BUITENLAND. SPORT. INGEZONDEN STUKKEN. WALCHEREN. DUITSCHLAND. DENEMARKEN. TSJECHOSLOVAKIJE. BALKAN. RUSLAND. VER. STATEN. PERSKRONIEK. RADIO-PROGRAMMA. WAAR IS WERK? MARKTBERICHTEN. AGENDA. De scheepvaart in de haven. Gedurende de maand December 1938 werd de haven van Vlissingen bezocht door 195 zeeschepen met een tonnage van 252.400 N.R.T. en 141 binnenschepen met 49.280 ton draagvermogen. In boven staande getallen zijn niet verwerkt de schepen van de Mij. „Zeeland", den Pro vincialen Dienst, de Marine en het Loods wezen. Over het geheele jaar 1938 waren de ge tallen als volgt (de tusschen haakjes ge plaatste getallen zijn die van 1937): Zeeschepen: 2031 (2071), 2.452.518 (2.229.239) N.R.T. Schepen van de Mij. „Zeeland": 390 (382) 437.764 (430.042) N.R.T. Binnenschepen: 1878 (1890) 633.331 (651.293) ton draagvermogen. Schepen van den Provincialen Dienst 5531 (5470) 1.424.449 (1.462.671) ton draag vermogen. OOSTKAPELLE. Gevonden voorwerpen een kinderportemonnaie met inhoud bij A. Maranus B 100, een lederen handschoen bij H. Janse B 89a, bruine herdershond, met afgekapte staart bij A. de Visser, Dom- burgsche weg B 10. VERE. De speldjesdag ten bate van de Vereeniging Het Hoogeland heeft alhier ruim 11 opgebracht, terwijl aan vaste contributies ruim 6 werd ontvangen. Dit jaar zal de afd. Vere dier vereeniging vijf tien jaar bestaan. GEEN VERSPILLING VAN HOUT. De vrouwelijke af deeling van de nati-. onaal-socialistische partij heeft er bij de Duitsche huisvrouwen op aangedrongen zuinig te zjjn met het gebruik van brand hout. „Hout" zoo zegt de organisatie in een officieele mededeeling aan de pers, „is niet alleen een belangrijk materiaal, als brand stof, voor bouwdoeleinden en meubels, maar ook, dank zij de moderne wetenschap pelijke ontwikkeling, als basis voor de ver vaardiging van synthetische benzine, kunst zijde, papierpulp, kleeren en zelfs van voe dingswaren". Den Duitschen vrouwen wordt daarom verzocht zuinig te zijn met brandhout bij het aanmaken van kachels en hun wordt aangeraden gebruik te maken van vuuraan- makers, die uit hars bestaan. Ook het ministerie van economische za ken heeft voorschriften gegeven aan de bouwers en meubelfabrikanten voor een zui nig gebruik van hout. Roomsch-katholieke school gesloten. De nationaal-socialistische autoriteiten hebben de roomsch-katholieke school van den „goeden herder" te Linz (Oostenrijk), waar onderwijs werd gegeven door de zusters van het H. Kruis gesloten- Het tijdschrift „Kommeride Kirche" verboden. Het tijdschrift „Kommende Kirche" is door de Gestapo verboden. Het blad stond gunstig tegenover een vereeniging van alle Christelijke belijdenissen in Duitsch- land in een nationale kerk. Het tijdschrift stond onder leiding van'den evangelischen bisschop van Bremen, Weidemann, en ver klaarde antisemietisch te zijn en vijandig aan den geest der roomsch katholieke kerk, die ais „strijdig met den Duitschen geest" geoordeeld werd. Heti laatste nummer echter bevatte een klacht, dat „Duitschland thans geen Lu ther heeft en verplicht is zijn God te ver dedigen zonder een werkelijken Führer te hebben op religieus gebied;!' Het gevaar, zoo voegde de schrijver van dit artikel er aan toe, is dat luidruchtige formules van kleine godsdienstapostels en avonturiers ieder Duitscher beletten zich bewust te zijn van de grootheid van den religieuzen strijd;." Verder keerde het tijdschrift zich tegen sommige heidensche tendenties van het^ nationaal-'socialisme, en verklaarde: Men* kan den strijd voor de inwendige weder geboorte van Duitschland niet yan den Christus scheiden. Ongetwijfeld moet men in deze houding het motief zien voor het uitgevaardigde verbod. TEKORT AAN KOFFIE. In vele gevallen waren de winkels te Berlijn gisteren zonder koffie en moest den huisvrouwen meegedeeld worden, dat voor Woensdag geen nieuwe voorraden zouden aankomen. De officieele verklaring voor het tekort is, dat dit veroorzaakt is door moeilijkheden in de ruilovereenkomst met Brazilië.. Bijgevolg zal voor het eer ste kwartaal van 1939 slechts van de normale hoeveelheid koffie voor verkoop aan het publiek gebrand worden. NATIONAAL-SOCIALISTISCHE SPIONNAGE. De Daily Herald van gisteren meldde uit Kopenhagen inzake de onthullingen welke het blad verleden week heeft ge daan over spionnage door nationaal-soci- alisten, dat de gearresteerde advocaat Pontoppidan door middel van microfoons de gesprekken van Duitsche vluchtelin gen afluisterde. Eenige jaren geleden had een commissie gelden bijeen gebracht voor de inrichting van een lokaal, waar de Duitsche emigranten elkander konden ontmoeten/. Toevallig was een verdieping vrij van een gebouw aan het Raadhuisplein waar ook de advocaat zijn kantoor had. Deze werd gehuurd. De vluchtelingen kwamen er bij elkaar om hun vraagstukken te be spreken en te praten over de familiele den, die zij in Duitschland hadden achter gelaten en de behandeling, die zij er van de nationaal-socialisten ondervonden. Terwijl zij spraken, luisterden de advo caat en zijn vrienden, naar thans wordt beweerd, door middel van een luidspre ker. Het instrument was verbonden met ge heime microfoons, welke de advocaat in de groote zaal van de club had geplaatst. Op deze wijze moet volgens de Daily He rald veel bekend 2jjn geworden. RUITEN VAN POOLSCH CONSULAAT DOOR ROETHENEN INGEWORPEN. Het Poolsche telegraaf-agentschap Pat meldt uit Praag, dat gister een afdeeling miliciens ^der Karpatho-Oekrainsche re geering steenen hebben geworpen door de ruiten van het Poolsche consulaat te Sevïïus in Roethenië. De gendarmerie, die van het incident in kennis werd gesteld', weigerde op te treden, met de verklaring, dat het personeel het te druk had met den dienst. Naar aanleiding van dit inci dent heeft de Poolsche zaakgelastigde te Praag krachtig geprotesteerd en volledi ge genoegdoening geëischt van |de zijde der Tsjecho-Slovaaksche regeering en de Roetheensche regeering. De zaakgelastigde heeft, aldus Pat, verklaard, dat een ge deeltelijke genoegdoening door de Pool sche regeering niet aanvaard zal worden. ARRESTATIE VAN TURKSCHE AMBTENAREN VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. De Daily Telegraph meldt uit Istanboul, dat twee ambtenaren van het Turksche ministerie van buitenlandsche zaken ge arresteerd z(jn in verband met een trans actie van wapenen. Eenigen tijd geleden waren pogingen gedaan in de Vereenigde Staten veertig vliegtuigen te koopen, die bestemd waren voor Spanje, waarbij do cumenten werden voorgelegd, welke het deden voorkomen alsof de vliegtuigen be stemd waren voor de Turksche regeering. Verklaard wordt, dat de beide gearres teerde ambtenaren medeplichtigen zijn van een Turkschen zakenman, Ekrem Gueynuk, die, naar men gelooft, thans in een ziekenhuis te Nice (Frankrijk) wordt verpleegd. Zij zouden betrokken zijn bij het na maken van de handteekeningen van den Turkschen minister van buitenlandsche za ken, Shoekri en den minister van oorlog, Ozalp, op documenten, welke bestemd waren voor een Amerikaansche firma. Waarschijnlijk zal de Turksche regee ring de uitlevering vragen van Ekrem Gueynuk, die de voorzorg zou hebben ge nomen ook zijn familie uit Turkije naar Frankrijk te laten verhuizen. EEN POOLSCHE KERK TE MOSKOU HEROPEND. De Poolsche bladen maken heden mel ding van een vriendelijk gebaar der Sov jet-autoriteiten jegens Polen, daar de Poolsche kerk van Sfc. Petrus en Paulus te Moskou, welke op bevel van Yezjoff, den vroegeren volkscommissaris van bin- nenlandsche zaken, was gesloten, aan de Poolsche kolonie te Moskou is teruggege ven, teneinde er godsdienstoefeningen te houden. In het afgeloopen jaar was de kerk ge bruikt door de vereeniging van Poolsche communisten. GEVECHTS- EN BOMBARDEMENTS VLIEGTUIG GECOMBINEERD. Het A.N.P. meldt uit Washington: Het Amerikaansche luchtvaartcorps heeft ontwerpen in behandeling voor den bouw van een militair toestel, dat tegelijk als ge- vechts- en als bombardementsvliegtuig dienst kan doen. Men koestert van dezen „aanvalsbommenwerper" groote verwach tingen. Hij zal de kenmerkende eigenschap pen van het bestaande gevechtsvliegtuig en van het bombardementstoestel vereenigen. Op uitnoodiging van het corps hebben twaalf vliegtuigfabrikanten verleden jaar aan proefmodellen gewerkt. De inschrijvin gen moeten voor 8 Maart zijn ingediend. Het nieuwe toestel zal waarschijnlijk met twee motoren worden uitgerust. Militaire kringen gelooven, dat het toestel in staat zal zijn om zoowel machinegeweervuur af te geven als bommen te werpen, waarbij het een snelheid zou kunnen ontwikkelen van 575 kilometer per uur. WEDSTRIJDPROGRAMMA Z. V. B. Zaterdag. RCV 2—WWV; Serooskerke Vlissingen. Adspiranten: WalcherenRCS. Zondag: Vlissingen BZeelandia- Mid delburgEiland Boys. Ie kl. B: Goes 3lerseke; De Zeeuwen 3Kruiningen. 1 kl. C: Ria—Hontenisse; SVOBKW; Terneuzen 3Axel 2; PhilippineTern. Boys 2. Ie kil. D: Schoondijke 2Aardenburg; Oostburg 2Breskens 2. Ie kf. E: IJzendijke 2Breskens 3; Aar denburg 2Biervliet 2. Overgangski.: Middelburg 4Vlissingen 4; NieuwlandDe Zeeuwen 4; Eiland Boys 2RCS 3; KapelleCortgene. 2e kl. A: De Zeeuwen 5Vlissingen 5; Walcheren 3Domburg 2. 2e kl. B: Ria 2Hontenisse 3; SVO 2— BKW 2; Sluiskil 3Hoek; Corn. Boys 2 Terneuzen 4; Hontenisse 2Axel 3. 3e kl. A: RCS 4Middelburg 5; Zee landia 4—RCS 5; EMM 3—De Noorman nen 2. MIDDELBURGS ZWANEN. In de harde vorstperiode Donderdags op de schaats naar M'burg komende troffen wij de zgn. stadszwanen midden in Hooge- lande aan onder een heul op het jjs, al waar zij volgens anderen al 3 of 4 dagen doorbrachten, natuurlijk zonder voedsel en zoo goed als zonder water. Er waren, n.l. nog slechts twee kleine gaatjes in het ijs, welke in den volgenden nacht ook zouden dichtvriezen. Wij besloten dan ook, om ze van een wissen dood te redden ze mee te nemen naar de vest. Dit is dan ook ge beurd en daar knapten ze na wat voeder ontvangen te hebben weer spoedig op in het open water. Ik zou zoo zeggen, kunnen deze dieren met een weinig moeite niet in de vest worden gehouden? Het grootste gedeelte van het jaar leven ze in het wilde; tenslotte met het genoemde gevolg. Biggekerke. M. Kleinepler. Hoe slecht Nederland voor zijn oüjle gebouwen zorgde. In het Bouwkundig Weekblad „Archi- tectura" is opgenomen de tekst van een voordracht die mr. dr. E. J. Beumer ge houden heeft voor de Vereeniging „Hen drik de Keyser". Mr. Beumer sprak over het restaureeren van bouwwerken. „Archi- tectura" heeft deze rede nu geïllustreerd met vele afbeeldingen van in nood ver- keerende oude gebouwen: o.a. de Groote Kerk te Alkmaar, de Oude Kerk te Am sterdam, de Ned. Herv. kerken te Appin- gedam, te Holwierde bij Bierum (Gr.) en te Bierum, de St. Gertrudekerk te Geer- truidenberg, de Marekerk te Leiden en het Gravestein, de St. Stevenskerk te Nij megen, de St. Janskerk te Utrecht, de Groote of O.L. Vrouwekerk te T o 1 e n enz. „Het is een heele lijst, maar zij bevat nog op geen stukken na, de namen van alle bouwwerken, welker restauratie drin gend noodig is en die in de eerste plaats in aanmerking zouden komen, wanneer volgens de gedachten van den heer Beu mer, het restaureeren zou worden aan gepakt, aldus de redactie. Want, zoo ver volgt zij, al moge sinds de instelling van de Rijkscommissie en het Rijksbureau voor de Monumentenzorg het aantal bouwwerken dat gerestaureerd isi, groot zijn w.o. het aantal onderkomen bouw werken, dat dringend restauratie noodig heeft, is nog legio. Dat dit aantal zoo groot js geworden, is ongetwijfeld voor een groot deel te wijten aan het slechte onderhoud. De gebréken van de meeste oude gebouwen zijn slechts ten deele ouderdomsgebreken van de materialen, maar voornamelijk gebreken die door verwaarloozing van het onderhoud de oude materialen hebben aangetast en de con structie hebben bedorven. Het onderhoud der oude gebouwen moet veelal geduren de eeuwen reeds ondeskundig zijn ge weest. De eenvoudigste dorpskerkjes toch, zoo vervolgt het blad, thans schrikbarend on derkomen, hadden voor zoover ze goed waren gebouwd met behoorlijk onderhoud nog in een goeden staat kunnen zijn. Ze zijn dan van deugdelijke materialen ge construeerd, materialen die het op zich zelf een groot aantal eeuwen uithouden. De methode om de versterking der .con structies te zoeken in de toepassing van ijzeren ankers (een surrogaat) is helaas de meeste bouwwerken noodlottig gewor den. De gebreken door het slechte onderhoud ontstaan, zijn veelal van hetzelfde karak ter en gemakkelijk aanwijsbaar. Slechte goten, lekkage langs de penanten, inwate ring, roest, scheuren. De kwetsbare plek van ieder gebouw in ons klimaat was zijn gootlijst, is het nog. De lessen uit het ver leden gelden onverzwakt voor het heden. Behalve door het slechte onderhoud, is menig historisch bouwwerk bovendien ge havend door verandering. Ons voorge slacht heeft onze historische gebouwen vaaR toegetakeld. Het idee, te waardéeren, om de erfenis der vaderen ongeschonden aan het nage slacht over te dragen, lijkt, afgaande op sommige historische gebouwen, een in ventie van het tegenwoordige geslacht. Hoe talrijk zijn de gevallen waarin het onmogelijk is een dorspronkelijken toe stand van een bouwwerk te vinden (zelfs in gebouwen van eenvoudige ruimte-in- deeling) door aanbouwen, verplaatsing van ramen en deuren, dichtmetselingen en wat meer. Al is er steeds een algemeen gevoel geweest tot behoud van vroeger gemaakt werk, in vorige eeuwen waardeerde men waarschijnlijk méér het eigen werk dan dat der voorvaderen. Nu alles, waarmede oude gebouwen veranderd en toegetakeld zijn, geen nut meer heeft staat de kunst historicus voor raadselen en de archi tect die het gebouw moet restaureeren vaak voor groote moeilijkheden. En na tuurlijk heeft de van weinig respect ge tuigende veranderzucht het goed onder houden van het gebouw ook belem merd!' [Men zie ook het hoofdartikel van van daag Red.] JOODSCHE EMIGRANTEN. De Nederlandsche (c.h.) schrijft in vervolge op eerder door het blad gepubliceerde be schouwingen over de positie der Joden in Nederland thans iets over de emigranten, die zich in de jaren 1933 en volgende hier uit Duitschland hebben gevestigd. „Het ware volkomen onjuist deze vreem delingen met de Nederlanders van Jood- schen bloede te vereenzelvigen. De emi granten zjjn opgegroeid als Duitschers, al werden zij in hun land vooral in de laatste jaren niet gewaardeerd, zij zjjn gevormd door Duitsche overlevering, zeden en ge woonten. Tegenover Nederlandsche tradi tie en idealen, vormen en opvattingen staan zij vreemd. Sommigen van hen trachtten zich hier in te leven. Wij kennen er, die in de jaren van hun verblijf een voortreffelijk Nederlandsch leerden, waarin men den bui tenlander niet meer herkent. Verscheidenen wisten zich te vinden in den rustigen le- venstoon, welke hier van den beschaafden burger wordt verwacht. Maar er zijn ande ren. Amsterdam-Zuid schijnt een aantal dezer emigranten te herbergen, wier roep om hun onhoffelijke luidruchtigheid minder gunstig is. Zij vertoonen zich in bepaalde tramlijnen en in den zomer op de ter rassen van enkele café's hun tegenwoordig heid in luit-gesproken Duitsch kenbaar ma kende. Dr. Ritter, een vriend der Joden, heeft in „Het liberale Weekblad" indertijd (27 Mei jl.) reeds op dezen minder ge- wenschten toestand gewezen. Hij schreef daar in een opsomming van dingen, die het nationaal bewustzijn ondermijnen: „Dat nationaal bewustzijn wordt onder mijnd 't hooge woord moet er uit: door het ergerlijk gedrag van een aantal Duit sche emigranten, vooral te Amsterdam, die geen gelegenheid laten voorbijgaan hun Duitsche luide uit te spreken en altijd weer de opmerking plaatsen: „Aber bei uns war es besser!", aldus het volk dat hun uitstiet lovend boven het volk, dat zijn brood met hen deelde. Wij gelooven, dat het goed is openlijk neer te schrijven, dat dr. Ritter allerminst de eenige is, die zich aan het gedrag dezer emigranten heeft gestooten. Wij hebben overeenkomstige opmerkingen van meer dan één zijde gehoord. En wij hebben de zelfde ervaring gehad als waarvan dr. Rit ter getuigde toen hij zijn boven aangehaal de klacht liet volgen door de woorden: „Het was voor ons een ware verkwikking in een millieu van Nederlandsche Joden groote verontwaardiging te ontmoeten over dat gedrag, en wij zijn ervan overtuigd, dat wij in de Nederlandsche Joden bondgenoo- ten vinden in onzen strijd voor het positief Nederlandsch nationale wezen, waarbinnen de Jood geëerd en veilig is". Wij achten het van de grootste beteeke- nis, dat tegen het provoceerend optreden van de enkelingen in het belang van velen wordt opgetreden: een wenk van de Vreemdelingenpolitie in gevallen, die daar toe aanleiding geven, zou hier misschien opvoedend kunnen werken. Dit is het belang van de Nederlandsche volksgemeenschap in haar geheel, welke gaarne geneigd is tot het verleenen van gastvrijheid, maar van haar gasten mag verlangen, dat zij zich in haar midden in kalme gematigdheid bewegen. Dat is het belang, speciaal van de Neder landsche Joden, die beschermd moeten blij ven tegen de valsche gedachte, dat de Jood van nature zulk een minder aantrekkelijk wezen zoude zpn. Wij gelooven trouwens, dat indien deze emigranten onder andere levensomstandigheden hadden geleefd dan hun ten deel zijn gevallen, hun geheele le venshouding zich anders zou hebben ont wikkeld. Ieder opvoeder weet, dat een sfeer van wantrouwen en verachting een zeer ongunstige is voor de ontplooiing der per soonlijkheid. Ook in 't belang der emigranten zelf schijnt het ons, dat aanstoot worde ver meden. De klacht geldt niet de meerder heid, maar de opzien-barende enkelingen onder hen. Intusschen schijnt het ons juist met het cog op de omstandigheden, welke wij heb ben geschetst, van een goed beleid te ge tuigen, dat de regeering de emigranten der laatste maanden, voor zoover daartoe aan leiding is, in kampen onderbrengt. Wij hebben dat denkbeeld aanstonds gesteund, juist ook om wrijving tusschen deze vreem delingen en Nederlanders te voorkomen. Ten slotte zouden wij er op aan willen dringen, dat ter zake van de naturalisatie van emigranten met groote omzichtigheid worde te werk gegaan. De termijn van 5- jarige vestiging verstrijkt voor velen van hen in de komende jaren. Slechts zij, van wie men, op grond van de beheersching van de Nederlandsche taal en de aanpassing aan de Nederlandsche zeden, en begrippen mag aannemen, dat zij met ons volk één zullen worden, dienen voor naturalisatie in aan merking te worden gebracht. Wij achten deze gedachten in geen enkel opzicht in strijd met ons vroeger, naar aan leiding van de Jodenvervolgingen in Duitschland, gevoerd pleidooi om hulp te verleenen zooveel maar verantwoord was. Het was en is onze taak uitredding te ge ven aan hen, die in nood zijn en het ver heugt ons, dat ons volk getoond heeft dien eisch te verstaan. Maar wij willen daarbij ons zelf blijven. Vrij van elementen, die onzen volksaard vreemd zijn". i i— WOENSDAG II JANUARI. HILVERSUM I 1875 EN 301,5 M. VARA-Uitz. 10,00—10,20 vm. en 7,30— 8,00 VPRO. 8,00 Orgelspel. (Om 8,16 Ber.) 8,30 Gram. 9,30 Keukenpraatje. 10,00 Morgen wijding. 10,20 Prog. voor Arbeiders in Con- tinubedr. 11,40 Causerie. 12,00 Gram. (Om 12,15 Ber.) 12,30 OrgelspeL 1,00—1,45 VARA-ork. 2,00 Voor de vrouw. 3,15 Voor de kinderen. 5,30 Gram. 6,00 Ramblers. (Om 6,28 Ber.). 6.40 Causerie. 7.00 VARA- Kalender. 7,05 Felicitaties;. 7,10 Vocaal conc. 7,30 Causerie. 8,00 Ber. ANP, 8,15 Voor schakers. 8,16 VARA-ork;. 9,00 Caba ret (opn.) 10,00 Ber. ANP. 10,05 Viool en piano-. 10,40 Gram. 11,00 Causerie. 11,15 Zang en piano. 11,3012,00 Gram. HILVERSUM H 415,5 M. NCRV-Uitz. 6,30—7,00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8,00 Schriftlezing, meditatie,. 8,15 Gram. (9,309,40 Gelukwenschen)10,30 Mor gendienst. 11,00 Gram. 11,15 Zang met piano en gram. 12,00 Ber. 12,15 Solisten- conc. 1,00 Gram,. 1,30 All Round Sextet en gram. 2,30 Voor jeugdige postzegelver zamelaars. 3,00 Verv. conc. en gram. 4,00 Gram. 4,45 Gelukwenschen, 5,00 Voor de kinderen. 5,45 Gram. 6,00 Land en tuin- bouwuitz. 6,20 Gram., ber. 6,30 Taalles en causerie. 7,00 Ber. 7,15 Muz. causerie: 7,45 Causerie. 8,00 Ber. ANP. 8,15 Propagan- da-Ketting-Avond. 10,00 Ber. ANP, actu eel halfuur. 10,30 Leden NCRV-ork;. 10,45 Gymnastiekles. 11,00 NCRV-ork. 11,25 Gram. 11,5012,00 Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11,25 Viool. 11,50 Arthur Dulay kwintet. 12,20 Zang en pi ano. 12,50 Gram. 1,05 Hoorber. (Opn.) 1,20 Gram. 2,00 Declamatie. 2,203,20 Whinya- tes strijkkwartet en soliste. 3,25 Uit Pa rijs: Derveaux-ork, 4,05 Doedelzak. 4,20— 5,10 Vesper. 5,20 Gram. 5,40 Jack Payne's Band. 6,20 Ber. 6,40 Reportage. 6,55 Gram. met toel. 7,20 Ystelyfera Town Prize Ork. en Ystalyfera Public Prize ork. m.m.v. so list. 8,05 Actueel progr. 8,35 Symphonie- ork. m-m.v, solisten en koor. (9,059,25 Ber.) 10,40 Leslie Bridgewater Harp Kwintet. 11,20 Oscar Rabin and his Roma ny Dance Band. 11,5012,20 Jazzmuz. (gr. pi.) RADIO PARIS 1648 M, 9,05 en 10,00 Gram. 11,20 Derveaux-ork,. 12,30 Zang. 1,10 Andolfi-ork. 2,35 en 3,30 Gram. 3,50 Zang. 4,05 Cello. 5,05 Piano. 6,50 Gram. 7,50 Koorconc. 8,35 Piano. 8,50 Orgelspel. 9,20 Variété. 10,50 Gram,. 11,2011,35 Gram. KEULEN 456 M. 5,50 Rheinische Lan- desork. 7,50 Gram. 11,20 Fabrieksork, 12,35 Sted. Ork. van Bunzlau. 1,30 Pop. conc. 2,40 Gram. 3,20 Leo Eysoldt's or,k„ schrammelensemble en solisten. 5,55 Kre- felder Mannenzangver. 6.35 Gram. 7.30 Et- té's ork. 8,30 Volksmuz. 9,35 Ork. en so list. 10,2011,20 Amusementsork.mando- lineork. en solisten. BRUSSEL 322 EN 484 M. 322 m: 12,20 Gram. 12,50 en 1,30 Dans- ork. 1,502,20 Gram. 5,20 Borovsky-trio. 6,50 Gram. 7,20 Dansork 8,20 en 9,20 Bel gisch Nationaal ork. en solisten. 10,30 Folkloristisch progr. 10,5011,20 Jazzmuz. (gr. pi.) 484 m: 12,20 Gram. 12,50 en 1,30 José Schnydersork,. 1,50—2,20 Gram. 5,20 en 6,00 Paul Godwin's ork. 6,35 Gram. 7,05 Zang. 7,35 Gram .8,20 Sarba-ork- en so list. 9,05 en 9,45 Ork. 10,30—11,20 Gram. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7,30 Weensch Symphonie or,k. m.m.v. solist. 8,20 Hoorber. 9,20 Ber. 9,50 Viool en viola. 10,05 Ber. 10,20—11,20 Zie Keulen- GEVONDEN VOORWERPEN TE MIDDELBURG. Te bevragen aan het Bureau van Politie te Middelburg des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags van 6 tot 8 uur n.m.: vulpotlood, huissleutel, damesportemon- naie, heerenhandschoen, dameshandschoen, padvindersriem, zwart fluweelen reticules, rjjwielhandbeschermer. Bij vinders: portemonnaie, I. Poortvliet, Spanjaardstraat 24; wanddoekje met speld, Chr. Zeeveld, Koningstr. 8; kinderporte monnaie, H. Raats, Noordsingel 92; porte monnaie met inhoud, Bastiaanse, L. Viele 7; alpinomuts, J. de Kujjper, Pottenbakkers singel 8; Alpinomuts, Jannetje Munter, p.a. J. 't Gilde, Havendijk, rijwielbelasting- merk, D. Hendrikse, Stationsstr. D 77, Dom burg; kinderportemonnaie met inhoud, P. Koole, K. Delft 34; handschoen, mej. Meeuwse, Veersche singel 90; portemon naie met inhoud, Postkantoor, L. H. H. Parren; portemonnaie, L; Joosse, Hoog straat 19; portemonnaie met inhoud, Jo Verhage, Noordstraat 26; vulpen tevens pot lood, Marinus Schot, Zandstr. 7; kinder muts, J. de Jonge, Balans 27; handschoen tje, E. de Jonge, Balans 27; mantelband, C. de Nood, Volderjjstr. 25; deksel van melk bus, J. Kuiler, Blauwedijk 5; dameshand schoen, W. Kuzee, Segeersweg 52; rijwiel- belastingmerk (kosteloos), Kees Valk, Dampoortstr. 8; fantasiebroche, L. Brou wer, Zandpunt A 228, Serooskerke; dames- portemonnaie, Frits Vlugter, Stationsstr. 13; rijwielbelastingmerk, J. Plansoen, Lage- weg, E 215, 't Zand; grammofoonplaat, M. Dunnes, Turf kade 35; eind touw, J. Mande- maker, Zach. Jansenstr. 38; bankbiljet, C. Westdorp, Rozenstraat 19; rijwielbelasting merk, P. Buijs, Breeweg D 237, 't Zand; damesdas, Rozemond, Gravenstraat 43; kin derhandschoentje, P. Dekker, Nadorstweg 9; heerenhandschoen, A. Willems, Noord- weg A 19, St. Laurens; rieten stoel, bode Louws, Noordstraat A 99, Grijpskerke; ceintuur, B. Sierag, L. Giststraat 18; lips- sleutel, J. den Hollander, Seisstraat 13; jon gensmuts, G. Janse, Koestraat 1; rijwielbe lastingmerk, F. de Troije, Karelsgang 1; duimstok, H. Louwerse, Heerengracht 18; rijwielbelastingmerk, A. Jobse, Noordweg 106, dameshandschoen, Tannie de Kubber, Zach. Jansenstraat 11; portemonnaie met inhoud, P. Burgs, Schoorsteenvegerssingel 66. De Districts-arbeidsbeurs voor Mie ge meenten op Walcheren; N.- en Z.-Bevelend, Schouwen en Duiveland, zendt ons de vol gende aanvragen: Binnenland 's HERTOGENBOSCH: 2 bekw. pijpen- leggers moeten bekend zijn met scheeps werk; en 1 of 2 bekw. monteurs, volledig bekend met scheepsmach.bouw; dad.; 0.400.60 per uur, naar gelang van bekw.heid; voor minstens 4—5 maanden; alleen bekw. vaklieden anders onnoodig te solliciteeren. UTRECHT: voor machinefabriek, 2 zeer bekw. machine-bankwerkers, moeten be slist op machinefabriek gewerkt hebben; dad.; 54 ct. per uur. UTRECHT: voor fabriek van gouden ringen, ringenmaker (massieve ringen) moet beslist bekw. vakman zijn en be trouwbaar; dad.; loon n.o.t.k.; bij gebleken geschiktheid voor vast. LEIDEN: een leider voor de centr. werkpl.; candidaten moeten technisch on derlegd zijn in het metaal- en bouwvak en krachtens hun opleiding en vroegeren werkkring geschikt zijn leiding te geven aan werkbazen en jeugdige werkloozen; salaris 32.50 per week soil, met vermel ding van leeftijd, vroegere betrekkingen, diploma's en getuigschritfen. Buitenland: MEXICO. Voor steengoedfabriek te Mexico (stad) een 2e vormer (voorman), moet goed met arbeiders kunnen omgaan. Het salaris is om te beginnen 300 Mex. Pesos (thans on geveer gelijk aan 35 per week met vrij wonen L De reis en de immigratiekosten worden door den werkgever betaald. Liefst ongeh. personen, zoo mogelijk Duitsch sprekend. Verdere inlichtingen verstrekt de Districts-Arbeidsbeuirs Mid delburg. Alle aanbiedingen uitsluitend aan de PI. Organen der Arbeidsbemiddeling. Hulst, 9 Jan. Aanvoer ruim, handel onveranderd. Gerst 88.15, rogge 7.607.75, haver 6.256.40, erwten 9.2510, bruine boonen 2830, lijnzaad 89. MIDDELBURG. Dl 10 Jan. Evangeliepredik. spr. de hrn. v|d Leij en Durma, Bogardz. 20 h. Dl 10 Jan. Gen. Rep. Feestconc. t. g. 50 j. bestaan Ver. v. Instr. Muziek; Con certzaal 20.00 h. WO 11 Jan. Feestconc. t.g. 50 j. best. Ver. v. Instrum. Muziek; Concertz. 20 h. WO 11 Jan. Herhaling Uitv. ,,'t Over schotje"; Schuttershof. WO 11 Jan. Ledenverg. Groene Kruis Vereen. Hotel De Burg 16.30 h. GOES BIOSCOPEN. ELECTRO, Midd. VR 6—DO 12 Jan.: „Het meisje van gisternacht" en „Andalusische Nachten", 20.00 h. ZO 15.00 h. matinée. CITY, Midd. VR 6—DO 12 Jan: „Geheime zender L. B 17" en „De Huwelijks dokter", 20.00 h. ZO 15 h. matinée. GRAND THEATER, Goes VR 6-DI 10 Jan. „Jij en ik" en „Een dame is aft niet",. 20.00 h. ZO 15.00 h. matinée,

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6