheid hebben betoogd, dringend noodig te blijven ach ten. Tal van leden wezen wederom op de gebrekkige resultaten van het voorberei dend hooger- en middelbaar onderwijs, in het bijzonder voo zooveel betreft de ken nis van de Nederlandsche taal en vreemde talen. LeerlingenschaaL Verschillende leden waren van oordeel, dat nu wel voldoende is gebleken, dat ten aanzien van eene verbetering van de leer- lingenschaal van dezen minister niets is te verwachten. Er openbaart zich hier, zoo merkten zij op, hoe langer hoe meer eene tegenstelling tusschen den minister en een groeiend deel van het Nederlandsche volk, dat zich niet kan en ook niet wil neerleggen bij de verkommering van ons lager onderwijs, die van de houding van den minister het gevolg is, omdat dit on derwijs de basis vormt van het geheele onderwijsgebouw en omdat het voor zeer breede scharen van kinderen van arbei ders en kleine zelfstandigen het eenige onderwijs is, dat zij krijgen. Verscheidene leden waren van meening, dat naar een tusschenweg moet worden gezocht, waardoor aan de ernstigste be zwaren tegen de huidige leerlingenschaal althans wordt tegemoetgekomen. VEERTIGJARIG REGEERINGS- JUBILEUM VAN H.M. DE KONINGIN. Gedenkramen in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. De huldigingscommissie 1938 Amsterdam, welke de feestelijkheden in de hoofdstad heeft georganiseerd bij het 40-jarig regee- ringsjubileum van H.M. de Koningin, heeft besloten ter blijvende herinnering aan deze voor het geheele Nederlandsche volk onver getelijke gebeurtenis, een tweetal gebrand schilderde gedenkramen aan te bieden aan de Ned. Herv. gemeente, ter plaatsing in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. De kerkeraad heeft met groote instem ming kennis genomen van dit voornemen en de huldigingscommissie 1938 doen weten, dit geschenk gaarne te zullen aanvaarden. Ook in 1898 werd, ter herinnering aan de aflegging van den eed op de Grondwet door H.M. de Koningin bij hare aanvaarding van de regeering, in deze kerk een gebrand schilderd raam aangebracht. Ter uitvoering van deze plannen, waar mede H.M. de Koningin bereids hare hooge instemming heeft betuigd, heeft zich een commissie gevormd. Op verzoek van deze commissie heeft de bekende kunstschilder W. van Konijnenburg naar door haar verstrekte gegevens een eer ste ontwerp voor de beide gedenkramen gemaakt. Getrecht zal worden de ramen nog in dit jaar gereed te doen zijn. DE VEERDIENST ENKHUIZEN—STAVOREN HERVAT. Met ingang van heden is de veerdienst EnkhuizenStavoren voor het vervoer van reizigers volledig hervat. DE SCHEEPVAART OP LEMMER HERVAT. De stoombooten „Jan Nieveen", Holland" en „Sneek 7", welke hedenochtend vroeg uit Amsterdam waren vertrokken, arriveerden om ruim half tien te Lemmer. De schepen, die de oude route volgden, hadden op dit gedeelte nog met ijsgang te kampen, waar door zij met een uur vertraging de haven van Lemmer binnenliepen. Het overige ge deelte van het IJselmeer is zoo goed als ijsvrij. De scheepvaart op Lemmer is hier mede hervat. NOG EEN KOGELGAATJE. Gisteren is wederom een schotgaatje in een ruit geconstateerd, op de eerste etage van een perceel aan het Cromvlietplein te Den Haag. MOEILIJKE TOCHT OVER HET IJ SSELMEER. Gistermiddag arriveerden bij de Oranje sluizen te Schellingwoude de eerste schepen, die den tocht van Stavoren naar Amster dam door het ijs hebben gemaakt. Het wa ren twee motorschepen en twee Stanfries- booten, de Dokkum en een boot van de Holland-Frieslandlijn. Een der kapiteins deelde mede, dat de booten nog eenige uren in het ijs hadden vastgezeten, maar op eigen kracht waren losgekomen. Ook had hij, ter hoogte van Broekerhaven, een boot van den dienst EnkhuizenAmsterdam, „De Ver- eeniging" in het ijs zien vastzitten. VIERDE EEUWFEEST MARNIX VAN SINT-ALDEGONDE. In opdracht van het uitvoerend comité tot herdenking van het vierde eeuwfeest van Marnix van Sint-Aldegonde, zal begin 1939 een gedenkboek verschijnen. Het was wjjlen prof. Maurits Sabbe, die het plan voor dit gedenkboek ontwierp, Sinds zgn vroegtijdig overlijden wordt zijn taak voortgezet door prof. Hans van Wer- veke en mr. Fr. Wittemans. Medewerkers van deze feestuitgave zijn, buiten prof. Van Werveke en mr. Witte mans: prof. Leo van Essen, katholieke uni versiteit van Leuven, prof. Bakhuijzen van den Brink, universiteit van Leiden, prof. Paul de Keyser, universiteit van Gent, prof, L. Knappert, universiteit vaïi Leiden, prof, R. Verdeyen, universiteit van Luik, prof. Gustave Charlier, universiteit van Brus sel, prof. Tolice Jonckheeren, eveneens van Brussel, dr. Enno van Gelder, Den Haag, dr, Kernkamp, P. Arents, bibliothecaris der ste deljjke hoofdbibliotheek en A. J. Delen, con servator van het prentenkabinet van Ant werpen. Het platenmateriaal waarmede deze feest uitgave zal verrijkt worden, is bijeengeza meld door den heer A, J. J. Delen, conser- Wanneer wij aan het einde van ons leven zijn, zal het minder de vraag wezen of wij groofe dingen gedaan hebben, dan wel of wij onze kleine plichten trouw vervulden. vator van het prentenkabinet van Antwer pen, die een keuze heeft kunnen doen, niet alleen uit eigen nationale kunstschatten, maar ook uit de openbare en private ver zamelingen uit het buitenland. Deze uitgave wordt voor Nederland uit gegeven door de Wereldbibliotheek N.V. Amsterdam. N. S. B. EN BURGERWACHT. De heer Wijnkoop communistisch lid der Tweede Kamer, heeft de volgende vragen gericht tot den minister van bin- nenlandsche zaken: Zijn den minister de feiten bekend van den invloed dien de N.S.B. in bepaalde burgerwacht-organisaties, meer speciaal te Amsterdam, en vooral ook in het hoofd bestuur der burgerwachten in Nederland uitgeoefend heeft en (of) nog uitoefent? Zoo ja, acht hij die feiten dan niet ver ontrustend voor bet vertrouwen dat de Nederlandsche burgers in deze wachten moet kunnen stellen? Wli de minister mededeelen, wat hij terzake heeft gedaan of alsnog van plan is te doen, om ervoor te zorgen dat derge lijke feiten zich in geen geval meer kun nen voordoen DE VORSTSCHADE DOOR DE TUINDERS GELEDEN. De heer Wijnkoop dringt aan op verhooging van den steun. Het communistische Tweede Kamerlid de heer Wijnkoop heeft aan den minister van economische zaken de volgende vra gen gesteld: Is het den minister bekend, dat vele tuinders door de vorst in het eind van het vorig en het begin van dit jaar wederom enorme schade hebben geleden? Is het den minister bekend, dat de tuin ders deze schade onmogelijk zelf kunnen dragen, omdat: le. zij reeds sinds 1933 wel eventueel steun op hun producten ontvangen, doch slechts tot een prijs die 10 procent of meer beneden den productie-prijs ligt, zoodat zij in die jaren steeds meer moesten uitge ven dan ze ontvingen en er dus bij hen reeds daarom een geweldige achterstand heerscht; 2e. de zomer van 1938 velen een misoogst bracht, waardoor ondanks soms hooge prijzen over het algemeen te weinig door hen kon worden verkocht, om hen over voldoende geld te doen beschikken? Is de minister derhalve onder deze om standigheden, nu deze tuinders in de eerste tijden over weinig of geen geld zullen be schikken, bereid om: a. meer uitbetaling van steun op de pro ducten te geven, en wel direct, en dan tot een prijs die in elk geval niet meer bene den den productie-prijs ligt; b. waar het maximum-bedrag aan toe gedachten tuinbouwsteun over 1938 twaalf millioen bedraagt en dit voor genoemd doeleinde veel te weinig zal zijn, dit bedrag zoo spoedig mogelijk op voldoende wijze te doen verhoogen? Namens de gereformeerde kerken in Ne derland heeft het door de synode benoem de college van deputaten voor radio-uitzen dingen dier kerken, bij den minister van binnenlandsche zaken een aanvrage inge diend om zendtijd, voor het verzorgen van speciaal gereformeerde uitzendingen, op denzelfden voet als aan de vereeniging „de Nederlandsch-Hervormde radio omroep' mocht worden toegestaan. Adressanten betoogen, dat zij zich, ten einde het groote christelijk belang te dienen en de eenheid der orthodox-protestanten niet in gevaar te brengen, bij de samenwer king met de N.C.R.V. tot nu toe verschil lende beperkingen hebben getroost, doch dat zij, nu de Nederlandsch-Hervormde Radio Omroep zendtijd vraagt, het zich tot een plicht rekenen, te zorgen, dat de gere formeerde kerken niet bij de hervormde worden achtergesteld. Dit klemt -aldus het adres te sterker, omdat ons staats recht het begrip „staatskerk" niet kent en verzoekers de gereformeerde kerken op de meest officieele wijze vertegenwoordigen, terwijl de Nederlandsch-Hervormde .Om roep slechts een particuliere vereeniging is, die, hoewel Nederlandsch-Hervormde leden tellende, toch geenerlei mandaat van de Nederlandsch-Hervormde kerk zelf ontving. KOLENTREIN DOOR STOOTBLOK GEREDEN. Gisteravond omstreeks tien uur is, ver moedelijk tengevolge van verkeerden wis selstand een kolentrein, bestemd voor Gro ningen, even ten Noorden van het station Meppel en vlak bij den spoorwegovergang bij de Hoogeveensche vaart op dood spoor gereden. Met een hevigen slag botste hij hier op een stootblok. Doordat de snelheid van den trein zeer gering was, stond hij vrijwel onmiddellijk stil. De locomotief schoof het stootblok weg en boorde zich diep in den grond, waarbij een seinpaal werd geveld. De spoorboom voor den overgang, waarvoor een aantal menschen stond te wachten, kreeg een fikschen duw, waardoor hij dwars over den overgang kwam te liggen. Achter de locomotief volgde een dichte wagon. Deze werd door den schok opge licht, de volgende open kolenwagen schoof er onder. De dichte wagon werd vernield, Alle kolenwagens bleven in de rails. Behal ve de machinist, die een kleine wonde boven het oog bekwam, kreeg niemand letsel. PONTON DRIJVENDE GEVONDEN. Hedenmorgen werd te Vlissingen gerap porteerd dat in de Wielingen, nabij het ge zonken Zweedsche motorschip „Nippon" een onbeheerde lichter drijvende was ge zien, welke gevaar voor de scheepvaart op leverde. Na een ingesteld onderzoek bleek het een ponton te zijn. De Belgische loodsboot 14 heeft de ponton op sleeptouw genomen en zal haar naar Zeebrugge brengen. Deze ponton is vermoedelijk gebruikt bij het bergen van gedeelten van het wrak van de „Nippon". AFSCHEID BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Gisteren nam de heer B. Valkier na een 33-jarige dienstvervulling afscheid van het bedrijf om met pensioen te gaan. Op het bureau van den Stationschef werd de heer Valkier een hartelijk woord ten afscheid toegesproken en namens het gezamenlijke personeel is hem een paar souvenirs aan geboden. Nadat de scheidende bedankt had voor dit prettige kameraadschappelijk afscheid, werden nog sigaren rondgediend en hier mede was 't ambtelijke leven van den heer Valkier geëindigd. - De busjescollecte voor de stichting Kinderzorg alhier heeft in 1938 in totaal opgebracht 6843 (v.j. 6793). Tegen vreemde spionnage. Woensdag hield de „Nationale Volksbe weging tegen vreemde spionnage" in de Prins van Oranje een openbare vergadering waarin de spreker, W. den Engelsman uit Middelburg, een overzicht gaf van de re denen van oprichting en het doel der be weging. Deze is niet een politieke partij doch bedoelt te zijn een eenheid tegen het fascisme. Een vereeniging van alle demo cratische krachten tegen dictatuur en spionnage en strijd tegen het fascisme. Een democratische welvaartspolitiek dient te worden gevoerd en daarvoor zal deze nieu we beweging strijden. In een korte, felle rede gaf hij voorts een overzicht van de handelingen der N.S.B. en de daden van den leider Mussert dien hij een gevaar acht te voor de vrijheid in Nederland. Hij sprak de hoop uit dat zijn rede veler oogen zou openen. TENTOONSTELLING VAN PANNEN'EN PANOESTERS. IERSEKE. De tentoonstelling van pan nen en panoesters van de Vereeniging tot Bevordering van het Zeeuwsche Oesterbe- drijf is een groot succes geworden. Ruim 500 personen hebben Woensdag de tentoon stelling bezocht, waar veel moois was te be zichtigen. De voorz. van 't bestuur der Vis- scherij op Zeeuwsche Stroomen, mr. H. van der Beke Callenfels te M'burg, de burge meesters van Ierseke, Wemeldinge en Ril land, dr. Korringa de bioloog en dr. Crijns de baeterioloog van het Rijkslaboratoruim te Bergen op Zoom vereerden de tentoon stelling met een bezoek en waren zeer inge nomen met het te kijk gestelde. De jury be staande uit de heeren M. Lindenberg van Wemeldinge, P. de Koeyer, M. Scheele, J Drauner Endt, E. P. C. Poelman, Joz, van der Endt en Ph. J. Bom (van de firma Bom Pikaar) had een zeer moeilijke keus en moest verschillende keeren opnemen om tot een h.i. goede keuze te doen. De prijzen werden als Volgt verdeeld: Pannen 1938. V1 A. Boone', reis naar Londen le kl.; 2e A. van Sprundel, medaille notaris Kram; Joz. de KoeyerDaun, oliejas; 4. L. J. van der Have, gummihandsch.; 4 Fr. van den Boomgaard, 6 Jan van den Boomgaard, 7 L. Ph. Pekaar, 8 Jac. Meyaard Azn„ 9 E. van den Boomgaard, 10 J. W. BolSinke, 11 M. Daane Izn., 12 Joh. de Koeyer Pzn. ieder een tulband; 13 Jac. Minnaard, 1 paar wan ten; 14 Joh. van Stee, 15 Joh. van der Jagt 16 Adri v. d. Plasse, ieder een bus cacao. Panoesters 1938: le H. Bol, tegeltableau; 2e dr. Bo ven, medaille Nijverheid en Handel; 3e J. C. Lindenberg, medaille firma L. Lindenberg; 4e J. de KoeijerDe Ja ger, vulpen; 5e W. M. van Haven, 6e Jac, Steketee, 7e Jan Bol, 8e M. Meijer 9e A. J. v. d. Plasse, 10e Joh. de Koeyer Pzn., 11e Ph. Pekaar Jaczn., 12e Jac. van Oosten, ieder een tulband; 13e J. W. Bol, 14e Nico Oele beiden 1 bus cacao; 15e Jan de JagerHirdes, tulband. Mooiste inzending: J. C. Scheele le prijs, medaille De Roo. Panoesters 1937. 1. P.Nijssen, Barometer; 2 NijssenKos ten, medaille Kamer van Kooph.; 3 L. Hoe- beke, medaille J. C. Massee; 4 J. Verlare, Vulpen; 5 Nico Verschure, 6 I. de Wee, 7 Joh. de Koeyer Pzn., 8 Joz. de Koeyer— Doun, 9 P. Everse en Zn., 10 A. Mol Wzn, 11 H. Bol, 12 dr. Boven, ieder een tulband; 13 Joz. Luteijn, 14 Esdra Boone, beiden 1 bus cacao. Pannen 1937: le Jac. de KoeyerHirdes, medaille; 2e W. van der Endt 1.50; 3e J. Verlare, tul band. Grootste oester: Jan Scheele le prijs tul band. Grootste mossel: Chr. Paauwe, le pr. tul band. Grootste slipper: J. Tolhoek, le pr. tul band. KLOETINGE. Gisteravond hield de Chr. Jeugdclub „Het Mosterdzaadje", presidente mevrouw Oostingh, haar 13de jaarverga dering. Na een openingswoord door ds. H Boersma werd een uitgebreid programma i afgewerkt waarvan in het bijzonder ge- Verwachting tot morgenavond: DE BILT: iets kouder, nevelig tot betrok ken of zwaar bewolkt, geen regen van be- teekenis, zwakke tot matige veranderlijke wind. UKKEL: vrij sterke tot sterke wind uit Z. tot Z.W. richtingen, over het algemeen zwaai- bewolkt tot betrokken hemel, tijde lijk regen, ook opklaringen gedurende den nacht, plaatselijk nevel of mist na midder nacht, aanhoudend matige temperatuur. Vr 20 Jan. Zon op 8 h 00; onder; 16 h 22; Licht op: 16 h 52; Maan on: 7 h 26; onder: 16 h 48; N.M.: 20 Jan. Hoog- en Laag water te Vlissingen: Januari. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 19 0.40 13.00 7.14 19.2S Vrijdag 20 1.15 13.35 7.54 20.01 Zaterdag 21 1.50 14.09 8.29 20.33 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Januari. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 19 2.30 14.47 8.15 20.28 Vrijdag 20 3.10 15.27 8.52 21.03 Zaterdag 21 3.47 16.02 9.27 21.39 noemd dienen te worden de declamatie en zangspelen„Feest in Hollandsch Tuin" en „Lentebloemen". Van de mooiste momen ten uit deze twee spelen werden foto's ge nomen. De Vereeniging, welke thans 36 le den telt kan op dezen avond terugzien als op een waar succes. De zaal was geheel ge vuld. KLOETINGE. Gistermiddag vergaderde de landbouwvereeniging „Landbouwbelang" onder voorzitterschap van den hr C. Zandee. Uit de verslagen van secretaris en penning meester bleek, dat het ledental thans 85 bedraagt en dat de financieele toestand ge zond is. Tot bestuurslid werd herkozen de heer W. N. van Liere. Daarna hield Ir. Droogendijk een lezing over grondonder zoek en wat daarmede samenhangt. In een helder betoog, hetwelk met aandacht werd gevolgd, zette de spreker het onderwerp uiteen. De vergadering was matig bezocht. WAARDE. Maandag hield de Kolenver- eeniging: „Algemeen Belang" haar jaarver gadering, voorzitter de heer M. de Jager. De inkomsten hebben bedragen 3113, en de uitgaven 3034, batig saldo 78. In 1938 werden aangevoerd: 1803 hl eier kolen; 187 hl stukkolen en 101 hl anthra- ciet. De aftredende bestuursleden de heeren Jan Bom en J. J. Pieper werden herkozen. KORTGENE. De afd. „Noord-Beveland" van den bond van boerinnen- en andere plattelandsvrouwen heeft Dinsdagavond in „De Stadswijnkelder" alhier, tezamen met de afd. „Noord Beveland" van de Z.L.M. een filmavond gehouden. Vertoond werden o.a. de films: „Nijvere handen", en de film van de landbouwtentoonstelling 1938 te Goes. De opkomst was goed. De leiding van den avond was in handen van mevr. Vos uit Kats, presidente van de afd. „Noord Beve land" van den bond. Ir. J. D. Dorst, alge meen secretaris van de Z.L.M. uit Goes heeft de films afgedraaid. KORTGENE. De werklieden vereeniging „Onderlinge Hulp" tot steun vergaderde Woensdagavond in café „Havenzicht" al hier onder voorzitterschap van den heer P. Hollestelle. Gezien het nadeelig slot, zoowel in het èèncentsfonds als in O. H. hoopte de voorz. dat '39 beter mag zijn dan '38. De financiën loopen achteruit. De rekening van het „Eén centsfonds" over '38 gaf als inkomsten aan 144 de uitgaven 244. Nadeelig slot 109. In verband met het nadeelig slot werd de uitkeering over '39 van het bedoelde fonds aldus geregeld, dat 60 uitgekeerd zal worden van het oorspronkelijke bedrag. De Vereeniging „Onderlinge Hulp" tot steun gaf als inkomsten aan over '38 569; uitgaven 615. Nadeelig slot 45. In kas 735. In '38 waren er 38 ziektegevallen. In verband met het nadeelig slot stelde het bestuur voor, om de contributie te handhaven op hetzelfde bedrag (evenals de uitkeeringen) doch 2 'dagen af te trekken van ieder ziektegeval ^at uitgekeerd wordt. Het voorstel werd zoodanig gewijzigd dat besloten werd om de 2 dagen niet af te trekken als een lid 2 of meer malen ziek wordt. Bij overlijden werd de uitkeering op 20 gehandhaafd. De heeren A. Blok, J. de Looff en A. de Waal werden bij acclamatie herbenoemd. Het salaris van den secr.-penningmees- ter en dat van den bode werden onveran derd vastgesteld. De bode werd herbenoemd. De eere-voorz. dankte voor een attentie op 4 Mei jl. en hoopte, dat hij, als oud man niet moet zien, dat de vereeniging vernie tigd wordt. „Als oud-voorzitter en als op richter der vereeniging zou ik het zéér jam mer vinden als ik dit moest beleven. Treed daarom flink op, versaag niet, alle hens aan dek, doe je best" aldus de eere-voorzitter. De voorz. dankte voor deze woorden, en merkte op, dat de vereeniging achteruit gaat doordat er geen jongeren toetreden. Het zijn juist de ouderen die de grootste uit gaven brengen. Tot slot werd medegedeeld dat het ledenaantal van 80 tot 73 is gedaald. De caféhouders doen hun biljarts aan den kant. BRESKENS. In een vorige week Donder dag gehouden vergadering namen de ver- eenigde caféhouders te Breskens het be sluit: de biljarts moeten worden opgeruimd Door de zware belasting die 60 per jaar bedraagt, nl. 20 voor het Rijk en 40 voor de gemeente, is het niet meer mogelijk het spel rendabel te exploiteeren. Er moet

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1