Aspirin ZEELAND. BUITENLAND. liever dadelijk een paar Aspirintjes dan een paar dagen onder de wol. Geen beter middel tegen verkoud heid dan hit product van vertrouweni kerk en school. loop der bevolking. MIDDELBURG. GOES. lEEUWSGH-VLAANDEREN O.D. VLISSINGEN. ZUIDBEVELAMD. beurs van amsterdam. beursthermometer woensdag, belgis. frankrijk. Daladier geestdriftig te Tunis ontvangen. duitschland, (Ingez. MedJ IJSVLET MET 38 ZAKKEN POST OP URK TERUGGEKEERD. De „Von Geusau" in een moeilijke positie. Gisteravond om half zes is de ijsvlet met 38 zakken post, welke waren afgehaald van de postboot „Von Geusau", die tussehen Schokland en Urk nog steeds tegen het drijfijs strijdt, op Urk teruggekeerd. Aan boord van de „Von Geusau" bevindt zich nog een groöte hoeveelheid pakket- post. Hedenochtend zou de ijsvlet ander maal vertrekken om deze post naar Urk te brengen. De postboot „Von Geusau" is geheel door het ijs ingesloten zoodat het schip voor-, noch achteruit kan. De gemaakte geul is geheel met ijs opgevuld, terwijl de schot sen meters hoog tegen het achterschip zijn opgekruid. Ook is het ijs onder het schip opgestuwd, zoodat het schip ten deele is opgelicht. Hoewel er geen onmiddellijk gevaar is, bevindt het vaartuig zich in een zeer moei lijke positie. HET WATERWILD EN DE VORST. Bij de Vereeniging tot Behoud van Na tuurmonumenten in Nederland en bij de Nederlandsche Vereeniging tot Bescher ming van Vogels, zijn den laatsten tijd tal van berichten ingekomen, welke er op wij zen, dat de in het wild levende vogels ern stig geleden hebben onder het strenge win terweer van de tweede helft van December en dat tallooze vogels, ook die, welke tot het waterwild behooren, omgekomen zijn. In verband met deze berichten hebben de beide vereenigingen een verzoek ingediend bfl den minister van economische zaken om de jacht op waterwild eerder te sluiten dan in den zomer van 1938 werd vastgesteld. De heer J. A. Eckhardt is herkozen tot kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente te Ierseke en heeft zijn herbenoeming be reids aanvaard. Na een diensttijd van 42 jaren heeft de heer C. Caljé ontslag genomen als di aken der Ned. Herv. gemeente te B i g- g e k e r k e. In de morgengodsdienstoefe ning van Zondag heeft ds. C. de Ru hem hartelijk toegesproken en hem namens de gemeente dank gebracht voor zijn trou wen arbeid. De gemeente zong den heer Caljé toe Ps. 134 vers 3. AAGTEKERKE. De' bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. jl.: 718 personen (367 m. en 351 v.) Er werden in 1938 ge boren 5 jongens en 5 meisjes; vestigingen 9 m. en 11 v. pers.; overleden 2 m. en 3 v. pers.: vertrokken 12 m. en 24 v. pers. (Be volking einde 1937: 729 personen.) SINT-LAURENS. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. jl.: 1379 perso nen (690 m. en 689 v.) Er werden in 1938 geboren 17 jongens en 10 meisjes; vestigin gen 55 m. en 64 v. pers.; overleden 5 m. en 9 v. pers.; vertrokken 54 m. en 59 v. pers. (Bevolking einde 1937: 1360 personen.) NIEUW- EN SINT-JOOSLAND. De be volking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec jl. 1231 personen (637 m. en 594 v.) Er werden in 1938 geboren 17 jongens en 12 meisjes; vestigingen 19 m. en 22 v. pers. overleden 7 m. en 4 v. pers.; vertrokken 22 m. en 26 v. pers. (Bevolking einde 1937 1220 personen). VROUWENPOLDER. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. jl.: 1054 per sonen (537 m. en 517 v.) Er werden in 1938 geboren 11 jongens en 13 meisjes: vestigin gen 16 m. en 23 v. pers.; overleden 7 m. en 4 v. pers. vertrokken 25 m. en 25 v. pers. (Bevolking einde 1937: 1052 personen.) HEINKENSZAND. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. jl.: 1866 per sonen (913 m. en 953 v.) Er werden in 1938 geboren 22 jongens en 18 meisjes; vestigin gen 24 m. en 27 v. pers.; overleden 5 m. en 3 v. pers.; vertrokken 40 m. en 64 v. pers, (Bevolking einde 1937 1887 personen.) OVEZAND. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. jl.: 1363 personen (697 m. en 666 v.) Er werden in 1938 geboren 14 jongens en 11 meisjes; vestigingen 14 m, en 17 v. pers.; overleden 3 m. en 7 v. pers. vertrokken 19 m. en 24 v. pers. (Bevolking einde 1937: 1360 personen.) AARDENBURG. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. jl. 2026 personen (982 m. en 1044 v.) Er werden in 1938 ge boren 10 jongens en 12 meisjes; vestigingen 41 m. en 62 v. pers.; overleden 14 m. en 12 v. pers.; vertrokken 65 m. en 74 v. pers, (Bevolking einde 1937 2066 personen). PARKEERPLAATSEN LANGS DE WEGEN. Stoppen op de snelverfeeersbaan gevaarlijk. Naar aanleiding van het feit, dat dezer dagen voor het Rjjksweggedeelte Kruinin- genGoes o.m. de aanleg van een aantal parkeerplaatsen wordt aanbesteed, schrijft de A.N.W.B. ons het volgende: Deze parkeerplaatsen zijn van groot be lang voor de verkeersveiligheid. Zij komen reeds langs vele wegen voor doorgaand ver keer voor, maar helaas parkeeren toch nog tal van automobilisten op den rijweg, soms zelfs in de onmiddellijke nabijheid van een parkeerplaats! Het aantal ernstige onge vallen, waarbij op den rijweg stilstaande auto's worden aangereden, is dan ook he laas nog groot. De A.N.W.B. vestigt daarom de aandacht op het groote gevaar dat ook overdag is verbonden aan het stilstaan op den rij weg voor snelverkeer en op de noodzaak hiertoe van de parkeerplaatsen gebruik te maken. DE SCHOUWBURG. De verbouwing reeds gegund. Naar wij vernemen heeft gistermiddag de gunning van den verbouw van den Schouwburg aan het Molenwater plaats ge had. De verbouw zal geschieden door den aannemer L. Dingemanse onder architec tuur van den heer J. B. van Wuyckhuyse te Middelburg. Wanneer de goedkeuring der bouwplan nen door B. en W. afgekomen zal zijn, kan dus met de restauratie een aanvang ge maakt worden. Naar wij bij informatie hieromtrent vernemen, zijn de desbetreffen de teekeningen gemeentewerken reeds ge passeerd, zonder bezwaar te ontmoeten; zij zijn thans bij brandweer en schoonheids commissie. Laatstgenoemde zou.de zaak morgen behandelen; als daarna de advie zen zijn uitgebracht, kan een spoedige be slissing verwacht worden. GASLUCHT. In de omgeving van de Loskade, Station straat en Goesche Korenmarkt, werd giste ren gaslucht waargenomen. Men dacht dat een lek was ontstaan, waardoor het gas in het riool kwam en zich daardoor verspreid de. Direct toen men meende, de plaats van het gaslek te hebben gevonden, ging men aan het graven, doch kon ter plaatse geen lek vinden. Hedenmorgen achtte men het mogelijk, dat er sprake kan zijn van rioolgas. De lucht was nu weg, doch men zou hedenmid dag opnieuw zoeken naar toch nog moge lijke lekken in de gasleiding. Goed afgeloopen. Gisterenmiddag is op het werk voor den bouw van het nieuwe kantoor der N.V. PZEM aan den*Vlissingschen Singel, een ongeluk gebeurd, dat wonder boven wonder goed is afgeloopen. De tweede uitvoerder, de heer A. H., had het ongeluk, toen een plank van een bekisting verslierde, van ongeveer drie en een halven meter hoogte naar beneden te vallen. Gelukkig, maar toch wonderlijk, was het, dat de heer H. slechst lichte verwondingen bekwam. Jubilea. veldwachters, een nieuw lid toegevoegd. Tot lid van het Burg. Armbestuur werd herbenoemd de heer C. Vermeule. Daar in de naaste toekomst een andere stortplaats voor huisvuil in gebruik zal worden genomen, werd besloten hiervoor een regeling vast te stellen, waarbij dege nen die hiervan gebruik wensehen te ma ken, een kleine vergoeding zullen moeten betalen. Besloten werd aan de lagere landbouw school en aan den middenstandscursus te 's-Heerenhoek een subsidie te verleenen. KRABBENDIJKE. Maandagavond gaf de zangvereeniging „Harmonie" onder leiding van den heer F. Hammer een goed geslaagde uitvoering in de zaal van hotel Otte alhier. Veertien nummers werden gezongen, welke door deze kleine ver eeniging op keurige wijze werden uitge voerd. Ter afwisseling tussehen de zangnum mers werden eenige kluchtige voordrach ten gegeven. Als tooneelstukje werd op gevoerd „Arme Rijken", dat zeer op priis werd gesteld. De opkomst was zoo groot dat verschillende personen niet meer kon den worden toegelaten. Met een gezellig bal werd de avond besloten. Vijfentwintig jaar gemeente-secretaris. GRAUW. Gistermiddag kwam de Raad van Grauw en Langendam in voltallige zit ting bijeen om den gemeente-secretaris, den heer H. W. Dalmijn, te huldigen met diens 25-jarig ambtsjubileum. De burgemeester, mr. F. J. Schlüter, me moreerde, met welke bekwaamheid en toe wijding de jubilaris in de afgeloopen 25 jaar zijn ambt heeft vervuld. Spr. eindigde met een woord van hulde en dank voor dé wijze waar op de heer Dalmijn zijn taak heeft verricht. Hierna dankte de jubilaris en bracht in dankbare herinnering de burgemeesters, raadsleden, den gemeente-ontvanger en ambtenaren, met wie hij in de afgeloopen 25 jaar steeds prettig heeft mogen samen werken. De heeren C. Kuyper, C. K. Maartense, A. Sinke en D. de Lange hopen op 21 Jan. a.s. den dag te herdenken, dat zij 25 jaar zijn in geschreven als lid van den Ned. Chr. Gra- fisehen Bond. Enkele dagen vóór 21 Jan. 1914 was de afd. Goes van dezen bond of ficieel opgericht. De overige van de toen toegetreden le den zijn óf overleden öf vertrokken. De heer C. Kuyper is van 1917 af pen ningmeester en de heer C. K. Maartense van 1921 af voorzitter van de afd. Laatst genoemde is ook lid der districts leerlingen commissie van 1917 af. Verplaatst met ingang van 14 Januari a.s. de instrumentmakers bij den Techni- schendienst G. A. van Otterloo en P. van Oosten van 's Gravenhage Centrale werk plaats naar hief. HET JUBILEUM DER KIST ARTILLERIE Programma der feestelijkheden, Het programma der feestelijkheden van de le compagnie 2e bataljon regiment Kust- artillerie te Vlissingen op 9 Januari a.s. ter gelegenheid van de viering van het 125- jarig bestaan van het regiment Kustartille- rie luidt als volgt: 's Morgens 9.30 uur zal de commandant kapitein mr. P. M. W. J. van der Slikke een jubileumrede uitspreken in de manschap- pen-cantine van de Bomvrije kazerne voor het personeel van de compagnie. Om 11.30 uur zal gedéfileerd worden voor den burge meester en den garnizoenscommandant, bij het stadhuis. 's Middags 2 uur vangt aan een voetbal wedstrijd op het marine-sportterrein tus sehen elftal van de Kon. Marine en een elftal van 1-II-R.K.A., om een door den commandant uitgeloofden beker, welke eigendom wordt van het winnende weer machtsonderdeel. Om 5.15 uur zal zoowel voor korporaals en manschappen, als voor de inwonende onderofficieren een uitgebreiden middag maaltijd gehouden worden. 's Avonds 7 uur wordt aan de jubileeren- de Kustartillerie door den Bond van Buurtvereenigingen „Oranje en Vlissingen' een serenade gebracht in de Bomvrije ka zerne, waarbij mede een cadeau namens de Vlissingsche burgerij zal worden aangebo den. 's Avonds 8 uur volgt dan voor het per soneel der compagnie en genoodigden een groote feestavond in de groote zaal van „Britannia", daartoe welwillend afgestaan door de directie van dat hotel. OVEZANDE. De Raad vergaderde Vrij dag, onder voorzitterschap van den burge meester voltallig. In verband met de diplomatoelage voor den veldwachter ,werd aan artikel 4 van de verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de De Spaansehe burgeroorlog. ARTESA IN RECHTSCHE HANDEN? Gisteravond deelde het rechtsche hoofd kwartier mede, dat Artesa ten Oosten van Lerida, practisch gevallen is. De troepen van Franco hadden verschei dene bruggen over de Segre geslagen en in het begin van den middag naderden zij tot de grens van Artesa. Tegelijkertijd was een andere afdeeling uit de Sierra Santa Armenol afgedaald. De aanval werd on middellijk ingezet en binnen een uur was de stad vrijwel genomen. Intusschen is de val van Artesa, een belangrijk strategisch punt, nog niet bevestigd. In het republikeinsche legerbericht wordt toegegeven, dat de troepen van Franco ten Zuiden van den weg LeridaTarragona eenige vorderingen gemaakt hebben. In den sector AlbagesCogull vielen zij met groo te heftigheid aan en ten koste van zware verliezen konden zij hun liniën wat ver beteren, den heldhaftigen tegenstand der regeeringstroepen ten spijt. De rechtsche opmarsch ontmoet grooten weerstand. De moeilijkheden, die de troepen van Franco bij hun offensief in Catalonië ont moeten worden voor het eerst in de Duit- sche pers in het licht gesteld. De „Boersen- zeitung" schrijft o.m. dat de opmarsch der rechtschen de laatste dagen sterk vertraagd is door de sneeuw, de koude, maar ook door den weerstand der regeeringstroepen. Wel hebben de rechtschen het eerste deel van den aanval, de Sierra de Montsech, ver overd, maar de inneming van de stad Seo de Urgel wordt niet bevestigd en men moet aannemen, dat Borjas Blancas, waarvan men in de eerste dagen van het offensief de verovering meldde, weer voor de recht schen verloren is gegaan. Ook in de Italiaansche pers komt tot ui ting, dat het succes der rechtschen nog niet zoo heel groot is. De Italiaansche dagbla den wijden verscheidene kolommen aan de verrichtingen van de „zwarthemden" aan het geheele rechtsche Spaansehe front. In verslagen der bijzondere correspond enten melden zij, dat de regeeringstroepen op ver scheidene plaatsen tot tegenaanvallen over gaan, o.m. aan den linker- en den rechter vleugel. De Italiaansche legionarissen, ge steund door geschut en luchtmacht beant woorden krachtig de aanvallen der regee ringstroepen, o.m. in den sector van Borjas Blancas, waar de regeeringstroepen ver sterkingen hebben gekregen. Rechtsch oorlogsschip beschadigd in gevecht met de „Diez". Volgens berichten uit Cadiz zijn daar ge durende het weekeinde tien dooden en ver scheidene gewonden van den rechtschen mijnlegger „Vulcano" aan land gebracht. Dit schip heeft deelgenomen aan het ge vecht met den republikeinschen jager „Jo se Luis Diez" en, naar men verklaart, werd het daarbij beschadigd. De strijd in het Verre Oosten. VORDERINGEN DER JAPANNEEZEN. De Japanneezon hebben naar uit Peking gemeld wordt, bij de gevechten om de laat ste Chineesche bolwerken in het Z.W. der provincie Sjansi opmerkelijke vorderingen gemaakt. Na op den len Januari het be langrijke verkeersknooppunt Sjoewo te heb ben veroverd, hebben zij thans, den Mamen- kwanpas bezet en daar artillerie in stelling gebracht. Van dezen pas uit beheerschen zij den voornaamsten overgang over den Ho- angho tussehen de provincies Sjansi. Deze overgang leidt naar de stad Yenan, de basis van het Chineesche roode leger. „Japansche matahari" vermoord, Naar te Hongkong vernomen wordt is op 30 December te Tientsin een Japansche spionne vermoord, die door haar daden den bijnaam van „de Japansche Matahari" had verworven. Zij was de tiende dochter van Prins Sjoe van de Mantsjoedynastie die in 1911 ineenstortte om te worden vervangen door de Chineesche republiek. Zij was een der vertrouwden van den bekenden gene raal Doihara, den „Lawrence van Mantsjoe rije". Amsterdam 1936-3% 101%—101% Zeeuws. Hyp B-3% 100%100% Cities Service Cy. P 1958 5 53%—52% A Amsterd. Bank 134%133% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 490485 A De Schelde N.B. 44%44% C Am. Smelt Ref. 39%—39% A Born. Sum. H.M. 178%178% A Houth. Alberts 101101 C Union Pac. Rr. 7573% C Int. Nickel Cy. 42%41% Ned. 38 10000-3 101—101 O. Indië 37 1000-3 99%—99% Engeland 1960-90 4 75%—75% A Koloniale Bnk. 159%—157% A N.I. Hbk. 600 133%—133% C Ned. H. M. 10000 146%—147% A v. Berkels Pat. 5050% C Calvé-Delft 90%—89% A Philips Gem. B. afg. 217%—216%-% C Unilever 139%—140%-39% C Am. Car en Foundry 26%25%-% C Anaconda Cop. 26%26%-25% C Bethlehem St. 58%—57%-56% C Kennec Copper 32%31%-% C Rep. Steel 18%—18%-% C U. States St. C. 52%—51-% C North Am. Cy. 17%—17% A Kon. Petr. Mpij. 321%—327-25% C Contin Oil Cy. 23—23 C Phillips Petr. Comp. 32%—31% C Shell Union O.C. 11%—11%-% C Tide Water Ass. Oil 10%—10%-% A Ned. Scheepv. U. 115%—115%-% A H.V. Amsterdam 466%460%-62 A Java Cult. Mij. 203%—200 A N.I. Suiker U. 206%—212 A Deli Batavia 206%—206%-05% C Deli Mjj. 1000 262%—263-61 KoninkL Unilever Suiker - Philips Rubber HVA - Industrie (Wettig Markt Amerika Schepen Obl.Markt Tabak gedeponeerd.;, A Senembah 238%239-% C Baltmore en Ohio 6%6-5% C Southern Pac. Cy. 16%—15%-% A Southern Rlw. 17%16% A Amst. Rubb. C. 229—227%-25% A Deli-Bat. Rubb. 159%—158% A Hessa Rubber 131%—126% A Serbadjadi S.R. 112%—110% WISSELKOERSEN. Heden. Gisten. Londen 8.52% 8.51% Berlijn 73.80 73.75 Parijs 4 83 4.82% Brussel 31.02% 31.03 New-York 184 1.83% „Japansche Matahari" vermoord. Men verkeert te Hanoi in ongerustheid omtrent het lot van Selsakoe Sjiomi, den kanselier van het Japansche consulaat-ge neraal aldaar, die op 29 December nabij Tsjennokwan aan de grens tussehen Kwang- si en Fransch Indo-China door Chineesche soldaten is ontvoerd. De Annamltische chauffeur, die eveneens ontvoerd was, is later vrijgelaten. BECK ZAL EEN BEZOEK BRENGEN AAN DEN FüHRER. Van Duitsche semi-officieele zijde wordt gemeld, dat de Poolsche minister van bui- tenlandsche zaken, Beek, na zijn vacantie te Monte Carlo, op zijn terugreis naar War schau zijn reis in Duitschland zal onder breken. Men neemt aan, dat hij bij deze ge legenheid een bezoek zal brengen aan den Führer op den Obersalzberg. Men verwacht ook, dat hij een onderhoud zal hebben met den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop. GEVAARLIJKE DRUK VAN HET IJS IN DE BUURT VAN DINANT. De dam van Malzeret bij Namen voor een deel bezweken. Sedert Dinsdagochtend heerscht een wa re paniekstemming onder de bevolking van de Maasvallei tussehen Dinant en de Ne derlandsche grens. Tengevolge van de in getreden dooi had zich een geweldige ijs massa opgehoopt nabij Anseremme ten Zuiden van Dinant. Deze massa strekte zich uit over een lengte van ongeveer twintig kilometer. Weldra werd de druk op som mige schutsluizen en dammen zoo groot, dat de dam te Maizeret bij Namen voor een groot deel bezweek. Dinsdagochtend om negen uur zijn de eerste ijsschotsen op de Maas te Luik ver schenen. Talrijke schepen moesten onmid dellijk in veiligheid worden gebracht. De ijsmassa beweegt zich voort met een snel heid van ongeveer vier kilometer per uur. De nieuwe brug te Monsin bij Luik, op de plaats waar het Albertkanaal in de Maas uitmondt, is zwaar beschadigd. Alle Maas bruggen zijn door de politie en de gendar merie bewaakt. Het verkeer over deze bruggen is zoo goed als geheel gestremd. De ingenieurs van den Belgischen rijkswa terstaat bevinden zich ter plaatse om alle noodig geachte maatregelen te treffen. Zelfs indien zich geen verdere verwikke lingen voordoen, zal de scheepvaart na den ijsgang gedurende een week moeten wor den gestremd, om de reparaties van de be schadigde sluizen en dammen en het weer op normaal peil brengen van de rivier mogelijk te maken. (N.R.C.) Na Bizerta, de voornaamste haven van Tunesië, heeft Daladier gisteren Tunis zelf bezocht. Onder ontzaglijke belangstelling reed hij per auto langs den 4 km langen boulevard Gambeta naar een officieele tri bune, vanwaar hij een troepenschouw zou bijwonen. Ondanks de sterke afzetting drong het publiek in zijn geestdrift zoo op, dat de auto Van den premier slechts lang zaam kon rijden. Het gejuich was ontzag lijk. Telkens werd de Marseillaise gezongen. Intusschen vlogen Fransche escadrilles bo ven den boulevard rond. De troepenschouw duurde een uur en wekte grooten geest drift bij de ruim honderdduizend Tunesi sche belangstellenden, die toegestroomd wa ren. Daladier heeft later delegaties van de Tunesische en de Fransche bevolking, als mede van de Britsche kolonie ontvangen. Gaudiani, de vice-president, stelde de le den van de Fransche afdeeling van den grooten raad van Tunis voor. Hij betoogde, dat de Franschen en Tunesiërs, broederlijk vereenigd in hun liefde voor het Moeder land, eensgezind tegenover de onbeschaam de eischen van buitenaf een hooghartige en definitieve weigering stellen. Chenik, de president van de Tunesische afdeeling van den Grooten Raad, gaf de verzekering van de aanhankelijkheid van de Tunesische bevolking jegens de natie, welke het protectoraat uitoefent, met wel ker lot zij zich nauwer dan ooit verbonden voelt. Hij herinnerde eraan, dat in den we reldoorlog 45,000 Tunesiërs op het veld van eer gevallen zijn voor de verdediging van den grond, die zij als de hunne beschouw den, en voegde hieraan toe, dat, „als de wereldvrede niet in September zou zijn ge red, de zonen en broeders van deze helden bereid geweest zouden zijn, voor hetzelfde ideaal en onder dezelfde driekleurige vlag te sterven". Daladier «preekt. Ter gelegenheid van een te zijner eere aangeboden banket heeft Daladier een rede uitgesproken, die door de radio werd uitge zonden. Hij zette uiteen, dat de betuigingen van trouw uit Tunis, Algiers en Marokko niet onbeantwoord konden blijven. De bood schap van vriendschap moet in Tunis uitge sproken worden, omdat Tunis de groote grensstreek vormt van het Fransche Noord-Afrikaansche blok. Voortgaande prees Daladier den geest van broederschap, vrijheid en samenwer king, die uit de verschillende rassen de aan eensluiting van de eenheid van het Fran sche rijk heeft gewrocht. Men moet ver trouwen stellen in de menschen, omdat zjj door hun gemeenschappelijke krachtsin spanningen een nieuwe orde zullen schep pen. Die taak is de uwe. De tijd is gekomen om op onverwoestbare wijze de eenheid van Frankrijk en het Rijk te bezegelen. Over weegt met helderen blik uw vermogens, uw behoeften, voert uw productievermogen op alle gebieden op aot een maximum, ontgint vurig en snel alle in u rustende werken. Het brengt u de orde en discipline, die de veiligste en doeltreffendste bescherming zijn tegen het brute geweld en de tyrannie. Het brengt u zijn eigen ervaring, broeder schap en vrijheid. Het heeft de kracht uw veiligheid te verzekeren. De Tunesiërs, aldus vervolgde Daladier zijn rede, die herhaaldelijk door applaus werd onderbroken, weten, dat de macht van Frankrijk onoverwinnelijk is. Zü weten, dat dit vreedzame, rustige land, dat zeker is van zijn kracht, in staat is het hoofd te bieden aan alle aanvallen en - gevaren. Frankrijk zal nooit toestaan, dat onder een of ander voorwendsel het wordt afgewend van zijn doel, van zijn door onze oude Fran sche Tunesiërs ingezette streven. Op dezen Afrikaanschen grond moet een mensche- lijke gemeenschap worden geschapen gelijk aan de Fransche gemeenschap, bezield door dat universeele ideaal, dat alleen de wereld kan behoeden voor de slavernij, omdat het berust op de eerbiediging van alle geeste lijke waarden. Daladier eindigde zijn rede met den Bey en de bevolking.dank te zeggen voor „dezen schitterenden dag, waarop ik gezien heb, dat de Fransche Tunesiërs bezield zijn door een zelfde elan en een zelfde broederschap om te juichen voor Frankrijk". Daladier heeft gisteravond om half elf Tunisv erlaten op weg naar Gabes De Italiaansche pers is misnoegd. De betoogingen van aanhankelijkheid je gens Frankrijk tijdens Daladiers bezoek aan Tunis en Corsica hebben te Rome blijk baar misnoegen gewekt. De fascistische pers zwijgt tenmiste over de geestdriftige betoogingen en zou haar lezers willen doen gelooven, dat Daladier niet ontvangen is op de wijze, die men in Frankrijk verwacht had. De „Tribuna" schrijft: „Zoowel in Tunis als op Corsica zal Daladier zich moeilijk thuis hebben kunnen voelen". De redevoe ringen van Daladier bevallen Rome even min en men tracht de beteekenis er van te verkleinen. De „Lavoro Fascista" zegt: Alle verklaringen van den Franschen premier zullen de Italianen koud laten, daar de op lossing der hangende problemen niet af hankelijk is van het ja of neen van Parijs". Anti-katholieke maatregel in Beieren. De Beiersche autoriteiten hebben besloten, dat de zesde Januari, Driekoningendag,; sinds onheugelijke tijden een feestdag in het roomsch-katholieke Beieren, geen vrije dag meer zal zijn. De winkels zullen open zijn, de bedienden en arbeiders zullen moe ten werken. INCIDENT OP EEN KERKHOF. Nazi-dwang tegen een pastoor. De „Tagespost" uit Graz maakt melding van het volgende voorval: Op 13 December overleed de 15-jarige Traute Pikl uit Kwittelfeld, als slachtoffer van een ongeval. Het meisje was leidster bij de Hitlerjugend en had de Katholieke Kerk afgezworen. De begrafenisonderne ming vroeg aan den pastoor-deken van het plaatsje, om de plaats voor het graf aan te wijzen. Deze antwoordde, dat de overledene niet begraven kon worden op het katho lieke kerkhof, daar zij haar geloof had af gezworen; het graf kon slechts worden aan gewezen op dat gedeelte van de begraaf plaats, dat voor niet-katholieken bestemd

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 2