"AKKERTJES" BUITENLAND. 2e h&urzj&f Hoofdpijn, kiespijn of andere onge makken ga ik mei een "AKKERTJE" le lijf. Niels dal zoo vlug en goed helpt. Moet U ook eens probeeren. ZUIDBEVELAND. RADIO-PROGRAMMA. FRANKRIJK. DÜITSCHLAND. ENGELAND. ZWITSERLAND. TEGEN DE VERVOLGINGEN OM RAS OF GELOOF. HONGARIJE. POLEN. PALESTINA NAAR EEN POLITIEKE CRISIS IN BELGIë? MARKTBERICHTEN. AGENDA. Elec Drukkerij G. W. den Boer, M'kur| 13 stuks 12 stuivers 2 stuks 2 stuivers Let op het AKKER-merk 1 (Ingez. Medi zuinig van aanleg, daarvoor steeds de noo- dige gelden voteerde. Wat het landbouwende gedeelte uwer be volking betreft, dit heeft, ondanks den re- geeringssteun op tal van producten, wel zeer moeilijke jaren meegemaakt. Ook de gemeente Rittem bleef niet van werkloosheid vrij, doch dank zij de nabije haven van Vlissingen en de noodzakelijke uitvoering van tal van werken van den Polder Walcheren, vonden velen werk. Ik heb hier een tijdperk van vrede en rust meegemaakt, en hoop dat dit moge blijven bestendigd en gij met Gods hulp, voor oorlog en rampen bewaard moge blij ven. Mijne heeren raadsleden, alvorens te eindigen wil ik niet nalaten U dank'te zeg gen voor de bijzonder prettige samenwer king, die ik met U allen heb gehad. Steeds kenmerkten zich de raadsvergaderingen door een gepaste gemoedelijkheid, iets wat in deze tijden van haat en vijandschap wel dadig aandeed. Ook U heeren wethouders, alsmede Uwe voorgangers, U dank ik in zonderheid voor al datgene dat gij in 't be lang dezer gemeente hebt gedaan, en voor de prettige samenwerking. Secretaris Daniëlse, Uw werk vindt alom waardeering in deze gemeente, in den da- gelijkschen omgang zijt gij mij tot vriend geweest. Uw administratieve kennis is mij vaak tot steun geweest. Ik hoop dat voor U een gelukkige en voorspoedige toekomst is weggelegd. Ook Jongkoen den ambtenaar op de secretarie dank voor je snelle accu rate werk. Met den gemeenteopzichter, den heer Korstanje, heb ik prettig samengewerkt. Uw vlotte en technisch bekwame wijze van handelen zal, zoolang als gij als opzichter van den Polder Walcheren te Rittem Uw standplaats blijft behouden, Rittem nog veel ten goede komen. U heeren gemeentegeneesheeren dank voor Uw werk. Tenslotte /goeden vriend gemeenteveld wachter Vin. Ik wil hier in 't bijzonder op merken in U een politieambtenaar te heb ben aangetroffen, wiens bekwaamheid en tactische wijze van optreden zeker boven het gemiddelde uitgaat. Alvorens te eindigen wil ik, de nadrukke lijke wensch van mijn vrouw inwilligen en U allen namens haar zeggen, hoezeer zij zich door U aller toedoen in Zeeland heeft thuis gevoeld, en hoezeer het haar spijt, dat zij niet in de gemeente zelf heeft mo gen wonen. In 't bijzonder denk ik hierbij terug aan den dag waarop wij onzen ondertrouw te midden van U allen zoo vroolijk mochten vieren en waaraan wij zoo'n blijvende herinnering meenemen. Mijne heeren, het ga U allen goed in Uw verdere leven. God zegene U, Uwe echtge- nooten en heel de gemeente en geve U een voorspoedige toekomst. Namens ons beiden roep ik U toe, vaarwel! Het ga U goed. De eerste wethouder W. Boogaard dankte den burgemeester namens den ge meenteraad voor de aangename leiding der vergaderingen en voor de genoeglijke samenwerking. Spr. wenschte hem geluk met zijn functie door de benoeming te Stavoren. Het oudste raadslid P. J. de Pag- ter sprak in gelijken geest. De heer K. Louwerse prees als A. R -raadslid mede namens jzijln partij- genooten de onpartijdigheid van den bur gemeester. Hierop was het woord aan den gemeen te-secretaris, den heer P. Daniëlse, die een uitvoerige rede hield. Spr. zeide o.m.: Niettegenstaande de vertegenwoor diging van onderscheidene politieke partij en in den Raad, hoorden men onder Uw voorzitterschap nimmer ook maar eenigen wanklank en werd alles vreedzaam afge wikkeld. Reeds de Romeinsche geschied schrijver Tacitus leerde ons dat door be leid veel meer tot stand wordt gebracht dan door geweld. Welk een schrille tegen stelling vormden onze vergaderingen met die van sommige andere gemeenten, waar meermalen, kleine van bekrompenheid ge tuigende politieke stokpaardjes plaats ma ken voor het algemeen belang en Vondels spreuk uit Roskam: „Indien 't gemeen U roept, besorgt het als uw eygen'Y deerlijk in 't gedrang komt. Spr. wees verder op de drukke werkzaam heden, welke den burgemeester te Stavoren wachten, ook door de combinatie van bur gemeester en secretaris en herinnerde aan enkele feiten en gebeurtenissen van het af- geloopen jaar: de strijd tegen den Colora dokever, de spannende dagen van eind Sep tember etc. „Gij gaat ons thans verlaten zoo besloot spr. om de stille zoele Zuidkust te verwisse len met het koele Noorden. Men zal zeggen was Rittem te klein geworden? Allereerst past ons een definitie van groot of klein De een noemt groot wat de ander klein noemt en omgekeerd. De oppervlakte van Rittem is nog altijd groot vergeleken bij de republiek Andorra in de Pyreneeën, dat ruim 2 maal kan ronddraaien op Rittemsch grondgebied, om niet te spreken van het om de speelzalen van Monte Carlo zoo be kende lilliputvorstendom Monaco, dat zijn gebied slechts uitstrekt over een armzalige 21,6 vierkante km of ongeveer 1/45 deel van Rittem. Ondanks dat vond U deze gemeen te klein en konden wij niet verhinderen, dat Stavoren U binnen afzienbaren tijd als bur gemeester zal opeischen. Wij wenschen U een prettige werkkring toe en een aangename samenwerking met Stavorens vroedschap en ambtenaren". Na de rondvraag werd de officieele ver gadering gesloten. Daarna dankte de heer B. J. de Me ij, mede namens het school bestuur en als hoofd der School voor de me dewerking en de belandstelling, welke de burgemeester voor het Christelijk onder wijs in de gemeente heeft betoond. Ds. H. Bartlema sprak als voor zitter van den kerkeraad van de Hervorm de gemeente, als predikant en als vriend. Hij dankte den burgemeester en zijn vrouw voor hun samenleving met de Hervormde Kerk, ofschoon zp ver van de gemeente woonden. Zelf Fries van geboorte zijnde, vertrouwde hij dat den burgemeester het in Stavoren wel zal gaan. De heer N. de Pagter voorzitter der Oranjevereeniging sprak namens de le den dezer vereeniging, waarvan de burge meester eerevoorzitter was. Nog voerden het woord de burgemeester van Westkapelle de heer De Casern- b r o o t namens de Vereeniging van Bur gemeesters en secretarissen op 't platteland van Walcheren, de burgemeester van Soe- burg de heer Stemerding als hoofd dier aangrenzende gemeente en de burge meester van Nieuw- en Sint-Joosland, de heer H a r fmeer als vriend. Na elke toespraak bracht burgemeester Ter Haar aan lederen spreker zijn dank. Behalve de Raadsleden, de gemeente ambtenaren, beiden met hun ecntgenooten die gesproken hebben, waren aanwezig de burgemeesters die gesproken hebben, de burgemeester van Koudekerke, de heer Dregmans en de gemeente-secretarissen van Soeburg, Nieuw- en Sint-Joosland. Verder eenige oud-raadsleden en belangstellenden. Aan het einde der vergadering werd door den wethouder W. Boogaard namens den gemeenteraad en de gemeenteraadsle den aan den burgemeester en zijn vrouw een barometer aangeboden, welke onder dank «werd aanvaard Hierna volgde nog een kort en gezellig samenzijn. Op Maandag 16 Jan. zal de burgemees ter te Stavoren worden geïnstalleerd. ELLEWOUDSDIJK. De werkverschaffing tot verbetering van den spuiboezem van het Waterschap „Ellewoutsdijk", die 19 Decem ber jl. wegens de felle vorst was stopgezet, is 11 Januari weer begonnen. WEMELDINGE. Woensdagavond is al hier in den ouderdom van ruim 60 jaar plotseling overleden de heer L van de Velde. De heer Van de V. was 's avonds naar den kapper gegaan, waar hij onge steld werd. Door een kennis werd hij naar den dokter Gnirrep gebracht, die hem na onderzoek per auto naar huis liet vervoe ren, waar hij eenigen tijd nadien is over leden. De overledene bewoog zich veel op vereenigingsgebied, zoo was hij o a. be stuurslid van de tuinbouw vereeniging; de landbcuwvereeniging en van het fanfare gezelschap „O.K.K." VRIJDAG 13 JANUARI. HILVERSUM I 1875 EN 301.5 M. 8.00 VARA. 10,00 VPRO. 10,20 VARA 12,00 AVRO. 4,00 VARA. 7,30 VPRO 9,-00 VARA. 10,40 VPRO. 11,00—12,00 VARA- 8.001 Gram. (ca. 8,16 Ber]) 10,00 Mor genwijding. 10,20 Declamatie. 10,40 Gram, 11,00 Verv, declamatie. 11,20 Gram;. 12,00 Palladians (ca. 12,15 Ber.) 12,45 Gram. ,00 AVRO-Amusementsork. 2,00 Gram :,40 Causerie. 3,00 Variété. 4,00 Gram. .00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6.00 Gram. 6,28—6,30 Ber. 6,35 Letterkundig overz. 6,55 Gram. 7,00 VARA-Kalender ,05 Causerie. 7,23 Ber. ANP;. 7,30 Ber. 7,35 Lezing* 8,00 Piano. 8,30 Cursusj. 9,00 Schuldig of onschuldig. 9,30 Fragm. ope rette „Die geschiedene Frau". 10.30 Ber. ANP. 10,40 Avondwijding. 11,00 Piano 11,30 Jazzmuzi. (gr. pl.) 11,5512,00 Gram HILVERSUM H 415,5 M. Alg. Progr. verzorgd door de NCRV. 8,00 Schriftlezing, meditatie. 8,15 Ber. gram. (9,30—9,45 Gelukwensehen),. 10,30 Morgendienst. 11,00 Gram. 11,15 Cello met pianobegel. en gram. 12,00 Ber. 12,15 „Quintolia" en gram. 2,00 Gram. 2,30 Chr. Lectuur. 3.00 Arnhemsch strijkkwartet en gram 4,15 Gram. 5,00 Zang, piano en hobo. 6,30 Ber. Hierna: Voor tuinliefheb- bers. 7,00 Ber. 7,15 Literaire causerie. 7,45 Gram. 8,00 Ber. ANP. 8,15 Arnhemsche Orkestvereen. 9,30 Causerie. 10,00 Ber. ANP, actueel halfuur. 10,30 Orgelspel. 11,30 Gram. 11,5012,00 Schriftlezing]. DROITWICH 1500 M. 11,20 Gram. 11,35 Westminster Players. 12,05 Orgelconc 12,35 Brian Lawrance's sextet. 1,20 Cau serie. 1.352.20 Birminghamsch Philh. sti-ijkork. 2,45 Gram. 2,50 Pop. conc. 3,20 Carlton Hotel-ork. 3,45 Declamatie (opn) 4,05 Gram. 4,40 Radiotooneel. 5,20 Gram 5,40 Sandler's Weensch Octet en soliste 6,20 Ber. 6,45 Radiotooneelv 7,05 Causerie 7,20 Lakmé, opera. 9,20 Ber. 9,45 Weten schappelijke uitz 10,00 Zang. 10,20 Or- chestre Raymonde. 11,10 Fransche cause rie. 11,25 Jackson's Band en solisten. 11,50 ■12,20 Dansm,. (gr. pl.) RADIO PARIS 1648 M, 9,00, 10,00 en 11,20 Gram. 12,30 Zang, 1,10 Ibos-ork, 2,35 Zang. 2,50 en 3,30 Gram. 3,35 Viool 3,50 Zang. 4.45 Gram. 4.50 Piano. 5.25 Kamer muziek. 6,35 Cembalo. 7,25 Bailly-ork, 8,05 Gram. 8,35 Piano. §,50 Radiotooneel). 10,50 Koning Leopold heeft Parijs verlaten;. Koning Leopold van België is gister middag te kwart over twee uit Parijs naar Brussel teruggekeerd. HITLER ALS PEETOOM IN SUDETENLAND. Rijkskanselier Hitier heeft er in toege stemd peetoom te zijn over den eersten jon gen, die onder het Duitsche bewind in Su- detenland is geboren. De knaap heet Horst Adolf Geiker in Jaegerndorf. De ouders hebben een geschenk in geld ontvangen. Het luipaard gevonden. Na een jacht van 24 uur is men erin geslaagd het ontvluchte luipaard te vin den in kreupelhout nabij de dierentuin van Paignton (Devonshire). Timmerlieden hebben een val gebouwd, waarin vleesch als lokaas werd gelegd, Tijdens het bou wen van de val stonden mannen met ge laden geweer op wacht. DE IMMIGRATIE VAN JODEN OP TRINIDAD WORDT STOPGEZET. Reuter meldt uit Portof Spain: In ver band met den toevloed van Joodsche vluchtelingen naar Trinidad, zal de immi gratie van vluchtelingen uit Midden-Eu ropa na Zondag a.s. stopgezet worden door een speciale proclamatie, die bepaalt, dat alle vreemdelingen, die in de afgeloopen twee jaar uit Midden-Europa vertrokken zijn, tot nader order zullen worden be schouwd als ongewenschte immigranten De maatregel is van toepassing op alle Europeesche landen ten Oosten van Bel gië en Frankrijk. Verduidelijkt wordt, dat de maatregel genomen is om econo mische redenen. De 500 Joden, die in de afgeloopen zes maanden reeds op Trinidad zijn aangeko men, zullen waarschijnlijk mogen blijven. Een verklaring der Zwitsersclie rechtsfaculteiten. Men herinnert zich de protestresolutie tegen de vervolgingen wegens geloof, ras of overtuiging, onderteekend door meer dan 100 rechtsfaculteiten van universiteiten uit alle werelddeelen. De rechtsfaculteiten der zeven Zwitsersche universiteiten Bazel, Bern, Zürich, Fribourg, Genève, Lausanne en Neuchatel behoorden niet tot de onder teekenaars, maar hebben thans gemeen schappelijk de volgende resolutie aanvaard: „De Zwitsersche rechtsfaculteiten staan niet onverschillig tegenover de talrijke, ernstige inbreuken op de grondbeginselen van het recht, waarvan de wereld sedert meer dan twintig jaren getuige is. Zij heb ben zich tot nu toe steeds onthouden van iedere manifestatie van den aard, als waar toe thans het initiatief werd genomen. Zij wijzen echter iedere politieke ini.eipretatie van het feit, dat zij deze protestresolutie niet hebben onderteekend, met nadruk van de hand. Zij betreuren iedere rechtsschen- nis, door wie ook gepleegd. De Zwitsersche rechtsfaculteiten zullen met volle kracht de rechtsbeginselen, waarvan de verbreiding haar is opgedragen, handhaven en keuren alle daden van vervolging, alle dwang- en strafmaatregelen zonder vorm van proces, benevens alle inbreuken op de rechten van den mensch, met nadruk af". KRACHTIGE OPPOSITIE IN HET PARLEMENT. Havas meldt uit Boedapest: Graaf Bethlen, Tibor von Eckhardt en een aantal conservatieve Kamerleden heb ben zich aaneengesloten om des te krachti ger de regeering Imredy te kunnen bestrij den. Zij achten de politiek van de regeering te totalitair in de binnenlandsche zaken van Hongarije. In Hongaarsche politieke kringen wordt veel waarde gehecht aan deze nieuwe coa litie, waarvan het bestaan zeker merkbaar zal worden in de bijeenkomst van het par lement, dat morgen na het Kerstreces weer bijeen zal komen. Verkeersstoringen door sneeuw. Tengevolge van een zw'aren sneeuwval is het verkeer op verscheidene plaatsen in Polen ernstig gestoord. Tusschen Stryj en Skole in Oost-Galicië is de spoorlijn bedekt met een twee meter dikken sneeuwlaag, zoodat tot nader order het spoorverkeer stopgezet moest worden. HEVIG GEVECHT TUSSCHEN TROEPEN EN REBELLEN. Nadat militaire vliegtuigen den rebellen leider Aref Abdellazak met een troep onder zijn bevelen staande rebellen in het gebied van Ramallah hadden gesignaleerd, is met de ijlings gewaarschuwde troepen een ge vecht ontstaan, dat aanzienlijke afmetingen aannam en verscheidene uren duurde. De Britsche troepen omingelden de re bellen, doch deze slaagden erin, het cordon te verbreken en te ontsnappen. Aan beide zijden vielen talrijke slachtoffers. en 11,20 Gram. 11,35—12,50 Orkesteonc. KEULEN 456 M. 5,30 Gram. 6,30 Hage- stedt's ork. 11,20 Rheinische Landesork, 12,35 Kleinork. 1,30 Pop. conc. 3,20 Danzi- ger Landesork. en soliste. 5,30 Studenten- conc. 6,20 Gram. 7,30 Voor soldaten. 8,20 Leó Eysoldt's ork. en solisten. 9,35 Ork en solist. 10,2011,20 Ork. en solisten, BRUSSEL 322 EN 484 M. 322 m: 12,20 Gram 12,50 en 1,30 Ork. 1,502,20 Gram. 5,20 Kamerork. 6,35 Gram. 6,50 Scholierenkoor. 7,20 Gramj 8,20 en 9,20 Ork. en soliste. 10,3011,20 Gram! 484 m: 12,20 Gram. 12,50 en 1,30 Dans- ork. 1,502,20 en 5,20 Gram. 5,50 Zang. 6,05 en 6,28 Gram. 6,50 Piano. 8,20 Sym- phonieork. en solisten, 8,50 Uit Parijs: Na tionaal Ork. en solist. 11,00 Dansork. 11,15 —11,20 Gram. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7,30 Cello en piano. 8,20 Gevar. maandoverz. 9,20 Ber. 9,50 Twee klarinetten en fagot. 10,05 Ber. 10,2011,20 Augsburger dans ork. en solist. De heer Spaak schijnt alle mid delen te hebben uitgeput om de moeilijkheden uit den weg te gaan. (Van onzen correspondent.) Brussel, 10 Januari 1939, De latente crisis in de Belgische politiek; waarover wij u reeds spraken, staat op het punt een beslissende wending te nemen De heer Spaak, socialistisch eerste minis ter, heeft alle middelen uitgeput, om de moeilijkheden, die zich op zijn weg voor deden, uit den weg te gaan. De knoop moet nu worden doorgehakt en het politiek sce nario van deze week zal dan ook zeer waarschijnlijk een ontknooping hebben, welke nog niet kan worden bepaald, maar die in een of anderen zin een besluit moet brengen. Het persoonlijk crediet van den eersten minister is in den laatsten tijd bij zonder aangetast. De kwestie van de er kenning van Burgos heeft hem gebracht tot een houding van aarzeling, van geven en nemen, van beloven en niet doen, van verwarring tusschen nationaal belang en partijbelang, welke het tegendeel is van de beslistheid waarmee een Staatsman moet kunnen uitkomen voor vraagstukken welke van essentieele beteekenis zijn. Men weet dat in den grond de Burgoszaak on getwijfeld op zich zelf geen essentieele zaak is. De ideologische hartstochten zijn er door los gekomen en worden tevens ge bruikt om de regeering een beentje te lich ten. De Burgoskwestie is het voorwendsel omdat niet allen er openlijk willen voor uitkomen, dat zp genoeg hebben van het stelsel der drie partijen-regeering. In wer kelijkheid volgt de regeering geen beleid meer om uit de financieele en economische moeilijkheden te komen. Zij is een zeer con servatieve regeering geworden, in zekeren zin. In de meest gematigde organen gaat kritiek op omdat het politiek geschipper de hoofdzaak schijnt te zijn geworden; kwestie van zich aan het bewind vast te klampen, waarnaast de gemakkelijkste op lossing, n.l. nieuwe belastingen, wordt ge vonden om de moeilijkheden te overwinnen, waarbij nog komt dat deze belastingen bij gedeelten, zonder dat het een schijn heeft als het ware worden afgeperst. De heer Spaak is de man die het minst haastig is. Hij heeft gemeend dat de tijd voor hem zou werken. Hij heeft inderdaad gewerkt, vermits de heer Em. Vandervelde, zijn voornaamste tegenstander, is overle den. De verdeeldheid in de socialistische rangen is er echter niet door verdwenen. Zij is zelfs zoo belangrijk gebleven dat men het in de partij niet is kunnen eens wor den, tot dusver, over een plaatsvervanger, zoodat men het vooralsnog zonder voorzit ter stellen moet. Doch de besluiten van de partijcongressen inzake de Spaansche po litiek blijven gehandhaafd, wat beteekent dat geen vertegenwoordiger naar Burgos mag worden gezonden, zonder dat de so cialistische ministers zouden ontslag ne men. Vandaag vergaderden de vereenigde commissies van buitenlandsche zaken van Kamer en Senaat, waarbij bleek, dat de eerste minister aan Burgos een formule heeft voorgesteld welke door Franco niet is aanvaard, en neerkomt op een vertegen woordiging welke zich „in het bijzonder met de commercieele én economische belan gen zou belasten". Dat is andermaal een Spaaksche oplossing. Het komt er op aan den indruk te verwekken dat de vertegen woordiging een economisch karakter heb ben zal, terwijl in werkelijkheid de verte genwoordiging veel vollediger zou zijn. Doch hiervan heeft Franco, die zeer ze ker goed, wij meenen volledig geadviseerd wordt, niet gewild. En alles is te herbegin nen. De katholieken en ook de meeste libe ralen blijven op hun standpunt. Er moet een vertegenwoordiging komen. De socia listen blijven verdeeld, met een meerder heid tegen, indien een nieuw congres de houding niet herziet, wat onwaarschijnlijk is. Op 17 Januari komen de wetgevende Kamers opnieuw bijeen. De Burgoskwestie is als een hypotheek op geheel de activiteit van de regeering. Deze hypotheek moet worden afgelost. De heer Spaak zal te kie zen hebben tusschen de breuk met zijn party en het bewind. Hoe hij het anders zou kunnen klaar spelen, is voorloopig een raadsel. Zijn handigheid is bekend, doch naast den heer Vandervelde zijn er nog genoeg „vriendschappelijke" tegenstanders gebleven in zijn party om hem het leven zuur te maken. Het is bekend dat alleszins de heei Spaak met een hervormde regeering wil voor de Kamer komen op 17 Januari. Er zouden drie nieuwe zelfstandige ministe ries worden opgericht, namelijk Land bouw, Buitenlandsche Handel en Bestrij ding van de Werkloosheid, terwpl de ver deeling der portefeuilles zou berusten op een combinatie van vijf socialisten, vier katholieken en drie liberalen. De onder handelingen over deze hervorming wer den reeds geruimen tyd gevoerd. De be slissing gaat gepaard met de beslissing over Burgos. De Koning is te Brussel te ruggekeerd uit Zuid-Frankrijk en nu moet een definitieve houding worden aangeno men. De grootste troef in de handen van den heer Spaak, wat zijn eigen partij betreft, is nog steeds de kwestie van de parle- mentsoplossing, welke onvermijdelijk schijnt indien het tot een crisis moest ko men. Van katholieke zijde wordt er in ze kere kringen krachtig op aangestuurd en is men van meening dat de combinatie van drie partyen aan het bewind (Ver derfelijk is, dat het sociaal wettenarsenaal moet worden gehandhaafd, naar letter en geest, maar dat daarnaast de hand moet worden gehouden aan uitroeiing van misbuiken, verbeteringen voor den middenstand, bevordering van handel en industrie, met een minimum van staats bemoeiing, enz. kortom dat een deflatie- politiek moet worden gevoerd, in den goed begrepen zin van het woord, de po litiek welke werd voorgestaan door den afgetreden minister van financiën, M. L. Gérard. De dubbelzinnigheid van het beleid van den heer Spaak komt andermaal aan het licht door de omstandigheid dat de heer Gérard de regeering heeft verlaten maar dat hij werd opgevolgd door den heer Janssen, die zich daags te voren over ge heel de lijn met de opvattingen van den heer Gérard had accoord verklaard. Het komt er dus op aan zijn partijgenooten een schpnvoldoening te verschaffen. Dat alles moet er tenslotte toe leiden dat geen vaste politiek wordt gevoerd. De katho lieken zijn er mee ingenomen dat bij de gemeenteverkiezingen de rexisten zware verliezen hebben geleden en hebben de hoop dat een nieuwe raadpleging van het kiezerskorps voor hen de wind in de zei len zou brengen. Verscheidene katholie ke Kamerleden komen er dan ook openlijk voor uit dat ontbinding en nieuwe verkie zingen in de huidige omstandigheden de beste oplossing zou zijn. Naast het pro bleem van de algemeene richtlijnen van het regeeringsbeleid in een zin van bezui niging, zpn er immers nog tal van vraag stukken waarover de drie regeeringspar- tpen het niet eens kunnen worden, zooals de aleoholkwestie, de plannen tot econo mische reglementeering, de kwestie van de verplichte verzekering tegen werk loosheid, enz. Om aan te toonen hoe wei nig houvast de regeeringspolitiek biedt wordt geregeld aangehaald dat aan de werkgevers nu reeds een last wordt op gelegd in verband met verplichte werk loosheidsverzekering, op grond van een wet, welke nog niet eens een wet is. Daar zijn weliswaar internationale moei lijkheden die kunnen worden gevreesd en ten overstaan waarvan een nationale aan eengeslotenheid wenschelpk is. Doch hier op wordt geantwoord dat ook met het oog daarop verplaatsing van het zwaarte punt der regeering buiten overwegenden socialistischen invloed, die zich niet kan onttrekken aan het partijbelang, dat alles primeert, wenschelijk is. Aldus is de oriënteering, zooals deze blijkt door de verschillende uitingen van de openbare meening. Voor den toeschou wer is het een feit dat, zooals de zaken nu staan, bij een dringende oplossing es sentieele belangen van de Belgische be volking, onmiddellijke en toekomstige, met het oog op den financieelen en bud- getairen toestand, zijn betrokken. ONTVANGEN BOEKEN. „In het Vrededuifke-café", roman door Jan Verheijen. Omslagontwerp Wim Brusse. Uitgave W. L. J. Brusse N.V. te Rot terdam. „Zes maanden op speurtocht", door Rinke Tolman. Met vele afbeeldingen naar foto's. Omslagontwerp Emmy Andriesse. In dit boek, dat verslag uitbrengt over het natuurgebeuren, zooals dat zich in de eer ste zes maanden van het jaar afspeelt, is getracht vogels, planten en insecten gelij kelijk in het middelpunt der aandacht te plaatsen. Vooral de vlinders hebben een goede beurt gekregen. Verschenen by W. L. J. Brusse N.V. te Rotterdam. „Staat en kerk", door drs. G. C. Nif- trik. Verschenen in de serie Tijdseinen bij N.V. Drukkerij C. Blommendaal, Den Haag. „Ineke Holstein's overwinning." Een boek voor jonge meisjes, door Emmy Vos- ma. Geïllustreerd door Hans Borrebach. Verschenen bij W. J. Thieme Cie, uitge vers te Zutph-en. K a p e 11 e, 11 Jan. Veilingsvereeniging Goudreitten 1632, Zure Bellefleur 8 26 Sterappels 27, Jonathan 1826, Rem- bour Mortier 2021, Huismanszoet 13-16, Doyenne du Cornice 31, Comtesse de Pa ris 1322, Pondsperen 1822, Kléi peren 17—23, Stoofperen 10—11, Witlof 16—22, alles per kg, Roode kool 2.603.50, per 100 kg. Knolselderij 2.604, Kippeneieren 5— 5.40, beide per 100 stuks. Aardappelprijzen. Amsterdam, 12 Jan. Zeeuwsche bint jes 2.102.50, idem Bevelanders 2.25 2.50, idem blauwe 3.303.60, idem bon ten 33.40, idem Eigenh. 2.402.60, id. pooters 2.102.30, Friesche borgers 2.20 2.40, idem blauwen 3.303.60, idem bintjes 2.202.40, idem industrie 2.10 2.25, N.H. Bevelanders 22.20, Andijker blauwe en bonte 2.803, Duinzandaard appelen 3.754, Drentsche zandaardapp. 2.502.80, alles per hl. Aanvoer: 210.00 kg. MIDDELBURG. DO 12, VR 13 en ZA 14 Jan. Tent. Het Fransche Boek Prov. Bibliotheek 14.00—17.00 h. DO 12 Jan. Gew. Bijeenk. m. lichtb. Inst. v. Arb; Ontwikk. spr. de hr. J. M. C. de Roo, te Vliss.; „De Gouden Poorte", 20.00 hu DO 12 Jan. Evangelisatie, spr. ds. C. F. Nolte; Bogardz. 20.00 h. VR 13 Jan. N.R.V. lezing met vert, film, spr. jhr. dr. J. C. Mollerus, te Haar lem; Schuttershof 20.15 h. VR 13 Jan. Evangelie prediking, sprs. de hrn. V. d. Ley en Douma; Bogardz. 20.00 h. VR 13 Jan. Buitengew. Alg. verg. aandeelh. N.V.P.Z.E.M., Kantoorgeb. 16.00 h. GOES. DO 12 Jan VR 13 Jan. C. H. Statenkringverg. spr. mr. dr. A. A. van Rhpn; Schutters hof 14.00 h. BIOSCOPEN. ELECTRO, Midd. VR 13—DO 19 Jan.: „Daar waar myn Sarie woon" en „De gemaskerde vrouw" 20.00 h. ZO 15 h. matinée. CITY, Midd. VR 13—DO 19 Jan.: „Ver vaagde sporen" en „Brandende dol lars", 20.00 h. ZO 15.00 h. matinée. ALGEMEEN. DO 12 Jan. Openb. Uitv. Chr. Zangver. „Valerius" te Vere; Geref. Kerk 19.30 h.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6