1 W |hriwltïc*tile MIDDELBURGSCHE COURANT KALZAN GOESCHE COURANT BIMMEMlMi* ZEELAND. NUTSSPAARBANK Pak ze Aan! japao«r NUMMER 302. TWEE BLADEN. VRIJDAG De Winter. VERBOD OP BAKKERSARBEID OP ERKENDE CHRISTELIJKE FEESTDAGEN, X Winterhanden (Ingez. Med.) MIST EN IJS BELEMMEREN DE VEERDIENSTEN OP DE OOSTERSCHELDE. MIDDELBURG. Ook morgen geen ijspret op de vesten. WEERBERICHT. (Ing. Med.) Middelburg, ZAL GESLOTEN ZIJN WOENSDAG 28 DECEMBER 1938 VAN 1 UUR AF TOT EN MET WOENSDAGAVOND 4 JANUARI 4939, (Ing. Med.) GOES. VLISSINGEN. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro43255. Abonnementsprijs .voor Middelburg en Goes t 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 23 DEO. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. -,Brieven,-of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. •..Wt'-V*- Een strigdbare jongere liberaal (die zijn er nog, o lijkdienaren van het liberalisme!) heeft voor de tweede maal een pakkende brochure het licht doen zien. De eerste droeg tot korten doch pakkenden titel het verlangen, klinkende als een gebiedende wijs tevens: „Regeering, Regeer!" De tweede titel is een herhaling van dit bevel: „Nog maals, Regeering, Regeer!" Het schijnt dus, dat de aldus aangemaan de Nederlandsche regeering op het punt, waarop deze schrijver dit van haar verlangt, nog niet regeert, althans nog niet op de wijze, waarop dit verlangd wordt. En toch is het, zou men zeggen, een lo gisch en niet revolutionair verlangen van een regeering, dat zij regeere! De schrijver, die deze brochures „Niet in den handel" het licht deed zien, is drs. G. van den Burg, N. Amstellaan 201, Amster- dam-Z. Het, onderwerp ervan is de tot op dezen dag nog zoo goed als ongebreidelde en zich, mede dientengevolge, steeds uit breidende, anti-semitische haatzaaierij in Nederland.; de eisch aan onze regeering ge steld, dat zij te dezen opzichte met straffe hand regeere, want, zooals de schrijver het aan 't slot van zjjn tweede brochure zegt, „wij willen als jongeren wederom slechts een gedocumenteerd beroep doen op de autoriteiten des lands om er zorg voor te dragen, dat zij Nederland, waarin de jon geren van thans ook straks met vreugde willen leven, onaangetast, als Nederland zonder meer, zullen kunnen overdragen." De eerste brochure van drs. Van den Burg bevatte veel documentair materiaal. Zjj is in de Kamerstukken besproken, en in 't V.V. der Tweede Kamer over de begroo ting van Justitie is, mede als gevolg hier van, door verscheidene leden de klacht ge uit, dat niet voldoende tegen de anti-semi- tische uitingen in de Nederlandsche pers werd opgetreden. Terecht wezen deze leden er op, dat de inzet slechts het a.-s. is, doch dat erger dingen er op plegen te volgen. In de M.v.A. heeft mr. Goseling, minister van justitie, het a.-s. evenzeer veroordeeld: „deze uitingen, die de menschelijke waar digheid van een deel onzer landgenootën pogen aan te randen, zijn met de christe lijke naastenliefde te eenenmale in strijd. En Z.Exc. verklaarde, den ambtenaren van het O.M. te dezer zake nog. eens op de mogelijkheden van de bestaande bepalingen van het W.V.S. gewezen te hebben. De strekking van de tweede brochure V. d. Burg is nu deze: de minister heeft be loofd, dat er uit de artikelen I37c en 137d W.v.S. „gehaald zou worden, wat er in zit". Welnu, dat geschiedt allerminst. Ten bewijze dezer stelling haalt hij een en ander uit de Nederlandsche pers aan. Bijvoorbeeld een drietal walgingwekkend- gemeene platen uit „Volk en Vaderland" (over een dezer prenten hebben wij destijds ook reeds het onze gezegd); citaten uit het Nationale Dagblad; het boek van prof. Her man de Vries van Heekelingen waarin deze „nederige" Nederlander over den ver onderstelden Joodschen hoogmoed schrijft; verder aanhalingen uit de N.S.B.-pers, het blad van den Nederlandschen hakenkruiser majoor Kruyt; de Nederlandsche „Stürmer", luisterende naar den naam „De Misthoorn"; tenslotte wijst hij op het reeds nu doordrin gen van met anti-semitisme besmette denk wijzen in de kringen van andersdenkenden: onder de auteurs der jongere katholieken; 'nAvro, waar de N.S.B.-predikant ds. Ekering, leider der Morgenwijdingen is, en zelfs een wijdingswoord sprak op den her denkingsdag van het 40-jarig regeerings- jubileum van H.M. de Koningin, hoewel, aldus drs. v. d. Burg terecht„bekend kan zijn, dat de N.S.B. te onzent het Ko ninklijk Huis van zijn luister berooven wil". Met deze voorbeelden uit het katholieke, het calvinistische en neutrale kamp acht de schrijver „natuurlijk niet gewettigd wan trouwen in de katholieke, calvinistische of neutrale stroomingen in ons volk. Wat wij met deze vier feiten hebben bewezen, is mets meer maar ook niets minder zoo vervolgt hij dan dat overschatting van de onvatbaarheid van den gezonden geest van het Nederlandsche volk tot teleurstel lingen leiden moet. Onwetendheid en wan- v^mn£JerVOrmen het Sezonde oordeel zelfs van leiding-gevende instanties van ons volk Het bewijs werd geleverd. Dit eischt van de overheid doortastendheid. Zij wake overal en altijd over de Nederlandsche cultuur Daar bo ga zij steeds vooraan, omdat zij Overheid is. Zij hebbe het stuur in handen. Kortom- zij regeere! Met de tentoonstelling van het geloof in de regenereerende krachten is de regee- ringstaak niet volbracht. Zij kunnen zich slechts immers doen gevoelen, wanneer vergift wordt uitgebannen". De schr. besluit dan met een aanvulling van het Wetboek van Strafrecht voor te stellen. En een en ander moet dan ook daadwerkelijk toegepast worden. Voor ele menten, die een handhaving der wet wil len verhinderen, „staat een trein naar het Oosten gereed". Tengevolge van de koude overleden. Woensdagmiddag is de 60-jarige Van W., Tilburg reeds eenige dagen op een zolder kamertje ziek te bed lag, door den G. G. die in een pension in de Ateliersstraat te D. naar het Sint Elisabethziekenhuis ver voerd, aangezien hij door de koude bevan gen bleek te zijn. Gisteren is hij overleden. Ernstige stagnatie, in het spoor wegverkeer. Vanmorgen tegen acht uur is nabij Voor hout de geleidingsdraad van den electri-- sehen trein gebroken. Dientengevolge werd het verkeer tusschen Haarlem en Leiden over beide sporen gestremd. De directie der Nederlandsche spoorwe gen besloot het treinverkeer tusschen Am sterdam en Rotterdam via Utrecht te lei den. Op de lijn AmsterdamUtrecht en op de lijn UtrechtRotterdam had een zeer intensief verkeer plaats. Deze maatregel beteekende ook een algeheele wijziging in de dienstregeling tusschen Amsterdam en Rotterdam. Te 9.20 uur vanmorgen waren de herstel werkzaamheden in zooverre gereed, dat de electrische treinen weer langs de gewone route van Amsterdam naar Rotterdam kon den worden geleid. De stremming was der halve opgeheven. Het treinverkeer in bei de richtingen ondervond echter nog vertra ging. Urk zonder vleesch Het bestuur van de vereeniging „hulp en steun" op Urk heeft er Woensdag in toege stemd een ijsvlet te verhuren teneinde vleesch van de postboot naar Urk te bren gen. Volgens gebruik heeft deze vereeni ging de mannen voor den zwaren tocht zelf uitgekozen. De visschers echter wilden een vergoeding van 12.50 per persoon hebben, welk bedrag de slagers, die de kosten zou den moeten betalen, te hoog achtten. Als gevolg hiervan is de tocht naar de post boot niet doorgegaan en zit Urk thans nog steeds zonder vleesch. Met de motorfiets over het ijs. Hedenmorgen te ongeveer half tien zijn de heeren Ockers en Van der Wiel resp. uitvoerder en opzichter bij de firma D. Blankevoort en Zoon te Urk per motorfiets naar Kampen vertrokken. Te voet over het ijs naar Urk, Gistermiddag te ongeveer een uur is wederom een dertigtal personen loopende te Urk aangekomen. Zij hadden den tocht over het ijs te voet van Kampen naar Urk afgelegd. Het ijs bevindt zich in uitstekende conditie. De geïsoleerde Waddeneilanden Naar wij vernemen zijn bij de K.L.M. ver scheidene aanvragen ontvangen van perso nen, die per vliegtuig naar de thans van de buitenwereld afgesneden eilanden Ame land en Schiermonnikoog wensehen te wor den gebracht, terwijl zich ook op deze' eilan den menschen bevinden, die de Kerstdagen op het vasteland willen doorbrengen. De K.L.M. overweegt thans, indien de vorst aanhoudt in de komende dagen, een of meer passagiersvluchten naar en van ge noemde eilanden uit te voeren. Het luchtverkeer en de sneeuw. De sneeuw is oorzaak geweest, dat de Iuchtdiensten van Schiphol naar Londen Kopenhagen en Berlijn gisteren niet zijn doorgegaan. Alleen de Deutsche Lufthansa vloog door naar Londen en Berlijn. Op Parijs zijn de diensten wel onderhou den. DE ZEGELS EN KAARTEN „VOOR HET KIND". Men is tevreden, maar rekent op een prachtige eindspurt. De centrale propaganda-commissie van de weldadigheidspostzegels deelt ons mede: Voor zoover is na te gaan gaat alom in den lande de verkoop der zégels en kaarten „voor het kind" goed. De prijsvraag, „de ronde door Nederland" is een groot succes: het aantal oplossingen zal dat van verleden jaar evenaren, zoo niet overtreffen, 24 December sluit de termijn van inzending: wie dus zijn oplossing nog niet verzond, moet dit met spoed doen, en deze frankeeren met 2 kinderzegels, ieder van 5 cent (8 cent). De volgende week zal, naar men ver trouwd, letterlijk de geheele Kerst- en Deze professor is de zoon van een no- belen gereformeerden vader, die enkel De 51??.., ette; c'e zoon huwde een Belgische adellijke, werd toen roomsch-katholiek, schafte zich het verlengstuk bij zijn naam aan werd hoogleeraar te Nijmegen, doch omdat ook daar slechts werkelijke geleer den hooggeleerd kunnen zijn, werd zijn ver dwijning er nuttig, om niet te schrijven noo- uig, geoordeeld en sindsdien doet deze ras- Nederlandsche gereformeerde roomsch-ka tholiek met Belgisch-adellijke aspiraties in witserland aan anti-semitisme en anti- «ommunisme en zoo Van den Burgs brochures zijn geen „vlam mende", woordenrijke en oratorisch-vurige protesten, maar rustige goed gedocumen teerde, strikt zakelijke betoogen, llie in dit geval juist daardoor overtuigend werken. Zij leggen getuigenis af van een gezond- Nederlandschen geest. Maarof het veel zal helpen? Zal de stem van dezen jongen Amster dammer niet een vox clamans in deserto blijven? Het is te hopen van niet; dat pers en volksvertegenwoordiging er het hunne toe bijdragen, door de aandacht op het werk te vest gen, die dit verdient. Want men vergete nimmer: men moet een iegelijk in zijn eigen taal aanspreken. En de lieden van de N.S.B. verstaan alleen de duidelijke taal van den sterken arm. Dat dan de sterke arm van het recht, steu nende op de Nederlandsche wet, die des noodig door de daartoe geroepenen aange vuld en grondwettig gewijzigd kan worden, zich keere tegen degenen, die in strijd met die wet en in strijd met den Nederlandschen volksgeest optreden. Wie ze ook mogen zijn hoe ze ook mogen heeten, zonder aanzien des persoons, of des geloofs. Nieuwjaarscórrespondentie na,ar binnen- en buitenland gefrankeerd zijn met kinder gels. w Ten bate van Nederland's misdeelde zegels. VERVROEGDE WINKELSLUITING OP OUDEJAAR VERZOCHT. Het feit, dat 31 December dit jaar op Za terdag valt, heeft het bondsbestuur -van den Algemeenen Nederlandschen bond van handels- en kantoorbedienden aanleiding gegeven zich te richten tot de hoofdbestu ren der drie middenstandsbonden, de bestu ren der drie bonden van verbruikscoöpera ties en het bestuur van de vereeniging van grootwerkgevers in 'het winkel- en' riiaga- zijnbedrijf, en het bestuur van de ver. van werkgevers in het grootlevensmiddelenbe- drijf met het verzoek te willen bevorderen, dat op Oudejaarsavond de vpnkels zoo vroegtijdig gesloten worden, d$± het perso neel daardoor gelegenheid krijgt dezen avond in den kring der familie door te bren gen. Tevens doet het bondsbestuur een beroep op het publiek, om zijn medewerking tot het welslagen van dit doel te willen ver- leenen. DE WERKLOOSHEID. -De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat blijkens door het centraal bureau voor de statistiek verstrekte voor loopige gegevens in de week van 5 t|m 10 December 1938 bij gesubsidieerde vereeni- gingen met werkloózenkas w&ren aange sloten 568.669 personen, .(onder wie .74.863 landarbeiders). Van de 493.806 verzekerden, buiten de landarbeiders, was 'het werkloosheidsper centage 25,2 (in de vorige verslagweek, 21 t|m 26 November, was dit percentage 23.9). Voor de 568,669 verzekerden, met inbe grip van de landarbe'ders, was het werk loosheidspercentage 24.9. In de overeenkomstige verslagweek "van December was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt <tusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten) 1932: 30,7 (30,7); 1933: 35,2 (32,1); 1934: 30,4 (30,6); 1935: 34,0 (34,2); 1936: 31,7 (316); 1937: 28,3 (28,8); 1938: 24,9 (25,2). Op 10 December waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 390.831 werkzoekenden, van wie 372.309 werkloos waren (nl. 357.590 mannen en 14.719 vrouwen). Blijkens mededeeling van het werkfonds waren op 24 November 12.831 arbeiders di rect en indirect werkzaam bij werken, die met behulp van dit fonds worden uitge voerd. Voorts waren,-ruw geraamd, 800 ar beiders werkzaam in fabrieken, enz. voor de levering van materialen e.d„ als gevolg ven financiering der bijkomende kosten uit het werkfonds voor werkverschaffings- werken. INVOERCONTINGENT VOOR BOTER EN BELGEE VERHOOGD. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de Belgische regeering het globale invoercon tingent voor boter voor deze maand weder verhoogd heeft thans met 200.000 kg en gebracht heeft op Cen totaal van 550.000 kg. Het aandeel van Nederland hierin be draagt 27% procent. De betreffende hoe veelheid moet uiterlijk 31 December in Bel gië worden ingevoerd. En andere wijzigingen van de des betreffende wet aanhangig ge maakt. De minister van sociale zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voorontwerp van wet tot na dere wijziging van de bepalingen der ar beidswet 1919 betreffende den arbeid in broodbakkerijen. Hierbij wordt bakkersor- beid op algemeen erkende christelijke feestdagen verboden. Alleen wanneer de Tweede Kerstdag op Dinsdag of op Zaterdag valt zal het verbod niet te handhaven zijn en zal dus een uit zondering gemaakt moeten worden. Evenals thans reeds op het verbod van hakkejsarbeid op Zondag, worden ook op het verbod van bakkersarbeid op de ge noemde feestdagen voor het hoofd of den bestuurder intusschen enkele uitzonderin gen gemaakt, terwijl tevens in bepaalde gevallen het verrichten van banketbakkers- werkzaamheden op deze feestdagen moge lijk wordt gemaakt. Verder stelt het wetsontwerp het aan- vangsuur van den arbeid op Zaterdag en op de daarmede overeenkomende dagen op 3 uur des voormiddags. Dan is er een voorstel inzake de Joodsche bakkers: In de praktijk is gebleken, dat verschei dene Joodsche bakkers van huil lidmaat schap van een Israeliëtisch kerkgenoot schap gebruik maken om den niet-Israëlie- tische bakkers op Zondag een oneerlijke concurrentie aan te doen, zonder dat deze Israëlieten zich ten opzichte van de brood- bereiding aan den Joodsche ritus houden. Om dezen Joodschen bakkers, die uit den aard der zaak gewoonlijk geen wetsgetrou- we Israëlieten tot hun klanten rekenen en hun debiet in hoofdzaak vinden onder dn niet-Joden, die op Zondag versch brood begeeren, bedoelde oneerlijke mededinging onmogelijk te maken wordt voorgesteld de bepalingen inzake het bakken door Joden op Zondag, uitsluitend te doen gelden voor die broodbakkerijen, voor welke zij in het leven zijn geroepen, n.l. de broodbakkerijen, waarin de broodbereiding onder rabbinaal toezicht of onder rabbinale controle plaats vindt. Tenslotte: Het euvel heeft zich voorge daan, dat men bakkersgezellen hun arbeid In tablet- en poedervorm Van winterhanden- en voeten zult ge met Kalzan in het geheel geen last meer hebben. Kalzan sterkt het bloed en voorkomt de onderhuid- sche bloeduitstortingen, die de winterhanden veroorzaken. Het kalkhoudend versterkingspreparaat De Provinciale stoombootdiensten op de Oosterschelde zijn hedenmorgen ten zeer ste belemmerd door het lis en nog meer door den mist. IJs en mist samen miaken het onmogelijk te varen, daar de boeien door het ijs verdreven zijn en men zich derhalve daarop niet oriënteeren kan. Ten gevolge van den mist werden hedenmor gen de veerdiensten VereKamperland, WolfaartsdijkKortgene en Zieriksee Katscheveer niet uitgevoerd. In het begin van den middag echter trok de mist op en zouden de veerbooten weer gaan varen Ook de overige scheepvaart ondervond natuurlijk veel last van den mist en van het drijfijs in de Oosterschelde. Zoo lagen hedenmorgen bij Wolfaartsdijk drie sleep- booten met een groote kolenboot, welke op .weg waren naar Vlissïngen, en begeleid werden door een ijsbreker. Deze vaartui gen konden vanmorgen niet verder. In het Kanaal door Walcheren gaat men eveneens den last van het ijs ondervinden. De beurtschipper naar Zieriksee, die he denmorgen uit Middelburg vertrok, keer de terug, daar er bij de Arne veel ijs in het kanaal was. Sedert vanmorgen zes uur tot vanmid dag is, 'tengevoge van den dikken mist ook de scheepvaart op de Westerschelde nabij Vlissingen gestremd geweest. Besmettelijke ziekten. In de week van 11 tot en met 17 Decem ber kwamen in onze provincie 8 gevallen van roodvonk voor, nl. 3 te Aardenburg (w.b. 2 gevallen in één gezin), 3 te Drei- schor en 2 te Oostkapelle (in een zeehospi tium). Naar wij van de zijde der politie verne men, zal er op de vesten ook morgen niet schaatsen gereden kunnen worden, uitge zonderd misschien dat deel, dat door de ijsvereeniging in órde wordt gebracht. De sneeuw heeft alles bedorven. Het is voorloopig zelfs waarschijnlijk, dat het grootste deel van de vesten onberijdbaar zal b 1 ij v e n. EEN AANRIJDING. Hedenmorgen heeft op den hoek van de Langeviele en de Markt een aanrijding plaats gehad tusschen een tram, die de Markt op kwam rijden en de vrachtauto van de firma Kaan. Mede door den brand, was geen agent op den hoek aanwezig en een door een bur ger gegeven wenk, werd door den chauf feur van den auto te laat opgemerkt. De tram bekwam eenige, de auto geen schade, terwijl persoonlijke ongelukken ook uitbleven. BRAND IN HET KERSPEL. Hedenmorgen hadden de knechts van de firma M. W. Hildernisse nog slechts, kort het pakhuis aan het Kerspel, waarin deze firma een deel heeft gehuurd van den eigenaar, den heer L. J. van 't Westende, toen in dit van hout opgetrokken pand, met dakbedekking van gegolfd ijzeren platen verlaten, toen brand werd ontdekt. Beneden in dit pakhuis waren vaten wijn en drank der eerstgenoemde firma, als ook volle en ledige flesschen en boven op de eerste verdieping ook emballage enz. aan wezig, terwijl de heer Van 't Westende op de hoogste verdieping veel artikelen had opgeslagen behoorende tot zijn zaak in elec- triciteitsartikelen enz. Het was tegen tien uur, dat de vlammen zichtbaar werden en dat de brandweer werd gewaarschuwd. Waar de meeste brandweerlieden op hun werk waren duur de het natuurlijk langer dan bijv. in de avonduren eer voldoend aantal menschen bijeen waren. Men kon echter toch spoedig uitrukken met de magirusspuit die bij de Vlissingsche brug aan het open water van de gracht werd geplaatst,terwijl in de in de broodbakkerij deed onderbreken, om hen gedurende die onderbreking te belasten met het rondbrengen van brood, of hen in de gelegenheid te stellen als zelfstandig slijter op te treden, terwijl op de arbeids lijst' deze onderbreking als rusttijd vermeld stond. Het is uiterst moeilijk een dergelijke overtreding van de arbeidswet, welke een zeer langen werktijd ten gevolge kan heb ben, te constateeren. Teneinde in de toe komst dit euvel tegen te gaan, wordt voor gesteld aan artikel 40 der arbeidswet 1919 een nieuw derde lid toe te voegen, dat de tijdruimte, gelegen tusschen het begin en het einde van den werktijd, begrenst. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige Z.O. tot O. wind, nevelig tot gedeeltelijk bewolkt, tij delijk nog betrokken, weinig of geen sneeuw, strenge tot matige vorst. UKKEL: Zwakke of matige wind, vooral uit Oostelijke richtingen, aanhoudend zper koud, helder of licht bewolkt, plaatselijk bewolkt en een weinig sneeuw, nevel en mist op het laatst van den nacht, tempera- tuurminimum ongeveer —15 gr. Za. 24 Dec. Zon op: 8 h 11; onder: 15 h 48. Licht op: 16 h 18. Maan op: 9 h 23; onder: 18 h 57. E.K. 29 Dec. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: December. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 23 S 2.09 14.25 8.42 20.49 Zaterdag 24 '2.40.15.00 9.16 21.21 Zondag 25 3.12 15.35 9,51 21.53 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: December. Hoogwater. Laagwater- Vrijdag - 23 4.06 16.18 9.42 21.53 Zaterdag 24 4.37 16.52 10.18 22.28 Zóndag 25 5.10 17.27 10.52 234)1 ti— /3t /jcée. Gravenstraat spoedig een brartdkraan van sneeuw was ontdaan, waarop drie slan gen op de waterleiding konden worden ge plaatst. Eerst werd het toen in lichter laaie staande pand van achter aangepakt om te voorkomen, dat de huizen, die er. achter zeer dicht bij stonden vlam vatten en toen ving men aan de voorzijde den strijd tegen het vuur aan. Intusschen kwam bericht, dat de achterzijde van de tricotagefabriek, staande aan de Gortstraat toch nog gevaar had en is de slang van de autospuit door dit gebouw gevoerd. Nu was het vuur ge heel ingesloten en was men dit volkomen meester, zoodat alle gevaar voor uitbrei ding geweken was. Tijdens het hevig woeden van den brand hoorde men herhaaldelijk knallen, die de den denken aan het springen van ftésschert met wijn of drank. Dit waren echter bij de brandweerdeskundigen bekende knallen van het ijzer der dakbedekking. Toen wij nog voor de brandweer op het terrein van den brand aankwamen vrees den wij voor een catastrophe, doch de brandweer heeft wel weer bewezen, dat zij in alle omstandigheden paraat is. Over de oorzaak valt niets anders te zeggen dan dat beneden een kachel brand de, waarvan de afvoer door de verdiepin gen was geleid. Of dit de oorzaak kan zijn, zal wellicht nimmer komen vast te staan, maar wel is het zeker, dat het vuur boven is ontstaan. Zoowel de firma Hildernisse als de heer Van 't Westende is tegen brand verzekerd. Twee of drie vaten met drank kon men nog tijdig uit het pand rollen, terwijl het in de stallen van het Kerspel aanwezig vee in veiligheid werd gebracht. Op het terrein van den brand waren o.a. aanwezig de burgemeester, de waarnemen de officier van justitie, mr. Besier, en de politie- en brandweerautoriteiten. Benoeming Commissies. In de a.s. vergadering van den Raad is ook de verkiezing der periodiek aftredende commissies weer aan de orde. Alleen in de Commissie van Toezicht op het Agentschap der Arbeidsbemiddeling is een vacature voor het lid werknemer. Aanbevolen wor den 1. C. Schrijver, Schipperswegeling 8; 2. S. G. Schrijver, Heernisseweg 30. HET A.S. BEZOEK VAN HM. DE KONINGIN. En het 125-jarig bestaan van d* Kustartillerie. De B. V. B. „Oranje en Vlissingen" kwam Woensdagavond in Britannia in vergade ring bileen ter bespreking der plannen bij het bezoek van H. M. de Koningin aan Vlissingen, benevens de wiize waarop de bevolking van Vlissingen belangstelling zal toonen bij het 125-jarig jubileum van de Kustartillerie op 9 Januari a.s. De voorzitter, de heer F. G. Lemmers,

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1