Instantine KERK EN SCHOOL BUITENLAND. 7 is van 1 Axifctf ZUIDBEVELAND. Noodlottige val onder Lewedorp Dr. Hulst vermoedt, dat het slachtoiier werd aangereden. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. MOTORSCHIP TIJDENS DEN STORM VAN ZIJN KABELS LOSGESLAGEN. N00RDBEVELAND. T0LEN. SCHOUWEN EN DUIVELAND. BEURS VAN AMSTERDAM. Prof. Wisse naar Middelburg. BEURSTHERMOMETER DINSDAG. De rechtsche opmarsch in Catalonië. Het moderne pijnstillende middel (Ingez. med.) wenschte den scheidende en mevr. De Moor Gods besten zegen toe. Namens de Raadsleden bood spreker een vulpen aan met inscriptie. De heer Lampert zeide, den heer De Moor dank, als voorzitter van het Burger lijk Armbestuur namens dit bestuur. Spr. wenschte den heer De Moor van harte ge luk met zijn benoeming tot burgemeester en hy hoopte dat de heer en mevrouw nog vele gelukkige jaren in hun- nieuwe ge meente zullen mogen arbeiden. In antwoord op deze toespraken sprak de heer De Moor een dankwoord. Spr. memoreerde zijn intrede op de se cretarie als jongen van 13 jaar, toen de dis tributie nog in vollen gang was, waarna hij op 1 Juli 1918 als volontair werd ge plaatst, om zich verder in de gemeente administratie te bekwamen. Moeilijkheden werden hem in later jaren niet gespaard, doch hp kon op dit moment uiting geven aan zijn groote dankbaarheid jegens zijn ouders voor de vele opofferingen, welke zij zich hebben getro.ost, alsmede aan zijn ouden leermeester/ den heer Florusse, die hem zulk een goede toekomst heeft be zorgd. Op 1 Juli 1928 werd hij benoemd in de verschillende functies, waaruit hij thans ontslag nam. Gedurende zijn ambtsperiode kwamen verschillende belangrijke verbete ringen tot stand, o.a. de electrificatie en de wegenverbetering, waardoor het dorp bijzonder werd verfraaid. De werkloosheid heeft hem veel arbeid gebracht en het deed hem steeds leed, de moeilijkheden van de getroffen gezinnen te moeten aanschouwen. Spr. heeft zich altijd tot taak gesteld de menschen, die hem hulp kwamen vragen, te helpen en met dankbaarheid kan hij gewa gen van den grooten steun van ieder ont vangen. In het bijzonder tot den burgemeester richtte spreker woorden van diepgevoelden dank voor zijn hulp en vriendschap. Ook de wethouders en raadsleden bracht spreker dank voor de vele bewijzen van waardeering en voor het hem aangeboden geschenk, dat voor hem steeds zulk een aangename herinnering zal zijn. Hiermede was het officieele gedeelte der vergadering geëindigd en sloot de voorzitter deze, waarna de gemeenteveldwachter Ver- schuure den scheidenden secretaris dank bracht namens de ambtenaren voor de pret tige samenwerking. Hij bood hem namens hen een brieven- weger en een vloeirolier aan. De heer De Moor bedankte den veld wachter in het bijzonder, en den volontair, den gemeentewerkman, den bouwkundige en de schoolhoofden hartelijk voor hun steun en vriendschap, waarna spr. zijn rede ein digde met dank te brengen aan de inwo ners voor hun steun en vriendschap. Spre ker hoopte dat God het gemeentebestuur en de gansche gemeente Zijn onmisbaren zegen zal schenken. Tenslotte bracht de voorz. den heer De Moor dank namens de Vereeniging van Burgemeester en Secretarissen van de voormalige plattelandsgemeenten op Wal cheren, waarna de heer De Moor hem dank bracht voor de gesproken woorden. OOSTKAPELLE. Het varkenfonds „Helpt Elkander" hield Maandagavond zijn jaar vergadering onder voorzitterschap van den heer A. Bimmel. Volgens het jaarverslag van den secretaris telt het fonds thans 88 leden. Voor 5 gestorven varkens werd ver goeding uitgekeerd. De kas sluit met een batig saldo van 483. Als bestuursleden werden herkozen de heeren F. Boone en P Wijkhuis. Tot bode voor 1939 werd benoemd de heer J. J. Abrahamse. Zooals gemeld, is Vrijdagavond de 38 jarige commissionnair M. de H. te 's-Heer Arendskerke na een val met zijn rijwiel dood aangetroffen op den zgn. ouden rijks weg tusschen Lewedorp en Nieuwdorp. Thans vernemen wij van betrouwbare zijde nader, dat Maandag op last der jus titie door dr. Hulst uit Leiden sectie is verricht op het lijk en dat deze deskundi ge hierbij tot de conclusie is gekomen, dat hier geen sprake is van een noodlottigen val zonder meer, doch dat naar alle waar sehijnljjkheid Van H. dien avond in bot sing is gekomen met een auto. Met het oog hierop doet de justitie een beroep op de medewerking van het pu bliek. Ieder, wien iets bekend is omtrent auto s die Vrijdag 13 Januari des avonds tusschen 6 en kwart over zeven gereden hebben tusschen Lewedorp en Nieuwdorp wordt verzocht hiervan mededeeling te doen aan de politie te s-Heer Arendskerke of te Nieuwdorp. OVEZANDE. Zaterdag werd door de ver eeniging „Helpt U Zeiven" aanbesteed de hoeveelheid van 9883 balen kunstmest van verschillende soorten voor de voorjaarszaai aangevraagd. De levering werd gegund aan de fa. J. Kostense en Zoon te Kruiningen van Super 14 pet. a 1.65, Super 18 pet. k 1.99, Super 20 pet. a 2.19, zwavelz. ammoniak a f 5.22 en Kalk. Am. Salpeter a 5.92 aan G. Timmerman te Goes van Am. Super k 2.95, Thomasmeel a 0.14 9|10 pet., Patentkali a 4.97 aan C, van de Velde te Ellewoudsdijk van Chili Salpeter a 6.35, Kalizout 40 pet. a 4.33, Kalkstikstof a 6.30 en aan Jan J. de Jonge te Goes van Kalksalpeter a 5.68 alles per 100 kg behalve het Thomasmeel. WOLFAARTSDIJK. Maandagavond hield de vereeniging het „Groene Kruis" alhier een algemeene vergadering in het gebouw T.A.V.E.N.U. Uit het verslag van den secre taris bleek dat het ledental 618 bedraagt en 4 donateurs. Door 525 dezer leden werd ook bijgedragen aan de wijkverpleging. De Commissie voor zieken voeding heeft in 18 gezinnen hulp verleend, door het ver strekken van 448 1. volle melk en 110 eieren tot een gezamenlijk bedrag van 50 Door de wijkverpleegster-huisbezoekster, zuster De Bel, werden in het afgeloopen jaar 3937 bezoeken gebracht, terwijl voor kinderhygiëne en t.b.e.-bestrijding uitslui tend 226 bezoeken werden afgelegd. Door het consultatie bureau voor zuigelingen werden 49 zittingen gehouden, 49 moeders namen hieraan deel. In totaal werden 292 consulten verstrekt. Uit het magazijn wer den 323 keer verplegingsartikelen uitgege ven. De rekening van het Groene Kruis 1938 werd vastgesteld in ontvangst op 932 in uitgaaf op 923, batig slot 271. De re kening wijkverpleging sloot in ontvangst en uitgaaf op 2159 met een batig slot van 90. De rekening t.b.e.-bestrijding wees aan een ontvangst en uitgaaf van 627 met een goed slot van 42. De rekening uitzendfonds bedroeg in ont vangst en uitgaaf 498 met een batig slot van 491. De begrooting 1939 Groene Kruis werd aangeboden op een ontvangst en uit gaaf van 1008 met een post van onvoor zien van 214; begrooting wijkverpleging 2137 met een onvoorzien van 66, t.b.e.- bestrijding 707; post van onvoorzien 2 Uitzendfonds begroot op 500 met een post van onvoorzien van 480. Na afloop der vergadering werd een film vertoond, n.l. de Groene Kruisfilm, getiteld: „Roeping". De zaal was tjokvol. WOLFAARTSDIJK. Maandag had alhier op den provincialen weg in den Heerenpol der een aanrijding plaats tusschen een met paard bespannen wagen uit Goes en een vrachtauto uit Nieuw- en Sint-Joosland. De voerman, die met zijn beenen buiten de wa gen zat werd aan een zijner beenen zooda nig gewond, dat onmiddellijk geneeskundi ge hulp moest worden - ingeroepen welke werd verleend door dokter Vos alhier die den man verbond en later naar Goes ver voerde. Door de politie werd van een en ander procesverbaal opgemaakt. Schipper om het leven gekomen. BRESKENS. Tijdens den krachtigen strom welke gisterenavond omstreeks tien uur woedde, is te Breskens het 89 ton groote motorschip „Aardt Willemina" uit Pernis van schipper van Wijngaarden qR Giessen- dam van zijn kabels los geslagen en op drift gegaan. De boot was geladen met pakken stroo. De schipper begaf zich onmiddellijk naar 't voorschip om een draad bij te zetten, ter wijl zijn zoon zich naar de machinekamer begaf om den motor op gang te brengen. Toen de zoon weer boven kwam en zfln va der toeriep, dat hij klaar was, kreeg hij geen antwoord. Hij begaf zich naar het voorschip en zag zijn vader in het water liggen. De jongeman haalde zijn vader di rect uit het water, doch deze gaf geen tee- ken van leven meer. Op zijn hulpgeroep kwamen een schipper en zijn zoon per roei boot naderbij. Toen zij zagen wat er ge beurd was, hebben zij onmiddellijk hulp ge haald. Een geneesheer was spoedig ter plaatse. Hij kon slechts den dood consta- teeren. De waarnemende burgemeester en de havenmeester waren eveneens aanwezig. Het slachtoffer had beide polsen gebro ken. Het ongeluk is gebeurd, doordat de lading van de boot begon te werken, waar door het schip slagzij maakte en de schip per over boord sloeg. Het stoffelijk overschot is naar het lij kenhuisje vervoerd. BIERVLIET. Maandagavond gaf de Chr. Zangvereeniging een goed geslaagde uit voering in de nieuwe consistorie onder lei ding van haar directeur, den heer Basting uit Breskens. De voorz., de heer A. de Regt heette de talrijke aanwezigen welkom. Tusschen de zangnummers in werd een aardig tooneelstukje opgevoerd: „De schuur bij de grens", een smokkelaarsspel. Een muzikaal quintet gaf enkele mu zieknummers. De eer-voorzitter, ds. Vrijlandt sloot den goed geslaagden avond. Geen schuld. Naar we vernemen treft den bestuur der van de auto B. te Groede geen schuld aan het ongeval in den loop der vorige week plaats gevonden onder de gemeente Oostburg met een auto en een wielrijder. KORTGENE. Maandagavond vergaderde de muziekvereen. „Eendracht Maakt Macht" in hotel „Havenzicht" onder voor zitterschap van den heer Adr. B. Holster. De voorz. bedankte den heer P. C. Schippers, die als voorz. en als lid heeft bedankt voor zijn vele werk voor de ver eeniging verricht. 31 Jaar is de heer Schip pers lid geweest en in al die jaren was hij een zeer ijverig en bekwaam medewerker, die vrijwel alle instrumenten heeft be speeld. In 1925 was de heer Schippers se cretaris; in '29 voorzitter, welke functie hij tot heden heeft bekleed. Als voorz. heeft de heer Schippers veel werk voor E.M.M verricht. Moge het eerelidmaatschap hem 'n klein bewijs zijn voor hetgeen de vereen, hem verschuldigd is (applaus). In Aug. a.s. zal E.M.M. haar 60-jarig ju bileum vieren, welk feit niet onopgemerkt voorbij zal gaan. De toestand der kas is vrij gunstig; het gemeentebestuur werkt mee; EMM. heeft geen reden tot klagen. De heer P. C. Schippers dankte den voorz. voor den aanhef van het jaarverslag en voor de woorden te zijne opzichte ge sproken. De rekening over '37 gaf een vrij goed slot aan. De heer P. de Looff werd tot be stuurslid herkozen. Daarna werd het 60-jarig jubileum be sproken. Over de wijze waarop dit gevierd zal worden, liepen de meeningen nogal uit een. In elk geval zal het feit niet onopge merkt voorbij gaan. Bij de rondvraag deelde de heer P. C. Schippers mede, dat de jaarlijksche kinder zangdag te Kortgene gehouden zal worden zulks in verband met het 5-jarig bestaan van het „Kortgeensch Kinderkoor". Spr. vroeg de medewerking en verkreeg die. De heer A. Welleman bracht dank aan den heer Holster voor diens vele werk als dirigent der vereeniging. Tot slot heeft de heer Schippers een af scheidswoord gesproken. Het deed spreker genoegen, dat er een goede geest is in E.M.M. en 't viel spr. moeilijk om afscheid te nemen. Maar hij is er van overtuigd; dat hij wegens drukke werkzaamheden, niet den vollen mensch kan geven. Spr. bood tot slot de vereeniging een marsch aan, welke bij eventueele plechtig heden in verband met het 60-jarig bestaan gespeeld zal worden. KORTGENE. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. jl. 1390 personen (720 m. en 670 v.). Er werden in 1938 ge boren 14 jongens en 8 meisjes; vestigingen 25 m. en 34 v. pers.; overleden 3 m. en 6 v, pers.; vertrokken 28 m. en 31 v. pers. (Be volking einde 1937 1377 personen). LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL OP HET EILAND TOLEN. Op Woensdag 1 Februari zal de directeur- generaal van het onderwijs te 's Graven hage, prof. dr. G. van Poelje, op het ge meentehuis te Tolen aanwezig zijn, tenein de de officieele opening van de nieuwe lo caliteiten voor het landbouwhuisonderwijs in die gemeente, te verrichten. Het initiatief tot stichting dezer land- bouwhuishoudschool is uitgegaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij. Naar wij vernemen wordt binnenkort te Kort gene ook een dergelijke onderwijsinrichting eveneens uitgaande van de Z.L.M. geopend ZIERIKSEE. Hier is een bijeenkomst ge houden ten huize van mr. W. Nieuwen- huijse, waar is besloten tot de oprichting van een vereeniging tot behoud van stads schoon. Amsterdam 1936-3% 101 Zeeuws. Hyp. B-3% 100%—100% Cities Service Cy. P. 1958 5 51%—52% Amsterd. Bank 132131 Ned. Gist- en Spiritusf. 489—485 De Schelde NB. 42Ms43% Am. Smelt en Ref. 35%—35% A Born. Sum. H.M. 170%—170% Houth. Alberts 9998 C Union Pac. Rr. 72%—71% Int. Nickel Cy. 39%—39% Ned. 38 1000-3 100—100 O. Indië 37 1000-3 99—99 Engeland 1960-90 4 76%—76% A Koloniale Bank 155%—152% A N.l. Hbk. 600 125%—124 C Ned. H. M. 1000 139—138 A v. Berkels Pat. 49%48% Calvé-Delft 86%—86% Philips Gem. B. afg. 206%198-200 Unilever 133-129-31% Am. Car en Foundry 23%22%-% Anaconda Cop. 23%23%-% Bethlehem St. 53%—53%-% C Kennec Copper 29%28%-% Rep. Steel 16%—16%-% C U. States St. C. 48%—47%-% C North Am. Cy. 1717% Kon. Petr. Mpij. 313%308%-10% C Contin. Oil Cy. 21%—21% Phillips Petr. Comp. 29%30% Shell Union O.C. 10%—10% Tide Water Ass. Oil 10—9%-10 Ned. Scheepv. U. 113—112% H.V. Amsteram 436%—429%-32% A Java Cult. Mij. 195%—192 A N.l. Suiker U. 210—205%-06% A Deli Batavia 200198 C Deli Mij. 1000 240-234-33 „Om zijn ambtelijke leven in een rustige stad, in een kleine ge meente, te besluiten". (Bijzondere correspondentie) Ons, de vrijzinnige en liberale beginselen toegedane, blad zal zich, als regel, niet bijster druk maken om predikantsbenoemüv gen bij de gereformeerden, en orthodoxen, zoomin als bv. „De Banier" een interview met een nieuwen pastoor zal vragen. Maar geen regel zonder uitzonderingen, en die is er dan hier met het aannemen van prof. Wisse's beroep naar Middelburg. Want het betreft hier in heb Nederlandsche kerkelij ke leven zulk een markante persoonlijkheid, tevens oud-Middelburger, dat iets meer dan de gewone aandacht er wel aan geschonken mag worden. Professor Wisse, die in Driebergen woont, maar te Amsterdam de predikbeurten ver vult in de Christelijk Gereformeerde Ge meente te Amsterdam en, als gemeld, een beroep heeft aangenomen naar de Christe lijk Gereformeerde Gemeente in Zeelands hoofdstad, was zoo vriendelijk te voldoen aan ons verzoek om ons een en ander mede te deelen omtrent zijn aanstaand vertrek naar Middelburg. Hij stelde daarbij voor op, dat er bijzondere banden bestaan die hem aan Middelburg binden; hij werd daar geboren en woonde hier ter stede tot het verstrijken van den gymnasialen tijd, toen hij zijn universitaire studies begon. Hij is dus Zeeuw van geboorte en heeft zich altijd zeer bijzonder tot onze provincie aan getrokken gevoeld. „Ik ben thans vijf-en zestig jaar" zoo vervolgde prof. Wisse „heb veertig jaren vrijwel aan één stuk gepre dikt en gesproken, ook buiten de kerk, en dan voelt ieder mensch dat zijn krachten gaan afnemen. Er is mij de medische raad gegeven, het nu verder kalm aan te doen en dien raad ga ik thans gehoor geven. Ik verlaat als gevolg daarvan het verband met de Christelijk Gereformeerde Gemeente te Amsterdam, waar ik des Zondags geregeld preekte en verlaat eveneens Driebergen, waar ik langen tijd heb gewoond. Ik hoop zoo vervolgde prof. Wisse mijn laatste levensjaren in Middelburg te slijten, waar ik een zeer kleine gemeente te dienen krijg, die ik op mijn leeftijd nog best aan kan en die mij gelegenheid over laat in zeer bescheiden mate nog „uit spre ken" te gaan. Mijn vertrek uit het centrum des lands naar het minder centraal gelegen Middel burg brengt mede, dat ik mij voor een goed deel terug trek uit, wat men noemt, het publieke leven. Als men veertig jaar daar midden-in heeft gestaan, dan wordt het tijd dat men de grenzen van zijn terrein beper ken gaat en dat ga ik nu doen. Vandaar dat ik het beroep naar Middelburg heb aan genomen. Mijn Amsterdamsche gemeente spijt het geducht, dat ik mijn werk in haar midden neerleg, maar men begrijpt aan den anderen kant toch ook zéér goed den ernst van mijn motief. U zietde zaak is dood-eenvoudig. Zoo velen hebben gedaan wat ik thans doe, hun ambtelijk leven besluiten in een kleine gemeente. En ik ben nu zoo geluk kig dat te mogen doen in het rustige Mid delburg, waar voor mij zooveel herinnerin gen liggen". Prof. Wisse is van 1925 tot 1928 predikant te Utrecht geweest bij de Christelijk-Gere- formeerde Gemeente. Aanvankelijk was hij predikant bij de Gereformeerde kerk; als zoodanig diende hij de gemeenten Gouda, Amsterdam (Zuid), Leiden, Driebergen twee maal Kampen, en Bodegraven. In het jaar 1921 ging hij over naar de Christelijk- Gereformeerde Gemeente en was hij pre dikant dier kerk te Arnhem, vanwaar hij in 1925 naar Utrecht kwam. Van hier ver trok hij als hoogleeraar naar de theologi sche opleidingsschool voor predikanten der HVA Markt Philips Schepen Amerika Industrie (Wettig Suiker KoninkL Unilever Rubber Obl.Markt Tabak gedeponeerd.) A Senembah 225%221 C Baltimore en Ohio 5%13% A Southern RIw. 14%14% A Amst. Rubb. C. 207%—202-03% A Deli-Bat. Rubb. 145—144%-42 A Hessa Rubber 120%120 A Serbadjadi S.R. 106%—104 Londen Berlijn Parijs Brussel WISSELKOERSEN. Heden. 8.61% 73.95 4.86% 31.16 New-York 1.84% Gister. 8.60% 73.84 4.86 31.11 1.84 Christ.-Gereformeerde kerk te Apeldoorn. Tijdens zijn Leidsche jaren studeerde hij aan de Leidsche Universiteit wijsbegeerte bij prof. Bolland. Tal van jaren is prof. Wisse in vele steden opgetreden als zgn. tijd-redenaar; bijna overal was dat „voor uitverkochte zalen", om het eens profaan te zeggen. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de O.L. school A te Biervliet heb ben zich 33 sollicitanten aangemeld. Geslaagd voor het praktijk diploma boekhouden van de vereeniging van leeraren in de handelswetenschappen de heer J. A. Everaard te Middelburg. Evang. Lnth. Kerk. Op het viertal te Edam komt voor cand. G. Fafié te Vlissingen. De Spaansche burgeroorlog. De drie voornaamste rechtsche legers, welke naar Barcelona oprukken zijn, naar uit Lerida gemeld wordt, thans gemid deld 67 km van hun doel verwijderd. De opmarsch van Franco's troepen is gisteren voortgezet in alle sectoren van het Cata- laansche front, dat thans is ingekrompen tot 150 km. In den middelsten sector, waar de rechtschen Bellprat hebben veroverd, staan de troepen van Franco op den Weste lijken oever van den Rio Gaya; in den Zui delijken sector werd gisteren Cewera bezet, een belangrijke plaats op 55 km ten Noor den van Tarragona. In het hoofdkwartier van de rechtsche troepen in Catalonië heeft men den indruk, dat het regeeringsleger verstroaid is; thans rijst de vraag of het in staat zal zijn zich wederom te concentree- ren, terwijl de rechtsche colonnes het van alle zijden bestoken. De hierbij geplaatste kaart geeft weer wat Franco na drie weken strijd van Cata lonië bezet heeft, sinds den inzet van zijn offensief op 23 Dec. De belangrijkste plaat sen, die in het opmarschplan liggen rondom Barcelona zijn op de kaart aangebracht. In- tusschen is Cervera eveneens in rechtsche handen gevallen. Uit Barcelona wordt gemeld, dat de rechtsche luchtstrijdkrachten onophoudelijk den weg TarragonaVendril die leutigs de kust loopt bombardeeren. De weg is vol wa gens, karren en voetgangers. Gisteravond duurde de uittocht der bevolking, onder dekking van luchtafweergeschut, dat op vrachtwagens langs den weg stond, voort. Van regeeringszijde wordt medegedeeld, dat de mobilisatie en militarisatie der natie in versneld tempo worden voortgezet. Van de zeven onder de wapenen geroepen lich tingen hehben die van 1921, 1920 en 1919 zich reeds aangemeld. Gisteren werden in het officieele staatsblad de lichtingen 1918 en 1917 opgeroepen om zich aan te melden. De vakvereenigingen en organisaties der vrouwen werken samen met de productie syndicaten om vrouwen het werk te doen verrichten van naar hét front geroepen mannen. Militaire en officieuze kringen verhelen den ernst van den toestand niet, doch blij ven kalm. Dezelfde kringen wijzen op het gebrek aan materiaal aan regeeringszijde. De ontzaggelijke opstapeling van materiaal en manschappen verklaart den rechtschen opmarsch. Zij verduidelijken, dat de recht schen achthonderd vliegtuigen in den strijd brachten, terwijl de regeeringstroepen bij na geen vliegtuigen ter beschikking had den. De verhouding in de geschutsterkten is ongeveer zes tegen een. De rechtschen linies op twee plaatsen doorbroken? De regeeringstroepen beweren de linies der rechtsche troepen ten Noordwesten van Granada op twee plaatsen te hebben door broken en op minder dan 10 km afstand te staan van den eenigen spoorweg, welke de stad met het rechtsche gebied verbindt. Zij bevinden zich ongeveer op 20 km van Gra nada. Aan het front in Estremadura zijn de po gingen van de troepen van Franco om de Col Castuera, ten Zuidwesten van Monter- rubio, te heroveren niet geslaagd. Geduren de twaalf uur werden aanvallen gedaan, waarbij talrijke Italiaansche afdeelingen medewerkten. Bij Pennarroya oefenen de regeerings troepen steeds sterker druk uit op het mijn- bekken, waar het werk geheel stil ligt na de evacuatie van een deel der burgerbevol king. Een radioboodschap van Franco. De rechtsche radiozenders hebben een boodschap verspreid van Franco aan de Spanjaarden, in het bijzonder de Catalanen, om hun mede te deelen, dat „de bevrijding nabij is". Den leiders van de vijanden wordt „iedere verantwoordelijkheid voorhet ver goten bloed op de schouders gelegd, daar zij sinds den val van Bilbao wisten, dat zij den oorlog zouden verliezen". Op het be langrijkste oogenblik vluchtten Zij naar het buitenland, evenals tijdens den val van San tander. „Gij zijt volkomen overwonnen. Slechts het volkomen gebrek aan vader landsliefde en menschelijkheid kan nog Spaansche volk, waarmede Uw leiders bloed doen vloeien. De liefde voor het schermen is bedriegerij. Zij die bedrogen werden hebben niets te vreezen: 270.000 ge vangenen zijn er de getuigen van, dat wij haat noch wraak kennen. Leve Spanje", al dus eindigt de boodschap. De strjid in het Verre Oogten. GEVECHTEN AAN DE GELE RIVIER. Chineesche berichten van het front mel den, dat de Japanneezen een aanval heb ben ontketend op de overgangen in de Gele rivier in het Zuidwesten van Sjansi. Ge vochten wordt bij Woewantoe en Joemen- toe, waar de rivier naar het Noorden buigt. De Chineesche artillerie op den Westelijken oever heeft de concentratie van Japansche

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2