vxftftttcïule 1 $eetfxxr#cfye MIDDELBURGSCHE COURANT IVOROU, (&GOESCHE COURANT BINNENLAND. Soetö met xOat aoedA De beschadiging van de ,.Tromp"te Lissabon. De versterking van onze Weerkracht. De opbrengst der Rijksmiddelen in 1938. ZEELAND. Vorstschade aan winter gewassen. De Nederlandsche tandpasta! DOOS 20CT. TUBE 40 EN 60 CT. MIDDELBURG. WAUSHEREH. Dagblad. Ui tg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN. DINSDAG 17 JAN. 1939. EERSTE BLAD. 182e JAABG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. »Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct Delft X 29, 10.00 12.00 ram.). 4.00 Ber. slodis- bez.). Ber. levue- koor 11.35 HOFJAGER SPEK MET PENSIOEN. Zijn zenuwgestel den schok nog niet te boven. Aan hofjager W. Spek, te Apeldoorn, is wegens de gevolgen van het auto-ongeval, dat hem in het laatst van November 1937 in gezelschap van Prins Bernhard overko men is, met ingang van 16 Januari ver vroegd pensioen verleend. Ziin zenuwgestel is den schok nog niet te boven gekomen. Hr. Ms. „Tromp" zal morgen te Lissa bon in het dok gaan voor het herstellen van de bij de botsing met de „Orinoco' opgeloopen schade. De werkzaamheden zullen vijf dagen in beslag nemen. De flottieljeleider ligt nog steeds op dezelfde plaats aan de Da Rocha-kade, waar Zon dag het ongeval geschiedde. Commandant Doorman weigerde eenige inlichting te verstrekken. De averij schijnt evenwel minder belangrijk dan aanvan kelijk werd geloofd. Deze indruk wordt bevestigd door het feit, dat de „Tromp" eerst morgen zal dokken, teneinde de ont vangst aan boord, welke op Dinsdagnamid dag was bepaald, te laten doorgaan. Niet temin is de commandant den geheelen dag aan boord gebleven en heeft hij de uit- noodiging van vice-admiraal Mata Olivei- ra, die een noenmaal aan den état major van de „Tromp" aanbood, afgezegd. De grootste schade schijnt te bestaan in een deuk in den romp op twaalf meter van den achtersteven. Deze deuk, welke ter hoogte van de waterlijn ligt, heeft een lengte van een meter en een diepte van zes tot acht centimeter. Op het oogenblik dat het ongeval ge beurde, vertrok de „Orinocof, die slechts enkele meters van de „Tromp" was ge meerd, op normale wijze met een haven loods van Lissabon aan boord. Twee sleepbooten begonnen de „Orinoco" «/an de kade weg te sleepen, toen de vliegende storm, welke een ongemeene hevigheid had, het stoomschip tegen de „Tromp" drukte. Ondanks hun pogingne om een botsing te voorkomen, werden de sleep booten door de massa van de „Orinoco" waarop de wind hevig vat had, letterlijk meegesleurd. Aan boord van het Duitsche schip werd onmiddellijk „volle kracht achteruit" gegeven, doch de storm won den strijd en de „Orinoco" botste tegen de „Tromp", die met het oog op den storm stevig lag vastgemaakt. De flottiel jeleider werd met kracht tegen het rem mingswerk langs de kade, dat uit zware houten deelen en touwwerk bestaat, ge drukt, zoodat de schok van het 3350 zware schip toch werd opgevangen. In den loop van den ochtend heeft de commandant een protest opgesteld, dat de Nederlandsche consul-generaal onverwijld aan het havenkantoor van Lissabon heeft overgebracht. De „Orinoco" heeft haar maatschappij van het gebeurde op de hoogte gesteld en zal overeenkomstig het zeerecht, eveneens een protest indienen, wanneer zij te Ham burg aankomt. De vertegenwoordiger van de Hamburg-Amerika-Lijn, aan welke maatschappij het schip behoort, heeft zich naar de „Tromp" begeven, waar hij kolo nel Doorman een telegram van den ge zagvoerder van de „Orinoco" waarin deze zijn leedwezen over het voorgevallene be tuigt, ter hand stelde. DE K.L.M. KOOPT DOUGLAS DC 5- VLIEGTUIGEN. ER ZULLEN VIER WORDEN GELEVERD. Naar de N.R.C. verneemt heeft de K. L. M, het voornemen vier vliegtuigen van het type Douglas DC 5 te bestellen, wel ke tegen September as. geleverd zullen worden. De Douglas DC 5 is een twee-motorig vliegtuig, evenals haar voorgangers geheel van metaal gebouwd en voorzien van een neuswiel. Opvalend is wel, dat deze Dou glas een hoogdekker is. Zij biedt plaats aan 14 personen. Het prototype zal over enkele weken proef vliegen. Het rapport van den heer K. D. Parmen tier, na zijn bezoek aan de Douglasfabrie ken te Santa Monica, schijnt zeer gunstig te zijn geweest over het nieuwe ontwerp van de DC 5. De reis van den heer P. Guilonard, on uer-directeur van de K.L.M., naar Ame rika schijnt ook nauw verband te houden met dezen nieuwen aankoop. De heer i nr'' Zal tevens ook de eerste Dou glas DC 4 het zoo veel grootere vier motorige verkeersvliegtuig grondig te Santa Monica hestudeeren. Tevens schijnt het wel vast te staan dat de nog niet geheel vastgestelde reis i?? -»»en er Plesman, directeur van de K.L.M., naar Amerika ook verband houdt met den aankoop van de vier Douglas DC 5 vliegtuigen en met het nader beschou wen van de DC 4. In ieder geval zijn aanvulling en gedeel telijke vernieuwing van de luchtvloot van de K.L.M. op het oogenblik een dringen de noodzaak geworden. Enkele bijzonderheden omtrent het vliegtuig. De DC 5, welke bestemd is om dienst te doen op zgn. aanvoer-lijnen in het lucht verkeer, is, zooals gezegd, een neuswiel vliegtuig. Het voorste wiel kan in den bodem van de bestuurderscockpit worden ingetrokken, de beide andere wielen ver dwijnen na de opstijging in den vleugel, waarna zij aan de buitenzijde van de mo toren zijdelings worden ingeklapt. In dit laatste opzicht verschilt de DC 5 dus oök met de vorige typen DC 2 en DC 3. De vleugelspanning van de DC 5 be draagt 23 meter (by de DC 2 25 me'ter). Het vleugeloppervlak bedraagt 825 vierk. voet. De vleugelbelasting is iets hooger dan bij de DC 2. Het totale gewicht be draagt 8200 kg. De motoren kunnen van het type Wright Cyclone F 62 of G 2 zijn. Ook Pratt, and Whitney Hornet motoren kunnen worden ingebouwd. Met Wright Cyclone G2 motoren uitgerust en met een benzinelading voldoende voor -een vlieg- bereik van 1287 km, kan de DC 5 een kruissnelheid van 325 km per uur berei ken, waarbij 12 passagiers met bagage en 280 kg vrachtgoed kunnen worden ver voerd. De totale nuttige lading bedraagt ongeveer 3300 kg. Een artikel van minister Van Dijk. In het gisteren verschenen Nieuwjaars- nummer van het Soerabajasch Handelsblad is een artikel verschenen van de hand van den minister van defensie, den heer Van Dijk, waarin de schrijver er op wijst, dat bij het versineld tempo der bewapening het voor ons land zaak is te zorgen, dat de be scherming van de onafhankelijkheid en het ongeschonden bezit van het gebied in het moederland zoowel als overzee zoo goed mogelijk gewaarborgd zijn. Onze daden dienen eene bevestiging te zijn van deze houding. Daartoe behoort in de eerste plaats de versterking van onze weerkracht. De heer Van Dijk schrijft dienaangaande onder meer het volgende: Wanneer ik zeer in het kort aangeef wat op dit gebied wordt verricht, moge, in ver band met de omstandigheid dat deze woor den tot Indië zijn gericht, de nadruk op de marine vallen. Immers, waar dit deel van onze weermacht voor een zoo belangrijk deel zijn taak in Indië vindt, is het niet meer dan natuurlijk, dat aldaar een bijzon dere belangstelling naar de vloot uitgaat. Daarbij komt, dat een zeemacht is een machtsorgaan van den staat van bij uitstek Imperiale beteekenis, dat op het gebied van de nationale verdediging de eenheid des rijks In het bijzonder belichaamt. Immers, de vloot kan naar haar aard overal op de wereldzeeën- worden geroepen voor de be scherming van Nederlandsche belangen, terwijl zij alle deelen van het tijk ten dien ste staat naar de mate waarin dit noodig is. De uitbouw van de marine is in 1937 met kracht ter hand genomen, in het afgeloo- pen jaar is er in versterkte mate aan voortgewerkt. Niet minden dan 160 a 170 millioen zijn en zullen in de vier jaren van 1938 t[m 1941 voor den bouw van marine- materieel worden uitgegeven. Binnenkort zullen zich in bouw bevinden 2 kruisers, 1 flottieljeleider, 4 groote torpedobootjagers, 9 onderzeebooten, 3 kanonneerbooten, bene vens een niet geringe hoeveelheid lichter materieel waaronder een groot aantal vliegtuigen, motortorpedobooten enz. Het grootste deel van dit materieel is in de eer ste plaats voor de verdediging van Indië bestemd. Een aanzienlijke uitbreiding van de per soneelssterkte vindt plaats. De opleidingen werken daartoe op uiterste capaciteit. Niet temin zal de uitbouw van de, vloot zoowel in materieel als in personeel opzicht eenige jaren vergen. Ook voor het leger in Nederland is de versterking in vollen gang. De eerste oefe- ningstijd die voor het grootste gedeelte der dienstplichtigen 5% maand was, is verdub beld en dus op 11 maanden gebracht. De liehtingsterkte is met ruim 60 pet. ver groot, voor een bedrag van omstreeks 140 millioen wordt nieuw materieel aange schaft. Voor de grens- en kustbeveiliging zijn verschillende voorzieningen en maat regelen getroffen. Groote offers worden voor dit alles ge bracht en zullen ook in de toekomst noo dig zijn om het apparaat dat wordt gescha pen in stand te kunnen houden. Zij vormen een nationale inspanning die ook in den tegenwoordigen tijd van ten top gevoerde bewapening niet kan nalaten te getui gen van onzen vasten wil om baas in eigen huis te blijven. Het is elkens weer in de geschiedenis ge bleken, dat een hoog moreel bij een strij dend volk in staat is de ongunst der ge talsterkte tegenover een vijand voor een groot deel te compenseeren, waarbij nog te bedenken valt, dat de ontwikkeling van den modernen oorlog den verdediger in niet geringe mate voordeel heeft gebracht te genover den aanvaller. BUITENLANDSCHE ZAKEN. Voorloopig verslag der Eerste Kamer. Blijkens het voorloopig verslag der Eer ste Kamer over de begrooting van buiten- landsche zaken spraken vele leden hunne waardeering uit voor de welbewuste wijze, waarop de minister leiding .geeft aan de buitenlandsche politiek van ons land. Eenige leden legden den nadruk op het belang van goede betrekkingen met het Duitsche rijk en bepleitten, dat van de zijde der regeering zou worden tegengegaan al datgene, wat die betrekkingen kan vertroe belen. Zoo betreurden deze leden, dat de burge meester van Rotterdam den voetbalwed strijd tusschen Nederland en Duitschland, welke op 11 December 11. was bepaald, had verboden. Zij vestigden er de aandacht op, dat bedoeld verbod, blijkens uitingen in de Duitsche pers, daar te lande den indruk heeft gemaakt van een onvriendschappelij ke gestie. Verscheidene leden waren van oordeel, dat het verbod terecht was uitgevaardigd, namelijk tot handhaving van de rust en ter voorkoming van onrust. Verscheidene leden, hoewel der regeering erkentelijk voor hetgeen deze ten behoeve van de vluchtelingen heeft verricht, waren nochthans van meening, dat te dezer zake harerzijds nog grootere voortvarendheid kan worden betracht. Zulks ware, zoo spra ken zij, ook in overeenstemming met het Ondanks al de ellenden, die ons over komen, die ons naar de keel grijpen, hebben wij een stille kracht die ons daarboven heft, mits wij gelooven en beminnen. treffende getuigenis van solidariteit te de zen aanzien, hetwelk het Nederlandsche volk onlangs bij de nationale inzameling ten bate der wegens ras of geloof vervolg den heeft gegeven. Andere leden, die uiteraard zouden heb ben toegejuicht, indien de regeering over eenkomstig de beproefde nationale traditie zoo ruim mogelijke gastvrijheid had kunnen verleenen, erkenden, dat gewichtige bezwa ren van practischen aard daaraan ditmaal in den weg staan. Op den minister van buitenlandsche za ken rust, zoo betoogden zij, voornamelijk de taak, de opneming van de zoo zwaar ge troffenen in andere,minder dicht bevolkte landen met de betrokken regeeringen te re gelen, zoodat, indien eenigszins mogelijk, Nederland tot gastvrij doorgangsterritoir kan dienen. Zulks sluit risico voor duurza me vestiging ten onzent op groote schaal uit. Daarvoor toch biedt ons land, dat reeds vroeger tal van uitgewekenen heeft opge nomen, geen gelegenheid meer. Ook hierom achtten de hier aan het woord zijnde leden een hernieuwde opneming in grooten getale van vreemdelingen ongewenscht, omdat zij bedenkelijke reacties onder de bevolking zou teweegbrengen. Zoowel de directe als de in directe brachten meer op dan in 1937 en meer dan de ra ming. Blijkens het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo December van het dienstjaar 1938 was de opbrengst der direc te belastingen 123.274.577 tegenover 110.564.848 over 1937, hetgeen voor 1938 een voordeelig verschil van 12.709.729 be- teekent. Tot deze hoogere opbrengst hebben alle directe belastingen bijgedragen en wel de grondbelasting voor 154.339, de inkom stenbelasting voor 11.164.711, de vermo gensbelasting voor 682.813, de verdedi- gingsbelasting voor 580.212 en de belas ting van de doode hand voor 127.652. De raming der directe belastingen werd met ruim 6.8 millioen overschreden. In totaal was de opbrengst der „overige middelen" (de indirecte) in December j.l. 36.632.772 tegenover 37.605.231 in De cember 1937, terwijl de raming per maand voor 1938 op 35.768.750 was gesteld. De geheele opbrengst van deze middelen over 1938 heeft 440.143.673 bedragen te gen over 436.835.901 in 1937, alzoo in het afgeloopen jaar ruim 3,3 millioen meer dan in het daaraan voorafgegane. De ra ming over 1938 was 429.225.00 en zij werd derhalve met bijna 11 millioen overtrof fen. De dividend- en tantièmebelasting bracht over 1938 ruim 4 millioen meer op dan de raming bedroeg, de rechten op den invoer leverden ruim 1.1 millioen meer op, de accijnzen op geslacht 224.844, op wijn 63.352, gedistilleerd 921.255, bier ruim 1,1 millioen, suiker ruim 1,8 millioen en tabak ruim 1,5 millioen meer dan de ra ming. Voorts overschreden de raming: de be lasting op gouden en zilveren werken met 2.095, de omzetbelasting met ruim 2,1 millioen en de rechten en boeten van suc cessie enz. met niet minder dan ruim 4.3 millioen. Daarentegen brachten de rechten en boe ten van zegel ruim 4,8 millioen minder op dan de raming over 1938 heeft bedragen, terwijl voorts minder dan de raming op brachten het statistiekrecht 40.810), de accijns op zout 11.687) de couponbelas ting 998.332), de réchten en boeten van registratie 394.390) en de loodsgelden 86.775). De inkomsten ten bate van het gemeente fonds voor den dienst 19381939 bedroegen tot en met December jl. 60.895.792 aan gemeentefondsbelasting en 5.140.844 aan opcenten op de vermogensbelasting ten ge tale van 50, die ten bate van het werkloos- heidssubsidiefonds voor den dienst 1938 50.775.937. De ramingen waren resp. 63 millioen, 5,7 millioen en 52.3 millioen. De motorrijtuigenbelasting heeft over De cember jl. 1.217.385 en de rijwielbelasting heeft over die maand 10.017 opgebracht. Over 1938 bracht de motorrijtuigenbelasting 22.996.878 en de rijwielbelasting 7.779.325 op, tegenover een raming van resp. 23.200.000 en 7.800.000. HET ZOET WORDEN DER AARDAPPELEN BIJ LAGE TEMPERATUREN. Men schrijft ons: In den laatsten tijd kan men meermalen de klacht vernemen: Mijn aardappelen zijn bevroren, ze smaken zoet. Dat is nog geen reden waarom men con- cludeeren moet, dat inderdaad de aardappe len bevroren zijn. In de aardappelknollen wordt voortdurend, ook in den winter, zet meel in suiker omgezet; maar bij niet te la ge temperaturen wordt deze suiker, naar mate zij ontstaat, door de ademhaling van den aardappel weer verbruikt. Bij de tem peratuur van het vriespunt en zelfs enkele graden daaronder, duurt de suikervorming voort, terwijl daarentegen reeds bij 4 a 5 gr. C. boven nul de ademhaling zeer gering wordt. Daardoor hoopt zich suiker in de aardappelen op en krijgen deze een zoeten smaak. Daarom ook verliezen zulke zoet ge worden aardappels hun wansmaak, wan neer men ze een tijdlang bewaart bij een temperatuur van 10 a 15 gr. C.want bij hooge temperaturen wordt de ademhaling intensiever, en al de suiker wordt dus ver bruikt. Het bevriezen der aardappelen vindt eerst bij 2 gr. C. onder nul plaats. Het zoet worden gaat niet altijd met bevriezen sa men. HET VOORBEREIDEND HOOGER ONDERWIJS. Een nieuwe regeling bij den Raad van State. Ook het Mon- tessori-onderwijs wordt hierin opgenomen. Naar wij vernemen heeft de minister van onderwijs een wetsontwerp bij den Raad van State aanhangig gemaakt, waarin het voorbereidend hooger onderwijs nader wordt geregeld. In dit verband vernemen we voorts, dat daarin ook aan het Montessori-onderwijs in principe onder zekere voorwaarden het recht van eigen eindexamen zal worden verleend. Deze voorwaarden zullen bij kon. besluit moeten worden vastgesteld en zul len o.m. omschrijven, wat van deze scholen geëischt zal worden als compensatie van de waarborgen, welke thans zijn vastgesteld voor het klassikaal onderwijs. Blijkbaar betreft het hier de voorziening, aangekondigd in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de on- derwijsbegrooting, inzake meer vrijheid bij het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs. Deze voorziening is, evenals een regeling van het middelbaar onderwijs voor meisjes, opgenomen in een ontwerp van wét tot regeling van het voorbereidend hoo ger en het algemeen vormend middelbaar onderwijs, dat bij de indiening van de me morie van antwoord op het punt stond het departement te verlaten. Versterking van het bureau voor den vreemdelingendienst. In verband met de groote drukte op het bureau voor den vremdelingendienst te 's-Gravenhage, heeft de minister van justi tie maatregelen getroffen, teneinde op stopping der werkzaamheden te voorko men. Daartoe in staat gesteld door de mede werking van den burgemeester van Rot terdam, heeft de minister te dien einde met ingang van 18 Januari bij dit bureau gedetacheerd den Rotterdamschen hoofd inspecteur van politie J. Grevelink, thans hoofd van den vreemdelingendienst te Rot terdam. De wintertarwe en het kool zaad is op vele plaatsen prac- tïsch mislukt. Nu de weersomstandigheden sinds eenige weken van dien aard zijn, dat men zich een oordeel kan gaan vormen over de schade welke door de vorst aan de te velde staande wintergewassen is aangericht, blijkt, dat de schade aan tarwe en koolzaad van dien aard is, dat op vele plaatsen van een alge- heele mislukking kan worden gesproken. Op verschillende plaatsen in Zeeland is de wintertarwe voor 5080 bevroren. Een enkel weinig verbouwd ras, zooals Car- sten's V, maakt daarop een uitzondering en komt iets gunstiger voor den dag. Het koolzaad is nagenoeg voor 100 verdwenen. Een vorstschade van dergelijken omvang is in deze provincie sinds menschenheugenis nimmer voorgekomen. Wel gebeurde het een enkele maal, dat een perceel, dat in 't najaar bijzonder nat stond en toen bevroor, zooveel had geleden, dat het moest worden omgeploegd, doch dat het omploegen vrij algemeen op zulk een groote schaal zal moeten geschieden, is in Zeeland onbekend. Voor velen, in het bijzonder voor de klei ne grondgebruikers, dreigt deze schade den vorm van een ramp aan te nemen. Momenteel houdt zeer velen de vraag be zig: wat te zaaien op het vrijkomende tar- weland. Deze vraag klemt nog te meer, nu er naar alle waarschijnlijk lang geen vol doende zomertarwezaaizaad beschikbaar zal zijn om aan de opkomende vraag te vol doen. In Zeeland wordt in gewone omstan digheden zeer weinig zomertarwe verbouwd en waar zulks het vorig jaar nog het geval geweest is, zal men zichzelf eerst van het benoodigde zaaizaad voorzien, alvorens hier van aan anderen af te geven. WERKLOOSHEID. Een vermeerdering van ruim 82.94 De stand der werkloosheid in het district der Arbeidsbeurs te Middelburg op 31 De cember luidt: Middelburg 904 (826), Vlissingen 514 (984), Goes 285 (186), Aagtekerke 14 (5), Arnemuiden 196 (133), Baarland 72 (28), Biggekerke 24 (16), Borsele 98 (37), Brou wershaven 62 (13), Bruinisse 142 (71), Burg 7 (0), Kolijnsplaat 117 (102), Domburg 99 (77), Driewegen 37 (7), Dreischor 30 (0), Duivendijke 22 (0), Eikerzee 18 (0), Ellemeet 16 (0), Ellewoudsdijk 41 (22), 's-Gravenpolder 62 (27), Grijpskerke 25 (8), Haamstede 36 (12), 's-Heer Abtskerke 8 (1), 's-Heer Arendskerke 243 (61), 's-Hee- renhoek 94 (63), Heinkenszand 96 (58), Hoedekenskerke 119 (52), Ierseke 125 (56), Kapelle 158 (44), Kats 50 (26), Kattendijke 17 (5), Kerkwerve 36 (0),"Kloetinge 73 (17), Kortgene 51 (19), Koudekerke 109 (62), Krabbendijke 94 (49), Kruiningen 199 (97), Meliskerke 20 (8), Nieuwerkerk 105 (7), Nieuwland 65 (31), Nisse 19 (11), Noord- gouwe 46 (8), Noordwelle 25 (0), Ooster- land 129 (29), Oostkapelle 40 (28), Oude- lande 58 (21), Ouwerkerk 51 (10), Ovezand 101 (47), Renesse 8 (0), Rilland 89 (22), Rittem 15 (13), Schore 51 (23), Seroosker WEERBERICHT, Verwachting tot morgenavond: DE BILT: In den avond en den nacht be trokken met regen, morgen overdag op klarend, zacht weer, meest krachtige, tij delijk stormachtige Z. tot Z.W. wind. UKKEL: Vrij sterke tot sterke wind uit Z. tot Z.W. richtingen, stermgevaar, zwaar bewolkte tot betrokken hemel, regen of mótregen, zachte temperatuur met een nachtelijk minimum van 5 tot 10 gr. Wo. 18 Jan. Zon op: 8 h 02; onder: 16 h 18. Licht op: 16 h 48. Maan op: 6 h 15; onder: 14 h 47. N.M. 20 Jan. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Januari. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 17 11.31 23.58 5.30 18.00 Woensdag 18 12.20 6.29 18.44 Donderdag 19 0.40 13.00 7.14 19.25 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Januari. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 17 0.48 13.11 6.34 19.01 Woensdag 18 1.43 14.03 7.32 19.48 Donderdag 19 2.30 14.47 8.15 20.28 poets dus met (Ingez. Med.)J ke (W.) 62 (31), Serooskerke (S.) 13 (0), Sint-Laurens 25 (9), Soeburg 167 (112), Vere 20 (7), Vrouwenpolder 29 (12), Waar de 61 (13), Wemeldinge 121 (44), West kapelle 179 (151), Wissenkerke 205 (62), Wolfaartsdijk 122 (34), Zieriksee 265 (144), Zonnemaire 33 (8), Zoutelande 34 (9). Totaal stonden per 31 December 1938 6461 personen als werkzoekenden ingeschre ven, tegen 3533 op 30 November. De cijfers, ditmaal wel weinig bemoedi gend, moeten echter bekeken worden met de gedachte aan de hevige vorstperiode, die December ons bracht, en die speciaal ten plattelande, maar ook, in mindere mate, in de steden, het werk plat legde en velen tot werkloosheid doemde. SI ooi succes. De heer A A Clement, lid van „Nut on Sport" alhier, heeft op de grootste ten toonstelling van den Nederl. Konijnenhond gehouden te Haarlem, waar ruim 1300 ko nijnen waren ingezonden, met zijn wit Weener voedster oud eigen fok een eer sten prijs behaald en bovendien 5 eereprij- zen waaronder de zoozeer begeerde Van Piggelenmedaille voor het mooiste konijn der tentoonstelling. ARNEMUIDEN. Voor de Vereeniging „Vrederust" trad Zondagavond in de Ger. Kerk op ds. Lindeboom van Serooskerke. Spr. wees er op, dat het percentage gees- teskranken onrustbarend toeneemt sinds een eeuw geleden en dat vroeger de be handeling geschiedde door deze ongeluk- kigen aan het publiek tentoon te stellen als voorwerp van spot en hoon! Totdat in 1825 de Staat ingreep en er verbetering in de behandeling kwam. In 1884 werd toen op gericht de Ver. Christelijke verzorging van krankzinnigen in Nederland, onder leiding van prof. Lindeboom, later gevolgd door de oprichting van de stichting Vrederust. Spreker weet uit eigen ervaring de zware taak voor dengene die onder deze menschen moet arbeiden en wekte allen op hen en de patiënten zooveel mogelijk te gedenken en te steunen. AFSCHEID VAN DEN HEER I. A. DE MOOR. BIGGEKERKE. Gisteren vergaderde de Raad dezer gemeente voltallig, onder voor zitterschap van burgemeester Simonse. Als eenig punt kwam op de agenda voor de ontslagaanvrage van den heer I. A. de Moor uit zijn functies van secretaris, ont vanger, secr.-penningmeester van het Bur gerlijk Armbestuur, ambtenaar van den burgerlijken stand en agent der arbeids bemiddeling. Aan mevrouw De Moor, die mede aan wezig was, werden bloemen aangeboden. De v o o r z. sprak hierna eerst de ge bruikelijke nieuwjaarsrede uit. Spr. stelde vervolgens voor de ontslag-aanvrage van den heer De Moor in te willigen, met uit zondering van de betrekking van ontvan ger en secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur, daar voor deze functies moeilijk gedurende dezen korten tijd dat ze vacant zijn, een vervanger kan worden gevonden. Dit voorstel werd z. h. st. aangenomen. Hierna richtte de v o o r z. het woord tot den hr. De Moor. Allereerst bracht spr. in het kort het verleden van den scheidenden secretaris in herinnering, hoe hij hier als jongen vah 11 a 12 jaar als volontair werd geplaatst, om op 1 Juli 1928 als secretaris in functie te treden. Hoewel het admini stratieve werk zeer vermeerderd is, heeft hij zijn opgeruimd karakter niet verloren. Spr. kon wel verzekeren, dat het getal der genen dat hem ongaarne ziet vertrekken, zeer groot is. Namens den Raad bracht spr. hem dank voor al hetgeen hij voor de gemeente heeft gedaan. Persoonlijk dankte spr. voor het vertrouwen en de prettige samenwerking die steeds tusschen hen heeft bestaan. Spr.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1