MIDDELBURG. VUSSIHGEN. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. IUITENUN0. HONGARIJE. VER. STATEN Het proces van den heer Van Zeeland tegen een Brusselsch weekblad. Hij eischt een half millioen frank schadevergoeding en opname van het vonnis voor een bedrag van in totaal een millioen frank. UIT DE GOESCHE COURANT VAN EEN HALVE EEUW GELEDEN. MBJNHARPT'S I axeer- tabletten RADIO-PROGRAMMA, A6ENDA. van het risico zal derhalve voor elk geval de premie worden bepaald. Voor deelneming aan de Remissie-rege ling door verpachters is het voorschot be- paald op procent van het verzekerd be drag per jaar met een minimum van 1.5Ö, terwijl voor de borgstellingsregeling de jaarpremie proeent beloopt van het be drag waarvoor de Pachtwet-Onderlinge ten behoeve van den deelnemer borg is met een minimum van 1.50 per jaar. Wat voor alle leden, verpachters zoowel als pachters van groot belang mag wor den geacht is wel, dat thans een organisa tie van beide belanghebbende groepen ge reed staat om voor de belangen van ver pachters en pachters te waken. De tentoonstelling van de M.T.V. Gisteren was het bezoek aan de ten toonstelling van konijnen, hoenders en dui ven in den vleeschhal niet zooals men had verwacht, waaraan de toestand van de wegen tengevolge van den dooi het zij ne» zeker zal hebben bijgedragen. Te kwart over vijf heeft de secretaris, de heer M. W. van den Driest, met woor den van dank tot inzenders, standhouders en allen, die aan het welslagen der ten toonstelling medewerkten, deze gesloten en de hoop uitgesproken, dat men een vol gende maal weer op aller medewerking zal mogen rekenen. Te waardeeren voorlichting. Toen een paar maanden geleden aan vele aangeslotenen bij de waterleiding be richt werd, dat een meter ten hunne huize zou worden geplaatst en zij in het vervolg een vast bedrag per jaar van 48 zouden gaan betalen, en dan boven 160 m3 water gebruk per jaar 30 cent per m3, kwam bij verschillende hunner de vraag naar voren wat hun dat per jaar zou kunnen schelen. Het is zeker zeer te waardeeren, dat de directeur van ge meentebedrijven nu aan allen een nadere mededeeling heeft doen toekomen, waar uit blijkt hoe het verschil is tusschen het abonnement van vroeger en thans en met hoeveel m3 de 160 mag worden overschre den om toch niet meer te gaan betalen dan voorheen. Ook is daaraan toegevoegd, dat indien het jaarverbruik minder bedraagt dan 160 m3 geen terugbetaling plaats vindt, doch dat het wel in de bedoeling ligt in de toekomst het bedrag van 48 geleidelijk te verlagen, met dien verstande echter, dat alsdan ook het zonder bijbetaling toe gestane waterverbruik, gerekend tegen 30 cent per m3, evenredig wordt verlaagd. LOOS ALARM. Een niet onvermakelijk geval heeft zich gisternacht alhier afgespeeld. Een surveil- leerend agent van politie bemerkte dat een rolluik van een huis aan den Singel, waar van de bewoners uitstedig waren, niet was neergelaten. De politie-agent was met de uitstedigheid van de bewoners bekend, om dat de huissleutel op het bureau van politie was gedeponeerd. De agent constateerde nu dat het raam gemakkelijk kon worden op geschoven, waarom hij besloot binnen een onderzoek in te stellen naar een eventu- eelen inbreker. Dus klom hp door het raam naar binnen, doch dit was opgemerkt door een Singelbewoner, die niet wist dat het hier een agent van politie betrof, dus het bureau opbelde met de mededeeling, dat een inbreker het huis was binnengedrongen door het raam. Een andere agent begaf zich onmiddel lijk naar het opgegeven adres, waar hij zijn collega aantrof het raadsel was nu opgelost, waarop beide agenten het huis beter heb ben gesloten. Raadsvergadering. De eerstvolgende openbare vergadering van den Raad der gemeente Vlissingen zal worden gehouden op Vrijdag 30 December a.s., des namiddags 2 uur. Pluimvee- en konijnententoonstelling. SOEBURG. Door de Pluimvee- en Konjj- nenvereeniging „Nut en Genoegen" te Soe- burg werd Zaterdag 24 en Maandag 26 De cember j.l. in café „De Zwaan" alhier haar 11e nationale tentoonstelling gehouden, wel ke Zaterdag door den heer J. Vos, voorzit ter der vereeniging, met een woord van welkom tot de aanwezigen werd geopend. Niettegenstande het strenge winterweer der laatste dagen, viel de inzending nog al mee. Er waren 243 kooien bezet. Keurmeesters waren de heeren J. Tobben en A. Hemstra, resp. voor konijnen en kippen. De prijzen werden toegekend aan: Afd. konijnen. J. Roose, 's Heer Arends- kerke le pr. G. G. van Strien, Goorle, 2de pr. en twee 3de pr. J. Nieuwdorp 2e pr. en twee 3e pr. C. Th. Logemann le en 2e pr. J. Kollemein, Wolfaartsdijk, twee 2e pr. J. Vos le en 2e pr. A. Krane, Zuidzande, le en 3e pr. A. Holman, IJzendijke, 2e en 3e pr. A. de Pauw, Breskens, vier le en een le pr. H. J. Haman, Hengelo, 2e pr. C. Cysouw 2e pr. W. F. Wouters drie le een 2e en vier 3e pr. Iz. Brouwens, Nieuwvliet, 3e pr. N. Valk, Breskens, 2e pr. J. Pierens 3e pr. T. Dieriks, Oostburg, 3e pr. H. van Beurden, Goirle, le en 3e pr. Th. Mallens, Goirle, le pr. A. Kerkhove 2e pr. M. C. v. d. Kreeke, Wolfaartsdijk, 2e pr. P. J. Hubregtse, IJzen dijke, le pr. C. H. Cysouw le pr. C. H. Arnoys twee 2e pr. H. J. van Roeden le, 2e en 3e pr. J. Botterman, Goirle, 2e pr. A. Louwerse, Middelburg, 3e pr. H. v. Leer dam, N. en St. Joosland, 3e pr. C. Hooge- steger 2e en 3e pr. R. J. Porte, Franeker drie le pr. A. de Vries, Leeuwarden, twee 3e pr. M. Dienings, Kadzand, 2e pr. A. A. Clement, Middelburg, le pr. A. E. Daal- derop, Hilversum, le en 3e pr. S. Taillie Groede, twee le en 2e pr. T. Schuit twee le en 3e pr. G. Joosse twee 2e en 5 3e. P Blakman, Schoondijke, le pr. T. Dooren Hilversum, 3e pr. J. van Lare Dierse Schoondijke, le en twee 2e pr. G. J. Mollet, Hoofdplaat, le en 2e pr. L. Duvekot twee 3e pr. P. J. den Hollander, Middelburg, le' en 2e pr. A. M. Broere 3e pr. W. Zandstra Akmarijp, le en 3e pr. J. Francke le en 2e pr. B. v. d. Veire, Oostburg, 2e pr. Iz. Ver herbrugge, Oostburg, 2e pr. M. Sturm 2e pr. J. J. van Eenennaam 2e en 3e pr. J. de Voogt, Oostburg, twee le pr. M. Hamers, Zuidzande, twee le en 2e pr. C, Verhuist^ Oostburg, twee 3e pr. A. A. Crucq 2e pr P. J. van Hal, Oostburg, drie le en 2e pr. A. J. Bertou, Oostburg, le en 2e pr. A. Joos se, twee 2e en twee 3e pr. A. Wage, Sluis, le pr. J. A, de Ruijscher, Vlissingen, 2e en 3e pr. A. Masseile, Schoondijke, twee 2e pr, T. Dekker, Goes, le pr. J. de Jonge, Bres kens, le pr. Afd. Hoenders. G. J. Vos, Losser, vier le pr. J. Vos zeven le en 2e pr. Trapman, 2e pr. G. Joosse zeven le en 2e pr. B. J. Veld huis, Losser, vier le en 2e pr. H. Gevers, Losser, twee le pr. A. J. Holman, Herveld, le pr. P. J. Roth, Breskens, le pr. A. Mari- nussen le en 2e pr. A. Kerkhoven drie le en 2e pr. J. Pierens drie le pr. A. Smudde, Overdinkel, twee le pr. J. Francke le en 2e pr. P. J. Roth, Breskens, le pr. J. van Splunder twee le en 2e pr. W. F. Wouters vier le en 2e pr. J. M. van Hemert, Mid delburg, 2e pr J. A. de Ruyscher, Vlissingen, 3e pr. A. Joosse twee 2e en drie 3e pr. J. Minderhout drie le en 2e pr. P. Jacobse, Vlissingen, vijf le en 2e pr. H. J. v. Ree den twee 2e pr. W. Kerkhove le en 2e pr. F. Wallenburg, Hilversum, twee le pr. J. Nieuwdorp twee le en 2e pr. M. C. v. d. Ende, Middelburg, le pr. J. Wolters twee le en 2e pr. A. Smudde, Vroomshoop, le pr. Inzenders achter wier namen geen woon plaats vermeld staat, wonen te Soeburg. VROUWENPOLDER. De in deze ge meente gehouden collecte ten behoeve van „het tehuis voor alleen staande blinden" van alle gezinten te Wolfhezen heeft ruim 43 opgebracht. WAARDE. Maandag werd alhier door de Duivenvereeniging: „De Scheldevlieger" een clubtentoonstelling georganiseerd. Ingeschreven waren 97 duiven, verdeeld in vier klassen. Als keurmeester fungeerde de heer J. B. Stook uit Halsteren. De prijzen werden als volgt behaald: Klasse I oude doffers: le W. Krijnsen, 2e en 3e J. Nagelkerke, Rilland; 4e A. Wa terman, Waarde; 5e A. Schrier, Waarde; 6e M. Vogel, Rilland; Eerv. Vermelding: Gebr. Blauwkamer, Waarde: Idem J. Na gelkerke, Rilland. Klasse II Oude duivinnen: le K. G. Louis- se, Waarde; 2e en 3e W. Krijnsen, Waarde; 4e K. G. Louissen, Waarde; 5e G. de Bruine Kruiningen; 6e C. de Leeuw, Waarde; Zeer Eervolle Vermelding M. Vogel, Rilland Eervolle Verm. J. Nagelkerke, Rilland. Klasse III Jonge doffers, le J. Nagelker ke, Rilland; 2e Gebrs. Blauwkamer, Waar de; 3e A. Schrier, Waarde; 4e Gebr. Blauw kamer, Waarde; 5e K. G. Louisse, Waarde; 6e M. Krijnsen, Waarde; 7e W. Krijnsen, Waarde; 8e A. Kole, Kruiningen; 9e C. de Leeuw, Waarde; Z.E. Verm. C. Schrier, Waarde; Eerv. Verm. C. de Leeuw, Waar de. Klasse IV Jonge duiven: le K. G. Louis sen, Waarde; 2e Gebr. Blauwkamer, Waar de; 3e K..G. Louissen, Waarde; 4e Gebr. Blauwkamer, Waarde; 5e A. Waterman, Waarde; Z. Eerv. Verm. W. Krijnsen, Waarde; Eerv. Verm. A. Schrier, Waarde. Winner voor het schoonste viertal: W. Krijnsen, Waarde. SLUIS. In het clublokaal van den heer H. Bogaerd-de Paauw alhier werd door mr. Degraeve een voordracht-avond gegeven. Daar de voorzitter van de duivenvereeni ging „Tot Weerziens" verhinderd was, wer den spreker en de aanwezigen welkom ge- heeten door den heer Smoorenburg, die het betreurde dat niet meer leden aan de hun toegestuurde uitnoodiging hadden gevolg gegeven. Slechts een 20-tal liefhebbers wa ren opgekomen. Allereerst werd door mr. Degraeve een verhandeling gehouden over het moderne nestspel, waaronder verstaan wordt de koppelingen, het nestjagen, broeden, kwee ken enz. en verder legde hij uit hoe de ge- wenschte neststanden om te spelen op na tuurlijke wijze ontstaan. Het voorname punt op duivengebied, het weduwschap met haar voor- en nadeelen werd hierna uit voerig en op keurige wijze door spreker uiteengezet, waarna de aanwezigen gele genheid kregen om vragen dienaangaande te stellen. Het was een zeer leerzame avond en de genen van de duivenliefhebbers die verstek hadden laten gaan, hebben veel gemist. SLUIS. Velen met ons zullen verwacht hebben met de Kerstdagen een ouderwetsch ijsfeest in Sluis te kunnen beleven. Aan vankelijk liet het zich ook zoo aanzien, maar hoe dichter de Zondag naderde, des te minder verwachting werd er gekoesterd. En inderdaad, de Zondagen zijn een mis lukking geworden, althans voor hen, die gewoon zijn langere afstanden met de schaatsen af te leggen. De overvloedige sneeuwval vormde het voornaamste beletsel, terwijl het vaarwa ter tusschen Damme en Brugge door de scheepvaart zoo lang mogelijk was openge houden. Het was niet alleen een teleurstel ling voor de schaatsenliefhebber's, doch ook diverse neringdoenden, die op een grooten stormloop van Belgen hadden gerekend, kregen een gevoelig fiasco te boeken. Wat liet het kanaal van Sluis naar Brug ge zich aanvankelijk goed aanzien. Een prachtige baan zoover het oog reikte. De stoute droom was echter gauw voorbij toen men den volgenden dag ontwaakte. Sneeuw, sneeuw heinde en ver. De laatste hoop was vervlogen op een herhaling van den winter van 1929. Toen kwamen drommen van Bel gen naar ons stedeke om de zg. heiligmaker d.w.z. huwelijksmaker, een koek die tus schen verloofden wordt gewisseld. Ook de kleine pijpjes voor de pet en niet te verge ten de „ouwe klare" vormden een attractie. De Sluizenaren en andere deden omgekeerd; een uitstapje naar België, waar Brugge het eindnunt was. Bij hun terugkeer was het traditie,een bezoek te brengen aan Damme, waar de zg. „Damsche moppen" werden ge kocht. Wel was er met Kerstmis eenig volk op het kanaal, wel zag men er de kraampjes waar men chocolademelk enz. kon verkrij gen en ook zag men nu en dan enkele Bel gen met hun koek op den rug terug naar België schaatsen, maar van groote drukte was niets te bespeuren. OPSTANDIGE SLOVAKEN. Het Hongaarsche Telegraaf Agentschap bericht, dat de Slovaaksche bevolking van het door Tsjechoslovakije aan Hongarije af gestane dorp Nagyusrany zich op 24 De cember na de nachtmis voor het posthuis der gendarmerie heeft verzameld en ge- ëischt, dat het dorp aan Tsjechoslovakije zou worden teruggeschonken. De gendar men verspreidden de menigte, welke een dreigende houding had aangenomen. Den volgenden ochtend verzamelden de Slovaken, thans gewapend met stokken en messen, zich wederom voor het posthuis. De dreigende houding van de menigte nood zaakte de politie van de vuurwapenen ge bruik te maken. Een betooger werd 'gedood en verscheidenen gewond. De Slovaaksche lezing van het incident. De Slovaaksche radioomroep heeft gister avond over de incidenten het volgende me degedeeld: „Onze Slovaaksche broeders zongen na de nachtmis het Slovaaksche volkslied, toen Hongaarsche gendarmes in de lucht begon nen te schieten en met de geweerkolven op de menigte insloegen, waardoor vele per sonen gewond werden. Een Slovaak werd door een bajonetsteek ernstig gewond. Zon dagochtend verzamelden zich bij het uit gaan van de mis Hongaarsch-gezinde ele menten voor de kerk, die op uitdagenden toon tot de Slovaken zeiden: „Zingt het Slovaaksche volkslied eens, nu wij er bij zijn". De Slovaken hieven inderdaad hun volkslied aan, doch toen verdwenen de pro vocateurs en een oogenblik later sprongen veertien Hongaarsche gendarmes te voor schijn, die op de menigte schoten. Een meis je van zeventien jaar werd doodelijk in het hart getroffen. Zes personen werden ge wond". 508 slachtoffers van een gewelddadigen dood tijdens de Kerstdagen. Tijdens de Kerstdagen zijn in de Ver- eenigde Staten 508 personen een geweldda digen dood gestorven. Ongeveer vierhon derd hiervan zijn tengevolge van auto-on gevallen omgekomen. Koude en sneeuwstormen. In de Noordelijke helft der Vereenigde Staten woeden verblindende sneeuwstor men, gepaard gaande met een ijskouden wind. Op een plaats heeft men 37 graden vorst geregistreerd. (Van onzen correspondent.) Brussel, 26 Dec. 1938. Begin November is het proces begonnen dat door den gewezen eersten minister den heer Van Zeeland, werd ingesteld tegen het Brusselsche weekblad „Cassandre", dat hem voortdurend aangevallen heeft, en eerst thans, na veelvuldige zittingen, schijnt het naar zijn einde te gaan. Deze zaak kan niet onbesproken blijven, omdat zij aansluit bij een belangrijke periode uit de geschiedenis van de Belgische politiek. Men weet dat de heer Van Zeeland op scherpe wijze is aan gevallen geworden door Rex en door het weekblad „Cassandre" dat in het rexisti- sche vaarwater is en men neemt algemeen aan dat de gewezen eerste minister thans geen gouverneur is van de Nationale Bank wegens de campagne die tegen hem werd gericht. De suggestie is zoo groot geweest, dat de heer Van Zeeland als het ware defi nitief gecompromitteerd is geschenen. Hij is ook geen voorzittergeworden van de Bel gische Bankcommissie en practisch is de toestand wel zoo dat de heer Van Zeeland, die de schitterende betrekking van vice- gouverneur der Nationale Bank heeft op gegeven om de leiding van de regeering op zich te nemen, thans zonder baantje is. Het aantal posten dat voor een man als Van Zeeland geschikt is, blijft beperkt. Het wordt door zijn rechtskundige raadgevers op het proces onomwonden toegegeven dat het door de campagne tegen hem is ge weest dat hij niet alleen moreel maar ook materieel is getroffen geworden. Het geval Van Zeeland is een waar drama te noemen. Hij is het slachtoffer van een handig op touw gezet kabaal en thans is het duidelijk merkbaar dat de openbare meening, zonder ooit de aanvallers van den heer Van Zee land eigenlijk te hebben gelijk gegeven thans bepaald is gewonnen voor de opvat ting dat tegen dezen man bepaald onrecht» vaardig werd opgetreden en dat al zijn ver diensten zeer slecht zijn beloond. Men heeft tevens begrepen, dat de ware bestrijders van den heer Van Zeeland zich achter de schermen hebben gehouden, n.l. de heer. Sap, gewezen minister van financiën, en de heer De Man, minister van financiën in de' regeering Van Zeeland, wiens verschillende rapporten als het ware mede voedsel heb ben gegeven aan de campagne. De heer De Man wou zelf eerste minister worden, doch het liep op een mislukking uit. „Cassandre" heeft Van Zeeland van al» Ier oneerlijkheden en lafheden beschuldigdy zich steunende op de handelingen van de Nationale Bank. Men herinnert zich wel licht nog dat de kwestie, het „schandaal' heette dit vroeger, van de Nationale Bank, is gesteld geworden naar aanleiding van een interpellatie van den heer Sap in de' Kamer, waarin gezegd werd, op insinu eerenden, vragenden toon, dat de heer Van Zeeland, terwijl hij eerste-minister was, nog zijn hoog loon als vice-gouverneur van de Nationale Bank trekken zou. Alle verkla ringen van den heer Van Zeeland konden' niet beletten, dat deze meening onder het publiek werd verspreid, met daarnaast de opvatting, dat er in de Nationale Bank lus tig werd geknoeid. Personen die met eenige verantwoordelijkheid bekleed zijn en rond om zich kunnen blikken, ook buiten de grenzen, in een breeden kring, hebben ons reeds herhaaldelijk verklaard dat het na deel, hetwelk aan België is toegebracht door de campagne tegen den heer Van Zee land, onberekenbaar is. Om den heer Van Zeeland te kunnen treffen, heeft men in derdaad niets gespaard. Daar zijn aan den eenen kant de feiten zelf en aan den anderen is er de houding welke wordt aangenomen door den verweer der op het proces van den heer Van Zee land. De feiten zijn niet verward maar uit gebreid. Alles is zeer uitvoerig besproken geworden door het proces en om de zaak bondig samen te vatten, komt zij hierop neer, dat de vergoedingen in de Nationale Bank op geen geknoei berusten. Alles is werkelijk op de normaalste manier gebeurd en als er critiek zou kunnen worden uit geoefend, dan zou deze eigenlijk moeten gaan naar het hooge bedrag van de beta lingen aan het directiecomité, iets waar over nooit veel is gesproken geweest, om dat iedereen het er over eens was dat, om de leiders van de Nationale Bank buiten elke bekoring of verleiding te houden, de vergoeding belangrijk genoeg moet zijn. Op de begrooting van de Nat. Bank werd een crediet voorzien van 3.500.000 fr. voor de bestuursvergoedingen. Deze moesten wor den bepaald door den Algemeenen Raad. Doch de Raad had volmacht verleend aan den gouverneur. Het stelsel werd uitge dacht in 1926 door wijlen den heer Franc- qui, toen voor de bestuurders het aandeel in de winst werd afgeschaft. De gouverneur nu had een systeem gevonden, waardoor de directeuren een vaste vergoeding ont vingen, waarbij rekening werd gehouden met hun capaciteiten, hun bedrijvigheid, hun anciënniteit. De leden van den regen- tenraad en de censoren moesten van het zelfde collectief crediet worden vergoed. Deze vergoeding werd betaald per bijge woonde vergadering. Hieruit volgt dat er steeds een ongebruikt crediet moest aanwe zig zijn. Bovendien gebeurde het dat een directeur overleed of ontslag nam en de aan zijn post verbonden vergoeding ging niet terug naar de bank. De som werd on der zijn collega's verdeeld. De overschotten van het collectief crediet werden gestort op een bankrekening, die het gemeenschap pelijk fonds werd genoemd en waaruit de belanghebbenden naar hun recht konden putten. Men kan het stelsel nogal zonder ling vinden, doch het is niet de heer Van Zeeland geweest, die het heeft uitgedacht. Toen hij aan de bank kwam bestond het. Hij is er dus niet aansprakelijk voor. Bo vendien kan worden gezegd dat een derge lijk systeem in heel wat openbare inrich tingen werkt. Het is eigen aan de besten dige deputaties van de provincieraden en aan heel wat academiën. Nu heeft de heer Van Zeeland, tijdens zijn ministerschap in de regeering-De Broqueville, sommen ont vangen van de Nationale Bank, afkomstig van het gemeenschappelijk fonds, welk fonds gevormd werd door de overschotten van het collectief crediet, en die dagteeken- den van de periode dat hij werkelijk zijn functie van vice-gouverneur vervulde. De rekening was niet meer dan een orde-reke ning en hij had recht op een deel van de sommen. Hij mocht dus gerust in de Kamer op de interpellatie-Sap verklaren, dat hij geen vergoedingen had ontvangen van de Nationale Bank tijdens zijn ministerschap Doch men heeft den schijn tegen hem uit gespeeld. Men heeft verklaard dat hfj had gelogen. Men heeft er bijgevoegd dat hq den fiscus niet had betaald, wat betreft de sommen afkomstig van het gemeenschap pelijk fonds. Dat is in schijn een argument, doch in werkelijkheid heeft de heer Van Zeeland de 230.000 fr. die hij heeft ont vangen, gebruikt om medewerkers te beta len die geen vergoeding ontvingen van den Staat. Men vergete hierbij niet dat een Bel gische minister slechts een vergoeding ont vangt van 100.000 fr., plus enkele bijkom stige lage bedragen voor een auto enz. Had hij het recht deze onkosten als bedrjjfson- kosten te beschouwen? Wie in het eigen particuliere leven in België er anders over denkt, zal wel een groote uitzondering zijn. Overigens had hij deze som kunnen aan geven als vertrekvergoeding en dan viel zij buiten de toepassing van de bedrijfsbelas ting. Men heeft den heer Van Zeeland ver antwoordelijk gesteld voor het stelsel van de vertrouwelijke vergoedingen in de Nat. Bank, bestemd om verdienstelijke ambte naren te beloonen, zonder naijver op te wekken. Hij heeft er nooit iets mee te ma ken gehad. Men heeft hem voorgesteld als de intieme vriend van Julius Barmat en als de man die het had bewerkt dat Barmat voor zijn Noorderbank en Goldzieher Penso hooge credieten ongeveer 33 mil lioen fr. bekwam van de Nationale Bank als tegenprestatie voor de omstandigheid dat de regeering het verlies op de gedeva lueerde ponden voor haar rekening zou ne men, welke prestatie zou geëischt zijn ge weest door een minister, raadsman van Barmat. De gelden van de vertrouwelijke vergoedingen aan het personeel werden ver kregen door boekhoudkundige operaties, waarover hier bezwaarlijk kan worden uit- gewijd, doch die het parket aanleiding heb ben gegeven in te grijpen in de Nationale Bank. Geheel dit kabaal, waarbij de procu reur zich leelijk heeft vergist, heeft aan leiding gegeven om den heer Van Zeeland in het gedrang te brengen. In werkelijkheid ging het over boekhoudkundige betwistin gen. Maar men stelde het voor alsof de heer Van Zeeland de kas van de Nationale Bank had geplunderd en hij van zijn gezag als eerste minister gebruik maakte om vervol gingen te verhinderen, om zich zelf aan elke ondervraging te onttrekken. Het on derzoek leidde volledig tot ontslag van rechtsvervolgingen. Maar intusschen was het kwaad gesticht. De heer Van Zeeland had moeten aftreden. Hij had zich niet kun nen verdedigen tegen den laster omdat het strafrechterlijke steeds den voorrang heeft op het burgerlijke en het onderzoek van het parket tegen de Nationale Bank elke bur gerlijke actie onmogelijk maakte, zoolang dit onderzoek niet was geëindigd. De heer Van Zeeland heeft moeten inzien dat de laster te ver was gegaan en toen bij het ontslag van rechtsvervolging inzake de ver volging tegen de Nationale Bank, ander maal allerlei insinuaties werden verspreid, heeft hij zijn dagvaarding beteekend, om een half millioen fr. schadevergoeding te bekomen, alsmede inlasschingen voor een millioen frank van het weekblad „Cassan dre". De houding op het proces van den verweerder blijft echter in den toon van de campagne zelf. 22 Dec. Goes. L. M. heeft mr. C. de Witt Hamer, alhier, met ingang van 1 Jan. a.s. benoemd tot districts-schoolopziener. KAPELLE. De gemeenteraad benoemde eergisteren de hr. G. Zuidweg tot lid van het Burgerlijk Armbestuur. 'S-HEER-HENDRIKSKINDEREN. Op initiatief van den heer A. Zandee is hier op gericht een vereeniging van 49 leden, ge naamd „Land- en tuinbouwbelang". Zij stelt zich o.a. ten doel de sterke vermenigvuldi ging van musschen tegen te gaan. 25 Dec. GOES. De hr. H. M. Wierts van Coe- hoorn, directeur van het postkantoor,' al hier, is met ingang van 15 Jan. a.s. be noemd tot directeur van het postkantoor te ;-Hertogenbosch 'S-HEER-ARENDSKERKE. Zaterdag 1.1. is door een twintigtal landbouwers en bur gers besloten eene vereeniging op te richten ter wering van het overtallige schadelijke gevogelte. GEMENGDE BERICHTEN. Bü de voor bereidingen voor een bezoek van Keizer Franz Jozef aan Pest, stelde de burgemees ter, die zeer gierig en niet bemind was, aan den gemeenteraad voor den Keizer te ont vangen op een wijze, die Z. M. zou verras sen, niet duur was, en tevens aangenaam voor de bevolking zou wezen. Des avonds ontving de Raad een brief, waarin het denk beeld aan de hand werd gedaan, bij het be zoek van den Keizer, den burgemeester aan den ingang der stad op te hangen; dit zou Z. M. verrasen, niet duur zijn, en tevens aangenaam voor de bevolking wezen. werken zacht en zeker DOOS 60CT (Ingez. Med.) DONDERDAG 29 DECEMBER. HILVERSUM I 1875 en 415,5 M. 8.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00-- 12.00 NCRV. 8.00 Gram. (Om 8.15 Ber.). 8.30 H. Mis. 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram 12.00 Ber. 12.15 KRO-ork. (12.45—1.00 Gram.) 1.45 Gram. 2.002.55 Handwerk - uurtje. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gram. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gram. 5.00 Cursus han denarbeid voor de jeugd. 5.30 All Round- Sextet en gram. (Om 6.30 Ber.). 6.45 C.N.V. Kwartiertje. 7.00 Ber. 7.15 Journalistiek weekoverz. 7.45 Gram. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Propaganda-Avond met wedstrijd. 9.40 Zang met piano. 10.00 Ber. ANP., actueel half uur. 10.30 Eemlanders. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gram. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM H. 301,5 M. Alg. Progr. AVRO. 8.00 Gram. (Om 8.15 Ber.). 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gew. muz. (Gr. pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroepork. en solist. In de pauze: Declamatie. 12.15 Ber. 12.17 AVRO-Amusementsork. 12.45 Gram. 1.15 Pop. solistenconc. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Romancers en soliste. In de pauze: Gram. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Voor de kinderen. 5.15 Ensemble Bartho Decker. 6.00 Gram. 6.25 Ber. 6.30 Sport- halfuur. 7.00 Trioconc. 7.40 Causerie. 8.00 Ber. ANP. 8.20 Omroepork. en solist. 9.15 Gram. 10.20 AVRO-Vaudeville-ork. en so liste. 11.00 Ber. ANP. Hierna tot 12.00 Dans- muz. (Opn.). DROITWICH 1500 m. 11.20 Gram. 12.05 Orgelspel. 12.35 Dare-strijkkwartet. 1.35 Krish Septet. 2.15 Reportage. 2.50 Zangers. 3.15 Declamatie. 3.35 Sted. ork. Bourne mouth, m.m.v. solist. 5.05 Voor de vrouw. 5.20 Walker's kleinork., en soliste. 6.20 Ber. 6.40 Causerie. 7.00 Zang. 7.20 Orgelspel. 7.50 Discussie. 8.20 Revue. 9.20 Ber. 9.45 Reg. Pursglove's Band. 10.20 Korte Dienst. 10.40 Ork. 11.35 Rabin's Band. 11.50—12.20 Dans muziek (Gr. pl.). RADIO-PARIS 1648 m. 7.55, 9.05 en 9.30 Gram. 10.25 en 11.20 Gram. 12.30 Zang. 1.10 Goldy-ork. 2.35 Zang. 2.50 en 3.30 Gram. 3.35 Zang. 3.50 Gram. 4.35 Viool en piano. 5.25 Kamermuz. 6.05 Radiotooneel. 7.25 Ellis-ork. 8.35 Zang. 8.50 Symphonieconc. 10.50 en 11.20—11.35 Gram. KEULEN 456 m. 5.50 Gram. 6.30 Dres- dens klein-ork. 7.50 Dansork. 11.20 Leo Eysoldt's ork. 1.30 Pop. conc. 2.30 Volks muziek. 3.20 Klein orkest en solist. 6.30 conc. 7.30 Vrouwenkoor en solist. 8.20 Verv. van 6.30. 9.35 Gram. 9.50—11.20 Gevar conc. BRUSSEL 322 en 484 m 322 m: 12.20 en 1.30—2.20 Gram. 5.20 Dansork. en gram. 6.50 en 7.23 Gram. 8.20 Gevar. progr. 10.30 11.20 Gram. 484 m: 12.20 Gram. 12.50 en 1.30 Salonork. 1.50—2.20 en 5.20 Gram. 6.35 Salonork. 7.35 en 8.20 Gram. 9.20 Symphonie-ork. en solist. 10.30—11.20 Gram. DEUTSCHLANDSENDER 1571 lil. 7.30 Ork. m.m.v. solist. (8.208.35 Declamatie). 9.20 Ber. 9.50 Cello en piano. 10.05 Ber. 10.20—11,20 Barnabas von Ceczy's ork. MIDDELBURG. GOES BIOSCOPEN. ELECTRO, Midd. VR 23—DO 29 Dec.: „Onverbreekbare -banden.", 20.00 h. ZO 15.00 h. matinèe. CITY, Midd. VR 23—DO 29 Dec.: „To- waritsj" en „De schrik van wijk ze ven", 20.00 h. ZO 15.00 h. matinèe. Dec. Drukkerij G. W. 4e* Beef, M'kurjJ, i

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 6