|§S MIDDELBURGSCHE COURANT 8,GOESCHE COURANT BINNENLAND. ZEELAND. BUITENLAND. Liefdesdrama te Amsterdam. GOES. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND. N00RDBEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. LEGER EN VLOOT. HET EEUWENOUDE GEHEIM DER ZEEUWSCHE VLIEDBERGEN. WEERBERICHT, Indrukken van Roosevelt's boodschap. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 5 JAN. 1989. EERSTE BLAD. 182e JAAKG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bijj vooruitbetaling. vBrieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct„ De eerste verjaardag van Prinses Beatrix Op verzoek van de „Vereenging tot Ver edeling van het Volksvermaak" en met toestemming van H. M. de Koningin, geeft de heer J. Vincent, beiaardier van het Ko ninklijk Paleis te Amsterdam op Dinsdag 31 Januari een tweetal concerten op het carillon van het Koninklijk Paleis. Op een der concerten zal het muziekkorps van Leger des Heils samen met het carillon spelen onder leiding van majoor Clays. Het tweede concert uitsluitend carillon zal bestaan uit een aantal oude kinderlie deren en speelliederen Dit laatste concert zal door de KRO worden uitgezonden. LUITENANT-GENERAAL E. F. INSEVGEIl OVERLEDEN. Gisteravond is te zijnen huize te 's-Gra- venhage na een kortstondige ziekte op 68- jarigen leeftijd overleden de gep. luitenant- generaal E. F. Insinger, oud-commandant veldleger, oud-commandant van de vesting Holland en oud-gouverneur der residentie. URK NOG STEEDS GEÏSOLEERD. Volgens ontvangen berichten is de ijsvlet, die uit Urk met post naar de „von Geusau" is vertrokken, aldaar aangekomen. Na het die uit Urk met post naar de „Von Geusau" sau", die ongeveer zes km van Urk in het ijs is blijven steken, naar Kampen terug-, keeren. Hedenmorgen om ongeveer vijf uur is van Kampen de motor-sleepboot „Zee leeuw" met post voor Urk vertrokken. Men zal trachten- met de boot door het ijs heen te breken en zoo Urk te bereiken. BEROEPSOMVORMING VAN JEUGDIGE WERKLOOZE ONDERWIJZERS. Voor den cursus 1938]'39 zijn 53 candidaten in opleiding. In 1937 heeft de minister van onderwijs een commissie ingesteld, terbevordering van de opleiding in technische richting van jonge werklooze bezitters van de acte van bekwaamheid als onderwijzer. Door bemid deling van deze commissie hebben zich reeds met ingang van den cursus 1937/38 een aantal van deze gegadigden, met toe kenning van een rijksstudiebeurs, een nieu we studie aangevangen aan middelbare technische scholen (weg- en waterbouw kunde, werktuigbouwkunde, eleetroteeh- niek, scheepsbouwkunde, chemische tech niek), aan zeevaart- en machinistenscholen (opleiding voor stuurman, scheepswerktuig- kundige, radiotelegrafist) en aan textiel scholen. Het was de bedoeling, dat deze beroeps omvorming ook in de eerstvolgende jaren bevorderd werd en daartoe rijksbeurzen (als renteloos voorschot) beschikbaar ge steld werden. Hiervoor kwamen in aan merking bezitters van de bovengenoemde akte met technischen aanleg, met behoor lijke cijfers voor rekenen, wiskunde, ken nis der natuur en teekenen, en die op 1 Mei 1938 niet ouder waren dan 20 jaar. Blijkens een bericht, voorkomende in me- dedeeling no. 5 van 1938 van het departe ment van onderwijs, kunsten en weten schappen, zijn voor den cursus 1938/39 in totaal 53 candidaten in opleiding, verdeeld als volgt: a. aan de middelbare technische scholen 38, waarvan 1 voor bouwkunde, 15 voor weg- en waterbouwkunde, 1 voor werktuig bouwkunde, 9 voor electrotechniek, 9 voor chemische techniek en 3 voor scheepsbouw kunde; b. aan de zeevaart- en machinisten- scholen 12 (Delftzijl 3, Groningen 1, Rotter dam 1 en Vlissingen 7), waarvan 2 voor machinist, 7 voor stuurman en 3 voor ra diotelegrafist; c. aan de textielscholen 3. De politie van het bureau Singel te Amsterdam werd er gistermiddag om streeks twaalf uur van in kennis gesteld, dat er zich in 't perceel in de Oude Doe lenstraat een afschuwelijk drama had af gespeeld. Onmiddellijk begaven zich enke le rechercheurs naar het bewuste perceel, waarin een sigarenmagazijn is gevestigd. Zij vonden daar de lijken van een man en een vrouw,beiden ongeveer veertig jaar. Zij vertoonden schotwonden in het hoofd. De justitie heeft de beide lijken in be slag genomen en naar het binnen gasthuis laten vervoeren. Waarschijnlijk is hier sprake van moord en zelfmoord. De sigarenwinkel werd gedreven door de thans vermoorde 48-jarige vrouw. De man, die eerst de vrouw en daarna zich zelf met enkele schoten uit een automati sche pistool heeft gedood, kwam geregeld in den winkel om zich van sigaren en si garetten te voorzien. Aangenomen mag dan ook worden, dat hier sprake is geweest van een liefdes drama. De vrouw leefde reeds geruimen tijd samen met den eigenaar van de zaak. De laatste zoo wordt nader verno men heeft verklaard, dat hij geduren de de ochtenduren in de stad was en dat hij bij zijn thuiskomst de afschuwelijke ontdekking deed. Hij heeft daarna onmid dellijk de politie gewaarschuwd. De poli tie heeft den man meegenomen naar bu reau Singel, waar hij in den laten mid dag is verhoord. Treiler met groote vangst van de Barentszee op weg naar IJmuiden. In IJmuiden is bericht ontvangen, dat de stoomtreUer „Erin" Dra, 12, die in de Ba- szee heeft gevischt, op weg is naar IJmuiden met niet minder dan 3200 man- o-6? Yrnnn'' manden kabeljauw en gul 1500 manden schelvisch, 50 manden roodbaars en 100 manden diversen. treiler wordt Zondag verwacht, zoo- de visch Maandag eventueel ook Dins dag in den afslag komt. UITVOERING LAGER ONDERWIJSWET Aankoop van brandbluschappara- ten valt niet onder aanschaffing van schookneubelen of verande ring van inrichting van het be trokken schoolgebouw. Het bestuur der vereeniging voor bij zonder lager onderwijs op gereformeerden grondslag te Vlissingen ver zocht in 1938 aan den gemeenteraad om be schikbaarstelling van de noodige gelden voor de aanschaffing van twee schuim- brandbluschtoestellen voor zijn scholen aan de Kasteelstraat en de' Vérkuyl Quakkelaarstraat aldaar, zulks op gron.j van het bepaalde in artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920. In zijn vergadering van 8 Juli 1938 beschikte de gemeente raad hierop afwijzend op grond dat art 72 zoodanige aanschaffing niet toelaat, daar bedoelde apparaten niet gerang schikt kunnen worden onder één der in dat artikel genoemde rubriekep, aange zien de aanschaffing van een brandblusch- apparaat noch als een verandering van in richting van het schoolgebouw, noch als aanschaffing van een schoolmeubel kan worden aangemerkt. Het schoolbestuur ging tegen deze be slissing van dén Raad in beroep bij Ged Staten van Zeeland. Laatstgenoemd colle ge heeft het beroepschrift thans onge grond verklaard. Ged. Staten gingen met het standpunt van den Raad accoord en overwogen verder, dat de kosten van het aanschaffen en het onderhoud van brand- bluschapparaten ten dienste van het openbaar lager onderwijs in de gemeente Vlissingen steeds zijn gebracht ten laste van den post der gemeentebegrooting „Kosten voor het gewoon onderhoud van schoolgebouwen, alsmede van terreinen voor het onderwijs in lichamelijke oefe ning" en dat dientengevolge de uit dezen hoofde gedane uitgaven zijn opgenomen in de berekening van de vergoeding per leer ling (vergoeding exploitatiekosten) aan de besturen der bijzondere lagere scholen. VERKEERSONGEVALLEN. De wielrijder P. H. A. L., alhier, gisteren komende uit de richting Oude Singel kwam op den Oostsingel in botsing met een auto bestuurd door den heer C. J. T., alhier. De wielrijder klaagde over een pijn lijk been en het rijwiel was aan de voor zijde vernield. Gladheid van het wegdek ter plaatse is waarschijnlijk oorzaak van het ongeval. Gisteravond half vijf werd de 15-jarige W. A. L., die in de Wilhelminastraat met een handkar reed, van achteren aangere den door een auto bestuurd door den hr. Sinke Sr. te Kloetinge. Hoewel de jongen geen uitwendige kwetsuren vertoonde, klaagde hij over pijn in het lichaam en werd naar het ziekenhuis Oostwal gebracht voor een onderzoek. De hr. S. deelde mede dat hij de handkar, die nog niet verlicht was, te laat had op gemerkt. De hr. J. M. de Coninck Azn, alhier, is met ingang van 1 Febr. a.s. benoemd tot opzichter-teekenaar bij den Provincialen Men moet grooter deugden bezitten om voorspoed dan om tegenspoed te verdragen. Waterstaat, in het bijzonder bij de werk zaamheden voor-de brug over de Zand- kreek. DOMBURG. De „Roode Kruis" collecte alhier gehouden heeft opgebracht ruim 12. DE BRAND AAN BOORD VAN DE „RESNOVA" Omtrent den brand aan boord van het te Wemeldinge thuisbehoorende motortjalk- scheepje .Resnova", dat op weg van Kolijns- plaat naar België, en geladen met' vlas, gis terenmiddag ter hoogte van de haven van Kattendijke in brand geraakte, wordt nog gemeld, dat het geheele schip is uitgebrand. Later is het nabij de genoemde haven op de slikken gezet. De schipper, zijn vrouw en de knecht zijn naar Wemeldinge gebracht. Als oorzaak wordt vermoed dat een vonk uit de uitlaatpijp in de lading gekomen is. Later is het bergingsvaartuig „Zeehond" met werkvolk aan boord nogmaals naar het brandende schip gevaren om het vuur te blusschen en te trachten het vaarbaar te maken. 'S-HEER-ABTSKERKE. Woensdag te 7 uur werd alhier het vereenigingsgebouw, dat door de Kerkvoogdij is gesticht, onder groote belangstelling, geopend. Na gemeenschappelijk gezang, ging ds. Drost voor in gebed. De president-kerk voogd riep allen een hartelijk welkom toe en bedankte allen die aan het tot stand ko men van dit gebouw hebben medegewerkt, waarna hij de leiding van den avond over droeg aan ds. Drost, die in hartelijke be- woordigen de aanwezigen toesprak en de breede beteekenis van het vereenigingsle- ven, vooral van het Christelijk vereenigings- leven, heeft uiteengezet. Daarna vond de doopplechtigheid plaats. Op het podium was, onder een kleed, de naam aangebracht die het gebouw zal dra gen. De president-kerkvoogd nam het kleed weg en in mooie gesmeede letteren kwam de naam „Irene" te voorschijn. Ds. Drost heeft de beteekenis van dien naam naar voren gebracht en er vooral op gewezen dat die beteekenis het symbool moet zijn van allen die in dit gebouw sa menkomen. Hij wees daarbij vooral op den vrede met God, die alleen kan wonen in het hart van menschen zoo men vrede heeft met den naaste. Daarna werd het woord gevoerd, door ds. Van der Waa van 's-Heer-Arendskerke, die gedurende de jaren 19341937 consu lent was, den burgemeester, de presidente van de meisjesvereeniging, mevr. Drost, de vice-voorz. van de jongelingsvereeniging, de heer Q. Remijnse, den vice-voorz. van de zangvereeniging den hr. M. Tolhoek en ten slotte door een afgevaardigde van den chr. landarbeidersbond, den heer J. Korstanje. Nadat door de meisjesvereeniging een tooneélstukje ten gehoore was gebracht, „De Goede Keuze" werd gepauzeerd en door vriendelijke handen een kopje thee aangeboden. Na de pauze werd door de jongelingsver eeniging een tooneelstukje opgevoerd ge titeld „Op het plaatskaartenbureau" en door de meisjesvereeniging „Negen paar klompjes. Daarna gaf de zangvereeniging nog enke le nummers ten beste waarna ds. Drost al len hartelijk heeft bedankt voor de mede werking ook op dezen avond. Na het gemeenschappelijk zingen van ,,'k Wil U, O God mijn dank betalen" en een dankgebed werd deze avond door ds. Drost gesloten. Van bekende en onbekende gevers waren bloemen gekomen en een aardige verrassing was wel 'n telegrafischen gelukwensch van den nieuw benoemden burgemeester der ge meente. IERSEKE. Door de bemanning van de YE 56 is Woensdag de eerste rog aan den wal gebracht, hetwelk zeer vroeg is. Ande re jaren wordt het meestal April. Toen de bemanning van de YE 61 Woensdagmorgen aan boord van het aan de Postbrug liggende vaartuig kwam, was dit in zinkenden toestand. Het schijnt dat door een of andere oorzaak averij was op- geloopen beneden de waterlijn. Door pom pen werd het schip boven water gehouden en door het vaartuig van den heer F. van Stee naar Ierseke gesleept, waar de lading gelost werd, en de noodige reparatie zal worden verricht. KLOETINGE. B. en W. dezer gemeente hebben benoemd tot loco-burgemeester wethouder J. Straub alhier. KOLIJNSPLAAT. Woensdagmorgen kwam de heer W. de Fouw in de Achterstraat zoodanig te vallen, dat hij zich niet meer bewegen kon. De spoedig ingeroepen ge- neeskunidge achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. OOSTBURG. De heer P. de Smidt, kom mies der directe belastingen, standplaats Oostburg, wordt met ingang van 1 Maart a.s. overgeplaatst naar ÏJzendijke en is tevens aangewezen als dienstgeleider. Op denzelfden datum wordt de ambte naar R. Hamer overgeplaatst van Oostburg naar Schoondijke. 479ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 4 Januari. 4e klasse, 3e lijst. Hooge prijzen: 1500.— 2425. 1000.— 6999. Bij beschikking van den minister van defensie is met 16 Januari 1939 de luit. ter zee 2e klasse A. M. Valkenburg geplaatst te Vlissingen. Die vliedberg, terp noch offer plaats waren, maarkleine kasteeltjes Althans zoo oordeelt onze oud-stadgenoot dr. P. L. Tack in het Archief van het Zeeuwsch Genootschap 1938. Men mag eerlijk zeggen, dat onze Zeeuwsche vliedbergjes, tumuli of hoe men ze ook moge noemen, een werkelijk levend geschiedkundig vraagstuk vormen. Deze kleine, klaarblijkelijk door menschenhanden opgeworpen, heuveltjes (anders waren ze niet allemaal zoo egaal van vorm) vindt de zwerver door onze dreven hot en her in het landschap ge strooid, soms, als bij' Gapinge, overploegd, een andermaal, als tusschen Hoogelande en Koudekerke, met gras en laag struik gewas begroeid; elders weer enkel met gras bedekt en weer op een andere plek, bijvoorbeeld in Borssele, (waar nu wijlen burgemeester Richel immers den geheelen vluchtheuvel aan de gemeente ten geschen ke gaf, onder beding slechts, dat hij goed onderhouden en nimmer afgegraven zou worden?) is hij weer fraai met boomen om- en beplant. Een werkelijk levend vraagstuk vormen deze heuvels in ons landschap. Omdat men er geen weg mêe weet; de gemeene man niet en de geleerde geschiedvorscher ei genlijk al evenmin! Waren het terpen, zooals in Nederlands Noorder-provinciën, in Groningen en Friesland: dat zijn. zoo zeer geen vraagstukken. Daar verstaat men den zin ervan: bescherming tegen overstrooming in tijden, toen de zeedijken nog niet betrouwbaar, of nog gansch niet, waren; betrof het slaperdijken, men be grijpt ook, dat en waarvoor die hun dienst gedaan hebben. Maar met deze miniatuur terpjes in het Zeeuwsche landschap wist ook de geleerde vorscher geen raad. Be bouwd is er geen enkele; woonvlakken vond men, bij wetenschappelijke afgra ving, er wel in; als vluchtheuveltjes schij nen ze toch wel wat erg klein en de Walchersche boer van vandaag zegt nog: daar deugen ze niet voor. Trouwens, onze voorouders waren in zulke zaken niet dom; hadden die ze tot zulk doel willen bouwen, stellig zouden ze er normale ter pen, als in het Noorden des lands, van gemaakt hebben, en geen heuveltjes, zóó klein, dat er op het topje nauwelijks plaats is voor gezin met onderhoorigen, vee en have. Daarom vraagt een ieder, die deze berg jes in ons Zeeuwsche polderland ziet lig gen, zich af: waartoe mogen die toch wel gediend hebben? En het antwoord ligt dit maal niet zoo voor de hand ais bij terp of slaperdijk Het schijnt, dat dit antwoord thans ech ter gegeven is; dat „het mysterie der Wal chersche en overige Zeeuwsche miniatuur terpjes is opgelost. Want twee onderzoe kers, de vroeger in Middelburg wonende, thans naar Nijmegen verhuisde, historicus dr. P. L. Tack en de, thans niet meer in leven zijnde, waterbouwkundige A. Jobse zijn beide, de een langs geschiedkundigen en de ander langs technisch-waterbouw- kundigen weg, tot eenzelfde gevolgtrek king gekomen: onze Walchersche bergjes zijn kleine, goedkoop aan te leggen, hou ten kasteeltjes geweest, opgeworpen ter verdediging van de sleutelposities der am bachten. Dr. J. C. de Man, die deze bergjes reeds aan het einde der vorige eeuw aan een systematisch onderzoek heeft tmderwor- pen (dat zich over 120 stuks uitstrekte, waarvan er nog een 50-tal om zoo te zeg gen in leven waren) helde, eigenlijk bij gebrek aan beter, over tot de opvatting, dat het vluchtheuveltjes waren, in geval van watersnood; vroegere onderzoekers, (Ab Utrecht Dresselhuis, Rethaan Maca- ré) beweerden, (naar dr. Tacks oordeel op wel heel zwakke gronden) dat het heidensche offerplaatsen geweest zouden zijn; weer anderen dachten aan tumuli, grafheuvels der Wikingen. Maar in zijn laatste publicatie in het Archief 1938 van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, hetwelk zoo juist is verschenen, maakt dr. Tack die zich al meer voor de Zeeuwsche geschiedvorsching door ori- gineele vondsten verdienstelijk heeft ge maakt wel zeer aannemelijk, dat we hier moeten denken aan de Normandische „mottes", zooals er bv. een is afgebeeld op 't fraaie en beroemde kleed van Bay- eux uit de Xle eeuw: een ringvormige gracht rondom een, van den uitgegraven grond opgeworpen, heuvel, met een kruin van een 30 voet middellijn, waarop een houten toren; dit met een palissade omheind, daarom een voorterrein om het welk andermaal gracht en palissade, de laatste met een doornenhaag afgezet Deze toren op den heuvel is dan een be woonbaar en verdedigbaar gebouw, een wachtburg voor een hoofdman met enke le manschappen bestemd, die een weg, een grens, een rivierovergang moet bewa ken. Deze „mote-kasteeltjes" liggen als regel te midden van lage, drassige weilan den, in de buurt van oude wegen, ook waterwegen, in wat men nu het etappenge- bfèd zou noemen. Het zijn vooruitgescho ven posten men zou ze kunnen vergelij ken met de mitrailleurnesten of pillen- .doozen van den tegenwoordigen oorlog, en dan kunnen opmerken, dat ook op dit gebied de geschiedenis zich herhaalt en de bemanningen ervan moesten ook in die oude tijden reeds stand houden of sne ven; vluchten in het aangezicht van den vijand konden zij niet. Dr. Tack zet t.a.p, uiteen, hoe deze mote-burchtjes door, tegen en voor de Noormannen gebouwd zijn, d.w.z. de inge zetenen der heerlijkheden werden krach tens den burgban opgeroepen om, naar de aanwijzingen en onder het waakzame toezicht der Noormannen, deze heuvels op te werpen. Dr. Tack concludeert: het zijn geen vluchtbergen geweest voor tijden van overstrooming; ze dagteekenen niet uit het Friesche tijdvak (VeVile eeuw) en ze zijn evenmin van voorhistorisch-Kel- tischen oorsprong; ze hebben ook niets met de bedijking van Walcheren te ma ken, maar deze „werven" zijn mote-met- kasteeltjes geweest, woontorens der Noor mannen, die zich er in een voor dien tijd haast ongenaakbare sterkte nestelden als roofvogels op een hoogen rots. Tot deze conclusie kwam eveneens, naar dr. Tack in een naschrift tot zijn artikel vermeldt, de nu overleden oud-opzichter van den polder Walcheren A. Jobse: geen vluchtbergen, maar verdedigingswerken, deel uitmakend van een algemeen defen siesysteem van Walcheren, onder Karei den Groote begonnen en uitgevoerd, zoo oordeelde deze. Niet onmogelijk is de schrijver wijst er zelfs op in zijn artikel dat dr. De Man dit reeds voorvoelde, of althans dr. Tack in deze richting inspireerde, waar eerstgenoemde in zijn publicatie over deze, toen nog door hem „vluchtbergen" genoemde heuvels zoo treffend schrijft. „dat de bergen Middelburg als met een gordel omringen, ongeveer zooals men tegenwoordig schiettorens en forten op eenigen afstand van vestingen bouwt" (t.a.p. bldz. 95). Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Krachtige tot matige N. tot W. wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvanke lijk kans op buien met hagel of natte sneeuw, des nachts temperatuur om het vriespunt, overdag dooi. UKKEL: Vrij sterke tot matige of zwak ke wind uit N.W. richtingen, zwaar be wolkte hemel en plaatselijk regen, later toenemende opklaringen, heldere hemel ge durende den nacht, tegen ochtend nevel, daling der temperatuur, nachtvorst. Vr. 6 Jan. Zon op: 8 h 11; onder: 16 h 01. Licht op: 16 h 31. Maan op: 17 h 27; onder: 8 h 01. L.K.: 12 Januari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen,: Januari. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 5 0.16 12.42 6.51 19.12 Vrijdag 6 1.02 13.30 7.45 20.03 Zaterdag 7 1.50 14.18 8.34 20.47 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Januari. Hoogwater. Laagwater, Donderdag 5 2.15 14.39 7.49 20.14 Vrijdag 6 3.05 15.29 8.42 21.04 Zaterdag 7 3.54 16.18 9.30 21.50 Reuter meldt uit Londen: De grondtoon van de voornaamste Euro- peesche reactie op de door Roosevelt voor het Congres gehouden redevoering (men zie het 2e blad) Red.) is: Voldoening te Pa rijs, stilte te Rome en beroering en toorn te Berlijn. Een bericht uit Rome zegt, dat de rede voering van Roosevelt nog niet is gepubli ceerd in de Italiaansche pers en dat er geen officieel commentaar op is geleverd. Havas meldt uit Washington: De boodschap van president Roosevelt maakt in de meest uiteenloopende kringen te Washington den indruk, dat de president niet als partijman, noch als regeerend par tijleider heeft gesproken, doch als hoofd van de natie. Zelfs tegenstanders van Roosevelt prijzen den moed, waarmede de president het con flict tusschen de totalitaire en liberale systernen in het licht heeft gesteld, daarbij openlijk erkennend, dat de totalitaire lan den practisch betere resultaten verkrijgen dan de democratieën, althans tjjdelijk. Alle kringen kennen groote beteekenis toe aan het feit, dat Roosevelt een beroep heeft gedaan op de religieuze krachten, om de verdediging der vrijheidsbeginselen te steunen. Fransche persstemmen. De Fransche bladen besteden veel aan dacht aan de door president Roosevelt uit gesproken redevoering. Cartier schrijft in „l'Epoque": De Ver- eenigde Staten ontwaken bij het hen be dreigend gevaar. Zij zijn in openlijke opposi tie tegen Berlijn, Rome en Tokio. Washing ton heeft gesproken over een mogelijke oeconomische boycot. In het kort gezegd: de toestand is zeer gespannen". Mevrouw Tabouis schrijft in „l'Oeuvre": De boodschap van Roosevelt komt op een voor de dictatoren bijzonder critiek oogen- blik, zij kan dus beslissenden invloed heb ben op de orienteering hunner politiek. Te Londen is men van meening, dat de bood schap van Roosevelt den aard der persoon lijke gesprekken, welke Chamberlain met den Duce zal houden aanzienlijk zal kunnen wijzigen. Vivières schrijft in „l'Ordre": De terug slag dezer redevoering zal ingrijpend zijn, misschien zelfs direct. Vivières verklaart verder, dat Chamberlain ten zeerste re kening zal moeten houden met de meening der Vereenigde Staten. Hij denkt, dat de verklaring van Roosevelt zijn houding te Rome zal beïnvloeden. „In ieder geval is de dag van gisteren voor al degenen, die mee- nen, dat de vrijheid kan en moet worden verdedigd, waard als een witte steen te worden aangegeven. En als een zwarte kei voor de anderen." Engelsche persstemmen. Reuter meldt uit Londen: De geheele Londensche pers publiceert de boodschap van president Roosevelt op zeer vooraanstaande wijze en de meeste bladen leggen den nadruk op Roosevelts verwijzing naar de beteekenis van gods dienst, democratie en internationale goede trouw. De „Daily Telegraph" schrijft: De bood schap van den president is van beteekenis wegens den bijzonderen nadruk op de bui- tenlandsche politiek, en het gevaar voör oorlog en agressie. Wel heeft Roosevelt bij vorige gelegenheden ook in dezen geest ge sproken, maar nooit tevoren heeft hij zijn woorden met zulk een ernst en overtuiging gekozen. Uit zijn boodschap spreekt een positievere houding ten aanzien van de in ternationale kwesties dan sedert jaren door de Amerikaansche regeering aan den dag is gelegd. Het belangrijkste deel der bood schap was naar de meening van het blad de passage over de neutraliteitskwestie. De boodschap is een vrijmoedige erkenning van de mislukking der neutraliteitswetten van 1936 en 1937. Terwijl Amerika drie jaar geleden meende de aanvallers te kunnen negeeren, verzoekt Roosevelt thans te wil len inzien dat dit niet goed meer mogelijk is. Door ervaring gerijpt, verbiedt het ge voel van zelfbehoud om thans zoo opti mistisch over zijn veiligheid te denken. Men moet afwachten, in hoeverre de Ameri kaansche openbare meening rijp is voor zulk een zwenking, maar het feit alleen

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1