Mijnhardljes BUITENLAND. SPORT. MARKTBERICHTEN, Conferentie tusschen Goering Ciano en Stojadinowitsje verwacht. Zuid-Slavië en de as Rome Berlijn. DE DUITSCH-ENGELSCHE VLOOTBESPREKINGEN. ENGELAND, PALESTINA RADIO-PROGRAMMA, AGENDA. Elec. Drukkerij G, W. den Boer, M'burfr met onverflauwde belangstelling zijn func tie bekleeden. Na zijn aftreden (19 April 1932) geeft Instrumentale blijk van haar waardeering, door den heer M. J. Boone te benoemen tot eerelid. Tot opvolger van den heer Boone als be stuurslid en voorzitter wordt 28 April 1932 beno'emd de heer J. L. A. baron van Itter- sum, die deze functie thans nog vervult. In 1927 werd de heer J. Snoep als biblio thecaris opgevolgd door den heer G. O. Al- torffer die zijn taak in 1937 neerlegde. Op volger werd de heer A. van de Kop. Tenslotte zij nog vermeld, dat de heer C. J. Hondius, sinds 1921 secretaris in 1930 werd opgevolgd door mej. dr. H. C. M. Ghij- sen, die deze taak nog vervult. De oorlogstijd kwam en daarmee weldra een teruggang welke tusschen 19141920 en later jaren nog vermindert. Be sloten werd het met onpersoonlijke abonne mentskaarten te beproeven. Het succes was enorm: het aantal „buitengewone" leden steeg van 79 tot 327, de inkomsten uit deze lidmaatschappen van 388 tot 817,50. Ze ker zou het aantal zich op ruim 300 hebben gehandhaafd, ware niet de periode van ma laise gevolgd, die ook deze vereeniging niet spaarde. Het ledenaantal loopt in de perio de 1931—1936 terug van 293 tot 216. Dan is gelukkig het ergste voorbij: in het laatste jaar is weer een stijging waar te nemen (224). Hoe ernstig er gewerkt werd en met hoe vaste hand de heer Caro de leiding had ge nomen, bleek op overtuigende wijze reeds in 1924, toen ter gelegenheid van het vijf en dertig jarig bestaan op 24 Januari een feestconcert werd gegeven. Van zelfsprekend was onder den nieuwen directeur de traditie voortgezet, medewer king te verleenen op de concerten der Zang- vereeniging „Tot Oefening en Uitspanning". Maar ook op eigen concerten, welke geen bijzondere gebeurtenissen herdachten, hield Instrumentale haar muzikale traditie hoog. Hoeveel mooie herinneringen komen op bij het doorbladeren van de programma's sinds 1924. Bekende solisten traden op: Louis Zimmermann, Dirk Schaefer, Sam Swaap, Jo Vincent, Hélène Cals, Willem Andriessen, Jaap Stotijn, Fernando Zepparoni. Wat er den allerlaatsten tijd te genieten viel, ligt nog versch in het geheugen. In de tweede kwart-eeuw van haar be staan, moest Instrumentale herhaaldelijk het heengaan betreuren van oud-bestuurs leden, werkende leden en donateurs, van wie velen hun krachten en hun steun sinds de oprichting aan de vereeniging hadden ge geven: haar medeoprichter en tweeden voorzitter, de heer A. W. Berdenis van Ber- lekom, de oud-bibliothecaris en oud-voorzit ter, den heer M. J. Boone, de heer C. Bou- dewijnse, oud-secretaris, de heer H. A. Mun- nik, die lange jaren als cellist en contra bassist medewerkte en nog vele anderen. Kan wat de financiën aangaat, de toon niet al te optimistisch klinken, reden voor zwartgalligheid is er niet. En den blik naar den meer idiëelen kant wendend, kan de ver. aan den vooravond van het Gouden Jubileum der Vereeniging voor Instrumentale Muziek te Middelburg zeker tevreden zijn GEVONDEN VOORWERPEN TE MIDDELBURG. Te bevragen aan het politiebureau te Middelburg d'es Dinsdags, Donderdags en Zaterdags van 6 tot 8 uur nm.: handschoen, paar kniekousen, hand schoen, kastsleutel, lederen ceintuur, vul potlood, huissleutel. Bij vinders: knipmes, J. J. Cappon, St. Jorisstraat 19. hondenpenning, Frits Co- sijn, St. Jorisstraat 31. bankbiljet, J. Jan- se, Lange Burg 10. paar handschoenen, P. Hoefkens, Noordweg B 159, Sint-Laurens. baaltje uien, N. Kleinepier, Oude Vlis- singsche weg B 159. damesportemonnaie, G. Davidse, Schroeweg 35. damestaschje, P. Broodman, Volderijstraat 24. Over schoen, P. Willems, Rozenstraat 13. Hand schoen, J. Wattel, Korte Noordstraat 18. Rozenkrans, A. Kok, Penninghoeksingei 21. Kinderporlemonnaie, F. deVoogd, Hoo- gelande B 75, Grijpskerke. Kinderhand schoen, A. de Jonge, Veersche weg 11. Schaatssleuteltje, Corrie Rjjkse, Volderij straat 21. Koffer met inhoud, A. Adriaan- se, Koudekerksche weg D 2. Huissleutel, C. Schuilwerve, Huidevettersgang 2. Hand beschermer, v. Houten, Brugwachterswo ning, Kanaalweg. Groene Muts, Mej. Goedbloed, Smidsbolwerk. Zak Uien, P. Hendrikse, Singelstraat 46. R.K.-gebeden- boekje, A. Wisse, Veersche weg 126. Huis sleutel, N. van Keulen, Vlasmarkt 26. Hee renhandschoen, J. Janse, Oude Vlissing- sche weg E 403. Zakmesje, gemeente-veld wachter De Muynck, Noordweg A 22. Handschoen, -C. Janse, Verl. Julianastraat 23. Bosje Tulpen, C. J. Goeman, Noord weg 8. Rijwielbelastingmerk, P. J. Tisse- rand, Volderijlaagte 23. Muziekharp, C Onderdijk, Middelburgsche weg 16. Tol, S. Mielziner, Dam 51. Kinderhandschoentje, Kooman, Nadorstweg 23. Taseh met bo. Sajet, Mej. C. v. d. Weel, Volderijstraat 35. Haarkam, Jaap Schenk, Seissingel 34 Damesportemonnaie met inhoud, P. Vo gelenzang, Meidoornlaan 32. Huissleutel, Mej. Flipse, Oude Vlissingsche weg 13 Boerenbroche, E. Flipse, Oude Veersche weg 23. Rijwielbelastingmerk, L. J. Ver- hage, Lage weg E 236, Koudekerke. Por- temonnaie, I. Poortvliet, Spanjaardstraat 24. Wanddoekje met speld, Chr. Zeeveld, Koningstraat 8. Kinderportemonnaie njet inhoud, H. Raats, Noordsingel 92. Heeren- portemonnaie met inhoud, Chef Station N. S. Portemonnaie met inhoud, Bastiaanse Lange Viele 7. Middelburg, 3 Jan. Groenten veiling, Spruiten 1035 c„ Witlof 1722 c„ Schor- seneeren 17 c„ Koolrapen 36 c„ Andijvie 2027 c., Peën 49 c„ Uien 14 c„ Kroten 57,5 c„ Sav. kool 213 c„ Roode kool 6 9 c„ Boere kool 822 c„ alles per kg, Peën 11 c„ Selderie 9-10 e., beide per bos, Bloem kool 812 c„ Knolselderie 410 c., beide per stuk. Rotterdam, 3 Jan. Op de heden in het veilingslokaal Warmoeziersstraat 37 39, gehouden veiling deden kippeneieren 3.755.15. Aanvoer 130.000 stuks. De Berlijnsche correspondent van de N. R. C. meldt aan zijn blad: Stojadinowitsj, de Zuid-Slavische minis ter-president, heeft generaal-veldmaar- schalk Goering uitgenoodigd om hem op 19 Januari een jachtbezoek te brengen op Belye. Belye is een door omvangrijke bos- schen omringd jachtverblijf in de buurt van de Zuid-Slavisch-Hongaarsche grens, hetwelk vroeger aan den Habsburgschen aartshertog Friedrich heeft behoort, die tijdens den oorlog Oostenrijkseh-Hon- gaarsch opperbevelheber is geweest. Thans is het landgoed in het bezit van den Zuid-Slavischen staat. Indien Goering, deze uitnoodiging aan neemt hetgeen waarschijnlijk wordt ge acht zal hij bij dit jachtbezoek den Ita- liaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, ontmoeten, wiens be zoek op dien datum reeds eenigen tijd ge leden is aangekondigd. Men neemt aan, dat in het bijzonder de volgende onderwerpen door de drie jagen de staatslieden zullen worden besproken: 1. Het resultaat van het bezoek van Chamberlain en Halifax aan Mussolini, hetwelk dan juist achter den rug zal zijn, en de consequenties welke Zuid-Slavië en Duitschland uit dat resultaat zullen moe ten trekken. 2. De vraag of Zuid-Slavië nog meer dan tot dusver de spil RomeBerlijn zal naderen. 3. De vraag of Zuid-Slavië zal toetre den tot het anti-Kominternpact. Even tueel zou deze toetreding gelijktijdig kun nen geschieden met de toetreding van Hongarije, welke als reeds vaststaand wordt beschouwd. Een en ander zal na tuurlijk een verdere verwijdering van Zuid-Slavië van Frankrijk beteekenen. 4. De opheldering van kwesties en mis verstanden, welke tot dusver de toenade ring van Zuid-Slavië en Hongarije in den weg stonden, een aangelegenheid, waar aan reeds de bemoeiingen van Ciano wa ren gewijd toen hij kort voor Kerstmis een bezoek aan Stojadinowitsj bracht. Voor het overige zou dit jachtbezoek op Servisch gebied, wat veldmaarschalk Goering aangaat, kunnen worden be schouwd als een voorbereiding van zijn bezoek aan Libye. In een semi-officieele mededeeling uit Berlijn wordt verklaard, dat met betrekking tot» de Duitsch-Britsche vlootbesprekingen in enkele Engelsche en ook in Fransehe bla den commentaren zijn verschenen, die van een verkeerd begrip getuigen. Er wordt op gewezen, dat in het vlootverdrag van 1935, waarin de totale tonnage van de Duitsche vloot werd vastgesteld op 35 pet. van die der Britsche vloot, de duikhoottonnage voor Duitschland werd bepaald op 45 pet. van die van Engeland, doch dat Duitschland het recht kreeg van een boven de 45 pet. uit gaand percentage gebruik te maken, indien dit naar de meening der Duitsche regeering noodzakelijk zou zijn. Duitschland was ech ter verplicht omtrent deze aangelegenheid van tevoren met Engeland vriendschappe lijke besprekingen te voeren. De bedoelde noodzakelijkheid achtte de Duitsche regee ring thans gekomen en daarom kwam het op verlangen van Berlijn tot. de vlootbespre kingen van 30 December. Het aanvullend accoord van 1937 gaf Duitschland het recht, vijf zware kruisers der a-klasse (10.000 ton, maximum kaliber 20,3 cm) te bouwen, ofschoon los hiervan overeengekomen was, in den bouw van deze scheepsklasse tot 1942 voorloopig een pauze te laten intreden. Duitschland verklaarde zich echter destijds vrijwillig bereid, van den bouw van een vierden en vijfden krui ser van deze klasse, hoewel het hiertoe het recht had, voorloopig af te zien, zoolang niet bijzondere omstandigheden het wen- schelijk zouden maken, ook den bouw van dezen vierden of vijfden kruiser ter hand te nemen. Ook deze omstandigheden achtte de Duitsche regeering thans ingetreden, zoodat de besprekingen met de vertegen woordigers van de Britsche admiraliteit ook op dit punt van het aanvullend accoord van 1937 betrekking hadden. In hoeverre de Duitsche regeering van haar rechten, haar duikboottonnage over eenkomstig het vlootverdrag van 1935 te vergrooten en het aantal a-kruisers over eenkomstig het aanvullend aceoord van 1935 te vermeerderen, gebruik zal maken, zal bekend gemaakt worden na de slotmede- deeling, die, zooals in het officieele com muniqué over de vlootbesprekingen van 30 December gezegd wordt, door de Duitsche regeeririg schriftelijk ter kennis van de Brit sche regeering zal worden gebracht. In deze semi-officieele verklaring wordt tenslotte nog betoogd, dat de voorgenomen uitbreiding van de duikboottonnage en de zware kruisérs uitsluitend aanleiding vindt in het belang van de landsverdediging en de beveiliging der overzeesche verbindingen en dat er geen sprake van is, dat dit het begin is van een bewapeningswedloop ter zee. ITAHë EN DE VER. STATEN. Slechte betrekkingen, De ambassadeur der Vereenigde Saten te Rome, William Philips, is gister door Mus solini ontvangen. Van officieele zijde wordt omtrent dit bezoek het stilzwijgen bewaard, doch in sommige Romeinsche diplomatieke kringen brengt men het in verband met de fascistische perscampagne tegep Roosevelt en de Vereenigde Staten, vooral ter gele genheid van de pan-Amerikaansche confe rentie. De betrekkingen tusschen Rome en Was hington zijn, ronduit gesproken, slecht. Zij hebben in zekeren zin dezelfde ontwikke ling doorgemaakt als de puitsch-Ameri- kaansche betrekkingen. Nog kort geleden heeft de fascistische regeering door een harer woordvoerders doen weten, dat Italië solidair met Duitschland is ook ten aan zien van Washington. De Amerikaansche politiek wordt voortdurend door de fascis tische pers aangevallen, soms in heftige be- -woordigen. Zelfs Roosevelt werd niet in die aanvallen ontzien en ook op de Ameri kaansche politiek jegens latijnsch Amerika wordt critiek geoefend. Italië volgt ten aan zien van Amerika dezelfde politiek, als zijn spilgenoot. In verband met Philips bezoek aan Mus solini doet men opmerken, dat de ambassa deur zeer onlangs van een reis naar Was hington is teruggekeerd. DE PAN-AMERIKAANSCHE CONFERENTIE TE LIMA. De gedelegeerden bespionneerd. De „Daily Telegraph" meldt uit New- York, dat John White, de goedingelichte correspondent van de „New-York Times", heeft medegedeeld, dat de regeering van Peru de gedelegeerden en journalisten, die de pan-Amerikaansche conferentie te Lima hebben bijgewoond, heeft laten bespionnee- ren, geprobeerd heeft hen te intimideeren en persberichten heeft gecensureerd. De intrigues hebben, aldus White, een avond haar hoogtepunt bereikt, toen twee leden der Amerikaansche delegatie onver wachts van een banket in hun werkkamer terugkeerende, twee Peruaansche detecti ves verrasten, die dossiers en lessenaars doorzochten. Na deze ervaring hebben alle leden der delegatie verder alle belangrijke documenten des nachts naar hun kamer medegenomen. Van vele chauffeurs, aldus White ver der, die aan de gedelegeerden waren toege voegd, was bekend, dat zij in dienst stonden van de geheime politie en opdracht hadden gekregen, goed op te letten in hotel Bo livar, waar de gedelegeerden waren onder gebracht. De onthutste Peruanen probeerden uit te leggen, dat het gespionneer grootendeels dilettanterig was geweest en niet in op dracht der regeering was geschied. Wat het nagaan der gangen van de journalisten be treft, dit geschiedde door regeeringsambte- naren. De Peruaansche regeering sympathiseert volgens White sterk met de fascisten en de regeering was dan ook uiterst verstoord, toen de Duitsche en Italiaansche werkzaam heden tegen de conferentie werden onthuld. Op den dag der opening van het congres, aldus White tenslotte, leek Lima veeleer de zetel van een groote nationaal-socialisti- sche bijeenkomst dan een pan-Amerikaan sche conferentie. De stad was met duizen den swastica-vlaggen versierd. Er waren in de hoofdstraat slechts drie Amerikaansche vlaggen te zien en een daarvan hing nog uit van het consulaat der Vereenigde Sta ten. VERSNELLING VAN DE PRODUCTIE VAN OORLOGSTUIG. Het A.N.P. meldt uit Londen: Het En gelsche departement van oorlog heeft gis teravond een verklaring uitgegeven, waar in wordt medegedeeld, dat een regeerings- geschutfabriek gevestigd zal worden te Dalmir nabij Glasgow. Hieraan wordt toegevoegd, dat de rege lingen gereed zijn gekomen voor hot overnemen van de bestaande fabrieken, die uitgerust Zullen worden voor de ver vaardiging van kanonnen. De werkplaatsen waren vroeger het eigendom van de scheepsbouwers Beard- more Company. Tijdens de slapte in het scheepsbouwbedrijf werden de fabrieken gedemonteerd. Verwacht wordt, dat de nieuwe fabriek duizend werktuigkundigen in dienst zal nemen. Voorts worden stappen gedaan tot vestiging van een vliegtuigenfabriek te Dumbarton, terwijl een munitiefabriek te Bishopston thans bijna gereed is. Wanneer al deze fabrieken in werking zullen zijn, zal werkgelegenheid zijn ontstaan voor verscheidene duizenden arbeiders in de technische vakken. STAD DER JEUGD. Gisteren is medegedeeld, dat te Londen een centrum voor alle jeugdorganisaties van het geheele Britsche rijk zal worden geschapen. Dit centrum zal,'„stad der jeugd" worden genoemd; de kosten worden ge raamd op een millioen pond sterling. Het voornemen is om een eigen stad te bouwen met schouwburg, bibliotheek, eet kamers en conversatiezalen, alsmede afzon derlijke slaapzalen voor de verschillende koloniën en dominions. Hier zullen twee duizend schoolkinderen en studenten onder dak kunnen vinden. De plaats is nog niet vastgesteld, doch men heeft voorgesteld de plaats van het Cristal Palace hiervoor te bestemmen. WERKLOOZENRELLETJE VOOR DE WONING VAN CHAMBERLAIN. Leden van de „nationale werkloozen-be- weging" hebben gister gepoogd een dood kist met een opgerolde paraplui aan te bie den op Downingstreet 10 te Londen, het huis van den minister-president. Te één uur reed een vrachtauto voor en een aantal mannen haalden een zwarte doodkist uit den dagen, waarop in witte letters stond geschilderd: „Werkloos. Hij vroeg om be vrediging". Eén der mannnen snelde naar de deur van de woning van den minister president en terwijl hij met de wacht sprak, wilden de anderen de kist naar binnen bren gen. Onmiddelijk snelde een half dozijn politie mannen toe en enkele seconden werd om het bezit van de kist gevochten. Tenslotte slaagde de politie er in de kist weer op de auto te plaatsen en deze te laten vertrek ken. Ondertusschen hadden zich eenige hon derden werkloozen in Downingstreet ver zameld. Zij hielden spreekkoren, waarin zij om winterhulp verzochten. Chamberlain heeft van het relletje niets gemerkt, aangezien hij niet in de stad is. DRIE JODEN VERMOORD. Gisterochtend zijn bij een overval op een auto een Joodsch voorman en een Joodsch ingenieur, beiden van de potaschfabrieken aan de Doode Zee, doodgeschoten. Een Joodsch hulpagent van politie is doodge schoten, terwijl hij op wacht stond bij de wijngaarden van Rishonlezion. Bij een huiszoeking door militairen te Sa maria is een hoeveelheid vuurwapenen en munitie in beslag genomen. SCHAKEN. LANDAU WINT VAN EUWE. Landau heeft de leiding te Hastings. Het verrassende resultaat uit de zesde ronde van het tornooi te Hastings was de overwinning van Landau, met zwart spe lend, op den Nederlandschen kampioen, dr. Euwe. Door dit fraaie resultaat van den ex- kampioen van Nederland op den ex-wereld kampioen en mede door het feit, dat Szabo zijn partij tegen Pirc nog niet heeft kunnen beëindigen, heeft Landau de leiding in het tornooi genomen met de prachtige score van 5 uit 6. De uitslagen van de partijen uit de zesde ronde luiden: GolombekTylor 10; dr. EuweLandau 01; KleinSir George A. Thomas 10; SzaboPirc afgebroken in betere stelling voor Szabo; SergeantMil- ner Barry De stand luidt: 1. Landau 5 p.; 2. Szabo 4 p. plus 1 afgebr. partij; 3. dr. Euwe 3% p.; 4. Pirc 3 p. plus 1 afgebr. partij 5, 6 en 7 Milner Barry, Golombek en Klein, ieder 3 p.; 8. Sir George A. Thomas, 2 p.; 9. Ser geant 1M p.; 10. Tylor 1 p. De uitslagen in de andere groepen luiden: premier reserves A: LuckisP rins ;Van Schelting aAbrahams 1 0. Van Scheltinga handhaafde zich door dit resultaat tusschen de leiders. Premier reserves B: ThomasM orri- son 10; FuesterV anDoesburgh 01; VanSeter sPerlmutter 10. Major A: mej. Heemsker kLewis 01; mej. Musgrave-mevr. Roodzant 1—0. Eerste klasse A: F. A. DamenM. J. S. Dewar 01. Het is de eerste partij, die de Rotterdammer in zijn groep verloren heeft. HET TORNOOI TE LENINGRAD BEGONNEN. Keres verliest. Gisteren is de eerste ronde gespeeld van het internationaal schaaktornooi, waaraan, behalve verscheidene van de beste Russi sche spelers, ook Keres, de winnaar van het A.V.R.O.-tornooi deelnam en verder Res- hevsky, Flohr en Lilienthal. Reeds deze eerste ronde leverde een ver rassende uitslag op, nl. Keres verloor met zwart van Makagonov. Reshevsky won van Tolouch, BelavenetzFlohr werd afgebro ken, evenals RagozinLilienthal. SCHAATSENRIJDEN. NEDERLANDSCHE SCHAATSEN RIJDERS NAAR HET BUITENLAND. Naar wij vernemen zullen de schaatsen rijders J. Langedijk (Oudkarspel), R. Koops (Zuidlaren), H. Buyen (Amster dam) en P. J. Zwanenburg (Rotterdam) dezer dagen naar Davos vertrekken, waar zij onder auspiciën van den Kon. Ned Schaatsenrijders bond gedurende enkele weken zullen trainen. Het ligt in de be doeling, dat deze rijders -zullen deelnemen aan de wedstrijden, welke op 28 en 29 Januari a.s. in deze Zwitsersche winter sportplaats zullen worden georganiseerd. Verder zal S. Heiden (Rotterdam) zoo spoedig mogelijk naar Noorwegen vertrek ken, waar hij zich op de Europeesche kam pioenschappen, welke op 4 en 5 Februari te Riga worden gehouden, zal voorberei den. De vier rijders, die te Davos trainen, zullen na de wedstrijden op 28 en 29 Ja nuari eveneens naar Riga vertrekken om daar aan de wedstrijden om den Euro- peeschen titel deel te nemen. Verder zullen Langedijk en Koops in ieder geval uitkomen op de wereldkampi oenschappen, welke op 18 en 19 Februari te Helsinki plaats vinden. Behalve de vier meergenoemde rijders zullen ook dr. L. Dijkstra (Akkrum) eir D. Hart (Krommenie) en Jan Bolt (As sen) te Davós aan de training deelnemen. Medische Sportkeuring. Langzamerhand wordt het nut van de medische sportkeuring steeds meer erkend. Na de KNAU gaat ook de KNVB van al le nieuwe leden van aangesloten vereeni- gingen een bewijs van goedkeuring ver langen. Er bestaat nog bjj velen een ver keerd begrip van het nut der medische sportkeuring. In dit verband is het wei aardig eens te wijzen op een artikel over dit onderwerp in „Spurt7 het altijd zoo prettig verzorgde clubblad van de Vlis singsche athletiekver. A.V. '35. De -leider van het bureau voor medische sportkeu ring aldaar, de arts H. ten Have wijst er in dit artikel o.m. op, dat ook de niet-wed- strijdmenschen verstandig doen zich te la ten keuren. De schrijver zegt o.m.: „Sport is een voortreffelijke zaak. Lu- cianus heeft er van gezegd, dat zij „doet bij het lichaam datgene, wat de wan bij het koren doet: kaf en vuiligheid worden er door weggevaagd, zuiver graan alleen blijft over." Dit is in menig opzicht juist. Ook in deze zin, dat de sportbeoefening, gelijk de wan bij het koren, diegenen, welke feite lijk lichamelijk ongeschikt zijn, doet uit vallen. Maar dan meestal op een pijnlijke en voor hun gezondheid schadelijke wijze. Het is beter, die onderscheiding tusschen de geschikten en de ongeschikten te ma ken vóór er, soms onherstelbare, onheilen aangericht zijn, dan daarna. Ter voorko ming van dit onheil dient de medische sportkeuring. Voor alle sporten wil de medische sport keuring voorkómen, dat men, door zich er aan te wijden, zijn lichaam zou kun nen schaden. De organen, waarop het bij de sport voornamelijk aankomt, zijn de longen en het hart. Evenals de spieren van armen en beenen kan dat hart door doelmatig oefenen sterker worden en meer prestee- ren, maaroverinspanning kan het hart ook blijvende schade toebrengen! Het hart moet dus in alle opzichten ge zond zijn, en zoo staat het er met de lon gen net zoo voor. Er zijn voorbeelden te over bekend, waarbij reuzensterke athle- ten door overmaat van inspaning tenslot te tot invaliden werden! Zelfsoversehat- ting was daarbij de oorzaak De medische sportkeuring kan er voor zorg dragen dat steeds slechts de best bekwame lichamelijk daartoe geschikte persoon, in de wedstrijden wordt gezon den, hetwelk tot gevolg heeft, dat de pres taties van individu en club op de duur zul len worden verhoogd. Echter ook de sportbeoefenaars, die er niet op uit zijn matches te winnen en tijden met 15/16 se conde te verbeteren, zijn aan hun gezond heid verplicht zich aan deze keuringen, te onderwerpen. Ook deze kunnen te veel van zichzelf vergen, of, wat men in de paardenhandel noemt „verborgen gebre ken" hebben. Het is den keuringsarts er niet om te doen, de te onderzoeken personen af te keuren, maar, als het maar- eenigszins kan, ze goed te keuren. En kan dit werkelijk niet, dan is het ook ten zeerste in het belang van den betrokkenen te achten, dkt hij zich pnthoudt van de beoefening der hem afgeraden sport. 1 „Mijnhardtje 5 ct. 1 2 Mijnhardtjes" 50 ct. (Ingez. Med.) DONDERDAG 5 JANUARI 1938. HILVERSUM I. 1875 en 301,5 M. AVRO-Uitz. 8.00 Gram. 8.15 Ber.). 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gew. muz. (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroepork. (opn.) 11.20 Orgelconc. 12.00 Gram. 12.15 Ber.). 12.30 AVRO-Aeolian-Ork. 1.15 Ensemble Jetty Cantor. 2.00 Causerie. 2.30 Ensemble Jetty Cantor. 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gram. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Orgelspel. 5.00 AVRO-Week-Kaleidos- coop. 5.25 Gelukwenschen. 5.30 AVRO-Amu- sementsork. 6.25 Ber. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Viool en orgel. 7.30 Engelsche les. 8.00 Ber. ANP, Radio journaal. 8.20 Verkorte opera „Les contes d'Hoffmann". 9.20 Radiotooneel. 9.45 Twi light Serenaders. 10.30 Disco-nieuws. 11.00 Ber. ANP. Hierna: AVRO-Dansork. en solist (opn.). 11.4012.00 Gram. HILVERSUM H. 415,5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00—9.15 Gram. 8.15 Ber.). 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 11.30 Godsd. causerie. 12.00 Ber. 12.15 KRO-ork. (1.001.20 Gram.). 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Gram. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gram. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Apollo- ensemble en gram. 6.30 Ber.). 7.00 Ber. 7.15 Boekbespr. 7.45 Gram. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Russisch gem. koor en gram. 9.00 Cau serie. 9.30 Arnhemsche Orkestver. en solist. 10.00 Ber. ANP, actueel halfuur. 10.30 Gram. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gram. 11.5012.00 Schriftlezing. DROITWICH, 1500 m. 11.20 Gram. 12.05 Orgelspel. 12.30 Pop. conc. 1.00 Gerard Sin gers. 1.20 Harry Fryer's ork. 2.20 Gram. 3.15 Declamatie. 3.35 Sted. ork. van Bourne mouth en solist. 5.05 Medische causerie. 5.20 Gram. 5.40 Albert Sandler's ork. 6.20 Ber. 6.40 Landbouwpraatje. 7.00 Theateroverz. 7.20 Gram. 7.50 Radiotooneel met muz. 8.50 Discussie. 9.20 Ber. 9.45 Ork. 10.20 Korte Avondwijding. 10.40 Causerie. 10.55 Griller strijkkwartet en solist. 11.35 Bert Firman's ork. 11.5012.20 Dansmuz. (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 m. 9.00, 10.00, 10.40 en 11.20 Gram. 12.30 Zang. 1.05 Marleyork. 2.35 Zang. 2.50 en 3,30 Gram. 3.35 Cello, 3.50 Zang. 4.35 Piano. 4.50 Zang. 5.25 Ka- mermuz. 6.05 Radiotooneel. 7.20 Bailly—ork. 8.05 Gram. 8.35 Viool. 8.50 Nat. Ork., so listen en Félix Raugel-koor. 10.55 en 11.20 —11.35 Gram. KEULEN, 456 m. 5.50 en 6.30 Gram. 7.50 Ork. 9.209.50 Volksliederenconc. 11.20 en 12.35 Leo Eysoldt's ork. 1.302.20 Pop. conc. 8.20 Gram. 8.50 Mannenzangver. 9.35 Gram. 9.50 Kleinork., Mandolineork. en so list. 11.202.20 Gevar. conc. (opn.). BRUSSEL, 322 en 484 m. 322 m: 12.20 Gram. 12.50 en 1.30 Dansork. 1.50—2.20, 5.20 en 6.50 Gram. 7.23 Eupener Mannen- kwartet. 8.20 Gram. 9.20 Symphonie-ork. en solist. 10.5011.20 Gram. 484 m: 12.20 Gram. 1.00 en 1.30 Ork. 1.50 —2.20, 6.35 en 7.35 Gram. 8.20 Cabaret. 8.50 Ork.- en gram. 10.3011.20 Van Hereke- kwartet en solist. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 m. 7.30 Ork. 8.20 Radiotooneel. 8.50 Verv. conc. 9.20 Ber. 9.50 Conc. 10.05 Ber. 10.20—11.45 Ork. (opn.). MIDDELBURG GOES BIOSCOPEN. ELECTRO, Midd. VR 30 Dec.—DO 5 Jan: „De avonturen van Robin Hood", 20.00 h. ZO 15.00 h. matinée. CITY, Midd. VR 30 Dec.—DO 5 Jan: „De Stormduivels" en „Een stad op stelten" 20.00 h. ZO 15.00 h. matinée. n- Op edelin toeste de he, ninkli 31 Ja car i Ik der Leger] speler twee zal derer zal Gis venha jarige gener veldle Holla Vol die u is vei die u| sau" ijs is' keeref He| van leeuv zal ti te br- In een van jonge| bekv delin| reed een kennl we techij kund niekj niek.'. (oplef kund schoï He omvd bevo| (als steld merl aktel lijke| nis Mei BI dede men| scha total als hie drg tijd dal da.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 6