$ectixtr<IP MIDDELBURGSCHE COURANT STATE naun C&GOESCHE COURANT) SiNNENUm ZEELAND» Hoe Langer Hoe Bonter. DeDuijtsche pers over de kogel gaatjes te Amsterdam en Den Haag. De nieuwe brug over het kanaal Wemeldinge-Hansweerd HOEST, KEELPÜH GRIEP. REUMATIEK STEKER IN DE ZU.enz MIDDELBURG. Het bezoek der Koningin. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURGSt. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER IV TWEE BLADEN. VRIJDAG 13 JAN. 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bi| vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. De dierenbeschermende lieden die om trent den paardenstaart zoo achter als voor de schermen aan de touwtjes van de anti- eoupeer-actie trekken, maken het toch wel erg bont op dit oogenblik. Zjj kunnen zelfs niet wachten tot de rechters in Middelburg hun oordeel gevormd en geformuleerd zul len hebben Hier volgen enkele datums: 26 Nov. 1938. Te Kruiningen wordt rijks- dierenarts De Groof geverbaliseerd wegens het, na verdooving, dus pijnloos, en des kundig, coupeeren van den staart van een jong koudbloed-veulen. Van dat oogen blik af, tot aan de uitspraak van den rechter, was deze zaak dus taboe voor de beschouwende, oordeelvormende, subjectie ve journalistiek! 6 Jan. 1939. De rechtzaak wordt behan deld ter openbare terechtzitting van de ar rondissementsrechtbank te Middelburg. 49 Jan. 1939. In verschillende bladen komt een groot ingezonden stuk voor van den kapitein-paardenarts T. D. Sigling uit Ede, waarin deze zijn anti-coupeerstandpunt in den breede uiteen zet. Deze kapitein- paardenarts is als getuige-deskundige op getreden voor de Middelburgsche recht bank; zijn ingezonden stuk heeft recht streeks betrekking op die rechtzaak, wel ker „verdachte", dierenarts De Groof gr aelfs met name in genoemd wordt. 11 Jan. 1939. „De Telegraaf" bevat een sensationeel, met groote foto's opgemaakt, artikel van mr. A. Slob, burgemeester van Hoofddorp, hoofdbestuurslid van de Die renbescherming gelijk kapitein Sigling waarin andermaal met betrekking tot de voor de Middelburgsche rechtbank aanhan gige rechtzaak, een scherp pleidooi tegen het eoupeeren gehouden wordt. Mr. A. Slob is eveneens in het proces voor de Middel burgsche rechtbank als getuige-deskundige opgetreden. 20 Jan. 1939. Datum waarop de uitspraak van de rechtbank in het onderhavige pro ces is bepaald. Men zegge nu, of de heeren het niet hl te bont maken? Dat een kapitein-paardenarts, getuige- deskundige in een rechtzaak, zelfs al is hij hoofdbestuurslid van de Vereeniging tot bescherming van dieren, niet op de hoogte is met de ongeschreven, maar tot dusverre in de Nederlandsche pers toch vrij behoor lijk in acht genomen regelen die voor de bemoeienis van de journalistiek met de rechtsgedingen gelden, is geen groot won der. Wanneer zulk een militaire paarden dokter dan, terwijl een zaak onder den rechter is, rechts en links groote stukken aan Nederlandsche dag- en nieuwsbladen toezendt, enkele dagen voor de behandeling ter openbare terechtzitting van de recht bank, waarvoor hij als getuige-deskundige is opgeroepen, en dat niet alleen, maar in die ingezonden stukken zelfs met naam en toenaam schrijft over de rechtzaak, waarin hg zoo aanstonds als getuige-deskundige zal moeten optreden, dan is dat wel een ern stig vergrijp tegen de krjjgstuchtelijke rege len der journalistiek, maar daarom dient men dit dien krijgsman toch nog niet al te euvel te duiden: het is immers zijn vak niet? En zooals een journalist den onder officier-opzichter der fortificatiën wel eens voor een generaal kan aanzien [het is ge beurd!] zoo kan een kapitein-paardenarts in dezen ook wel onwetend en te goeder trouw, door overmaat van dierenbescher- meljjken ijver, zondigen tegen de regelen der journalistieke behoorlijkheid. Dat is dus dan nog tot daar aan toe. Erger, tot ergerlijk toe, wordt dat echter wanneer, na deze overtreding door een van professie dierenbeschermenden krijgsman, een rechtsgeleerde, die het recht heeft (en er gebruik van maakt) den meestertitel te voeren, in den tijd tusschen de sluiting van de behandeling eener zaak ter openbare te rechtzitting en de opstelling en uitspraak van het vonnis, en dan nog wel op even sen- sationeeleals tendentieuze wijze, in een groot dagblad dezelfde hoogst ernstige fout tegen de journalistiek-juridische etikette begaat Toch is ook dit laatste, helaas, het geval: de paladjjn der anti-coupeerders, mr. A. Slob, heeft zich, als bovenvermeld, niet ontzien in „De Telegraaf" een met vele foto's opgemaakt artikel te schrijven, waar in hij door een sterk-eenzijdige belichting van zijn anti-coupeerstandpunt, en een ont kenning of leineering van de argumenten der voorstanders van het coupeeren, van zijn meening blijk geeft. Wij zullen ons niet schuldig maken aan dezelfde fout, en als counsel for the defen dant een tegenpleidooi gaan houden ter weerlegging van mr. Slobs eenzijdigheden; slechts op dit eene punt willen wij wijzen omdat het zoo opvallend is n.l.: zijn contrastfoto's van paarden met gecoupeer- den en ongecoupeerden staart. Dit zjjn voor den leek (en ook de Nederlandsche rech tens die in dezen recht moeten spreken zul len niet allen koudbloedpaardenfokkers zijn) misleidende foto's, omdat de ongecoupeerde paarden er op staan met loshangenden staart, de gecoupeerde daarentegenmet opgebonden, stijf- dicht-gevlochten staarten! En iedere Zeeuw, die iets van onze paarden afweet, weet ookdat de dieren zóó alleen worden getolletteerd als ze naar de keuring gaan, maar dat ze in hun dagelijksche doen nog een heel behoorlijken pluim staartharen hebben, die het dier bij natuurlijke, dus on- opgebonden, dracht in sierlijkheid zeker niet ten achter zullen doen staan bij de prentjes van mr. Slob! Als gezegd: verder gaan wij op diens o.i. onbehoorlijke [n.l.: in strijd met wat be hoort] betoog niet in. Het vorenstaande is, ter kenschetsing ervan, genoeg. Een ernstig woord van protest tegen de manier van doen dezer al te voortvarende Prins Bernhard in het Koloniaal Instituut Wij vernemen dat Z.K.H. Prins Bern hard gisteren zijn werkzaamheden heeft aangevangen in het Koloniaal Instituut te Amsterdam, van welke instelling Prins Bernhard zooals bekend het eere voorzitterschap heeft aanvaard Z K H hoopt in den vervolge aldaar geregeld één dag in de week werkzaam te zijn. Een nieuw gebouw voor de KN.A.O. Donderdag is te Den Haag een spoed- eischende algemeene vergadering van de Kon. Ned. Automobielclub gehouden, waar in besloten werd tot aankoop van een stuk grond, gelegen op den hoek van Plein 13 en Sophialaan nabij de Zeestraat, teneinde aldaar een nieuw gebouw te stichten, daar het secretariaat uit het oude gebouw is ge groeid. Op een voörstel van den oud-voor zitter mr. J. Linthorst Homan werd een bouwfonds gevormd van vrijwillige bijdra gen der leden. De Deutsche diplomatische Politische Korrespondenz schrijft: „Het wereldjodendom schijnt in zijn strijd tegen het nationaai-socialistiscne Duitschland, welke het op het gebied en op kosten van andere landen pleegt/ te voeren, een nieuw gevechtsveid te hebben gezocht. Nadat deze vernietigende „macht." erin is geslaagd na een laffen moord ook een propaganda-veldtocht in de geheeie wereld te ontketenen tegen het Derde Rijk, waai'bij een New Yorsch blad on gestraft tot nieuwe moorden waagde aan te sporen, zijn op Nederlandsch grondge bied schoten gelost tegen ex-territoriaal gebied. Er bestaat geen twijfel omtrent herkomst en doel van deze schoten. Terwijl in vooraanstaande buitenland- sche kringen wordt gepoogd om een nor male oplossing te vinden voor het Jood- sche vraagstuk in Midden-Europa, zijn an dere krachten aan het werk om «een con flict in acuten vorm te verwekken. In dien nu door hen, die aan de touwtjes trekken, blijkbaar Nederland is uitgekozen als terrein voor hun actie en misdadige bedoelingen, dan zal hiervan een zekere toegeeflijkheid jegens de Joodsche aanma tiging en provocatie de reden zijn. Blijk baar is in verband met gebeurtenissen de zer dagen de indruk gewekt, dat men bi) toonaangevende Nederlandsche kringen niet volledig rekening behoefde te houden met den ernstigen wil, in het belang van de verhoudingen tusschen de verschillende mogendheden, krachtig en duidelijk op te treden tegen alle storende Joodsche kui perijen. Veeleer kon de meening ontstaan dat provocatie s, zelfs van te voren aan gekondigde, niet zouden stuiten op krach- tigen afweer, doch beoordeeld zouden worden met begrip voor de gevoelens van den provocateur. Behalve andere teekenen van een bepaalde sympathie zal ook de bekende terugtocht van Rotterdam voor de Joodsche terreur niet zonder resultaat ge bleven zijn. Thans moet men in Nederland de nieu we waarschuwingsschoten hebben ge hoord. Zij duiden eenerzijds erop, dat Ne derland blijkbaar geschikt wordt geacht om als strijdperk te dienen voor een ras zonder wortel tegen een staat, welke met Nederland betrekkingen van goede na buurschap onderhoudt. Anderzijds hoopt men op deze wijze de goede betrekkingen tusschen beide staten te verstoren en hierdoor het eigen front, dat tot nu toe op het Europeesche vasteland nog niet goed vasten voet kon krijgen, te verbree- den. De Nederlandsche autoriteiten zullen een daad, welke erop gericht is de zoo nadrukkelijk beschermde neutraliteit af breuk te doen, niet zonder meer voorbij kunnen gaan. Men zal niet kunnen nalaten ernstig erover te denken of de grootmoe digheid en toegeeflijkheid, welke tot nu toe in acht werden genomen jegens de vernietigende pogingen van den Joodschen invloed ook dan nog verantwoord is, wan neer hierdoor, zooals thans het geval is geweest, de in Nederland geaccrediteer- den vertegenwoordiger van het Duitsche rijk gevaar loopt. Want de zorg van Ne derland voor zijn veiligheid is niet in de laatste plaats een onderpand voor het voortbestaan van de oude betrekkingen vol verrouwen." Ook de overige Duitsche bladen schrij ven, dat de „aanslagen" welke op Ne- derlandschen bodem tegen officieele Duit sche vertegenwoordigers zijn gepleegd en waaromtrent de Duitsche regeering te 's-Gravenhage heeft geprotesteerd, invloed kunnen uitoefenen op de Duitsch-Neder- landsche betrekkingen. Het „Berliner Tageblatt" merkt o.a. op, dat men het als vanzelfsprekend moet be schouwen, dat de Nederlandsche regee ring zich niet zal onttrekken aan de plicht, rekening te houden met het Duit dierenbeschermers is hier echter o.i. gebo den. Met den uitslag van deze procedure heeft dat niets te maken: de vraag, of men voor of tegen het coupeeren van den paarden staart is, doet daarbij niets ter zake en zij laat ons, voor wat dit betreft, onverschillig. Maar: Nederland kent geen jury-rechts- spraak. Mr. Slob en de zijnen diénen nu niet langs deze wegen te trachten, haar dan toch onrechtstreeks ingevoerd te krijgen, door in tendentieuze beschouwingen in de dagbladpers te pogen op het te vellen oor deel van den onafhankelijken rechter in vloed uit te oefenen. Daar doen .zij de Dierenbescherming, die ook wij, gelijk bekend is, een goed hart toe dragen, heelemaal geen dienst mee! sche protest, wat zij verder zal doen om den invloed van die kringen te breken, door wie dergelijke misdaden worden uitgedacht, aangemoedigd en geënsce neerd, is haar eigen zaak. Zij moet zich er wel van bewust zijn, hoe gevaarlijk dit drijven van deze kringen, wanneer men ze verder duldt, ieder cjogenblik kan wor den voor de internationale betrekkingen van het land HET HANDELSVERKEER TUSSCHEN NEDERLAND, BELGIë EN LUXEMBURG. Besprekingen te 's-Gravenhage. De regeeringspersdienst méldt: Op 11 dezer zijn te 's-Gravenhage bespre kingen aangevangen tusschen een Neder landsche en een Belgisch-Luxemburgsche commissie, ter bespreking van verschillen de aangelegenheden, het handelsverkeer tusschen beide landen betreffende. De Nederlandsche commissie staat onder voorzitterschap van den heer A. Th. Lam ping, terwijl van Belgische zijde als voorzit ter optreedt de heer A. Boutquin. De be sprekingen worden voortgezet en zullen vermoedelijk Zaterdag a.s. beeïndigd zijn. DE VERDUISTERING TE ZUTPHEN. Omtrent de verduistering van aan hem toevertrouwde gelden door den kassier L. K. te Zutphen, vernemen wij thans nader dat uit het politie-onderzoek is gebleken, dat het bedrag dat hij als kassier bleek te hebben verduisterd, ongeveer 30.000 be draagt. Verder bleek, dat hij ook nog gel den onrechtmatig heeft onttrokken aan de kassen van de vereeniging „Koninginne dag" te Zutphen, van de af deeling Zutphen van den Koninklijken Nederlandschen Mid denstands Bond, van het Zutphensche die- renasyl en van de plaatselijke afdeeling van de vereeniging tot bescherming van dieren, tot een gezamenlijk bedrag van plus minus 1400. W EKKLOOZEN K Ui .LET JES TE UTRECHT. Als protest tegen een opschorting van den betalingsdag van stéungelden, demon streerden gistermiddag ongeveer tweedui zend werkloozen voor het stadhuis te Utrecht. Een deputatie van -vwï»personen betrad het stadhuis en vey^pcht toegelaten te worden tot den burgemeester, dr. G. A. W. ter Pelkwijk of wethouder Zegers. De burgemeester achtte geen termen aanwe zig om de deputatie, welke een verzoek schrift wenschte te overhandigen en nader toe te lichten, te ontvangen. Het verzoek schrift werd daarop ter plaatse afgegeven, waarna de afgevaardigden zich verwijder den. Een en ander had tengevolge, dat in den loop van den middag ernstige relle tjes voorvielen, waarbij de., politie krach tig moest ingrijpen om de orde te her stellen- Daar de groote massa demon stranten een ernstige belemmering vorm de voor het verkeer in de nauwe straten van de binnenstad en belangrijk nadeel dreigde te veroorzaken voor den winkel stand, trachtte de politie met vaste hand de demonstranten te verspreiden. Zij sloe gen evenwel geen acht op de bevelen- van de politie. Deze ging tot straffe maatrege len over, toen een der demonstranten een inspecteur van politie aanviel en men zich in verschillende stegen, grenzende aan de groote woonhuizen, te buiten ging aan wandaden. Verschillende demonstran ten probeerden in deze stegen vrachtau to's om te werpen en bakfietsen bijeen te brengen om met deze barricades de politi bij het treffen van haar maatregelen ern stig te belemmeren. Met den blanken sabel en den gummi stok maakten de. agenten schoon schip, waarbij gevoelige klappen werden uitge deeld. Een der demonstranten zakte op den Steenweg ineen. Hij werd een aan- grenzenden winkel binnengedragen, waar geneeskundige hulp werd verleend. Voor zoover thans bekend heeft het handgemeen geen ernstige gevolgen ge had. Er is geen enkele arrestatie verricht. DE G ARNALENVERDI ISTEKING. Een tweede arrestatie, In verband met de verduistering van 12.000 balen gedroogde garnalen ter waarde van 30.000 gulden, ten nadeele van de Al gemeene Veevoeder Mij., aan de Wijnha van te Rotterdam, waarvoor de expediteur A. R. in het huis van bewaring is opgeslo ten, is thans nog een tweede arrestatie ge volgd. De politie heeft aangehouden den 42-jarigen J. C. K. een handelaar in vee voeder, die gedurende anderhalf jaar de 12.000 balen in kleine partijtjes van R. heeft gekocht tegen prijzen, die ver beneden het normale lagen. K. heeft toegegeven, dat hij vermoedde dat de balen van verduistering afkomstig waren, zoodat er tegen hem een vervolging wegens heling zal worden inge steld. OP ZIJN VERJAARDAG VERDRONKEN. Gistermiddag om half vijf, werd te Nieuwleusen het zoontje Berend van den kocpman, KI. Brouwer, dat gisteren zijn vierden verjaardag vierde, vermist. Daar men een ongeluk vreesde, werd de politie gewaarschuwd. Deze begon te dreggen. Na twee uur haalde zij het knaapje uit een bermsloot op. Een ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. FELLE BRAND TE HUIZEN. Drie woningen in de asch gelegd. Gisteravond is een felle brand uitgebro ken in een perceel aan de Voorbaan, te Huizen (N.H.) waarin drie winkels met woning waren gevestigd. De brand ontstond door nog niet beken de oorzaak in de middelste woning, waar in een sigarenwinkel is gevestigd. In zeer korten tijd baande het vuur zich via de bovenverdieping een weg naar de aan beide zijden gelegen andere wonin gen. Aan den eenen kant had een rijwiel hersteller zijn bedrijfje, op het laatste oogenblik kon men hier een vierjarig jon getje dat men in de consternatie had ver geten, uit het brandend perceel redden Aan de andere zijde van den sigarenwin kel had een weduwe een manufacturen zaak. Alle drie de woningen zijn met de voorgelegen winkels uitgebrand. De brand leverde door zijn felheid groot gevaar voor de omgeving op. AMERICAN «J?CISAREÏTËS|_ (Ingez. Med.) Zeer spoedig geheel in ge bruik. Zoowel voor het verkeer te land als voor het verkeer te water, een be langrijke verbetering. Het ligt in de bedoeling het resteerende deel van de brug over het kanaal door Zuid- Beveland in gebruik te nemen op Zaterdag 14 Januari a.s. Zooals bekend, zjjn even ten zuiden van de oude spoorbrug over het ka naal nabij het voormalig spoorwegstation Vlake drie nieuwe bruggen naast elkaar ge legd. De twee noordelijke, bruggen zijn smaller dan de derde brug en dienen voor het verkeer per spoor. Eenigen tijd geleden zijn deze twee bruggen in gebruik genomen en dit beteekende toen het slot van een groot spoorwegwerk namelijk het verschei dene meters naar boven brengen van het spoorwegverkeer, zulks ten gerieve van het verkeer te water. De oude spoorbrug was laag en moest regelmatig worden ge draaid; de nieuwe brug is belangrijk hoo- ger en het zal straks maar zelden voorko men, dat het oostelijk deel van de brug gen, voor het scheepvaartverkeer moet worden geopend. Het westelijke en breedste deel van de bruggen is namelijk vast, ter wijl het oostelijk deel uit basculebruggen bestaat. Geweldige hoeveelheden zand zijn aangevoerd vanuit Noord-Brabant voor het aanleggen van de twee opritten naar de bruggen. Voor de spoor hebben deze oprit ten een helling van 1 op 300 én voor het landverkeer van 1 op 50. En nu zal tenslotte ook de breedste en zuidelijk gelegen brug worden opengesteld, hetgeen ingrijpende veranderingen met zich brengt. Het verkeer tusschen de beide dee- len van Zuid-Beveland gaat thans nog voor het grootste déél over de Postbrug, gele gen tusschen Ierseke en Kapelle, en voor een kleiner deel over de Schorebrug nabij het dorp Schore. Dat wordt straks anders. Zoo goed als het geheeie verkeer te land vindt plaats over de nieuwe brug, tenge volge waarvan de Postbrug belangrijk min der zal worden belast en de Schorebrug komt te vervallen. Laatstgenoemde brug wordt en blijft na opening van de nieuwe brug geopend voor het scheepvaartverkeer, evenals dit eenigen tijd geleden is geschied met de oude spoorbrug toen de nieuwe spoorbruggen in gebruik zijn genomen, Practisch komt een en ander hierop neer, dat twee verkeershindernissen voor de scheepvaart worden weggenomen, hetgeen alleszins valt toe te juichen. Maar ook het verkeer te land gaat ongetwijfeld een veel betere v toekomst tegemoet. De weg langs het kanaal naar de Postbrug was veel te smal en niet zonder gevaar, terwijl de weg van en naar de zoogenaamde zak van Zuid- Beveland liep door het dorp Schore en voor een groot deel in onvoldoenden staat ver keerde voor het tegenwoordige intensieve en zware verkeer. De weg Bergen op Zoom —Goes wordt opnieuw een belangrijk stuk ingekort. Ook voor de betrokken gemeenten brengt deze verkeerswijziging geheel nieuwe vraagstukken. Het gedeelte van Hansweerd, gelegen ten westen van het kanaal, is voor vele zaken aangewezen op het ten oosten van het kanaal gelegen Kruiningen, waar toe Hansweerd behoort. De hoofdverbin ding tusschen deze twee deelen loopt over de Schorebrug, doch wordt straks verlegd naar de nieuwe brug. In beide gevallen dus via het grondgebied der gemeente Schore. Maar bovendien is de nieuwe verbinding veel langer dan de oude, die ook al niet kort was te noemen. Wat dat beteekent in geval van trouwen, begraven enz. behoeft geen nadere toelichting temeer als men daarbij bedenkt, dat deze hoofdverbinding voor een groot deel bestaat uit den nieu wen Rijksweg, welke zeer druk wordt be reden. Te voet en per fiets kunnen de in woners van Hansweerd-West zich naar Kruiningen begeven over de sluizen, zoodat te dien aanzien geen wijziging in den be- staanden toestand ontstaat. Maar ook voor de gemeente Schore ont staan vraagstukken, welke om oplossing vragen. Deze kleine gemeente is aan beide zijden van het kanaal gebouwd. Tot nu toe was de verbinding tusschen beide deelen zoo kort mogelijk via de Schorebrug, doch de verbinding over de nieuwe brug is lang en niet gemakkelijk. Brandweer en luchtbe scherming, om maar enkele zaken te noe men, vragen om reorganisatie, hetgeen uit den aard der zaak geld kost. Decentralisa tie kan voordeelen geven, maar in het ge geven geval kost dit meer dan een gemeen te van nog geen duizend zielen met een niet-kapitaalkrachtige bevolking kan dra gen. Intusschen zjjn de laatste jaren verschil lende bebouwde kommen buiten den hoofd verkeersweg komen te liggen t.w. Rilland, Krabbendijke, Kruiningen en Schore. Straks volgen Kapelle en Kloetinge. Dit komt het snelverkeer ongetwijfeld ten goede, terwijl ook de kans op verkeersongevallen steeds kleiner wordt. Met de afbraak der bruggen (Schorebrug en Spoorbrug) wordt zeer spoedig begon nen. Reeds worden terzake de voorberei dende maatregelen getroffen. Is de Schore brug eenmaal verdwenen, dan kan men overgaan tot de verbreeding van het ka WEERBERICHT, Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Geen neerslag van beteeke- nis, wisselende bewolking, weinig verande ring in temperatuur, matige tot zwakke wind uit Z. richtingen. UKKEL: Matige wind uit Z.W. richtin gen, opklaringen, later maar bewolkte he mel, regen- en zelfs sneeuwbuien,, lichte nachtvorst. Za. 14 Jan. Zon op: 8 h 06; 'onder: 16 h 12. Licht op: 16 h 42. Maan op: 2 h 33; on der: 11 h 48. N.M. 20 Januari. Hoog- en Laagwater te Vlissïngen: Vrijdag Zaterdag Zondag Hoog- Vrjjdag Zaterdag Zondag 13 14 15 Januari. Hoogwater. 6.52 19.34 7.58 20.48 9.16 22.05 Laagwater. 0.53 13.37 1.55 14.40 3.06 15.52 en Laagwater te Wemeldinge: Januari. Hoogwater. Laagwater 13 8.30 21.06 2.03 14.36 14 9.30 22.19 3.05 15.39 15 10.47 23.39 4.14 16.50 op de pijnlijke plek. bestrijdt doozen 6 35 en 55 ct. (Ingez. med.) naai ter plaatse. Bij de enkele maanden geleden klaargekomen verbreeding van het kanaal móest namelijk een klein gedeelte worden overgeslagen bij die brug. Reeds zijn de ter plaatse liggende zinkers van het waterleidingbedrijf, welke buiten bedrjjf waren gesteld, verwijderd. Ook de opritten naar de Schorebrug worden afgegraven. Zoo is dan het einde van een belangrijk werk (kanaalverbreeding, wegenaanleg en spoorwegverlegging en verhooging) in zicht. Het bouwen van de nieuwe bruggen was het begin, het afwerken en in gebruik nemen daarvan is het einde. De arbeidende bevolking uit dé omgeving was destijds vol hoop op zooveel werk, thans vergroot de vrees voor werkloosheid, aangezien werken van dergeljjken omvang vooreerst niet zijn te wachten. Besmettelijke ziekten. In de week van 1 tot en met 9 Januari kwamen in onze provincie 3 gevallen Van besmettelijke ziekten voor, nl. een geval van roodvonk te Aardenburg (het 2de ge val in één gezin) en te Kloetinge en één ge val van diphtherie te Middelburg. Wat wij wel verwacht hebben, is gebeurd. Als het betreft op een of andere wijze uiting te geven van aanhankelijkheid aan of liefde voor onze Koningin, is het te Middelburg de Vereeniging Uit hetVolk-Voor het Volk, die daarvan de leiding op zich neemt. Ook nu heeft bestuur besloten niet stil te zitten en hoopt het, dat aan zijn oproep tot buurtcommissies en alle andere vereeni- gingen om zich te kwart voor twee in de Abdij te bevinden, dan wel, als dit beter uitkomt, te 3 uur op den Dam langs het Dok op te stellen, nog door zeer velen zal kunnen worden voldaan. Reeds hebben vijf muziekgezelschappen hun medewerking toegezegd. Bjj de melk fabriek zal het Pijpercorps Juliana opge' steld staan en het eerste welkom aan de Koningin toespelen en dan naar de Balans gaan. Bjj de Langeviele Buitenbrug zijn het de muziekvereenigingen Oefening na den Arbeid en St. Caecilia, die zich laten hooren, waarna zij resp. naar Dam en Nieuwe brug trekken om daar bij het ver trek uit de gemeente te spelen. Op de Markt zal Crescendo present zijn, dat zich later bij de Koningsbrug zal doen hooren. Het Middelburgsch Muziekkorps zal in de Abdij musiceeren. Het tambours- en pij percorps Juliana zal van den Langeviele- singel over de Langeviele buitenbrug, de Zandstraat, Achter de Houttuinen, Seis- dam, Kromme Weele, Vlasmarkt, Markt, Noordstraat, Hofplein, Wagenaarstraat naar de Balans marcheeren. Oefening na den Arbeid gaat langs Zand straat, Langeviele, Markt, Lange en Korte Delft naar de Dam. St. Caecilia trekt door- de Zandstraat, Schoorsteenvegerssingel, Vlissingsche Brug, Vlissingsche straat, Hoogstraat, Nieuwe Haven en alle kaden naar de Nieuwe Brug. Crescendo gaat van de Markt door de Gortstraat, Varkens- markt, Hoogstraat, Nieuwe Haven en ka den naar de Koningsbrug. Het ligt in het voornemen om na het

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1