MIDDELBURGSCHE COURANT lp föv&trixtcïule«c GOESCHE COURANT) BSMENLM0. ZEEUNIK HEESCH? HOEST? DeiBalans Opgemaakt. MIDDELBURG. GOES. ABONNEERT U THANS l GRATIS ZUIDBEVELAND. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMKK 305. TWEE BLADEN. WOENSDAG 28 DEO. 1988. EERSTE BLAD. 181e JAABG. pgyR-TSj Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 cL Sine Ira et Studio. Er Is zoo een en ander te doen geweest, voor en achter de schermen het laat ste niet het minst om dat ongelukkige als confidentieel te beschouwen bericht, hetwelk een Nederlandsche journalist, cor respondent van het groote conservatieve Britsche dagblad, de „Times", onlangs toch aan zijn blad heeft meenen te mogen telegrafeerenom de motie, die het hoofd bestuur eener groote vereeniging, welke zich de verdédiging van onzen democrati- schen rechtstaat en meer niet ten doel stelt, ter zake heeft aangenomen; om het dementi, hetwelk de regeeringspers- dienst daarop heeft doen volgen. Aangezien ook ons blad, ook voor en achter de schermen, in die zaak betrok ken is geworden, vergunne men ons, nu alles een weinig betijd is, nog eenmaal, en, naar wij vurig hopen, voor het laatst, de aandacht dier lezers, welke belang in die affaire stelden, daarbij te bepalen, ten einde, ditmaal met terzijdestelling van alle bijkomstigheden, het geheel nog eens te overzien, en de balans op te maken. Het spreekt vanzelf, dat wij ook nu ons daarbij geheel en al zullen moeten ont houden van het doen van mededeelingen omtrent zaken en feiten, die ons slechts vertrouwelijk bekend zijn. Uitsluitend op de openbaar bekend gegeven stukken, en de gevolgtrekkingen daaruit, zullen wij ons betoog grondvesten. I. Het Bericht. In de „Times" van Vrijdag 9 December dezes jaars verscheen een bericht van den Haagschen Correspondent van dat blad, hetwelk eerst een mededeeling bevatte omtrent de verbreking van de sportbetrek- kingen tusschen Duitschland en Nederland. Daarop volgden deze woorden: „The unfriendly attitude to Germany of a great part of the Dutch Press on ac count of the recent German measures against the Jews has caused the German Government to make representations in The Hague, and the Prime Minister, Dr Colijn, has advised the Press to take an example from the dignified British attitu de and protests on this subject. Dr. Co lijn added that if the present campaign went on serious conseauences might be ex pected, and mentioned some reprisals which might be taken by Germany. Although the Dutch Press, he said, was at liberty to write what it liked, it should not lose its sense of responsibility, and in discussing the methods used against the Jews it was not necessary to attack a neighbouring State with which Holland lived in peace Wjj hebben in de Middelburgsche Cou rant van Zaterdag 10 December een ver taling, in bericht-vorm, van het boven staande gegeven; ten behoeve van ons huidige betoog, en in verband met de re actie op dit bericht, geven wij zijn inhoud thans nog eens, maar nu puntsgewijze vertaald, weer: 1. De Duitsche regeering heeft in Den Haag haar beklag gedaan. 2. De reden van dit beklag was te zoe ken in de onvriendelijke houding van een groot deel der Nederlandsche Pers tegen over Duitscniand wegens kortelings door dat land tegen de Joden genomen maatre gelen. 3. De Minister-president, dr. Colijn, heeft de Pers aangeraden een voorbeeld te nemen aan de waardige Britsche hou ding en protesten op dit punt. 4. Dr. Colijn heeft hieraan toegevoegd, dat, als de huidige campagne voortgezet werd, ernstige gevolgen daarvan te duch ten konden ziin, en hii noemde toen en kele represaillemaatregelen, welke Duitsch land zou kunnen nemen. 5. De Nederlandsche pers is vrij te schrjjven, wat haar goed dunkt, zeide dr. Colijn. 6. Maar zfj moet haar besef van verant woordelijkheid niet verliezen, en bij de be spreking van de tegen de Joden gebruikte methoden was het z.i. niet noodzakelijk een naburigen staat, waarmede Nederland in vrede leefde, aan te vallen. II De motie. Aan dit voor de Nederlandsche persvrij heid [van Duitschland uit] dreigende be richt, hetwelk door opname in de „Times" in letterlijken zin, helaas wereldkundig was gemaakt, en hetwelk op den middag van Vrijdag den 9en December reeds in de Nederlandsche perswereld was doorge drongen, is noch dien dag, noch den vol genden dag door eenig Nederlandseh dag blad het onze uitgezonderd aandacht geschonken; de Regeeringspersdienst heeft de Nederlandsche pers omtrent de waar heid, gedeeltelijke waarheid of volstrekte onwaarheid ervan eigener beweging niet van voorlichting gediend. Daarop heeft het hoofdbestuur van E. D.D. Zaterdagavond een motie aangeno men en aam de regeering en de pers toege zonden. Daarin heeft het, na. aanhaling der sprekendste zinsneden uit het bericht in de „Times", en het uitspreken van zijn verontrusting over demogelijkheid, üat dit in een als ernstig en zeer betrouw baar bekend staand Britsch dagblad ver- schenen bericht waarheid zoude kun- n e n bevatten; verder „overwegende, dat de Nederlandsche grondwettige pers- vrpheid toch een der pijlers is, waarop de democratie rust", als het oordeel van dit hoofdbestuur uitgesproken, dat het Nederlandsche volk recht had te weten, of, en in hoeverre, deze poging tot het door middel van [Duitsche Red. M. C.] dreigementen be ïnvloeden der Nederlandsche pers inder daad was ondernomen." Hf. Ket Dementi. Ten antwoord op deze motie volgde toen het hieronder staande dementi van den Regeerings Pers Dienst: „Het in de „Times" opgenomen bericht, dat de Duitsche Regeering geprotesteerd zou heben tegen de houding der Neder landsche pers, is een puur verzinsel. V/el is juist dat de Minister-President een al- gemeene bespreking heeft gehouden, met de hoofdredacteuren van een aantal der voornaamste bladen in verband met in ternationale toestanden, waarbij de vrij heid van meeningsuiting van de Neder landsche pers zelfs geen oogenblik in het geding is geweest en een verwijzing naai de houding van bladen in andere landen in het geheel niet heeft plaats gehad*/ Later, in het Regeeringsantwoord op de vragen, van een Kamerlid, is niet meer gesproken van een „puur verzinsel", maar van een „verbazingwekkend onjuist bericht". Om der R.P.D. „the benefit of the doubt" te geven, zullen wfj haar de-® menti dan maar welwillend aldus .lezen, dat er staat, noch bedoeld is aan te dui den, dat het gehééle bericht van de „Ti mes" een „puur verzinsel" zoude zijn, maar dit slechts slaat op de daaraan voor afgaande mededeeling „dat de Duitsche Regeering etc. etc." Vriendelijker kan het toch wel niet. IV. Balans en Conclusie*. Hoezeer wij eenerzjjds de publicatieder mededeelingen omtrent een als vertrouwe lijk bedoelde conferentie zonder voorbe houd veroordeelen, andererzijds vorm en inhoud en wat het niet inhoudt van het dementi van den R.P.D. ongelukkig en 'onvolledig achten, het spreekt vanzelf, dat er aan de waarheid van hetgeen er dan wèl in dat dementi staat niet ge twijfeld mag worden. Toetsen wij derhalve hetgeen gedemen teerd werd, aan het dementi. Dan blijkt het volgende: Punt 1. De Duitsche regeering heeft geenerlei stapondernomen in Den Haag; deze mededeeling van den Correspondent van de „Times" .is derhalve een puur verzinsel. Punt 2. Of de „onvriendelijke houding van een groot deel der Neder landsche pers wegens de korte lings door Duitschland tegen de Joden genomen maatregelen", en misschien de langs' andere wegen ter kennis van de Neder landsche regeering gekomen re actie daarop in Duitschland, op eenigerlei wijze wellicht iets te maken heeft gehad met het „houden van een algemeene be spreking met de hoofdredacteu ren van een aantal der voor naamste bladen", wordt in het midden gelaten; dat zulks zoo zou hebben kunnen zijn, wordt door den R.P.D. althans niet ontkend. Punt 3. Dat dr, Colijn de Britsche pers op dit punt aan de Nederland sche ten voorbeeld zou hebben gesteld, is niet waar. Punt 4. Over de vraag, of dr. Colijn in die bespreking met enkele hoofdredacteuren, gerept heeft van „ernstige gevolgen die uit Duitschland, bij een voortduren der huidige campagne te duch ten zouden zijn", en over de ver dere, misschien de allerbelang rijkste, vraag, of dr. Colijn „en kele represaillemaatregelen, welke Duitschland zou kunnen nemen" te dier conferentie na der heeft aangeduid, bewaart het dementi van den R.P.D. het diepste stilzwijgen. Punt 5 In het bericht van de „Times" en 6. het is van belang dit niet uit het oog te verliezen! staat n e r g e n s, dat dr. Cóïijn of de Nederlandsche regeering de persvrijheid heeft aangetast oi voornemens zou zijn aan te tasten; in de bewuste motie wordt evenmin zooals b.v. de „H P." en anderen schreven „geprotesteerd tegen aantasting der persvrijheid door de Neder landsche regeering" integen deel, de „Times" schrijft zelfs, dat de minister-president zeide: „The Dutch Press was at liber ty to write what it liked": de Nederlandsche Pers is vrij te schrijven wat zij wil. Het de menti onderstreept dit nog eens, door te stellen dat „de vrijheid van meeningsuiting van de Ne derlandsche pers (op die bewus te bespreking met enkele hoofd redacteuren) zelfs geen oogen blik in het geding is geweest". Uit het vorenstaande en daaruit al leen trekken wij nu deze conclusie: I. „Puur verzinsel" is: a. het Duitsche regeeringsprotest, waarvan de cor respondent van de „Times" gewaagt; b. de verwijzing naar de Britsche pers. II. Aangezien het bericht in de „Times" niet rept van aantasting der Neder landsche persvrijheid, kan hier van geen „puur verzinsel" sprake zijn: om iets als verzinsel te kunnen brand merken, moet het eerstverzon nen en neergeschreven of uitgespro ken z ij n. Dat is hier niet geschied, en dus kan alleen gezegd worden: van den kant van dr. Colijn of de Ne derlandsche regeering heeft de Ne derlandsche persvrijheid geen gevaar gedreigd. III. Of de houding der Nederlandsche pers t.a.v. de Duitsche Jodenvervolging met de persconferentie jin quaestie iets te maken heeft gehad; of er op die conferentie over uit Duitschland dreigende maatregelen, zelfs over nader gepreciseerde mogelijke Duit sche represaillemaatregelen gespro ken is, wordt door den R P.D. beves tigd noch ontkend; hierover zwijgt het dementi in alle talen. Aangezien de duidelijkheid der weerlegging van de andere, belangrijke en minder be langrijke, punten niets te wónschen Een dwaas lacht om hetgeen hij niet leeren kan, meenende door zijn spot een meerderheid van geest te toonen. H.M. de Koningin in de residentie. Gistermiddag om kwart over drie is H.M. de Koningin uit Soestdijk per auto in Den Haag aangekomen, waar zij haar intrek heeft genomen in het paleis Noordeinde. De „Reiger" op thuisreis. Het K.L.M.-vliegtuig de „Reiger" is op de thuisreis uit Zuid-Afrika vanmorgen te 10.05 uur (Ned. tijd) uit Juba vertrokken op weg naai' Malakkau. - EEN SOMBERE BESCHOUWING VAN VERNON BARTLETT. De binnenlandsche toestand in Duitsch land, aldus schrijft de bekende Engelsche journalist Vernon Bartlëtt in de News Chro nicle, is thans zoo slecht, dat tegen April een nieuwe overwinning moet zijn behaald of anders zullen de dictatoren, wanneer zij met de democraten spreken hun houding van bulderen geheel moeten laten varen. Bartlett voegt hieraan toe: „Ik weet, dat er zeer belangrijke nati- onaal-socialistische leiders zijn, die geloo- ven, dat de volgende beweging tegen Ne derland of België zal worden ondernomen. Er zal om hun kolonies worden gevraagd en de. afwijzing van dat verzoek zal de ver ontschuldiging worden voor een inval in Nederland of België. Toch eindigt Bartlett met de optimistische opmerking: Ik geloof, dat de democratieën overwinnend te voor schijn zullen komen uit een crisis, welke zoo pijnigend zal zijn als die van Septem ber j.l. en dat wij dan in staat zullen zijn te spreken over een vrede in plaats van over een kalmeering. (Wij moeten er op wijzen, dat deze De- schouwing ons rijkelijk fantastisch voor komt. Niets wijst er op, dat Duitschland werkelijk booze plannen tegen ons land of België zou smeden. Red.) BELANGRIJKE FRANSCHE EMISSIE. 100 millioen gulden ad 4 in Nederland geplaatst. Naar wij vernemen heeft de Fransche regeering met een Nederlandsche en Zwit- sersche bankgroep, onder leiding van de heeren Mendelssohn en Co. Amsterdam, de Nederlandsche Handel Maatschappij N.V., de Schweizerische Kreditanstalt en den Schweizerischer Bankverein, een 4 leening van den Fransehen staat afgesloten, aflosbaar in 30 jaar en uit te geven tegen den koers van 95 Het bedrag dezer leening beloopt 175.000.000.waarvan een gedeelte van 100.000.000.in Nederland zal worden geplaatst en een gedeelte van 75.000.000.in Zwitserland. De uitgifte in Nederland zal slechts tot een beloop van 70.000.000 geschieden, aangezien het restant van 30.000.000. reeds vooraf is geplaatst. De Fransche staat zal het recht hebben om de leening na drie jaar vervroegd af te lossen. De leening is bestemd ter aflossing van ver schillende in het buitenland geplaatste leeningen van de Grands Reseaux de che- mins de fer Francais. Door haar belangrijkheid duidt deze transactie op een aanmerkelijke verbete ring van het Fransche crediet in het bui tenland. Zij vormt een belangrijken stap op den weg naar het herstel der Fransche fi nanciën. OVER HET IJS VAN URK NAAR ENKHUIZEN. Gistermiddag zijn na een tocht van bijna zeven uur vier Urkers te Enkhuizen aange komen. Met 500 kg vleesch zouden zij he denochtend in de vroegte naar Urk terug- keeren. Voor dit vervoer zouden zij een slede gebruiken. Het ijs van het IJselmeer heeft nog wei nig van den dooi geleden. Vale vleermuis legt 100 km af. Reeds eenigen tijd is het zoologisch mu seum te Utrecht bezig met het ringen van vleermuizen om bijzonderheden over den trek e.d. te weten te komen. Op 16 De cember jl. heeft de heer L. Bels nu een vale vleermuis (myotis myotis) gevonden in een grot in den St. Pietersberg, even over de Belgische grens; het dier droeg een ringetje en bleek afkomstig te zijn uit Berlicum bij 's-Hertogenbosch waar hij op 24 Juli 1938 in een kerk geringd was Het diertje had dus een afstand afgelegd van 100 km om in grotten van den St. Pietersberg, veilig beschut tegen de vorst z n winterslaap te kunnen houden. Zeer waarschijnlijk zullen er nog wel grootere afstanden door deze dieren wor den afgelegd. Het is daarom van het groot ste belang dat men, indien men geringde vleermuizen vindt, hiervan opgave aoeu aan den heer L. Bels, zoölogisch labora torium, Janskerkhof 3, te utrecht, mei vermelding van nummer, vindplaats en datum. overlaat, en die overblijvende belang rijke punten stellig niet aan de aan dacht van den R.P.D. ontsnapt zullen zijn, zou men geneigd zijn aan te ne men, dat hier het „wie zwijgt stemt toe" dan wel zal moeten gelden. In elk geval mag het verwonderlijk hee- ten, dat de regeering, toen haar in een motie verzocht werd het Nederlandsche volk ter zake in te lichten, nagelaten heeft deze schoone gelegenheid ten v o 1 1 e te benutten. Hadde zij zulks wel gedaan onzentwege met een scherpe terechtwijzing aan het adres van den Nederlandschen journalist, die zjjn vertrouwelijke tweede- handsch-nieuwtje niet vóór zich heeft kun nen houden dan was heel die stampei om dat ongelukkige bericht achterwege ge bleven. Endan zou de „Times" zeker niet hebben nagelaten het dementi van onzen Regeerings Pers Dienst op te ne men. Nu heeft het Britsche blad dit tot dusverre zooals het „Utrechtsch Dag blad" zeer terecht opmerkt nagelaten. Ook dót geeft te denken! INSTALLATIE MR. P. VAN EMPEL ALS AMBTENAAR O.M. De gewone wekelijksche strafzitting van het kantongerecht alhier is hedenmorgen om elf uur even onderbroken voor de plechtige installatie van mr. P. van Empel als ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondisse ment Middelburg. Aanwezig watfen de ouders, de aanstaan de echtgenoote, een broer en zuster, van mr. Van Empel, alsmede de directeur üer Handelsschool, mr. P. C. de Jonge; de waarnemende kantonrechter, mr. A. J. van der Weel; en het personeel van hei par ket. De kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, liet voorlezing doen van de betrokken stuk ken en verklaarde mr. Van Empel geïnstal leerd als ambtenaar van het O. M. Hierna richtte hij zich tot den geïnstal leerde en zeide, dat deze benoeming een bijzonder karakter heeft, omdat zij geldt iemand die reeds meer dan 4 jaar waarne mend ambtenaar was en van wien men weet dat hij met groote toewijding en nauwgezetheid zijn taak verricht. De ambtenaar van het o. m. mr. B. J. Besier,, zeide het op hoogen prijs te stellen de eerste te zjjn, die mr. Van Empel als ambtgenoot mag toespreken. Spr. bracht zijn nieuwen ambtgenoot dank voor den grooten steun, die hij hem als echte Zeeuw heeft kunnen geven op velerlei gebied, waarbij het typisch Zeeuwsche naar voren komt. Spr. wist ook namens de drie parket ambtenaren te spreken als hij de hoop uit sprak, dat mr. Van Empel nog lang te Mid delburg zal mogen werkzaam zijn. De griffier, mr. A. Tieleman, sloot zich gaarne aan bij het reeds gesprokene en zegde ook voor de toekomst gaarne mede werking aan mr. Van Empel toe. De nieuwe ambtenaar heeft daarop aller eerst dank gebracht aan God, die hem de kracht gaf de spannende jaren van waarne ming door te maken, en aan H. M. de Ko ningin voor de benoeming. Spr. bracht achtereenvolgens de verschil lende heeren dank voor hun waardeerende woorden en wist zeker met allen prettig te zullen blijven samenwerken. Het is voor spr. gelukkig aan hetzelfde parket te zijn benoemd, waar hjj reeds bijna 5 jaar werk zaam was. Ook tot de klerken van het parket richtte spr. waardeerende woorden. Bevordering. Met ingang van 1 Januari 1939 is aange wezen als bureelchef ter griffie van de rechtbank, alhier de heer A. H. Verbeek jr., rijksklerk 1ste klasse ter voormelde griffie. Uitvoering „Matrozenkoor". Dinsdagavond werd in Schuttershof een uitvoering gegeven door Hofstads Koorkna pen het „Matrozenkoor", directeur Theo van Elferen. Door de knapen werd een gevarieerd programma ten gehoore gebracht, religieu ze liederen, luimige verzen, enz., en voor al hetgeen gezongen werd kan men slechts vol lof zijn. Het was uitstekend. Geamuseerd, geboeid, ontroerd vaak, luisterde men toe, naar die prachtige kinderstemmen, die den inhoud van al de gegeven liederen zooveel dichter schenen te benaderen dan de ko ren van volwassenen dit doen. En tegelij kertjjd rees ook de waardeering voor den directeur, den heer Van Elferen, om zijn opvatting van de gezongen liederen en ar beid die het gekost zal hebben deze stem men zoo uit te zoeken en te arrangeeren. Begrijpelijk was het publiek enthousiast en werd geapplaudiseerd tot eenige toegiften gegeven werden. Voor de pauze werden ook nog eenige nummers gezongen door Torna Tarfi, Itali- aansehe bariton. Toma Tarfi bleek over een krachtige, goede stem te beschikken, vooral mooi in de lagere tonen. Jammer dat de opkomst van het publiek zoo matig was. Het programma had onge twijfeld een „uitverkocht huis" verdiend. HET BOUW- EN WONINGTOEZICHT. De Financieele Commissie schrijft aan den Raad: „Door Burgemeester en Wethouders werd om advies in handen onzer commissie gesteld het voorstel tot het treffen van een gemeenschappelijke regeling met de ander<- gemeenten van Zuid-Beveland tot concen tratie van het bouw- en woningtoezicht. Voor dit belangrijke voorstel hebben wy buiten de schuld van het College, dat on getwijfeld niet eerder een voorstel kon doen en met het oog op den gestelden ter mijn de behandeling in Uwe vergadering niet kon uitstellen, weinig tijd ter bestudee ring gehad, zoodat wij onmogelijk in alle onderdeelen de gevolgen voor de gemeente Goes konden nagaan. In principe juichen wij de totstandko ming van de regeling, die een einde maakt aan een ongewenschten toestand vim net samengaan van de betrekking van Direc teur van Gemeentewerken en particulier architect, waaraan wij evenals Burgemees ter en Wethouders onmiddellijk toevoegen, dat de persoon van den tegenwoordigen Zij, die zich thans als kwartaal- abonnee op ons blad per 1 Januari a.s. laten inschrijven, ontvangen de nog in Dec. verschijnende nummers WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige N. tot N.W. wind, wisselende bewolking, aanvankelijk nog enkele lichte buien, lichte dooi. UKKEL: matige tot vrij sterke wind Uit N. richtingen, afwisselend bewolkte en hel dere hemel, plaatselijk regen, aanhoudend matige temperatuur met dooi, slechts plaat selijk nachtvorst bij heldere hemd. Do. 29 Dec. Zon op: 8 h 12; onder: 15 h 52. Licht op: 16 h 22. Maan op: 11 h 12; E.K.: 29 December. Hoog- en Laagwater te VUssingen: December. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 28 4.59 17.27 11.37 23.33 Donderdag 29 5.38 18.15 12.16 Vrijdag 30 6.31 19.11 0.20 13.07 Westkapelle is 28 min. en Domburg min, vroeger; Veere 38 min. later. <S springtij.) Hoog- en Laagwater te' Wemeldinge: December. Hoogwater. L^agWAte!'/ Woensdag 28 6.49 19.09 0.05 12.34 Donderdag 29 7.23 19.50 0.42 13.12 Vrijdag 30 8.10 20.41 1.29 14.01 her^idl met de genees/ w krachtige ingrediënten vaw Vicks VapoRub. Groote doos 25c. (ïngez. Med.) l functionnaris het ohgewenschte daarvan op voorbeeldige wijze tot vrijwel nihil heeft weten te redueeeren. Het financieele offer/ dat de gemeehte moet brengen is door déze oplossing van het hiervoren omschreven vraagstuk volko men gewettigd. Alleen is in onze commissie de vraag gesteld of de'uitbreiding van het technisch personeel van gemeentewerken met 1 opzichter-teekenaar wel voldoende zal zjjn om den dienst van bouw- en wo ningtoezicht voor het geheele eiland goed te doen functioneeren zonder dat de belan gen van Goes zelf in het gedrang komen, zoodat na eenigen tijd uitbreiding van het personeel noodzakelijk zou blijken. In dat geval zouden de meerdere kosten geheel ten laste van Goes kunnen komen, daar wij ziging van de regeling vóór 1 Januari 1948 is uitgesloten. Gaarne zouden wij daarom in artikel 5 van de regeling duidelijk ook een voorbehoud zien gemaakt voor het geval in de toekomst mocht blijken, dat de werk zaamheden in de „overige gemeenten" va» dien aard zijn, dat de vervulling daarvan voor de gemeente niet anders mogelijk is dan door verdere uitbreiding van personeel, in welk geval de overige gemeenten binnen den gestelden termijn verplicht zijn mede werking te verleenen tot wijziging van het bedrag, genoemd in artikel 5, le lid, der re geling." BORSELE. De hr. De K. alhier viei op tweeden Kerstdag bij het schaatsenrijden op de Westeindesche Weel leelijn op het ijs. Bij medisch onderzoek bleek dat zijn pols gebroken was. RAAD VAN KRUEMINGEN. KRUININGEN. Dinsdagavond kwam de Raad in openbare zitting bijeen onder voor zitterschap van burgemeester De Mul. Af wezig was de heer De Groof. Van de gemeente Goes was bericht ont vangen dat de gasprijzen met ingang van 1 Januari a.s. worden verlaagd. Eenige gedeelten van den Zanddijk werden aan de provincie verkocht. Bij het voorstel vaststelling van de jaarwedde van den nieuw te benoemen gemeente-opzichter maakte de heer Witte de opmerking, dat die jaar wedde rijkelijk vroeg wordt vastgesteld. Spr. vond den vorigen ambtenaar te slecht betaald en nu zou men den nieuw te be noemen nog minder geven. De v o o r z. zeide, dat deze jaarwedde dient vastgesteld om sollicitanten te kunnen oproepen. Ook de jaarwedde van den ouden gemeente-op zichter vond hij aan den lagen kant. Nu kan men den nieuwen niet meer gaan geven. Het werk van den nieuw te benoemen wordt ook veel minder. De heer Burkunk meende, dat men nog niemand kan benoe men in verband met het opzicht bouw- en woningtoezicht. Het door B. en W. voorge stelde bedrag 250 vond hij te laag. Nadat de v o o r z. den heer Burkunk had meege deeld, dat de 7 andere gemeenten niet be reid waren Kruiningen als zetelgemeente te aanvaarden voor het bouw- en woning toezicht maakt de heer Burkunk deze gemeenten zijn compliment over de reden waarom: Omdat Kruiningen reeds zetelge meente van den keuringsdienst is. De heer v. Hootegem was van andere meening; eveneens de heeren Witte en Franqoys. Daarna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Tegen stemden Burkunk en Witte. De v o o r z. deelde vervolgens mede, dat G.S. afwijzend hebben beschikt op de vast-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1