MIDDELBURGSCHE COURANT NORTH STATE (&GOESCHE COURANT De „Koningin Emma" te water gelaten BINNENUIT H. M. Koningin Wilhelmina laat het nieuwe passagiersschip der Mij. Zeeland in zijn element glijden. De plechtigheid. DE S.D.O.A. TE MIDDELBURG. De groente-schaarste in den lande. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES Turf kade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. <ngo«r NUMMER 12. DEUS BLADEN. ZATERDAG n~1 14 JAN. 1930. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezondeiï mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager» Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, b| vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 Ct» WÏSBC:.-- Speech van den heer Ruys! Heden is van de werf der Kon. Mij. „De .Schelde" te Vlissingen het eerste der bei de nieuwe motorschepen van de Stoom vaartmaatschappij „Zeelandde „Konin gin Emma" te water gelaten. De plechtig heid werd verricht door H. M. de Konin gin. Den geheelen ochtend reeds was in Zeelands voornaamste havenstad merk baar, dat Koninklijk bezoek te wachten stond: vrijwel huis aan nuis wapperde u. nationale driekleur en door talloos velen werd oranje gedragen. In de haven lagen de meeste schepen gepavoiseerd. Met den trein van 11 h 50 arriveerden tal van genoodigden, die in autobussen van het station naar de tribune op de werf werden gebracht. Deze tribune welke geheel verwarmd was, bestond uit drieën; in het midden de Koninklijke afdeeling, waarvoor een baldakijn, ter weerszijden daarvan de afdeelingen der genoodigden. Uitgenoodigd waren om.: mr. D. G. W. Spitzen, secr. generaal Dep. v. Water staat, F. van Houwelingen, Inspecteur Spoorwegpostkantoren, ir. W. Hupkes en ir. W. F. H. van Rijckevorsel, directeuren Ned. Spoorwegen, H. Jolles,. Schout bij Nacht, Commandant der Marine te Wil lemsoord, H. J. van der Stad, kapitein ter zee, Commandant Maritime Middelen te Vlissingen, A. M. Hekking, kapt. luitenant ter zee, P. S. van 't Haaff, insp. Generaal van de Scheepvaart, R. H. Arntzenius, ka pitein ter zee, directeur van het Loods wezen te Vlissingen, J. P. Walland, hoofd ingenieur-directeur Rijkswaterstaat te Middelburg, A. O. F. W. C. Gasinjet, Com missaris van Politie te Vlissingen, W. C Th. Haarman, Majoor der Kustart. te Vlis singen, A. J. W. J. L. Loseeaat van Nou- huys, kapitein der Marechaussee te Vlis singen, C. A. van Woelderen, burgemees ter van Vlissingen, jhr. F. Beelaerts van Blokland, Voorz. Ned. Mij. v. Nijverh. en Handel afd. Middelburg, W. Berdenis van Berlekom, Voorz. Kamer van Koophandel, Middelburg, W. Graadt van Roggen, Secr.-Gen. Jaarbeursbestuur, baron C. R. T. Krayenhoff, Voorz. der A.N.V.V., jhr. 3. van Vreedenburch, bestuurslid K.N.A C., mevr. Quarles van Ufïord, echtgenoo- te van den Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, Commissaris van „Zeeland" en „Schelde", oud-minister van Waterstaat, Th. de Meester, pres. Commissaris der „Zeeland" en mevr. De Meester, E. M. Alberts, Commissaris der „Zeeland", B. E. Ruys, pres. Commissaris der .Schelde", G J. Bensink, oud-directeur der „Zeeland", K. G. Bron, Bedrijfsleider der „Zeeland", mr. J. Smit, Commissaris der „Schelde", Ir. H. C. Wesseling, directeur der „Schel de", A. Smit, directeur der „Schelde*', M. Fernhout, burgemeester van Middelburg, mr. W. M. G. Jolles, pres. Arr. Rechtbank te Middelburg, mr. H. F. Lantsheer, Voor zitter Polder Walcheren, mr. dr. R. W. graaf Van Lynden te Middelburg, De aankomst van de Koningin. Met den mail trein van 12 h 37, waaraan de Koninklijke rijtuigen gekoppeld waren, arriveerde H. M. de Koningin met haar gevolg, bestaande uit Freule v. Tets, le Hofdame, Vice-Admiraal b.d. F. Bauduin, adjudant-generaal, Chef van het Militaire Huis, C. S. Sixma baron van Heemstra, particulier secretaris van Hare Majesteit, luit. ter zee le klasse jhr. E. J. v. Holthe, adjudant en de le luit. jhr. D. A. J. J. v. Lawick v. Pabst, ord. officier. Ter verwelkoming waren op het stati on aanwezig: de Commissaris der Konin gin in Zeeland, jhr. J. W. Quarles van Ufford de Zeeuwsche Kamerheer van H. M. jhr. W. Z. van Teylingen en de burge meester van Vlissingen, de heer C. A. v. Woelderen. Het dochtertje van den burge meester, Heleentje van Woelderen, bood de Koningin een bouquet bloemen, roode en witte anjers versierd met rood-witte lin ten (de Vlissingsche kleuren), aan. Onmiddellijk daarop begaf de stoet zich naar de Koninklijke auto, welke via Prins Hendrikweg, Koningsweg en Aagje Deken straat naar de werf reed. Langs de route stonden duizenden belangstellenden, die hartelijk juichten toen de auto's voorbij kwamen. Het gepavoiseerde want van het opleidingsschip „Noord-Brabant" zat vol vrooljjk joelende Jantjes, terwijl een sectie mariniers op het marineterrein binnen het hek de militaire eerbewijzen bracht. Een aardig aanzien had de Aag je Dekenstraat. Deze was vrij gemaakt voor de buurtvereenigingen en andere corporaties, welke hier opgesteld stonden met hare vaandels. Door deze haag van juichende en wuivende menschen, terwijl de vaandels negen, reden de auto's de terreinen van de „Schelde" binnen, waar eveneens een zeer talrijk publiek wachten de was, op de dingen, die komen zouden. Met geestdriftig gejubel werd ook hier de aankomst van H. M. begroet. De auto reed tot voor den opgang van de Konin klijke tribune, onder het baldakijn, waar van H. M. werd ontvangen door de hee- ren Ruys, president-commissaris van de „Schelde", De Meester, president-commis saris van de „Zeeland", Wesseling en A. Smit, directeuren der „Schelde", Lodeizen, Bensink en Bron, directeuren der „Zee land". Opnieuw werden bloemen aange boden, ditmaal door Anneke Smit. um j i M' °P c'en Koninklijken zetel bp dewelke zich een eenvoudige inrich ting bevond, om de „laatste beletselen" weg te nemen, had plaats genomen, trad de heer Ruys naar voren, voor het hou den van een korte toespraak. Spr. zeide: Majesteit, Het zij mij als President-Commissaris van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde", mede uit 'naam van de Stoom vaart Maatschappij „Zeeland" vergund, Uwe Majesteit van harte welkom te hee- ten op de werf, die -ik moge kort in herinnering brengen haar ontstaan te danken heeft aan Koninklijk initiatief, den vooruitzienden blik Uwer Majesteit's Va der, onze beminde wijlen Koning Willem Hl. Zijne Majesteit bezocht in 1873 deze gemeente, om de voltooide havenwerken in te wijden. Het was toen dat hij de be volking verblijdde met een Koninklijk woord: „De oude verlaten Marinewerf zal weder in gebruik gesteld worden. Ik wensch, dat een groote scheepsbouwwerf met werktuigenfabriek hier worde tot stand gebracht". Gesteund door deze woorden, zette wij len Arie Smit zich aan het werk en hij mocht erin slagen, dit bedrijf in 1875 te stichten. Majesteit, namens bestuurderen van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" zeg ik U eerbiedig en met groote waar deering dank, dat U gevolg hebt willen geven aan de uitnoodiging, dit schip dat met Uwe toestemming den naam zal dra gen van Uwe onvergetelijke en zoo zeer beminde Moeder, Koningin Emma, aan zijn element toe te vertrouwen. Groot was de voldoening en de vreugde, toen de mare door de gemeente ging, dat Uwe Majesteit zich bereid verklaard had, de plechtigheid te verrichten. Wij en de bevolking, wier wel en wee zoo zeer van „De Schelde'! afhankelijk is, zien daarin opnieuw een bewijs van Uwe belangstel ling in de voor Nederland zoo belangrijke scheepsbouwindustrie En tenslotte kan ik U de verheugende mededee- 1 in g doen dat, dank z ij de zeer belangrijke op drachten van Uwe Majes teit's regeering voorUwe Majesteit's Marine en de belangrijke opdracht van den Rotterdam sc henLloyd voor den bouw van een snel mailschip valn onge veer 22.000 ton „De Schel de'! thans tot in 1941 zoo zeer bezet is met werk, dat wij mogen vertrouwen het bouwprogramma zoo veel te kunnen uitbre^i- d e n, dat 3000 werklieden e n 300 ambtenaren aan den arbeid zullen kunnen b 1 ij v e n. Speech van den heer De Meester. Vervolgens verkreeg de heer De Meester het woord. Deze spreker zeide: Het zij mij, als President-Commissaris van de Stoomvaart Maatschappij „Zee land" vergund, eveneens enkele woorden tot Uwe Majesteit te richten. Dat het Uwe Majesteit heeft behaagd ons toestemming te verleenen ons nieuwe schip de naam „Koningin Emma"1 te ge ven, stemt ons tot groote dankbaarheid. Steeds heeft bij het bestuur van de Maatschappij „Zeeland" de wensch voor gezeten, de naam van de Hoogvereerde Vorstin, die zooveel doorslaande bewijzen van Hoogstderzelver medeleven in het lief en leed van onze Maatschappij gaf, leven dig te houden en deze wensch zal thans in vervulling gaan, nu het schip, dat straks door Uwe Majesteit aan zijn element zal worden toevertrouwd, de naam „Koningin Emma1' zal mogen dragen. Van de oprichting van de Maatschappij af -heeft deze steeds de belangstelling mo gen ondervinden van het Koninklijke Huis, getuige de namen „Koningin Regen tes", „Koningin Wilhelmina''', „Prinses Ju liana" en „Mecklenburg", die vroegere stoomschepen van onze Maatschappij mochten dragen. Deze vier schepen gin gen helaas gedurende den wereldoorlog verloren en aan de daarna nieuw gebouw de 2 stoomschepen mochten wederom de namen „Prinses Juliana" en „Mecklen burg" worden gegeven. Doch ook op andere wijze kwam de be langstellende steun van het Koninklijke Huis tot uiting. Zijne Koninklijke Hoog heid Prins Hendrik, de Zeevaarder, nam een zeer actief aandeel in de voorberei dingen tot en in de oprichting van de Maatschappij in 1875. Ook daarna nam Zijne Koninklijke Hoogheid als Eere-Voor- zitter een daadwerkelijk aandeel in het Bestuur van de Maatschappij. Ook Zijne Majesteit Koning Willem III gaf overtuigende bewijzen van zijn be langstelling, terwijl wij van 1910 tot 1934 het voorrecht hadden Zijne Koninklijke Hoogheid, Prins Hendrik der Nederlanden Beschermheer van onze Maatschappij te mogen noemen. Groot is onze erkentelijkheid steeds ge weest voor deze Vorstelijke belangstelling en groot is ook onze erkentelijkheid jegens Uwe Majesteit, dat Uwe Majesteit ons de hooge eer heeft willen bewijzen persoonlijk naar Vlissingen te komen, teneinde ons nieuwe schip de naam „Koningin Emma' te geven en de laatste beletselen voor het tewaterloopen weg te nemen. Namens Commissarissen en Directie van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" moge ik Uwe Majesteit daarvoor onzen eerbiedigen dank betuigen. Het nieuwe Schoolgebouw Er komen voortaan 360 man garni zoen hier. Het is, voor Middelburg, toch wel een bijzonder voorrecht de SD.O.A, de school voor dienstplichtige onderofficieren-admi nistrateur, tot garnizoen gekregen te heb ben. Want het gaat daarmee net anders om dan met een vorig garnizoen: dat brok kelde af en dit wast aan'. Met de ploeg leerlingen, die 1 Februari aankomt, wordt liet Middelburgsche gar nizoen vergroot van ongeveer 180 man tot op ongeveer 360 man; dat komt dus op een verdubbeling neer. Hetaantal officie ren, thans 4 a 5, wordt bij den nieuwen ploeg verhoogd tot 11, te weten: 1 luite nant-kolonel, commandant der school; 2 Kapiteins-compagniescommandanten de nieuwe ploeg is van zoodanigen omvang geworden, dat hij in 2 compagniën ver deeld moet worden); 1 luitenant-admini strateur, 3 luitenants-leeraren en 4 luite nants der infanterie. Althans zoo is net voorloopige schema, naar wij van den commandant, overste Berghuijs, vernamen. Een paar jaar geleden hebben wij eens een rondgang door de kazerne gemaakt Tot de laatste vierkante voet was daar toen al benut voor leslokalen .en wat dies meer zij. De groote uitbreiding van thans heeft het dus totaal onmogelijk gemaakt, door inwendige reorganisatie nogmaals ruimte te winnen; nadat reeds aan de achtergebouwen een groote, ruime en aan moderne eischen van behoorlijkheid en menschelijke gezelligheid voldoende canti- ne-vleugel was bijgebouwd de gasten zullen daar 4 Februari ontvangen worden is nu het fraaie en geheel in den stijl van den tegenwoordigen tijd opgetrokken schoolgebouw aan het Molenwater, achter den Watertoren, ook gereed gekomen. Het ligt, achter-uit-gaande, slechts op een 50 schreden van de huidige kazernegebouwen, doch wel ietwat in tegenstelling daarmee, op een bijzonder aantrekkelijke plaats, in een mooi gedeelte van onze goede stede. Onder leiding van overste Berghuijs waren wij gisteren in de gelegenheid, het gebouw, dat 4 Februari plechtig in ge bruik gesteld zal worden, in oogenschouw te nemen. Het is simpel van opzet en in deeling, practisch ontworpen en het maakt, door zijn wei-gekozen kleurschema's en goede ruimtelijke en architectonische ver houdingen niettemin een aangenamen in druk op den beschouwer. Van binnen is het zoo goed als niets an ders dan leslokalen gelijk van een school niet anders te verwachten valt met slechts een commandantsbureau, kamers voor leeraren-officieren en voor leeraren- onderofficieren, en, op de bovenste verdie ping, aparte leslokalen voor de vele zgn. „gecomprimeerde cursussen" die hier ter stede, geheel buiten het eigenlijke S.D.O.A.- verband om, aan dienstplichtige officieren administrateur geregeld gegeven worden. De centrale verwarming geschiedt door een vol-automatische kolenstook-ketel: in de achter den stookkelder gelegen kolen kelder helt de vloer van beide zijden naar het midden, en daar ligt een electrisch voortbewogen lange wormschroef, die de kolen door een aanvoerbuis in den stookke- tel brengt. Door middel van een ther mostaat wordt de aandrijfmotor van deze kolen-wormschroef-aanvoer in beweging gebracht en weer stil gezet. s* Naar wij nog vernamen mag verwacht worden, dat kolonel Pabst, de inspecteur der militaire administratie,ter gelegenheid van de plechtige opening van het nieuwe schoolgebouw naar Middelburg zal komen. Toespraak van de Koningin. Na deze toespraken verzocht de heer Wesseling H.M. de laatste beletselen te wil len wegnemen. Alvorens daartoe over te gaan hield H. M. een korte toespraak: Hare Majesteit zegde dank voor de woor den van welkom, en zegde gaarne voldaan te hebben aan het verzoek om het schip te water te laten, temeer daar dit schip den naam draagt van haar geliefde moeder die steeds bewezen heeft oog te hebben voor de belangen van ons volk en met name de na- nationale scheepvaart en scheepsbouw een warm hart toedroeg. Moge dit schip ten allen tijde een getui genis afleggen van het kunnen van onze nationale scheepsbouw en moge het gedu rende een lange reeks van jaren een sieraad zijn van de Nederlandsche koopvaardij vloot. Een gelukkige vaart zij het be schoren. Het schip bleef vastzitten. Met een zilveren bijltje kapte H.M. ver volgens een touw door. Even kwam er be weg ng in het schip, maar opeens bleef het vastzitten. Bij het ter perse gaan van dit nummer weigerde het nog steeds hardnek kig in zijn element te glijden. De gevolgen van de vorstperU Ice voor den tuinbouw. Er heerscht in den lande gebrek aai: groenten en indien verschillende soortei te krijgen zijn, dan zijn de prijzen vooi deze producten uitermate hoog. Deze schaarste is een direct gevolg van de vorstperiode, welke wij eenige weken ge leden hebben beleefd. De koude-grondbe- drijven hebben vanzelfsprekend telkenjare ernstig te lijden van de weerstoestande;. als overmatigen regenval, langdurige droogte of storm. De ontwikkeling van den 'land- en tuinbouw en de technische groei beperken in de glasdistricten de na- deelige invloeden van het klimaat. Niet echter in die mate, dat de strenge vorst geen invloed meer zou kunnen hebben op de gewassen. Dit is weer gebleken na de jongste vorstperiode, welke ook aan de gewassen in de glasdistricten geweldige schade heeft aangebracht. Naar ons bij informaties in het Westland is gebleken, zijn de glasan- dijvie, de bloemkool, de sla en de peen zoo goed als verwoest, terwijl de overige ge wassen in veel mindere mate geoogst kun nen worden en van mindere kwaliteit zijn. De vier genoemde producten beteekenen voor den tuinder een aanzienlijke bron van inkomsten. De teelt van andijvie heeft in de laatste jaren een groote vlucht ge nomen, mede door de teeltvoorschriften. Het vorige jaar werd dit product in tien duizenden kilo's vlot verhandeld. Hierdooi besloten de tuinders de andijviecultuur in hun teeltplan op te neenm. De vorstperi ode heeft het gewas totaal verwoest. De bloemkool- en slaplanten stonden reeds in grooten getale in de kassen Binnen enkele weken zouden zij verpoot worden, doch alle planten zijn afgevroren. De cultuur van de jonge peen vertoont eenzelfde beeld. Een gevolg van de vorst is dus, dat niet alleen op het oogenblik de aanvoer aan de veilingen geringer is, maar ook dat in het komende voorjaar bijna geen producten aan de veilingen zullen worden aangebo den en derhalve ook niet voor de consu menten verkrijgbaar zijn. De tuinders doen al het mogelijke om de schade in te halen, doch zeker is, dat zij daarin nimmer zullen slagen. De thans uitgezaaide bloemkool zal op de veiling slecht genoteerd worden, want de verschil len in de aanvoerperiode zullen verdwij nen. Iedere kweeker komt op denzelfden tijd met zijn product op de markt en het gevolg hiervan is, dat de prijzen laag zul len blijven en dat groote hoeveelheden worden doorgedraaid. De vorst heeft indirect nog een ander schadelijk gevolg. De steun aan de tuin ders wordt uitgekeerd op de producten, welke zij aan de markt brengen. Wanneer zij in het voorjaar weinig aanbrengen, dan zal de steun dus naar verhouding la ger worden. Het Zuid-Hollandsche glasdistrict heeft in de week voor Kerstmis een schade ge leden, welke in de honderdduizenden gul dens loopt. De omzetcijfers over 1938 van de West- landsche veilingen waren in dit jaar ge stegen, doch de inkomstenderving, welke den tuinders in de komende maanden te wachten staat, zal deze betere tendens volkomen nivelleeren. De mogelijkheid bestaat, dat de eerstvol gende steunuitkeering rekening zal hou den met de stijging der inkomsten van den druivenoogst en andere cultures. Wanneer dat inderdaad waar mocht blijken te zijn dan zal men pogingen in het werk stellen om een toeslag op den misoogst te ver krijgen. Met het oog hierop heeft de kring Westland aan het hoofdbestuur van den L. T. B. een verzoek gericht om maatre gelen te nemen tot leniging van den nood. De Westlandsche tuinbouworganisa ties zullen ten slotte waarschijnlijk een gezamenlijke actie ondernemen, opdat de kweekers aanvullingen zullen ontvangen uit het landbouw-crisisfonds, zooals dit gedurende de laatste jaren verschillende keeren is gebeurd ingebieden waar de oogst mislukte. Ook de bloemcultures hebben ge leden. Hoewel niet in die mate als in dne tuin bouw", heeft ook de bloemencultuur groo te schade geleden. Men kon ons in dit opzicht nog geen preciese cijfers verschaf fen. In de Kerstweek wordt aan de bloe menveiling te Honselersdijk gewoonlijk voor ongeveer 40,000 omgezet. Thans bedroeg dit cijfer slechts 19,000. Ook hier is de vorst er de oorzaak van, dat per week ongeveer 5000 minder aan de markt wordt gebracht. En het gevolg is, dat de snijbloemen voor de afnemers zeer kostbaar worden, omdat de tusschen- handel abnormaal hooge prijzen ter vei ling moet bieden voor de normale produc ten als Amerikaansche anjers, chrysanten en tulpen, welke in het Westland ge kweekt worden. NATIONAAL FONDS VOOE BIJZONDERE NOODEN. Het bestuur van het nationaal fonds voor fciizondere nooden deelt ons mede, dat de entvangsten in December 10.417,28 heb ben bedragen, zijnde 6.704,38 uit perio dieke bijdragen en 3.712.90 uit losse gif ten. De uitkeeringen over hetzelfde tijdvak bedroegen 19.519,85. Onder leiding van de commissie van sa menwerking werd ten behoeve van dezelf de gevallen bijeengebracht 29.720,17 zoo dat in die maand aan aanvragers, verdeeld over 104 gemeenten, een bedrag van 49.240,02 kon worden uitgekeerd. Uit het bovenstaande blijkt, hoe dringend verster king van de geldmiddelen noodig is. Het WEERBERICHT, Verwachting; tot morgenavond: DE BILT: zachter weer, zwaar bewolkt tot betrokken met nu en dan regen, ma tige, later toenemende wind, uit Z.richtin- gen. UKKEL: zwakke tot matige wind, vooral u t Z.O.richtingen, bewolkte hemel met op klaringen, matige temperatuur met lichte nachtvorst. Voor morgen wordt vrij sterke Z.W.wind verwacht met toenemende be wolking en eenige regen, matige tempera tuur. Zo 15 Jan. Zon op: 8 h 05: ónder: 16 h Maan op: 3 h 38; onder 12 h 23. Ma 16 Jan.: Zon op: 8 h 04; onder 16 h 15; Licht op: 16 h 45. Maan op: 4 h 37; onder: 12 h 23. Hoog- en Laagwater te Vlissingen Januari. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 14 7.58 20.48 1.55 14.40 Zondag 15 9.16 22.05 3.06 15.52 Maandag 16 10.30 23.09 4.24 17.03 Hoog- en Laagwater te Wemeldingo: Januari. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 14 9.30 22.19 S.05 15.39 Zondag 15 10.47 23.39 4.14 16.59 Maandag 16 12.04 5.30 18.01 IJSJAMÏRICAN «JCIGARETTES (Ingez. MedJ, gironummer van het nationaal fonds voor bijzondere nooden te 's Gravenhage is 272727. ONDERDEELEN VAN DE PERSEN VAN HET NATIONALE DAGBLAD IN BESLAG GENOMEN. Gistermiddag is de rechter-commissaris te 's-Gravenhage, jhr. mr. Van Meeuwe, in tegenwoordigheid van den substituut-offi cier van justitie, mr. Hoekstra ten kantore van het Nationale Dagblad (orgaan van de N.S.B.) in de Keizerstraat te Leiden ge weest, waar zij onderdeelen van de persen in beslag hebben genomen, teneinde het drukken van het Nationale Dagblad te be letten. Naar ons medegedeeld wordt, vindt dit justitioneel ingrijpen zijn oorzaak in artike len welke in 't Nationale Dagblad versche nen zijn op 23 en 29 Dec. en op 4 Januari en welke beleedigend geacht werden. Artikelen beleedigend voor den minister van justitie- en de room- sehe geestelijkheid. Omtrent het in beslag nemen van onder deelen van de persen van „het Nationale Dagblad" in de Kaiserstraat te Leiden kan nog het volgende worden medegedeeld. De drie genoemde artikelen, welke be trekking hadden op de affaire der mare chaussee te Oss worden beleedigend geacht voor den minister van justitie en voor de katholieke geestelijkheid. Voor de artikelen, verschenen in de num mers van 23 December en van 29 Decem ber heeft mr. M. M. Rost van Tonningen zich aansprakelijk gesteld. Wat betreft de aansprakelijkheid van het derde beleedigend geachte artikel, dat op 4 Jan. gepubliceerd is, is het onderzoek nog gaande. De rechter-commissaris en de substituut- officier van justitie zijn gistermiddag, ver gezeld van eenige leden van de Leidsche recherche en een deskundige op het gebied van drukpersen naar de drukkerij gegaan. Zjj hebben de rotatiepers onklaar gemaakt door het in beslagnemen van een inktbak. Men was nog bezig met het drukken van de editie van gisteren, doch de oplaag was groofendeels gereed, toen men het drukken moest staken. De justitie en politie werd geen enkele moeilijkheid in den weg gelegd. Op de pers, waarvan de inktbak in beslag is genomen, wordt ook Volk en Vaderland gedrukt. OMVANG VAN HET CADEAUSTELSEL IN 1938. Door het Nationaal Comité tot Beteuge ling van het Cadeaustelsel is opnieuw een onderzoek naar den omvang en wjjze van toepassing van het cadeaustelsel gedaan. Hierdoor is komen vast te staan, dat in Nederland in 1938 meer dan 400 verschil lende artikelen door middel van het cadeau stelsel als zg. cadeau-artikelen aan het pu bliek werden aangeboden. Het uitvoerige materiaal door genoemd comité in samenwerking met een aantal Kamers van Koophandel en vele organisa ties op het gebied van handel en nijverheid bijeengebracht, is inmiddels ter kennisna me verstrekt aan de regeering. Het onderzoek heeft aangetoond, dat in het afgeloopen jaar het cadeaustelsel, wat veelzijdigheid van toepassing en verschei denheid van beschikbaar gestelde cadeau artikelen aangaat, niet den minsten terug gang vertoont. Gezien het aantal firma's, dat na de afwijzende houding van de regee ring ten opzichte van de invoering van de wettelijke maatregelen inmiddels tot toe passing van het cadeaustelsel heeft beslo ten, is voor 1939 een nieuwe uitbreiding van dit verkoopsysteem te verwachten, over welk vooruitzicht men zich in de han delskringen, welke van het cadeaustelsel hebben te lijden, ernstig ongerust maakt. HET NOODLOTTIGE ONGELUK TE ROTTERDAM. Het slachtoffer overleden. Het slachtoffer van het ongeluk, 'dat ristermorgen oo den Stationsweg te Rot terdam Is gebeurd, (zie 2e blad), is in het ziekenhuis aan den Coolsingel aan zfln verwondingen overleden.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1