RECHTSZAKEN. BVfTEMJUIB. LANDBOUW. VAN ADVENT TOT NIEUWJAAR IN EUPEN-MALMel)Y. DUTTSCHLANT ENGELAND. HONGARIJE. VERSCHERPING DER JODENWETTEN. LEGER EN VLOOT. RADIO-PROGRAMMA. 'El Zeden en gebruiken. Koperen zilveren en gouden Zondagen. Kerstmis vieren we thuis, Nieuw jaar „met een grooten borrel" in café en restaurants. (Van een bijzondere correspondente). Zooals elke streek, heeft ook de onze haar zeden en gebruiken. In de gewesten Eupen, Malmédy en St. Vith, ook wel teza men1 Nieuw-België genoemd, vindt men er heel eigenaardige, die duidelijk doen blijken, hoe door-en-door roomsch-katholiek de be volking er is. Van October af zijn de uitstallingen der banket- en pasteibakkers geheel-en-al van karakter veranderd. Kerstmiszaken heb ben er de bovenhand nu, en er zijn daarvan een heele litanei. 't Is printen en nog eens printenDat wil zeggen: een soort anijsachtige spekulaas- spijs met chocolade of amandelen versierd, meest in stukken van 3 bij 10 'centimeter. Dan zijn er ook nog Kloosmannchen in kra- miekdeeg, die smelten in den mond, licht bruine spekulaas en Spitzkuchen of drie hoekige koekjes van hard pepernotendeeg, met en zonder suikerbeleg Reeds tegen het einde van November ziet men hier in de uitstalramen der bloemisten de Adventskransen verschijnen Der traditie getrouw mogen deze slechts met rood en groen versierd zijn: groen als teeken van hoop op de dingen, die komen zullen, rood als de liefde voor den verwachten Messias. Deze kransen, met dennegroen omwonden, hangen met helroode linten, onder den lus ter in de huiskamer. Viër groote roode kaarsen, de vier Zondagen van den Advent beteekenende, volmaken het symbool. Som migen zetten een staanden krans op de schouw, als het niet anders kan. Het ophangen van den Adventskrans is een intiem familiefeestje, waarbij lekkere beetjes .'niet ontbreken. In de huiskamer staat de tafel feestelijk gedekt; Vader, Moe der en de kinderen hebben hun Zondagsche kleêren aangetrokken en ze scharen zich tónd dien disich. Heel plechtig zegt vader dan: „Lieht uit". Hij strijkt een lucifertje aan, belicht den krans met het vlammeke en zegt met diepen ernst: „Groote dingen zjjn nakend, waakt en bidt!" Dan mag de oudste der kinderen de eer ste kaars aansteken, soms met wat hulp. Een..kort gebed, we zingen „Komm, o konrni. Emmanuel", en de Advent is inge- .steld. Een diepen, de jaren door durenden, indruk heeft dit op de aanwezigen gemaakt. Elke week wordt er een kaarsje meer aangestoken; zoo mogelijk krijgt elk kind Zijn beurt. Van week tot week wordt het ongeduld der kleinen grooter, want in onze gewesten is niet Sint Nikolaas (of Sint Maarten), maar Kerstmis het groote kin- derf eest. JfX sommige families treft men ook den Advèntskalender aan; die .stelt een stalle ken voor met twee vensters in het dak en twee nevens de deur. Den eersten Zondag wordt een vensterken in het dak geopend, en zoo tot ze alle yier open staan. De Adventszondagen en de winkel- stand. Eert merkwaardigheid hier Js„,datdp. Ad ventszondagen in den winkelstand bjjzon- dëre namen hebben. De tweede Zondag worden er nog maar heel weinig aankoo- pgn gedaan: dies heet die de koperen Zon dag. Den derdén Zondag worden er heel wat geschenken aangekocht: dat is daarom de zilveren Zondag. Maar den laatsten der Ad ventszondagen rolt het goud in des winke liers laadje, en dkt is dus de gouden Zon dag! Maar helaasdit jaar heeft de winkelstand hier geen zilveren, laat staan een gouden Zondag gekend: de „wilde" Mark staat zoo laag (5.00 fr. bij 11.90 fr. officieelen koers) dat heel velen hun inkoo- pen in Duitschland, met name in Aken de- cten. Dit droevige verschijnsel doet zich voor hqt eerst voor: tot verleden jaar, zoo is ge bleken, deden de winkeliers omstreeks Kerstmis uitstekende zaken, want de ge woonte is hier dan nuttige en dure geschen ken te geven. Daarbij bestaat wat men noemt een omruiitijdperk: wie ontevreden was, kan het in den winkel, waar het ge kocht werd, ruilen. Eenige dagen voor Kerstmis is het- alsof heel het Hertogenwald leeg gehaald wordt. Karrevrachten denneboomen trekken door de straten en overal verrijzen in het open baar Kerstboomen, met lichtjes. Des avonds .schoolt 't vólk rond deze Kerstboomen sa men en zingt er stemmige adventsliederen en ook al Kerstliederen; „Tauet, Himmel, den Gerechten". „O, Heiland reisz die Himmel auf", „O komm, O komm, Emmanuel"....:. De terugkeer van Sinterklaas Des Zondags voor Kerstmis komt Sinter klaas de goedheilig man, alvorens weer ten hemel te varen, aan groot en kléin een laatste vaarwel zeggen. Op een door in 't wit gestoken paarden getrokken praalwa gen, doorkruist hij de stad, gevolgd door muziekkorpsen en een ontzaglijke menigte. Twee „Hans Muff", verkieed als bruine paters, zitten achter den Sint; onze klein tjes zijn daar minder bang voor, dan voor den zwarten Piet, wijl de paterkes er veel „patenter" uit zien. De wagen van Sinter- Waas is vol met lekkernijen, de specialitei ten van de streek, en in groote driekante zakken, de Tüten, reikt hij die uit. Alvorens te vertrekken, noodigt de Sint het volk uit, met hem een lied van blijde verwachting te zingen, en dan klinkt het uit volle borst; „Lasst uns froh und munter sein!"...... En dansend en springend gaat de menigte uiteen. Het eigenlijke Kerstfeest in onze contreien. Des daags voor Kerstmis, van 's middags vier uur af, zijn alle café's, restaurants en hotels gesloten, opdat elkeen de gelegen heid hebbe, te gaan biechten en verder den Heiligen Avond in engen familiekring door te brengen. Moeder de vrouw is afgetobd en blijde beide: ze heeft zooveel te koken en te bak ken gehad! Sinds weken spaarde ze yoor dit feest, om cadeautjes en versnaperingen bij een te brengen, zonder het huishoudbudget al te zeer te bezwaren Nu snakt ze naar de rust. De kinderen worden vroeg te bed gebracht, na een laat ste maal de vier Adventskaarsen te hebben aangestoken. Ze hebben daarbij gebeden, dat het Christkindje de krans zou verande ren in 'nen sehoonen Kerstboom met kribje Dan fluistert moeder ze nog heel stil wat in de ooren en geeft ze een kruisken Nu gaat het er op los in de woonkamer! De kerstboom komt voor de pinnen en wordt in. een uitverkoren hoekje opgesteld, bekroond met zilveren spits en behangen met tirlaritijntjes en zilverige sneeuw en lekkernijen... Dan komt de kribbe er onder, en daaronder de geheimzinnige pakjes met de geschenken, waaruit blijkt, dat vader aan moeder, en moeder aan vader gedacht heeft. En dan zitten zij getweeën, vol liefde en innigheid denkende aan dien zaligen heili gen nacht van weleer, toen ze zich onder den Kerstboom verloofden, zoo als dat hier nog een oud en in eere gehouden gebruik is Middernacht! De Advent is voorbij! Een voor een worden de roode kaarsen gedoofd aan den Adventskrans, een voor een worden de bonte kaarsen van den Kerstboom aan gestoken.Een stukje hemel is op aarde nedergedaald. Dan worden, heel vroeg, de kleuters gewekt en dan is het een gejubel en gezang! Ihr Kinderlein kommet, O kommet doch all, Zur krippe her kommet, nach Bethlehems [Stall! Want: vreugde en lijden worden in onze streek altijd door gezang tot uitdrukking gebracht. Middernachtmissen kent men hier niet, maar wel heel vroeg, om vier uur al, gaan wij ter Kerst-Mis, waarbij: door het volk aandoenlijke gelegenheidsliederen ge zongen worden. Men moet zelf zulke plechtigheden meê- gevierd hebben, om te beseffen, hoe innig het volk hier de groote kerkelijke feesten viert en voelt. Ook herdenken wij onze dooden dan: op de graven der kerkhoven worden kandelaars opgesteld, van dennengroen gemaakt, en dag en nacht branden daarin bijzondere kaarsen. Tot eind Januari blijven de Kerstboomen hier opgesteld; vereenigingen geven hun feesten in Januari, met den Kerstboom op de eereplaats en Kerstspelen worden opge voerd; men mag zeggen, dat bijna een kwart van het jaar hier „geleefd wordt onder het teeken van den Kerstboom. Is Kerstmis uitsluitend een familiefeest/ Nieuwjaar vieren wij in de café's en restau rants. Menschen, die .anders nooit .in een café komen, oud en jong, al wat tér been is, gaat „Silvester feiern" en Berliner bollen eten, die de waard zijnen goede klanten om niet opdient. Op 't slag van middernacht gaan de fanfarecorpsen of zangvereenigin- gen bij de leden van het bestuur of bij hun verloofden een serenade brengen, en hoe verder de nacht komt, hoe beter de stem ming wordt. Geen wonder trouwens, al" men weet, dat overal eèn groote borrel ge zet wordt! Maar alles verloopt vreugdig, vredig en gepast hier: straatlawaai kennen wij niet. Bij ons is het een echt Nieuwjaarkenzoeten. Kommer laten wij voor de volgende da gen Madeleine MichelVan Keer ROOMSCHE GEESTELIJKEN VOOR DE '0, - -„RECHTBANK;- i Voor een bedienaar van den godsdienst is het, ingevolge art. 449 vein het wetboek van strafrecht verbodén, eënige godsdienstige plechtigheid met betrekking tot het kerke lijk huwelijk te verrichten, alvorens aan dien bedienaar is gebleken, dat het huwe lijk ten overstaan van den ambtenaar van den burgerlijken stand is voltrokken. Wegens overtreding van dit artikel heeft op 25 October 1.1. voor den kantonrechter te Tilburg terecht gestaan een kapelaan te Tilburg, terwijl de pastoor van de parochie Wassenaarlaan te Tilburg terecht stond om dat hij aan' dezen kapelaan last en opdracht heeft verstrekt, tot het plegen van deze overtreding en deze door misbruik van ge zag heeft uitgelokt. De kantonrechter te Tilburg heeft den kapelaan van alle rechtsvervolging ontsla gen en den pastoor van het ten laste geleg de vrijgesproken. De ambtenaar van het openbaar ministe rie heeft echter tegen beide uitspraken hoo- ger beroep aangeteekend, zoodat deze zaak Donderdag voor de Bredasche rechtbank werd behandeld. De feiten, welke in de dag vaarding ten laste werden gelegd, zijn de volgende Op 25 Augustus 1937 is bedoelde kapelaan in zijn kwaliteit van bedienaar van den roomsch-katholieken godsdienst, te Tilburg gekomen in een perceel aan de Oerlesche straat no. 80, alwaar dit kerkelijk huwelijk zou worden voltrokken, met een man en een vrouw in tegenwoordigheid van een tweetal getuigen, terwijl de kapelaan wist, dat beide personen voornemens waren met elkander een kerkelijk huwelijk aan te gaan. In genoemde kwaliteit heeft de kapelaan aan beide personen een briefje ter hand ge steld, waarop vermeld stond, dat zij ver klaarden elkander als echtgenooten aan te nemen, zulks met de mededeeling, of be doeling dat zjj die verklaringen (n.l. ieder de zijne) in tegenwoordigheid van hem (ka pelaan) en genoemde getuigen hardop moesten voorlezen, hetgeen geschiedde. De kapelaan heeft toen deze briefjes, nadat zij door partijen waren geteekend, weder om teruggenomen en hierna aan partijen te kennen gegeven (door hen geluk te wen- schen) dat door de genoemde handelingen welke door hem, kapelaan als bedienaar van den godsdienst en in zijn tegenwoordig heid en onder zjjn leiding, door partijen en getuigen waren verricht, het kerkelijk hu welijk tusschen partijen was tot stand ge komen, welke handelingen onder de ge noemde omstandigheden vormden een gods dienstige plechtigheid in den zin van art. 449 van het w. van s. Er webden ter terechtzitting drie getuigen gehoord n.l. de echtgenoot en de twee ge tuigen, die allen het gestelde in de dag vaarding bevestigden. De officier van justitie heeft in zijn re quisitoir er op gewezen, dat door de ver klaring van de getuigen de ten laste geleg de feiten zjjn bewezen. Door de aanwezigheid van den kapelaan en de verklaringen van de partijen in te genwoordigheid van de getuigen heeft z.i. een kerkelijke plechtigheid met betrekking tot het kerkelijk huwelijk plaats gehad en TEKORT AAN WERKKRACHTEN. Een ernstig vraagstuk waarvoor Duitsch land op het oogenblik staat, zoo schrijft dt Berlijnsche correspondent van het „Jour nal", is dat van het onvoldoende aantal ar beidskrachten, hetwelk zich zoowel in den landbouw als in de industrie doet gevoelen Duitschland wil, om hierin tegemoet te ko men, eenige tienduizenden in het buiten land werkende Duitschers terughalen. Te vens zouden 150.000 handarbeiders, die tol dusver een zelfstandig bestaan leiden, doch wier zaken slecht floreeren, in het leger van werkkrachten worden opgenomen Voorts is er sprake van de officieele invoe ring van den tien-urigen arbeidsdag. Duitschland. Goebbels heeft darmgriep. Het D.N.B. meldt: Rijksminister dr. Goeb bels is lijdende aan een acute ingewands- griep. Dientengevolge is hij eenige dagen bedlegerig. BEKEERDE COMMUNISTEN. Havas meldt uit Neurenberg: Op verzoek van gouwleider Julius Streicher zijn 18 vroegere communisten uit het concentratie kamp Dachau vrijgelaten. In hotel „Deut- scher Hof" heeft Streicher, tijdens een fees telijke ontvangst, elk der bevrijden een exemplaar overhandigd van het boek van Karl Albrecht: „Het socialisme verraden, tien jaren als ambtenaar in Sovjet-Rus land". Daarna drukte Streicher elk der be vrijden hand. VIJFTIG MENSCHEN TENGEVOLGE VAN DE KOUDE OMGEKOMEN. Ook te Londen was gisteren het verkeer volkomen in de war. Sneeuw en ijs veroor zaakten opstoppingen op het net van de ondergrondsche en 500 man waren voort durend in touw om de rails van sneeuw te tcvrijden. Vele treinen kwamen met uren vertraging aan, terwijl op verschillende punten in de hoofdstad de trams tengevolge van kortsluiting, veroorzaakt door de sneeuw, niet meer verder konden. De bus sen en trolleybussen hadden nog het min ste van de verkeersbelemmeringen te lijden. Gisteren zijn negen menschen om het le ven gekomen, zoodat het totale aantal slachtoffers van de koude is gestegen tot over de vijftig. Laat in den avond was de temperatuur tot even boven het vriespunt gestegen. Havas meldt uit Bpedapest: De Hongaarsche regeering heeft in een, bijeenkomst der regeeringspartij een wets ontwerp tot verscherping der Jodenwetten, gebaseerd op het rasbeginsel, voorgelegd. Volgens dit ontwerp wordt als niet-Jood beschouwd ieder, die voor ten hoogste een kwart Joodsch bloed in de aderen heeft Van de toepassing der, Jodenwetten worden uitgezonderd de Joden, die in den wereld oorlog gedecoreerd zjjn of voor ten minstg 50 procent invalide zijn. De minister van binnenlandsche zakqn^kan hun, die de Hon gaarsche natianaliteitiöa.4-914, hebben ver kregen, die nationaliteit ontnemen, tenz" ie betreffende personen door „bestaansom- startdigheden" gedwongen zijn in Hongarije té leven. Er zal een (afzonderlijk kiesrecht komen voor de verkiezing van Joodsche af gevaardigden, die hoogstens 6 procent van 'iet aantal afgevaardigden mogen uitma ken. Joden kunnen geen betrekking in de ^dmniistratie van openbare ondernemingen krijgen, geen medewerking aan belangrijke iagbiaden verleenen, geen directeur van ichouwburg of bioscoop zijn, geen staats monopolie beheeren. In de intellectueele be nepen kunnen Joden slechts 6 pet. der be trekkingen bezetten. In de particuliere on- iernemingen is de numerus clausus gesteld, ip 12 procent plus drie procent voor de Jo- !en, die in den oorlog gedecoreerd zijn. Jo len kunnen geen arbeiders- of patroonsor ganisaties besturen. De wet zal volgens het mtwerp in vijf jaar tén uitvoer gelegd moe- 'en zijn. Verzet. De regeeringspartij heeft, naar Havas 'erder meldt, het ontwerp tot verscherping Ier Jodenwetten niet zonder aarzeling goedgekeurd. De president der partij wei gerde de bijeenkomst te leiden, terwijl de minister van eeredienst, Teleki, zich bij de itemming onthield. Men gelooft, dat het ontwerp vooral in den Senaat en bij zekere leidende kringen van het publiek op sterken tegenstand zal stuiten. De Hongaarsche geestelijkheid heeft zich reeds tegen het rasbeginsel uitgespro ken. Men zegt, dat tenuitvoerlegging van het ontwerp in Hongarije, waar de Joden °en veel grootere plaats innemen dan in het vroegere Duitschland het geval was, tot onberekenbare gevolgen zou kunnen leiden. verdachten zijn daarom strafbaar. De officier requireerde vervolgens tot vernietiging van het vonnis van den kan tonrechter en veroordeeling, van den pastoor en den kapelaan, ieder tot 10 boe te, subs, tien dagen hechtenis. In een uitvoerig pleidooi heeft vervolgens mr. H. J. Passtors uit Eindhoven aange toond, dat hier van eenige plechtigheid geen sprake is geweest. Alleen de tegenwoordigheid van den ka pelaan tijdens de verjklaringen der partijen kan niet als een plechtigheid worden aan gemerkt en verder is er niets gebeurd. Het roomsch-katholieke huwelijk wordt geslo ten uitsluitend door de partijen zelf, de ka pelaan heeft slechts een passieve rol ge speeld. Voor wat den kapelaan betreft, vraagt pl. dus bevestiging van het vrijspre kend vonnis van den kantonrechter. Ook de pastoor is volgens pl. niet straf baar, wijl het onjuist is, dat hiér sprake is van misbruik maken van gezag. De pastoor heeft niet het recht een kapelaan te dwin gen of op te dragen een handeling te ver richten, die in strijd is met de wet. De kapelaan blijft daarin volkomen vrij. Pleiter meende dan ook, dat ook in dit opzicht het vonnis van den kantonrechter zal moeten worden bevestigd. Uitspraak over veertien dagen. KRING WALCHEREN DER Z.L.M. Gisterenmiddag had in een der zalen van „De Eendracht" te Middelburg een alge- meene vergadering plaats van den Kring Walcheren der Z.L.M. Bij plotselinge ontstentenis van den voor zitter, mr. M. C. van der Minne, leidde de vice-voorzitter, de heer C. Franse, de ver-1 gadering, die, gezien weers- en wegsgesteld- heid, flink was bezocht. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van den secretaris der Z.L.M., den heer J. D. Dorst, die ter vergadering aan wezig was, in verband met de wenschelijk- heid, dat het dag. bestuur weet hoe er ge dacht wordt over de sluiting van een deel der provincie of de geheele provincie voor den invoer van vee uit door mond- en klauwzeer geplaagde deelen van het land of het buitenland. Er wordt in dit schrijven op gewezen dat zulk een maatregel mis schien verdere uitbreiding van de ziekte kan voorkomen, en veelal wordt er om ge vraagd als het te laat is en is het makke lijker zulk een maatregel op papier te stel len, dan hem uit te voeren in de praktijk. De voorzitter wees er op, dat het moei lijk is het binnenbrengen van het vee voor 100 tegen te houden. Het bleek uit mededeelingen over de be handeling van de kwestie in verschillende dorpsvereenigingen, dat men over het al gemeen niet voor afsluiting van de provin cie of een deel daarvan is. Van de R.L.W.S. was eert verslag inge komen, waaruit o.a. blijkt, dat van de 54 leerlingen er drie in den kring wonen. Nog was ingekomen het rapport der Slachtveeverzekering en bleek daaruit, dait de afdeeling rundvee een goed slot ople verde van 1465 en de afdeeling varkens een van 184. Het verslag gaf aanleiding tot eenige dis cussie, waarbij naar voren kwam, dat het bestuur der Verzekering zeer tevreden is over de samenwerking met den heer Kol- laart, die volgens anderen wel wat veel macht heeft. Er werd nog eens met klem op gewezen, dat het alleen gaat om slacht vee. Een der aanwezigen bracht de kwestie van de suikerbieten ter sprake en wel in het bijzonder over het zaad en de moei lijkheid om te weten welk zaad men moet kiezen, temeer omdat men beperkt is in de keuze tusschen enkele soorten, die Sui ker centrale of Dinteloord aanbevelen. De heer Dorst vond hierbij gelegenheid er pp te wijzen, dat de landbouwconsulent altijd de resultaten van de verschillende tarwe- soorten ter kennis brengt van de landbou wers, de gegevens worden inzake suiker bieten verzameld door het Instituut voor Suikerbietenteelt te Bergen op Zööm. Het zou gewenscht zijn, dat dit instituut ook de uitkomsten der verschillende soorten zou publiceeren, dan wist de boer wat hij doen moet. Men zou de resultaten der verschil: lende zaden over 5 jaar kunnen nemen. De. soorten zijn voor de Centrale en Dinteloord precies dezelfde, omdat deze zich beide rich ten naar het genoemde Instituut. Spr. waar schuwt tegen het te vlug gebruiken van nieuwe soorten, maar ook tegen het niet al te veel de kat uit den boom kijken. De voorzitter zou gaarne meer. garantie hebben voor Walcheren, waarop,, de, héér; Dorst zegt, dat Walcheren er het méést heeft bij gekregen. De voorzitter kan nog eens een poging doen en dan wenscht spr. hem veel succes toe. Op verdere opmerkin gen zeide spr., dat er nog niets bekend is over verhooging van de teeltheffing van aardappels. Het dag. bestuur voelt er niets voor. Ter sprake kwam ook het werken der contactcommissie en de loonskwestie, waar bij er met klem op gewezen werd, dat dit niet een zaak van de Z.L.M. is, maar dat men moet trachten te komen tot een werk geversvereniging op Walcheren, opdat in rile plaatsen een gelijke maatstaf zal wor den gevolgd. Naar aanleiding van opmerkingen ter zake van den kringsecretaris, den heer Kleinepier, zeide de heer Dorst, dat het ge vaarlijk is alle producten geheel vrij te geven. Dan gaat het als bij de bloembollen en komt men weer op dien wensch naar vrijheid terug. Als het plan-Westhoff zou worden uitgevoerd, zal er een groote uit breiding der productie in Nederland komen. De Z.L.M. heeft er dan ook reeds op aan gedrongen deze zaak zeer goed onder de oogen te zien. Reeds als de Noord Oostpolder zal zijn drooggelegd, moet er een extragarantie ko men, met als gevolg minder invoer van sui ker uit Indië en beperkingen van invoer van granen enz. Met het overgeven van de uitvoering der crisismaatregelen aan de organisaties, schie ten de boeren niets op, als ten minste niet tevens maatregelen genomen worden dat de inkomsten der landbouwers gelijk komen met die van andere bevolkingsgroepen. Spr. zeide als zijn persoonlijke meening, dat men mettertijd zal moeten komen tot ruilverkaveling en dat zeker niet het minst op Walcheren en de oudere deelen van Schouwen en Zuid Beveland. Er zal ech ter zeker nog veel moeten gebeuren eer men daartoe komt. Men zal moeten beginnen bijv. met een kleineren polder in Zuid-Beveland, maar volgens spr. zal Walcheren in Zeeland wel het laatst komen. De heer Kleinepier maakte van de gele genheid gebruik dank te brengen aan de af- deelingssecretarissen voor hun groote me dewerking bij de oprichting van de verschil lende cursussen, die allen een flink aantal leerlingen hebben. Het is vooral door te genwerking van andere zijde dikwijls moei lijk. De voorzitter heeft aan het slot der ver gadering er op gewezen, dat de pachtwet hier en daar in de gelederen der verpach ters eenige sensatie heeft gewekt. Ze brengt met haar vele dringende bepalingen een aanmerkelijke wijziging in de verhouding tusschen pachter en verpachter. Nu de wet op 1 Nov. jl. in werking is getreden en reeds zeer veel pachtcontracten de revue hebben gepasseerd, blijkt steeds meer, dat deze wet uiterst moeilijk is in hare uit voering en meer dan eenige andere wet aan het inzicht der uitvoerders overlaat. In de provincie Zeeland is geen pachtbureau op gericht, doch het Boekhoiidbureau der Z.L. M. heeft zich beschikbaar gesteld tot het geven van inlichtingen. Ook de leden van de Paehtkamer zijn daartoe gaarne bereid voor zoover het eenvoudige kwesues oe- treft, zooals overgangstermijnen, zegel recht, datum van" inleveren enz. Wannéér het echter principieele zaken betreft, waar op slechts na "een nauwkeurig onderzoek aan de hand van de verschillende bepalin gen der nieuwe pachtwet' een antwoord kan wórden gegeven, dan raadt spr. aan de Pachtkémer met rust te "laten; Zjj vraagt alleen haar bjj dit vaak zeer diepingrijpen de werk', het vertroüwèn te sChénken. Zij is zich ten volle bewust van de groote Ver antwoordelijkheid, die in deze thans op haar rust en de kundige, nauwkeurige én rustige wijze, waarop de voorzitter van de paehtkamer, mr. Moolenburgh, ieder ge val onderzoekt en behandeld is voor allen een waarborg dat de leiding in goede han den is. Spr. wil na een jaar in de afdeelings- vergaderingen gaarne een uiteenzetting ge ven van de verschillende meilijkheden, die zich telkens bü de uitvoering hebben voor gedaan. Gister zjjn aangesteld tot dienstpl. sergeant-tit. adm. de dienstpl. korporaals van het 14e regiment infanterie, leerlingen van de school voor dienstplichtige onder officieren-administrateur te Middelburg: C. Boogaard, P. R. A. Geschiere/ C. Jonge: pier, P. A. Neve en G. J. Provoost; de dienstplichtige korporaals. M. van der Plaat A. Wink, M. Winkelhof en J. Bonsel, van het 3e regiment infanterie, aangesteld tot dienstplichtige sergeant titulair. Bjj beschikking van den minister van dèfensie zijn de volgende plaatsingen gelast: met 29 December a.s.: de officier van ad ministratie le kl. J'. G. Beugélink a.b. Hr. Ms. wachtschip te Willemsoórd, met 31 December 1938: de officier Van administratie le kl. J-. Nottrot tef beschik king gesteld, met 1 Januari 1939: de hoofdbfficier van administratie le kl. P. H. Sluijtereervol ontheven van de betrekking van hoofdin tendant der zeemacht, de hoofdofficier van administratie der 2ë kl. H. P. Verschuur belast met de betrekking van hoofdinten dant der zeemacht, met.2 Januari a.s.: de officier van ad ministratie 2e kl. F. O. Van Krëgten a.b. Hr. Ms. wachtsch'p te Vlissingén, met 12 Januari: de officier van admini stratie 2e. kl. G. Bakker q.b. Hr. Ms. „Van Speijk", mét .1 Febr.: de officier van ad ministratie 2e klasse ,C. A. de Poorter ter beschikking gesteld. ZONDGAG 25 DECEMBER. ZONDAG 25 DECEMBER. 7,30 NCRV. 9,30 KRO. 5,00 NCRV. 7,45 —11,00 KRO. •- 7,30 Kef stzangdienst. 8,30 Morgenwij ding. 9,30 Gram. 9,45 Pontificale Hoogmis. 12,00 Gram. 12,15 KRO-ork- 1,00 Boekbe- spr. 1,20 Gram. 2,00—2,40 KRO-Nachte- gaaltjes en gram. 2,45 Rotterdanisch Phil- '•■arm. ork. en koor mm.v. solisten: 4.15 Ziekenlof. 5:00 Orgelspel. 5.40 Gram. 5.50 Ned. Herv. Kerkdienst. 8,00 Ber. ANP. 8.15 KRO-kamerork.; en soliste. 9.05 Zang met pianobegeleiding; 9.15 Radiotooneel. «9J45~Uit Vaticaanstad;-Gewijd ^cqnc-rrJnpn.) 10,30 Ber. ANP. 10,-40—11,00 Epiloog. HILVERSUM H 301,5 M. 8,55 VARA. 10,00 VPRO. 12,00 AVRO. 5,00 VPRO. 5,30 VARA. 6,30 VPRO. 8,00 —12,00 AVRO. 8.55 Gram. 9.01 Sportnieuws. 9;05 Tuin- bouwpraatje. 9.30 Gram. 9.45 Causerie. 9.59 Soortnieuws. 10.00 Kerstboodschap (Es peranto). 10.10Viool - én orgel. 10,30 Vrijz. Hé'rv. Kerkdienst. 12J00 Causerie. 12,20 Arnhem's Gem. koor en solisten. 1,-10 Ca- rilloncohc, 1,30 Causerie. 1,50 Gram. 2,00 Boekbespr. 2,30 Omroepork en solist. 3,30 Radiotooneel. 4,30 Gram. 5,00 Gesprekken met luisteraars. 5,30 Voor de kinderen. 5,00 Bach-cantate (opn.) 6,30 Stephen Tansen's vocaal Dames-ensemble. 7,00 Kerstüitz. voor de kinderen. 8.00 Ber. ANP, Radiojournaal. 8,20 Solistenconc. 9.00 Luisterwedstrijd. 9,20 Omroepork. en solist. 10.00 Toespraak. 10.05 Gram. 10.20 Renova-kwintet. 11,00 Ber. ANP. Hierna tot 12,00 Gram. DROITWICH 1500 M. 12,40 Forum The- nter-ork. 1,20 Piano. 1,50 Michaeloffl's ork. 2.20 Voor tuinliefhebbers. 2.40 Empire- ork. 3,40 Schotsche C.W.S.-ork. 4,20. Wil son's kwintet. 4.50 Muz. causerie. 5.20 De clamatie. 5.40 Iersehe dajisen. 6.00 Mon tague Brearley's ork. 6,40 Pianocluetten. 7,00 Radiotooneel. met muziek. 8,00 Koor en ork. en solisten. 8,15 Kerst-Dienst. 9,10 Liefdadigheidsopr. 9,20 Ber. 9,30 Radio film. 10,30 Hartley's sextet en solist. „11,05 Epiloog. - RADIO PARIS 1648 M. 9,05 en 9,30 Gram. 10,00 Cantrelle-ork. 10,25 en, 11,20 Gram. 12.30 Orgelcqnc. l.pO Gram. 1.20 Zang. 1,35 Jane Evrard's dames9rk.2,35 Gram. 3,20 Kwartetconc, 3,50 Zang. 5.20 Gram. 5.35 Bayan Singers. 6.05 Gram, 7.25 Pascal-ork. 8,35 Zang. 8,50 Symphonie-ork. solisten en Noyon-koor. 10,50 Gram. 11,20 12,50 J. Bouillon's dansork. KEULEN 456 M. 5,20 Kerstmuz. 6,20 Havenconc. 7,35 Collegium Musicum Uni versiteit en solisten. 9,35 Gram. 10,50 Ot- tersbach-trio. 11,20 Ork. 1,20 Pop. conc. 3,20 Gram. 5,50 Kamermuziek. 6,20 Conc. 7,30 Leo Eysoldt's ork., Will Glahe's mu- sette-ork. en solisten. 9.30 Gram. 9.50' Ork. en koor en solist. 10,20' Dansmuz. (gr. pl.) 11,202,20 Nachteone. -i BRUSSEL 323 EN 484 M. 322 m: 9,00 en 9,20 Gram. 10,20 H. Mis. 11,20 Musetté-ensemble en zang. 12,20 Gram. 12,50 en 1,30 Ork. 1,50—2,20 en 2,35 Gram. 3,20 Salonork. 3,50 Gitaar: 4,05 Piano. 4,35 Radiotooneel. 5,50 Gram. 7,23 Salonork. 8,20 Vrooljjk Kerstprogr. 10,30 12,20 Gram. e. i >j, 484 m: 9.00 Gram. 10:20 Pontificale Mis. 11.50 Ed. Loiseau-ork., carillon en Cemba lo. 12,20 Gram, 12,50 en 1,30 M. Alexys- ork. 1,50, 2.20—2,35; 2.50 en 3,10 Gram. 3.35 Radiotooneel. 4.35 Ver. voor Kamer muziek. 5,30 Piano. 6,20 Uit Vaticaanstad: Gew. conc. 7,05 en 7,35 Gram. 8,20 en 9,40 Nat. Ork. van Belgë en solisten; 10,30 Gram. 11.2012,20 Dansork. en Belgisch vocaal trio. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M 7,20 Ork. en solisten. (8,108,30 Declamatie). 9,20 Ber. 9,40 Ver,, voor Oude Muziek. 10,05 Ber. 10,20- -12,15 Barnabas von Geczy's ork.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 7