Hf tyv&trÏMCtule HIPDELBURfiSCHE COURANT NUTSSPAARBANK l&GOESCHE COURANT) mm hel», MIDDELBURG. GOES. I MOIREERT U THANS GRATIS /ra™ (Ing. Med.) VLISSINGEN. 1 Jagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. bureaux: te MiDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139j te GOESTurf kade Tel. 17. P.ostgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 37 DEC. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. m {jgtMgy NUMMER 304. TWEE BLADEN. DINSDAG Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. DE „REIGER" UIT ZUID AFRIKA VERTROKKEN. Op weg van Zuid-Afrika naar Nederland kwam het K.L.M. vliegtuig de „Reiger" gis teren om 16.00 uur te Bulawayo aan. Het verblijf van 15 dagen in de Unie, dat door de geestdriftige ontvangsten, allerwege pas sagiers en bemanning bereid, tot een ware triomftocht werd, is gistermorgen besloten met een hartelijk afscheid op het vliegveld te Kaapstad. Vertegenwoordigers van de Zuid-Afri- kaansche regeering en talrijke belangstel lenden waren getuige van het vertrek. Ter eere van den heer Beelaerts van Blokland waren eenige troepenafdeelingen aangetre den. Nadat de militaire kapel de volkslie deren ten gehoore had gebracht, begaven de passagiers zich in het vliegtuig, dat dooi den steward Van Eggenhuizen met rood lint en hulst van een passende kerstversiering was voorzien. Gezagvoerder Scholte liet de „Reiger" ten afscheid een eererondje maken. Hierna zet te het toestel dat ruim 200 kg post mee nam, koers naar Johannesburg. Hier maakte de „Reiger" een tusschen- landing. Eenige honderden Nederlanders hadden zich op het vliegveld Germiston ver zameld en hier werd dus ten tweeden male een afscheid gevierd, waarbij een schat van bloemen de „Reiger" werd binnenge dragen. Na een feestelijk noenmaal vertrok de „Reiger" naar Bulawayo. Vandaar wordt heden de reis tot Nairobi voortgezet. De postcheque- en girodienst en de jaarswisseling. De directeur van den postchèque- en girodienst doet, evenals verleden jaar, we der een beroep op de medewerking van de rekeninghouders om de werkzaamheden ten girokantore bij den jaarovergang zooveel mogelijk binnen normale grenzen te hou den. Blijkens de ervaring worden in de laat ste dagen van het oude en de eerste dagen van het nieuwe jaar steeds zeer groote hoe veelheden betalingsopdrachten aan het girokantoor gezonden, waardoor de dienst uitvoering op die dagen buitengewoon wordt verzwaard. Aangezien het tijdelijk in dienst nemen van hulppersoneel geen verlichting kan brengen, omdat dit de voor het ver richten van de werkzaamheden vereischte geoefendheid mist, zou het op hoogen prijs worden gesteld, als opdrachten tot betalin gen, welke niet aan één der dagen van het tijdvak, liggende tusschen 29 December en 4 Jan. a.s. gebonden zijn en zonder kosten of ongerief voor de belanghebbenden een weinig kunnen worden verschoven, enkele dagen vóór of na dat tijdvak zouden wor den ingezonden. tijdelijke VERHOOGING UURLOON van p t.t.-personeel 5n tudelijken dienst. In verband met de koude. Te rekenen van 19 December 1938 is het uurloon van de hulpbestellers, arbeiders in tljdelijken dienst, adspirant-bestellers en jongelingen in dienst bij P.T.T. in ver band met de heerschende koude tot na der order met 10 cent per uur ver hoogd. TRAGISCH ONGEVAL BIJ LANDING VAN KLM.-TOESTEL OP URK. Knaapje door staarfstenn ge raakt en omgekomen. Toen Zaterdagmorgen het langverwach te te K.L.M.-toestel met post en levensmid delen op Urk kwam landen, is bij het neer strijken op het ijs de 10-jafige Gerrit Snoek, die met een veertigtal andere be langstellenden naar de landing stond te kijken, door den staatsteun van het vlieg tuig geraakt. Hij viel bewusteloos neer Toen de geneesheer arriveerde, bleek het knaapje te zijn overleden. VRIJWILLIGE BURGERWACHT AMSTERDAM TREEDT UIT DEN BOND VAN BURGERWACHTEN. Twee hoofdbestuursleden treden af. Naar wij vernemen heeft het hoofdbe stuur van de Vrijwillige Burgerwacht Am sterdam dezer dagen besloten om uit den Bond van Nederlandsche Burgerwachten te treden. De heeren E. Fuld en J. Rahusen zijn eenige dagen geleden per 1 Jan. afgetreden als hoofdbestuursleden te Amsterdam. Aan- eiding tot deze gewichtige stappen zijn in terne moeilijkheden, welke zich concentree- ren om de reeds geruimen tijd door een drietal leden van de Amsterdamsche bur gerwacht gevoerde oppositie tegen het Am sterdamsche hoofdbestuur. Deze drie leden hebben indertijd hun hoofdbestuur be schuldigd van verduisteringen en van on organisatorisch optreden, o.a. het wegwer ken van eenige leden, die den commandant van de V.B.A.. kolonel B. D. Boeree, niet welgevallig zouden zijn. Een commissie uit de werkende leden van de burgerwacht heeft een onderzoek ingesteld en is echter in haar rapport tot de conclusie gekomen, dat deze beschuldigingen geheel ongegrond zijn. Voor zooverre het de beweerde ver duisteringen betreft is deze conclusie con form aan het resultaat van de onderzoekin gen, welke de rijkscommissie Froger eeni- £an ttid geleden instelde naar aanleiding van die beschuldigingen inzake verdu'ste- Pn^en. Het is nu het hoofdbestuur van de v.B.A. gebleken, aldus deelde het ons in oen persconferentie mede, dat het hoofdbe stuur van den Bond van Burgerwachten achter den rug van het hoofdbestuur van de V-B.a. om contact heeft met de drie leden, die indertijd hun beschuldigingen tegen het hoofdbestuur van de V.B.A. hebben inge bracht. Deze drie leden ziin thans na' het rapport van bovengenoemde burgerwacht commissie, waarin het Amsterdamsche Hoofdbestuur geheel onschuldig werd be vonden, als leden der V.B.A. geschorst. Hiervoor was des te gereeder aanleiding nu het hoodfbestuur van de V.B.A. sterke vermoedens koestert, dat deze drie leden contact met de n.s.b. onderhouden, met een voor burgewachters verboden vereeniging der halve. Op 17 Jan. a.s. zal in een alge- meene vergadering van de V.B.A. een be slissing van de' leden vallen, over dit door 't hoofdbestuur genomen schorsingsbesluit. DE GROOTE KOUDE VAN DECEMBER. Het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt deelt mede: Ter vergelijking van de koude-periode in deze maand met die van Februari 1929 kar, het volgende worden medegedeeld betref fende de temperatuur te de Bilt: De temperatuur van 18 December 16 uur tot 21 December 9 uur is niet boven min tien graden Celsius geweest. In Februari 1929 was, doordat de zon toen hooger stond, op alle dagen de maximum temperatuur boven min tien graden Celsius (laagste ma ximum min 9.7 op 15 Februari). Overigens was de koude-periode van 1929 strenger. Het minimum is toen tot min 18.9 gedaald, tegen 15.3 graden Celsius in de afgeloopen periode. De laagste temperatuur over het geheele etmaal was in 1929 min 13.9 graden Celsius op 14 Februari, nu min 13.3 graden Celsius op 19 en 20 December, terwijl de gemiddelde temperatuur van de koudste vijf dagen (11 tot 15 Februari vroeger) min 12.4 graden Celsius was en nu (18 tot 22 December) min 11.3 graden. Middelburg, ZAL GESLOTEN ZIJN WOENSDAG 28 DECEMBER 1938 VAN ééN UUR AF TOT EN MET WOENSDAGAVOND 4 JANUARI 1939. (Ing. Med.) TWEE SCHEEPJES OMHOOG GEVAREN. Hater op eigen kracht vlot geko men. Gistermorgen zijn nabij Zoutelande in het vaarwater Oostgat twee motor scheepjes n.l. de „Telegraaf VI" en de „Te legraaf XV" omhoog gevaren en blijven zit ten. Beide scheepjes waren op de uitreis. De sleepboot „Goliath", welk ter assisten tie was uitgevaren is gistermiddag op het bergingsstation te Vlissingen teruggekeerd, zonder hulp te hebben verleend. De „Tele graaf VI" en de „Telegraaf XV" zijn £>p eigen kracht vlot gekomen en Vlissingen binnengeloopen. Aan boord van de „Telegraaf VI" heeft zich nog een ongeval voorgedaan. Een der matrozen is door tot nog toe onopgehelder de oorzaak aan het hoofd gewond en is ter verpleging in het ziekenhuis te Vlissingen opgenomen. DE VAART OP DE ZEEUWSCHE STROOMEN BLIJFT BEMOEILIJKT. Tengevolge van het ijs, zijn alle licht boeien in de Zandkreek en verder op de Zeeuwsche stroomen van haar plaats ge dreven. Zij zijn later weer opgepakt en te Zieriksee en elders binnengebracht. Het bleek dat alle lichten stuk waren Het zal nu enkele weken duren voordat de boeien weder gelegd zijn. Dit heeft o a ten gevolge, dat de avonddiensten van den Provincialen stoombootdienst op de Oosterschelde niet normaal kunnen wor den uitgevoerd. Het loodswezen doet alles, om de boei en zoo spoedig mogelijk te demonteeren en de lichten ter controle naar het proef station te Sscheveningen te zenden. Het eerst wordt de bebakening van het Brabantsche vaarwater in orde gebracht, omdat dit in de internationale route ligt Jhr. S. M. van Reigersberg Versluys t Te Amersfoort is Vrijdag op 75-jarigen leeftijd overleden jhr. S M. van Reigers berg Versluys, oud-burgemeester van K loetinge en daarvoor gemeente- secetaris van Goes. Van 19041908 was de heer Van Rei gersberg werkzaam als gemeente-archivaris te Amersfoort. De tram, de sneeuwval en de vorst. Zaterdagavond is de beugel van de electrische tram te hoogte van het café Lommerrijk op den Nieuwen Vlissingschen weg achter een paal blijven haken. Daar door is de paal gevallen en heeft een ruit van den motorwagen gebroken, waarbij een juffrouw door het glas, gelukkig maar licht, aan het gelaat werd verwond. Het gevolg was natuurlijk vetraging in den dienst. Gisteravond is een bijwagen van den Lan- gevielen Singel door den sneeuwval gedé railleerd. De motorwagen wist den de serteur weer op zijn plaats te brengen. Het liep nu zonder persoonlijke ongeluk ken of materieele schade af. EEN KERSTMIS MET SNEEUW EN IJS Het werk, dat verleden week door het personeel der reiniging en een groot aantal tijdelijke krachten Zaterdag was 120 man aan den arbeid om de stad van de eer ste hoeveelheid sneeuw te ontdoen, had den eersten Kersdag de stad, wat betreft de hoofdverkeerswegen, een vrij goed aanzien gegeven. Alle toegangswegen tot het cen trum waren ook voor het rijverkeer schoon, maar dit alles is gisteren weer te niet ge daan, toen bij het vallen van den avond een nieuwe sneeuwbui weder alle straten van een wit dek voorzag. Het witte kleed heeft velen doen genieten van het mooie aan zien, dat dan onze pleinen, onze kaden, onze Tegen ernstig hartzeer bestaat geen betere medicijn dan ernstig opgevatte plichtsbetrachting. bolwerken en singels en de blikken over het eiland, bieden. Het witte kleed heeft ook den verlichten kerstboom op de Markt nog meer tot haar recht doen komen, waaraan ook het doo- ven van de twee groote lantaarns zeer ten goede kwam. Wij hebben veel minder dan wjj van vroe ger herinneren, baantjes zien maken, sneeuwballen zien gooien en zien rijden met ijsbakken, sleedjes enz., maar wel zjjn dè arren van de stalhouderijen te voorschijn gehaald en soms waren er zes tegelijk uit gereden om de huurders een rit langs de singels en verschillende deelen van het eiland te doen maken, wat in jaren niet meer mogelijk was geweest. Ook zeker wel een echt wintervermaak, dat hier zoo zel den is te beoefenen. Het schaatsenrijden. Met schrijver dezes hebben velen van vroeger herinneringen aan het schaatsen rijden, dat allereerst begon op de „plasjes", ondergeloopen weilanden, die het eerst goed en sterk genoeg waren, doch die sedert de bemaling van den polder Walcheren, tot het verleden behooren. Den eenen keer wat vlugger, den anderen keer wat later, volg den dan de vesten en was het daar meestal een gekrioel van duizenden, ook van buiten Middelburg, die er naar hartelust reden. Dit jaar, ondanks de harde vorst van vo rige week, zoo geheel anders. Alleen op de vest, die in huur is bij de ijsclub Middel burg, was iets te doen en dan nog maar half werk. Of het juist is, dat het water zilter is dan vroeger, zooals door velen beweerd wordt, laten wij buiten beschouwing, maar vast staat, dat het ijs te broos was en dat het niet schoonmaken toen er sneeuw opge vallen was, het verder heeft bedorven. Dit schoonhouden heeft het bestuur der IJsclub voor het deel van haar baan, loo- pende van de Griffioen tot bijde Seisbrug wel gedaan en mede door het laten bespui ten door brandweerlieden met waterleiding water, het ijs ook veel verbeterd. Maar dat nam niet weg, dat toen men Zaterdag te twee uur de leden toegang had verleend, men om half vier zulke golvin gen vaststelde, dat men tot ontruiming van de baan moest overgaan. Zondagmiddag werd de baan alleen voor de kinderen van leden opengesteld, later en ook des avonds bü electrische verlichting ook voor de leden zelf. Maandag is men er toe overgegaan overdag ook dagkaarten aan niet-leden te verkoopen. Ook 's avonds was de baan weer verlicht, maar toen. had de nieuwe sneeuwval het bestuur ook weer groote moeilijkheden veroorzaakt. Het is niet op rolletjes gegaan ditmaal. Niet alleen de vesten, maar ook de wa tergangen hebben het niet tot goed ijs kun nen brengen en de rijders hebben zich dan ook met slecht ijs tevreden moeten stellen, want ook slooten en sprinken waarop ge reden werd, zooals ook op het vijvertje in het park de Griffioen, was het maar zoo. zoo. Dit alles heeft zeker medegewerkt om aan de ijsbaan in den tuin van St. Joris een vrij druk bezoek te geven, waarbij men den goeden maatregel had genomen, dat op de baan niet meer dan 200 personen tege lijk mochten rijden. En nu heeft de dooi aan deze sneeuw en ijsperiode een einde gemaakt en is het wachten of Koning Winter zijn kracht in dit seizoen nog eens zal laten gevoelen. Gemeente-reiniging en losse werkkrach ten hebben heden het opruimingswerk her vat. De kleermaker en do kabouters. Zaterdagavond gaf de afdeeling tooneel van de muziekvereeniging „Crescendo" in St. Joris een tweede uitvoering van de operette „De kleermakers en de kabouters". De opkomst was zeer gering, mede zeker tengevolge van de slechte weersgesteldheid Niettegenstaande die matige opkomst heb ben de kleermaker en zijn vrouw en de elfjes en kabouters alles in het werk gesteld ook nu de operette goed te vertolken en de aan wezigen hebben dan ook volop genoten van het spel. Een flink orkest, onder leiding van den heer P. C. J. de Graaf had plaats genomen voor het tooneel en trachtte door populaire en andere nummers de stemming te verhoogen, waarin het ook vrij goed ge slaagd is. Dat slechts zoo weinigen aanwe zig waren, was zeker jammer, omdat het bestuur® gepoogd had den avond zoo gezel lig mogelijk te maken. HET SCHUTTERSHOF. De meening der Fïnancieele Commissie. De Fïnancieele Commissie schrijft aan den Raad o.a.: „Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om onder de huidige voorwaarden het Schuttershof opnieuw voor een tijdvak van vijf achtereenvolgende jaren onder hands ana den heer J. Brandenburg te verhuren, willen wij in de eerste plaats on ze erkentelijkheid uitspreken jegens ge noemd College voor het uitvoerig exploita tie-overzicht, waarvan dit voorstel verge zeld gaat. Uit dit overzicht blijkt echter, dat de aankoop destijds van het Schutters hof financieel voor de gemeente grooter nadeelen heeft gebracht dan de Raad, die het besluit daartoe nam, ooit heeft kunnen verwachten. Ook in de toekomst zal de exploitatie van gemeentewege van deze eigendommen be langrijke tekorten opleveren. De verwach ting is dat, ook al zouden alle leeningen spoedig worden geconverteerd in 3% leeningen, nog aan exploitatielasten zal zijn te betalen een bedrag van rond 104.000, waartegenover de baten worden geraamd op 25.000, zoodat alsnog een tekort zal ont staan van rond 80.000 tot het tijdstip, waarop de geheele schuld zal zijn afgeschre ven. Bij de bepaling van de exploitatielas ten is rekening gehouden met een hoogere uitgaaf voor onderhoud van 275 per jaar, aangezien dit bedrag te laag moet worden geacht en zeker dient te worden gesteld op 500 per jaar, daar het gebouw steeds meer onderhoud zal gaan eischen. Het gemiddelde van de in het overzicht sedert den aan koop aangegeven onderhoudskosten werd nog gunstig beïnvloed door de groote kos ten, welke aan de eigendommen zijn be steed bij de verbouwing. In het vervolg zullen ook ongetwijfeld nieuwe eischen wor den gesteld, die nieuwe kosten met zich zul len brengen. In dit verband wordt de aan dacht er op gevestigd, dat, toen eenigen tijd geleden een crediet werd gevraagd voor verbreeding van deuren om een expositie van automobielen in het gebouw mogelijk te maken, hiervan geen gebruik is gemaakt, aangezien gebleken was, dat de vloeren een dergelijke expositie niet toelieten. Wil dus in het vervolg het gebouw daarvoor wel beschikbaar kunnen worden gesteld, dan zal noodzakelijk voorziening moeten wor den getroffen ten opzichte van deuren en vloeren. Voorts wordt gewezen op een toe gestaan crediet voor vernieuwing van too- neeldécors en coulissen. Zoo zullen er in de toekomst telkens vernieuwingen en veran deringen noodzakelijk blijken. De ervaring met andere gebouwen, zooals scholen en kerken, leert wel, dat een bedrag van 275 voor onderhoud te laag ls. Voorts zal het de vraag zijn of de huur van het gebouw in de toekomst niet belangrijk zal dalen in verband met den bouw te dezer stede van zalen, die belangrijk meer menschen kun nen herbergen. De bouw van deze nieuwe zalen zal mede ten gevolge hebben, dat voor groote ver gaderingen en tentoonstellingen niet meer behoefte zal bestaan aan het Schuttershof, zoodat het behoud van het Schuttershof op dien grond niet langer is te verdedigen. Ook het argument van B. en W„ dat behoud van het Schuttershof als gemeente-eigendom noodig is voor ontvangsten, wordt door het verleden niet bevestigd, daar deze steeds plaats hebben ten Stadhuize, dat zich, nu het er zoo keurig uitziet, ook uitstekend daarvoor leent. Ook het motief, dat de be lasting op vermakelijkheden ten ongunste zou worden beïnvloed, dat eerder wel eens naar voren gebracht is, is niet steekhou dend, daar de vermakelijkheden bij verdwij ning van het Schuttershof ongetwijfeld wel in andere zalen zullen plaats hebben. Op al deze gronden acht de meerderheid der commissie het financieel niet verant woord het Schuttershof van gemeentewege te blijven exploiteeren, weshalve zij advi seert in principe te besluiten tot verkoop van deze eigendommen. Zij acht het echter niet onmogelijk, dat 'n verkoop vóór Augus tus 1939 niet meer tot stand zou komen en zij zou daarom de huur nogmaals voor één jaar willen verlengen, opdat Burgemeester en Wethouders intusschen rustig kunnen trachten een bod te krijgen. Pas als de Raad definitief over een dergelijk bod zou heb ben te beslissen, kan met eenige zekerheid de financieeele zijde van de zaak worden bezien. De minderheid wil het vraagstuk vooral bezien in het licht van het bedrag, dat de gemeente vermoedelijk nog zal hebben te betalen als de Raad zou besluiten tot den verkoop van het Schuttershof met toebe- hooren. Een juiste berekening is daarvan bezwaarlijk te maken, aangezien dit geheel afhangt van het bedrag, dat de eigendom men bjj verkoop zullen opbrengen. Een door haar gemaakte raming doet haar tot de conclusie komen, dat gedurende het tijdvak, dat nog moet verstrijken alvorens thans het Schuttershof onbezwaard eigendom der ge meente zou zijn, gemiddeld 2000 per jaar zal moeten worden betaald in dit geval, een cijfer, waartoe ook de meerderheid der com missie komt bij berekening. Deze minder heid vraagt zich af of het verantwoord is voor het verschil de eigendommen uit han den te geven. Indien de Raad deze vraag bevestigend zou beantwoorden, dan zou zij in de koopvoorwaarden gaarne de bepaling zien opgenomen, dat gedurende de eerst volgende 25 jaren de bestemming van het Schuttershof niet mag worden gewijzigd. Daardoor zou eénigermate worden tegemoet gekomen aan de bezwaren van Burgemees ter en Wethouders te dien opzichte, welke door haar worden gedeeld, aangezien naar haar meening de bestaande andere inrich tingen niet altijd in de behoefte voorzien. De meerderheid heeft ernstig bezwaar tegen deze koopvoorwaarde. Zij zou zich I kunnen voorstellen, dat aankoop geschiedt voor de vestiging te Goes van een of andere onderwijsinrichting, hetgeen bij het stellen van de bedoelde voorwaarde niet mogelijk zou zijn. Indien eenige beperkende voor waarde aan den verkoop zou moeten wor den verbonden dan zou de meerderheid der commissie willen zien bepaald dat de ge meente zelf in handen houdt welke andere bestemming er aan wordt gegeven door voor elke verandering van bestemming de toestemming van het gemeentebestuur te eischen, opdat er geen inrichting zou ko men, die niet in het belang van Goes wordt geacht." DE KERSTDAGEN. De eerste kérstdag, anders voor Goes een zeer rustige, heeft thans heel wat men schen op de been gebracht; vollediger uit gedrukt: op de schaats, want de lange, fraaie banen langs de singels waren druk bevolkt met jong en oud op de gladde ijzers. Tweede Kerstdag begon de drukte op de banen al des morgens en des middags was er bijna geen doorkomen aan. Jammer, dat het des avonds guurder werd en een onge zellige sneeuwbui velen in huis hield. Voor al van buiten zag men weinig menschen in de stad. Ook het bezoek aan dansgelegen heden, enz. had daaronder te lijden. Zoo Zij, die zich thans als kwartaai- f} abonnee op ons blad per 1 Januari a.s. laten inschrijven, ontvangen de nog in Dec. verschijnende nummers WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: lichte tot matige dooi, wis selende bewolking, geen neerslag van be- teekenis, matige, tijdelijk krachtige n.w. wind. UKKEL: Matige tot vrij - sterke wind uit Z.W. tot N.W. richtingen, eerst betrokken hemel en eenige regen, later opklaringen, hoogere temperatuur, algemeene dooi, plaatselijk wellicht eenige nachtvorst. Wo 28 Dec. Zon op8 h '11onder. 15 h 51. Licht op: 16 h 21. Maan op: 10 h 52; onder: 23 h 17. E.K. 29 Dec. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: December. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 27 4.21 16.47 10.58 22.56 Woensdag 28 4.59 17.27 11.37 23.33 Donderdag 29 5.38 18.15 12.16 Westkapelle is 28 min. en Domburg min. vroeger; Veere 38 min. later. (8 springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: December. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 27 6.15 18.32 11.57 Woensdag 28 6.49 19.09 0.05 12.34 Donderdag 29 7.23 19.50 0.42 13.12 /Jcé& fas. was ook het bezoek aan de Prins van Oran je, waar een „Zeeuwsche avond" gegeven werd, maar matig. Opgevoerd werd „Jan Baas is jeloers", van K. Koets, een Zeeuwsch blijspel, waaraan, met leden van Kunstvrienden, ook eenige gasten uit Wil- helminadorp medewerkten. Intusschen werd op de Oostvest een wed strijd voor gecostumeerden gehouden. De omstandigheden in aanmerking genomen was er nog tamelijk veel belangstelling. De prijzen werden als volgt behaald: mooiste heer: 1. Kerstman, 2. Volendammer; Origi neelste heer: neger; Mooiste dame: 1. Car men, 2. Tirolerine: origineelste dame: 1. Zeelanda, 2. Volendamsche; mooiste paar: 1. Edelknapen, 2. Russen; origineelste paar: oudjes; mooiste groep: Wandelsport; origi neelste groep: Indië. HOTEL BRITANNIA GAAT IN ANDERE HANDEN OVER. De Maatschappij Zeeland wil zich tot de scheepvaart beperken. Men meldt aan de N.R.C.: De Stoomvaart Mrj. Zeeland heeft be sloten zich in de naaste toekomst uitslui tend op de scheepvaart te concentreeren, in verband waarmede het Grand Hotel Britannia in andere handen zal overgaan. Toen Engeland den invoer van buiten- landsch vleesch nog niet verboden had, voeren de mailbooten van de Stoomvaart Mjj. Zeeland op Folkestone. Dit had twee redenen. In de eerste plaats vervoerde men groote hoeveelheden vleesch. De Zeeland was en is nog de eenige Nederlandsche dagdienst op Engeland en daar de Engel- sche markten voor dergelijke waren zeer vroeg in den ochtend worden gehouden, geschiedde het vleeschvervoer vrijwel uit sluitend met den dagdienst, omdat dit de eenige wijze was waarop de verzenders hun waren tijdig op de markt konden krijgen. Daarnaast bracht dé Zeeland uit de Engelsche badplaats Folkestone in vrjj grootén getale Engelsche toeristen mee naar Vlissingen, die daar dan het week end doorbrachten. Voor het laatste doel heeft de Zeeland in November 1923 Grand Hotel Britannia gekocht dat sindsdien als congresgelegenheid en als centrum van een belangrijk deel van het Vlissingsche vereenigingsleven groote bekendheid heeft gekregen. Op 1 Januari 1927 werd echter om ver schillende reden besloten de mailbooten niet langer naar Folkestone doch naar Harwich te laten varen. Eenigen tijd te voren had de Engelsche regeering nl. een invoerverbod voor buitenlandsch vleesch afgekondigd en als gevolg van de belan gengemeenschap, welke de Stoomvaart Mrj. Zeeland toen met de London North Eas tern Railway Soc. sloot, varen de mail booten sindsdien naar Harwich. Harwich is niet als Folkestone een badplaats én vandaar brengt de Zeeland dus niet de aantal toeristen voor een weekend mee naar Vlissingen als vroeger het geval placht te zijn. Dientengevolge kreeg de exploitatie van het hotelbedrpf steeds minder zin voor het hoofdbedrijf van de Stoomvaart Mij. Zeeland, dat de handen vol krijgt wanneer in 1939 de nieuwe mailbooten in de vaart komen. Daarom is thans het besluit genomen zich uitslui tend op scheepvaartgebied te gaan bewe gen. Het staat nog niet vast wanneer het hotel in andere handen overgaat, daar de directie van de Zeeland beseft, dat Bri tannia voor Vlissingen en Zeeland van groote beteekenis is als congresgelegen heid, hotel en vereenigingscentrum. Z3j

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1