forvtriticxule &eet%%xr0c}$e MIDDELBURGSCHE COURINT (kgoesche courant d.k.w. 1245.- c. de leeuw - middelburg ZEELAND» BUITENLAN9. Np. BHCNESSLÊISD. KUNST EN WETENSCHAP. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. 79 MANSCHAPPEN VAN DE KOLONIALE RESERVE NAAR INDIë VERTROKKEN. Ontroerende tooneeltjes. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND. De schietpartij te Munkacs. Ernstige gevolgen schijnen niet te duchten. EEN NIEUW JAAR NIEUWE MOTOREN MOOIER EN BETER)!!! WEERBERICHT. O Ir. Ih. nz. ek |id- pr. J. tn- er. I h. v. de la" F l llh. Ipr. ith pr. N. pr. prls pst. N. len Pen ?Ö- h. ker. fipr. prls te £er- pr. v. Ju- spr. uris ZO Jan. Dagblad, llitg. N.V. De Middelburgsche Crt. iureauxte MIDDELBURG: St. Pïeterstr. 28, Telefoon Redactie 2ó9, Adnjinistratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 6. DKJS BLADEN. ZATERDAG 7 JAN. 1939. EERSTE BLAD. 182e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bjjj vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureaa v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. WAARNEMING VAN NEVEN- BEDIENINGEN DOOR ONDERWIJZERS. De functie van controleur van een rijwielbewaarplaats niet in strijd met de waardigheid van het onder wijzersambt. In artikel 45 der Lager onderwijswet 1920 is de bepaling opgenomen, dat het aan on derwijzers verboden is,-ambten of bedienin gen te bekleeden, voor zoover deze niet zijn van kerkelijken aard of daarmede gelijk te stellen aard. Van dit verbod kunnen Ged. Staten, den inspecteur van het lager onder wijs gehoord, ontheffing verleenen. Op dit gebied heeft zich eenigen tijd ge leden een interessante kwestie voorgedaan. De vraag of een onderwijzer tevens contro leur mocht zijn van een rijwielbewaarplaats wroeg namelijk om beantwoording. Een on derwijzer aan de leerschool, verbonden aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Maastricht vroeg aan Ged. Staten van Limburg om vrijstelling van het verbod art. 45 L.o. wet voor wat betreft de waarneming van de nevenbedie ning van controleur van de rijwielbewaar plaats aan het station te Maastricht. Ged. Staten weigerden de gevraagde vrijstelling «te verleenen, daarbij overwegende, dat naar hun oordeel de waarneming van de be doelde nevenbediening niet in overeenstem ming is te achten met de waardigheid van het ambt van onderwijzer en derhalve in strijd met de belangen van het onderwijs. De betrokken onderwijzer ging tegen de ze beslissing in beroep, aanvoerende, dat zijns inziens de aan de nevenbetrekking verbonden werkzaamheden, die zuiver ad ministratief zijn, bezwaarlijk in strijd zijn te- achten met de waardigheid van het ambt van onderwijzer, dat die betrekking ver scheidene jaren is waargenomen door den stationschef te Maastricht en dat in ver- schillende andere gemeenten het contro leurschap is opgedragen aan gepensionneer- de stationschefs en zelfs aan een geestelijke (dommee). De Kroon heeft het bestreden besluit van Ged. Staten van Limburg vernietigd en als nog de gevraagde vrijstelling verleend. Uit óverwegingen van het betrokken Koninklijk besluit blijkt, dat op grond van de overge legde stukken moet worden aangenomen, dat de bedoelde nevenbetrekking, die thans in hoofdzaak van administratieven aard is, niet een zoodanig karakter draagt, dat de waardigheid van het ambt van onderwijzer rich tegen de waarneming daarvan dooi den appellant zou verzetten en dat dus, nu ook overigens blijkens de stukken de be langen van het onderwijs niet door deze waarneming zullen worden geschaad, Ged. Staten ten onrechte de gevraagde vrijstel ling hebben geweigerd. HET IJS OP HET IJSSELMEER. De sleepboot „Zeemeeuw", welke met de post en een 25-tal reizigers gistermorgen om zeven uur van Urk naar Kampen ver trok, bereikte door zwaar ijs om half twee Kampen. De postboot „Von Geusau" be reikte om half vier Kampen. De twee sleepbooten „Jama" en „Mer- euur" welke gistermorgen om zes uur naar het schip „IJsselstroom", dat tusschen Urk en Enkhuizen in het ijs bekneld zit, voeren, moesten om vier uur terugkeeren. Op onge veer 3 km ten Westen van de haven was het ijs niet te breken. De dikte van het ijs bedroeg ongeveer 35 cm. Het beurtschip „Eben Haezer" schipper D. Romkes, dat de beurtvaart UrkKam pen onderhoudt, en trachtte Kampen te be reiken, kon wegens het stukslaan van den roerketting niet verder en keerde in de haven van Urk terug. BAAN NAAR MARKEN BERIJDBAAR. Het bestuur van de ijsvereeniging „Olym- pia" te Monnikendam deelt mede, dat heden de baann aar Marken in goede conditie verkeerde. Op de Gouwzee heeft men vele tentjes op het ijs opgesteld, die met vlaggetjes zijn versierd. BRAND IN HET S.S. „DRECHTDIJK." Vannacht is door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de salon van het sis. „^rechtelijk" van de Holland- Amerika-lijn, dat gemeerd lag aan de Lin ker Rijnhaven Z.Z. te Rotterdam. Op dat oogenblik was men in het ruim van het schip, dat hedenmiddag moest vertrekken, bezig met het stuwen van de lading. Tijdens de werkzaamheden werd het personeel opmerkzaam gemaakt op een scherpe brandlucht en toen het een onder zoek instelde, bleek dat er brand woedde in de hooger gelegen salon, waarin op dat moment niemand aanwezig was. De vuur haard die bijna vlak onder de brug zat was moeilijk te bereiken en mede door de sterke rook-ontwikkeling heeft het eeni gen tijd geduurd, vóór de brandweer het vuur had bereikt. Personeel van de afd. brandbluschmiddelen heeft met rookmas- kers de plaats bepaald waar de brand het ergst was en daarop vier slagen van den slangenwagen uitgelegd. Met deze vier stralen wist men het vuur spoedig onder den knie te krijgen. Voor alle zekerheid is een drijvende stoomer in reserve gehou den. Het salon complex is vrijwel geheel uitgebrand. Het is nog niet zeker of deze brand vertraging in het vertrek van het schip zal meebrengen. Eeuw „H.P." Men vestigt onze aandacht er op, dat het a.s. Zaterdag 7 Jan. 25 jaar geleden zijn, dat de heer S. F. van Oss, de „Haagsche Post" heeft opgericht. In verband met de bijzondere plaats wel ke dit periodiek in de rij der weekbladen inneemt, is een vermelding van dit feit wel van belang. HET KROONPRINSELIJK PAAR NAAR ZEELAND. De Commissaris der Koningin in Zeeland deelt ons mede, dat er gegronde hoop be staat, dat H K.H. Prinses Juliana en Z.K H. Prins Bernhard zich op Zater dag 25 Maart naar V 1 i s s i n- g e n zullen begeven in verband met de doopplechtigheid van het tweede der, on de werf der Koninkl. Maatschappij „De Schelde" voor rekening van de Stoomvaart maatschappij „Zeeland" in aanbouw zijnde, motormailschepen. HH. KK. HH. hebben goedgevonden, dat de naam van dit schip „Beatrix" zal zijn. Klein stoomschip nabij Borssele omhoog gevaren. Gisteravond, is een klein Engelsch stoomschip, de „Marsworth", op weg van Londen naar Viissingen omhoog gevaren 1 nabij Borsele bij roóde boei 4. Het heeft geen sleepboothulp gevraagd aangezien men hoopte, dat het schip met hoog water zou vlot komen. CENTRALE VOOR WERKLOOZENZORG. Voor de Centrale voor Werkloozenzorg is door de plaatselijke comité's ingeza meld 71.927, terwijl aan particuliere gif ten is ontvangen 4175 totaal dus een be drag van 76.102. Uit Zeeland kwamen de volgende col lecten binnen: Aardenburg 19; Arnemui- den 63; Biggekerke 31; Kolijnsplaat 100; Domburg 75; Gapinge 23; Goes en omgeving 1013; 's-Gravenpolder 80; Groede 51; Hoofdplaat 7; Kamperland 17; Kats 6; Kortgene 18; Koudekerke 138; Krabbendijke 45; Kruiningen 77; Middelburg f 254, Nieuwdorp f 25, Nieuwer- kerk 25; Nieuwvliet 34; Noordgouwe 77; Oostburg 69; Oudelande 42; Ril land 54, Schoondijke 100; Serooskerke (W.) 81; Soeburg 97; Terneuzen 321; Tolen 53; Viissingen 375; Vrouwenpol der 43; Wissekerke 21; Zaamslag 78; Zieriksee 98; Zonnemaire 76; Zuidzande 21. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen wegens over vorige ja ren te weinig betaalde belasting naar in komen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Goes 36.22, 25.98; Oostburg 24.74; Zieriksee 25,50. - Denaaivereeniging „Wees een ander ten Zegen" deelde dezen winter 61 stuks kinderondergoed uit. Diefstal van gereedschap. Aangifte werd bij de politie gedaan van diefstal van eenig timmermansgereedschap uit een in aanbouw zijnde woning aan het Beatrïxplein. Een onderzoek wordt inge steld. Als de tros wordt losgesmeten en de plank wordt weggesjordDeze woorden uit het bekende toonee.lstuk „De Jantjes" zullen bjj velen in de gedachte zijn geko men toen zij Vrijdagmiddag getuige waren van het vertrek der 79 manschappen van de Koloniale Reserve naar Indië. Er zullen vele VHssingers zijn die reeds eerder het - vertrek van een Indiëvaarder hebben meegemaakt, doch dan was zulks, uitgezonderd een enkel marinevaartuig, in Amsterdam of Rotterdam, maar overigens toch nimmer uit de haven van Viissingen. Het was Vrijdag n.l. de eerste maal dat een dergelijke plechtigheid in onze haven plaats vond. Het stoomschip „Soemba" van de maat schappij „Nederland" kwam, na te Ant werpen lading te hebben ingenomen, Vrij dagmorgen circa 9 uur op de haven ten einde 79 manschappen van de Koloniale Re serve aan boord te nemen. Zoo tegen twaalf uur bevonden zich reeds vele familieleden op het haventerrein om zoon, broer of ver loofde vaarwel te zeggen. Met den trein van 12.09 arriveerden de soldaten, allen nette, gezonde jongens, in hun keurige khakiuniform, onder comman do van kapitein Slagter (een oud Vlissin- ger), te Viissingen. Met vieren ging het naar de haven, terwijl verwanten, zij het dan minder model, meemarcheerden. Op het haventerrein nog even model, doch dan kregen de jongens vrijheid van bewegen om zich met hunne verwanten te onderhouden. Intusschen was ook de bagage gearriveerd, ieder moest zijn deel aan boord brengen. Aan den wal werd nog eerst inspectie ge houden en toen klonk het bevel „Allen aan boord". Familieleden werd toestemming verleend het laatste uurtje aan boord te vertoeven, waarna in het ruime verblijf der manschappen spoedig een groote drukte heerschte. Ververschingen werden aangebo den en oogenschijnlijk was er een pret tige stemming. Toch dat was maar schijn, een ieder trachtte door een grap, een kwinkslag, het verdriet van het afscheid te verbergen, maar naarmate de tijd verstreek, nam de ernst toe. De verliefde paartjes zochten een stil hoekje, moeders bleken on gewoon veel behoeften aan hun zakdoek te hebben en ook menige soldaat kreeg het te kwaad. Het laatste uurtje van samenzijn was spoedig, te spoedig verstreken, een stoot op de stoomfluit was het sein tot afscheid ne men. Nog even toeven, toen klonken spoe dig twee stooten, de laatste waarschuwing dat de bezoekers het schip moesten verla ten. Nog een laatste innige omhelzing met maakt, om hernieuwden voorspoed op Men moet geleden en gestreden heb ben, tijden van zorg hebben doorge- prijs te stellen. moeder of verloofde, nóg een stevige hand druk met vader of broer, dan was het voor bij. Een scheiding van zes jaar was aange vangen. De winch ratelde, de loopplank werd weggehaald, de trossen werden losgesme ten, twee stevige sleepbooten trokken het schip van de kant. Allen leunden over de verschansing. Veled deden luidruchtig, doch ook waren er die geen woorden meer hadden. Stil staarden zjj naar hunne gelie ven die achterbleven, een wuiven over en weer. Men volgde het schip zoover het ha venterrein het toeliet. Een flinke sneeuw bui ontlastte zich over dit afscheid, een tafreel, als om deze jongens nog een laatste herinnering mee te geven aan Holland, nu zij hun fortuin gaan zoeken in het altijd warme land. Men bleef wuiven, zoolang het schip zichtbaar was, al kan men de personen daarop niet meer onderscheiden. Dan ver dween de „Soemba" uit de haven en de achterblrjvenden verspreidden zich weer naar diverse richtingen. Een enkele eenza me verloofde bleef nog even turen, alsof zij het niet kon gelooven dat „hij" nu voor 6 jaar weg was Keurig ingericht verblijf Wjj hebben aan boord van de „Soem ba" eens een kijkje genomen in het verblijf dat voor deze soldaten is ingericht. Daar de „Soemba" een vrachtschip is, had men één der ruimen omgeiooverd tot een alleszins gerieflijk logies. Het geheel was keurig ge schilderd. Aan de e'ene zijde de slaapplaat sen, frissche dubbele kooien, alle voorzien van een spiegel en toiletkastje, terwijl voor iedere kooi een wollen tapijtje ligt. Het an dere gedeelte is ingericht voor dagverblijf. Daar is de geheele vloer met zeil bedekt. De lange tafels zijn gedekt met tafelklee- den. De wanden zijn versierd met aardige schilderijen, terwijl aan de verlichting, ge zien de omstandigheden,- veel zorg is be steed. Kleine ronde tafeltjes, waaromheen gezellige rieten stoeltjes geven het geheel iets gezellig huiselijks, terwijl tevens eenige rustbanken zijn geplaatst, waarmede het ruim-idee geheel is verdwenen. Van insiders vernamen wij, dat dit verblijf zelfs te prefe- reeren is boven de verblijven aan boord van een passagiersschip. De garnizoenscommandant, overste Haar man, kwam vergezeld van zijn adjudant ook een kijkje aan boord nemen en ook deze mi litair uitte zijn groote tevredenheid over het verblijf der manschappen- aan boord van de „Soemba". Aanrijding. SINT-LAURENS. Vrijdagmiddag had al hier'bij de Kerklaan een aanrijding plaats tusschen een personenauto en een auto bus. De bestuurder De V. uit Middelburg, komende uit de richting Domburg remde omdat van de Kerklaan een handkar kwam. Door de gladheid van den weg raakte de auto 'aan het slingeren en kwam daarbij in botsing met de uit Middelburg komende autobus, Beide auto's bekwamen materieele schadè; persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. SINT-LAURENS. Men meldt ons: Eind December had de jonge buurtvereeniging „Wijk B" een etalagewedstrijd georgani seerd voor de in die wijk wonende winke liers. Het publiek zou door middel van stembiljetten als jury optreden. Onder de winkeliers bestond groote animo voor dezen wedstrijd. Er waren vele prijzen beschik baar gesteld o.a. door den Ambachtsheer van Brigdamme, door de buurtvereeniging en verder door leveranciers van aan den wedstrijd deelnemende winkeliers. LI. Donderdag had de prijsuitreiking plaats in café Bloemendaal. Hieraan Kad de vereeniging een feestelijk tintje gegeven o.a. door het opvoeren van een aardig too- neelstukje en door het houden van een paar voordrachten. De voorzitter der buurtverg. de heer M. K. Heeröldt heeft in het eivolle zaaltje den uitslag bekend gemaakt. A. v. d. Broeke le prijs, W. S. Pouwer 2e pr., J. Botting 3e pr„ B. Verburg 4e pr., P. de Ruijsscher 5e pr. en S. Hillebrand 6e pr. De overige deelnemende winkeliers kre gen allen een troostprijs. Ook het als jury optredend publiek kreeg een dertigtal prijzen! Namens de deelnemende winkeliers sprak de heer A. v. d. Broeke een woord van dank. Het was bij twaalven toen de voorz. den zeer. gezelligen avond sloot. RITTEM. Woensdagmiddag a.s. om 2 uur zal de laatste openbare gemeente raadsvergadering worden gehouden, wel ke de burgemeester P. W. ter Haar, we gens zijn benoeming tot burgemeester van Stavoren, als voorzitter zal leiden. Deze vergadering is voornamelijk be stemd om officieel afscheid te nemen van den gemeenteraad, de gemeente-ambtena ren en verder van allen, die met hem heb ben samen gewerkt. Na afloop, ongeveer half vier zal hij re ceptie houden voor de ingezetenen der gemeente. KRUININGEN. Vrijdagavond werd in ho tel „De Korenbeurs" een gezellige avond gegeven, aangeboden door de Zangvereeni- ging „Crescendo" en de sportver. Kruinin gen aan de medewerkers van den onlangs gehouden bazaar. De avond werd gevuld met zang der Zangver. en muziek van het Strijkorkest Apollo. Tevens werd opgevoerd een tooneelstukje. De heer Huyse en de dames Kakebeeke gaven enkele solonum- De Spaansche burgeroorlog. RECHTSCHE VORDERINGEN. De troepen van Franco melden, dat zij ook gisteren belangrijke vorderingen heb ben gemaakt. Na Donderdag de stad Bor- jas Blanca, ten Z.O. van Lerida in bezit te hebben genomen rukten zij in Oostelij ke richting verder op. Volgens berichten uit Burgos is het legercorps van Navarre over de geheele frontbreedte van 8 km opgerukt en heeft zijn linies tusschen Vi- naixa en Villa Clara herzien. Zelfs zijn "dé rechtschen er in geslaagd Vinaixa, dal ten Z O. van Borjas Blaca ligt, op den weg van Lerida naar Tarragona te be zetten. Eveneens wordt gemeld, dat een recht sche colonne, iets Zuidelijker, voorbij het dorp Villosel getrokken is en den weg van Vinaixa naar Ulldemollims heeft bezet. Ge meld wordt, dat Villosel gistermiddag om twaalf uur is bezet/ en dat verscheidene honderden krijgsgevangenen gemaakt zijn. De troepen van Franco zouden op eenige plaatsen nog ongeveer 45 km van de Mid- dellandsche zeekust zijn verwijderd In den Noordelijken sector van het Ca- talaansche front werden de krijgsverrich tingen gisteren door een dichten mist be lemmerd, doch men zegt hier, dat de rechtsche opmarsch voortduurde. De rech tervleugel van Franco's leger, die den Co- gullatop, ongeveer 14 kilometer ten Noor den van Felset, heeft genomen, rukte ver der op en heeft verschillende toppen in de Sierra Montsant bezet. Het offensief der regeeringstroe- pen in Estremal lura. Uit Madrid wordt gemeld: Het offen sief der regeeringstroepen in Estremadura wordt voortgezet aan tiwee fronten, bij Valsequiló, 75 km ten Noordwesten van Cordova en bij Maqo de Hierro, 25 km ten Noorden van Cordova. In beide sectoren hebben de regeeringstroepen successen be haald. Medegedeeld wordt dat belangrijke stellingen zijn bezet en vier dorpen Valse- quillo, Penas Blancas, La Granjuela en Los Blasquez zijn ingenomen, 1T1 van ge vangenen werden daarbij gemaakt. De regeeringstroepen zouden ook den spoor weg van Cabeza del Buey naar Cordova gepasseerd zijn en Sierra de Trapera zijn binnengerukt. De strijd in het Verre Oosten, JAPANSCHE LANDINGSPOGING VERIJDELD. Een tweehonderdtal Japanneezen heeft naar van Chineesche zijde wordt gemeld, gepoogd te landen aan de kust van de pro vincie Kwantoeng tegenover Samshui, het eindpunt van de Spoorlijn Canton-Samshui. Zij werden evenwel door de Chineesche troepen verdreven. Aan het front in centraal China waren de troepen tot werkloosheid gedoemd door de hevige sneeuwstormen. Ongeveer duizend Chineesche soldaten hebben drie dagen geleden in de straten van Moelantien, aan den spoorweg Peiping Hankau, gedurende acht uur slag geleverd tegen de Japansche garnizoenstroepen. Ten slotte, zoo meldt het desbetreffend Japansch telegram, werden de Chineezen terugge slagen, waarbij zij 100 dooden achterlieten. De Japansche „Mata Hari" niet dood. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, dat de Japansche spionne Yoshiko Kawa- jima, de Japansche Mata Hari, te Tientsin op Nieuwjaarsavond door bijlslagen ernstig werd gewond, terwijl haar zuster, die bij vergissing voor Yoshiko werd aangezien, werd doodgeschoten. Het Tsjechoslovaaksch-Hongaarsche in cident bij Munkacs, dat zich gisteren tame lijk ernstig liet aanzien, schijnt in hoofd zaak bijgelegd. Dit wordt uitrukkelijk gemeld in een bericht uit Boedapest, waar in verder gezegd wordt, dat de Hongaar- sche zaakgelastigde te Praag van den Tsje- choslovaakschen staatssecretaris betuiging gen heeft ontvangen van leedwezen over het incident. Een gemengde Tsjechoslo vaaksch-Hongaarsche commissie zou vast stellen of de schuld aan Tsjecho-slovaak- sche zijde lag en in dit geval zouden de schuldigen gestraft worden. De berichten van beide zijden zijn intus schen in volkomen tegenspraak met elkaar over de aanleiding tot het incident. Een Karpatho-Oekrainsch officier heeft .ver klaard, dat gistermorgen vroeg een Tsje- choslovaaksche patrouille van drie man op eigen gebied overvallen is, waarbij een gen darme aan de hand is gewond. Daaruit zou de schietpartij zijn voortgekomen. De persdienst van de regeering der Kar- patho-Oekraine deelt verder mede, dat Hon- gaarsche terroristen, zooals reeds meer is geschied, bjj gemeente Orosveg, nabij Mun kacs, over de grens zjjn gekomen en Tsje- chosiovaaksche grenswachten hebben aan gevallen. De terroristen werden door Tsje- choslovaaksche soldaten over de grens ge dreven. De persdienst ontkent, dat Mun kacs beschoten zou zijn. Van Hongaarsche zijde wordt daarente gen gewaagd van vrij uitgebreide aanval len van de andere zijde, waarbij zelfs af- deelingen van het Tsjechoslovaaksche le ger betrokken zouden zijn. mers zang ten beste en de heer De Jonge speelde op accordeon. De penningmeester van het bazaarcomité deed verantwoording waarna de gelden, in totaal 950 netto, aan de voorzitters der beide vereenigingen werden overgedragen. De heer Baarends bracht namens de aanwezigen dank voor het genotene. Te!. 669 Vliss. straat 39-41 (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Krachtige tot matige Z. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, dooiweer met tijdelijk regen. UKKEL: Matige tot vrij sterke wind uit Z. tot W. richtingen, over het algemeen bewolkte en vrij nevelige hemel, eerst sneeuw, later regen. Morgen vrij nevelig met tijdelijk regen of motregen en hoogere temperatuur. Zo. 8 Jan. Zon op: 8 h 10; onder: 16 h 03. Licht op: 16 h 33. Maan op: 20 h 15; onder: 9 h 11 Ma. 9 Jan. Zon op: 8 h 09; onder: 16 h 04. Licht op: 16 h 34. Maan op: 21 h 36; onder: 9 h 37. L.K. 12 Jan. Hoog- en Laagwater te Viissingen: Januari. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 7 1.50 14.18 8.34 20.47 Zondag 8S 2.35 15.06 9.24 21.32 'Maandag 9 3.21 15.57 10.13 22.16 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Zaterdag Zondag Maandag Januari. Hoogwater. 7 3.54 16.18 8 S 4.42 17.07 9 5.27 17.55 Laagwater. 9.30 21.50 10.20 22.38 11.10 23.26 De Hongaarsche troepen zouden op Hon- gaarsch gebied een pantserwagen, een mi trailleur en een mortier hebben buitge maakt', welke eigendom waren van het Tsjechoslovaaksche leger. Ook werden eeni ge soldaten van het geregelde Tsjeschische leger gevangen genomen. De gevangenen zouden hebben medegedeeld, dat een com pagnie van het vierde regiment infanterie van het Tsjechoslovaaksche leger opdracht had gekregen het dorp Oroszveg, dat op Hongaarsch gebied ligt, te bezetten. De Hongaarsche troepen zouden de aanvallen op Munkacs hebben afgeslagen en de aan vallers hebben teruggedreven over de grens. Indruk in Berlijn. Te Berlijn heeft, naar Havas verneemt, het incident een pijnlijken indruk gemaakt, waar men steeds verkondigt, dat de te Wee- nen door Italië en Duitschland gevelde scheidsrechterlijke uitspraak een definitie ve oplossing vormt en eindelijk pacificatie gebracht heeft in deze streek van Europa. Bevoegde Duitsche kringen hellen er toe over in dit incident een zelfstandig optre den te zien van locale legerformaties, waar bij de belanghebbende staten niet betrok ken zijn. Men streeft ernaar deze staten te beschouwen als volledig voldaan over de uitspraak van Weenen, die op nun eigen verzoek is gegeven. Men betreurt dit inci dent en geeft te verstaan, dat het het voor werp zal uitmaken van energieke vertoogen te Boedapest en Praag opdat de beide be trokken regeeringen eindelijk en niet alleen in woorden rekening houden met de ar bitrage van Weenen. Kortom, men is hier weinig voldaan over de teekenen van „on gehoorzaamheid" die zoowel in Hongarije als in Tsjechoslovakije aan den dag treden ten opzichte van de scheidsrechterlijke uit spraak van Weenen en men betreurt het te constateeren, dat de verwachte pacificatie nog niet tot stand is gekomen. Tot zoover deze eerste commentaar uit Berlijn. Italiaansche reserve. De gebeurtenissen bij Munkacs hebben levendige verrassing gewekt in Italiaansche kringen, die zich echter van iederen com mentaar onthouden. Het schijnt, dat men over deze gebeurtenissen slechts beschikt over materiaal uit Hongaarsche bron. De pers publiceert dan ook deze berichten in een voor Hongarije gunstigen zin, waarbij zij den nadruk legt op den ernst van het gebeurde en het, zooals b.v. de Tribuna, voorstelt als „ernstige provocaties" van de Tsjechoslovaken jegens Hongarije. Deelneming van Ford in Mantsjoerijsclie automobielindustrie Tusschen de nieuwe maatschappij voor de ontwikkeling van de Mantsjoerijsche zware industrie en Ford worden onder handelingen gevoerd over de deelneming van Ford aan de oprichting van een eigen Mantsjoerijsche automobielindustrie, aldus de „Deutsche Bergwerkszeitung." De president van de Mantsjoerijsche maatschappij voor de zware industrie, Yoshisoek Eqaikawa zal zich, aldus ge noemd blad, binnenkort naar New York begeven teneinde de onderhandelingen te besluiten. De automobielindustrie in Mantsjoekwo wordt door de Nissan Mo tor Company, een concern met een kapi-

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1