SPORT. BUITENLAND. PUROLf Hill I WALCHEREN. raad VAN biggekerke. ZUIDBEVELAND. KERK EN SCHOOL. RECHTSZAKEN. Ruwe schrale huid BALKAN, BIOSCOPEN. middelburg. city. POOLSCH-TSJECHOSLQVAAKSCHE WRIJVING. DUTTSCHLAND HITLER EN HET KERSTFEEST. HONGARIJE. OOSTZEE-LANDEN. ZUID-AMERIKA VER. STATEN. 1 i I HI I li i ,1,1?! drommen liefhebbers van de schaatsen- ^ort geprofiteerd. Een lantaarn, die opgehangen was bij een put in den Westwal tér voorko ming van gevaar voor het verkeer, is ontvreemd. Een dubbele wandaad dus. De politie stelt een onderzoek in. Kerst-gift. Door een ingezetene is aan het „Soep huis", een bedrag geschonken voor een extra-kerstgave aan de werkloozen. Een paar jeugdige knapen vergrepen zich aan stukjes chocola in het Lido-ma- gazjjn. Voor ditmaal kwamen ze er, nadat de politie hen opgespoord had, met een ernstige vermaning af. ARNEMUIDEN. Dankbaar aanvaarde de diaconie der Geref. Kerk alhier de 170 stuks gemaakte kleedingstukken van de Geref. Meisjesvereen. „Wees een Zegen" welke uitgereikt zullen worden aan. de daarvoor in aanmerking komende behoef tige gezinnen der Geref. Kerk. Namens de diaconie, sprak de heer A. Klaass.e woqrden van dank tot de meisjesvereen. voor al het- gene, dat zij gedaan hadden. BIGGEKERKE. donderdagavond verga derde de pl. afdeeling van de Z.L.M., onder voorzitterschap van den heer L. Simonse. De begrooting 1939 werd vastgesteld op een evenwel aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer Lam- pert maatregelen om den waterafvoer van de Stationsstraat te verbeteren. De voorz. antwoordde, dat dit reeds meermalen is geprobeerd, doch op onvol doende medewerking van achterliggende eigenaren stuitte. Thans heeft de Polder Walcheren aan verschillende personen op dracht gegeven tot het delven van slooten en hieruit zal ook mettertijd moeten voort vloeien, dat de kortst bijgelegen sloot zal moeten worden uitgedolven. De heer P. J a n s e vroeg naar werkver schaffingsplannen, waarop de voorz. ant woordde, dat overleg gaande is voor 't ega- liseeren van enkele perceelen, terwijl ook OOSTKAPELLE. Vrijdagavond werd op de ijsbaan „De Halve Maan" een wedstrijd gehouden in schoonrijden voor paren. Hier voor was zeer veel animo. Het was voor de jury geen gemakkelijke taak om de prijzen toe te kennen. De len prijs verwierven W. Mesu en mej. S. van Maldegem met 36% punten; 2en prijs J. B. Goeman en mej. F. S. Stout- jesdijk met 36 p.; 3e prijs J. Geldof en mevr. Goeman met 31 p. Verder M. de Weerö en mej. F. C. van Liere 29% p., C. den Hollander en mej. M. Koene 28 p.; P. de Voogt en mej. A. Jobse 26 p.; J. den Hollander en mej. W. den Hollander 25 p.; J. Lous en mej. A. Geldof 21 p. Tijdens dezen wedstrijd werd als 200ste de verlegging van het rijwielpad bij Groot-lid ingeschreven Zuster P. van Rotten, wel- Valkenisse in werkverschaffing zal worden uitgevoerd. DOMBURG. Vrijdagmiddag waren in een lokaal van de gemeenteschool alhier alle kinderen vereenigd om afscheid te nemen van hun onderwijzer, den heer M. A. Ro- mijn, die met 1 Januari 1939 eervol ontslag heeft gekregen uit zijn betrekking. Ook wa ren aanwezig het dagelijksch bestuur, de gemeentesecretaris, de öudercommissie, het personeel en eeriige genoodigden.' J De burgemeester sprak woorden van waardeering voor den veeljarigen arbeid van den heer R. en overhandigde hem na mens het gemeentebestuur een fraaie plant. - De voorz. der oudercommissie, de heeir C. eindcijfer van 170. De heer A. de Voogd Geldöï, zeide te betreuren, dat de tijdsom standigheden deze scheiding tot gevolg had den en dankte den heer R. voor alles, wat hij het volkskind heeft meegegeven in zijn leven. Hij verraste hem namens de commis sie met een jkerstkrahs. De heer P. J. ÈlouÜ wenschte te verklaren, 'dat deze onderwij zer zich door zijn zangonderwijs bovenal verdienstelijk heeft gemaakt voor de plaat selijke zang- en muziekgezelschappen. Hier na gaf de heer J. de Jonge een overzicht van den tijd, waarin hij. met den heer R. heeft samengewerkt. Ten slotte bracht een leerlinge, Rina de Pagter,, in een zelfgemaakt toespraakje dën dank van al de kinderen over. Haar woor den werden kloek onderstreept met een drietal geschenken van hen en het perso- werd als bestuurslid herkozen. De heer Bou- man uit" Goes'gaf een toelichtihg op ver een llende landbouwcrïsismaatrególen. Efi werd een film vertoond van de landbouw- dagen te Goes; Door den heer Philipse, directeur van de Coöp* „Eiland Walcheren", werd afscheid genomen, waarop de voorzitter hem dankte voor den arbeid in het belang van den land bouw verricht. BIGGEKERKE. Vrijdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burgemees ter Simonse, voltallig. Ingekomen was een verzoek van de pi. afdeeling van den C.B.T.B. om de kosten van gebruik, vuur en licht en schoonhou den van een schoollokaal ten behoeve van een landbouwcursus voor rekening der ge meente te nemen. B. en W. stelden voor niet het gevraagde bedrag van 60 voor den wintercursus 1938'39 te geven, doch de werkelijke kosten, geraamd op 30, te betalen. B. en W. meenden, dat het onge- wenscht is, dat de gemeente „zaalhuur" be taalt voor een lokaal, dat zij zelf grooten- deels in stand moet houden. De heer Lam- pert berekende de werkelijke kosten op een hooger bedrag en stelde voor 45 te geven, doch het voorstel van B. en W. werd aan genomen, met aanteekening, dat Lampert tegen was. - Vermindering van schoolgeld werd toe gestaan aan C. Zachariasse Lz. in verband met een verminderden aanslag. Besloten werd tot aankoop van een strookje grond van de N.V. Stoomtram Walcheren in de Stationsstraat. Naar aanleiding van een verzoek van de arbeidersorganisaties om kolentoeslag ite verleenen aan de kastrekkers, een Kerst- gave aan alle werkloozen en kasbijslag aan sommige kastrekkers, werd door B. en W. voorgesteld, met ingang van 1 Januari 1939 den gevraagden kolentoeslag en de kjjsbijslag te verleenen, daar de dienst 1938 dergelijke uitgaven niet meer toelaat. De heer P. J a n s e achtte het verzoek billijk en een aanmoediging tot organisatie en betreurde het voorstel van B. en W. Ook de heer De Voogd voelde voor inwilli ging van het verzoek. Het voorstel werd ke van het bestuur een aandenken ontving. Het was een gezellige avond, waarop alle aanwezigen met genoegen zullen terugzien. De Hervormde Meisjesvereeniging ver vaardigde 126 stuks kleeren. Aan verschil lende gezinnen alhier werden 104 stuks uit gereikt, terwijl aan de stichting „Kinder- zorg" te Middelburg 22 stuks zjjn toegezon den. Donderdagavond hield het „Onderling Veefonds" haar jaarvergadering in het café „De Vriendschap", onder voorzitterschap van den heer D. Goppoolse. Uit het jaarver slag van den secretaris bleek, dat het leden tal 48 bedraagt. De penningmeester sloot zijn boekjaar af met een batig saldo van 22. Voor afgekeurde en doode dieren werd uitbetaald 1951. Als bestuursleden werden herkozen de heeren D. Coppoolse en J. de Visser Jz. en gekozen in de plaats van den heer J. Janse, 'die niet herkiesbaar was, de heer K. Pöppé JóhZ. De minimum gewichts- grens van het jongvee werd verlaagd van 40 tot 30 kg. WESTKAPELLE. De netto opbrengst van den alhiër verleden week gehouden bazaar ten bate van de inwendige ver betering van de Ned. Herv. Kerk bedraagt ongeveer 7S5. BRESKENS. In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders der 'N.V.'i neel' een Bos-atlas eert fraaie doelmatige lelBaut""e van aanaeeinouaers aer n.v., Vischmeelfa.br iek en Garnalendrogeri) aktentasch en een Engelsch woordenboek. De heer Romijn antwoordde en bedankte en bood den leerlingen een versnapering aan. DOMBURG. De Domburgsche IJsclub hield Vrijdagavond haar alg. ledenvergade ring, onder voorzitterschap van den heer Corn. Maas Lz. Uit het financieel verslag bleek, dat na een uitgaaf van 58 een kas saldo aanwezig was van 70. Tot lid van de controlecommissie werd aangewezen in de vacature-P. de Pagter Jzn. (niet herkies baar) de heer Joz. van der Hage Jr. Als bestuursleden werden herkozen de heeren L. Maas Lz. en M. Passenier en inplaats van den heer Jac. Mags Jacz., die niet herkies baar was, de heer H. Slabber. Besloten werd elk jaar contributie te heffen, Ook indien er geen ijs is. Het bestuur werd gemachtigd een verbandkist aan te schaffen, terwijl elk jaar een nieuw bewijs van lidmaatschap zal worden verstrekt in den vorm van een kaart. Besloten werd voorts om een wed strijd te organiseeren in het schoonrijden, indien mogelijk, terwijl het bestuur even eens zal trachten om een afstandwedstrijd DomburgMiddelburg te houden langs den watergang. Beginpunt Roosjesweg, eind punt De Griffioen te Middelburg. NIEUW- EN SINT-JOOSLAND. De meis- jesvereenigingen Dorcas" en „Wees een Zegen" hebben aan 59 gezinnen 160 stuks kleedingstukken uitgereikt. „Zeelandia'' werd benoemd tot algenjeen- directeur, de heer P.. Baas, die gerechtigd werd- alle transacties aan te gaan wélke in het belang mochten blijken te zijn. Candidaat W. de Graaff, hulpprediker te Zutphen, heeft het beroep naar de Qeref. Kerk te Gapinge aangenomen. Herkozen als kerkvoogd te E 11 e- w o u d s d ij k, de heer A. de GruiJter; al3 notabelen de heeren C. V. d. Schraaf en J. Nortier. Herkozen 'als ouderling de heer A. de Gruijter, als diaken de heer C. J. P. v. Liere. Geslaagd te Arnhem voor het Esperan to-diploma B (ondérwijsdiploma) de heer G. J. van Oorschot te Koudekerk e. Geref. Kerk. C. H. Lindëboömf,' cand. te Utrecht heeft bedankt voor het beroep naar Grijpskerk'-. In hooger beroep. A. A. F., 27 jaar, visschèr te Breskens, heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg van 16 December 1938, waarbij hij wegens verduistering is veroordeeld tot ééne maand gevangenisstraf. De Spaansche burgeroorlog. NIEUW OFFENSIEF DER RECHTSCHE TROEPEN. Reeds lang werd een nieuw offensief van de troepen van Franco verwacht. Daar de plannen echter uitlekten en door spionnage, bij de linkschen bekend werden, bleef dit of fensief uit. Gisteren evenwel zijn de Franco troepen tot den aanval overgegaan. De aan vallen welke door artillerie en luchtmacht waren voorbereid werden in hoofdzaak on dernomen aan het Catalaansche front in de sectoren Tremp, Seros en aan de rivier de Sègre. De berichten uit de beide kampen over de resultaten van de eerste gevechten van dit offensief zijn weer tegenstrijdig. Fran co meldt, dat het linksche front in Catalo- nië op vier plaatsen is doorbroken. Eenige duizenden manschappen werden krijgsge vangen gemaakt, terwijl veel oorlogsmate riaal in rechtsche handen zou zijn gevallen. Tien kilometer zou zelfs zijn opgerukt. Van linksche zijde wordt bericht, dat alle aanvallen met zware verliezen voor den vij and zijn afgeslagen. In den sector tusschen Lerida en Ballaguer zijn twee vijandelijke eenheden die de Sègre trachtten over te ste ken, gedecimeerd: de resten trokk'èfr Th wanorde terug. Er wordt nog verwoed ge vochten, a Op alle punten, waar de rechtsche troe pen aanvankelijk- succes hadden, warden zë later teruggedreven. De regeeringst'jr'oepen hebben onder meer manschappen van eén Italiaansche divisie gevangen genomen. van handen en gelaat,, schrale lippen, gesprongeiV handen genezen snel met Doos 30-60 ct. Bij Apoth. en Drogisten MIJNHARPT MM (Ingez. Med.) VERKORTING VAN DEN STUDIETIJD. Het D.N.B. meldt: Minister-president, Hermann Goering heeft, als gevolmachtig de voor het vierjarenplan op voorstel VEpj den minister van economische zakqn. den studietijd aan de technische, hoogescholén en mijnbouwkundige hoogescholen tot; drie jaar verkort en de stud'etjjd aan de tech- nischevakscholentot twee jaar De reden is het steeds meer,merkbare gebrek aan technici en ingenieurs. Verder is de mogelijkheid geschapen voor kosteloos studeeren tot een totaal aantal studenten van 30 pet. van de be schikbare plaatsen. Zware sneeuwval in Roemenië, Het telefonische verkeer met Roemenië is Volkomen afgesneden. Een zware sneeuw val heeft alle lijnen, zoowel internationale, nationale als provinciale, geblokkeerd. De sneeuw ligt in de straten der .hoofdstad hoog opgehoopt en de Donau is bevroren, waardoor de scheepvaart stil ligt. i Towaritsj kameraad De groote aantrekkelijkheid van deze film van Amerikaansche makelij, spelend in Parijs en het leven van een tweetal wit-Russische emigranten beschrijvende, zit ditmaal niet In een uitermate boeiend verhaal. In het kort komt het hierop neer dat, groothertogin Tatiana en prins Oroetjefi in het groote toevluchtsoord" van emigran ten aller landen een bohémien-leven lei den op een hotelkamer waarvan de huur niet betaald wordt. De dagelijksche maal tijden worden door Hare Hoogheid bij de winkeliers in de omgeving of gepoft of ge gapt. Daarbij heeft de prins een bankre kening van maar liefst 40 biljoen franken, welke hij echter in tact laat voor den toekomstigen nieuwen csaar aller Rus sen. Tenslotte kunnen zij hét niet meer houden en verhuren zij zich als kamer meisje en butler bij een idiote bankiersfa milie, incognito natuurlijk. De gansche familie heeft dra zooveel met hen op', dat zt) een manie krijgt voor al wat eenigs- zins Russisch riekt. De catastrophe komt eindelijk als aan een diner de ware iden titeit van de vorstelijke bedienden ontdekt wordt. Op dit stramien had men een film van elke mogelijke kwaliteit kunnen (bordu ren. Het is de Verdienste van den knap pen regiseur Anatole Litvak dat het een film ;geworden is, die met de beste ver geleken kan worden, volgens onzen smaak ver boven het gros uitgaat. Litvak heeft er den slag van de aandacht gespannen te houden. Onophoudelijk ontdekt men nieuwe vondsten. Hij zoekt het voorname lijk in het scheppen van schrille tegen stellingen, zooals die van den prins, die peukjes sigaret uit een kachel vischt en tegelijk de eenige man in Parijs is, die een cheque van 40 billioen franken geho noreerd krijgt. Bijna voortdurend zijn de beide hoofd personen aan het woord. Zij worden ver tolkt door Claudette Colbert en Charles Boyer op een onnavolgbare wijs. Een film waarop zelfs de grootste criticaster wei nig af te dingen kan hebben. De schrik van wijk zeven. Pat O'Brien is ditmaal in de huid van een politieman gekropen, maar dan in die van een zeldzaam onsympathiek diender tje. Hij is een wandelend wétboek die een elk op de bon slingert. Hoe hij tenslotte de soepelheid zelve wordt, moet U zelf maar gaan zien. Het is dan de rondborsti ge Pat van zijn andere films geworden, die ditmaal echter niet aan krachtpresta ties toekomt. ELECTRO. Onverbreekbare banden. Een film waarin Zarah Leander een rol is toebedeeld, wekt altijd de verwachting aan een bijzondere creatie van deze talent volle Zweedsche actrice. Niet in het minst heeft zij haar roem te danken aan haar zangkwaliteiten. Die stem is het in de eer ste plaats dat haar verschijning op het wit te doek zoo boeiend maakt. Het warme, donkere geluid waarmede zij haar liederen zingt, is vol bekoring, doch daar naast weet zij zich ook als actrice te handhaven. Haar spel heeft relief. Vooral in deze film treedt dit in hooge mate aan den dag. Zui ver en grootsch geeft zij hier de figuur weer van een, die een harden levensweg heeft af gelegd, doch die nochtans weet te zegevie ren, ondanks de hevige conflicten die zij bij haar terugkeer, na vele jaren zwervens in haar geboorteplaats moet ervaren. De strijd ontstaat wanneer zij, de beroemde "'Zangeres, haar vader weer ontmoet in het ouderhuis. De vader, Pruisisch militair, die alleen weet van de eer die verdedigd moet worden is hard in zijn eischen. De in de jeugd begane misstap, nu na zooveel jaren in een prachtig gespeelde scene den vader onthult, moet geboet worden. De va der van haar kind moet zij nu trouwen. Doch zij haat hem en vele schokkende ge beurtenissen vinden er plaats, wanneer de vader in zijn starre vasthouden aan eer en geweten de zaak op de spits drijft. Het verhaal speelt in 1885 en de denk beelden over wat mag en niet mag van de oudere generatie komen in botsing met de zuivere gevoelens van trouw aan het gewe ten van het jonge geslacht. Zwaar en gela den is de sfeer waarin alles zich in drama tisch tempo afspeelt. Aanvankelijk is men eenigszins onwennig in dit milieu, maar door de overtuiging waarmede het door al le spelers uitgebeeld wordt geeft men zich tenslotte geheel gewonnen. Heinrich George als de vader is een prachtige figuur, doch daarnevens staat dan Zarah Leander die telkens weer verrast door de groote bewogenheid die zij in haar spel weet te leggen. Zeer bescheiden zijn er enkele liederen in de film opgenomen. Het koraal uit Bach's Mattheüs Passion waarmede de verzoening als het ware bezegeld wordt, is een prach tige manifestatie van Zarah Leanders zang kunst .Doch daarom niet alleen ga men de ze film, zien, want zy is in vele opzichten de moeite waard. GOES. GRAND THEATER. De macht van 't goud. Deze film geeft in groote trekken een beeld van een bepaalde periode in de ont wikkeling van Californië; een periode, die tot de verre historie schijnt te behooren, doch slechts een halve eeuw achter ons ligt. Nadat in vluchtige doch pakkende beelden geschetst is, hoe de nijvere voor trekkers deze woeste maar vruchtbare korenvelden aanlegden, wordt uitvoeriger de komst der gpudzoekers met hun mo-i derne metnoden behandeld. Door deze methoden werden echter de lage); gele gen gronden der landbouwers bedreigd, door water en modder overstroomd, en onvruchtbaar gemaakt. Zoo ontstond de een strijd tusschen de boeren en de goud zoekers, die doolr middel van een proces ten gunste der boeren beslist werd. Dit is de belangwekkende ondergrond, waarin eenige families een hoofdrol spelen, en nog .meer naar voren komen de dochter van den grootsten grondbezitter en de leider van één der goudmijnen. Volgt men de liefdesgeschiedenis, die zich tusschen de twee laatstgenoemden ontwikkelt, met spanning, niet minder interessant zijn de conflicten tusschen de goud-menschen en de landbouwers en is ook het geheele beeld dat de film van die periode geeft, Het is een grootsch werk, waaraan ge weldige kosten moeten verbonden zijn, Het spel van allen is uitstekend met een Olivia de Havilland, George Brent, Clau de Prins en Tim Holt op den voorgrond De film is geheel in kleuren opgenomen en er zijn tal van fraaie beelden bij. Een dure echtgenoot. Het tweede hoofdnummer is de ro mance tusschen een beroemde filmster en een kellner, die later 'n Oostenrijksche nrins blijkt te zijn. Dit ontdekt de film ster, als zij per advertentie een adelijk persoon als echtgenoot vraagt, zulk's uit reclame-oogpunt. Het zaken-huwelijk komt tot stand, doch al spoedig blijken beide jongemerisehen werkelijk wan el kaar te houden en inplaats van haar roe ping als filmster volgt de schoone Ame rikaansche dan haar roeping als Oosten rjjksche echtgenoote Een pakkende, zeer goed gespeelde komische film. Merken we tenslotte nog op, dat de bioscoop-directie niet alleen voor een uit stekend programma, maar ook voor een behagelijke warmte had zorggedragen. Officieel wordt medegedeeld, dat de Poolsche gezant te Praag, Papee, gister een stap heeft gedaan bij den Tsjechoslo- vaakschen minister van buitenlandsehe za ken, Tsjwalkowski, in verband met den tóestand in het grensgebied van Sïlezië. Papee overhandigde een nota, waarin de aandacht wordt gevestigd op de activiteit van Tsjechische benden, en een anti-Pool- sche propaganda van pers en radio-om- roep en er op wordt aangedrongen, dat aan dezen toestand spoedig een einde wordt gemaakt. De bestaande situatie, aldus de nota, verhindert de Poolsche regeering goede buurbetrekkingen met het nieuwe Tsjechoslovakije aan te knoo- pen. Het Poolsche Telegraafagentschap meld* verder, dat de gouverneur van Poolsch Si lezië, met het oog op de stelselmatige ter reurdaden van Tsjechische benden en het uitzetten van vele Polen heeft besloten, ,dat bij wijze van represaille honderd Tsje chen uit de Poolsche grensplaatsen on verwijld over de grens zullen worden ge- 2gt Zevenduizend maal zijn naam ge zet. Men meldt uit Berlijn aan de N.R.C.: In den loop van deze week hebben alle ministeries ook die van financiën en econo mie, bij welke dit vroeger niet de gewoonte was, hun eigen Kerstfeest gehouden. Ook Ribbentrop heeft een feest gegeven meer voor de bekende Dienstelle-Ribbentrop. Bij zonder omvangrijk was dit jaar het Kerst feest voor de rijkskanselarij. De Führer had zich een collectie Voorwerpen van Duit- sche herkomst uit de Berlijnsche winkels laten uitstallen teneinde daaruit een keuze te maken van geschenken voor zijn perso neel. De zeven duizend arbeiders, die doen de zijn het nieuwe gebouw van'de rijkskan selarij te voltooien, zijn door den Führer in de Deutschlandhalle onthaald op varkenr,- vleesch en roode kool. Zij kregen bovendien een pakje, waarin zich o.a. een portert van Hitler met eigenhandig onderschrift (dus geen facsimile) bevond, zoodat de Führer alleen voor deze gelegenheid zeven duizend keer zijn naam heeft moeten schrijven. Van al deze feesten verschenen in de pers ge ïllustreerde verslagen. Alleen met het feest op de rijkskanselarij was dit niet het geval daar dit gerekend wordt een huiselijk ka rakter te dragen. Nu is de Führer, gelijk alle jaren, met Kerstmis en Nieuwjaar naar Berchtesga- den vertrokken en eveneens gelijk alle ja ren, zullen daar dezer dagen alle kopstuk ken van partü en regeering zijn gasten zijn. Daarmee verplaatst zich dan het centrum van de Duitsche politiek naar den Obersalz- berg en treedt er in het openbaar stilte in In deze stilte worden in intieme besprekin gen groote dingen voorbereid. Daarboven verwacht men van veel wat onzeker en on beslist gebleven is, dat het daar tot een op lossing wordt gebracht. Dit geldt o.a. van onderscheiden Jodenwetten. Evenwel de stagnatie in de Jodenwetgeving, waaraan na den 12den November aanvankelijk met grooten spoed werd gewerkt, heejft niet al leen zijn grond in de omstandigheid, dat men op de beslissingen tijdens- Kerstmis wacht, maar ook in de overweging, dat op zijn minst kans bestaat, dat de emigratie op groote schaal door internationale samen werking op welke wijze dan ook wordt aan gepakt. Voor het overige vertoont het beeld een zeer sterke afwijking van het gebruikelijke om dezen tijd des jaars in zooverre er he den in alle politieke en journalistieke mi lieux groote beweging heerscht omtrent het Duitsch-Amerikaansche incident en de mo gelijke gevolgen daarvan. Geheime communistische drukkerij; in j - een grot. Op aanwijzingen van houthakkers, die te rugkeerden van de bergen nabij- Sofia- (.Bul garije), heeft de politie in .een igrot ^eh clandestiene 'drukkerij, toebehoorende pan het centrale comité der communistischs partij," ontdékt. Verscheidene arrestaties zijn verricht. r. - --o „f!7 WANHOOPSDAAD. Havas meldt uit Boedapest:,...Men ver neemt, dat prof. dr. Liebermanq,. ..een oogheelkundige, van wereldvermaardheid, hoogleeraar aan de universiteit ,vai}jJop#it pest, zich van het leven heeft beroofd. Zijn vróuw vond hem aan zijn bureau: hij/had zich een kogel door het hoofd' geschoten. Voor hem lag de tekst van het ontwerp der nieuwe jodenwetten. Liebermann was 55 jftar. Zijn vader heeft den grondslag gelegd voor de gezondheidszorg in Honga rije. - - OUD-MINISTER NAAR EEN WERKKAMP. Het D-N.B. meldt uit Kaunas: De vroegere Litausche minister van fi nanciën Karvelis, die lid is van dè christe- Hjk-democratische oppositie, is voör drie maanden naar een dwangarbeidkamp ge zonden wegens tegen de regeering' gerichte actie. BEWONERS VAN MONTEVIDEO SLAAGS MET ITALIAANSCHE MATROZEN. Faseistengroet lokte prótëstén tót. De politie heeft schoten in dé luCht ge lost en den sabel getrokken om een groep Italiaansche matrozen te beschermen, deel uitmakende van" de bemanning/ van den Italiaanschen kruiser „EugenicV de Savoia", die gisteravond bij ernstige on geregeldheden te Montevideo (Uruguay) betrokken zijn geweest. Naar gemeld wordt zijn eenige burgers, die bij de onlusten aanwezig warén ge kwetst. Dit incident is het meest ernstige vkn de reeks incidenten, welke zich tijdens het bezoek van de Italiaansche matrozen se dert hun aankomst te Montevideo heeft voorgedaan. Naar gemeld wordt, heerscht onder de plaatselijke bevolking groote verontwaardiging. De moeilijkheden ontstonden, toen de matrozen in autobussen door de stad re den, daarbij luidkeels riepen en den fas eistengroet brachten. Ooggetuigen verhalen, dat hierop pro testen door de voorbijgangers werden ge uit. Hierover ontstaken de Italianen blijk baar in woede. Althans, zij stapten uit de autobussen en deden een aanval op een eerste klas theewinkel, tevens café, waar zij de tafeltjes en stoelen pmver wierpen en de ruiten ingooiden. Daarop trokken zij weer af, achtervolgd door een menigte menschen. Een groep Italianen, die de autobussen niet meer konden be reiken, werd door de politie in bescher ming genomen. De „Eugenio de Savoia" is een der bei de Italiaansche oorlogsbodems, welke een tocht om de wereld maken en daarbij verschillende Zuid-Amerikaansche ha vens aandoen. L Dreigbrieven. De filmacteurs Raymond Massey en Wal ter Huston en de journaliste Dorothey Thompson, die Maandag toespraken hebben gehouden, waarin zij een hulpact e in theaterkringen ten behoeve van de Jpodsche Vluchtelingen aanbevalen, hebben, naar de „New-York World" meldt, dreigbrieven van anonieme voorstanders van het nationaal- socialisme ontvangen. JODEN UIT CONCENTRATIEKAMP ONTSLAGEN. Reuter meldt uit Weenen: Blijkbaar als uitvloeisel van de aangekondigde kerstamnestie ziin 900 Weensche Joden die na den moord op Vom Rath gearres teerd waren, uit het concentratiekamp Dachau ontslagen. Naar verluidt, zal de amnestie echter niet voor politieke ge vangenen gelden. Sch-uschnigg zal de Kerstdagen alleen doorbrengen in zijn ka mer in het hoofdkwartier der geheime staatspolitie. EEN GROOTE STAATSLOTERIJ. De Duitsche -regeering heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij het stelsel der lote rijen veranderd wordt, en waarbij alle loth rijen, o.a. de Pruisische, vervangen worden door één nationale staatsloterij, die ge noemd zal worden de „loterij van het Duit sche rijk". SCHAKEN. Koudekerke—Vlisslngen Ui 35. De voor de competitie van den Zeeuw- schen Schaakbond gespeelden wedstrijd tusschen Koudekerke en Vlissingen in had den volgenden uitslag: 1 J. de LangeC. Weimar l—O; A. v. d. Heiden—-H. Knipper O—1; J. Wielemaker P. de Bakker 0—1; A. Marinusse—J- "Smits 1—0; D. BommeljéR. Elfring 0— 1; C. ReijnierseJ. Kroon 0—1;-J; de Wit teL. Labruijere 10; W. V; d. Heijden J. Reuser 01. Totaal: Koudekerke 3 punten;; Vlissin gen III 5 punten.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2