KUNST EN WETENSCHAP. BUITENLAND. De moeilijkheden van het Duitsche Bedrijfsleven. Rheumatische pijnen RECHTSZAKEN. SPORT, BELGIË, DüirSCHLANI/, ER WORDEN VEEL MEER ZENUWTABLETTEN GEBRUIKT. ENGELAND. PORTUGAL, RUSLAND. Mijnhardtjes doen deze snel verdwijnen. 12 stuks 50 ct. (Ingez. Med.) VEERE Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent O. DE JONGE. UIT DE GOESCHE COURANT VAN EEN HALVE EEUW GELEDEN. RADIO-PROGRAMMA. AGENDA. DOOR HEX LAND DER LOBI'S. Een merkwaardig volk in West- Afrika. Voor het Natuurkundig Gezelschap te Middelburg hield dr. Paul Julien uit Utrecht Maandagavond een lezing, getiteld „Door Lobiland". De Lobi's Birifors Téguessiés, Dioula's enz. vormen de westelijke uitloopers van een volkerengordel in Afrika, die de Sa vannen bewonen, waardoor het aan de goud kust gelegen oerwoud overgaat in de step pe. De overgang van oerwoud in savanne gaat plotseling alleen langs de rivier oevers is hy meer geleidelijk die 'van savanne in steppe onmerkbaar. Deze volkerengroep verschilt van de ove rige negers in eenige frappante kenmerken, die zich vooral uitspreken in het feit, dat ze voor een belangrijker percentage dan de andere negervolken, tot bloedgroep B be- hooren Ongeveer ten tijde van de Fransche revo lutie zijn ze over de Volta getrokken in het gebied, dat ze thans bewonen, gelegen tus- schen Zwarte en Witte Volta. Deze rivier speelt de hoofdrol in hunne religie, die aar de en water van de Volta als hoofdgoden vereert, terwijl ze Sanctuarias in hunne hui zen gebouwd hebben van aarde, water en hout van deze rivier afkomstig, waar de huisgenooten elk op een altaar aan hun individueele goden offeren. Ze zijn sterk individualistisch aangelegd, zoodat ze niet in staat zijn bijv. kano's te maken, aangezien daarvoor samenwerking noodig is. Een treffend staaltje hiervan vertelde spreker: In een verzameling van aan slaap ziekte lijdenden, die de medische behande ling afwachtten, viel een vrouw bij onge luk in het vuur; geen der aanwezigen stak een hand uit om haar te helpen. Zelfs haar eigen kinderen niet, en als spreker zelf geen hulp had geboden, dan zou haar leven ge vaar hebben geloopen. De missie heeft hier dan ook geen succes. Bloedwraak heerscht er tusschen de fami lies. Ieder is steeds gewapend met boog en vergiftigde pijlen tegen zijn soortgenoo- ten. Europeanen zijn echter veilig. Hun lee- men woningen staan geïsoleerd op grooten afstand van elkaar en zijn op de manier van oude kasteelen van kanteelen voor verde diging voorzien. Het militaire Fransche gouvernement tracht hierin verbetering te brengen, door ze in dorpen samen te voegen en opper hoofden te benoemen. Hun rechtstoestand is het matriarchaat. Geen man wordt als vol erkend voordat hij een mensch heeft gedood, 's Nachts verlaat soms een jongeman het dak van het huis, waarop de familie slaapt (de leemen huizen worden door openingen in het platte dak slechts spaarzaam verlicht en alleen in den regentijd slaapt men binnenshuis), klimt behoedzaam op het dak van de naaste soe- kala, doodt er een man, vrouw of kind, keert terug en verkondigt zijn heldendaad door het ontsteken van een vuur. Menschenoffers komen, niettegenstaande de verbodsbepalingen van het gouverne ment, nog meermalen voor. Door jacht en landbouw (mais en gierst) voorzien ze in hun onderhoud. Koeien ge bruiken ze als dood kapitaal om vrouwen te koopen. (De Lobi's zijn polygaam.). De dieren worden niet geslacht, ook hun melk niet gebruikt; 's nachts verblijven ze in de huizen en maken deze voor Europeanen on bewoonbaar, doordat de uitwerpselen nooit worden verwijderd, zoodat deze ook nog een voedingsbodem voor duizenden insec ten leveren. Gelukkig, dat zoo nu en dan invasies van mieren de huizen van deze gasten volkomen zuiveren, terwijl de mieren zelf zonder dank of loon af te wachten, verder trekken. De koeien worden overdag aan de hoede van foulah's toevertrouwd, die als loon voor hun arbeid de koeien mogen melken. Merkwaardig is het, dat hier de foulah's in dienstbetrekking bij een negervolk zjjn, terwijl ze elders omgekeerd de negers als dienstknechten houden. De mannelijke Lobi's zijn volkomen naakt, de vrouwen dragen een gordel van koordjes met een tot aan den grond afhangende strook van snoertjes, die bij het loopen wel eenige hindernis veroorzaken. Zij zijn slank van gestalte en dragen in de lippen schijfjes van 4 a 5 cm middellijn, die bij het spreken een klepperend bijgeluid geven, dat op vreemdelingen komisch werkt. De markten geven gelegenheid tot eenig sociaal verkeer. Het betaalmiddel wordt gevormd door schelpen, Kauri's genaamd. Er wordt gehandeld in maisbeignets, ge kookt in olie, verder in zout, goudmeel enz. Door gisting van in water gekookte mais wordt maisbier bereid. In de bestrijding van de slaapziekte doet het Fransche gouvernement zeer lofwaardig werk. De bevolking kent de bewerking van ijzer en bronzen gietwerk en is zeè» muzikaal. Vernuftig vervaardigde xylophonen met ka lebassen, voorzien van gaten die met spin- neweb bedekt zijn, leveren een muziek, die spreker menige nacht bij zijn arbeid heeft genoten. Vermelding verdienen nog de van onbe kenden oorsprong afkomstige steenruïnes, meestal in nabijheid van vindplaatsen van goud en daarom misschien overblijfsels van bewaarplaatsen van dit metaal. Een rijkdom lantaarnplaatjes en filmen luisterde de boeiende lezing op, die ieders belangstelling ten volle verdiende en dan ook met hartelijk applaus werd beloond. Een aardige verrassing leverde de film van de scarabee wandelend met zijn mest- kogel, die een paar maal in zijn arbeid door spreker was verstoord. CORRESPONDENTIE. Bressiaander. Neen, vaderwij nemen geen ingezonden stukken uit andere bladen over. Stelt men er prijs op, dat een ingezonden stuk in ons blad verschijnt, dan sture men het ons rechtstreeks, met vermel ding van naam en adres des afzenders, toe. Mr. A. Slob, Hoofddorp. Uw Ingezonden Stuk n.a.v. het coupeer proces voor de Middelburgsche rechtbank zullen wij plaatsen na de uitspraak van het desbetreffende vonnis door die rechtbank. Vliegtuig neergestort. Gistermiddag is de luitenant-vlieger Eric de Spoelberg tijdens een proefvlucht met een nieuw type vliegtuig boven Nyvel om laag gestort. Het toestel kwam in een straat terecht en beschadigde de kroonlijst van drie huizen. De piloot Ts om het leven gekomen. Een onderzoek heeft uitgewezen, aldus de correspondent van de „Daily Telegraph" te Berlijn, dat in de laatste paar jaar het ver bruik van zenuwstillende middelen en slaapdrankjes in Duitschland sterk is toe genomen. Het is duidelijk, dat dit feit, dat naar de correspondent vernomen heeft, ook in andere landen is waargenomen, direct verband houdt met de voortdurende zenuw spanning, welke door de politieke gebeur tenissen in de laatste maanden is veroor zaakt. Een scheikundige had den correspondent verteld, dat de verkoop dezer preparaten geweldig was toegenomen. Hij zeide: „Ik zou niet willen zeggen, dat er de laatste maanden veel verandering is gekomen, doch ongetwijfeld is er een veel grooter verbruik van dit soort verdoovende middelen gedurende de laatste jaren dan in 1934 of 1935 het geval was." In antwoord op een vraag bij de I.G.Far- ben werd den correspondent medegedeeld, dat in de laatste paar jaren een toegenomen verbruik was geconstateerd van alle soor ten medicijnen. De zegsman verklaarde niet te willen zeggen, dat de toeneming in ze nuwstillende middelen buitengewoon was. OVERTREDERS DER DEVIEZEN- BEPALINGEN VEROORDEELD. Gisteren is vonnis gewezen in een zaak tegen vier firmanten van den wijngroot handel Herman Sichel en Zn. te Mainz. In totaal werden de beklaagden, die er allen in geslaagd zijn naar het buitenland te ont komen, veroordeeld tot boeten ten bedrage van bijna een half millioen en tot gevan genisstraffen van achttien jaar. Zij stonden terecht wegens overtreding van de devie- zenbepalingen. Verklaard wordt, dat de vier firmanten in 1932 begonnen zijn met het overbrengen van het grootste deel van hun bezittingen, tot een totaal van vele millioenen, uit Duitschland naar speciaal daarvoor opge richte filialen in Londen, Amsterdam, Parijs en Bordeaux. Hoewel de statistieken, inclusief die wel ke zijn overgenomen uit het jongste half- jaarlijksche verslag van de „Reichskrediet Gesellsehaft" en waarop de Duitsche pro paganda sterk den nadruk heeft gelegd, aantoonen, dat Duitschland in 1938 vele van zijn eigen economische records heeft gebroken, geven de vooruitzichten voor 1939 aanleiding tot bezorgdheid, aldus de Berlijnsche correspondent van de „Finan cial News". Vroeger werd het als een axioma aange- men, dat, wanneer eenmaal een loonende werkkring voor eiken Duitscher zou zijn gevonden, een stijging in den levensstan daard zou beginnen. Zoo lang evenwel elk een nog geen permanenten werkkring had, moesten de loonen en prijzen stabiel blij ven. Toen op 17 October 1936 de verorde ning tot het tegengaan der prijsstijging werd afgekondigd, stond het groothandels- prijzen-index (1913=100) op 104.1, terwijl het tegen het eind van December 1938 niet verder dan 106.4 gestegen was. De inkom sten zijn in zekeren zin toegenomen, niet echter in gevolge hoogere loonen, maar omdat, in sommige gevallen, de productie grooter was. Doch hoewel over het alge meen genomen, het nationale inkomen in Duitschland met 71 milliard rijksmark, 55 procent hooger is dan in 1932 met 45,2 mil liard rijksmark en men verwacht dat het in 1939 het inkomen van het recordjaar 1929 (75,9 milliard rijksmark) aanzienlijk zal overtreffen, is er nooit een tijd geweest, de oorlog uitgezonderd, waarin het publiek te lijden heeft gehad onder zulk een schaarschte aan artikelen voor het eerste levensonderhoud. De Duitsche propaganda heeft er veel ophef van gemaakt, dat Duitschland in 1938 meer staal, heeft geproduceerd dan de Vereenigde Staten en dus de grootste staal producent ter wereld was. Doch de bouw- bedrijvigheid in geheel Duitschland wordt door gebrek aan staal ernstig belemmerd en hoewel de staatsinkomsten die in 1932 slechts 6,6 milliard rijksmark bedroegen en in 1937 14 milliard rijksmark, in 1938 vol gens de raming zijn opgeloopen tot 17 mil liard, heeft de rijksminister van financiën een nieuwe belasting moeten aanvragen, welke volgens de berekening 400 millioen rijksmark zou moeten opbrengen. Vreezen- de, dat dit ontstemming onder de bevolking zou verwekken, heeft Hitier daartoe niet zijn toestemming gegeven, zoodat een tijde lijk voorschot moest worden verkregen door een beroep te doen op de financieele reserves van het Duitsche Arbeidsfront. Twee los van elkaar staande getallen, zoo vervolgt de „Financial News", welke onlangs in de Duitsche pers zijn gepubli- ceer, toonen dit onomstooteljjk aan. Het eene is, dat in 1938, ongeveer 80 procent van alle bouwcontracten en 50 procent van alle industrie-orders door den staat ge plaatst werden. Daar de normale behoeften gelijk gebleven zijn, beteekent de opvallen de stijging aan staatsbestellingen, dat de productie-capaciteit van het land tot het uiterste wordt gespannen. Het tweede belangwekkende getal is, dat in 1939 de gemiddelde waarde van de bouw contracten, welke reeds geplaatst zijn, 30 milliard rijksmark bedragen, terwijl het uiterste bedrag aan bouwcontracten, dat in een jaar met het beschikbare aantal werk lieden en het ter beschikking staande ma teriaal kan worden uitgevoerd, slechts 12 milliard rijksmark bedraagt. Om tegemoet te komen aan een toestand, welks vraagstukken steeds neteliger wor den, zou het voor de hand liggen, dat men het arbeidsprogramma zou herzien en de bouwplannen zou aanpassen aan de hoe veelheden ter beschikking staande werk krachten en materiaal. Tot op zekere hoog te hangt de uitvoering van het programma der openbare werken voor 1939 af van een ruimen aanvoer van geïmporteerde grond stoffen, derhalve van een uitgebreiden bui- tenlandschen handel. In dit opzicht heeft het Derde Rijk geen reden om zich over de resultaten van 1938 te verheugen; In 1937 bedroeg de Duitsche export 5.9 milliard rijksmark en de import 5.4 milliard het uit- voeroverschot 4,50 millioen. In de eer ste elf maanden van 1938 was het handels tekort van Duitschland alleen 210 millioen mark en van Groot-Duitschland inclusief Oostenrijk en het Sudetengebied, 415 mil lioen. In plaats van het programma der openbare werken te beknotten, heeft de rijksregeering nu echter besloten een po ging te doen om hierin evenwicht te bren gen door de productie te verhoogen. Ten einde meer resultaat te behalen uit de ter beschikking staande arbeidskrachten, werd een wet afgekondigd, waarbij de achturige werkdag practisch werd afgeschaft, en waarbij een werkdag van 10 uren werd in gesteld, overal waar een verhooging der productie dringend noodzakelijk geacht werd. Duitschland, zoo besluit de Financial News zijn artikel, staat voor steeds grooter wordende financieele moeilijkheden, nu dr. Schacht op doeltreffende wijze de crediet- uitbreiding heeft stopgezet. Het vooruit zicht voor 1939 kan dan ook allesbehalve rooskleurig genoemd worden. SCOTLAND YARD IX ACTIE. Reuter meldt uit Londen: Na een nacht van waakzaamheid en extra-voorzorgs maatregelen tegen de mogelijkheid van verdere bomaanslagen, gister door Scotland Yard genomen, heeft nu ook de politie in verscheiden andere steden speciale maat regelen genomen. De electriciteitswerken te Battersea, Chelsea, Fulham en Baring staan onder bijzonder toezicht. Een speciale af deeling van Scotland Yard heeft haar ambtenaren in verschillende ha vens van Groot-Brittannië gewaarschuwd speciaal het oog te houden op reizigers. Inderdaad werpt de politie een geheel net om de kust van het land. Dit is een der grootste razzia's»der laatste jaren. Vrijwel iedere Iersche kolonie en iedere haven der Britsche eilanden heeft bezoek van recher cheurs. VERBOD VAN INVOER VAN RUSSISCHE GOEDEREN. Bij decreet van het Portugeesche mini sterie van koloniën wordt verboden, in de Portugeesche koloniën goederen in te voeren, afkomstig uit Sovjet-Rusland, met welk land Portugal geen diplomatieke en handelsbetrekingen onderhoudt. HONDENWEER. Het D.N.B. meldt uit Lissabon: Geheel Portugal is door hevige stórmen geteisterd. Door hevige regens werd verkeer op de wegen onmogelijk gemaakt. Op den weg tusschen Coimbra en Porto is de auto van den bekenden industrieel Oliveira in de sterk gezwollen Vouga-rivier gestort. Vier inzittenden zjjn om het leven gekomen, al leen Oliviera zelf wist zich te redden. VERBODEN ZÓNE ROND LENINGRAD INGESTELD. Rond Leningrad is een verboden zóne met een straal van ongeveer 80 km inge steld. In deze streek liggen o a. de ste den Kronstadt en Schliesselberg. Perso nen, die in het gebied niet thuis behooren, mogen de zóne zonder speciale politie- verguning niet betreden en het zwemmen, zeilen en jagen binnen de zóne zijn aan strenge bepalingen onderworpen. Het bou wen van landhuisjes in de gesloten dis tricten is geheel verboden. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Overtreding der Motor- en Rij wiel wet en]of het Motor- en Rijwielreglement. D. C. L., Vrouwenpolder, J. H., 's-Heerenhoek, J. H., 's-Heer-Hendrikskinderen, P. C., Ka- pelle, ieder 1 boete s. 1 dag hechtenis; J. R., Overzande 2 maal 1 b. s. 1 d.h., C. M. U., Koudekerke 2 b. s. 2 d.h., W. M., 's-Heer-Arendskerke 3 b. en 1 b. sub 2x1 w.tsch., A. K., Heinkenszand 4 en 1 b. s. 2 en 1 d.h., J. D., Wol- faartsdijk 5 b. s. 5 d.h., D. J. v. d. H., Ierseke 5 b. s. 3 d.h., C. v. L., Nieuw- en Sint-Joosland 6 b. s. 3 d.h., M. K., Waar den 5 en 3 b. s. 5 en 3 d.h., J. W., West- kapelle 10 b. s. 5 d.h., A. J. M., Goes 10 b. s. 10 d.h., A. K., Heinkenszand 15, 3 en 2 b. s. 10, 3 en 2 d.h., als hoofd van een bedrijf, waarvoor een verlof A is verleend, sterken drank in voor raad hebben: A. D., Vlissingen 40 b. s. 10 d.h., met verbeurdverklaring van de in be slag genomen sterken drank, vee laten loopen op eenigen grond die beplant is: C. B., Nisse, L. C. de V., Rittem beiden 3 b. s. 3 d.h., openbaren dronkenschap: A. J. L., Vlis singen, A. de N., Arnemuiden, A. M., Kou dekerke ieder 10 b. s. 10 d.h., overtreding Arbeidswet: J. P., Ierseke 10 x 1 b. s. 10 X 1 d.h., J. V., Goes 2 X 40 b. s. 2 x 10 d.h. en 3 d.h. voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaren; A. J. G., Vlissingen 35 b. s. 10 d.h. en 3 d.h. voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaren, overtreding Hinderwet: C. F. M. H., Vlis singen 10 b. s. 10 d.h., niet zorgen, dat het kind de lagere school geregeld bezoekt: A. C. de N., Goes 3 b. s. 3 d.h., in de Zeeuwsche stroomen visschen op een plaats uitsluitend gebruik gegeven: E. v. I., Krabbendjjke 5 b. s. 5 d.h., venten zonder vergunning: J. J. B., Goes 3 b. s. 3 d.h., L. V., Goes 2 b. s. 2 d.h. HOCKEY. BREDA H—M.M.H.C. 1—5. In een uitstekend gespeelden wedstrijd, heeft Middelburg een verdiende overwin ning behaald, welke vooral te danken is aan het goede positiespel en enthousiasme, dat de geheele ploeg ditmaal vertoonde. De besprekingen, vooraf in den trein ge voerd, bleken nuttig geweest te zijn, want ieder begreep zijn taak. Het aanvullend en verdedigend werk van de halflinie was ge weldig. Het goede verdedigen van de beide backs van Breda voorkwam echter voor eerst doelpunten. De druk werd op den duur echter te groot en het snelle tempo werd beide verdedigers te machtig. Mid delburg kreeg eenige strafcorners te ne men. Een leverde succes op, toen de snel in- geloopen rechtsbinnen den van de leg- guards terugspringenden bal rustig in 't doel pushte. Op ongeveer dezelfde wijze ont stond het tweede doelpunt, toen de mid- voor den bal in de touwen joeg. Dit doel punt werd echter op onbegrijpelijke wijze afgekeurd. Breda kwam even verwoed opzetten, maar de M'burg verdediging stond pal en ze zette op voortreffelijke wijze haar voor hoede aan 't werk. Bij een plotselinge uitval, doelpuntte de Middelburg midvoor; maar thans werd het doelpunt wegens sticks niet toegekend. M.M.H.C. niet ontmoedigd, speelde enthou siast door. Het goede spel der voorhoede werd eindelijk beloond, toen de linksbuiten met een pracht schot den keeper geen kans gaf. Rust 02. Bij de hervatting van 't spel werd er al weer dadelijk een aanval op 't doel van Breda ondernomen door de werkelijk goed samenspelende voorhoede. Al spoedig lukte het den midvoor opnieuw te doelpunten (03). De nieuwe rechtshalf bleek een goede aanwinst. Uit één van zijn goed aan gegeven ballen wist de rechtsbinnen, een bewegelijke speler, die vroeger linkshalf speelde, op handige wijze te doelpunten (0—4). Breda zette er alles op om de eer te red den, hetgeen eindelijk aan den midvoor luk te, toen deze op zijn eentje door de verde diging van M.M.H.C. liep. Het spel van Middelburg bleef overheer- schen. Bij een vrije slag pushte de midhalf, die weer een pracht partij hockey speelde, den bal tusschen beide backs door en de toeloopende rechtsbinnen wist opnieuw op listige wijze te doelpunten (15). Rest nog te vermelden, dat Breda met enkele invallers speelde en Middelburg de allerbeste wedstrijd van dit seizoen speel den. DAMMEN. Kapelle HMiddelburg H 911. De uitslag van de voor de competitie van den Z.D.B. gespeelden wedstrijd tusschen Kapelle II en Middelburg II luidt: A. VeerhoekJ. L. Freekenhorst 20; F. v. Wel—J. L. Strooband 2—0; M. J. de JagerJ. Bliek 11; C. VeerhoekJ. v. Wijck 20; C. de KlerkH Louwerse 0-2; J. OssewaardeH. Overtveld 02; A. J. v. WillegenA. Walraven 1.1; J. Steutel W. Sinke 02; F. v. d. VlietJ. Overtveld 0—2; J. Op 't Hof—W. Meliefste 1—1. Totaal Kapelle II 9 punt. en Middelburg II 11 punten. AUTOMOBILISME. DE STERRIT NAAR MONTE CARLO 1939 BEGONNEN. Twaalf Nederlandsche teams on derweg. De Palermorijders aan den 18en sterrit naar Monte Carlo zijn Dinsdagmiddag ver trokken: zjj zjjn het eerst gestart, omdat deze deelnemers den grootsten afstand heb ben af te leggen. In de avonduren volgden de automobilisten, die Athene, Tallinn, Sta- vanger, Boekarest, Umea en John o'Groats als uitgangspunten voor den grooten tocht hadden gekozen. Ongeveer honderd wagens, komend uit alle hoeken van Europa, snellen thans over de wegen om volgens een van tevoren vast gesteld tijdschema via verschillende contro les, Zaterdag a.s. Monte Carlo te bereiken. Twaalf van deze wagens zijn bemand met Nederlandsche equipes, een hoog percenta ge; een overtuigend bewijs, hoe groot de belangstelling in Nederland daadwerkelijk voor het internationale groottoerisme is. Vrijdagmorgen zullen nog 25 deelnemers uit Amsterdam naar Monte Carlo vertrek ken. De eerste berichten, welke in den loop van Dinsdagavond, mede door bemiddeling van de K.N.A.C. binnenkwamen, maken melding van vrij ongunstige weersomstan digheden, en, wat erger is, van een minder goeden toestand der wegen. De eerste étappe der Palermo-rijders leid de- naar Messina, op 260 km van de start plaats gelegen. Het traject bood geen bui tensporige moeilijkheden. Na den overtocht naar Reggio werd de tocht voortgezet naar Napels op 576 km. Twee en veertig equipes hadden zich ge meld voor Athene, doch er zijn gisteravond slechts 35 uit de Grieksche hoofdstad ver trokken. De drie Nederlandsche teams, E. A. C. CorneliusA. Buyze met D.K.W. (kleine klasse), M. GatsonidesK. S. Barendregt met Ford en dr. J. J. Sprenger van Eykir. A. Paulen met Lancia (kleine klasse) zijn in goede conditie aan de eerste étappe van de 3773 km lange route, welke naar Saloni- ki op 604 km van de Grieksche hoofdstad voert begonnen. Woensdagmiddag om streeks twaalf uur werden de deelnemers te Saloniki verwacht. Van de Tallinnroute zal dit jaar de étap pe TallinnRiga over 440 km waarschijn lijk groote moeilijkheden bieden. Vorst en sneeuw hebben onverwachts plaats ge maakt voor dooi, waardoor de wegen ern stig slipgevaar opleveren. Vier Nederland sche teams zijn van hier vertrokken. Om ruim tien uur des avonds vertrokken van Stavanger acht equipes, waaronder twee Nederlandsche teams. De eerste étap pe leidt naar Kristiansand op 294 km van Stavanger gelegen. 10 Jan. GOES. Zaterdag overleed te dezer stede in den ouderdom van 88 jaar, dr. G. T. Callenfels, ridder van de orde van de Eikenkroon en lid van den gemeenteraad. De overledene, die nog andere belangrijke functies in het maatschappelijk leven ver vulde, heeft in de geheele gemeente smart veroorzaakt. Bij oud en jong bemind zal zijn naam in zegenend aandenken blijven. 13 Jan. GOES. In een, in de Prins van Oranje gehouden vergadering, werden als candi- daat voor het raadslidmaatschap gekozen de heeren G. H. Kakebeeke (vacature Cal lenfels) en J. A. Bevier de Fouw (vacature Van Aspermont). De bevolking van Goes ging gedurende 1888 vooruit van 6810 tot 6832 personen. 15 Jan. GOES. De gas-commissie zal den Raad voorstellen den gasprijs te verlagen van 10 op 9 cent per m3. Van katholieke zijde zal men den hr. M. A. Stieger candidaat stellen in de vaca ture Callenfels. DONDERDAG 19 JANUARI. HILVERSUM I 1875 EN 301,5 M. AVRO-Uitzending, 8,00 Gram. (Om 8,15 Ber.) 10,00 Mor genwijding. 10,15 Gram. 10,30 Voor de vrouw. .10,35 Omroepork. en solist. (In de pauze: Declamatie. Om 12,15 Ber.) 12,30 Gram. 1,30 AVRO-Aeolian-ork. 2,00 Cau serie. 2,30 Verconc. 3,00 Cursussen voor de vrouw. 3,45 Orgel en cello. 4,00 Voor zieken en thuiszittenden. 4,30 Viool en piano. 5,00 Week-Kaleidoscoop, 5,25 Ge- lukwenschen. 5.30 AVRO-Amusementsork. en Schuricke-Trio. (In de pauze: Ber.) 6,30 Sportpraatje. 7,00 Voor de kinderen. 7,05 AVRO-Dansork. ,7,:30 Engelsche les. 8,00 Ber. ANP, Radiojournaal. 8,20 Con- certgebouw-ork. en solist. (In de pauze: Causerie). 10,30 Twilight Serenaders. (Om 11,00 Ber. ANP). 11,3012,00 Orgelspel. HILVERSUM H 415,5 M. 8,00—9,15 KRO. 10,00 NCRV. 11,00 KRO. '2,00—12,00 NCRV. 8,00—9,15 Gram. (ca. 8,15 Ber.) 10,00 Gram. 10,15 Morgendienst. 10,45 Gram. 11,30 Godsdienstig halfuur. 12,00 Ber. 12,15 KRO-ork. (1,001,20 Gram.) 2,00 Hand- werkuurtje. 3,00 Zang en piano. 3,45 Bij bellezing. 4,45 Gram. 5,00 Handenarbeid voor de jeugd. 5,30 Orgelconc. (ca. 6,30 ber.). 6.30 Causerie. 7.00 Ber. 7.15 Boek- bespr. 7.45 Gram. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Chr. Oratoriumver., Haarlemsche Orkestver. en solisten. (9.059.35 Causerie). 10.15 Ber. ANP., actueel halfuur. 10.45 Gymnastiek les. 11.00 Gram. ca. 11.5012.00 Schriftlez. DROITWICH 1500 M. 11,20 Wels-ork en solist. 12,20 Harry Engleman's kwintet en solist. 12,50 Zang en cello. 1,20 Victor Fle ming s ork. 2,20 Gram. 2,50 Harp-Trio. 3,15 Declamatie. 3,35 Sted. Ork, van Bournemouth en solist. 5,05 Voor de vrouw. 5,20 Charles Brill's ork. 6,20 Ber. 6,40 Landbouwpraatje. 7,00 Ork. 7,50 Ra dio-film. 8,50 Interview over China, 9,20 Ber. 9,45 English Ensemble. 10,20 Korte Avondwijding. 10,40 Causerie. 10,55 New Georgian Trio. 11,20 Joe Loss Band. 11,50 12,20 Dansmuz. (gr. pl.) RADIO PARIS 1648 M. 9,00, 10,00,, 10,25 en 11,20 Gram. 12,35 Zang. 1,05 Cas- sard-ork. 2,35 Zang. 2,50 en 3,30 Gram. 3,35 Piano. 3,50 Zang. 4,35 Viool. 4,50 Piano. 5,25 Kamermuz. 6,05 Radiotooneel. 7,20 Ellis-ork. 8,05 Gram. 8,35 Zang. 8,50 Nationaal Ork. en solist. 10,55 en 11,20 11,35 Gram. KEULEN 456 M. 5,50 Gram. 6,30 Otto Fricke's ork. 7,50 Georg Schütz' ork. 9,20 9,50 Volksliederenconc. 11,20 en 12,35 Leo Eysoldt's ork. 1,302,20 Pop. conc. 3,20 Gram. 4,50 Pop. conc. 5,55 Gram. 6,30 Winterhulpprogr. 7,30 Ork. en declamatie. 9,35 Gram. 9,5011,20 Schupo-ork. „Stutt- garter Volksmusikj' en solisten. BRUSSEL 322 EN 484 M. 322 m: 12,20—2,20 Bont progr. 5,20, 6,50 en 7,23 Gram. 8,20 „Prinsesje Dacty'lo", operette. 10,3011,20 Gram. 484 m. 12,20 Gram. 12,50 en 1,30 Ork. 1,50—2,20 en 5,20 Gram. 6,35 Viool. 6,55, 7,35 en 8,20 Gram. 9,20 Symphonie-ork. 10,3011,20 Viool en piano. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7,30 Berlijnsch Philh. ork. en solist. (In de pauze: Declamatie). 9,20 Ber. 9,55 Uit Mi laan: 3de acte opera „La Bohème".. 10,20 Ber. 10,35 Gram. 10,40—11,10 Uit Milaan: 4de acte opera „La Bohème.','. MIDDELBURG. WO 18 Jan. 2e Concert concertvereen. Ruth Posselt (viool); Concertz. 20.15 h. DO 19 Jan. Evangelieprediking sprs. R. v. d. Leij en P. Douma; 20.00 h. DO 19 Jan. Psych, av. m. inl. en exp. Ned. Ver. van Spiritisten, spr. mevr. Wed. dr. E. A. Akkringa; St. Joris 20.15 h. DO 19 Jan. Bestuursverg. „Mercurius" Nat. Bond Kantoorbed., Ned. Koffiehuis 20,30 h. GOES. WO 18 Jan. Openb. Verg. Anti-Fascisten, spr. de hr. W. den Engelsman; „Pr. van Oranje" 20.15 h. DO 19 Jan. Lez. Alg. Ned. Verbond afd. Z. en N. Bevel.; Ned. Ver. „Onze Vloot" afd. Z. Bevel., spr. de hr. H. Th. de Booy, A'dam, Schuttersh. 20 h. BIOSCOPEN. ELECTRO, Midd. VR 13—DO 19 Jan.: „Daar waar mijn Sarie woon" en „De gemaskerde vrouw" 20.00 h. ZO 15 h. matinée. CITY, Midd. VR 13—DO 19 Jan.: „Ver vaagde sporen" en „Brandende dol lars", 20.00 h. ZO 15.00 h. matinée. ALGEMEEN. WO 18 Jan. Oestertent. te Ierseke; Zaal Nolet. WO 18 Jan. Zanguitv. „Solio Deo Gloria" en Kinderkoor; te Koudekerke; Openb. school 19.30 h. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'kurH.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6