MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT) Deze Courant DE TELEX é>u lp &eetsxxr0cfye BINNENLAND, VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ÜUSÏEftUUfD. een af wan- zal bben zijn zaak die naan ;raal t dit illen ou- wor- hem t zjj het t in ami- baar vou- :rste in- dït op is v. Ber., 1U.30 11.15 ram. 3.U0 Or- (ca. Cau- «.15 verz. 9.35 uur. 11.00 12.00 'gen- 11.20 12.15 1.30 onie- Ca- Voor uze: 6.40 dag sten, ond- Jazz- I.35- udio- Phil- idge- 'ater neel. Cau- Ber. -ork. arris' 10 en ork. lang. war- -ork. meel ïuse- -ork. abas 7.50 II.20 12.20 -2.20 sem- 9.20 >ans- >ans- ano. 8.20 1.20 7.30 tten abas Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux-, te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. SW® NUMMER 307. TWEE BLADEN. VRIJDAG 1 30 DEC. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. nE WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS VOOR HET KIND. De „ronde door Nederland" een groot succes. De centrale propaganda-commissie schrijft: Het aantal oplossingen, ingekomen op de prijsvraag „de ronde door Nederland" be draagt thans bijna 100.000, dat is ruim 20.000 meer dan verleden jaar. En een sprekend bewijs van de grondige aardrijks kundige kennis van het publiek, want bijna alle oplossingen waren volledig en goed. Dit heeft de commissie aanleiding gege ven om een groot aantal inzenders met een extra troostprijs te verrassen, door aan de reeds uitgeloöfde prijzen nog 200 Deventer koeken toe te voegen. De trekking der prijzen moest, ten ge volge van het overgroote aantal inzendin gen, worden uitgesteld en is thans bepaald op Donderdag 5 Januari a.s. te 2 uur n.m. De laatste week is thans aangebroken. De week van de Nieuwjaars-corresponden tie. Moge iedereen het jaar besluiten met een goede daad ten bate van het» arme, mis deelde kind, door voor al zijn Nieuwjaars- wenschen te gebruiken zegels en kaarten „voor het kind". Dan zal de twee-ton-actie van verleden jaar overtroffen kunnen worden. HET ROMMELT EN DE N.S.B. Mutaties bij „Het Nationale Dagblad". De strubbelingen in de N.S.B. houden aan, hl wordt al het mogelijke gedaan om deze voor de buitenwereld verborgen te houden meldt De Standaard. Met „Het Nationale Dagblad" gaat het al everimin naar wensch, althans van den Leider. De heer Roskam, aanvankelijk directeur- hoofdredacteur, daarna cultureel-redacteur, is thans geheel van het N.S.B.-dagblad los gemaakt. Hij is nu benoemd tot „Boeren leider". De heer Hollander,! de bekende „parlementaire" redacteur, is ook als ver slaggever ontslagen. Mr; Reydon van „Volk en Vaderland" is thans parlementair redacteur van „Het Na tionale Dagblad" geworden. De Hagenaar Meyér heeft eveneens zijn ontslag als re dacteur gekregen en van het administratie ve personeel zijn verschillende personen ontslagen. De omvang van het N.S.B.-blad is reeds eenigen tijd ingekrompen en van 12 tot 10 pagina's teruggebracht. Het behoeft wel geen betoog, dat het overgebleven personeel aan „Het Nationale r Dagblad" thans in angst en-vrees verkeert, dat het eer=±dnrags eveneens aanzegging van ontslag zal ontvangen. RUSH OP DEN BURGERLIJKEN STAND VAN DEN HAAG. Honderden Duitsche dienstboden willen huwen. Voor vele Duitsche dienstboden is de eerste Februari de dag waarop zij naar de „Heimat" moeten terugkeeren, een schrik beeld, evenals voor vele mevrouwen, die op dien datum hun meisjes moeten verliezen meldt het Volksblad. Velen van die meisjes zijn al jaren in Nederland, hebben hier hun relaties gekregen, spreken de taal behoor lijk en zijn zich Nederlandsche gaan ge voelen. Een groot deel van hen heeft bovendien Nederlanders in liefde doen ontsteken en voor'die zal het afscheid natuurlijk het al lerzwaarst zijn. Daaraan moet liet worden toegeschre ven, dat een ware rush op den Haagschen Burgerlijken Stand is ontstaan van Duit sche meisjes die nog voor 1 Februari in het huwelijk willen treden. Hónderden Duitsche meisjes zijn naar de Groenmarkt getogen, met of zonder aan staande, maar met de bewijzen, dat een Nederlander haar tot wettige echtgenoote begeert. Wannneer men een paar uur op het Bureau van den Burgerlijken Stand vertoeft hoort men voor driekwart Duitsch of een Duitsch accent spreken en telkens weer worden dezelfde formaliteiten toege past, Duitsche consulaat, papieren uit de vroegere woonplaats, aanvragen, enz. Nimmer tevoren hebben de Haagsche ambtenaren zoo'n vloed van Nederlandsch- Duit'sehe Huwelijken moeten voorbereiden. De trouwzaal zal des Woensdags voorloopig wel uitverkocht zijn. DUITSCHE MEISJES IN DE GRENS STREKEN. De bepaling van de Duitsche regeering, dat de hier verblijf houdende Duitsche meis jes naar haar vaderland terug moeten keeren, brengt vooral in de Nederlandsche grensstreken tal van moeilijkheden met zich, schrijft men uit Venlo aan de Tel. Uit den aard der zaak is het aantal Duit sche meisjes, dat in de Nederlandsche grens streek in betrekking is, verhoudingsgewijs groöter dan elders in Nederland en boven dien zijn zij hier meer in de gewone bevol king opgenomen. Door dezen maatregel komen vele Duit sche meisjes voor zeer lastige consequen ties te staan. In de Nederlandsche grensstreek wonen tal van families, waarvan bijvoorbeeld de vadèr Duitscher is en de moeder Nederland sche. Zij zijn reeds vele jaren hier gevestigd en de kinderen hebben sinds hun geboorte in Nederland gewoond, Nederlandsche scho len bezocht en zijn eigenlijk geheel Neder- landsch geworden. Deze volwassen dochters moeten thans ook in Duitschland in arbeidsdienst gaan. Hef Duitsche consulaat te Maastricht heeft nJ. allen meisjes boven 21 jaar een oproep gezonden op het consulaat te* komen. Zij krijgen dan de mededeeling, dat zij zich vóór 1 Februari a.s. in Dusseldorp moeten HET PORTRET VAN H M. DE KONINGIN VOOR DE STATENZAAL. Een comité van Walcliersche Sta tenleden neemt het initiatief tot een kwartjescollecte over heel Zeeland. Naar wij vernemen heeft zich, op initia tief van mr. W. F. E. baron van der Feltz te Middelburg, een comité van enkele Wal- chersche leden van Provinciale Staten ge vormd, hetwelk zich ten doel stelt gelden bijeen te brengen, teneinde, zoo eenigszins mogelijk, In de vergaderzaal van de Staten van Zeeland een waardig portret van H.M. de Koningin aan te brengen. Dit comité, hetwelk naast den initiatief nemer, bestaat uit de HH. mr. J. Adriaanse, Oostkapelle; W. P. Edelman, Vlissingen; J. W. van 't Hoff, Sint-Laurens en D. Kodde, Zoutelande heeft zich van de instemming van den heer Commissaris der Koningin in Zeeland met zijn plannen verzekerd. Naar wij verder vernemen, ligt het in de bedoeling van dit comité een kwartjes inzameling te houden, waarbij de minimum gift één kwartje en de maximum-gift tien kwartjes of 2.50 mag zijn. Het comité meent, dus doende, te handelen in den geest van H.M. de Koningin, die bij vorige soort gelijke gelegenheid er steeds blijk van heeft gegeven, hoe het Haar wensch was, dat slechts kleine giften tot zulk een doel ge vraagd mochten worden. Het comité heeft zich gewend tot het be stuur van de vereeniging „De Zeeuwsche Pers" met de vraag, of, teneinde geheel Zeeland daadwerkelijk te bestrijken, de bij deze vereeniging aangesloten bladen hun medewerking tot deze inzameling zouden willen verleenen, opdat, wanneer tot de aanbieding van het portret kan worden besloten, er met recht van een nationaal- provinciaal geschenk sprake zal zijn; het bestuur heeft zijn medewerking in dezen gaarne toegezegd. Tenslotte vernamen wij, dat het de bedoeling van het comité is, overeenkomstig het te dezer zake genomen besluit van de Staten-vergadering, de tech nische uitwerking van het plan (d.w.z. de keuze van den schilder, het tot stand komen en aanbrengen van het schilderij zelf) ge heel over te laten aan den heer Commissa ris der Koningin in Zeeland; slechts het bijeenbrengen der gelden stelt het comité zich ten doel. .BENOEMING VAN GEMEENTELIJK POLITIEPERSONEEL. Geen marechaussees met minder dan zes dienstjaren Een huwe lijk bracht met zich het door be langhebbende gewenschte ontslag. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland heeft de burge meesters in dat gewest er opmerkzaam op gemaakt dat de voorzitter van den eapi- tulantenraad meermalen toestemming verleent in vacatures van agent van po litie op andere wijze te voorzien dan door benoeming van teen capitulant, indien geen der op de candidatenlijst voor poli tieambtenaar ingeschrevenen naar het oordeel van den raad in aanmerking komt. Blijkens een schrijven van het cen traal capitulantenbureau aan den inspec teur der Koninklijke marechaussee is het in een dergelijk geval voorgekomen, dat de betrokken burgemeester in de vacature een marechaussee benoemde, die nog geen aanspraken aan het capitulantenreglement 1935 op zoodanige benoeming kon ontlee- nen, omreden hij den vastgestelden dienst tijd van zes jaren nog niet had vervuld Aangezien de minister van defensie geen reden aanwezig acht om militaire ambte naren, die uitzicht hebben om een wet telijke aanspraak te verkrijgen op een be noeming in den burgerlijken overheids dienst, voortijdig van hun contractueels verplichting tot het volbrengen hunner dienstverbintenis te ontheffen in het ge val, dat zij door eigen sollicitatie een bur gerbetrekking kunne bekomen, had de betrokken itiarechaussee een huwelijk aan gegaan om daardoor ongevraagd ontslag uit den militairen dienst te verkrijgen. Dit ontslag is dan ook verleend, echter zon der 't praedicaat „eervol". Naar de mee ning van den directeur van het centraal capitulantenbureau kan op degenen, die willens en wetens een handeling plegen om van door hen aanvaarde verplichtin gen af te komen en die dientengevolge worden ontslagen zonder de vermelding „eervolv als politieambtenaar, geen prijs worden gesteld. Wat in dezen voor Zeeland geldt, is na tuurlijk ook van toepassing ten aanzien van de gemeenten in andere provincies. En wel in het bijzonder voor de groote ge meenten, aangezien de gemeente-veld wachters worden benoemd door den Com missaris der Koningin en de -i agenten van politie door de burgemeesters. melden, waar haar nader zal worden mede gedeeld, waarheen zij gezonden zullen wor den. Voldoen zij aan de opdracht niet zoo werd haar medegedeeld dan wordt de verblijfpas ingetrokken en worden zij „ent- bürgert", dus statenloos, met alle gevolgen van dien. Deelde een meisje mede, met een Nederlander verloofd te zijn en in April te zullen trouwen, dan luidde het antwoord, dat zij. wanneer zij niet in arbeidsd'enst ging, vóór April nog statenloos zou worden, hetgeen voor een spoedig huwelijk een be letsel zou zijn. Te verwachten is, dat het reeds groote aantal statenloozen in de grensstreek door dezen maatregel nog belangrijk grooter zal worden. Nagenoeg geen enkele der Duitsche dienstmeisjes en zeer zeker zij niet, die hier geboren en getogen zijn wil in Duitschland ln arbeidsdienst gaan. De strijd, dien het kost, om ondanks veel leed toch opgeruimd te zijn, wordt ruimschoots vergoed door den zegen, dien men daardoor verspreidt in zijn kring. ZEEUWSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Ook het komende jaar weer uit zending. In een onderhoud dat het Dagbld v. N. Br. en Zeel. met den directeur van de Arbeids beurs tg Middelburg had, deelde deze aan genoemd blad mede, dat op enkele am bachtslieden na alle Zeeuwen weer uit Duitschland waren teruggekeerd. Ruim achthonderd arbeiders uit onze provincie hebben het vorige seizoen in Duitschland werk gevonden, waarvan er 320 afkomstig waren van de Zeeuwsche eilanden. Het overgroote deel was zeer tevreden over de opgedane ervaringen en de heer Staal gelooft dan ook zeker dat het ko mende jaar weer een even groot gebruik van de geboden werkgelegenheid zal wor den gemaakt. Blijft de winter „open" dat gaat de eerste ploeg vaklieden half Jan. weg. De „groote trek" der landarbeiders heeft na tuurlijk later plaats. Het handeldrijven met een vaartuig of vlot, De Minister van Waterstaat heeft goed gevonden: als rivieren, kanalen of havens dan wél gedeelten daarvan, waar het zon der vergunning, verleend door of vanwege den Minister, verboden is a. zich met een vaartuig of vlot op te houden tot het drij ven van handel, b. met een vaartuig koop waren voor de huishouding of scheepsbe- noodigdheden aan vaartuigen af te leveren, o.m., aan wijzen: het kanaal door Zuid- Beveland met de daartoe behoorende ha vens en sluizen, het kanaal door Walcheren met den zijtak naar Arnemuiden en Nieuw en Sint Joosland en de daartoe behoorende havens en sluizen; het kanaal van Terneu- zen met de tot dat kanaal behoorende zij kanalen naar de Akselsche Sassing en de Passluis, de kanaalhavens en de buitenha. vens en sluizen, de Stadshaven te Vere, de haven te Breskens, de vluchthaven te Brui- nisse. DE KOLENDAMPVERGIFTIGING. De slachtoffers van de kolendampvergif tiging op het Nederlandsche motorschip -„Coen"—zijn de ïfiatroóskok J. van Elswijk, wonende te Lemmer en de machinist W. Houthuis, een Duitscher, wiens domicilie onbekend is. DOMBURG. De alhier gehouden collecte voor het Dorus Rijkersfonds heeft opge bracht ruim 15. OOSTKAPELLE. Woensdagnacht reed een auto van den heer R. alhier door de gladheid van den weg ter hoogte van West- hove met zulk een kracht tegen een boom, dat verder rijden onmogelijk bleek. De in zittenden, die allen met den schrik vrij kwamen moesten hun reis per voet vervol gen, terwijl de auto den anderen morgen moest worden weggesleept. HEINKENSZAND. Gekozen tot ouderling bij de Geref. kerk (vac. L. v. Vessem), de heer C. v. Baaien en tot diaken (vac. C. Lokerse) de heer S. v. Vessem. KOLENDAMPVERGIFTIGING. HANSWEERD. Gistermorgen kreeg de familie Van E. het treurige bericht dat hun 14-jarige zoon C. van E. die sinds 14 dagen als schippersknecht varende was op het mo torschip „Waasland" dood op bed was ge vonden. De jongen was gezond naar bed gegaan, maar een brandende kachel en een goed gesloten slaapplaats waren de oorzaak dat de jongen door kolendamp om het le ven is gekomen. BRESKENS. Ten bate van de Christelijke muziekvereeniging „Soli Deo Gloria" werd tijdens de Kerstdagen een bazaar gehouden in het Jeugdgebouw. De bruto opbrengst bedroeg ruim 700. KERK EN SCHOOL. DRIEWEGEN. B. en W. van Drie wegen hebben op de voordracht voor hoofd van de openbare lagere school alhier, ge plaatst de heeren P. D. Blommaart te Stel lendam; 2. P. Deurlo te Schore; 3. J. P. Israël te Arnemuiden. krijgt dag en nacht uit alle oorden der wereld het nieuws toegezonden per vol-automatische verreschrijfmachine Abonneert U op de courantdie U het wereldnieuws snel en accuraat in kw huis brengt. DE ITALIAANSCHE EISCHEN EN DE FRANSCH—BRITSCHE SAMENWERKING. Reuter meldt uit Londen: De Fransche zaakgelastigde Cambon, heeft gister zijn gewone dageljjksche bezoek aan het ministerie van buitenlandsche za ken gebracht. Cambon zou de Fransche stelling her haald hebben, dat de thans door Italië ge stelde eischen van dien aard zijn, dat Frankrijk hiervoor zelf een oplossing moet vinden. Ofschoon het herstel van de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Frank rijk en Italië voor Engeland als Middelland- sche zee-mogendheid een belang van de eerste orde is, is er nooit eenigè sprake van geweest, dat Chamberlain bij zijn bezoek aan Rome tusschen de twee landen zal be middelen. Britsche kringen hebben begrip voor Frankrjjks wil, zijn eigen belangen te behartigen en de houding van dit land wordt goedgekeurd. De Britsche en de Fransche regeeringen staan met elkaar in nauw contact. Het is echter niet uitgeslo ten, dat de Fransch-Italiaansche betrekkin gen bij 't bezoek van Chamberlain ter spra ke zuilen komen, daar het BritschItali- aansche pact nauw verban^ houdt met iedere dreigende verstoring van den status quo in de Middellandsche zee en de terri toriale positie van Britsch Somaliland een vreedzame oplossing van de Italiaansche eischen wenschelijk maakt. Daarom mag verwacht worden, dat Chamberlain zal aan dringen op een herstel van de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië, terwijl hij er op zal wijzen, dat En geland niet als tusschenpersoon kan optre den voor het overbrengen der Italiaansche eischen aan Frankrijk. De Spaansche burgeroorlog. DE OPMARSCH DER RECHTSCHEN. Volgens berichten uit Burgos hebben de troepen van Franco gisteren na verwoede gevechten belangrijke successen behaald in het gebied van Balaguer, in den Noorde- liiken sector van het Catalaansche front De linie der regeeringstroepen in het midden van het front te Balaguer zou doorbroken zijn, nadat de regeeringstroepen maanden lang op het bruggehoofd aldaar stand had den weten te houden. De luchtmacht en ar tillerie openden, den aanval met een bom bardement van het versterkte bruggehoofd. Tonnen ontplofbare stoffen kwamen op de versterkingen terecht. Pantserwagens re den daarop door de bressen en haalden de viervoudige prikkeldraadversperringen neer, terwijl de infanterie volgde en de stellingen bezette. De linkschen concentreeren zich thans op de verdedigingswerken voor Borjas Blan- cas. De troepen van Franco rukken thans ook in den Noordelijken sector snel m Oos telijke richting op. In den Zuidelijken sec tor rukt de vleugel van de rechtsche troe pen stelselmatig op met als doel de ver overing van de linie van observatieposten van Albagés naar de Ebro. Gisteravond meldde het rechtsche hoofdkwartier de in neming van Granadelle. De rechtschen melden, dat al hun gevan genen beginnen met om voedsel te vragen en dat in den Noordelijken sector vele link schen in den vele centimeters hoog liggen- den sneeuw vechten met aan de voeten slechts linnen schoenen. Mededeelingen van Barcelona. In het gisteravond door het ministerie van landsverdediging te Barcelona uitgege ven communiqué wordt o.m gezegd, dat de vijand aan 't Oostelijk front zijn aanval len in den sector van Balaguer heeft voort gezet, doch verscheidene malen met dui zenden verliezen is teruggeworpen. Gister ochtend slaagde de vijand, die voorafgegaan door een groot aantal tanks en door Itali aansche en Duitsche vliegtuigen gesteund werd, erin, na verscheidene vruchtelooze en kostbare uitvallen den top van den Mon- tero te bezetten. In het gebied van den benedenloop van de Sègre is een Italiaansche divisie ihèt be hulp van den gebruikelijken overvloed van oorlogsmateriaal van iedere soort erin ge slaagd, la Grandella te bereiken. Amerika zal graan zenden. President Roosevelt heeft bevestigd, dat een half millioen schepel graan naar Span je zal worden gezonden ter verdeeling aan de beide partijen aldaar, om de bevolking voor den hongerdood te bewaren. Deze hoe veelheid graan is bedoeld voor den tijd van een half jaar. In de volgende zes maanden zal voor een bedrag van 2.400.000 dollar aan levensmid delen naar Spanje worden gezonden, waar van 80 procent bestemd is voor het door de regeering bezette gebied. Reuter meldt, dat het meel door de ma rinecommissie der Vereenigde Staten vrij van lasten naar Spanje zal worden ver voerd. Torpedojager der linkschen aan gevallen. In den afgeloopen zomer is in de Straat van Gibraltar een zeeslag geleverd tus schen eenige oorlogsschepen van Franco en den republfkeinschen torpedojager „Jo sé Luis Diez". Laatstgenoemd oorlogsschip vluchtte toen met zware averij en met talrijke slachtoffers aan boord Gibraltar binnen. Daar is het oorlogsschip inmiddels gerepareerd en weer gevechtsklaar ge maakt. De oorlogsschepen van Franco werden dit gewaar en de laatste dagen voeren zij maar heen en weer voor Gi braltar, om den republikeinschen ibrpedo- jager bij zijn vertrek naar een der link- sche havens aan te vallen en te vernieti gen. Vannacht toen het geheel duister was, vertrok de „Jose Luis DiezJ uit de haven van Gibraltar. Nauwelijks was hij ver trokken of de rechtsche oorlogsschepen vielen hem aan. Het schip werd bescho- WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: regen, hagel of natte sneeuwbuien, wisselende bewolking, meest matige W. tot N VV. wind, iets kouder. UKKEL: matige wind iiit ZW.'tot N.W. richtingen, geleidelijk opklaringen, lichte daling der temperatuur, een weinig nacht vorst. Za 31 Dec. Zon op: S h 12; onder: 15 h 54; Licht op: 16 h 24 Maan op: 24 h 01; onder: 1 h 33. V.M.-5 Januari Hoog- en Laagwater te Vlissingen December. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 30 6.31 19.11 0.20 13.07 Zaterdag 31 7.30 20.18 1.20 140» Januari. Zondag 1 8.45 21.30 2219 15.18 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldlnge: December. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 30 8.10 20.41 1.29 1401 Zaterdag 31 9.04 21.47 2.28 15.01 Januari. Zondag 1 10.16 23.04 3.35 16.13 (Ingez. Med.) ten uit de batterijen van Ceuta en het scheepsgeschut van oorlogsbodems tier opstandelingen Het schijnt dat de „Jose Luis Diez" midscheeps getroffen is en dat vooral de machinekamer schade heeft geleden. Op ongeveer. 50 meter uit de kust is de oorlogsbodem aan den grond geraakt. Zeven opvarenden werden dood en elf gewond aan den wal gebracht. Het verluidt, dat de „Jose" voor het op strand werd gedreven een schip der op standelingen, de Jupiter"' heeft geramd. Men gelooft, dat de Jupiter" gezonken is. Twee huizen werden te Gibraltar door bomscherven getroffen, terwijl enkele, be woners wonden opliepen. FRANKRIJK. ZWENDELAAR BEDROOG OUDE DAME Hü won naar vertrouwen en ver kwistte haar geld. De Parijsche politie- heeft zekeren Jean Lucien aangehouden, brj wien de 74-jarige Bretonsche kasteelvmuvv, mevrouw le Mesnager du But, die sedert eenigen tijd vermist werd, haar intrek had genomen. Jean Lucien, die zijn villa „Florida" ter beschikking had gesteld van mevrouw Le Mesnager du But, is gebleken een sluwe zwendelaar te zijn, die zijn slachtoffer op handige wyze in zijn netten had weten te vangen. De grijze dame kan overigens nu nog niet goed gelooven, dat „Monsieur Jean", zooals zij hem noemde, een vul gaire bedrieger zou zijn. Zij had volledig vertrouwen in hem, want hij had zich steeds gedienstig en vriendelijk getoond. Haar juffrouw van gezelschap, mej. Ma deleine David, had echter reeds vroeger argwaan gekregen, daar vele zaken haar verdacht voorkwamen in de villa Flo rida." Uit het onderzoek in de villa is geble ken, dat Charpentier, alias Jean Lucien, zich ook schuldig moet gemaakt hebben aan het uitgeven van valsche chéques. In zpn boeken werden inderdaad gegevens aangetroffen, die zulks doen veronderstel len. Wat de renpaarden betreft, die Jean Lucien te Maisons-Lafitte hield, is het thans uitgemaakt, dat mej. Meung, de „gouvernante" van mevr. Le Mesnager du But, aangegeven werd als eigenares van de volbloeden. Hij liet haar overigens doorgaan voor zijntante. Het geld kwam natuurlijk van mevr. Le Mesnager! Charpentier, alias Jean Lucien. was góéd békend te Nancy, waar hij betrokken werd bp verscheidene oplichterijen. Zoon van een gewezen secretaris van de gemeente Lunéville, was Charpentier be gonnen met een baantje in een verzeke ringsmaatschappij. Vervolgens ging hij aan het speculeeren, in gezelschap van 'n Brusselschen effectenmakelaar, zekéren André B„ richtte een landbouwvennoot- schap op, die failliet werd verklaard en stichtte nog verscheidene andere maat schappijen. Hij steunde ook een weekblad en wilde te Nancy een avondblad uitgeven. Doch al zijn plannen vielen in het wa ter na het faillissement van zijn „Centre de physique-thérapeutique et de traite- ment par l'octozone." De aanhouding van Charpentier werd bevolen, maar de vogel was gevlogen, een passief van 1,520,000 fr. achterlatend. '~- Zijn verdere daden zijn bekend en ook hoe hy de grijze kasteelvrouw wist te be driegen. Doch alles is niet aan het licht gekomen in deze zaak en nieuwe verras singen zijn niet uitgesloten. DUITSCHLAND. VON RIBBENTROP HALF JANUARI NAAR WARSCHAU. Teneinde een geruststellende inter pretatie te geven van Duitschland's houding o.a. in het Oekrainsche vraagstuk. Tegen het midden van Januari, waar schijnlijk onmiddellijk na de nieuwjaars ontvangst by den Ftihrer, welke op den lOden van die maand plaats vindt, zal zich

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1