PU ROL KRONIEK van den DAG. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 22 DECEMBER 1938. No. 301. KRUININGËN SCHADUWEN AAN DE KUST. MIDDELBURG. GOES. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Jekker •man! - J"U'L - - -'" - Eert Duilsch voors'el inzake de emigratie der Joden. Zoo langzamerhand begint eenige klaar heid te komen in de beteekenis van het be zoek, dat dr. Schacht, de president van de Duitsche Rijksbank de vorige week aan Londen heeft gebracht. Aanvankelijk heet te het, dat deze visite politiek van niet het minste belang was geweest: Schacht zou met zijn gastheer Norman, gouverneur van de Bank van Engeland, allerhande finan- cieel-technischeaangelegenheiden bespro ken hebben, aangelegenheden welke met de Duisch-Engelsche betrekkingen en andere politieke of economische zaken nauwelijks eenig verband zouden houden. Er doken echter spoedig daarna geruchten op over voorstellen inzake het probleem der Duit sche Joden, welke Duitschland's finaneieele expert zou hebben voorgelegd en deze ge ruchten zijn thans min of meer officieel als juist gekenmerkt. Dr. Schacht had inder daad zekere voorstellen met betrekking tot de emigratie van Duitsche Joden bij zich enhoewel ze onaannemelijk zouden zijn worden ze op het oogenblik in tal van kanselarijen bekeken en zullen ze onder werp van nadere onderhandeling met de Duitsche regeering worden. De volgende maand loopt de heer Rublee, directeur van de internationale commissie voor het vluch telingenprobleem, zetelend te Londen, naar Berlijn te gaan, om die onderhandelingen te voeren. Bijzonderheden van het door dr. Schacht voorgelegde ontwerp zijn nog niet bekend. In principe komt het hierop echter neer, dat de uit Duitschland emigreerende Joden een bepaald percentage van hun vermogen .mogen meenemen indien de landen, waar ze zich vestigen, of waar ze tijdelijk een heen komen vinden, bereid zijn meer Duitsche goederen te koopen. Men heeft weinig fail' tasie noodig, om te begrijpen, waarom dit voorstel in eerste instantie voor onaanne melijk wordt verklaard: Duitschland zou een belangrijke „winst" op de emigratie der Joden maken, als de geeischte vergroo ting van zijn uitvoer, in klinkende munt omgezet, het totale bedrag, dat de Joden mee naar het buitenland zouden nemen, aanzienlijk overtrof. Voor zoover uit offi cieuze beschouwingen is op te maken, moet zulks inderdaad het geval zijn. Schacht's voorstel zou zoo ingekleed zijn, dat het uit te voeren Joodsche kapitaal in het niet verzinkt bij de voordeelen, welke Duitsch land van zijn toegenomen export ging pluk ken. Dat men desalniettemin besloten heeft, over de zaak te onderhandelen, is toe te schrijven aan het algemeen gevoel, dat Duitschland bereid zal worden gevonden, heel wat water bij zijn wijn te doen. Want en dit is de andere zijde van deze medaille Duitschland heeft een ontzettende behoefte aan uitbreiding van zijn internationaal handelsverkeer. De Duitsche uitvoer liep dit jaar belangrijk achteruit, terwijl de aanhechting van Oos tenrijk en het Sudetenland de „deviezen- nood" nog aanzienlijk deed toenemen. De achteruitgang van den export is mede een gevolg van de anti-semitische maatregelen, die boycotacties in talrijke landen in het leven riepen. De Duitsche regeering heeft er derhalve belang bij, dat het probleem der Duitsche Joden nu eindelijk eens radi caal wordt opgelost in overleg met het bui tenland dat wil dus zeggen, op een voor hel buitenland tot zekere hoogte bevredigende wijs. Ook al zou in eerste instantie aan die oplossing een minder groote uitbreiding van zijn export dan het nu eischt worden vast gekoppeld, dan kan het hopen, dat op den duur zijn internationaal handelsverkeer za' toenemen, dank zij het uitslijten van de ge voelens van haat en wraak, door het anti semitisme veroorzaakt. Uiteraard zullen de onderhandelingen niet gemakkelijk zijn: er zitten heel wat moeilijkheden aan de kwestie vast, moei lijkheden van velerlei aard, waarbij tal van landen betrokken zijn. Maar aan den an deren kant stemt het tot voldoening, dat nu van Duitsche zijden althans iets is ge daan, wat op een regeling van een der on gelukkigste vraagstukken van dezen tijd kan uitloopen, ook al is dat dan wellicht noodgedwongen. De meeste dingen van be lang komen nu eenmaal noodgedwongen tot stand: In de ethica er van verdiepe men zich liever maar niet. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent J. C. STROOSN1JDER. Naar het Engelsch van J. Jefferson Farjeon. id. Zij sprong op, wierp haar badmantel on een punt van de rots en rende naar de zee Leonard volgde haar lachend. „Neen, u behoeft niet alleen te gaan", zei hij. „Ik ga met u mee". „Dat dacht ik wel", antwoordde ze, ter wijl ze in het water ging. „Ik wist wel, dat u sportief was". De zee was kalm en er was geen stroo ming. Zij zwommen gestadig door en in enkele soconden waren zij bij de lichte bran- d ng van de kust. De zon was achter hen, de horizon voor hen was een heldere, scherpe lijn. De stuk geslagen romp van het wrak, waar zij naar toe zwommen, glin sterde vriendelijk. „Waarom zeggen we niets?" vroeg Beryl, na een paar minuten„Wij zijn niet aan het dansen". „Waar zullen we over spreken?" ant woordde Leonard. „U bent niet de eenige die goed kan raden en ik zie, dat u brandt van verlangen om iets te zeggen". „Natuurlijk! Wie zou dat niet? U weet, dat vrouwen nieuwsgierig zijn en wij heb ben hier al genoeg geheimzinnigheden ge had om ons tenslotte nieuwsgierig te ma ken! Weet u, u bent zelf ook een beetje geheimzinnig, mijnheer Sefton". „Ik?" EEN AARDIGE ATTENTIE. Een der deelnemers van den Zeelandstem- peltocht van de Prov. V.V.V., die in het bezit van de waardebon van 10 kwam, beschikbaar gesteld door de V.V.V. te Zie- riksee, zond deze bon via het secretariaat van de Prov. Ver. aan den secretaris te Zie- riksee terug met het verzoek deze bon af te geven aan een of ander adres aldaar, dat in deze dagen van felle koude dit bedrag goed zal kunnen gebruiken. DE PLOEGWEDSTRIJD. Bij de vermelding van de prijswinnaars van den ploegwedstrijd vielen gisteren een paar namen weg. De gelukkigen van de tweede categorie, wendploegen, die met 48 p. een tweeden prijs behaalden waren San Janse Chrz., Nieuvvland; Chr. Wattel en S. Melse beide Serooskerke en Joh. Janse, Oostkapelle. JAARVERGADERING KWEEKLUST. Gisteravond hield de Vereeniging tot Ex- ploitat.e van volkstuinen voor land- en tuinbouw Kweeklust" haar jaarvergade ring in de bovenzaal van café „De Een dracht". De voorzitter, de heer J. F. Vermeulen, heette de 42 aanwezigen welkom en zeide, dat de opkomst geringer is dan andere ja ren mede zeker tengevolge van de weers- en straatomstandigheden. Spr. wees er op, dat de werkloosheid zeker wel minder is dan verleden jaar doch dat dit onder de le den der Vereeniging niet best merkbaar is. Spr. hoopte, dat 1939 beter moge zijn. Van den heer Onderdijk, lid van de comm'ssie van toezicht was een bericht van verhinde ring ingekomen wegens ongesteldheid. De voorzitter uitte zijn beste wenschen voor het voorspoedig herstel. Voor 1939 hoopt spreker weder op prettige samenwerking, kameraadschappelijk als echte volkstuin ders. De secretaris, de heer J. Antheunisse, bracht het 19e jaarverslag loopende tot 1 December jl. uit. Daaruit bleek, dat de ver- een'ging telt 206 leden en 3 donateurs, tegen resp. 207 en 6 het vorig jaar. Evenals reed? de voorzitter had gedaan herinnerde de secretaris aan het verlies, dat de vereeni ging leed, door het overlijden op betrekke lijk jongen leeftijd van den heer N. de Voogd. Er bedankte 18 leden, terwijl 17 nieuwe toetraden. Er moesten voor sommi ge leden minder prettige besluiten worden genomen, doch wel noodzakelijk, en waar van dié leden, de volle schuld droegen, nl. het ontnemen van hun perceeltje grond, als na mondelinge en eenige malen schriftelijke waarschuwingen, nog steeds dat perceel in een toestand was, die alle perken te bu'ten gaat. Verschillende verbeteringen zijn aan de terreinen aangebracht hetzij door de ver eeniging het zij v:a de gemeente in werk verschaffing. De pachtverlaging is van de baan, want voor altijd zijn de pachten me' 20 pet. door de gemente verminderd. Hier-, door is pachtverhooging voor de leden voor komen. De toestand op de terreinen was in het afgeloopen jaar over het algemeen gunstig te noemen. De opbrengst was mid delmatig. daar de droogte d't jaar veel par ten heeft gespeeld. De grootte der terrei nen bleef dit onveranderd en er werden geen grootere perceeltjes dan 300 m2 uit gegeven. Alle perceeltjes waren bezet. De commisie van geschillen behoefde niet or te treden. De voorzitter wees er op, dat o.a. zij dir handel driiven in hun producten van he* terrein moeten worden verwijderd. Het ir niet toelaatbaar ook niet volgens het m>- nistrieele besluit. Men is dan geschorst nie* als lid, doch alleen als" grondgebruiker. La ter kan men wellicht weer grond krijgen want tenslotte is iedereen voor verbetering vatbaar. De heer J. Boone, secretaris van de grond- commissie wees er in zijn jaarverslag o.a op, dat volgens voorschrift van de over heid geen volkstuinder meer dan 300 m9 grond in pacht mag hebben. Er zijn 18 per- ceelen grond opgezegd, doch aan 17 nieuwe leden zijn perceelen uitgegeven. Spr. noem de voor ieder der terreinen de daarop be- betrekking hebbende cijfers. Er waren op enkele terreinen ook leden, wien hun per ceel moest worden afgenomen en daarom ried spr. ieder bd aan goed ziin reglement te lezen. De leden der cpmmissie kunnen ook dit jaar weer met voldoening teruv zien op hun arbeid. Snr. bracht een woord van dank aan de commissarissen der ter reinen voor hun nuttige adviezen en raad „Ja, u! Waarom ging u zoo plotseling m'dden onder het tennissen weg." Leonard antwoordde niet dadelijk. Toen zei hij: „Komt het er wat op aan?" „Niet als u denkt van niet. Maar ik zou wel graag van u willen weten", voegde ze er aan toe, met zijdelingschen blik op hem „of het soms een gewoonte van u is en of u straks ineens er tusschen uit knijpt en me midden in de zee alleen laat". Hij zag haar blik en had plezier om den goedmoedigen humor ervan. „Neen, ik zal er nu niet uitknijpen, juf frouw Ha'nes", beloofde hij, „en ik kan u wel zeggen, dat ik u spoedig zal vertellen, waarom ik er bij het tennissen uitkneep". „Maar kunt u het me nu niet vertel len?" „Jawel". „Maar u wilt het me nu zeker niet ver tellen?" „Nu, ik kan u dit zeggen. Juffrouw Fyne was in moe lijkheden en ik moest haar hel pen". „Dat vergeef ik u", zeide Beryl Haines. „Ik vind, dat de arme juffrouw Fyne alle hulp noodig heeft, die er bestaat". Haar sympathieke toon met den vriende lijken klank erin charmeerde hem. „Ik ben blij, u zoo te hooren spreken", zeide hij. „En waarom zou ik niet zoo spreken? Denkt u, dat ik haar niet zou helpen, als ik kon?" „Daar ben ik van overtuigd. En, wat gevingen. Spr. eindigde met den wensch, dat alle gespaard mogen blijven voor tegen spoeden en zij met lust en ijver hun volks tuinen mogen bewerken tot genoegen van zich zeiven, tot voldoening der vereeniging en tot sieraad van de gemeente. De rekening van den penningmeester, den heer J. Verhage, werd op advies van de kascommissie goedgekeurd. Tot bestuursleden werden bij acclamatie herkozen de heeren J. Boone, M. Vreeke en J. Antheunisse en tot leden der kascom missie voor het volgend jaar gekozen de heeren Kleinepier, voorzitter, De Nood en Klap leden. Hierna ontspon zich een discussie naar aanleiding van het feit, -dat de vereeniging in April 1939 20 jaar zal bestaan en werd ten slotte besloten evenals in 1934 bij het 15 jarig bestaan dit kroonjaar te herdenken met een gezelligen avond, waarvan ook de vrouwen der leden en de kinderen, die niet onverzorgd achter kunnen blijven zullen kunnen deelnemen. Eene commissie met o.a. vele leden, die ook in 1934 mede werkten, zal een en an der n.ader voorbereiden. Bij de rondvraag werd op desbetreffende vragen of opmerkingen gezegd, dat voor de vorst reeds het uitvoeren van verbete ring van den toegangsweg aan het Na dorstterrein was opgedragen: met waar deering werd aanvaard de dank voor de goede wijze van optreden tegen het gevaar van den coloradokever; aan de heidemaat schappij zal toezicht gevraagd worden, opdat te werkgestelden in de omgeving der ter reinen geen groenten wegnemen; aange drongen zal worden bij de betrokken grond gebruikers om riet weg te nemen langs den slootkant en dit behoorlijk op te bergen en een onderzoek zal worden ingesteld naar de mogelijkheid van verplaatsing van een vuilnisbergplaats op het terrein aan den Langevielesingel. HET IJS IN DE VESTEN. Er wordt in de vesten reeds druk gere den. Over het algemeen is het ijs goed. Gistermiddag is men begonnen palen en draden voor electrische verlichting aan te orengen. Hedenavond zal deze verlichting naar men verwacht, kunnen branden. Als gebruikelijk kwamen ook reeds tal van valpartijen voor. Een enkele kwam wat ernstiger aan. Zoo had de hr. H. gisteren het ongeluk zoodanig te vallen, dat een bloedende hoofdwonde ontstond. Toevallig was een lid v. h. Roode Kruis aanwezig, die terstond hulp verleende. Het bestuur van „Ijsvermaak" heeft de toezegg.ng gekregem dat gedurende het schaatsenrijden zooveel mogelijk een lid van bovengenoemd korps op de banen aan wezig zal zijn, kenbaar aan band rond arm. De sportliefhebbers zullen deze toezeg ging zeer zeker op prijsstelten. BOUW- EN WONINGDIEN ST. Toezicht over geheel Zuid-Beve land. In een uitvoerig schrijven aan den Raad herinneren B. en W. aan een besluit van de Kroon, genomen naar aanleiding van een besluit van Weesperkarspel, waarin be slist werd, dat een technisch ambtenaar in gemeentedienst, niet tevens arbeid voor particulieren mag verrichten. Ged. Staten van Zeeland wezen daar ook de Zeeuwsche gemeenten reeds op en verzochten, door samenwerking, te komen tot aanstelling van een ambtenaar uitsluitend belast met het bouw- en woningtoezicht. B. en W. wijzen er dan op, dat ook in deze gemeente de directeur van den bouw- en woning- dienst arbeid voor particulieren mag ver- ricnten en in verband daarmede zijn salaris met op het volle bedrag gesteid is. Ook de Ver. van burgemeesters en secretarissen in Z. en N.-Beveiand nenandeicie dit onder werp „en stelde ons de vraag", aldus B. en W., „of door deze gemeente zou kun nen worden medegewerkt aan de totstand koming van een regeling, waarby het bouw en woningtoezicht voor alle gemeenten in Zuid-Beveland wordt opgedragen aan den dienst van gemeentewerken te Goes, d.w.z. dat het reeds alhier aanwezige apparaat dus het geheele personeel van den dienst van gemeentewerken mede dienstbaar wordt gemaakt tot het uitoefenen van het bouw- en woningtoezicht in de overige ge meenten van het eiland. Hierbij dient goed te worden verstaan, dat het gewone ge meentewerk, zooals het maken van bestek ken voor gemeentewerken, het aanleggen van wegen, het toezicht houden op de ge meentelijke eigendommen, enz., in de overi ge gemeenten blijft behooren tot de taak meer is, ik ben er van overtuigd, dat u het kunt ook." „Hoe kan ik haar dan helpen?" „Vooreerst, door in hotel De Zeemeermin te blijven". „Dat doen we ook". „Goed. En dan verder door het daar ge zellig te maken. Overigens komt het me voor, dat u dat al doet". „Dank u. Maar u ook, hoor". „En ook nog door klaar te staan om Hij hield even op en aarzelde. „Toe dan, vooruit!" riep ze. „Houdt u nu niet op, nu het juist interessant begint te worden! Waar voor moet ik klaar staan?" „Om u de waarheid te zeggen, ik weet het zelf nauwelijks", antwoordde Leonard. „Maar ik heb er een sterk vermoeden van, juffrouw Haines, dat er, vóórdat u en ik veel uren ouder zijn, iets gebeuren zal bij het hotel. De Zeemeermin. En als er zoo iets gebeurt, nu dan, hoe meer hulp wij allemaal kunnen verleenen hoe beter, hè?" Juffrouw Heines zweeg. Twee minuten gin gen zoo voorbij. Het wrak, waar zij naar toe zwommen, scheen steeds grooter te worden, terwijl de rotsen, half onder water, die dit schip ten grave hadden gebracht, door een onregelmatige branding hun plaats verrie den. Eén rotsblok was door de vloed nog niet geheel bedekt. Het was een wreed- uitziend rotsblok, scherp en met venijnige kanten. „Vindt u niet, dat het nu eindelijk eens tijd wordt, dat u me vertelt, waarom u dat der aldaar voor dat werk aangewezen amb tenaren. Na een gehouden bespreking met een af vaardiging van het bestuur der vereeniging, hebben wy te kennen gegeven, dat het naai onze meening mogelijk zou kunnen zjjn om op de volgende basis tot samenwerking te komen: De Directeur van Gemeentewerken ge niet thans een jaarwedde van 2800 tor 3200 en staat op het maximum. Wordt zijn positie gemaakt tot een vol-ambtelijke, dan dient de daaraan verbonden jaarwedde te worden vastgesteld op 4000 tot 5000, Dii maakt dus een verscnil van 1800. Noodig zal zijn de uitbreiding van het aantal opzichters met één, in den rang van opzichter-teekenaar, aan welke functie een jaarwedde is verbonden van 1880 tot 2444. Aangezien de aan te stellen persoon vermoedelyk zal beginnen met de mini mum-jaarwedde, zal hij genieten 18ö0. üieroy dienen te wurden gevoegd de pensi oensbijdragen, voor zooveel ten laste dei gemeente komende, zijnde 45 van 368o is rond 165. Bovendien de kosten van een automobiel, geraamd op 8u0, is totaal 4645. Aangezien het voor de gemeente Goes ook wat waard behoort te zyn, dat de directeur van gemeentewerken een vol- ambteiyke functie krygt, wordt voorgesteld om voor haar rekening te nemen een be drag van 500. Blyft 4145. het totaal aantal inwoners immers van Zuid-Beveland, met uitzondering van Goes, bedraagt 42806, zoodat bovenbedoelde kos ten voor hen neerkomen op iets minder dan 0.10 per inwoner. De bemoeiingen der ver eeniging hebben tenslotte geleid tot de uit zending door Ged. Staten van de circulaire van 9 December 1938 (door ons reeds opge nomen in ons blad van 17 dezer. Red.). In de daarbij gevoegde ontwerp-regehng wordt het cyfer van 0.10 per inwoner ook aangenomen als uitkeering van de overige gemeenten aan Goes. De totale opbrengst zal zie bovenstaande berekening aan vankelijk iets hooger zijn dan het bedrag der te maken kosten, doch zal, tenzij de on kosten van de automobiel meevallen, niet geheel voldoende zijn, wanneer in latere jaren de bovengenoemde salarissen tot het maximum-bedrag zullen moeten worden uitgekeerd. Hier staat echter tegenover dai de bezetting van het kantoor van gemeen tewerken wordt verbeterd en de ambtena ren, wanneer zjj geen werkzaamheden voor de overige gemeente zullen hebben te ver richten, voor den dienst van de gemeente Goes beschikbaar zijn, en bovendien dat de salarissen dezer personen alhier worden verteerd. Ook zal het voorkomen, dat niet alle aan den dienst verbonden ambtenaren het maximum-salaris genieten. Tenslotte zij nog volledigheidshalve op gemerkt, dat wij het niet noodzakelijk heb ben geoordeeld, om bij den gemaakten op zet rekening te houden met de kosten van licht, vuur en bureaubehoeften, aangezien de uitbreiding der werkzaamheden daarop niet of nagenoeg niet van invloed' zal zijn. Onze conclusie is, dat door de voorgestel de regeling zoowel het belang van Goes als van de overige gemeenten van Zuid-Beve land in niet onbelangrijke mate zal worden gediend door de voorgestelde regeling, die een practische oplossing inhoudt voor de door het aangehaalde Koninklijke besluit waarvan wy de juistheid onbetwistbaar- achten ontstane moeilijkheid. Het is dan ook uit volle overtuiging, dat wij Uwe vergadering in overweging geven, om mede tot vaststelling daarvan te beslui ten." HET SCHUTTERSHOF. Wat het aan de gemeente kost. 5 Mei 1938 deden B. en W. aan den Raad het voorstel om aan den heer J. Branden burg opnieuwvoor den tijd van 5 achter eenvolgende jaren het Schuttershof te ver huren en zulks op den bestaanden voet. De Raad was destijds van meening, dat er behoefte bestond aan meerdere gege vens betreffende de exploitatie sedert hei Schuttershof weder eigendom der ge meente is geworden,doch besloot in af wachting daarvan om de inrichting weder om voor één jaar, ingaande 1 Augustus 1938, aan den heer Brandenburg te ver huren, zulks op de voorwaarden boven- Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist. (Ingez. Med.J partijtje tennis niet hebt uitgespeeld?" vroeg Beryl plotseling. Lepnard had bijna toegegeven, maar hij bedacht zich bij tyds. Het kwam hem voor, dat dit niet het oogenblik was om een meis- pe een tamelijk schokkende mededeeling te doen. „Ik zal het u vbrtellen, zoo gauw we te rug zijn", antwoordde hij. „Bent u daarmee tevreden?" „Ik denk, dat ik dat wel zal moeten", zei Beryl. „Laten we nu dan weer aan ons ge wone werk denken. Ik vermoed, dat er wel een strooming zal staan bij die oude kast. En we moeten oppassen voor die verschrik kelijke rotsblokken". De gebroken kant van het wrak lag bo ven hen. Het scheen haast onmogelijk dat dit kapot geslagen stuk metaal eens een onderdeel had gevormd van een ordelijk ge heel en statig zijn weg had gebaand door de wateren, zijn aandeel bijdragende tot den wereldhandel. Nu was zijn eigen kracht verdwenen, het zou daar blijven liggen tot dat er een andere kracht zou komen om zijn stukken los te maken voor de geboorte van een nieuw geheel. Zij zwommen in een cirkel om het wrak en vonden aan den anderen kant een toe gang. Vlak onder hen lagen de rotsen als een grimmige rij meedoogenlooze tanden. Door het vlakke open water heenzwem- mende, dat als een kanaal tusschen de branding der rotsen lag, bereikten zij de zijde van het schip, waar zij een ketting konden pakken. (Ingez, Med.) genoemd. B. en W. verstrekken thans het volgende overzicht: „Bij de beoordeeling der samengestelde gegevens moet o.i goed in het oog wor den gehouden, dat in het jaar 1922 bij geen der Raadsleden, die voor den aankoop en de restauratie van het gebouw der soeie- teit „Van Ongenuchten Vrij" gestemd heb ben, de verwachting heeft voorgezeten, dat de inrichting ooit een eenigszins beteeke- nende bron van inkomsten voor de ge meente zou worden; integendeel de Raad en ook de bevolking waren ervan over tuigd, dat er uit de gemeentekas zou moe ten worden gesuppleerd, doch men was van oordeel, dat het belang der gemeente dit offer volkomen rechtvaardigde. Bezien wij de cijfers dan nader, dan komt daaruit het volgende naar voren: a. het suppletiebedrag is van 5745.69 ge durende het eerste jaar der exploitatie, gedaald tot 4468,84 in 1937; b. deze daling is verkregen ondanks het feit, dat de huursom-, die aanvankelijk per jaar 2600 bedroeg en zelfs gedurende enke le jaren 3000 heeft bedragen terugge- lcopen is tot 1000; er is dus ingeloopen een bedrag van ongeveer 2800 a 3300 per jaar; c. door de aflossing op de ver schillende terzake van aankoop en inrich ting van dit gebouw ten laste der gemeen te loopende leeningen is de terzake van dit gebouw op de gemeente rustende schuld verminderd met bijna 33000, zijn de ongeveer een derde; d. op de te hooge kosten van aankoop en inrichting deze omstandigheid was bij den aanvang be kend is derhalve sedert 1923 ingeloopen 33.000 en zulks zet zich in de toekomst voort met 2200 per jaar; e. door conver sie der leening ad 4000, thans nog ren tende 5% 's jaars welke conversie aan het einde van het jaar 1939 zal kun nen plaats hebben zal, onder voorbe houd dat de huidige rentestand ad 3% gehanhaafd blijft, een rentebesparing wor den verkregen, bedragende over het eer ste jaar (1940) 660; f. tengevolge van de jaarlijksche aflossingen op de schuld, gaan de jaarlijksche tekorten spoedig ver minderen, welke vérmindering na 1946, tengevolge van .de geheele delging van da schuld terzake van de gasvervvarming, nog toeneemt; g de opbrengst van het stukje grond, hetwelk aan het Rijk is verkocht ten behoeve van den bouw der telefoon centrale, welker opbrengst 2637.50 be draagt, komt in feite in mindering der schuld; binnenkort zal dit bedrag kunnen worden aangewend tot extra-aflossing op een der aangegane leeningen; h. na een tiental jaren zal de schuld gedaald zijn tot rond 32400 en het nadeelig saldo op de exploitatie tot 2550; i. ongeveer na deze tien jaar gaat de schuld de werkelijke waarde geschat onder de tegenwoordi ge omstandigheden benaderen; de jaar lijksche aflossingen behoeven dan niet meer te worden medegeteld bij de bepa ling van het tekort, aangezien zij dan die nen te worden beschouwd als kapitaal vorming; j. tengevolge h:ervan wordt het jaarlijkseh tekort teruggebracht tot onge veer 525; k. laatstgenoemd bedrag neemt vervolgens regelmatig af, zoodat er ten slotte van eenige exploitatiewinst zal kun nen worden melding gemaakt; 1. zou het Schuttershof thans worden verkocht, dan zou zie sub d de gemeenschap reeds thans een bedrag van 33000 hebben bij een gebracht om den ko'oper aan een waardevol eigendom te helpen. Hierbij is gerekend met de haast ondenkbare moge lijkheid, dat de koopsom gelijk zal zijn aan de thans nog bestaande schuld. Ligt de koopsom evenwel lager dan het schuldbe- „Moe?" vroeg hij. „Heelemaal niet", antwoordde zy. „Maar daarom mogen we toch wel een paar mi nuten rusten! We moesten een stukje van het wrak mee terug nemen als souvenir". „Om te bewijzen, dat we er geweest zijn?" „Ja. Ik ben bfenieuwd of we langs dezen ketting naar boven kunnen komen". „Het is misschien beter van niet, mom pelde Leonard. Hij wist niet goed, wat te doen. Als hij alleen was geweest, zou hij niet lang geaarzeld hebben om aan boord van het wrak te klimmen, zooals ook in derdaad oorspronkelijk zijn bedoeling was geweest, maar een vage twijfel beving hem of het wel juist was om in deze omstandig heden het plan uit te voeren. „Wij moeten onze krachten sparen", voegde hy eraan toe. „Wat zou dat jammer wezen", antwoord de Beryl, terwyl zij aan de ketting ging hangen en zichzelf langzaam naar boven trok. „Heusch, het zal best gaan. He, waar zit u zoo naar te kijken?" Een kras, even boven den ketting, had Leonard's aandacht getrokken en hij keek er onderzoekend naar. „Niets", zeide hy terloops, terwijl hij zijn blik afwendde. „Ik geloof, dat u denkt, dat ik een kind van drie jaar ben, is 't n'et?" riep Beryl een beetje geërgerd uit. „Wat is het? Een bloedvlek?" „Doe niet zoo gek!" antwoordde hij. „Na tuurlijk niet!" (Wordt vervolgd). Boer.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5