Instantine DB Op elke wond ZEELAND. MIDDELBURG. BUITENLAND. 7 /S van nftayüw V. Ajdfxt De Koningin naar Middelburg GOES. ZUIDBEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. LOOP DER BEVOLKING. HET INCIDENT VAN MUNKACS GEREGELD. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER DINSDAG. DUITSCHLAND. ENGELAND Chamberlain en Halifax naar Rome vertrokken. Demonstraties op het station. HET OFFENSIEF DER REPUBLIKEINEN IN ESTRAMADURA BALKAN. ITALIË. PALESTINA, ZUID-AFRIKA ZUID-AMERIKA JAPAN, Het moderne pijnstillende middel (Ingez. Med worden geacht, van dien maatregel wordt afgezien. De genomen maatregel heeft tot strek king om zoo goed mogelijk te verzekeren, dat asylverleening op geordende en ver antwoorde wijze geschiedt. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin om na de tewaterlating van de motormailboot „Koningin Emma" te Vlis singen Zaterdag a.s. per auto naar Middel burg te rijden, om in de ambtswoning van den Commissaris der Koningin met de zen 'besprekingen van verschillende provin ciale aangelegenheden te voeren. De verkoop van de Weldadigheids postzegels en briefkaarten door het desbe treffende comité heeft 1905.56 opgebracht. Cursus middenstandsdiploma algemeene handelskennis. Op initiatief van den Chr. Besturenbond werd gisteravond in de „Prins van Oran je" een vergadering gehouden, waarin de heer P. I.'Hamming uit Vlissingen sprak over de wönschelijkheid van een cursus in algemeene handelskennis. Vooral wees spr. op de groote beteeke- nis van en erkenden cursus. Zulk een erkende cursus kan alleen gegeven wor den door een afdeeling van een der drie landelijke middenstandsorganisaties, 'niet door een plaatselijke, zelfstandige midden- standsvereeniging als „Handelsbelangen" of een particulier. Tot het tijdstip, waarop de afd. Goes van de Chr. Middenstandsvereeniging is geconstitueerd, zou de cursus kunnen wor den ondergebracht bij de afd, Vlissingen van deze vereeniging, die ook reeds een bloeienden cursus heeft. Nadat nog een geanimeerde bespreking was gevolgd, werd besloten dat een com- jnissie zal worden gevormd, die de noo- dige voorbereidende maatregelen zal ne men- om ook in Goes een dergelijke erken de cursus te vestigen. 'S-HEER-ABTSKERKE. Gisteravond werd alhier een commissie gevormd, die feestelijkheden zal organiseeren voor den dag dat de nieuw benoemde burgemeester zal worden geïnstalleerd. Deze commissie zal bestaan uit de volgende personen: M. P. Kiel, M. Remeynse, B. Markusse, P. Ha- rinck, P. Drygers, M. H. van Liere, A. Min- naard, J. Harthoorn en A. Hirdes. Waarschijnlijk zal de installatie plaats hebben op 17 Januari, doch vast staat dit nog niet. DRIEWEGEN. Ter gelegenheid dat kleinkinderen aanwezig waren zou de vrouw van den heer W. Maandagmiddag koeken bakken. Zoodoende werd een pan vet gesmolten op de kachel. Plotseling een hevigen knal de kamer vol vlammen en rook. De schoorsteenlooper die ras in brand vloog werd ijlings door de vrouw afgenomen en in de kachel geworpen. Het ongeval liep af zonder verderen brand te veroorzaken terwijl voor zoover ons be kend is ook geen persoonlijke ongelukken plaats hadden. De oorzaak wordt aan de pan geweten, deze was namelijk gesoldeerd. Door de hitte der kachel is het soldeersel gesmolten, zoo dat er een gaatje in de pan ontstond, waar door het vet in het vuur liep. IJZENDIJKE. Jaarvergadering der Var kensverzekering „Steunt Elkander". Dit maal was de vergadering niet een traditi- oneele jaarljjksche bijeenkomst, wijl het 40- jarig bestasn der vereeniging en tevens het 40-jarig secretaris-penningmeesterschap van den heer A. Theri werd herdacht. Bij monde van den voorzitter M. Willemsbn werd den jubilaris, als blijk van de groote erkentelijkheid der leden een fraaie fau teuil alsmede een bijzonder mooie vulpen aangeboden. De heer Theri werd vervolgens bij accla matie als bestuurslid herkozen. Uit de rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar bleek een goed slot van 106 waarmede de reserves der vereeniging thans zijn aangegroeid tot 4522. Het aan- al leden bedraagt 167. Gemiddeld waren 236 varkens verzekerd terwijl voor gestorven dieren 99 werd uitbetaald. Voor 1939 werd de uitkeering vastgesteld op 50 ct. per kg bruto terwijl de premie gehandhaafd bleef op 1 KLOETINGE. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. jl.2170 perso nen (1038 m. en 1132 v.) Er werden in 1938 geboren 17 jongens en 23 meisjes; vestigin gen 75 m. en 110 v. pers.; overleden 9 m. en 10 v. pers.; vertrokken 75 m. en 92 v. pers. (Bevolking einde 1937: 2131 personen.) EEDE. De bevolking dezer gemeente be droeg op 31 Dec. jl.: 1139 personen (586 m. en 553 v.) Er werden in 1938 geboren 13 jongens en 9 meisjes; vestigingen 11 m. en 17 v. pers.; overleden 4 m. en 4 v. pers.; vertrokken 13 m. en 22 v. pers. (Bevolking einde 1937: 1132 personen). OOSTBURG. De bevolking dezer gemeen te bedroeg op 31 Dec. jl.: 2712 personen (1322 m. en 1390 v.) Er werden in 1938 ge boren 23 jongens en 21 meisjes; vestigingen 70 m. en 91 v. pers.; overleden 14 m. en 26 v. pers.; vertrokken 91 m. en 108 v. pers. (Bevolking einde 1937 2746 personen.) Een neutrale zone Te Praag is gisteravond een bericht bin nengekomen van generaal Svatek, den com mandant van de twaalfde Tsjecho-Slovaak- sche divisie, die de onderhandelingen over de liquidatie van het incident bij Munkacs heeft gevoerd. De Hongaarsche officieren hebben erin toegestemd dat een neutrale zone tusschen de beide linies gevormd zal worden. Deze nieuwe toestand zal gelden van 11 Januari 8 uur af. Het is vooral de bedoeling te voorkomen aldus wordt nader aan de N.R.C. gemeldt, dat ongeregelde formaties uit beide landen op elkaar kunnen schieten. Daarom moeten thans de officieele troepen van beide staten verhinderen daf dergelijke formaties de neutrale zone betreden. De gevangenen die aan beide zijden ge maakt zjjn zouden heden worden uitgewis seld. Men zal er zich wellicht over verbazen dat een compagnie van het Tsjecho-Slo- vaaksche leger dat den vorigen zomer zoo groote bewijzen van discipline heeft ge toond, zich bij Munkacs heeft laten verlei den tot zulk een krachtige actie. Men be denke echter wel, dat er groot verschil in de omstandigheden bestaat: dezen zomer heeft men -de troepen aan de Duitsche grens met allen nadruk bezworen, indien zij werden aangevallen, strikt de bevelen van hoogerhand te gehoorzamen, en zich in be paalde gevallen zelfs niet te verweren. Een groote en voor Tsjecho-Slovakije vernieti gende oorlog kon het gevolg zijn van een onberaden actie. Thans echter bevinden de troepen zich in onherbergzaam gebied, het is koud, de stem ming is wellicht eenigszins geprikkeld. Wordt er onder deze omstandigheden aan de grens geschoten, dan is het begrijpelijk, dat die reactie niet zoo gematigd is. Bo vendien voelt men zich militair tegenover Hongarije de meerdere en men heeft het gevoel dat Duitschland, hoewel dat uit de Duitsche perscommentaren van de laatste dagen niet overduidelijk bleek, met de Tsje chen en Slovaken sympathiseert. Wanner het de bedoeling van Hongarije is de incidenten in dit gebied als argument te gebruiken, voor de. gemeenschappelijke grens met Polen, is men te Praag nog steeds overtuigd, dat Duitschland zich krachtig tegen het Hongaarsche streven zal verzetten. HONGARIJE ERKENT MANTSJOEKWO. Tsjang Tsjing-hoei, de eerste minister van Mantsjoekwo heeft vandaag van de Hongaarsche regeering de mededeeling ont vangen, dat Hongarije Mantsjoekwo for meel erkend. Deze mededeeling is te Hsingking offici eel gepubliceerd. De Spaansche burgeroorlog. HET REGEERINGSOFFENSIEF IN ESTREMADURA. Het offensief der regeeringstroepen in Estremadura, dat als een antwoord op het offensief van Franco in Catalonië kan gelden, heeft den linkschen weer eenige successen gebracht. Het uitgangspunt van het republikeinsche offensief, dat verle den week werd ingezet, was het stadje Valsequillo. Sindsdien is het linksche front, zooals bijgaand kaartje doet zien, uitge breid tot over de rivier de Zujar. Twee colonnes trekken deze rivier over in de richting van den straatweg naar Castuera. Twee andere colonnes richten zich zuidwaarts. Zij omsingelen Penarroya en trachten stelling te nemen op de heu velkammen van de Sierra de les Santos. Een derde colonne beweegt zich in de rich ting van Espiel, zoodat de geheele bewe ging een weloverwogen plan inhoudt. In het communiqué der regeering wordt verklaard, dat de regeeringstroepen, na het verzet der rechtschen te hebben ge broken, in de richting van Monterrubio oprukten en zelfs deze stad reeds hebben bezet. Dit is echter nog niet bevestigd. De linkervleugel, die in Z.W. richting oprukt, heeft de stad Azuaga, 60 mijl ten N.W. van Cordova, ingenomen en de toe gangswegen tot Valverde bezet. De regeeringstroepen in den sector vai Fuente Ovejuna hebben hun druk verhe vigd in het Noordoosten en den greep om Penarroya vernauwd. De regeeringscolon- nes ontplooien zien waaiersgewys, wamv, zjj een aanval deden, tegelijkertijd op de rechter en de linkerflanken van den te genstander in dezen sector. De rechtsche opmarsch in Catalonië. Havas meldt uit Burgos, dat de recht sche troepen het dorp Mollerusa aan den weg LeridaCervera bezet hebben. De spoorlijn van Lerida naar Barcelona is thans over een lengte van 25 km in rechtsche handen. Radio Nacional heeft om half een van nacht een officieel communiqué uitgezon den, waarin wordt gezegd: in den sector van Monterrubio hebben de rechtsche troepen acht Russische tanks buitgemaakt Meer dan 3000 dooden heeft de vijand op het slagveld achtergelaten. In Catalonië hebben de rechtsche troe pen zeven dorpen bezet en 1.427 krijgsge vangenen gemaakt. De sterkte der Italiaansche troepen. Van zeer bevoegde zijde wordt uit Sar- ragossa medegedeeld, dat de sterkte der Italiaansche troepen, die deelnemen aan het offensief in Catalonië niet grooter is dan 16 315 man op een totaal van 352.000 man. Het onder bevel van den Italiaan- schen generaal Gambara staande leger korps der „pijlen" omvat vier divisies: de zwarte, de blauwe en de groene pijlen en de divisie Littorio. De Spanjaarden zou den in al deze vier divisies in de meer derheid zijn. Verliezen der Italiaansche macht. lucht- Amsterdam 1936-3% 101% Zeeuws. Hyp. B-3% 100%—100 Cities Service Cy. P. 1958 5 51% ^50% A Amsterd. Bank 134%136% A Ned. Gist- en Spiritus! 498—494 A De Schelde N.B 45%45 C Am. Smelt en Re! 38%37% a uorn. bum. H.M 176%175% A Houth. Alberts 100100 C Union Pac. Rr. 7372% C In! Nickel Cy. 40%^40% Ned 38 j.Uou>-3 rü0?8iOU O. Indië 37 1000-3 99%—99% Engeland 1960-90 4 75%—76 A Koloniale Bnk. 157%156 A N.I. Hbk. 600 129%129 C Ned H. M. 1000 144143 A v. Berkels Pat. 48%49% C Calvé-Delft 89 A Philips Gem. B. afg. 212%209-11 C Unilever 139%—139-% C Am. Car Foundry 23%—23%-24 C Anaconda Cop. 25%—25%-% C Bethlehem St. 5655%-56% C Kennec Copper 30%300%-% C Rep. Steel 17%—17%-% C U. States St. C. 50%—50-% C North Am. Cy. 17%—17% A Kon. Petr. Mpij. 324316%-19 C Contin. OU Cy. 21%—21% C Phülips Petr. Comp. 30%39% C SheU Union O.C. 10%—10%-% C Tide Water Ass. OU 10%—10% A Ned. Scheepv. U. 114%—114% A H.V. Amsterdarm 442438-43% A Java Cult. Mij. 192-194-95% A N.I. Suiker U. 205-208-09% A Deli Batavia 202203 C DeU Mij. 1000 257-253-55 I Amerika - Unilever Markt - Rubber Koninkl. (Wettig Suiker HVA Philips Industrie - Obl.Markt Tabak Schepen gedeponeerd.); A Senembah 237—231 C Baltimore en Ohio 5%5%-5% C Southern Pac. Cy. 14%14%-% A Southern Rlw. 1515% A Amst. Rubb. C. 213212%-15 A Deli-Bat. Rubb 153%—147% A Hsesa Rubber 122%—124% A Serbadjadi S.R. 104%—105 WISSELKOERSEN. Hedem Gister. Londen 8.58% 8.59% Berlijn 73 72 73.70 Parijs 4.85% 4.85 Brussel 31.06 31.05 New-York 1.83% 1.83% In een officieel communiqué wordt te Rome medegedeeld, dat de verliezen der Italiaansche luchtmacht in Spanje op 1 Januari 1939 72 jagers, 9 bommenwerpers en 2 verkenners bedroegen, Luchtbombardementen. Bij een gisteravond op Barcelona ge- richten luchtaanval is de chefmachinist van het Britsche ss „Aylesford" gedood De Engelschman bevond zich tijdens het bombardement in de havenwijk. Hij rende naar een onderkomen, toen hij door de ontploffing van een bom doodelijk getrof fen werd. Volgens de laatste berichten zijn bij den aanval, zes personen gedood en 20 personen onder wie vier vrouwen, gewond. Rechtsche luchtbombardementen hebben te Tarragona drie dooden en vijf gewon den en te Reus een doode en drie gewon den gemaakt. RUBLEE C.S. TE BERLIJN AANGEKOMEN. De voorzitter van het internationaal vluchtelingen-comité, de Amerikaan Ru- blee is vanochtend vergezeld van twee hel pers, de heeren Pell en Cotton te Berlijn aangekomen. Rublee heeft tegenover Reu ter verklaard: „Wij zijn naar Berlijn geko men om de besprekingen voort te zetten, welke wij met Schacht te Londen hebben gehad." (Over de mogelijkheid van een om vangrijke emigratie van Joden Red.) Rublee weigerde echter iets te zeggen over de andere personen, die hij te Berlijn zal ontmoeten. Hij zeide, dat de besprekin gen morgen zuUen beginnen. Men verwacht geen mededeeling over het resultaat der besprekingen van Rublee, zoo lang hij nog te Berlijn zal zjjn. Men gelooft dat hij aleer hij eenige verklaringen zal afleggen, rapport zal willen uitbrengen aan de intergouvernementeele commissie. De Engelsche minister-president Cham berlain en de minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax zijn vanochtend elf uur uit Londen naar Rome vertrokken. Zij wer den uitgeleide gedaan door sir John Simon en een aantal andere ministers. Bij zijn ver trek legde de minister-president geen ver. klaring af. Op eenigen afstand van het perron in de hal van het station hebben werkloozen be toogd. Men riep: „Help de werkloozen niet Mussolini." Een aantal werkloozen droeg een zwarte doodkist, waarop stond: „Hij kreeg geen hulp in den winter". De po litie raakte slaags met de betoogers en toeschouwers mengden zich hierin met de kreet: „Wapens voor Spanje", en ook „Helpt de Tsjechen". Velen toonden de gebalde vuist. DOOR DE REPUBLIKEINEN HEROVERD I \NAT!0NALEN 5 WEER EEN BETOOGING IN DOWNINGSTREET. Reuter meldt uit Londen: Vierhonderd Londensche communisten zijn gisteravond in optocht naar Downing- street getrokken, om bij de ambtswoning van den ministerpresident een brief af te geven, waarin geprotesteerd wordt tegen Chamberlains reis naar Rome. De politie belette den betoogers den toegang tot Dow- ningstreet, doch aan een deputatie werd toegestaan, aan de ambtswoning van Cham berlain een brief af te geven, waarin ge- ëischt wordt, dat aan Franco geen bellige- rentenrechten zullen worden toegekend en aan de Spaansche regeering het recht zal worden verleend om wapens te koopen. Er deden zich geen wanordelijkheden voor. AANSLAG OP KONING CAROL GEPLEEGD. Honderden arrestaties onder aan hangers van IJzeren Garde. In vrijwel alle grootere plaatsen van Roemenië en in het bijzonder in Boeka rest en in Zevenburgen zijn sinds Zater dag honderden personen gearresteerd meldt het „Volksblad". Aanleiding hiertoe is een bomaanslag geweest, die naar thans bekend wordt, Vrijdag of Zaterdag op koning Carol is gepleegd. Niet alleen echter in het koninklijk pa leis te Boekarest, maar ook in eenige voorsteden van de hoofdstad zijn helsche machines ontploft. De raddraaiers van het complot moeten in de gelederen van de zoogenaamde opgeheven IJzeren Garde en, naar verzekerd wordt, ook in de on middellijke omgeving van den Koning zelf worden gezocht. Daar echter tot dusverre geen officieel bericht hieromtrent is uitgegeven, doen allerlei wilde geruchten de ronde en is in het geheele land een paniekstemming ontstaan, daar men een opstand van de Garde-aanhangers vreest. Reuter meldt nog, dat koning Carol van Roemenië en prins-regent Paul van Zuidslavië op een boerderij nabij Banlor, in de grensstreek van Transsylvanië heb ben beraadslaagd. Politieke kringen verwachten, dat be langrijke gedachtenwisselingen geschieden zullen. De houding van Zuidslavië en Roemenië jegens de dictatoriale landen is op dit oogenblik van bijzonder belang en men verwacht, dat Ciano binnenkort een bezoek zal komen brengen aan Belgrado. EX-KONINGIN VAN SPANJE NAAR ROME VERTROKKEN. In Spaansche kringen te Londen wordt medegedeeld, dat de ex-koningin van Spanje naar Rome is vertrokken, waar haar schoondochter, de prinses van Astu- rjë een blijde gebeurtenis verwacht. DE BESTRIJDING VAN HET TERRORISME. Weerlegging van valsche beschul digingen van de Britsche troepen. Het Britsche departement van oorlog heeft gisteravond een officieele verklaring uitgegeven over den toestand in Palestina, met het oog op de ongegronde beschuldi gingen, die door personen en organisaties, welke onvriendschappelijk gezind zijn je gens Engeland, per radio uitgezonden wor den, betreffende wreedheden der Britsche troepen in Palestina. De verklaring geeft een uiteenzetting van den Palestijnschen toestand, waarbij er op gewezen wordt, dat daar geen rebel lenleger in den gewonen zin van het woord opereert, maar dat rebellen en vreedzame bevolking onontwarbaar vermengd zijn. Waarschijnlijk zijn er niet meer dan 1000 tot 1500 actieve rebellen, in kleine groepen onder verschillende leiders over het ge heele land. De algemeene politiek der re bellen wordt min of meer geleid door den Moefti en het Arabische hooge comité, maar in Palestina zijn de vechtende lei ders practisch onafhankelijk in eigen streek. De verklaring geeft vervolgens een ka rakteristiek van de twee voornaamste lei ders, Abdoel Rahim Ellaj Mahemed, titu lair opperbevelhebber, die in Savaria ope reert, en Aref, die hel bevel voert over in aantal bijna even groote benden in" het zelfde gebied. Zij staan op slechten voet met elkander en herhaaldelijk zijn bijna openlijke vijandelijkheden tusschen hen ontstaan. Wat het optreden der troepen betreft, wordt uiteengezet, dat ihet voornaamste probleem is de rebellen te identificeeren in (Ingez. Med.lL de dorpen en steden, waar zij ongewapend onder de bevolking vermengd zijn. Ge woonlijk wordt daarom een cordon ge trokken rondom een streek. De bewoners worden gewaarschuwd, dat ieder die door het cordon breekt gevaar loopt neerge schoten te worden. Honderden dorpen zijn in de laatste zes maanden zoo doorzocht en veilig kan worden aangenomen, dat wie door het cordon heenbreekt daar goede redenen voor heeft. Waarschijnlijk echter vormen de gevallen, waarin „cordonbre kers" neergeschoten werden, de basis voor propagandaverhalen, volgens welke Ara bische gevangenen in koelen bloede wor den neergeschoten, waarna gemeld zou worden, dat zij op de vlucht neergeschoten zijn. Na het vestigen van het cordon, wordt de streek systematisch doorzocht naar ver borgen wapens enz. waarbij alle maatre gelen genomen worden tegen plundering of moedwillige vernieling. De dorpspolitie en de dorpsmoekhtar begeleiden de troepen gewoonlijk bij dit werk en teekenen daar na een verklaring, dat geen onnoodige schade is aangebracht. Vrouwen worden niet gemolesteerd, en alleen gefouilleerd wanneer een vrouw dit verrichten kan. De verklaring weerlegt voorts de bewe ringen, dat huizen van onschuldige Ara bieren afgebroken worden. In de meerder heid der gevallen zijn de afgebroken wo ningen eigendom van actieve rebellenlei ders, is er uit de afgebroken huizen ge vuurd of is er andere weerstand geboden of wel er waren munitie of uitrustings stukken verborgen. In sommige gevallen is collectieve be straffing de eenige methode om een vreed zame, doch geterroriseerde meerderheid er van te overtuigen, dat op den langen duur het. in gebreke blijven om wet en or de te steunen onaangenamer is dan toe te geven aan intimidatie. Collectief afbreken van huizen geschiet slechts na overleg met en toestemming van het hoofdkwartier van het leger. Geen andere dan de toegepaste middelen konden gebruikt worden om de orde in Palestina te herstellen. BOMAANSLAG OP KERK IN JOHANNESBURG. Incident tijdens eeuwfeesten ge heim gehouden- Naar eerst thans bekend gemaakt wordt is öp 16 Dec. jl (Dingaansdag) een bom aanslag gepleegd op de Nederlandsch Her vormde Kerk te Johannesburg. Een bom van eigen maaksel, gefabriceerd van een ijzeren pijp, is ontploft onder de fundee ring van de kerk en heeft de muren en eenige vensters beschadigd. Het incident is tot op heden strikt geheim gehouden om de gemoederen tijdens de voortrekkers eeuwfeesten niet te verontrusten. D© aanslag werd gepleegd in weerwil van een speciale r politiebewaking, waartoe men was overgegaan, omdat leden van den kerkeraad gewaarschuwd waren, dat de misdadige poging werd voorbereid- Hoewel menschen die in de nabijheid wonen wel een zwaren knal hoorden, dachten zij er toch niet aan dat deze de kerk betrof. Pas den volgenden dag werd de aanslag opgemerkt. De kerkeraad kwam in spe ciale vergadering bijeen, en men besloot het incident voorloopig geheim te houden, CHILI'S HOOFDSTAD HEEFT VROUWELIJKE BURGEMEESTER. Reuter meldt uit Santiago: De socialiste Graciela Shanke, de eerste vrouw, die tot burgemeester van de Chi- leensche hoofdstad is benoemd, heeft gister officieel haar ambt aanvaard. TWAALF ONDERMINISTERS TREDEN AF. Reuter meldt uit Tokio: Gister hebben, twaalf onderministers aan minister-presi dent Hiranoema ontslag uit hun functie verzocht. De volgende week zullen hun opvolgers worden benoemd.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2