Bestrijdt KOU ZOETE MOST SSkS^S- d<-? VdoernTet Provinciale Staten van Zeeland. GEMENGD NIEUWST VaP°rwrScn; LAATSTE BERICHTEN. STATEN-GENERAAL. Gas verstikking te Honselerdijk (S Vi,ckS van in Duitschland overleden personen ten volle aan rechthebbenden in de Vereenig- de Staten zullen worden uitgekeerd. Daar door is een der kleinere punten van wrij ving tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland uit den weg geruimd. ROOFOVERVAL. Gisteren hebben drie jeugdige negers, een zestal bedienden van de Joslin Schmitt Cor poration, een maatschappij voor chemische industrie te Lockland (Ohio), overvallen en beroofd. De negers ontkwamen met loongelden, ten bedrage van 3000 tot 4000 dollar. zuiver onverhil vruchtensap. (Ingez. Med.) 0H ONTEIGENING VAN HET HOTEL DE ABDIJ DEFINITIEF AANGENOMEN. De Eerste Kamer kwam gisteravond in openbare vergadering bijeen. Verschillende kleine wetsontwerpen wérden behandeld. Bij ïiet wetsontwerp tot neutralisatie van G, JBiram, weduwe van W. Hiby, en 21 an deren zeide de heer Van Vesseih n.s.b. dat Nederland het hoogste percentage Jo den heeft. De nationaal-socialistische fractie kan n'et aan de naturalisatie van Joden me dewerken. Spr. vroeg stemming, daar niet is aangegeven tot welken stam de betrok kenen behooren. Het ontwerp wordt aange komen met 37 tegen 4 stemmen. Aangenomen werd o.m. ook nog: Verklaring van het algemeen nut der ont eigening van perceelen erfdienstbaarheden andere zakelijke rechten, noodig voor en tie»» behoeve van het uitbreiden van de bu- reelruimten der Provinciale Griffie van 'Zeeland en van de gelegenheid tot bewaring van archivalia in het rijksarchiefdepot in Zeeland, te Middelburg. BEGROOTÏNG VAN SOCIALE ZAKEN. De laatste week van de parlementaire ^hoogconjunctuur, die het Kerstfeest voor af pleegt te gaan, is gistermiddag begonnen. Er restten nog het staartje van de begroo ting van sociale zaken, de begrooting van hét departement van koloniën, een nood wetje omtrent de. wilde bussen en nog wat klem goed. Men was verleden Vrijdag gebleven bij de aïdèellng arbeidersverzekering van de be grooting van sociale zaken. Minister Rom- rne antwoordde gisteren den sprekers. Hfl telde daarbij van meening te zijn, dat de leemten In de ouderdomsvoorziening, welke fjoor maatschappelijke verschuivingen wa ren ontstaan, zullen moeten worden aange vuld, zonder daarbij echter den weg naar het staatspensioen te betreden. Verplichte sociale verzekering voor kleine zelfstan digen, hoe moeilijk ook in de practijk uit voerbaar, verwierp de minister in begin sél niet, al moest hij de motie Van den Tem pel,- die de instelling eener staatscommissie vroeg, ontraden. Deze motie viel dan ook toet 41 tegen 25 stemmen. De afdeellng volksgezondheid bracht ons een menigte details en de verzekering van den minister en van de twee medici onder de Kamerleden (dr. Vos en mevr. De Vries- Bruins) dat de gezondheidstoestand van ons volk bevredigend is. Waakzaamheid, zoo zeide de minister, blijft echter met het oog op de verarming van sommige groepen ge boden. By de afdeeling werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling bracht de nationaal- socialistischen afgevaardigde Woudenberg in het geding de macht der vakvereenigin- gen om politieke tegenstanders te royeeren en dus van haar werkloozenkassen uit te sluiten. Met de heeren Drees en Loerak ker betoogde de minister, dat iedereen vrjj blijft zich bij een neutrale kas of desge- wenseht een kas van eigen richting aan te sluiten. Voorts werd besproken hetgeen de minister noemde „de zijdelingsche drang" om de arbeiders tot het aanvaarden van werk in Duitschland te bewegen en hetgeen de heer Drees het „wapen van den hon ger" noemde. De heer De Visser (comm.) en de heer Drees (s.d.) achtten het onjuist, dat aanvaarden van werk in Duitschland op straffe van uitsluiting uit de steunver- leenlng verplicht is. Minister Romme zeide, dat indien passend werk voorhanden is het doet er niet toe of het in Duitschland of elders is steeds als normale regel geldt, dat het niet aanvaarden uitsluiting uit den steun meebrengt. Met werkelijke gewetensbezwaren wordt rekening gehou den, maar politieke bezwaren tegen het Duitsche regime gelden zonder meer ais zoodanig niet. Het spreekt vanzelf dat bjj de afdeeling mg en steunverleening veel SfiV w t der Kamerleden bestond yoor het plan Westhoff, het plan voor uit voering van cultuurtechnische werken dat der regeering tot basis van haar werkver schaffingsplannen zal dienen: Heden gaat de Kamer met de begrooting van sociale zaken verder. Dan zal tevens worden beslist over het verzoek van den na- tionaal-socialistischen afgevaardigde Rost van Tonningen om minister Colijn te mo gen interpelleeren over de goudpolitiek. begrooting verkeersfonds. lst?ravond Werd voortgegaan met de behandeling van de afd. luchtvaart van de het, Verkeersfonds voor eroJot aantaI sprekers voerde het ZSJT* de ,k7estie van het Centrale ce minlster van waterstaat, de SK l^UUrenJtheeft den sPrakers uit- lu^htv^ ^°°rdt' SPr- zeMe dat het dere landen NederIand en de an" weteig beteekenis fSJw Vergadering van heden Woensdag De kwestie van den Karelpolder. Gestemd werd thans opnieuw over het voorstel van Ged. Staten inzake het al of niet subsidieeren van den Karelpolder, waarover gisteren de stemmen staakten. Thans werd het verworpen met 19 tegen d.6 stemmen. Afwezig waren de heeren Goossens, Boender, en Dominicus. (De beide eerstgenoemden kwamen juist na de stemming binnen),. Algemeene beschouwingen. Voortgezet werden de algemeene be schouwingen. De heer KODDE brengt hulde aan Ged. Staten voor hun financieel beleid, maar hij betrekt daar de Statenleden in, die toch de vertegenwoordigers der bevolking zijn. Spr. wees op de dalende, doch na 1936 weder stijgende belastingopbrengst. Daar uit blijkt, dat de belastingverlaging in op centen mogelijk is door de meerdere belas tingopbrengst. De meerdere opbrengst van de grondbe lasting zit in het gebouwd, door meer bou wen van kleinere perceelen. Voor het on gebouwd. zou een herschatting noodig zijn om te komen tot meer opbrengst. Spr. is voor het na beneden brengen der hooge belastingen en daarom is spr. verheugd over het voorstel tot verlaging. Als dit een gebaar is, dan zal het dit ook zijn, als meri de 22.000 voor socialen steun uitgeeft. Spr. meent, dat de particulieren bij minder belasting meer zal kunnen uitgeven wat weer welvaart brengt. De loonen dalen en het leven wordt duurder, daar dient op gelet te worden. Spr. weet niet of de be lastingverlaging zal zijn te handhaven, maar wil Ged. Staten ten deze toch gaarne volgen. Spr. zou ook tegen het putten uit de reserve zijn. Wanneer men geleidelijk voortwerkt is er geen gevaar aan belasting verlaging. Spr. bespreekt een andere houding der provincie inzake de werkverschaffing. Spr. wijst op tal van werken, uitgaande direct of indirect van de provincie, die de werk loosheid bestrijden. Zonder haar natuurlijk te kunnen opheffen. Nog meer bemoeiing ter zake door de Provincie acht spr. niet gewenscht. Men moet dat aan het Rijk overlaten. Spr. begrijpt niet waarom men ook niet van het gebouwd zou mogen hef fen. Ter zake van het algemeen bepleit. Spr. betreurt het, de Zondagsdienst op de Westerschelde uit te breiden, dat is toch niét alleen om zieken of medici te vervoeren. Men doet het voor het vervoer der pleizierréizigers. Spr. zegt dat dit niet in overeenstemming is met Gods gebod. Spr. zóu gaarne met alle samenwerken op den grondslag van Gods' woord. Spr. be grijpt niet, dat men iemand tot buitenge woon lid benoemt, die een andere meening heeft, op het gebied van Gods woord, dan hen, die mede hem verkiezen. Spr. meent, dat de manier, waarop de laatste jaren op een wijze in de Staten is gesproken, die zoo anders is dan vroeger. Het lijkt nu meermalen of slechts één par tij het weet en de andere niets. Dit is in strijd met onze Zeeuwsche opvattingen. Men buigtalieen zijn hoofd voor den Heer en voor niemand anders. Spr. behandelt dan het niet op kunnen volgen van de verandering op het maken van inbreuk op het natuurschoon. De rechterlijke macht straft niet en men kan dan beter de verordening laten intrek ken. De heer ADRIAANSE wijst op de bijzon dere omstandigheden, waaronder Zeeland bestaat. Een kleine bevolking en vele dure zaken om te onderhouden. Spr. brengt ver schillende wenschen inzake het algemeen beleid naar voren. Inzake de Zondagsdien sten houden Ged. Staten wel degelijk re kening met de wenschen, doch men is ook afhankelijk ter zake van het Rijk. Spr. zou het niet goed vinden als Ged. Staten alleen bestonden uit personen, die denken als de heer Kodde over de Zondags heiliging. Het deed spr. leed, dat de heer Kodde over hem sprak als buitengewoon lid, zooals deze het deed. De verlaging van de opcenten wil spr. met beide handen aangrijpen. Spr. betuigt hulde aan de voorzichtigheid van Ged. Sta ten, als gevolg van hun ervaring. Spr. weet iets van het standpunt dat men anderen niet moet herkiezen, doch als zijn partij het vraagt, is het moeilijk niet te blij ven, als men zich nog goed gevoelt. Men is door den leeftijd ook gewaarborgd tegen onbezonnenheid. Spr. richt zich tot de N.S. B.-ers en bestrijdt hetgeen de heer Dekker zeide over de jongeren der beweging en meent dat de toestanden in Duitschland toch ook verre van ideaal zijn. Spr. vraagt aandacht voor behoud van duinen en zee weringen. De heer VIENINGS wijst op het politieke karakter van de Staten als kiescollege voor de leden van Ged. Staten. Maar ook verder is het te begrijpen, dat de verhoudingen in de Staten zich afspiegelen in het college van Ged. Staten. Dit als bezwaar tegen de stelling van den heer Staverman. keer het «over. lang. Het moet dat tof Wn groot be" wenscht dan dat onze l^ï-hlhtrekken- Men Internationale iynen wo?d\ !LdT de daartoe moet wordt zoo groot aangedaan: f^nbod zijn en 1&' Soed mogelijk *Hn mnchting zoo haven mogelijk zijn. Meer dor, aa bekoudem «rtA»l^nWOO'rdi® plaats moét DOóveèl mogelijk versterkt Lo- "'i cale belangen moeten daaraan onderge schikt zijn. Centralisatie is voor ons land noodig. Oorspronkelijk koos de regeering Leider dorp. Andere punten Bodegraven bv. had den veel ongunstiger bodemgesteldheid. Het kosten argument heeft echter het plan- Leiderdorp doen prijs geven. Daarom werd Schiphol gekozen, dat vele nadeelen doch ook groote centralisatie-voorbeelden biedt. Ook Rotterdam zal echter haar vlieg veld behouden. Bij de replieken diende de heer v. d. Waerden (r.k.) een motie in, behelzende dat de regeering bij de lucht- vaartpolitiek ten volle rekening zal hou den met de internationale economische be teekenis der beide groote Nederlandsche havens. Over deze motie zal Donderdag worden gestemd. Na nog uitvoerige discus sies werd de begrooting van het verkeers fonds aangenomen. Aan de orde was daarna de begrooting van het Zuiderzeefonds 1939. Verschillende sprekers voerden hét woord, waarna deze begrooting ook werd goedgekeurd. Te 2.10 uur vannacht Werd de vergadering tot he denmorgen geschorst, Spr. komt er tegen., op, als men zegt, dat er in de laatste vierjarige periode niets is gebeurd. Bij allen heeft de krachtige wil voorgezeten om te wérken in het belang van de ingezeteneh, Van wie men de ver tegenwoordiger is. Ieder, die niet meer te rug komt, kan gerust zeggen, dat hij deed wat hij meende té moeten doen en kon doen. Met den heer Kodde meent spr., dat men een eersten stap gaat zetten op den weg der belastingverlaging. Spr. waarschuwt ook tegen concurrentie strijd tusschen de P.Z.E.M. en de Z.E.G.A.M. Spr. wil niet de kennis van Gods woord al leen toekennen aan den heer Kodde en zijn geestverwanten. Volgens spr. is na Gods er kenning ook ontspanning toelaatbaar. Spr. vindt het niet aangenaam, dat de Statenleden de samenstelling der Commissie voor de samenvoeging der polders uit de couranten moesten vernemen. De heer VAN DER FELTZ beschouwt wat in de laatste 4 jaren is gedaan, en komt dan tot de belastingen en het financieel be leid. De belastingen zijn van bijzondere be teekenis, en spr. is sterk tegen onverant woordelijk verschuiven der lasten naar de toekomst. Men mag echter ook nu niet te veel postjes maken voor de toekomst. Dat Ged. Staten er ook zoo over denken, blijkt wel uit de geschiedenis met de plannen voor de brug over de Eendracht. Het verheugt spr. dat Ged. Staten met het voorstel kwamen tot verlagen der be lasting. Het. is als met een ernstige zieke, wiens temperatuur iets daalt. Men zegt dan, dat men op den goeden weg is. Spr. komt er tegen op dat men in het algemeen verslag nog vraagt of de verlaging soms een ge volg is van de komende verkiezingen. De vermindering veroorzaakt meer koopkracht en minder druk op de bedrijven. Spr. meent dat men tenslotte toch zal moeten overwe gen te komen tot samensmelting van ZE GAM en PZEM. Gpr. komt op de juridische kwestie van de Toolsche brug en vraagt hoe het daar mede staat. Spr. wijst op het verbod van de N.S.B. voor ambtenaren en wijst op een lid van het semi-pfficieele ZEGAM-personeel, dat daaraan niet zou voldoen. Spr. brengt hulde aan Ged. Staten voor hun arbeid voor de N. Bevelandsche brug. (Hierna werd even gepauzeerd omdat er slechts één stenografe in de zaal was, die men even rust wilde geven.) Na korten tijd gaat de heer VAN DER FELTZ voort met zijn betoog. Spr. zegt o.a. dat in het leven niet al les zonneschijn is. Donker noemt spr. o.a de kwestie der Z V.Tram en die betref fende het niet-aanwezige lid der Ged. Sta ten. Wat ter zake. hem is uitgekomen, zal de betrokken partij aanleiding moeten zijn zich over de nieuwe candidaatstelling ernstig te beraden. Men' kan nu toch niét spreken' over de samenstelling van Ged Staten, als men nog niet eens weet of men er over mede zal moeten beslissen. Spr. meent, als de heer Staverman even redige vertegenwoordiging voorstaat, hii niet op zijn eigen partijgenoot, maar op den candidaat der SDAP stemt. De soc. dem moeten prijs stellen op en danken voor het: vertrouwen in hen ge steld. Het is echter eep vraag of men hen in Ged. Staten moefo brengen. Dat is niet het löéiseh gevötgrvan' den uitslag der verkiezingen. Rechts rekent met de macht der volkssouvereinlteit en meent, dat men gekozen zijnde, verantwoordelijk is voor zijn daden. Spr. herhaalt wat hij in den Raad zei de, over het verschil tusschen hen, die wei en hen, die niet zich scharen onder de leiding van Gods woord. Gezien wat geschiedt in Fragkrijk en België, is spr. being voor een SDAP-er in he-t college van Ged. Skaten. Spr. meent, dat men niet samen kan gaan met hen, die meenen, dat het niet noodig is, dat men doet aan Vaderlands liefde. Spr. heeft in de vraag gesteld of het niet mogelijk moet zijn, personen uit de vergaderingen te verwijderen, die deze gebruiken voor propaganda. De heer -EDELMAN juicht de belasting verlaging toe in het belang van hen, die lijden onder den druk der tijden. Spr. weet hoe noodig het is, en hoopt, dat de Staten het voorstel ter zake zullen aannemen. Dit is ook een stap naar werkverruiming, om dat er geld voor herstelwerk enz. vrij komt. Spr. komt dan tot de geruchten over het opheffen der electrische tram, wat spr. zou betreuren in verband met het drukke verkeer, vooral in het vreemdelingen-sei zoen en de vraag komt od öf de weg voor autobusverkèef geschikt is. Spr. deed een verzoek om, tot verwar ming van de electrische trammen. De heer VAN DUIN bepleitte het ver krijgen van een Rijksveer over het Zype, omdat er van overbrugging wel geen spra ke kan zijn. Ook bepleitte spr. het behoud van de tram op. Schouwen. Hierna werd te half één gepauzeerd tot kwart voor twee. ONTVANGEN BOEKEN. Quo Vadis EL By de uitgeverij Holdert en Go. te Amsterdam verscheen Quo Vadis II, door W. C. Sickesz, oprichter en bestuurder van de N.V. Hollandsch-Zwit- fsersche Chocoladefabriek „De Tjoklat- fabriek" te Amsterdam. Deze uitgave is een vervolg op en èen belangrijke aan vulling van het in September 11. van de hand van genoemden schrijver verschenen boekje „Quo Vadis?" of „De weg naar on gekende welvaart)'. Het doel van „Quo Vadis?" II is een antwoord-te geven op de vele vragen dié naar aanleiding van het eerste boekje naar voren zijn gekomen of den schrijver gesteld zijn. De schrijver wil al de twijfelaars doen zien, dat hun wanhopen aan dè mogelijkheid om „Quo Vadis?" tot uitvoering te brengen onge grond is; Aan de hand van eenige een voudige voorbeelden uit de practijk wil spr. aantoonen dat- de bekorting van den levensduur van het- product-wel degelijk In het belang van het .menschdom en dus van heel onze maatschappij kan zijn, en zelfs welvaart zal brengen. Met eijfers toont spr. de ontzaglijke economische mo gelijkheden aan, welke de plannen uit „Quo Vadis?" toeden. Drie menschen om het leven gekomen. De vorst heeft in den afgeloopen nacht te Honselersdjk drie slachtoners gemaakt. Onder de woning van de familie Hulspas aldaar is tengevolge van de strenge vorst een gasbuis gesprongen. Dientengevolge is gas in de woning binnengedrongen en is het echtpaar Hulspas door gasverstikking om het leven gekomen. Ook een schoon zoon der familie, dé heer Bouman, uit Poeldijk, is gestikt. Het echtpaar Hulspas was ernstig ziek en bedlegerig. In verband hiermede wa ren de schoonzoon, de heer Bouman, en diens buurman, de heer De Bruin, uit Poeldijk, overgekomen om vannacht bij dé menschen te waken. De man en vrouw menschen op leeftijd, waren g'ster avond voorzien van de laatste H. sacramenten. Vanochtend namen buren van dè fami lie Hulspas een sterke gaslucht waar. Toen zij in de woning waren binnengedrongen, kwamen zij tot de ontstellende ontdekking dat de twee zieke menschen en hun schoon zoon waren overleden. Den heer De Bruin trof men in bewusteloozen toestand aan Een onmiddellijk ontboden geneesheer wist bij den heer Dé Bruin, door toepas sing van kunstmatige ademhaling het be wustzijn te doen terugkeeren. Nader vernemen wij, dat de 83-jarige echtgenoote van den heer P. Hulspas he vig bevangen door de koude gisteravond thuis kwam. Binnenshuis werd zij nog ernstiger onwel en na korten tijd over leed zij. De ontboden geneesheer consta teerde een beroerte. De 85-jarige P. Huls pas en eenige familieleden en buren, die in verband met dit plotselinge sterfgeval waren geroepen, voelden zich in huis ook onwel. In de woning hing een eigenaardi ge lucht, maar hieraan schonk men geen aandacht. De schoonzoon van den heer Hulspas, de 48-jarge Jac. Bouman, en de 50-jarige W. de Bruin, beiden uit Poéldijk, bleven vannacht bij den ouden, óngestelden man waken. Toen vanmorgen een buurman, de heer ,P. Meijnders, thee kwam brengen, trof hij tot zijn ontzetting de drie mannen schyhbaar lévenloos aan. De beide man nen, die zouden waken, lagen naast hun stoelen op dén grond. Hij haalde onmid dellijk hulp, doch ondanks het gebruik van zuurstof-apparaten, mocht het niet meer gèlukken de levensgeesten bij den ouden man en by zyn schoonzoon Bouman op te wekken. W. de Bruin kon worden bijge bracht. In het huis hing een sterke gaslucht. Een vanmorgen ingesteld onderzoek bracht aan het licht, uat de gasleiding een lek had. Het belendende huis waar ook gaslucht hing, werd op last van de politie ontruimd. Het is mogeiyk, dat de oude man is overleden, voordat het gas zyn doodende werking liet gelden. De om het leven ge komen Bouman was vader van dertien kin deren. - De verslagenheid in het dorp is groot. EEN SPORTIEVE BURGEMEESTER., Diémen bezit in jhr. L. E. dé Geer van Oudegein een sportieven burgervader. Had deze drager van het gezag zich iri de zór mermaanden reeds als een geducht zwem mer ontpopt door op de Dietoerplas den stryd in het hardzwemmen aan te binden tegen een der notabelen van het dorp, een stryd, waaruit hy zegevierend te voorschyn trad, terwijl hy kort daarop eenzelfde suc ces boekte in een grasbaanwedstrijd op het stalen ros, thans heeft burgemeester De Geer de gelegenheid aangegrepen om te too- nen, wat hy op dé gladde yzers waard is. Daartoe daagde hy den voorzitter van de Diemer IJsclub, den heer J. Havekotte, voor een race op de korte baan en een wedstryd in het schoonrtjden uit. Donderdagmiddag a.s. Zal het pleit tus schen beiden op de Diemer ysbaan worden beslecht, na afloop van de ringrydery. GOEDERENTREIN NABIJ ARNHEM ONTSPOORD. In den afgeloopen nacht is op de spoor baan tusschen Arnhem en Velp naby de kunstzyde fabriek, een gedeelte van een goederentrein, welke uit Groningen kwam, ontspoord. Een tweetal goederenwagens kantelden van den dyk, een aantal andere, wagons kwam naast de sporen terecht, of liep uit de rails. Het ongeval ontstond, doordat een as van een met mynhout geladen goederen wagen warm liep, tengevolge waarvan deze wagen derailleerde, by een wissel om sloeg en een aantal andere wagens mee sleurde. Twee wagons zyn van den dijk ge kanteld, zes wagons liggen op hun rech terzijde naast de spoorbaan en vier wa gons zyn gederailleerd. De materieele schade is vry aanzienlyk. Er hebben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. De locomotief met dé eerste twintig wagens bleven in de rails. Ook de wagen, waarin zich de treinge- leider bevond, bleef intact. Het oprui- mingswerk zal vermoedelijk eenige dagen in beslag nemen. Het treinverkeer kon over het vry gebleven tweede spoor wor den geleid. T nRub-WaSSag H VapoRU» koU of L °m Sen infect l hoestby beStrijden, 1 t U vóór bed- 1 tijd- O' veel en BGeeï7wachttijd-werkt direct Door deze massage begint VapoRub direct door de huid te werken als een papptejsjgr. Gelijktijdig ontstaan door de lichaams warmte de heilzame dampen, die 18 x "per minuut naar de ontstoken luchtwegen van neus, keel en borst worden ingeademd. Door de urenlang aanhoudende, dubbele werking verzacht VapoRub de-prikkeling, lost het slijm op, vermindert het hoesten en maakt het ademen gemakkelijk. U slaapt rus tig en 's morgens is de ergste kou meestal voorbij. Verlaagde Prijs 90 et (Ingez. Med.) DE JODENVERVOLGING. V - "i j.- J." Duitsche concessies? Reuter meldt uit Londen: De Financial News verneemt dat de laatste twee dagen een zeer belangrijke wijziging is gekomen in de houding der Duitsche redering teii aanzien van de kwestie dér overbren ging van Joodsche activa, en dat de "Duit sche regeering bereid is groote concessies op het oorspronkeiyke plan te dóén; teneinde in dit stadium een volkomen mislukking der onderhandelingen ingevolge het vraag stuk van Joodsche kapitaal te voorkomen, en tevens te verhinderen, dat een slechte geest ontstaat voor de algemeene handels besprekingen welke thans overwogen wor- den. STAATSLOTERIJ. (Trekking van heden). 100: 2866 6723 7216 Na een „begrooting" van baten en lasten, die een gevolg zullen zijn van uit voering der plannen, als in „Quo Vadis?" beschreven, komt schryver tot de volgen de conclusie: Binnen één, hoogstens twee jaar, kun nen alle 300,000 werkloozen weer normaal in het bedryfsleven worden opgenomen; de kosten hiervan zullen aanvankelyk (de eerste twee jaar) niet meer millioe- nen guldens bedragen, dan de mensch vingers aan beide handen heeft; ten overvloede zal er jaarlijks nog een voor deel van ongeveer./ 750 millioen voor de geheele maatschappy everblyven; boven dien: belangrijke styging van het natio naal vermogen;- beter 1 rendement van. de thans renteloos liggende groote kapita len, en een*., gezonde staatskas, waarin een ruime stroom van belastingen' kan en zal vloeien. - - AFLOOP AANBESTEDINGEN. De hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat heeft hedenmorgen aanbe steed het onderhoud van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Sluis naar Brugge, gedurende de jaren 1939, 1940 en 1941, Raming 500 per jaar. Inschrijvers waren F. Kambier, Breskens f 518... P. F. Bar- ra en R. Verstraate, Oostburg f 487, welk biljet van onwaarde werd verklaard; I. Lagasse en Zn., Koudekerke f 460; P. j. v. d. Sande, Breskens f 448. De hoofdingenieur van den rijkswater staat heeft hedenmorgen aanbesteed het opruimen vein twee bruggen, het uitvoeren van grondwerken, het maken en asphaltee- ren van steenslagwegen in Z,uid Beveland. Inschyvers waren: P. Broeken, Breda voor f 135.786; F. S. van Drunen Zn., Den Bosch f 132.000; A. de Wilde te Middelburg: f 127.500; N.V. Visser en Smits Aann. My., Papendrecht f 125.367; Fa. A. Verhagen, Breda f 124.893; J. Steensma, Lemmer voor f 118.600; N.V. Aann. Bedrijf v. h. Van Dongen en Van Hoven, Dordrecht f 114.4Ö0; L. J. Dekker, Vere f .109.400; J. Blylevenj Geertruidenberg f 105.000; E. A. Scheele, Terneuzen f 89.000; C. v. d. Klippe, Vlis- singen f 85.000; P. J. de Boergraaf, We- meldnige f 82.000; N.V. Aann. My. v. h. J. M. Stryland, Uithoorn f 79i00Ö; A. v. d. Straaten Jr. Aann. Bedr. N.V. te Hans- weerd f 76.850. Namens Ged. Staten van Zeeland is hedenmorgen aanbesteed het onderhouden van eenige prov. wegen met byhoorende werken op Schouwen Duiveland, Tolen, Zuid Beveland en Walchere% gedurende 1939. Inschrijvers waren: Perceel I: Weg Zieriksee-Renesse en Re- nesse-Haamstede met zytak naar het vlieg veld, Raming f 9600: W. Wandel en M. Wandel, Nieuwerkerk f 9100; II- Douw, Zleriksee f 9050; J. Haringman, Koiyns- plaat f 8990; J. den Oude, Zieriksee voor f 8985; M. W. Knuist, Goes en J. Knuist, 's-Heer-Arendskerke f 8980;- J. Ij. Jansen, Kolijnsplaat f 8870; A. J. Verjaal, Drei- schor f 7977. Perceel II: Weg Sint-Annaland^-Sluispol- der. Raming f 2160: M, W. Knuist, Goes en J. Knuist, 's-Heer-Arendskerke f 2380; J. Haringman. Kolijnsplaat f 2000; J. Knuist, Sint-Maartensdyk f .1921; M. Andriessen, Scherpenisse f 1900; W. van Vossen, Sint- Annaland f 1786; Gebrs J. Moerland, Sint- Annaland f 1760; J. van Vossen, Sint-An- naland f 1668. Perceel III: Weg KapelleWemeldinge in de gemeente KapelleRaming f 650: P. J. v. d. Sande, Breskens f 724; W. v. d. Lin de, Kattendyke f 647;, M. Hoogesteger, Wemeldinge f 628; M. W. Knuist, Goes en J. Knuist, 's-Heer-Arendskerke f 624; G. M. Breas, Goes f 620; Fa. F. Duinhouwer, Goes f 590. v.. -'-. Perceel IV: weg KoudekerkeVlissin- gen in de gemeente Koudekerke: Ramnlg 4400; J. H. van de Ven, Vlissingen 4370; M. W. Knuist, Goes en J. Knuist 's-Heer-Areidskerke 4360; P. de Voogd, Vere 4320; L. G. J, van, de Ven, Koude kerke en M. Wandel, Schoondijke 4245; J. Haringman, Koiynsplaa*t 4200; I. La gasse en Zn., Koudekerke 41p0; P. J. v. d. Sande, Breskens 3877. VA o.xcci

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 3