DAMPO KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. UW KINDJE VERKOUDEN TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 2 JANUARI 1939. No. 1. SCHADUWEN AAN DE KUST. MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. 1UIDBEVELAND. !Vt Wrijf dan keel, rug en borstje in met Dampo. Wonderlijk zooals dat helpt! Chamberlain's reis naar Rome en het Fransch- ltaliaansche geschil. Binnenkort gaat de Engelsche minister president Chamberlain, met lord Halifax, den Engelschen minister van buitenland- sche zaken, voor enkele dagen naar Rome. Deze officieele visite is in zekeren zin een uitvloeisel van de conferentie te München, eind September. Mussolini en Chamberlain ontmoetten daar in de Britsehe hoofdstad el kander voor het eerst. Beiden zouden den wensch te kennen hebben gegeven tot na der persoonlijk contact en kwamen in be ginsel overeen, dat deze wensch zoo moge lijk verwezenlijkt zou worden door een reis van den Engelschen premier naar Italië. Nadat vervolgens in November het En- gelsch-Italiaansch accoord in werking was getreden, stuurde de Duce een officieele uitnoodiging, welke gelijk vooraf vaststond, werd geaccepteerd. Chamberlain's reis naar Rome moet men zien in het kader van zijn toenaderings- en verzoeningspolitiek. Hoewel hij na de con ferentie te München heel wat teleurstellin gen moest slikken, is hij deze politiek trouw gebleven. Chamberlain behoort tot het hardnekkige slag van menschen. Wat hij zich eenmaal in het hoofd heeft ge zet, blijft hij nastreven, ook al doen zich nog zooveel hindernissen voor en al kunnen zijn doeleinden zinsbegoochelingen schijnen. Men vergelijke hem daarom echter niet met Don Quichotte. Chamberlain is aller minst een dwaze fantast en zijn hardnek kigheid allerminst ziekelijk. Hij is veeleer droog en nuchter en speculeert er vermoe delijk op, dat de tijd ten gunste van Enge land en zijn politiek zal werken. Speculatie behoort tot het vak; er is geen staatsman, die niet voortdurend wissels op de toekomst trekt. Tot de moeilijke problemen, welke Cham berlain tijdens zijn bezoek aan Rome te be handelen zal hebben, behoort de jongste Fransch-Italiaansche controverse. Daarbij zal van hem een geweldige tact gevergd worden; want deze kwestie is buitengewoon netelig. De Italianen hebben gehoopt, dat de Engelsche minister-president een soort van bemiddelingsrol op zich zou willen ne men. Deze hoop is hun de vorige week ech ter ontnomen door een bezoek, dat de Fran- sche ambassadeur te Londen, Cambon, aan het Foreign Office bracht. Cambon deelde mee, dat de Fransche regeering geen prijs stelt op een bemiddeling van Chamber lain, dat zij dit politieke varkentje zelf wenscht te wasschen. De motieven voor de ze houding zijn begrijpelijk. Italië heeft op een eenigzins hondsche wijze het geschil met Frankrijk in het leven geroepen door eerst eén publieke campagne inzake Corsica en Tunis te ontketenen, en vervolgens plompweg de overeenkomst van 1935 op te zeggen. Indien nu Chamberlain ging bemid delen en dus op een gegeven oogenblik aan de Fransche regeering voorstellen zou voorleggen, zou het kunnen schijnen, of Frankrijk voor de Italiaansche vuist het hoofd boog. Rome moet zelf met voorstel len over de brug komen, aldus de opvatting te Parijs. De Italiaansche regeering is het conflict begonnen; ze moet daarvan nu de consequenties ook dragen. Bemiddeling in deze zaak is voor Frankrijk onaanvaard baar. Parijs heeft gelijk. Door Chamberlain een bemiddelingsrol te laten spelen, zou inder daad de schijn gewekt kunnen worden, als of Frankrijk zich door Italië laat intimi- deeren. Te Londen heeft men dat ook be grepen en daar wordt de mededeeling van Cambon dan ook onvoorwaardelijk goedge keurd. Maar voor Chamberlain brengt dit alles eigenaardige moeilijkheden mee. Het lijdt geen twijfel, dat Mussolini en Ciano de affaire in elk geval ter sprake zullen brengen en zullen willen probeeren te we ten te komen, wat de Engelsche opvattin gen ten aanzien van het Fransch-Italiaan sche geschil zijn. Chamberlain kan zijn gast- heeren dan natuurlijk moeilijk voor het hoofd stooten, zeggende, dat z.i. Italië een zeer bedenkelijk spel op touw heeft gezet. Hij zal moeten trachten, zoo vaag mogelijk te blijven maar loopt dan toch nog het ge vaar, ongenoegen te wekken. Tenslotte gaat de zaak zijdelings ook Engeland aan in zooverre, dat de status quo in de Middel- landsche en de Roode zee er bij in het ge ding zijn. Naar het Engelsch van J. Jefferson Farjeon. 19). Napoleons oogen werden groot van ver bazing, toen hij alles hoorde, wat Leonard hem had te vertellen; het laatste deel van dit verhaal werd hem gedaan, nadat Jessica Fyne reeds naar het hotel was terugge keerd. Onder voorwendsel het touw nog te moeten ophalen en het in de schuur te moeten bergen, bleven de twee mannen nog vijf minuten langer buiten en in deze vijf minuten gaf Leonard een korte beschrijving van de gebeurtenissen op het wrak en hoe hij zich had voorgesteld daarop te reagee- ren. „Er is eenig risico aan verbonden, niet waar?" vroeg Napoleon, toen Leonard klaar was met zijn verhaal. „Dat wil zeggen, ik bedoel, als er althans iets van waar is en als die geluiden geen verbeelding waren." „Als ze verbeelding waren", antwoordde Leonard kalm, „dan zou er geen risico aan verbonden zijn". „Hm. Maar u denkt niet, dat het ver beelding was, wel?" „Nee, dat denk ik niet. Maar daarom kan het toch wel zoo geweest zijn". „En als het geen verbeelding was „Het is beslist noodzakelijk, dat deze zaak goed wordt onderzocht. Ik zou het liever alleen doen „Waarom?" „Misschien", glimlachte Leonard, „wegens het risico. Maar een persoonlijk risico is RUIM 45 MXLLIOEN JUBILEUMZEGELS VERKOCHT. De postzegels, uitgegeven ter gelegen heid van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, zijn voor het laatst ge bruikt voor de frankeering van de specia le K.L.M.-enveloppen, welke met de Din- gaansvlucht naar Zuid-Afrika zijn mede gegeven. Zoo is het thans mogelijk de in totaal voor de zegels verkochte aantallen vast te stellen. Dzee zijn: van 1% cent: 18.715,607; van 5 cent: 23.618,643 en van 12% cent: 3.368,882 -stuks. Hiervan wer den voor de Dingaansvlucht-enveloppen gebruikt: van 1% cent: 14.433; van 5 cent 14,386 en van 12% cent: 14,420 stuks. De zich nog in handen van het publiek bevindende jubileumzegels kunnen tot 31 December 1939 voor frankeering worden gebruikt. DE LÜCHTVERBENDING MET HET EILAND URK. De vrijwillige organisatie van sportvlie gers (V.O.S.) die de laatste dagen zich zoo verdienstelijk heeft gemaakt met het brengen van post en levensmiddelen door >de lucht naar het geïsoleerde Urk, heeft Zaterdag pech gehad Een harer leden de heer H. Hijmans, vertrok dien middag tus schen 12 uur en half een van Schiphol met zjjn PH-J UH om post naar het eiland te brengen. Aan het slechte weer was het te wijten dat de sportvlieger eerst tegen half drie boven het eiland kwam. Tijdens de daling voor de landing kreeg het toestel motor stoornis. Met groote vaardigheid landde de vlieger onmiddellijk, echter niet in de lengterichting van het terrein, omdat zulks onmogelijk was, maar dwars, waar door hij een hekje raakte. Ongedeerd stap te de heer Hijmans uit zijn toestel, waar van de rechtervleugel en de metalen pro peller licht beschadigd zijn. Het vliegtuig zal voorloopig op Urk moeten blijven. Naar nog uit Urk gemeld wordt was, het sportvliegtuig in een sneeuwbui ge raakt en had het den koers verloren. 2% uur lang heeft het toestel rond gevlogen zonder de richting Urk te kunnen vinden. Toen het dan ook op het eiland aankwam was de benzinevoorraad practisch uitge put. DUITSCHE VLUCHTELINGEN NAAR HOORN. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal een gedeelte van de voormalige rijks werkinrichting te Hoorn worden bestemd voor de onderbrenging van een aantal vluchtelingen uit Duitsehland. In verband hiermede zal aan enkele vereenigingn die localiteiten van de inrichting in huur hebben op korten termijn het contract worden opgezegd. Met den rijksgebouwendienst zijn on derhandelingen aangeknoopt nopens het treffen van voorzieningen ten einde het verblijf aan redelijke eischen van huisves ting te doen beantwoorden. EEN KOUDE „GEESTELIJKE CONCENTRATIE." Ten bewijze van wat geestelijke concen tratie vermag, heeft de heer J. F. Schul tink, oud 46 jaar, uit Woerden, Zondagmor gen op het strand te Zandvoort een zeebad genomen, dat begrijpelijker wijze veel be langstellenden trok. De heer Schultink neemt elke maand een zeebad en laat zich daarbij niet door de sei zoenen afschrikken. Hij heeft het jaar ge sloten met een bad te Kamperduin en het nieuwe jaar geopend met een duik in de kille golven van het Zandvoortsche strand. Fotografen vereeuwigden huiverend de „geestelijke concentratie" van den heer Schultink. Afschaffing bodekosten voor telegrammen definitief. De afschaffing van bodekosten voor te legrammen en telefoonoproepberichten, die voorloopig bij wijze van proef was in gevoerd, is met ingang van 1 Januari de finitief geworden. Staking verkoop geïllustreerde brief kaarten van vroegere uitgiften. Er wordt aan herinnerd, dat met in gang van 16 Januari a.s. de verkoop ge staakt wordt van een aantal der door de posterijen uitgegeven geïllustreerde brief kaarten met een zegelafdruk van 7% cent, behoorende tot de uitgiften van voor 1937. De kaarten blijven voor verzending echter geldig. één ding en het risico, dat er geen gerech tigheid zal geschieden, is een tweede. Waar mee ik maar zeggen wil, mijnheer Truelo- ve, dat ik voorstel uw medewerking in te schakelen bq bovengenoemde aangelegen heid". Napoleon glimlachte. „Ik denk, dat we beter dat „mijnheer" konden weglaten, als we samen den dood tegemoet gaan", stelde hjj voor. „U mag me noemen precies zooals u wilt, behalve „Nappy", want dat is alleen toegestaan aan een bepaald persoon. Maar kijk eens, is het niet idioot, dat u iemand als mij zoudt wil len uitpikken, terwijl u de keus hadt „Ik weet zeker, dat ik niemand beter zou hebben kunnen kiezen", viel Leonard hem in de rede. „En als we toch van ons zelf dwazen maken „Dan zou het wel leuk en eigenlijk heel natuurlijk zijn, dat ik één van die dwazen was", zeide Napoleon, zijn zin beëindigend. „Verduiveld graag, hoor! Ik heb er echt zin in. Maar zeg, hoe komen we aan een boot?" „Ik weet er wel een", antwoordde Leo nard. „Laat die zaak maar aan mij over en laat ieder maar voor zijn aandeel zorgen. Maar doe eerst eens de schuurdeur open, wil je, dan kan ik dit touw erin gooien". „Dat hoeft al niet meer", mompelde Na poleon. „De deur gaat vanzelf al open". De deur werd wijd opengeworpen en Lui- gi stapte naar buiten. HOOFDSTUK XI. Over den heer Anderson. Indien Napoleon Truelove niet, zooals hij beweerde, een stomme ezel was, dan waren Schiermonnikoog weer bereikbaar. Zaterdag is de normale bootverbinding SchiermonnikoogOostmahorn hersteld. 173 zeeschepen meer dan in 1937 in de Amsterdamsche haven. Zaterdagavond is de „Pluto" van de K.N.S.M. als laatste schip in 1938 de Am sterdamsche haven binnengekomen. In 1938 kwamen hier 3464 zeeschepen binnen met een bruto inhoud van 22.107.592 kub. meter. In 1937 waren het 3291 zeeschepen, met een bruto inhoud van 20.520.906 kub. me ter. De vooruitgang bedraagt derhalve 173 zeeschepen met 1.586.686 kub. meter bruto inhoud. Ontslag burgemeester van Grijpskerke en Meiiskerke. Bij Kon. besluit is aan J. J. de Keijzer, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart 1939, eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Grijpskerke en Meiisker ke. Sedert 1917 was de heer De Keijzer bur gemeester dezer gemeente. Bij Kon. besluit van 29 December 1938 is aan mr. A. J. M. Onincx op zijn ver zoek eervol ontslag verleend uit zijn func tie van lid van den voogdijraad te M i d - d e 1 b u r g, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. BEDELENDE KINDEREN. De laatste weken hebben wij een paar maal waargenomen, dat kinderen op be dekte wijze liepen te bedelen, zelfs onder toezicht van de ouders. Thans heeft de po litie aangehouden een 13-jarig meisje en een 10-jarigen jongen, afkomstig uit een woonwagen, toen zij het publiek lastig vie len. Het meisje was daarbij ook nu weer in het bezit van een marmot. De politie acht het gewenscht, dat men met dergelijke kin deren niet te medelijdend is, aangezien zij steeds driester optreden. DOOR VALLENDE KISTEN GETROFFEN. Van een passeerenden wagen geraakte op de Bree een aantal kisten los, doordat het touw, dat de kisten samenhield, brak. Ten gevolge hiervan werd een wielrijdend meis je aan een der knieën getroffen en tevens aan het voorhoofd, waardoor een buil ont stond. OUD EN NIEUW. De overgang van 1938 in 1939 is alhier zooals de laatste jaren gebruikelijk is, aan gekondigd door het luiden der klokken, tot dat op en na 12 uur ook hier en daar ge schoten werd. De eerste Januari is gisteren, mede om dat Nieuwjaar dit maal op Zondag viel, rustig verloopen. DE SLACHTOFFERS VAN DE KOLEN DAMPVERGIFTIGING TER AARDE BESTELD. Nadat Zaterdagmorgen door de justitie te Middelburg de lijken van de beide slacht offers van de in den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. plaats gehad hebbende kolen dampvergiftiging aan boord van het alhier liggende Ned. motorschip „Coen", waren vrijgegeven, is het lijk van den 23-jarigen matroos-kok Jan van Els wijk per lijken auto naar Lemmer, de woonplaats zijner ouders, vervoerd, om aldaar te worden be graven. De begrafenis van het tweede slachtof fer, de eveneens 23-jarige machinist Willem Houttuin, een Duitseher, had Zaterdagmid dag op de algemeene begraafplaats alhier in alle stilte plaats, daar het tot op dit oogenblik nog niet was gelukt eenige ver binding met nabestaanden van het slacht offer in Duitsehland te verkrijgen. Achter de baar volgden de heeren K. van Everdin- gen, vertegenwoordiger van de Duitschen consul te Rotterdam, A. O. F. W. C. Gasin- jet commissaris van politie alhier en W. H. van Ballegooijen de Jong, inspecteur van po litie alhier, die met het onderzoek in deze droeve zaak was belast geweest. Nadat de withouten kist in de geopende groeve was neergelaten, hebben genoemde heeren, door een schep aarde op de kist te werpen, de laatste eer aan den doode be wezen. Een krans van het Duitsche con sulaat dekte de kist. er toch wel momenten, dat hij een ezel was en dit oognblik bewees er zoo een te zijn. „Wel, ik laat me hangen!" riep hij ver wonderd uit, toen de Italiaansche kellner was te voorschijn gekomen. „En waar heb jij je al dien tijd verstopt?" Luigi werd geheel in de war gebracht door die vraag. Maar overigens zooals Leonard tamelijk streng eenige oogenblik- ken later Napoleon onder de oogen bracht het is geen gewoonte voor een gast om zich op deze wijze met een kellner te on derhouden, of zelfs zooveel van den gang van zaken in een hotel te weten om ver rast te zijn door de tijdelijke afwezigheid van een kellner. Luigi's verwarring kon dan ook best aan een natuurlijke oorzaak worden toegeschreven. „Ik verstopt?" stamelde Luigi. „Ik ver stopt mij niet!" „Mijnheer Truelove bedoelt het feit, dat we juffrouw Fyne naar je hoorden vra gen, Luigi", merkte Leonard rustig op. „Ze wist niet waar je was, dat is alles". „Si. si" riep Luigi, terwijl zijn gezicht opklaarde. „Ik ga en haar vertel". Hij keek naar Leonard, alsof hij verrast was door diens gebrek aan belangstelling. Na een oogenblik van aarzeling voegde hij er, tamelijk weifelend aan toe: „U ook be nieuwd waarheen ik ga?" „Niet bijzonder", antwoordde Leonard, in strijd met de waarheid. „Al heb ik vanmid dag nu wel geprobeerd juffrouw Fyne te helpen, door je over iets anders te onder vragen, dan is het mijn zaak nog niet jouw gaan en komen na te gaan. Ik sta niet aan AAGTEKERKE. De heer J. de Voogd, grafdelver dezer gemeente, heeft met in gang van 1 Jan. 1939 eervol ontslag ge vraagd. De heer De Voogd werd 1 Juli 1911 in deze functie benoemd, zoodat hij deze ruim 27 jaren heeft vervuld. pe heer S. Kodde, is wederom herbe noemd tot landbouwkundigadviseur inzake de Vogelwet. RAAD VAN BAARLAND. Begrooting aangenomen. BAARLAND. Vrijdagnamiddag vergaderde de Raad voltallig; voorzitter burgemeester Vogelaar. Bij de ingekomen stukken was een adres van de vereeniging „Landbouwbelang", be helzende het verzoek de weegbrug aan de haven, die niet meer voldoet, door een met grooter weegvermogen te vervangen. Dit werd, om nader advies, gesteld in handen van B. en W. Van G. S. was bericht ontvangen dat een bedrag van 20.000 voor den bouw van een nieuw gemeentehuis met ambtswoning voor den burgemeester te hoog werd geacht met verzoek te berichten hoeveel op het salaris van den burgemeester zal worden gekort voor het genot van vrije woning. De salarisverhooging van den controleur der steunregeling hebben G.S. goedgekeurd, met de mededeeling dat 200 als maximum moet worden beschouwd. Het verzoek van J. C. den Hollander om salarisverhooging als schoonhouder van het gemeentehuis, zal bij de begrooting worden behandeld. Tegen telefonische aansluiting van het gemeentehuis bestond bij G.S. geen bezwaar. Tot punt 9 der agenda ging alles zonder bespreking onder den hamer door. Overeenkomstig het voorstel van B. en W., werd de instructie van den ambtenaar, be last met de steunverleéning, gewijzigd; een verzoek zal worden ingediend tot instand houding van de o. 1. school; het arbeids- overeenkomstenbesluit werd gewijzigd, even eens het ambtenarenreglement; en besloten te trachten een kookcursus voor arbeiders vrouwen te houden. Over het voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling, inzake het bouw- en woningtoezicht op Zuid-Beveland werd het woord gevoerd door de heeren De R ij k en T r a a s. De laatste wilde lie ver zelfstandig blijven. De heer De Rij k vond de regeling te duur en zag in het voor stel de belangen van de familie Rothuizen, die „een flink stuk vooruit" gaat. De kleine gemeenten gaan er echter op achteruit. De v o o r z. wees op het verschil tusschen be zuiniging en uitgaven; 25 waarvoor zoo goed als niets gedaan wordt, beteekenen geen bezuiniging tegenover 100 waarvoor zeer veel wordt verricht. Ook moet het ver schil tusschen quantiteit en qualiteit niet uit het oog worden verloren; iedere opzich ter heeft niet de vakbekwaamheid van iemand die als zelfstandig architect is werk zaam geweest. Weth. S t e k e t e e-H oog vliet herinnerde aan een pas voltooiden bouw, waarbij een aantal ontoelaatbare dingen zijn gebeurd. Tenslotte werd een voorstel-De Rijk om geen gemeenschappe lijke regeling aan te gaan, verworpen met de stemmen van de heeren De Rijk en Traas vóór (tegen de heeren De Mol, De Vriend, De Winter, Steketee-Hoogvliet en Zee vaart). Het voorstel van B. en W. een ge meenschappelijke regeling te treffen met Goes als centrum, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De verordening op de heffing van haven-, los-, laad- en liggeld werd opnieuw vastge steld. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd benoemd A. Oele met 5 stemmen; 2 stemmen op G. Melio. Als plaatsvervangende leden van het stembureau werden gekozen de heeren De Rijk (6 stemmen) en De Winter (6 stem men) met 2 stemmen op den heer W. Zee vaart. Dit werd tot nu toe verzuimd en te vens was de benoeming der leden van het stembureau, voor den tijd van één verkie zing, volgens mededeeling van den burge meester, in strijd met de Kieswet, die voor schrijft dat deze 4 jaar zitting zullen heb ben. De in 1937 gekozenen zullen dus 4 jaar zitting hebben. Op de schoolgeldreclame van mevr. de Wed. Pompoene werd afwijzend beschikt. Het verzoek om uitwoning van burge meester Vogelaar werd ingewilligd. Bij de behandeling der begrooting, die in ontvang en uitgaaf sloot met een bedrag van 26.221, vestigde de heer De Mol het hoofd van dit hotel, weet je. Kom maar mee, Truelove laten we naar binnen gaan". „Vooruit maar!" riep Napoleon. „Het touw", mompelde Luigi, terwijl zijn oogen gevestigd waren op het opgerolde koord over Leonard's arm. „Het touw wat is er met het touw?" vroeg Leonard ietwat kregel. „We gaan het wegleggen. Heb je daar iets tegen?" Het was duidelijk, dat Luigi in zijn hart even nieuwsgierig was om te weten wat zij gedaan hadden, als zij in hun hart nieuws gierig waren om te weten, wat Luigi ge daan had, maar de nieuwsgierigheid van geen hunner werd dadelijk bevredigd. Luigi vroeg niets meer en zei ook niets meer. Hij keerde vlug naar de keuken terug, die hij te lang verwaarloosd had, om daar in de armen te vallen van Florence, het meis je, dat hem met een serie onvriendelijke woorden ontving. „Een luie meelzak ben je!" riep de ver- ontwaardige Florence. „Mij maar zoo met de heele wasch alleen te laten! Doen de mannen daar niets in dat mooie Italië van jou?" „Italië mooi land", antwoordde Luigi. „En ik niet lang meer weg daarvan, niet lang!" „Maar je was te lang weg hiervan, te lang!" snauwde Florence. „Waar ben je ge weest? De juffrouw was woedend!" „Was ze dat?" stamelde Luigi, onder den indruk. „Was ze dat? Was ze dat? Natuurlijk was ze dat!" antwoordde Florence scherp. „Daar sta je nou, als een standbeeld, zon Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 et. (Ingez. Med.) de aandacht op de huisnummering, welke de v o o r z. toezegde onder de loupe te zul len nemen en.wenschte dezelfde heer een bedrag uitgetrokken te zien als vergoeding voor de leden van het stembureau. Besloten werd de thans voor deze leden gevoteerde 20 voor vertering te scheiden en 10 voor vertering en 10 vergoeding, waarvan aan dengene die een dagloon moet missen, dit dagloon zal worden vergoed. Het loon voor den schoonhouder van het gemeente huis werd op 100 gebracht; voordien 52. Daarna ging men in besloten zitting. Na heropening werd nog aan den kapi- taaldienst toegevoegd 20.000 in ontvang en uitgaaf. Aan het verzoek van G.S. zich hiervoor tot het Werkfonds te wenden, zal worden voldaan, van het salaris van den burgemeester zal 275 aan huur worden ingehouden. De begrooting werd z. h. st. aangenomen. Met ingang van 1 Jan. 1939 werd mej. Mol benoemd tot onderwijzeres in de nut tige handwerken aan de o. 1. school. HANSWEERD. Het Belgische, motor schip „Navexmotor 4" op weg van Bazel naar Antwerpen is op de Oosterschelde om hoog gevaren en blijven zitten. Later met hoog water is het schip zonder assistentie kunnen vlotkomen, waarna het de reis heeft voortgezet. Het Fransche sleepschip „Naphta 7" is gisteren op de Oosterschelde doordat zijn sleepboot in het ijs vastliep in aanvaring ge komen met de sleepboot waardoor het schip belangrijke schade aan het voorschip be kwam. Het heeft echter de reis naar Ant werpen kunnen voortzetten. RAAD VAN OUDELANDE. OUDELANDE. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemees ter Nieuwenhuize. Afwezig de heer J. Goet- heer. De v o o r z. deelde mede dat de begroo ting 1939 door Ged. Staten is goedgekeurd en verder dat de rijdende baar deze week zal worden besteld. Een verzoekschrift van ds. J. Matzer van Bloois en 18 anderen om maatregelen te willen treffen voor de opruiming van vuil nis, werd in handen van B. en W. gesteld, aangezien het eerst dien morgen werd ont vangen. De verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch werd zoodanig gewij zigd, dat het voortaan strafbaar zal zijn als men een dood dier niet wenscht te ver voeren naar den dichtstbij gelegen verhar den weg, alwaar het dan door de Gekro zou kunnen worden gehaald. Op een verzoekschrift van A. Goud in zake restitutie van schoolgeld in verband met terugbrenging aanslag personeele be lasting) werd gunstig beschikt. Op een herhaald verzoek van J. de Beste om vergoeding voor zijn niet leerplichtig kind, werd afwijzend beschikt. Met 5 stemmen en 1 blanco werd A. Zandee, aftredend lid van het Burg. Arm bestuur, als zoodanig herkozen. Na uitvoerige uiteenzetting van het voor stel van B. en W. door den voorz., werd 11a eenige bespreking besloten om in 1939 de steunregeling voor de kleine boeren in te voeren. Omtrent het gemeenschappelijke bouw en woningtoezicht op Zuid-Beveland had 'n langdurige bespreking plaats. Tenslotte werd besloten de regeling te aanvaarden. De voorz. merkte op, verheugd te zijn dat er eindelijk te Oudelande ook eens goed bouw- en woningtoezicht zal komen, aan gezien dit tot heden veel te wenschen over laat. Besloten werd verder om voor het geven van een cursus voor Middenstandsonderwijs een lokaal af te staan voor 10 vergoe ding per jaar. Bij de rondvraag bracht de heer C. Douw dank aan B. en W. voor hun ge waardeerde medewerking inzake het be schikbaar stellen van een schoollokaal voor tijdelijke vergaderzaal, afgestaan aan de Vereeniging tot stichting van een Vereeni- gingsgebouw. der iets te zeggen! Waar is Luigi? zei de juffrouw. Stuur hem dadelijk naar me toe als hij terugkomt, zegt ze. Ik zal hem wel krijgen, die luie vent!, dat zei ze." „Juffrouw Fyne dat allemaal gezegd?" riep Luigi uit, in de grootste verbazing. „Ze zei nog meer", riep Florence. „Ga haar maar gauw vertellen, waar je geweest bent en zeg maar niet dat je een brief op de bus was gaan doen, want dat weet ik hier wel beter, meneer Luigi!" „Jij weet? Wat jij weet?" vroeg Luigi. „Meer dan je wel denkt, zou ik zeggen". „Bah! Jij hoe heet dat gramofoon! Kletsen, kletsen, kletsen! Kletsen, kletsen, kletsen! Je kaken op, neer, op, neer. Ze zullen je pijn doen. Maria! Jij niets weten". „O, nee?" stoof Florence op. „Het zal heusch geen onnoozel meisje zijn, dat op den hoek op je wacht hè, met koeienoogen en pap in haar hersens. Er werd twee maal gebeld. „Daar, dat is voor jou, Luigi. Ga haar maar een hoop leugens vertellen, toe maar!" Niet zonder eenige angst diende Luigj zich aan in het hotelkantoortje, waar hij dadelijk twee onderzoekende bruine oogen op zich gevestigd zag. „Waar ben je geweest, Luigi?" vroeg Jessica kalm. „Een tijdje geleden had ik je noodig en toen werd me verteld dat je uitwas". „Niet lang", antwoordde Luigi berouw vol. „Ik had moeten vragen, juffrouw, maar ik dacht niet erg". (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 5