irovïttciVile COURANT BINNENLAND. NEDERLAND, DURF TE LEVEN! Steun aan noodlijdende gemeenten. VEERE Janua- aan de ;midde- M. 0—7,00 iorgen- vrouw. Ber. ntsork. ïipcur- olisten 4,30 Om- Voor 7,45 f. 8,00 i. 8,30 iiotoo- Ber, Dans- 10,00 12,00 Ir am.) 4,00 KRO slodis- 6,35 7.45 van ram.) KRO- 11,30 11,35 Viool, itions. 3,20 4,30 5,40 7,35 Dave Ber. nonie Band. en ;ram. Dagblad. Uiig. N.V. De Middelburgsche Crt. Kureauxte MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139? te GOES j Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.3O, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 2. TWEE BLADEN. DINSDAG 3 JAN. 1939. EERSTE BLAD. 182e JAAKG Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeetingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. door H. D. Louwes, voorzitter van het Kon, Ned. Landbouw Comité, te Ulrum. MÜ bekruipt een vage onrust, nu ik be merk hoe de reactie van onze openbare meening zich uit na de publicatie van hel plan-Westhoff. Ik ben zoo bang, dat het terecht komt in een motregen-atmosfeer, waarin alle geestdrift en scneppenüe kracht doodloopen. Als het nog een oogen blikje zoo door gaat als nu, dan is de al- gemeene gedachte: er zit veel goeds in, er zjjn echter ook groote bezwaren en wij sukkelen met onze werkloosheidsbe strijding door, zooals tot nu toe. Wij doen er misschien wel een beetje aan, maar het komt niet tot een forschen aanpak en wij hernieuwen ons nationaal zelfvertrouwen niet. Als dat zoo wordt heeft Nederland een kans, ja één van de weinige, ja misschien de éénige groote kans gemist, een groote kans in economisch, moreel en politiek op zicht. En welk volk kan zich de weelde veroorloven in dezen tijd nog groote kan sen te missen? Nederland zeker niet! Zjjn er geen bezwaren? Ja zeker! Ik noem drie van de voornaamste. De bedreigde graanimport. Het graan, dat er meer zal groeien op onzen verbeterden bodem behoeft niet te worden ingevoerd. Dit zal zijn weerslag hebben op ons havenbedrijf. Maar door dat wij veel graan, dat wij anders aan het buitenland moeten betalen, nu zelf heb ben, zal er koopkracht vrij komen voor andere goederen en de slinkende graan import zal worden vervangen door een grooter stukgoederenverkeer, dat in het havenbedrijf meer bedrijvigheid zal térug- voeren, dan door de geslonken graanim port zal verdwijnen. Ook op handels-poli tiek gebied zullen voor verloren gegane mogelijkheden nieuwe kansen verschijnen Moge ik deze gedachte nog nader toe lichten. Stel, dat er op een ha nieuw cultuurland van het plan-Westhoff per jaar groeit een oogst van 2500 kg rogge Deze oogst vertegenwoordigt een waarde op wereldbasis van 100 voor de korrel en 50 voor het stroo. Wi) kunnen nu vaststellen, dat onze volksge meenschap vrijwel zuiver dit bedrag rij ker wordt. Want deze rogge is voortgebracht op Nederlandschen bodem, die anders woest lag en tot cultuurgrond is gemaakt door arbeiders, die anders op de straat hun le ven verchagrijnden en op steun moesten leven. Voor de productie van deze rogge zijn maar heel weinig, buitenlandsche pro ductiemiddelen (alleen fosforzuurmeststof en kalizout) noodig en bij die productie vinden weer andere Nederlanders werk, die anders gesteund moesten worden. Wel iswaar behoeft rogge, die hier geprodu ceerd wordt niet te worden ingevoerd. Maar als Nederlandsche schepen deze rogge uit Canada zouden halen en haar via Rotterdam naar den veeboer vervoe ren, zou het geheele transport van deze 2500 kg rogge niet meer kosten dan 25 x 60 ct. 15. In deze 15 zit nog heel wat kapitaallasten en maar heel weinig di rect arbeidsloon. Het netto rendement voor onze volks huishouding is dus 135. Dit bedrag komt aan koopkracht vrij en kan worden aange wend o.m. voor den import van stukgoe deren, waardoor én havenbedrijf én han delsbalans gunstig worden gestimuleerd. Nu zal men zeggen: ja maar de boer kan met 4 per 100 kg rogge niet toe komen en moet nog 3,50 toeslag op dezen prijs hebben. Is daarmede die pro ductie niet veroordeeld? Ik antwoord: neen. Want die toeslag van 3,50 is een verplaatsing van volksinkomen terwille van den boer, omdat die anders in onze binnenlandsche verhoudingen niet kan produceeren. Hetzelfde geldt voor alle be schutte volksgroepen en -bedrijven, waar in wezen precies hetzelfde gebeurt. Deze steunregeling voor de rogge verandert niets aan het feit, dat de productie van elke meerdere ha rogge met anders werk- looze arbeiders op voorheen woesten grond onze nationale huishouding per jaar 135 rijker maakt, na aftrek van de winstderving onzer graanimporteurs en onzer scheepvaart en zonder iets te reke nen voor de moreele winst van werk in plaats van steun. Het bedreigde natuurschoon. Heide en moeras zullen veranderen in cultuurgrond, slingerende waterloopen in genormaliseerde beddingen. Ongerepte heide, eenzame plassen, slingerende beek jes mogen door de natuurliefhebbers als een kostelijk goed worden beschouwd en terecht toch is natuurschoon alleen te genieten met een rustig geweten. Wan neer dit natuurschoon in stand moet wor den gehouden ten koste van de arbeids vreugde der werkloozen en van verloren gegane bestaansmogelijkheden voor jonge boerengezinnen, dan is het niet meer in ongerepte vreugde te ondergaan, want dan hangt er de donkere wolk van mensche- lijk leed boven. Ware vreugde, ook de vreugde der vrije natuur, kan nooit egoïs tisch zijn. Ik wil niet beweren, dat de laatste plas moet worden drooggemaakt, de laatste ha heide ontgonnen en dat van elk beekje zal moeten gelden: „wat kron kelend voortliep worde recht'.' Maar de oplossing zal moeten zijn synthese tus- schen natuurschoon en ontginning. Ook cultuurland kan mooi zijn en blijven. Wie durft beweren, dat bv. de genormaliseer de Buurser beek niet mooier in het land schap ligt dan de kronkelende waterloop van vroeger? En wie zou den ouden toe stand terugwenschen, wanneer hij weet hoeveel overlast, zorg, armoede en ont bering nu uit vele boerengezinnen is verdreven? Landbouwcrisismoeilijkhfjlen. Uitvoering van het plan-Westhoff zal onze bodemproductie nog sterk vergroo- ten. En wij moeten nu reeds den landbouw met groote bedragen voorthelpen en heb ben zooveel zorgen met den afzet onzer producten. Inderdaad! Als wij, boeren van Nederland, gevangen waren in den geest, die groote groepen van ons volk vervult, den geest van behoud van verworven po sities, van verstarring en groepsegoïsme, dan zouden wij het plan-Westhoff te vuur en te zwaard moeten bestrijden. (Zijn Uw artikelen tegen het plein-Westhof f O! N. Rott. Cour. niet voor een be langrijk deel geïnspireerd door dien be- houdzieken gildegeest dien gij anders zoo te vuur en te zwaeird wilt bestrijden?) Want wij loopen het risico, dat de Regee ring de inkomsten van het landbouwcrisis fonds niet zal willen of kunnen verhoo- gen in evenredigheid met de gestegen pro ductie. Maar wij steunen het plan-West hoff van ganscher harte. Wij vertrouwen, dat de Regeering de lasten van een na tionaal plan: door allen zal doen dragen, wij weten, dat er wegen zijn om de moei lijkheden de baas te worden. En vooral: wij boeren van Nederland hebben alleen een goede toekomst als onderdeel van een sterk, moedig en kloek volk, een volk, dat met groote middelen durft te bouwen aan zijn toekomst. Als Regeering en volk het wagen met dit grootsche plan, kan men op ons, Nederlandsche boeren, rekenen. Achter dit geheele plan evengoed als achter de droogmaking der Zuiderzee en Eil hetgeen reeds op ontginningsgebied is volbracht staat een ontzaglijke groote gedachte. Het is een eeuwenoude les der historie: een krachtige boerenstand is de beste waarborg voor een krachtig volk, dat ge noeg geboorten heeft, om in stand te blij ven, dat een rustige sterke mentaliteit bezit, door zijn gebondenheid aan de wet ten der landbouwproductie, dat zijn geloof weet hoog te houden. En al de oorlogsdrei ging van nu is voor West-Europa niet zoo ontstellend als zijn ontvolkt platteland en zijn leege wiegen. Ligt niet het Fransche platteland ver laten ver verwaarloosd en is het lage ge boortecijfer niet de grootste zorg der Fransche regeering? Ig er één factor, die zoo knaagt aan de macht van Albion als zijn ontvolkt platteland en zijn achter uitloopend kinderaantal? Wordt het zoo veelszins gelukkige Zweden niet door deze zelfde nachtmerrie geplaagd? Waar zijn de Zweedsche kinderen, die over 30, 40 jaar de nu arbeidenden zullen moeten onderhouden? West-Europa sterft! En zelfs een land als Duitschland dat zoo welbewust de regenereerende krachten van den boeren stand meent te onderkennen zuigt ziin platteland leeg naar de wapenfabrieken en overige industrie en danst mee op' den weg naar den ondergang. En temidden van dit verwelken en ver gaan ligt Nederland, ons gelukkig, door God gezegend Nederland! Het heeft een nog toenemende bevolking, het durft het leven nagaan. En het heeft de kans zijn landbouwfundament te versterken en te vergrooten, het heeft een talrijken en flin- ken boerenstand, paraat om alle nieuwe bestaansmogelijkheden met kundige handen ten volle te benutten. Ons volk wil zijn goede kansen niet zien, het hult in een druilige atmosfeer van be laagden graanimport, van bedreigd na tuurschoon en van landbouwcrisisfonds- moeilijkheden, wat in wezen één groote genadegave Gods is: de kracht en de mo gelijkheid zijn landbouwfundamenten te versterken. 1 Moet zoo vraag ik tenslotte ook Nederland meedoen in de rij der democra tische staten, die altijd te laat komen en de goede krachten in hun midden niet we ten te coördineeren? Moet dan een buiten landsche staatsgedachte ons een propa- ganda-ministerie opleggen, omdat wij zelf niet tot het opwekken van geestdrift, tot het samenbinden van alle menschen van goeden wille en- durf in staat zijn? In de droogmaking der Zuiderzee, in de vele groote openbare werken, in den arbeid voor onze volkshuisvesting en vooral ook in het plan-Westhoff liggen de elementen van een grootsch nationaal plan voor ar beid, welvaart en behoud. Regeering, re geer! Maak de plannen, propageer ze, voer ze uit! En als ik nu tot het plan- Westhoff terugkeer: het is niet alleen van belang voor de werkloosheidsbestrij ding, niet alleen voor den boerenstand, maar voor geheel ons volk. En alleen een krachtig moederland zal ook de kracht en de menschen hebben zijn Rijk van Overzee te besturen, te bearbeiden, te verdedigen en te behouden. Mijn Nederland, praat niet, maar doe! GROOT AANTAL KIPPEN VERBRAND. Gisteravond is brand uitgebroken in de opslagplaatsen en kippenfokkerij van de firma Bakker en Van Popta, groothandel in pluimvee, voeder en eieren aan het Kleinzand te Sneek. Door het springen van een benzinevergasser is de brand ontstaan. Er ontwikkelde zich zulk een krachtige luchtdruk, dat een gedeelte van het dak der oude loods werd weggeslagen. Het vuur vond gretig voedsel in de groo te hoeveelheid hooi, stroo, turfmolm en ve ren, zoodat de brand zich al spoedig ern stig liet aanzien. De brandweer rukte met groot materiaal uit. Zij kon evenwel niet verhinderen, dat de opslagplaatsen geheel afbrandden. Een knecht, die bezig was met het voe deren van de kippen, werd door een los springend stuk metaal aan de hand ge wond. De politie heeft hem ter plaatse ver bonden. Een andere knecht geraakte bewusteloos. Hij werd naar zijn woning vervoerd. Men slaagde erin een groot aantal kippen te redden. Tweeduizend kippen evenwel zijn in de vlammen omgekomen of worden ver mist. Een auto wist men tijdig naar bui ten te brengen. De schade wordt door ver zekering gedekt. Beijver u om geduldig te zijn in het dragen van anderer zwakheden en ge breken, daar gij de uwe hebt, die an deren in u moeten verdragen. Minister Colijn met vacantle. De minister-president en mevrouw Colijn zijn gistermiddag om 3.15 uur van het staatsspoorstation te Den Haag voor 14 dagen naar Zwitserland vertrokken. De „Nandoe" heeft motorstoring. Het Indië-vliegtuig „Nandoe", dat Zater dag wegens slecht weer te Alexandrië was gebleven en daardoor eerst Maandag op Schiphol werd verwacht, is gisteren wegens motorstoring te Lyon gebleven. De „Torenvalk" bevindt zich met motor storing te Penang. Het regeringsvoorstel ont moet nog al Wat bezwaren in de Tweede Kamer. Verschenen is het voorlaopig verslag der Tweede Kamer inzake de wetsontwerpen tot wijziging van de wet van 22 December 1933 tot steun aan noodlijdende gemeenten en nadere wijziging van de wet van 15 Juli 1929, houdende herziening van de finan- cieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten. Wij ontleenen daaraan: Waardeering werd uitgesproken voor den uit de indiening van het eerste wetsontwerp blijkenden wil der regeering, verbetering te brengen in den financieelen noodtoestand, waarin een groot deel der gemeenten ver keert. Ten aanzien van de vraag, of het bereiken van dit doet met de middelen, welke dit ontwerp geeft, in beteekenende mate bevorderd zal worden, waren vele le den echter weinig optimistisch gestemd. Wel opent het wetsontwerp de mogelijk heid, dat in meerdere mate dan voorheen de uitgaven eener bepaalde gemeente ten laste harer ingezetenen worden gebracht, doch daarmede bereikt zij nog niet het te rugkrijgen van haar zelfstandigheid. En al ware daarvan wel sprake aldus verder de hiefoedoelde leden dein zou toch zeker de vraag gewettigd zjjn of het wel deze vorm van zelfstandigheid is,- wel ke door de gemeenten „zoozeer begeerd" wordt. Verscheidene, leden achtten het een ern stig bezwaar van het ontwerp, dat het lijn recht ingaat tegen den opzet van de wet inzake de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. De opzet van die wet was, de destijds bestaande gemeentelijke inkomstnebelastingen, welke de bron wa ren van een zeer groot belastingverschil in de onderscheidene gemeenten en van vexa- toire (kwellende) heffingen in sommige van die gemeenten, te vervangen door een in het geheele land geheven gemeente fondsbelasting, uit welker opbrengst dan naar bepaalde normen uitkeeringen zou den worden gedaan aan de afzonderlijke ge meenten. Indien men thans, een aantal ja ren nadat deze unificatie van de gemeente inkomstenbelastingen, welke de bron wa komen, weer de mogelijkheid zou schep pen tot het heffen van nieuwe gemeente lijke inkomstenbelastingen, en dat nog wel in de gemeenten waar de druk het zwaarst is en alle heffingen reeds tot haar maxi mum zijn opgevoerd, dan zouden de oude euvelen herleven en zou een toestand ont staan, waaruit eerlang slechts een nieuwe unificatie uitkomst zou kunnen brengen. Ook zou, ondanks de ontworpen forensen belasting, de uittocht uit de zwaarst belaste gemeenten hierdoor een nieuwe stimulans krijgen. Sommige leden waren in het bijzonder beducht voor de gevolgen van de invoering van deze belasting voor plattelandsgemeen ten. Voorts wezen eenige leden er nog op, dat de noodlijdende gemeenten, welke een extra-belasting volgens dit ontwerp zullen heffen, in het algemeen alle uitzicht op rijkshulp zullen missen. Waar in den ge- dachtengang der regeering de noodlijdend heid zal beginnen zoodra de gewone uitkee- ring uit het werkloosheidssubsidiefonds niet voldoende blijkt om het budget sluitend te maken, kan, naar zij opmerkten, als gevolg van het vermelde gemis aan steun van rijkswege de toestand voor de bedoelde gemeenten veel ongunstiger worden dan die thans is, indien de aangekondigde voor stellen in zake hoogere uitkeeringen naar objectieve normen niet een belangrijke ver betering brengen. Verscheidene andere leden, hoewel even eens van oordeel, dat aan een extra-belas ting, als in het ontwerp bedoeld, niet onbe langrijke bezwaren verbonden zijn, zouden zulk een belasting toch niet voor alle om standigheden willen afwijzen. Bij deze leden sloten zi<;h anderen aan, die, de aan de voorgestelde regeling kleven de bezwaren erkennend, met de grondge dachte van het ontwerp hun volle instem ming konden betuigen. Eenige leden gaven nog als hun meening te kennen, dat de omstandigheid, dat vele gemeenten noodlijdend zijn, aan geen an dere oorzaken kan worden toegeschreven dan aan den economischen toestand des lands of aan een verkeerde verdeeling van het terrein der openbare zorg, tenware in een bepaald geval sprake mocht zijn van nalatigheid van de gemeente om binnen de grenzen van het redelijke de uitgaven naar de inkomsten te regelen. Is dit laatste niet het geval, dan behoort het rijk de gevolgen der noodlijdendheid te dragen en mogen die niet worden afgewenteld op de toevallig in een bepaalde gemeente gevestigde belas tingbetalers. Intusschen bleek men vrijwel algemeen van oordeel, dat het vraagstuk der ge- gemeentefinanciën als een geheel moet worden bezien en alle te treffen maatre gelen tegelijk in oogenschouw behooren té worden genomen. Geschiedt dit niet, dan kan het tot stand komen van een bevredi gende oplossing niet worden verwacht. De regeering heeft aangekondigd, dat zij wil breken met het toekennen van subjectieve bijdragen zoowel als met het verstrekken van voorschotten uit het werkloosheids subsidiefonds. Zij wil de inkomsten van dat fonds in den vervolge jaarlijks naar objec tieve normen verdeeld zien. Gemeenten, welke daarmede niet vol doende gebaat zijn, zullen dan slechts ge holpen kunnen worden als noodlijdende ge meenten. Ten einde het aantal dier ge meenten te beperken, wil de regeering echter het bedrag, thans benoodigd voor rentelooze voorschotten uit het werkloos heidssubsidiefonds, vermeerderd met 5 millioen, aan den gewonen dienst der rijks- begrooting ten goede doen komen en die, zooveel mogelijk naar objectieven maat staf, ten laste dier begrooting' aan de ge meenten uitkeeren. Op welke wijze dit laat ste zal geschieden, ligt echter nog volkomen in het duister. Toch is dit van de grootste beteekenis zoowel voor de oplossing van 't vraagstuk inhet algemeen als in het bij zonder voor de beoordeeling van het onder havige ontwerp. In verband hiermede acht te men het ongéwenscht, dat een beslissing over dit ontwerp wordt genomen, alvorens de Kamer de plannen der regeering met betrekking tot de gemeentelijke financiën volledig uitgewerkt voor zich heeft. Ook werd bezwaar gemaakt tegen het ne men van een beslissing over het ontwerp, zoolang niet het complex van belasting voorstellen, dat de regeering heeft aange kondigd, in wetsontwerp is belichaamd, zoo dat de Kamer zich een beeld kan vormen van de wijziging in de verdeeling van den belastingdruk, welke daarvan het gevolg zal zijn, en tevens van den invloed, dien de voornemens der regeering op dit gebied di rect en indirect op de financieele positie der gemeenten zullen hebben. Verscheidene leden waren van meening, dat de eerste voorwaarde voor een goede oplossing van het vraagstuk der gemeente- financiën is de erkenning van de werkloos- heidszorg als een nationale taak- De grond fout aldus deze leden welke het meest tot de ontreddering van de financiën der gemeenten heeft bijgedragen, is te zoeken in het feit, dat de werkloosheidslasten in eersten aanleg zijn beschouwd als gemeen telijke lasten. Wel is het rijk daarin gaan bijdragen en zijn door middel van het werk loosheidssubsidiefonds de lasten wat gelijk matiger over de gemeenten verdeeld, maar de rijksbijdrage dekt slechts een betrekke lijk klein gedeelte der desbetreffende uit gaven en groote verschillen zijn blijven be staan ten nadeele van die gemeenten, wel ke een groot aantal werkloozen binnen haar grenzen tellen. DRIJFIJS IN HET HOLLANDSCH DIEP. Ernstige stagnatie van het scheep vaartverkeer. Het drjjfjjs van het Hollandsch Diep is ten gevolge van den krachtigen Zuiden wind, welke gisteren heerschte, en het op komende water, weggedreven en heeft zich in de Dordtsche kil opgehoopt. Hierdoor kunnen vele beladen en onbe laden motorschepen met sleepen, grooten- deels uit de richting Antwerpen en Zee land komende, de Dordtsche Kil niet bin nenvaren. Vele dier schepen moesten hier door in de tamelijk kleine haven van Moer dijk een toevlucht zoeken. Gistermiddag omstreeks twee uur lagen hier niet minder dan dertig schepen. Steeds werd de toe vloed van schepen uit het Westen grooter, zoodat een groot gedeelte van de schepen, welke de haven niet meer binnen konden varen, voor de Dordtsche Kil ligplaats moesten kiezen. Later in den middag was het aantal sche pen, dat in de haven en voor de Dordtsche Kil lag, tot zeventig gestegen en steeds ko men er nog meer bij. IJsbrekers vermochten niet door het Ijs heen te komen, zoodat, wanneer de wind gekeerd zal zijn het water ebt en het ijs aan het smelten gaat de scheepvaart nor maal zal kunnen worden hervat. Men hoopt dat het heden reeds zoover zal zijn. DE KERSTGAVE AAN WERKLOOZEN EN ANDERE GROEPEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid De Visser betreffende verhooging van de kerst- gave aan werkloozen en toekenning van een kerstgave aan de werkloozen, die in werkverschaffing werkzaam waren en aan kleine boeren en tuinders, die aanvullen den steun ontvangen, hebben de ministers van sociale zaken en van economische za ken geantwoord, dat de regeering zich er uiteraard van bewust is, dat de omstandig heden, waarin de werkloozen en hun gezin nen verkeeren, moeilijker worden, naar mate de werkloosheid langer voortduurt. Zij is zich intusschen evenzeer er van be wust, dat door het Nederlandsche, volk al het mogelijke wordt gedaan, om „groote ellende" te voorkomen. De regeering acht geen termen aanwezig de kerstgave te verhoogen. De regeering heeft reeds eerder besloten, aan de werkloozen, die in de werkverschaf fing werkzaam waren, eveneens een kerst gave toe 'te kennen, echter niet over de week van 11 tot 17 December, doch over de week vóór of die na Kerstmis. De kerstgave voor de betrokkenen wordt op dezelfde ma nier berekend als voor de gesteunden over de week van 1117 December. De regeering heeft reeds eerder haar goedkeuring er aan gehecht, dat ook aan WEERBERICHT."' Verwachting tot morgenavond: DE BILT: afnemend buiig, gedeeltelijk bewolkt, weinig verandering in tempera tuur, aanvankelijk tijdelijk nog krachtige, overigens meest matige N.W. tot Z.W. wind. UKKEL: sterke wind uit Z.W. tot N.W. richtingen, bewolkte tot betrokken hemel, plaatselijk regenbuien, aanhoudend matige temperatuur. Wo 4 Jan. Zon op: 8 h 11; onder 15 h 58; Licht op: 16 h 28; Maan op: 14 h 56; onder: 6 h 16; V.M.: 5 Jan. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Januari. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 3 11.04 23.27 4.57 17.30 Woensdag 4 11.55 6.00 18.22 Donderdag 5 0.16 12.42 6.51 19.12 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Januari. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 3 0.20 12.48 6.00 18.34 Woensdag 4 1.19 13.45 7.01 19.26 Donderdag 5 2.15 14.39 7.49 20.14 de kleine boeren en tuinders, die behooren tot de B-groep, een extra uitkeering als kerstgave wordt verstrekt. EEN PRIJSVRAAG DER VEREENIGING „NEDERLANDSCH FABRIKAAT". De vereenig.ng „Nederlandsch Fabri kaat" heeft een prijsvraag uitgeschreven, met als laatsten datum van inzending 15 April. Gevraagd wordt een beschouwing over de gevolgen, welke er voor onze Ne derlandsche volkshuishouding uit voort vloeien, indien er hier te lande een gezonde voorkeur aan binnenlandsche boven buiten landsche artikelen wordt gegeven. De inzendingen worden beoordeeld door een commissie, bestaande uit de heeren dr. ir. M. H. Damme, voorzitter der vereenl- ging „Nederlandsch Fabrikaat" te 's Gra- venhage, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, directeur der Stroomverkoop Mij. te Maastricht, S. Hepkema, directeur der Coöp. Condensfabriek „Friesland" te Leeu warden, dr. H. M. Hirschfeld, directeur- generaal van handel en nijverheid te 's Gravenhage en prof. mr. P. Lieftinck, hoogleëraar in de economie te Rotterdam. Prijzen zijn een verguld-zilveren eere legpenning, benevens een bedrag van 150 en verder twee zilveren penningen. Nadere gegevens worden door de vereeni- ging „Nederlandsch Fabrikaat" te 's Gra venhage op aanvraag toegezonden. DE MOEILIJKHEDEN IN DE N.S.B. Naar de Stand, uit enkele nadere mede- deelingen uit bevoegde bron blijkt, is het bericht in het blad van 29 December over de mutaties bij „Het Nationale Dagblad" niet geheel juist. Inderdaad is de heer Ros kam zoo werd ons bevestigd losge maakt van het N.S.B.-dagblad en benoemd tot „boerenleider". De heer Hollander is echter niet ontsla gen. Hij heeft gedurende enkele maanden den zieken redacteur „Binnenland" vervan gen, terwijl de heer Reydan in die maan den tijdelijk als parlementsverslaggever op trad. De Haagsche redacteur Meyer heeft ont slag gekregen op eigen verzoek, omdat hij een betere positie kon krijgen. In zijn plaats zal een ander redecteur worden aangesteld. KERK EN SCHOOL. De heer L. J. Goedbloed, onderwijzer aan school A te Biervliet is tegen 1 Febr. a.s. benoemd als onderwijzer aan de Rijks leerschool te Middelburg. ZB jaar ouderling. AAGTEKERKE. Zondag herdacht de hr. F. Maljers het feit, dat hij voor 25 jaar tot ouderling der Ned. Herv. Gemeente werd bevestigd.Na afloop der prediking werd hij Zondagmorgen door ds. Panhuise toege sproken. Hem werd dank gebracht voor zijn werk in de gemeente. Spreker sprak de hoop uit, dat ook God over dit werk mocht zeggen „Wel gij goede en getrouwe dienstknecht". De heer Maljers dankte den leeraar voor de tot hem gesproken woorden. In de consistoriekamer werden hem ver volgens door den kerkeraad een aandenken en een bloemstuk aangeboden. Naar de Rotterdammer vernam heeft ds. J. Plomp voorheen teGrijpsker- k e, op den avond van den Eersten Kerst dag intrede gedaan bij de Geref. Kerk te Soerabaia. Te Haarlem is in den ouderdom van 70 jaar overleden ds. C. J. van Paassen, em. predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Haar lem, officier in de Orde van Oranje Nassau. Ds. Van Paassen werd 13 Januari 1868 in Zaamslag geboren en genoot het la ger onderwijs in Kapelle bij Goes. De overledene werd in 1891 te Langweer in het ambt bevestigd en diende daarna de gemeenten te Meppel en sinds 1901 te Haar lem waar hij op 16 November 1935 eervol emeritaat verkreeg. Geref. Gem. Ds. M. Heikoop te Utrecht, die be dankte voor Ierseke is beroepen te Ter- neuzen. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent O. DE JONGE.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1