1 W ^nctrittcïule MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT Oudejaarsavond 1938. 8tMi£NLAID. lEEUm Nieuwjaarsboodschap van Hitier SOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND. LEGER EN VLOOT. 00STKAPELLE mnd- 12.20 ram. 3ym- solist .0.30 am. lars- rba- ano. en met iars- T.20 1.20 olijk NUMMER 808. VTER BLADEN. ZATERDAG lmg gne tten -26 c., iwe ling 90; Bo- un- en- )e- •om oor op ag- end rkt. de h. P. 'ÖZ. ch- hot tan, oris ipr. Vet. v. de e", lm, ar- pr. iris ath ipr. N. pr. iris ist. N. len ten pr. ria Dagblad. Uiig. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139j te GOES Turf kade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. Twintig jaar geleden werd door een groot deel der wereld de Sylvesteravond in een stemming van ootmoedigen dank gevierd. Men kon weer hoopvol zijn. Ruim zeven weken vroeger was de wapenstilstand na een gruwelijken krijg van vier jaren inge gaan. Het eind van 1918 was voorbijgegaan bij gestrekte wapenen; 1919 en zijn opvol gers zouden v r e d e s jaren worden. Ter nauwernood durfde men het gelooven. Het denkbeeld was zoo groot en zoo liefelijk, bijna te groot en te liefelijk. Reeds in 1917 had men soms vermoed, dat de vrede n.l. het eind van den oorlog ten gevolge van uitputting van een of van beide par tijen - naderde. Het werd tijd. Hoe werd daarnaar uitgezien met pijnigend verlan gen! De gemartelde menschheid kon het niet langer dragen, het leed, het groote leed. Zij was zoo moe, zoo eindeloos moe. En het scheen of de leiders der volken er maar niet aan wilden denken, haar van den drukkenden last te bevrijden. Uit die dagen van vertwijfeling bewaarde ik een paar regels van Hermann Hesse: Jeder hat 's gehabt, Keiner hat 's geschatzt. Jeden hat der süsse Quell gelabt, O, wie klingt der Name Friede jetzt. Klingt so fern und zag, Klingt so tranenschwer, Keiner weiss und kennt den Tag, Jeder sehnt ihn voll Verlangen her.... 31 DEC. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Klonk dat niet als een gebed, waarop geen verhooring verwacht werd? Toen begon de kentering te komen. Na dat wie over vrede sprak of schreef gevaar had geloopen gestraft te worden, gleed het woord „vrede" hier en ginds stil en onge- weerd in de kolommen der dagbladen, glip te uit de pen der woordvoerders van de openbare meening, sloop over nfillioenen lippen van beproefde menschen ende straf bleef uit. En eensklaps was het over al. Feiten, impressies, drongen en verdron gen elkaar. Het zou komen, het kwam, het kwam, het was er, het groote, waarnaar men reikhalzend had uitgezien. En op 11 November 1918 volgde de wapenstilstand, Uitgeput, ontroerd, dankbaar als blijde kin deren, herhaalde een deel der wereld het heerlijke, het hemelsche woord „vrede!' En het werd vrede: een vrede, door de meerderheid, de overmacht der wapenen aan eene zijde, afgedwongen; door de ver zwakking der tégenpartij opgedrongen aan deze laatste. Uit een Oudejaars-overdenking die ik schreef voor het blad, dat ik destijds bestuurde, moge ik eenige zinnen aanhalen, „De groote blijdschap over het ophouden der gruwelen, die men oorlog noemt, heb ben we allen gevoeld. Maar zullen die gru welen niet terugkeeren, dan moet de vrede, die met den wapenstilstand van 11 Novena ber 1918 is ingezet, waarborgen leveren voor toestanden en verhoudingen, die vre- deskiemen en geen oorlogszaden in zich dra gen. Wat tot dusver bekend wordt van d stemming der overwinnaars laat niet na eenige ongerustheid te wekken." Dit werd geschreven voor den Oudejaars avond 1918. Nu zijn we twintig jaar verder en Oude jaarsavond 1938, in een tijd van officieelen vrede in Europa aanbrekend, is vol „oor log en geruchten van oorlog". En we zien het nieuwe jaar, dat morgen zal aanbre ken, met ernst en met onrust tegemoet. Wat zal 1939 brengen: de beslissing ten goede of de beslissing ten kwade? Er is ont zettend veel brandstof in 1938 opgehoopt voor een nieuwen wereldbrand. De Ouden zeiden, dat wien Jupiter wilde vernietigen, allereerst door den god het verstand ont nomen werd. En dat er hier en daar daden zijn gepleegd, toestanden in het leven zijn geroepen, die aan verdwaasheid en aan waanzin doen denken, wie durft het te ont kennen? Maar er zijn ook oogenblikken ge weest, waarin het gezond verstand scheen te domineeren en de rede voor een moment de overhand had op gebalde vuisten en da verende woorden. „Het zal niet duren?" zeggen de bezorgden. Maar die overhand i s er dan toch even geweest, zij heeft toch even geduurd en gemaakt dat, wat onmid dellijk dreigde, verschoven werd. De zucht van verlichting door Europa geslaakt, zelfs vernomen in het kamp of de kampen der uiterlijk meest krijgslustigen, die zucht van verlichting is een kostbare aanwijzing ge weest van het feit, dat niet de bevolkingen in haar geheel den oorlog wenschen, doch naar rede luisteren, wanneer er te kiezen valt tusschen oorlog of vrede. Of het in haar macht is naar die rede te b 1 ij v e n luisteren? Of zij sterk genoeg zijn om niet te willen, wanneer de leiders wèl den oor log willen, dat is een vraag, die niemand zal kunnen beantwoorden. Voor het oogen- blik moeten we gelukkig zijn met de her inner ng aan het ééne lichtpunt, dat eenige maanden geleden ons allen verblijdde en van een boozen droom afhielp: het ge zond verstand, de rede, de vredelievende gezindheid één oogenblik de meerdere van het geweld. Oudejaarsavond 1938 mag voor ons niet zonder hope zijn. Veel stormen zijn opgesto ken, maar ook tegenkrachten hebben zich ontwikkeld, die niet te onderschatten zijn. De wereld kan zich nog verontwaardigen over onrecht, zich nog verheugen over da den van rechtvaardigheid, nog de waarheid van het gezond verstand erkennen en daar naar luisteren. En zij het dan dat de vrede alleen bewaard kan blijven door hoogste bewapening, welnu ook dat valt te dragen. Eenmaal zal er een tijd komen, dat de waanzin van de overheersching van het ge weld zichtbaar zal worden voor allen. Zoo lang dit niet gebeurt, is het leven der vol- Advertenfiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent* bij vooruitbetaling. yBrieven, of adres ijpireau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct keren moeilijk, zooals ook het leven van den individueelen mensch vol is van moeiten Doch deze zijn er om overwonnen te wor den en kunnen worden overwonnen Voor den grooten wereldtoestand zij he behoud van den Europee schen vrede in 1938 der ster der hope die haar licht doet schijnen wellicht ook over 1939. Zoo moge het zijn. En voor ons, enkele menschen? De Oude jaarsavond, die de avond is van terug- en vooruitzien, geeft ons niet alleen bezorgde, doch ook hoopvolle gedachten. Hij wijst ons zoowel op leed, dat wij hadden, als op troost en kracht, die we ontvingen. Zoo was het in het verleden, zoo zal het in de toekomst zijn. Ieder jaar brengt ons oogen- bilkken, waarin ons hart opengaat en we de woorden van Adama van Scheltema aan ons zelf beleven: Daar in de wei daar zong, Daar in de boomen zong, Hoog in den hemel zong De lente een lied, want geen jaar ging er voorbij, zonder dat ons hart werd gesterkt door liefde, door vriendschap, door teederheid om ons heen, en door zegeningen op ons uitgestort, waar op wij geen aanspraak konden maken. La ten we die niet vergeten, wanneer wij de jaar-balans opmaken van de verloopen twaalf maanden. Zij komen als lichtende posten naast de donkere boekingen onzer teleurstelling. En vergeten we vooral niet dien grooten, immer aanwezigen, onzicht- baren steun van een Hoogere Macht, die ons leiden wil, zoo wij haar onze handen willen toevertrouwen en erkennen, dat niet wij, niet de menschen, het opperste woord spreken in den gang der zaken, in de we reldorde, in de groote bestemming van het heelal. Dan is de toekomst niet beangsti gend, dan wordt onze zwakke menschelijke kracht geschraagd en, wat een nieuwe tijd kring brenge, kunnen we denken aan een overwinning op ons zelf, op de omstandig heden en, in een krachtig en blijmoedig aanvaarden, wat God over ons beschikt. Fladdert de vlag in den storm, hoezee! Beter, schooner haar wapp'ren! Razende storm en kokende zee Hooger zingen de dapp'ren. Fladdert de vlag in den storm, hoezee! Luider juichen de blijden. Makkers, voort! en haar dapper na! Leven is immers strijden! A. J. B. B. Verzen van Marie Vos. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Ter gelegenheid van de jaarwisseling aeeft rijKSicansexier Hitier een oproep uit gevaardigd, waarin hij onder meer zegt, dat 1938 een jaar is geweest, dat sedert vele eeuwen het rijkst aan gebeurtenissen voor het Duitsche volk was. Terwijl de arbeid van nationaal-socia- listische beweging en partij in de eerste vijf jaar overwegend betrekking had op de bestrijding van binnenlandschen poli- tieken, socialen en economischen nood van het volk, zijn wij, aldus Hitier, er in de afgeloopen twaalf maanden in geslaagd het grootste vraagstuk der buitenlandsche politiek op te lossen. De nationaal-socia- listische beweging heeft dit wonder vol bracht. Als God dit werk liet slagen, dan was de partij zijn werktuig. Zij heeft in vele jaren van moeilijken arbeid de een dracht in ons volk geschapen, die het mij mogelijk maakte in het beslissende uur het levensrecht van ons volk te verdedi gen, ook tegenover de laatste en ernstig ste consequenties. Boven alles echter breng ik dank aan het Duitsche volk. Geen der zoogenaamde democratische staatslieden heeft in dit jaar het recht ge had zoo zeer in naam van zijn volk te spre ken als ik dat gehad heb. Dat heeft er toe bijgedragen, dat wij' een Europeesche kwes tie, die toch vroeg of laat geregeld moest worden, zonder oorlog konden oplossen. De vlijt van den Duitschen boer heeft de voeding van het volk verzekerd, de Duitsche arbeider heeft de productie in buitengewone mate doen stijgen. Mijn bij zondere dank geldt de honderdduizenden, die de Westelijke grens van het rijk heb ben omgeven met een wal van pantser en beton, waarvan wjj weten, dat geen macht ter wereid hem ooit zal kunnen vernietigen. Eerste taak, aldus vervolgt Hitler, is en blijft de opvoeding van ons volk voor de nationaal-socialistische gemeenschap Tweede taak is de uitbreiding en verster king onzer weermacht. De derde zien wij in de tenuitvoerlegging van het vierjaren plan, in de oplossing van het gebrek aan arbeidskrachten en vooral in de economi sche aanhechting der nieuwe rijksgebie den. Op het gebied der buitenlandsche po litiek staat de plaats van Duitschland vast. De verplichtingen, die voortvloeiden uit onze vriendschap voor het fascistische Italië, zijn voor ons duidelijk en onver brekelijk. Ons begrip voor de historische rol, die Mussolini heeft gespeeld in den arbeid tot behoud van den vrede, dringt ons tot diepe dankbaarheid. Wij danke: echter ook de andere staatsmannen, die in dit jaar met ons er naar gestreefd hebben den weg naar een vreedzame op lossing der vraagstukken, (die geen uit stel gedoogden, te vinden. In de wereld wordt onze politieke hou ding bepaald door het Antikominternver- drag Overigens echter koesteren wij als altjjd slechts dezen eenen wensch, dat Niets brengt het karakter der men schen zuiverder tot uiting dan hun oordeel, wat er al zoo belachelijk is en wat niet. De thuiavlucht van de „Reiger". Het K.L.M.-vliegtuig Reigerop den de thuisreis van Zuid-Arfika is-gisteren, komende uit Caïro te Napels geland. He denmorgen vertrok het toestel uit laatst genoemde stad om via .Marseille naar Am sterdam te vliegen. Hedenmiddag werd de „Reiger" te Schiphol verwacht. Clearing NederlandItalië. Het Nederlandsch clearingsinstituut friaakt bekend, dat met ingang van 1 Ja nuari 1939 een verlaagd tarief van kos ten voor de clearing NederlandItalië in werking treedt. DE DUITSCH-JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Vragen aan den minister, Het Tweede Kamerlid mevrouw Mackay- Katz heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld: 1 Is het juist, dat aan de politie-au-to- riteiten is opgedragen de Duitsch-Joodsche vluchtelingen, die zonder verlof na een bepaalden datum Nederland zijn binnen gekomen, naar Duitschland terug te lei den? 2. Heeft de minister zich vooraf verze kerd, dat deze maatregel niet tengevolge zal hebben, dat voor verreweg de mees- ■en dezer vluchtelingen levensgevaar aan wezig zal zijn? 3. Zoo neen, dreigt de minister dan niet daarmede in strijd te komen mët de toe zegging der regeering, dat het asylrechtj ir jooverre gehandhaafd zou worden, dat diegenen, voor wie levensgevaar aanwez' zou zijn, niet teruggezonden zouden wor den? UITBREIDING DER ARTILLERIE- INRICHTINGEN. Aanvullingsbegrooting bij de Twee de Kamer Ingediend. Bij de Tweede Kamer is ingediend een aanvullingsbegrooting van het staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen voor het dienst taar 1938. In verband met de belangrijke oename van het aantal door de artillerie- nrichtingen uit te voeren opdrachten, is uitbreiding van het gebouwencomplex der artillerie-inrichtingen noodzakelijk gewor den. Tot dit doel worden bij dit wetsont werp gelden aangevraagd voor: a. het stich ten van een administratiegebouw met bij behoorende dienstwoningen en garage in de gemeente 's-Gravenhage. Een bedrag van 375.000 zal grondaankoop en bouw vorderen; b. het overbrengen naar elders van de laboreerwerkplaatsen. Voor aan koop van een terrein en stichting van hulp gebouwen enz. kan met een bedrag van F 225.000 worden volstaan. Maatregelen om let fabriekspersoneel tegen luchtaanvallen te beschermen zullen naar raming 115.000 vorderen. Voorts worden voor den bouw van een transformatorengebouw de kosten op 20.000 geraamd worden. Door een en ander is in totaal een verhooging van arti kel 18 met 735.000 noodzakelijk. Tengevolge van de belangrijke uitbrei ding van de orders voor geschut en munitie en het opvoeren van het tempo van aan maak is het op de begrooting 1938 toegesta ne bedrag voor de aanschaffing van de be- noodigde nieuwe werktuigen en installaties ontoereikend. Een verhooging van het by artikel 19 beschikbaar gestelde bedrag met 700.000 wordt hiervoor noodig geacht. Tegenover de verhooging der uitgaven wordt artikel 24 (ontvangsten) verhoogd met 1.435.000, waardoor de raming van de uitgaven de ontvangsten gelijk blijft. DE VERBINDINGEN MET URK. Over het ijs en door de lucht, Gistermiddag om half zes is de ijs vlet met post, welke des morgens om half ne gen van Kampen was vertrokken, op Urk aangekomen. De vlet werd begeleid door een ploeg van tien mannen, onder leiding van A. van Veen. Het was een moeilijke tocht. Verscheidene keerën zakte de vlet door het ijs. Voorts hebben gisteren drie sportvlieg- tuigen een tocht naar het eiland gemaakt. Zij brachten tien personen en een hoeveel heid post. De groep van ongeveer twintig eiland bewoners, die te voet of per slede van Enkhuizen waren vertrokken, hebben den geheelen dag over de ijsvlakte geloopen om Urk te bereiken. Zij kwamen gister avond om zes uur aan. Velen hadden le vensmiddelen bij zich. De tocht was zeer gevaarlijk, aangelie" er veel scheuren in het ijs waren ont staan. Er zal dan ook geen overtocht te voet naar Enkhuizen meer plaats vinden De stoomboot „jhr. Von Geusau" die zich nog in den Ketel bevindt, zal daar heden het ijs openbreken en Maandag pro- beeren het eiland te bereiken. Sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauwzeer. In de week 18 t|m 24 December 1938 stierven tengevolge van mond- en klauw zeer 24 runderen, 45 kalveren en 19 var kens en biggen Sedert de week 19—26 Dec. 1937 stierven hieraan in totatl 5865 runderen, 6455 kal veren, 4732 varkens en biggen, 386 scha pen en 85 geiten. wij ook in het komende jaar er in zul len mogen slagen, bij te dragen tot d" algemeene pacificatie der wereld. Moge de genade Gods daarbij het Duitsche volk op zijn weg vergezellen. Ir. OYINGE GAAT NAAR. DE WIERINGERMEER. De heer ir. A. Ovinge, rijkslandbouwcon- sulent te Goes is benoemd tot inspecteur bij de Wieringermeerdirectie, belast met de leiding van de Staatsbedrijven. De heer Ovinge, die te Dwingelo werd geboren, was in '32 te Wageningen afgestu deerd. Na zijn studie is hij gedurende onge veer twee jaar werkzaam geweest bij de provinciale land- en tuinbouwcomm'ssie in Noord-Holland en vervolgens eenigen tjjd op het Landbouwcrisisbureau in Den Haag, Sinds Augustus 1934 is hij in Zeeland werkzaam, eerst als bedrijfs- en daarna als rijkslandbouwconsulent te Goes, in deze laatste kwaliteit voor een deel der provin cie. Ongetwijfeld zal men hem in Zeeland noode zien vertrekken. MR. P. BIELENMAN HERSTELLENDE Het is vrij. algemeen bekend, dat mr. P Dieleman, lid van Ged. Staten en o.a. ook voorzitter van de Z.L.M. reeds enkele maanden buiten zijn werk stond en zijn 65sten verjaardag buiten Middelburg heeft herdacht. Thans heeft mr. Dieleman voor het num mer van het Zeeuwsch Landbouwblad van heden een artikel geschreven onder het hoofd: „Een ernstige gedachte, doch Ga in vrede", dat als volgt aanvangt: „Der gewoonte getrouw, wil ik U bij het scheiden van het jaar en den aanvang van een nieuw, iets zeggen. Allereerst betuig ik aan de velen, inzon derheid uit onze land- en tuinbouwkringen, die mij bijzonderlijk op mijn verjaardag gedachten hartelijk dank. Medeleven ver kwikt en bemoedigt. Inzonderheid nu ik door een noodlottige val in het begin van September, zoo'n langen tijd tot werkloos heid gedoemd ben tengevolge van de door dien val bekomen hersenschudding. Tot mijn groote blijdschap kan ik U me- dedeelen, dat de deskundigen mij, voor zoo ver hun menschelijke wijsheid strekt, eer herstel voor zelfs 100 garandeeren, mits ik nog eenige maanden in een zéér kalm tempo arbeid. Zoo heb ik dus persoonlijk groote reden om God dankbaar te zijn. Ik twijfel er niet aan of zij, die met mij medewerken in on derscheidene kringen, zullen mij gaarne in de eerstvolgende maanden ontzien, opdat ik daarna met volle kracht en nieuwe energie onder Gods zegen mijn vollen arbeid zal mogen hervatten". Tot zoover mr. Dieleman zelf. Op ons rust de plicht onze lezers mede te deelen dat wij destijds op verzoek van de omge ving van mr. D. geen gewag er van maak ten, dat hij op Woensdag 7 September ko mende van de rechtbank in de Reigerstraat te Middelburg struikelde en daarbij zooda nig met de steenen in aanraking kwam, dat hij met een hersenschudding in de apo theek-Dekker-Koers is binnengebracht er later naar zijn woning vervoerd. Nu hij er zeif overschrijft, is er geen aanleiding de oorzaak der ziekte langer te verzwijgen. Besmettelijke ziekten. In de week van 18 tot en met 24 Decem ber kwamen in onze provincie 6 gevallen van roodvonk voor nl. 3 te Soeburg en 1 in ieder der gemeenten Vlissingen, Krab- bendjjke en Sint-Maartensdijk. Zilveren jubileum. Morgen 1 Januari, zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer W. Traas werd gekozen als bestuurslid van de Werkliedenvereeni- ging „Eigen-Hulp", alhier, in het bestuur van welke vereeniging hij sinds dien onaf gebroken zitting had. Na zijn benoeming tot 2e secretaris werd hij in 1918 gekozen als le secretaris, in welke functie hij veel werk heeft verricht en zich heeft doen ken nen als iemand, die met tact en de noodige kennis steeds wist de juiste leiding in de vereeniging te behouden. Toen in 1930 voorzien moest worden in de functie van voorzitter was het niet te verwonderen, dat de heer Traas als zooda nig werd benoemd en tot heden wordt deze functie nog steeds door hem vervuld. OPROERIGE SCHEPELINGEN. Gisteravond laat riep de kapitein van een alhier liggend motorschip de hulp van de politie in, omdat aan boord wanorde onder de bemanning heerschte en deze zich niet aan de bevelen des kapiteins stoorde. De po litie heeft zich aan boord begeven, waar bleek, dat een 26-jarige machinist, die on der drankinvloed verkeerde de opruier was. Hij is in bewaring gesteld. WESTKAPELLE. Vrijdagavond vergader de alhier onder voorzitterschap van den hr. L. van Sluijs de varkensfondsvereeniging „Draagt Elkanders Lasten". Aanwezig wa ren 32 leden. Uit het jaarverslag 1938, door den secretaris uitgebracht, bleek, dat de Ver. dit jaar met 14 leden is toegenomen en thans 188 leden telt. Ingeschreven zijn thans 288 varkens. Uitbetaald werd aan leden bij ongeluk met varkens, 12 in aantal 486. De penningmeester deed rekening en verantwoording; de inkomsten bedroegen met het goed slot van 1937, ad 36, 153, de uitgaven 123, alzoo thans in kas 30. Voor het merken van varkens werd voor een jaar herbenoemd de heer Joh. Lievense Pz.; als bode de heer H. Lievense Kz. Herkozen werden als bestuursleden de heeren Joh. Lievense Pz. en J. Lous Lz. Door een lid werd op de onbillijkheid ge wezen van de bepaling, dat eerst na 9 da gen bij ongelukken met varkens de helft WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: afnemend buiig, wisselend be wolkt, matige, tijdelijk krachtige wind uit Westelijke richtingen, weinig verandering in temperatuur. UKKEL: Matige tot vrij .sterke wind uit Z.W. tot W. richtingen, afwisselend heldere en zwaar bewolkte hemel, tijdelijk regen of sneeuw, matige temperatuur met plaatse lijk lichte nachtvorst bij helderen hemel. Zo 1 Jan. Zon op: 8 h 12; onder: 15 h 55; Licht op: 16 h 25; Maan op: 12 h 30; onder: 2 h 46. Ma 2 Jan. Zon op: 8 h 12; onder: 15 h 56; Licht op: 16 h 25; Maan op: 3 h 59; V.M.: 5 Jan. Hoog- en Laagwater te Vlissingen; December. Hoovwntpr. Laagwate?. Zaterdag 31 7.30 20.18 1.20 14.06 Januari. Zondag 1 8.45 21.30 2.29 15.18 Maandag 2 9.59 22.35 3.42 16.28 Westkapelle is 28 min. en Domburg V min. vroeger; Veere 38 min. later. (S -» springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: December. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 31 9.04 21.47 2.28 15.01 Januari. Zondag 1 10.16 23.04 3.35 16.13 Maandag 2 11.39 4.45 17.27 en na 14 dagen het volle bedrag uitgekeerd wordt. Na eenige bespreking werd op voor stel van den voorz. bepaald, dat na 8 dagen het volle bedrag uitbetaald wordt; deze be paling geldt met een proeftijd van een jaar. RAAD' TE WESTKAPELLE. Grond aangekocht voor nieuw gemeentehuis. WESTKAPELLE. Vrijdag vergaderde de Raad alhier onder voorzitterschap van bur gemeester jhr. mr. De Casembroot voltallig. Het voornaamste punt van bespreking was het voorstel van B. en W. tot aankoop van grond voor een nieuw te bouwen ge meentehuis. Over dat voorstel had eerst een bespreking plaats in een besloten vergade ring. Na opening werd op voorstel van B. en W. m. a. st. besloten, onder goedkeuring van Ged. St., tot aankoop van huis en erf van den heer Joh. Pauwelse voor de som van 4000. De voorz. bracht daar op defi leden dank voor hun medewerking in dezen. Daarop had een uitvoerige bespreking olaats over het uitbreidingsplan. Aan de hand van een tee kening van den platten grond der gemeente gaf de voorz. een uitvoerige toelichting van eventueel be schikbaren bouwgrond, geschikt voor een 200 tal woningen. In hoofdtrekken kon de Raad instemmen met het ontworpen plan. De heer L. Minderhoud zou gaar ne een nog nadere bespreking houden, al vorens het plan definitief vastgesteld werd; waartoe besloten werd. De voorz. deelde daarop mede, dat van mej. Vos uit Middelburg van den voor lichtingsdienst voor kleine boeren een ver zoek was gedaan tot beschikbaarstelling van een lokaal in de school voor het geven van een cursus in koken en naaiwerk aan vrouwen van kleine boeren voor 6 avonden, één avond per week. Daar de lokalen in den avond voor het geven van cursussen als anderszins bezet zijn, werd op voorstel van B. en W. besloten tot het verstrekken van 6 als tegemoetkoming in de kosten van huur in een ander gebouw. IERSEKE. Vrijdagmorgen is de hoog- aarts YE 77 in de haven van Ierseke ge zonken. Het schip heeft door de hevige vorst schade opgeloopen aan vlak en boor den, en met den dooi is 't schip opengebar sten en gezonken, voor de betrokken eigenaar een aanzienlijke schadepost. Met het einde van het jaar is de ver zending van oesters veel medegevallen, vooral naar België en Duitschland zijn zeer veel oesters weggegaan. De Fransche oesters in de binnenputten hebben weinig schade van de vorst. In de buitenputten is de schade aanzienlijker, daar door den Oostenwind de oesters veel zand hebben binnengekregen, hetwelk ze moeilijk kun nen kwijtraken, daar ze te zwak zijn. WOLFFAARTSDIJK. Toen Vrijdag de zoon van den vrachtrijder J. Meijaard met een span paarden en een wagen op weg was werd een der dieren onwel. Het kwam in een vrij diepe sloot terecht. Later bleek dat het door een beroerte was getroffen. Bij Kon. besluit is benoemd en aan gesteld, bij het reserve-personeel der land macht: bij het wapen der infanterie: te rekenen van 1 Nov. 1938, tot reserve-kapi tein bij zijn tegenwoordig beginsel, de re serve eerste luit. P. J. J. Dekker van het 14e reg. inf. Aan den dienstplichtige J. C. Vissers der licht'ng 1935 uit deze gemeente, is in gaande 16 Maart 1939 voor goed vrijstel ling van den dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aaneenomon door den Agent E. FLIPSE.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1