Hansje's kou is vandaag over ssSss» X/ICKS ZEELAND. BUITENLAND. tlJ dJq VapoRub op keel Geen wachttijd—Werkt direct MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND. Afscheid burgemeester W. van Liere. BEURS VAN AMSTERDAM. N00RDBEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Scherpe Britsche nota aan Japan. Tarragona door Franco's troepen bezet. Tff-KiÖ' ",S?i»rsü'Ta«fw' -* ».7Sfcs«r« tenaVakpoRub-Was^el i 3-Minuten vai»w doe als volgt teg fl.nk Vicks Vapor. daarna V en borst, v }f^ ookopde^fjgop ffl slotte een met Door deze massage begint VapoRub direct door de huid te werken als een pappleister. Gelijktijdig ontstaan door de lichaams warmte de heilzame dampen, die 18 x per minuut naar de ontstoken luchtwegen van neus, keel en borst worden ingeademd. Door de urenlang aanhoudende, dubbele werking verzacht VapoRub de prikkeling, lost het slijm op, vermindert het hoesten en maakt het ademen gemakkelijk. Het kind slaapt rustig en 's morgens is de ergste kou meestal voorbij. Verlaagde Prijs 90 ct. W VapoRub (Ingez. Med.) JAARVERGADERING ZEEUWSCHE ZANGERSBOND. Zaterdag hield de Zeeuwsche Zangers- bond „Zang Veredelt" haar jaarvergadering te Goes, onder voorzitterschap van den heer C. Flipse. Van de 24 aangesloten vereeni- gingen waren 20 vertegenwoordigd. De vooratter herinnerde in zijn openingswoord aan den zoo goed geslaagden kinderzang dag en sprak daarbij den wensch uit, dat meer kinderkoren voor al zulke koren is de deelname mogelijk en vrij dit jaar zullen meedoen. De rekening 1938 wees aan in ontvang sten 833 en in uitgaven 234, dus een goed slot van 599. Daar geen tegencandidaten waren opge geven, werden de heeren H. de Priester en T. L. Jonker herkozen verklaard als leden van het bestuur. De vereeniging „Zanglust" te Kapelle verklaarde zich bereid het concours in 1939 te organiseeren, mits op Hemelvaartsdag. Tegen het houden op dien dag opperden verschillende afgevaardigden bezwaren, o.a. dit, dat de directeur hunner vereeniging ook directeur is van een Christelijke vereeni ging, welke steeds deelneemt aan het zang concours van den Christelijken bond, dat al tijd op Hemelvaartsdag wordt gehouden, terwijl enkele vereenigingen uit Zeeuwsch- Vlaanderen gedupeerd zouden zijn, doordat sommige leden dien dag moeten deelnemen aan sportwedstrijden, die dan in dit deel onzer provincie worden georganiseerd. Bij stemming over dit voorstel staakten de stemmen, 10 tegen 10, waardoor het, volgens reglement, verworpen was. Met groote meerderheid verwierp men daarna een voorstel om op een Zaterdag het concuors te houden en men besloot dit, zooals gebrui kelijk, weer op een Woensdag te doen en wel op den 5 Juli a.s. De afgevaardigde van Kapelle zal alle moeite doen om op dien datum het concours te Kapelle mogelijk te maken. Tot juryleden benoemde men bij meer derheid van stemmen de heeren Van Nieu- wenhoven te Breda en E. Flipse te Rotter dam. Het aanbod van den afgevaardigde van Kortgene om in Kortgene dit jaar den kinder zangdag te doen houden werd gaarne aan vaard. Dan bestaat het kinderkoor aldaar vijf jaar en dit feit wil men feestelijk her denken. De deelnemende koren krijgen een belangrijke reductie op het vervoer met de veerboot (retour 10 cent per kind en ge leider) en alle kinderen hebben vrijen toe gang tot de opvoering eener operette door het Kortgeensche koor, na afloop van den zang. Bij de rondvraag deelde de afgevaardigde van Kapelle mee, dat het meisjeskoor in die gemeente toetreedt als lid van den zangers- bond. Een afscheid. De sergeant le kl. M. Uylenbroek, van den militairen geneeskundigen dienst heeft Zaterdag, wegens vertrek, afscheid geno men van het garnizoen te Middelburg. Lui tenant-kolonel Berghuijs heeft waardeeren de woorden tot den sergeant gesproken en hem als herinnering een foto in lijst van de officieren en onderofficieren der school aan> geboden. De chef van den militairen ge neeskundigen dienst, dokter Weijl sprak den scheidenden sergeant eveneens harte- lijk toe en bood een blijvende herinnering aan. DE WERKLOOSHEID. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg ston den heden ingeschreven: geheel werkloos 812 mannen en 14 vrouwen; gedeeltelijk werkloos: 7 mannen en 0 vrouwen; niet werkloos: 5 mannen en 0 vrouwen. Alge meen totaal vorige week 858; bijgekomen 44, afgegaan 64; over 838. Oplichter aangehouden. Zekere G. J. L., wonende te 's-Graven hage, werd te dezer stede door de politie aangehouden en verbaliseerd wegens op lichting. Onder allerlei voorwendselen, daklooze vrouw en kinderen, vlucht uit het vreemdelingenlegioen, enz., "had hij van eenige ingezetenen geld weten los te krij gen. Bovendien gaf hij een valschen naam op, en voorts bleek, dat hij ook door de politie elders gezocht werd. Hij werd naar Deventer op transport gesteld. Weldadlgheidsposteegels en -briefkaarten. De verkoop van weldadigheids-(kinder) zegels en -briefkaarten in het rayon Goes bracht dezen winter op: a. aan postzegel verkoop: 2259,04, (16485 3 ct, 3801 k 5 ct, 4122 a 6 ct, 12667 k 8 ct, 1916 k 16 ct) b. aan prentbriefkaarten: 96.25 (225 se ries en 250 losse), c. 1,47 aan exta's. Er was aanvraag voor nog minstens 100 series briefkaarten, doch deze waren niet meer te krijgen, daar er maar één druk van was. De totaal-opbrengst was iets minder dan 't vorige jaar 2407,60 en 132.50). Een aanrijding. Zaterdagmiddag is op den Badhuisstraat het zoontje van den heer v. d. S. door een autobus aangereden en bloedend gewond opgenomen en bij een der omwonenden bin nengebracht. De kleine is naar het zieken huis overgebracht ter verpleging. Volgens het aanvankelijk politieonder zoek treft den chauffeur van de bus geen schuld. Been gebroken. Tijdens de drukte op het terrein van „De Schelde" is Zaterdagmiddag een vrouw ge vallen, waarbij zij een been heeft gebroken. BRUTALE VREEMDELINGEN. Gisteravond heeft de politie een man en 'n vrouw in de Walstraat aangehouden. De man liep te zingen, terwijl de vrouw met den bedelmap rond ging. Het bleken vreemde lingen te zijn. De man is een 50-jarige Tsjech, die voorgaf blind te zijn en oorlogs invalide. De 40-jarige vrouw had geen pa pieren bij zich en zeide Zwitsersche te zijn. Op het politiebureau stelde de man zich zeer brutaal aan en verlangde dat men hem het gebrachte eten in den mond stopte. Zij zeiden te Heerlen ons land te zijn binnenge komen en van de politie aldeer een ver blijfsvergunning te hebben gekregen. Dit bleek bij telefonische informatie onjuist te zijn. De aangehoudenen worden in arrest gehouden. ZOUTELANDE. Vrijdagavond hield de Christelijk Hist. Kiesvereeniging een alge- meene ledenvergadering, onder voorzitter schap van den heer J. Stroo. De secretaris den heer E. Janse bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek dat het ledental groeien de is. De aftredende bestuursleden E. Janse en P. Cijvat werden herkozen. In de vacature van het overleden bestuurslid P. de Visser Sr. werd gekozen P. de Visser Pz. Tot afgevaardigden naar de candidaat- stelling voor de Statenverkiezing werden benoemd de heeren E. Janse en C. Kleine- pier. Besproken werd nog de wijze van stem men voor candidaten voor den gemeente raad. 's-HEER-ABTSKERKE. Zaterdag verga derde de Raad voltallig onder voorzitter schap van den burgemeester. De v o o r z. las een Kon. besluit voor, waarbij aan hem eervol ontslag is verleend als burgemeester met ingang van 17 Jan. a.s. Spr. deelde mede, dat is goedgekeurd de begrooting voor 1939 en een besluit van den Raad, waarbij de opcenten op de per- soneele belasting werden verhoogd. Een verzoek van 5 bewoners van den Polderweg om aldaar een straatlantaarn te plaatsen werd gesteld in handen van B. en W. voor onderzoek. Eer verzoek van den heer P. de Jonge Jzn., inzake toewijzing van onderhoudswerk werd uitgesteld tot een volgende vergade ring. Aan de Commissie tot het organiseeren van feestelijkheden bij de installatie van den nieuw benoemden burgemeester, werd een subsidie toegekend van 10 tot het versie ren van het gebouw „ïrène" dat op den dag der installatie tot raadzaal zal worden in gericht. Afscheidsrede. Vervolgens sprak de burgemeester de volgende afscheidsrede uit: Dit is de laatste vergadering waarvan de leiding bij mij berust. Als de dag van giste ren herinner ik mij nog de zonnige 3 Fe bruari van 1921 toen ik met huivering het voorzitterschap Uwer vergaderingen op mij nam als opvolger van den alleszins bekwa men heer Mulder. Toch kan ik met voldoening op den tijd die achter mij ligt terugzien. Nuttige ver beteringen zijn in die jaren, dank zij de medewerking van den Raad tot stand ge komen, welke de gemeente niet tot over de ooren in de schuld hebben gestoken. Deze verbeteringen kwamen tot stand, dank zij den ruggesteun van 't Algemeen Burgerlijk Armbestuur. Ik denk hierbij aan het nieuwe uurwerk in den toren, verbetering van de Dorp straat, het teren van den langen weg, aan leg van electriciteit en uitbreiding van het net der waterleiding naar Sinoutskerke en Baarsdorp. Ik wil hiermede niet zeggen, dat ik te vreden ben over mijzelf, gaarne had ik sommige dingen nog anders gewild, doch er moet met allerlei rekening worden gehou den. Niet twijfelende of er zullen fouten en gebreken door mij worden achter gelaten, heb ik toch steeds getracht, het beste dat in mij was voor de burgerij en de gemeente te geven. Heeren wethouders, raadsleden en oud raadsleden, hartelijk dank voor de aange name en prettige samenwerking jin de di verse gehouden vergaderingen; de belan gen der gemeente werden steeds op aan gename wijze besproken en behandeld. De ze vergaderingen zullen in aangename herinnering bij mij blijven voortleven. Al zal ik bij die besprekingen voortaan niet meer tegenwoordig zijn, toch zijn deze mij niet onverschillig. Ik hop dat bij voortduring de belangen der gemeente zullen worden in het oog ge houden en dat het de burgers en de ge meente wel mogen gaan, zoodat allen on der Gods rijken zegen mogen groeien en bloeien. Verder wil ik het hoofd der school com plimenteeren voor zjjn prestatie om de jeugd tot degelijke menschen in de maat schappij op te voeden. Dat het gegeven ónderwijs in de gemeente hoog staat aan geschreven, is mij door den heer inspecteur van het L.O. persoonlijk medegedeeld. Den gemeente-ontvanger, komt zeker ook een woord van dank en hulde toe voor zijn g<oed financieel beheer en accurate admini stratie; ook met dezen heb ik, op zeer aan gename wijze samengewerkt voor zoover dit noodig was. Mijn vriendelijken dank hiervoor. Ds. Drost, nog zeer kort hier woonach tig, heeft zich als een humaan iemand ont popt en al heeft die in zekeren zin minder met de burgerlijke gemeente uit te staan toch heeft hij mij meermalen van advies gediend voor zaken die op zijn terrein ge legen waren waarvoor ik hem mijn oprech ten dank betuigde". Daarna werden nog bedankt de gemeente- bouwkundige, de gemeenteveldwachter en het waarn. hoofd der luchtbescherming voor hun goede werk en plichtsbetrachting om tenslotte te eindigen met dank aan de echtgenoote van den concierge voor haar goede zorgen. Met den wensch dat het 's-Heer-Abtskerke wel moge gaan tot in lengte van dagen besloot de burgemeester zijn afscheidsrede. Rede wethouder Tolhoek. De oudste wethouder de heer Tolhoek sprak vervolgens den scheidenden burge meester toe. „Wanneer wij menschen op reis gaan, aldus spr., dan ontmoeten we op den weg dien we moeten afleggen, mijlpalen. Als wij die mijlpalen hebben bereikt, staan we meestal even stil en kijken nog eens om naar het gedeelte van den weg, dat wij achter ons hebben. Zoo vinden wij ook op onzen levensweg mijlpalen en thans zijt U burgemeester, aan een mijlpaal ge komen waarbij gij nog wel eens zult om kijken naar het gedelete van Uw levensweg, dat Gij als burgemeester van deze gemeente in ons midden zijt geweest. Toen U op 3 Februari 1921 in deze ge- gemeente werd geïnstalleerd waren van de tegenwoordige leden van dein Gemeente raad slechts 1 als raadslid aanwezig. U hebt dus velen zien komen en gaan en thans is het oogenblik gekomen waarop U zelf heen gaat. Als oudste wethouder rust op mij de aan gename taak, U namens den Raad en na mens de geheele gemeente, hartelijk dank te zeggen voor hetgeen U als burgemeester voor de gemeente zijt geweest. Ik wil U niet vleien met te zeggen dat Uw werk zonder fouten of gebreken is ge weest, dat is menschenwerk niet. Maar wij willen gaarne aannemen, dat het altijd Uw bedoeling is geweest, Uw beste krachten te geven in het belang der gemeente. Uw ambtsperiode is een rustige geweest. Naar ik meen, hebt U niet te klagen gehad over te gemoetkoming en wanneer er soms in den Raad of in het College van B. en W. verschil van meening was, dan geloof ik, dat dit nooit is geweest uit zucht naar cri- tiek, maar eerlijke overtuiging. Wij vertrouwen dat U die overtuiging zult hebben gewaardeerd zooals wij dat ook de Uwe hebben gedaan. Wel zullen er gedurende Uw ambtsperio de ook geweest zijn, )die zorgen en moeilijk heden van eiken dag, maar ik meen toch dat U in den tijd, 'die" thans voor U ligt, nog dikwijls zult denken aan de aangename verhouding die er bestond, zoowel tusschen U en Uwe gemeentenaren, als tusschen U en de leden van den Raad. Ik eindig met den wensch, dat er nog vele jaren voor U mogen volgen waarin Gij van Uw rust zult mogen genieten en nu wij als burgemeester afscheid van U moeten nemen, bied ik U namens den den Raad en de gemeenteambtenaren, dezen stoel aan en wensch U toe, dat U deze nog vele jaren zult mogen gebruiken. Daarna werd het woord gevoerd door 't raadslid De Jonge, die als bewoner van Si noutskerke den burgemeester dank bracht voor hetgeen in zijn ambtsperiode voor de bewoners van Sinoutskerke is tot stand ge komen. De gemeente-ontvanger bracht den bur gemeester eveneens veel dank toe voor al les wat hij voor hem is geweest. Het hoofd der school sprak den' burge meester als volgt toe: „We danken U voor Uw steun tijdens Uw burgemeesterschap. We zeggen U bovenal dank, omdat we in U mochten ervaren, een overtuigd en warm voorstander van het openbaar onderwijs. Ook is het mij een behoefte hier vast te stellen, dat u steeds de teugels van het be wind in eigen vasten hand hebt gehouden en U zelf volkomen gelijk zijt gebleven. Nu U in het ambteloos leven terugtreedt, wenschen mijn vrouw en ik U van harte toe, dat gij en Uw vrouw nog vele jaren in goede gezondheid moogt genieten van een zonnigen levensavond, waarbij gij U beiden gekoesterd voelt door de innige lief de van al Uw kinderen en kleinkinderen en de oprechte en warme vriendschap van zooveel anderen." Hierop werd nog het woord gevoerd door den hr Oele, die gedurende 9 maanden als klerk van den burgemeester werkzaam was, door den hr Kiel namens de Oranje- vereeniging, die eveneens den burgemees ter veel goeds toewenschte voor de toe komst. Tenslotte sprak burgemeester Zandee van Kloetinge als collega, spr. zeide dat hem bijzonder trof de wijze waarop 's-Heer Abtskerke officieel afscheid nam van zijn burgemeester. Als burgemeester van een grensgemeente had hij den omgang met burgemeester van Liere altijd op hoogen prijs gesteld en vaak werden wederzijds adviezen gegeven en gevraagd. Spr. wenschte hem Gods besten zegen toe in den tijd die nog komen gaat. Nadat de leden van den Raad en de ge meenteambtenaren den scheidenden burge meester een makkelijken stoel als aanden ken hadden aangeboden en mevrouw Van Liere een bloemenmand, bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. BORSELE. Zaterdag vergaderde de ver eeniging tot aankoop van kunstmeststoffen enz. onder voorzitterschap van den heer P. Dekker. De rekening over 1938 wees aan in ont vangsten 9669 en in uitgaven 9573, dus een goed slot van 96. De aftredende be stuursleden, de heeren M. de Regt en J. Amsterdam 1936-3% 101%—1001 Zeeuw. Hyp. B-3% 100%—100% Cities Service Cy. P. 1958 5 51—51% A Amsterd. Bank 132132 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 488489 A De Schelde N.B. 4242% C Am. Smelt Ref. 35%—35% A Born. Sum. H.M. 172170% A Houth. Alberts 10099 C Union Pac. Rr. 70%—72% C Int. Nickel Cy. 39%39% Ned. 38 1000-3 100%—100 O. Indië 37 1000-3 98%—99 Engeland 1960-90 4 76%—76% A Koloniale Bnk. 152%155% A N.I. Hbk. 600 125—125% C Ned. H. M. 1000 137%—139 A v. Berkels Pat. 48%49% C Calvé-Delft 86%—86% A Philips Gem. B. afg. 203204-08% C Unilever 133%—132%-33% C Am. Car Foundry 22%23-% C Anaconda Cop. 23%24-23% C Bethlehem St. 53%—53%-% C Kennec Copper 28%29%-% C Rep. Steel 16%—17-16% C U. States St. C. 47%—48%-% C North Am. Cy. 17 A Kon. Petr. Mpij. 313%—314%-13% C "Contin. Oil Cy. 21%—21% C Phillips Petr. Comp. 29% C Shell Union O.C. 10%—10%-% C Tide Water Ass. Oil 1010 A Ned. Scheepv. U. 112113 A H.V. Amsterdam 434%434-39 A Java Cult. Mij. 198%—195% A N.I. Suiker U. 206%—210 A Deli Batavia 200%200 C Deli Mij. 1000 241%—241-39 beursthermgmetek maandag. Amerika - Markt Rubber - (Wettig HVA Unilever KoninkL Philips Tabak Obl. Markt Suiker Schepen gedeponeerd.) A Senembah 225225% C Baltimore Ohio 5%5%-5% C Southern Pac. Cy. 13%14%-% A Southern Rlw. 14%14% A Amst. Rubb. C. 205—206%-08 A Deli-Bat. Rubb. 142%—145 A Hessa Rubber 118120% A Serbadjadi S.R. 100%—106-07 WISSELKOERSEN. Heden. Zaterdag. Londen 8.60% 8.60% Berlijn 73 84 Parijs 4.86 Brussel 31.11 New-York 1-84 73.90 4.85 31.11 1.84 Rottier Az., werden herkozen. Men besloot ook dit jaar weer aan de vereenigingen voor rundvee- en geitenkeuring, elk een subsidie van 5 te verleenen. Bij stemming werd uitgemaakt, dat men superphosfaat van 19 percent zal aankoopen. IERSEKE. Met de mosselverzending gaat het nog goed. Naar Mechelen zijn verleden week ongeveer 2000 ton, naar Brussel 950, naar Parijs 2400 ton verzonden, tezamen met Noord-Frankrijk en de kleine afne mers in België ongeveer 5600 ton, meest 2e soort a 2,30. De mosselkweekers hebben nu half Janu ari plm. 70 van hun standaardleverings- capaciteiteijfer mogen leveren. Als de kwa liteit der visch goed blijft is de kans dat ze hun volle cijfer mogen leveren dit jaar. De kwaliteit van de mosselen is nog goed al heeft de houdbaarheid door de zware vorst eenigszins geleden. Voor de a.s. pannententoonstelling die Woensdag a.s. zal worden gehouden, be staat reeds veel belangstelling. Talrijke mooie inzendingen zijn reeds toegezegd, ter wijl tal van prijzen beschikbaar gesteld, ook medailles en andere. De mooiste prijs is door de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" beschikbaar gesteld: n.l. een reisje naar Engeland le kl. Verdronken. IERSEKE. Zaterdagmiddag te half vier werd in de waterleiding nabij de Kulk het lijk gevonden van den heer A. van-Loo, oud 57 jaar. De geneesheer die direct werd ge roepen, kon niet anders dan den dood con- stateeren. De verdronkene was des morgens half elf van zijn woning weggegaan. KRABBENDIJKE. Vrijdagavond gaf het Nutsdepartement alhier een tooneelavond in de zaal van den heer M. Otte voor leden en geintroduceerden. De Rillandsche tooneelvereeniging kwam voor het voetlicht met „Naer de Goesche Mart", vroolijk spel in twi bedrieven en een slotstikje, deur K. Koets. Het spel werd op uitnemende wijze ver tolkt door de dames en heeren. Het gaf ons een stukje folklore en propaganda voor de Zeeuwsche kleederdracht. De aanwezigen hebben volop genoten. Met een gezellig bal werd deze avond besloten. KLOETINGE. Vrijdagavond vergaderde alhier onder voorzitterschap van den heer W. P. Beije de vereeniging van'Oudleerlin gen van land- en Tuinbouwcursussen. De voorzitter de heer Polderman en de vice- voorzitter de heer Blommaard waren niet aanwezig. Ingekomen was o.a. een vraag punt van den B.V.G., welke door den heer Pouwer uit Goes zal worden uitgewerkt en op de e.v. algemeene vergadering als inlei ding zal worden ten gehoore gebracht. De jaarvergadering werd vastgesteld op 17 Fe bruari a.s. Hierna sloot de voorzitter deze drukbezochte vergadering. Bij de her opening verwelkomde de voorzitter den hr. A. Blok als eerevoorzitter der vereeniging en de besturen en de leden van de plaatse lijke Land- en Tuinbouwvereenigingen, welke waren uitgenoodigd 'om de film te zien van den verledenn zomer te Goes ge houden land- en tuinbouwtentoonstelling en nog eenige aanvullende films. Na afloop hiervan dankte de voorzitter den heer Dootjes voor hetgeen hij op het witte doek vertoonde en riep hem een tot weerziens toe. Daarna dankte spr. de aanwezigen voor hun belangstelling. KOLIJNSPLAAT. Ongeveer zes jaar ge leden werd de Chr. Zangvereeniging we gens gebrek aan animo onder de leden ont bonden. Reeds eenigen tijd worden thans door den heer A. van der Wal, hoofd van de Chr. school, pogingen in het werk ge steld om weder te komen tot oprichting van zulk een vereeniging. Vrijdagavond is daartoe een vergadering gehouden. De op komst viel echter tegen, daar er slechts 18 dames en 2 heeren zich opgaven als lid. Er is een commissie benoemd, die zal trachten nog enkele heeren tot het zich aanmelden als lid te bewegen. BRESKENS. Vrijdagavond werd in „Su- majo" een filmavond gegeven vanwege het Nederlandsch Verbond van vakvereenigin- gen. Behalve eenige kluchten werd voor de pauze een filmreportage gegeven van het werk, dat door NWSDAP-comité wordt gedaan ten behoeve van de Spaan- sche kinderen, die zich in Frankrijk bevin den. In de pauze sprak de heer Koning uit Reuter meldt uit Londen: In een nota, die Craigie, de Britsche ambassadeur te Tokio aan Arita, den Japanschen minister van buitenlandsche zaken heeft overhan digd, en die in krachtige bewóordingën is gesteld, wordt, „ernstige bezorgdheid" ge uit omtrent de Japansche politiek ten aan zien van China. De Britsche regeering, aldus verklaart de nota, kan niet inzien hoe de verzeke ring van Konoje, dat Japan niet naar ge biedsuitbreiding streeft en de souvereini- teit van China eerbiedigt, te rijmen, is met het door de Japansche regeering te kennen gegeven voornemen, het Chinee- sche volk met geweld te dwingen tot het aanvaarden van voorwaarden, welke neer komen op een prijsgeven van zijn politie ke, economische en cultureele leven aan Japansche controle, het handhaven voor onbepaalden tijd van aanzienlijke Japan sche garnizoenen in China en een feitelijk losmaken van China van het grondgebied van Binnen-Mongolië. Engeland is niet bereid, zoodanige wij zigingen te aanvaarden of te erkennen, als aangegeven zijn in de jongste Japansche verklaringen en uitlatingen, welke door geweld tot stand gebracht zijn. Engeland is voornemens vast te houden aan de be ginselen van het negenmogendhedenver- drag en het kan niet accoord gaan met eenzijdige wijzigingen van de bepalingen hiervan. Eventueele wijzigingen kunnen slechts tot stand gebracht worden door onderhandeling tusschen alle onderteeke naars. Als de Japansche regeering opbou wende voorstellen te doen heeft ten aan zien van eenig multilateraal accoord be treffende China, is Engeland bereid, deze te overwegen. Óndertusschen behoudt het zich al zijn rechten krachtens de bestaan de verdragen voor, Als, zoo besluit de nota, de Britsche re geering de bedoelingen der Japansche re geering verkeerd heeft uitgelegd, zou zij een nauwkeuriger uiteenzetting van de Japansche voorwaarden voor beëindiging der vijandelijkheden en van de Japansche politiek ten opzichte van China toejuichen. De diplomatieke medewerker van Reu ter wijst erop, dat de bewoordingen van deze nota in nauwe overeenstemming zijn met de jongste nota der Vereenigde Staten. Men meent te weten, dat de Fran- sche regeering op d,e hoogte was van het voornemen van Engeland, de nota te zen den en dat zij hiermede haar instemmnig heeft betuigd. De Spaansche burgeroorlog. De snelle opmarsch welke door Fran co's troepen aan het Zuidelijk Catalaan- sche front verleden week werd ingezet in de richting van de aan de Middellandsche zeekust gelegen stad Tarragona is Zater dag en Zondag met succes voltooid. Zater dagmorgen werd de aanval ontketend op de, een driehoek vormende steden Reus, Valls en Tarragona. De eerste plaats van dit drietal welke bezet werd, was Valls, dat reeds Zaterdagmiddag door de rechtschen in bezit werd genomen. Daarmede was het lot van de overige steden bezegeld. Het Marokkaansche legercorps, gesteund door cavalerie, rukte langs den kustweg snel op. Verschillende kleinere plaatsen werden bezet. Zonder veel tegenstand werd Reus ingenomen en Zondagmiddag bereikten de rechtsche troepen de stad Tarrogona. En kele uren later was de geheele stad in handen van Franco'js troepen. De recht schen hebben eveneens de monding van de Rio Gaya bereikt en Anglesola bezet. Bo- Vlissingen een korte rede uit. Daarna werd vertoond de geluidsfilm „Merijntje Gjj- zen's Jeugd", Deze Nederlandsch spreken de film werd door allen met de grootste aandacht gevolgd. Vermelden wij nog dat het gebouw tot in alle hoeken bezet was. OOSTBURG. In een bijeenkomst alhier van een 25 boterleveranciers met den heer G. D. van den Bossche, nieuwe eigenaar van het gebouw „Avicultura? is men tot overeenstemming gekomen over de voort zetting der boterveiling. De contributie werd bepaald op 2 en de veiling zal als tevoren eiken Woensdag plaats vinden.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2