HIDDELBURGSCHE COURANT BUITENLAND. (&GOESCHE COURANTE HET EINDE VAN DE DINGAANSVLUCHT. Executie van een Nederlander in Madrid. Raadselachtig geval. lËium De nieuwe mailbooten van de St. Mij. Zeeland. Prinses Juliana naar Vlissin- gen om de „Prinses Beatrix" te doopen. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. EEN ZEER VERDIENSTELIJK POLITIEMAN HEENGEGAAN. N00RDBEVELAND. SCHOUWEN EN DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. WEERBERICHT. FELLE STRIJD AAN HET CATALAANSCHE FRONT. Dagblad! Uitg. N.V. De Mtddelburgsche Grt. Bureauxte MIDDELBURGSt. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. MAANDAG JAN. 1939. 182e JAABG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeetingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bijj vooruitbetaling. Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Burgemeester Ter Haar gaat heen. Bij Kon. besluit is met ingang van 15 Januari 1939 benoemd tot burgemeester der gemeente Stavoren: P. W. ter Haar, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Rittem. Se dert 1931 was de hr. Ter Haar burgemees ter der gemeente Rittem. De „Reiger" Zaterdagmiddag op Schiphol geland. Het K.L.M. vliegtuig „Reiger" is Zater dagmiddag te 16.49 uur van zijn extra vlucht naar Zuid-Afrika ter gelegenheid van den lOOsten herdenkingsdag van de Groote Trek in ons land teruggekeerd en op Schiphol geland. Zeer vele belangstel lenden woonden de aankomst van het vlieg tuig bij. Tot de aanwezigen behoorden o.a. de mi nister-president dr. H. Colijn, de minister van Onderwijs, kunsten en wetenschappen prof. dr. Slotemaker de Bruine, de burge meester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, generaal Snijders en de vele vooraanstaan de figuren uit de luchtvaartwereld. Het was reeds geheel donker geworden, toen de machine te 16.49 uur op Schiphol landde, toegejuicht door de velen, die zich op het terras verzameld hadden. Een der eersten, die uit het toestel stap te, was jhr. Beelaerts van Blokland, die als officieele vertegenwoordiger van de Neder- landsche regeering de reis naar Z. Afrika had meegemaakt. Hij werd het eerst be groet door den minister-president dr. H. Co- lijn en vervolgens door de overige autori teiten en den heer Plesman. De passagiers en de leden der bemanning begaven zich naar het restaurant van de wachtkamer. Aldaar heeft de president van den minister raad een kort begroetingswoord gesproken. Jhr. Beelaerts van Blokland verklaarde ten zeerste getroffen te zijn door de harte lijke ontvangst. Het was een zeer bijzondere reis en spr. is zeer dankbaar voor alles wat hij in de afgeloopen weken heeft meege maakt. Daar was in de eerste plaats het eeuwfeest van de groote trek, dat in alle deelen van Z. Afrika met geestdrift is her dacht en waarvan het hoogtepunt was de hoeksteenlegging van het nationaal gedenk- teeken te Pretoria op Dingaansdag, 16 De cember j.l. Ruim 100.000 mannen en vrou wen uit alle deelen van de Unie hebben hieraan deel genomen. Spr. was vooral ge troffen doör de ernstige wijze, waarop deze plechtigheid geschiedde. Een volk, dat zoo zijn nationale gedenkdagen viert, zonder draaimolens en dergelijke vermakelijkhe den, kan vol vertrouwen de toekomst tege moet gaan. (applaus). Men had groote waardeering voor de Nederlandsche belangstelling die in Z. Afri ka volle weerklank vond. MOTORTORPEDOBOOTEN VOOR ONZE MARINE. Het ministerie van defensie heeft een con tract afgesloten voor twintig motor-torpe- dobooten, welke ontworpen zijn door Hu- bert Scott-Paine. De eerste boot zal in En geland worden gebouwd, meldt de „Crt.", de volgende in licentie door de N.V. Werf „Gusto" te Schiedam. De motor-torpedobooten zullen dienst doen in de Noordzee en in Nederlandsch- Indië. Zij zijn van een geheel nieuw type. De Nederlandsche marine-autoriteiten heb ben zeer geslaagde proeven met dit type boot bijgewoond. De nieuwe boot bezit een lengte van ongeveer 23 meter, terwijl de waterverplaatsing 32 ton bedraagt. De be wapening bestaat uit vier torpedobuizen van 45 cm kaliber, twee luchtafweermitrail- leurs, welke laatste in mechanisch bewogen koepels zijn opgesteld en dieptebommen. De boot wordt van een nevelapparaat voorzien. Zij wordt voortgedreven door drie Rolls Royce Merlin-motoren. De booten Zullen waarschijnlijk worden bemand door twee officieren en zeven onder-officieren en manschappen. De motor-torpedoboot, waarvan het ge bruik meer dan dat van een ander oorlogs vaartuig, vraagt eigenschappen van durf, stuurmanskunst en handigheid, kan in han den van jonge, vastberaden en geoefende officieren een gevaarlijk wapen zijn. In een rookgordijn stuiven ze op den vijand af, lanceeren haar torpedo's en voordat men ze onder vuur kan nemen, zijn zij reeds ver dwenen. VOOKLOOPIG OVERZICHT VAN HET WEER IN DECEMBER. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in December de ochtendtemperatuur 2% graad beneden nojmaal. De grootste afwij kingen kwamen voor op den 13den en den 20sten, resp. zes graden boven en zestien graden beneden normaal. Het gemiddelde minimum twee graden beneden normaal. Het aantal dagen met een minimum tem peratuur beneden het vriespunt bedroeg te De Bilt 14, juist het normale aantal. Te De Bilt was op den 19en en den 20en de maxi mumtemperatuur beneden 10 graden. De neerslag was in Noord-Holland, Zuid-Hol land, Friesland en Limburg normaal tot 10 procent beneden normaal, overigens 10 tot 30 procent beneden normaal. Te De Bilt werden 54 uren zonneschijn waargenomen, tegen 40 uren normaal. Jaaroverzicht. Gemiddeld over het geheele jaar 1938 was de temperatuur 0,6 gr. boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor in November en December, resp. 3% graad boven en 2% graad beneden normaal. De jaarsom van den neerslag was 4 procent beneden normaal van 705 mm. De grootste afwijkingen vertoonden Januari en Maart respectievelijk 87 procent boven en 43 prol cent beneden normaal. Het aantal uren zonneschijn, gemiddeld over de vijf hoofd stations, dat normaal 1556 bedraagt, was in het afgeloopen jaar 31 daar beneden. De grootste afwijkingen kwamen voor in Maart en Juli, respectievelijk 42 uren bo ven en 25 uren beneden normaal. OCEA AN VLIEGTUIG VAN FOKKER? De „Daily Telegraph" meldt, dat de Ne derlandsche vliegtuigbouwer A. Fokker in Engeland besprekingen heeft gevoerd over den bouw van een reusachtig oceaanvlieg tuig, dat bestemd zou zijn voor een vlieg- dienst over den Atlantischen Oceaan. Het vliegtuig zou plaats bieden aan 62 perso nen, bemanning inbegrepen. De vier-moto- rige machine zou een snelheid van 350 km per uur kunnen ontwikkelen. Op 7 November 1936 is de Nederland sche koopman A. Vischer, afkomstig uit Rotterdam, met duizend andere gevange nen op den weg van Madrid naar Valencia zonder vorm vanproces- dood geschoten. Deze executie van den koopman Vischer is een raadsel gebleven meldt De Crt. De familie weet met groote stelligheid, dat de heer Vischer zich niet met politiek inliet. Hij vertegenwoordigde te Madrid verschillende buitenlandsche en ook Ne derlandsche handelshuizen en importeerde o.a. Hollandsche kaas en courantenpapier, terwijl hij ook houder was van enkele pa tenten. Dientengevolge had hij vele rela ties bij Spaansche dagbladen en zakenlie den en dat maakte hem voorzichtig in zijn uitlatingen. De heer Vischer was ook niet het type van iemand, die zich sterk voor politiek interesseert. De familie heeft een diepgaand onderzoek ingesteld. Uit de mededeelingen, welke de heer Hermans, destijds tijdelijk kanselier van de Nederlandsche legatie te Madrid, na zijn terugkeer in Nederland deed, bleek dat de autoriteiten ten gevolge van het ingrijpen van den Nederlandschen verte genwoordiger beloofd hadden den heer Vi scher te zullen vrijlaten. Dit is niet ge beurd. Het eenige, wat volgens den heer Her mans eventueel ten nadeele van den heer Vischer zou kunnen zijn uitgelegd, was het voorval, dat zich in de staatsgevangenis te Madrid afspeelde. Het schijnt n.l., dat, toen de overige ge vangenen hoorden, dat de heer Vischer zou worden vrijgelaten, verschillende hun ner hem hebben gesmeekt, hun een laat- sten dienst te bewijzen door hun trouw ringen aan hun echtgenooteh te overhan digen als laatsten groet. Dit wordt begrij pelijk, wanneer men bedenkt, dat de ge vangenen maar al te goed wisten, dat hun arrestatie practisch met een doodvon nis gelijk stond. Hoe het zjj, toen de heer Hermans den heer Vischer in de gevangenis bezocht, stelde deze hem zwijgend en zonder dpt de bewaker het merkte, een kiemen gouden trouwring ter hand. De heer Vischer ver keerde toen in een hoogst nerveuzen toe stand, ook al omdat hij er niet in slaagde, een verklaring te geven van het overhan digen van den ring, daar dit de aandacht van den bewaker zou hebben getrokken. De heer Vischer was zelf niet gehuwd en de trouwring moet dus van een der gear resteerde Spanjaarden afkomstig zijn ge weest. Ook kan men hieruit opmaken, dat den vertegenwoordigers der Nederlandsche regeering niet werd toegestaan, vrij met den heer Vischer, wiens belangen zij toch moesten behartigen, te spreken. Dat de executie werkelijk, zooals de Spaansche regeering later heeft verklaard, het gevolg zou zijn van een „misverstand", wordt al zeer onwaarschijnlijk, wanneer men kennis neemt van het feit, dat de heer Vischer, ten teeken dat hij Neder lander was, een armband met de rood-wit- blauwe kleuren droeg. Deze armband was hem, evenals allen Nederlanders te Ma drid, door de Nederlandsche vertegenwoor digers verstrekt. Men wist dus, dat de heer Vischer een buitenlander was, doch ook dit feit heeft de executie niet kunnen verhinderen. Een schel licht op het afschuwelijke dra ma van den zevenden November werpt ook de verklaring van een Sp'aanschen arts, die uit Madrid wist te ontsnappen en aan een familielid van den heer Vischer te Londen mededeeling deed van de ver schrikkingen, welke hij medegemaakt had. Deze arts, die eveneens door de roode troepen gevangen genomen Was, dankte zijn leven aan een luchtaanval, welken vliegtuigen van Franco op Madrid onder namen. In de gevangenis was namelijk 'n hospitaal ingericht, waarin de gevangen artsen te werk gesteld waren. Toen op ze keren dag onverwacht het luchtalarm ge blazen werd, snelden alle aanwezigen, on der wie ook de bewakers, naar den kel der. De bedoelde dokter was op dat oogenblik in de ziekenzaal en gedekt door den Roode Kruis-armband, welken hij droeg, kon hij v'an de gelegenheid gebruik maken om zonder opgemerkt te worden te ontsnappen. Men had in de paniek name lijk vergeten de deuren, die anders voort durend bewaakt werden, te sluiten. Uit het verdere onderzoek der fnmnjo ia gebleken, dat den Nederlandschen verte genwoordiger op 6 November, één dag voor de executie, den toegang tot de ge vangenis was ontzegd. Toen hp den vol genden dag terugkwam, was de gevange nis leeg; men had de arrestanten in drie groepen weggeleid en het was reeds te Iaat om den heer Vischer nog te kunnen redden. Blijkbaar is het wegleiden der gevange nen zeer overhaast in zpn werk gegaan. Al thans de gevangenen kregen geen gelegen heid meer zich te kleeden. De slachtoffers werden geboeid en op open camions gela den, velen hunner nog in pyama. De heer Vischer bevond zich bij de tweede groep, die 's morgens omstreeks tien uur vertrok. Roode militie begeleidde het transport. Op een stille plaats gekomen, werden daarop Wat gij aan geestelijk goed van uw voorouders hebt geërfd, verover dat opnieuw om het werkelijk te bezitten. Zooals bekend, zal de Koningin op Za terdag 14 Januari Vlissingen bezoeken. Bij deze gelegenhid zal Zij de eerste der bei de nieuwe mailbooten van de Stoomvaart maatschappij Zeeland te water laten en het schip Koningin Emma doopen. Ca. 1% maand later loopt dé tweede mailboot van stapel. Prinses Juliana zal, meldt de N.R.C., naar allé waarschijnlijk heid de laatste beletselen wegnemen en hiertoe omstreeks 11 Maart Vlissingen be zoeken. De tweede mailboot zal den naam dragen van de jongste telg van ons Ko ninklijk Huis en Prinses Beatrix gedoopt worden. AANRIJDING TUSSCHEN TRAM EN AUTO. Zondagmiddag heeft op den hoek van den Achtersingel en de Zandstraat een aan rijding plaats gehad tusschen een taxi en de electrische tram. De electrische tram kwam door de Zandstraat in de richting naar de Langevielebuitenbrug en de auto kwam over den Achtersingel met de bedoe ling de Zandstraat in te rijden. De autobe stuurder verklaart op het laatste moment toen de auto zich reeds met de voorzijde dicht bij de tramrails bevond belsignalen te hebben gehoord. Hij stopte direct, doch had geen tijd meer om het handle van den gangwissel „achteruit" te schakelen, zoodat de tram met de voorzijde tegen de voorzij de van de taxi aanbotst^, met het gevolg dat de auto aan voorspatschermen, koplam pen en radiateur, werd beschadigd. De poli tie heeft van een en ander procesverbaal op gemaakt. TREINVERTRAGING. Koppeling gebroken. Het was heden druk voor den trein, die te 13.50 van Vlissingen en te 13.58 van Mid delburg moet vertrekken. Reeds in eerstge noemd station waren de achterste wagons geheel bezet en te Middelburg werd aan zeer vele wachtende de order gegeven „Voor instappen". Toen de trein met reeds een tiental minuten vertraging te Middel burg binnenreed brak een koppeling en wel zoo erg, dat een derde klasse wagen door de tientallen inzittenden moest worden ver laten, die elders een plaatsje zochten. Na uitrangeeren van dezen wagon, vertrok de trein te 14.22. Marra-Davola. De telepaath Murray liet zijn optreden, Zondagavond in Schuttershof, voorafgaan door een publieke demonstratie op Zater dagmiddag. Daartoe was door eenige stad- genooten de volgende opdracht samenge steld: de telepaath moest een prentbrief kaart halen bij de fa. Torbijn, Ganzepoort- straat, vervolgens een postzegel halen uit een doosje dat bij de fa. Jongepier, Turf kade, achter de cassa was geplaatst; deze postzegel op de prentbriefkaart doen en die posten in de bus Wijngaardstraat; dan een zakje patates-frite koopen aan de Koepoort, en tenslotte een doosje cigaretten van een bepaald merk gaan halen in sigarenmaga zijn Luitwieler aan de Kreukelmarkt. De hr. Murray was daarbij geblinddoekt en alle opdrachten werden, volgens onze per soonlijke waarneming, precies volgens op gave volbracht. -Ook Zondagavond, voor een matig bezet te zaal, vervulde de telepaath dergelijke op drachten. En daarbij was vooral ook het te rugbezorgen van een aantal kleine voor werpen aan hun eigenaars, zonder eenig persoonlijke contact, een bewonderenswaar dige prestaties. Verder werden nog eenige personen door den telepaath gehypnoti seerd, en de handelingen, die ze onder hyp nose verrichtten, wekten danig den lachlust op. Pijnenburg werd b.v. in een spannende race geïmiteerd, men stond te waggelen op een deinend schip; lachte om een clown, die er niet was, enz. Ook de goochelaar Davola verrichtte een aantal onbegrijpelijke toe ren en wist daarbij de vroolijkheid op te wekken. Enkele merkwaardige feiten uit de loopbaan van den heer J. Prins. De majoor-rechercheur van politie, de heer J. Prins, heeft gisteren de dienst met pensioen verlaten. De heer Prins heeft een bijzonder mooie staat van diensf. H M. c"e Koningin heeft daarvoor den heer Prins beloond met de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau. Het afscheid heeft Zaterdag in alle een voud plaats gehad, doch toen Zaterdag avond de onderscheiding bij den burge- alle gevangenen koelbloedig neergeschoten. De heer Vischer is blijkbaar het slachtof fer geworden van den angst en den haat, welke zich onder de voortdurende bedrei ging van een verder optreden van Fran co's aanhangers van de roode militie moe ten hebben meester gemaakt. Dit ver klaart ook, dat de Spaansche regeering ten slotte heeft moeten toegeven, dat de exe cutie „een ongelukkig misverstand" was. meester arriveerde, heeft de heer Van Woelderen den heer Prins op het Wooldhuis ontboden om nem u .eg. heid van den commissaris van politie den heer A. O. F. W. C. Gasinjet, net eere- metaal te overhandigen, waarbij de bur gemeester de groote verdiensten van den scheidende politieman heeft gememoreerd en hem dank heeft gebracht voor het zeer vele dat de heer Prins voor de gemeente heeft gedaan. Een deputatie uit het politiecorps heeft Zondagmiddag aan de woning van den heer Prins een bezoek gebracht en hem al daar een blijvend aandenken overhandigd. De heer Prins begon zijn politieloopbaan in 1907 te Breda als agent van politie 3e klasse, werd in 1909 bevorderd tot agent 2o klasse, om in 1910 benoemd te worden tot veldwachter te Fijnaart. In 1917 volg de zijn benoeming tot hoofdagent recher cheur te Vlissingen waar hij in 1920 werd bevorderd tot majoor-rechercheur, in wel ken rang hij dus bijna 20 jaar te Vlissingen heeft gediend. Nog maar slechts een. jaar te Vlissingen, deed rechercheur Prins reeds van zich spreken. Bij de Kon. Marine was nl. een belangrijke diefstal gepleegd van zeer waardevolle stafkaarten. Rechercheur Prins werd met de opsporing belast en spoedig had hij den dader te pakken. Wel licht is hij de eenige politieman, die er zich op mag beroemen, dat voor hem een ex tra trein heeft gereden. Dit was noodig in verband met genoemden diefstal. Hij vertrok met dezen extra trein 's morgens 7,30 van Vlissingen naar Rotterdam en reeds 4% uur later waren aldaar de staf kaarten in beklag genomen en de daders van den diefstal gearresteerd. Hij verwierf daardoor een eervolle vermelding van den opperbevelhebber van land- en zeemcht. Het duurde echter niet lang of hij bewees ons land een nog grooteren dienst. Het was nl. in hetzelfde jaar dat ons land werd bedreigd door de befaamde revolutie. Te Vlissingen was toen veel marine gevestigd, o.a. de kruisers Hr. Ms. Heemskerk en Hr. Ms. Noordbrabant. Rechercheur Prins was er achter gekomen dat in het 'lokaal „Admiraal de Ruijter" te Vlissingen een geheime samenkomst was belegd, waar een voorman van de S.D.A.P. het woord zou voeren voor de ontevreden marine schepelingen. De heer Prins verstopte zich met een collega in een achterkamer tje. Met behulp van een fretboordje wer den een paar gaatjes in den wand 'geboord en bij het flauwe lichtschijnsel dat daar doorheen viel wist Prins de geheele rede stenografisch op te nemen. Hetgeen in deze vergadering werd besloten, was wel zeer belangrijk. Men zoU nl. op het eerste sein uit t)en Helder, aan boord van ge noemde marineschepen de officieren en de onderofficieren ontwapenen. Na afloop dezer belangrijke geheime bij eenkomst werd door aanwezigen ontdekt dat men was afgeluisterd en het zag er voor beide politiemannen niet best uit. Dank zij een groote tegenwoordigheid van geest wisten beiden echter door een don kere kelder te ontkomen en zich te ver voegen bij den Commissaris. Nog denzelf den nacht kwamen beide in een onooglijke plunje bij den Schout bij Nacht te Middel burg, die onmiddellijk alle marinevaartui gen door de sluizen naar binnen liet schut ten en het mindere personeel van de on derzeebooten aan den wal zond. De dui nen van Walcheren en Soeburg werden met spoed bezet door de artillerie en door deze maatregelen was het verzet te Vlis singen radicaal gebroken. Ondanks zijn drukken politiedienst, heeft de heer Prins zich daarbuiten ook in an dere zaken verdienstelijk gemaakt en vooral de zwemsport had zijn volle be langstelling. De heer Prins gaat zich te Wemeldinge vestigen. Jubileum bij de politie. Zondag was het 30 jaar geleden, dat de heer H. Pasveer brigadier der gemeente politie bij dien tak van dienst zijn werk aanving. Het is dezen oud-Middelburger gebleken, dat hjj bij zijn chefs, bij het personeel van het corps en ook bij velen daar buiten zeer in aanzien staat. Van zeer vele zijden, zijn hem gisteren en he den bewijzen van medeleven en waarmee- ring gebracht. Van den Alg. Nederl. Politiebond ont ving hij den zilveren medaille, die deze organisatie bij het volbrengen van het zesde lustrum aan haar leden aanbiedt. KORTGENE. Het B.A. dezer gemeente heeft aan 49 behoeftige gezinnen een nieuwjaarsgift uitgereikt. KAMPERLAND. De alhier gehouden ba zaar ten bate van het fanfarekorps „Ons Genoegen" bracht op plm. 900. ZIERIKSEE. De Ondercentrale Schou- wen-Duiveland der Liberale Staatspartij heeft candidaat gesteld voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten: 1. dr. C. J. M. Boogerd te Zieriksee; 2. A. C. de Oude te Zieriksee; 3. C. A. Boogerd te Noordwel- le; 4. H. J. Doeleman te Zieriksee; 5. C. Gast te Brouwershaven; 6. J. de Rijke te Ooster- land; 7. A. D. Constandse D.Az. te Zierik see; 8. M. Vijverberg te Bruinisse; 9. W. G. Boot Wz. te Burgh; 10. J. Stevense te Re- nesse. Burgemeester van Noordgouwe en Dreischor overleden. Te Schuddebeurs, gemeente Noordgou we is op 61-jarigen leeftijd overleden de heer E. H. P. van Nahuijs, burgemeester der gemeenten Noordgouwe en Dreischor, resp. sedert 20 Juli 1912 en 27 Juni 1908. OOSTBURG. Door de vrouwenvereni ging „Tot Hulp en Steun" werden de vo rige week 180 stuks door hare leden ver vaardigde kleedingstukken aan minder ge goeden uitgereikt. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: buien met regen, hagel of nat te sneeuw, meest zwaar bewolkt, iets kou der, matige tot krachtige W. tot N. wind. UKKEL: vrij sterke Z.W. tot W. wind, af wisselend opklaringen en zwaar bewolkte hemel, regen- en sneeuwbuien, aanhoudend matige temperatuur, lichte nachtvorst bij heldere hemel. Di 3 Jan. Zon op: 8 h 11; onder: 15 h 57; Licht op: 16 h 27; Maan op: 13 h 55; onder: 5 h 10; V.M.: 9 Jan. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Januari. Hoogwater. Laagwater. Maandag 2 9.59 22.35 3.42 16.28 Dinsdag 3 11.04 23.27 4.57 17.30 Woensdag 4 11.55 6.00 18.22 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Januari. Hoogwater. Laagwater. Maandag 2 11.39 4.45 17.27 Dinsdag 3 0.20 12.48 6.00 18.34 Woensdag 4 1.19 13.45 7.01 19.26 De Spaansche burgeroorlog. Vorderingen Uer rechtsche troepen. Uit de van beide zijden ontvangen Reu- terberichten blijkt", dat de druk der recht- sche troepen tegen de republikeinsche stel lingen in Cataloniën aanhoudt. Volgens Bar celona opereeren de Italiaansche divisies tegen Vineixa, halverwege tusschen Leri- da en Tarragona. De verdedigers die ma chinegeweren in het heuvelachtige land hebben opgesteld, zijn voortdurend onder worpen aan heftige bombardementen van geschut en luchtmacht. Burgos meldt, dat aan drie fronten, in Catalonië, bij Madrid en bij Valencia, wordt gevochten. Aan het front bij Valen cia zou verbitterd gestreden worden. Het Spaansche persagentschap verklaart, dat een aantal stellingen bij Castillo Noguero, in de nabijheid van het 40 kilometer Noordelijk van Valencia gelegen Val de Uxo, verloren is gegaan tegen een over weldigende overmacht. In deri namiddag gingen de regeeringstroepen tot den tegen aanval over. In het legerbericht van het rechtsche hoofdkwartier wordt medegedeeld, dat de troepen de dorpen. Cubells en Pobla Grana- della hebben bezet. Meer dan 2200 krijgs gevangenen werden gemaakt. De correspondent van Havas meldt, dat de afdeelingen van het 'legercorps van Aragon,die in drie dagen 12 kilometer vor derden, tusschen Gerp en Cubells, den vij and eerst na 54 aanvallen hebben kunnen verdrijven. De inneming van Cubells is de moeilijkste taak sedert het begin van het offensief geweest. Vijf versterkte loop- graafliniën moesten achtereenvolgens geno men worden. Eerst na het verlies der voorlaatste prikkeldraadversperring na men de republikeinen ae wijk naar Ar- tesa. Enkele groepen echter gaven zich over na de laatste kogels verschoten te hebben. Door den aanval van Cubells hebben de rechtsche troepen intusschen een krach tig steunpunt voor den aanval op Artesa gekregen. Artesa is de sleutel der republi keinsche verdediging in den geheelen bo venloop van de Segre. Bommen op Barcelona. Vliegtuigen van Franco hebben op Oude jaarsavond een hevig bombardement op Barcelona uitgevoerd. Dit bombardement was het hevigste, waaraan Barcelona sinds 19 Maart 1937 heeft blootgestaan. Er zijn 62 dooden en ver over de honderd gewon den. De slachtoffers behooren allen tot de burgerij. De luchtaanval werd uitgevoerd door twee escadrilles van drie vliegtuigen, die een honderdtal bommen hebben uitge worpen. Geheel werden dertig huizen ver woest. Mexico wil vrijwilligers opnemen. In welingelichte kringen te Barcelona verneemt men, dat de Mexicaansche re geering zich bereid verklaard heeft alle vrijwilligers uit de internationale brigade, die niet naar hun land kunnen terugkee- ren, op te nemen. Deze menschen zijn in hoofdzaak Duitschers, Oostenrijkers, Ita lianen en Tsjechen. De strijd in het Verre Oosten. WANG TSJING WEI UIT DEN KWOMINTANG GEZET. Wang Tsjing wei, de vroegere minister president van China en vice-voorzitter yan den Kwomintang, die dezer dagen een manifest heeft gepubliceerd, waarin hij zjjn goedkeuring hecht aan de op 22 De cember door den Japanschen premier, Prins Konoye, gepubliceerde vredesvoor stellen, is uit den* Kwomintang gezet en van al zijn functies vervallen verklaard, omdat hij zjjn post had verlaten en in te genstelling met de nationale politiek van China naar vrede met Japan streeft. In zijn verklaring had Wang Tsjing wei betoogd, dat Konoye in zijn verklaring van 22 December feitelijk slechts drie din gen eischt: 1. vrijheid voor de Japanneezen in Chi na te wonen en er zaken te doen; 2. samenwerking in den strijd tegen de Komintern 3. oeconomische samenwerking. Indien de nationale regeering de drié punten aanvaardt, als basis van beraad slaging over den vrede is de weg open voor onderhandelingen, doch er kan geen vrede worden gesloten, tenzij het Japan- sche leger geheel wordt teruggetrokken.

Middelburgsche Courant | 1939 | | pagina 1