NUTSSPAARBANK Staten-Overzicht. BUITENLAND. WEERBERICHT. FELLE KOUDE KOOPT EEN POCKET WAR MER! PRIJS SLECHTS 1.75. „L U Ml R E" GEBR. KUNST v.h. WOLDERS. Lange Delft Middelburg BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTliNKMOMETER WOENSDAG WEER SPANNING TUSSCHEN RUSLAND EN JAPAN. DUITSCHÈ BEMIDDELING TUSSCHEN FRANKRIJK EN ITALIi 7 BELGIS. FRANKRIJK. DUITSCHLAND ZWEDEN. MIDDELBURG zal gesloten zün Woensdag 28 December 1938 van I uur af tot en met Woensdagavond 4 Ja nuari 1939. Med.) POLEN. PALESTINA. JAPAN. CHINA. VER. STATEN. DE BURGEMEESTER VAN NEW-YORK AANGEVALLEN EN NEERGESLAGEN. i De Bevelandsche Brag Ko- lfjnsplaat of Katscheveer? Veertig gulden voor een Zeer Oud Huis. Algemeen© Be schouwingen: over de samenstel ling van G.S. en P.S. Anch' Antonio ha sempre ragione? (Eerste Dag Winterzitting) (5§§) Noordbevelanders: van harte profi ciat! Het was al wel voor mekaar met de brug over de Zandkreek, maar het is in on zen staat toch nog niet zoo, dat er een de creet verschijnt: „Ik, Anton I, de eenige man van Nederland, heb besloten dat er een brug over de Zandkreek komt". Ge geven te Utrecht, onder het Groot-An- toniaansch zegel, etc. etc. etc Zoo is het nog niet: de vertegenwoordi gers van het volk der Zeeuwen, in onze oUde Statenzaal bijeen, hebben nog het recht meê te beslissen over zulke zaken, weet-ge Zulks is gisteren geschied. Van allen kant heeft men G.S. den verdienden lof toege- zwa^id deszelfs, naar wij meenen, niet met name genoemden voorzitter daaronder natuurlijk begrepen en de liberale Gede puteerde uit het Goesche land, wèl met na me genoemd, mag de hem gebrachte extra- hülde met een gerust geweten incasseeren, dunkt ons: zij was vèrdiend. Belangrijke problemen en perspectieven zt)n er daarbij nog aan de orde gekomen. Zoo de vraag haar de mogelijkheid eèner Btoombootverbinding Kolijnsplaat—Zierik- see, met opheffing van den dienst op Wol- faartsdij kKatscheveer. Twee stroomingen teekenden zich hier omtrent af: de liberale afgevaardigde v. d. Zande wilde niets van Kooltjesplaat weten, doch pleitte voor opheffing van het stuk WolfaartsdijkKatscheveer en dan een veelvuldiger dienst op het overgebleven stuk onderhouden; onderscheidene andere afgevaardigden braken lansen voor een in loophaven op Kolijnsplaat en een korten veerdienst op het daar nabij gelegen Zierik- see. j Goedkoop zal dat laatste niet worden, in tegendeel: zeer duur zelfs. Want zulke in loophavens kosten geld; zelfs heel veel geld; de tegenwoordige haven van Kolijnsplaat is voor dit verkeer allerminst toereikend. En het hoofdbezwaar schijnt nog wel te zijn het vaarwater. Als dat inderdaad zou toe laten onder alle omstandigheden rechtuit- rechtaan van den Noordbevelandschen wal op den Duivelandschen overwal te steken, dan zou het na de totstandkoming van de brug dermate voor de hand liggen daar een veerverbinding te maken (Zieriksee is tenslotte een Zeeuwsche stad en geen Zuid- Hollahdschedat we zouden zeggen: laat ons er niet over praten, laten we het doen. Maar als het op de Oosterschelde een schaiv- reien tusschen de krikkemikken wordt, dan is het de vraag of het vrije vaarwater tus schen den Zuidbevelandschen wal en Zierik see niet de voorkeur blijft verdienen! En zoo ja, als men dan inplaats van Wol faartsdijk op te heffen, eens zóó deed: de boot kiest weer ligplaats, als vanouds, in Middelburg; de eerste boot naar Zieriksee vertrekt des morgens uit de hoofdstad van Zeeland, vaart vervolgens öp en neer,' héél den dag, enkel tusschen Katscheveer en Zieriksee en de laatste boot uit Zieriksee vaart weer door naar Middelburg terug? Tusschen twee haakjes, en voör we hier van afstappen: als er niet, tengevolge van toenemend verkeer over de Noordbeveland- sche brug, en daaruit voortvloeiend verkeer over het veer van Kamperland, met als ge volg daarvan weer, toenemende tekorten op laatstgenoemden veerdienst, nóg veel meer geld bij moet dan thans reeds het ge val is, dan zijn de hooge heeren niet van plan den dienst VereKamperland op te heffen als de brug er is. Gelukkig maar, want dót zou den Middelburgers gansch niet aan staan. Als de Kamperlanders over Kortgene en Goes naar Middelburg zou den moeten komen, dan zouden de Middel burgers wel over Gibraltar naar Breskens kunnen reizen Over veertig gulden is lang gepraat. Veer tig gulden bijdrage in de restauratie van het oude, beroemde Tempelierenhuis in Zierik see. Aanvankelijk waren wij geneigd te gaan staan aan den kant dergenen, die op zoo gevoelige wijze hartstochtelijk pleit ten voör het verleenen dezer subsidie, prin cipieel of niet. Wat doet het er toe, of een particulier dan wel de overheid of een semi-overheidslichaam als Hendrick de Kefjser eigenaar is: een der uiterst weinige overgebleven gothische huizen, met een roemruchte historie, mag niet verloren gaan. Maar twee zaken hebben ons volko men bekeerd. Ze hangen samen. Namelijk: de grootte van het aangevraagde bedrag en het plaatje, hetwelk men liet rondgaan. Voor ƒ400 valt hier niets terestaureeren. Daarvoor kan men ten hoogste wat pleisteren of dicht- plakken! Het over-sentimenteele argument dat het huis zoo lang in het bezit dier famiiïé was telt voor ons niet, indien en voorzoover die familie niet in staat is dit bouwkunstig ju weel recht te doen wedervaren. Dat blijkt niet het geval te zijn. Welaan: zulk een huis is mede gemeenschapsbezit. Dat «blij kt uit de plaatsing op de monumenten-lijst waardoor de gemeenschap, door inperking van het volle beschikkingsrecht immers aan dat eigendomsrecht deel neemt. Ongevraagd en on-betalend. Maar toch. Dan is hier de weg wel duidelijk: dat huis moet uit handen van dien eigenaar over gaan in het bezit van de gemeente, de pro vincie, het Kijk, of een vereeniging. Het is ons meer dan vierstemmig voorgezongen hoe zeldzaam en belangrijk het is: dan moet het ook goed geconserveerd worden. In optima forma. En dan kan men onzentwege een overeenkomst van erfpacht met de fa milie aangaan, dat zij èr, zoolang ze er prijs op stelt, kan blijven wonen. En dan geven Kijk en gemeente en d&n ook de provineie gaarne veel méér geld, om de zaak werke lijk in orde te brengen. Het is dus krenterig heid noch principerjjderi), dat de veertig gulden niet ge géven is: men moet er een uitspraak in zien, dat de Staten- van Zee land aan zulk .een prutsrestaureerderij niet meê doen. Zoo kan men vrede öjet het be sluit hebben. Die dümmstèh Bauern haben die 'dick- sten Kartoffeln...... en de onschuldigste agendapuntjes zijn het zwaarst-geladen van beteekenis. Het Agendapunt „Inkomsten en uitgaven der provincie over 1939" meer niet niet eens de Begrooting geheeten, gaf aanleiding tot veel welsprekendheid. Maar verstandige welsprekendheid, waar naar het aangenaam luisteren was. De heer Staverman opende het vuur. Met een keurig speechje. Over de heengaande en de komende Staten. Want: evenals de Raad, loopt ook dit college op zijn laatste beenen. Twee dingen behandelde hij: de samen stelling van G.S. en de komende samenstel ling, ook naar den leeftijd, van Provinciale Staten. Wat het eerste betreft, merkte hij op: er is een meerderheid van 27 man, en die be paalt hoe G.S. samengesteld zullen worden. De overige 15 staan er buiten. Die worden voor een fait accompli gesteld. Zij werken in de vergadering van Provinciale Staten loyaal mede: waarom hen niet betrokken in het overleg omtrent de samenstelling van G.S.? Wij onderschrijven dit denkbeeld in alge- meenen zin. We weten wel, dat men een aan het verleden ontleend sterk argument heeft ter rechterzijde, maar: laat men daar dan eens overgaan van de moraal van het Oude op die van het Nieuwe Testament, van de talio leer „oog-om-oög, tand-om- tand" op die der christelijke naastenliefde! En wat, naar het oordeel van rechts des tijds van links geen nobel noch een fraai gebaar was, is thans bij wijze van demon stratieve inscherping van rechts lang ge noeg bedreven om het óók niet meer fraai te achten. Daarom: zand over het verleden, heeren! Provinciale Staten zijn veel minder dan de beide andere vormen van volksvertegen woordiging, de Staten-Generaal en de Raad, een politiek lichaam: men zoeke nu voor de komende periode het beste zesman schap dat er onder alle fracties te vinden is, en stelle hieruit het nieuwe college sa men. Wil men een handleiding, hoe dat bv. zou kunnen? Ziehier, naar de huidige po litieke verhoudingen gerekend: Een roomsch-katholiek en drie rechts pro testanten (de a.r., s.g. en c.h. maken dan onder mekaar maar uit, hoe dat politiek te verdeelen ware, waarbij de qualiteit der beschikbaren den doorslag geve boven de politieke kleur) en twee linkschen, één li beraal of vrijzinnig-democraat (alsvoren uit te maken) één sociaal-democraat. In zulk een college zou rechts, als afspiegeling van de verhoudingen in onze provincie, een geheide meerderheid hebben; links was er, eveneens in verhouding tot de realiteit in Zeeland, quantitatief zuiverder in vertegen woordigd. Zou hét denkbeeld geen overwe ging verdienen? Aan een tweede zaak wijdde dr. Staver man aandacht: de leetfijd der Statenleden. Met onverholen instemming haalde hij aan, wat ons blad destjjds daarover schreef; te recht merkte hij op, dat hier een taak voor de kiesvereénigingen ligt. Maar in één op zicht oefende hij .critiek op hetgeen wij te berde brachten uit: de geestelijke schep pingskracht van den man zou pas boven zijn zestigste jaar z'n maximum bereiken. Ten voorbeeld haalde hij daartoe enkele hamen aan. - - HU heeft gelijk, doch met een zeer be langrijk voorbehoud: dit zijn de uitzonde ringen. We kennen ze allen, die stoere burchten van lichaam en geest, die met hun zeventigste nog in den bongerd werken, met hun tachtigste nog spreken en schrij ven als een veertiger: als dón rijpe levens ervaring zich aan macht van vergaarde kennis en nog onverduisterd verstand paart, dan staan we tegenover persoonlijkheden, die den hoogsten eerbied afdwingen. Dr. Staverman zij gerust: indien men zulk een waarlljke figuur tot heengaan zou willen dwingen, omdat het domme potlood of reglement zegt: tot zoo oud en niet ver der, dan zou hp ons aan zijn zijde vinden in het verzet daartegen. Waarom wij van deze uitzondering echter in het bewuste hoofdartikel niet repten? Omdat wij die beschouwing met voorbe dachten rade volstrekt algemeen wilden houden. En wanneer wij die uitzonderin gen gingen invoeren, dan zou men van ons verlangen: zeg dan ook, wie daaronder val len. Waarom Gij dit Statenlid, schoon dan den leeftijd der sterken reeds overschreden hebbende, zoudt willen handhaven, dat lid, schoon jong, of zeer jong zelfs, toch zoudt willen zien verdwijnen? En nu hoüde men ons ten goede, daar voor passen we toch liever! Een zekere mate van eigen-wijsheid is onafwijsbare eisch in de politieke journalistiek: men moet een eigen meening durven hebben en ervoor durven uit te komen ook, als 't moet. Maar d i t zou ons toch voorals nog wat al te gepeperd en al te persoon lijk worden. Maar dat een man, in het volle bezit van zijn geestkracht en met nog welhaast jeugdigen drang tot aanpakken en door zetten niet enkel vanwege den leeftijd in het rariteitenkabinet opgeborgen moet worden, daarover zjjn we het roerend eens, Ten slotte. Kent u dat grapje van Z.M. den Koning van Italië, Keizer van Ethi opië? Die met den hertog Benito Musso lini op een balkon stond? Die z'n zakdoek liet vallen? Waarop Mussolini die opraap te? En Z.M. tot den heer Benito zeide „Nee, zeg, geef me dié nou terug, want dat is pandoppie het éénige, waar ik m'n neus nog in steken mag?'f Er zjjn lieden in Nederland, die van onze geëerbiedigde Koningin ook zoo'n uitsluitend decoratieve figuur willen ma ken, Die als het Nederlandsche Volk tot huldebetoon optrekt, ergens in de schaduw van Antoon I óók op een j balkonnetje zal mogen staan. Dat er geen behoorlijk portret van 's Lands regeerende vorstin in de Zeeuwsche Statenzaal hangt is een gebrek, dat, zoo eenigszins mogelijk, verholpen moet wor den. En het dunkt ook ons niet onmoge Hjk. Maar pijnlijk, uiterst pijnlijk is het, dat de afgezant van Antoon I bovenaangeduid nu juist de man moet wezen, die daarop de aandacht vestigt. Pijnlijk voor alle betrokkenen.; Ook voor hem - zelfOf...... is het symboliek? Eënerzijds een tikkeltje démagogie ziethier hoe fel de vlam' der-oranjeliefde in onze .harten brandt (dit is voor de Verwachting tot morgenavond: DE BILT: matige tot zwakke O. tot N. wind, meest zwaar bewolkt tot betrokken, tijdelijk lichte sneeuw, matige tot strenge vorst. UKKEL: matige tot vrij sterke N.O. tot N.W. wind, bewolkte hemel en nog sneeuw, vermoedelijk opklaringen gedurende den nacht, nog vrij strenge vorst. Do 22 Dec. Zon op: 8 h. 10; onder: 15 h. 47. Licht op: 16 h. 17. Maan op: 8 h. 17; onder: 16 h. 53. E.K. 29 Dec. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: December. Hoogwater. Laagwate» Woensdag 21 0.56 13.10 7.21 19.38 Donderdag 22 1.32 13.49 8.06 20.15 Vrijdag 23 S 2.09 14.25 8.42 20.49 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: December. Hoogwater. Laagwate» Woensdag 21 2.49 15.02 8.26 20.41 Donderdag 22 S 3.28 15.42 9.07 21.19 Vrijdag 23 4.06 16.18 9.42 21.53 24 uur behaaglijke warmte van een weinig waschbenzine. (Ingez. Med.). Amsterdam i936-3% 101% Zeeuws. Hyp. B-3% 100%—100% Cities Service Cy. P. 1958 5 48%—49% A Amsterd. Bank 135133% A Ned. Gist- en Spiritusf. 490490 A De Schelde N.B. 45% ^4% C Am. Smelt en Ref. 37%37% A Born. Sum. H.M. 178%—178 A Houth. Alberts 9597 C Union Pac. Rr. 70 C Int. Nickel Cy. 41%—41% Ned. 38 1000-3 101%—101% O. Indië 37 1000-3 99%—99% Engeland 1960-90 4 76%—76% A Koloaniale Bnk. 159%159% A C A C A C N.I. Hbk. 600 130%—131% Ned. H. M. 1000 146—146% v. Berkels Pat. 4949% Calvé-Delft 90%—90 Philips G. B. afg. 217%—215-% Unilever 139%—139% C Ara. Car Foundry 22%23%-% C Anaconda Cop. 26%— 25%-% C Bethlehem St. 55%—55%-% C Kennec Copper 32%32%-% C Rep. Steel 17%—17% C U. States St. C. 49%—49%-% C North Am. Cy. 16%—16% A Kon. Petr. Mpij. 318%—314-15% C Contin. Oil Cy. 22%—22% C Phillips Petr. Comp. 31%31 C Shell Union O.C. 11%—11%-% C Tide Water Ass. Oil 9%9%-% A Ned. Scheepv. U. 115—115% A H.V. Amsterdam 474%469%-72% A Java Cult. Mij. 207%—204-06 A N.I. Suiker U. 214%—215-13% A Deli Batavia 210—209%-08% C Dell Mij. 1000 248%—248%-47% Suiker - HVA Amerika Schepen - (Wettig Markt KoninkL Tabak Obl.Markt Rubber Unilever gedeponeerd,). nsv A Senembah 239-239-37% C Baltimore en Oh o 5%5% C Southern Pac. Cy. 14%14%-% A Southern Rlw. 14%—14% A Amst. Rubb. C. 227%—227%-25% A Deli-Bat. Rubb. 154%—155 A Hessa Rubber 129130% A Serbadjadi S.R. 107%—107%-% WISSELKOERSEN. Heden. QWer. Londen 8'57% 8.59 Berlijn 73.77% 73.77% Parijs 4.84% 4 84% Brussel 31.01% 31&L New-York 1.84 1.84 Japansche troepen uit Noord- China naar Mantsjoekwo. Reuter meldt uit Peiping: Op den spoorweg Peiping—Moekden heeft zich een nieuwe verbreking van het verkeer voorgedaan tengevolge van de omvangrijke troepenbewegingen, naar uit betrouwbare bron alhier 'gemeld wordt. Er wordt verklaard, dat kort geleden vijf Japansche divisies uit Noord-China zijn vertrokken naar Mantsjoekwo^ op.- grond van de algemeene nervositeit over den Russisch—Japanschen toestand. Deze divi sies zijn onttrokken aan de provincies Sjan- toeng, Zuid-Hopei en Sjansi. De Berlijnsche correspondent van de N.R.C. meldt aan zijn blad: Niet slechts te Londen, ook te Berlijn is van bevoegde zijde tegengesproken dat veldmaarschalk Göring ter zelfder tijd als Chamberlain en Halifax te Rome met Mus solini zou confereeren. Dat sluit echteï nog niet de mogelijkheid uit van ëeii DuitëChe oemiddelingsactie in het Xtaliaansch-Fransche conflict- Niet, door wien en niet op,* welk oogenblik zulk een bemiddeling zal plaats vinden is de hoofd zaak. Voorbarige; en stellige voorspellingen omtrent schijnbaar pikante of sensationee- le details plegen tegenspraak uit te lokken, waardoor de aandacht wordt afgeleid van de eenige belangrijke vraag, of .zulk een een Duitsche bemiddelingsactie parallel met de Engelsch-Italiaansche besprekingen zal worden ondernomen. ".v'5 Noch over den vorm waarin noch over het tijdstip Waarop zulk een bemiddelings actie zou kunrien worden ondernomen hèerscht hier zékerheid, maar het is wel zeker, dat men in bevoegde kringen over de doeltreffendheid van zulk een actie in het belang van' den vrede een meening heeft. Het zal er in de eerste plaats om gaan om te Rome de uiterste mini- mum-eischen van Italië te leeren kennen. Volgens de Duitsche opvatting verlangt Italië terecht, dat de Italianen in Tunis ge lijke rechten zouden krijgen, als de Fran- schen, in het bijzonder in cultureel opzicht, waarbij men niet alleen aan taal, school en kranten moet denken, maar ook het recht om zich fascistisch te organiseeren. Daarbij laat men doorschemeren, dat het wensche- Hjk zou wezen als Tunis weer zijn oor spronkelijk karakter van protectoraat zou terugkrijgen. Duitscheland acht het voorts billijk dat de spoorweg Addis AbebaDzjlboeti door koop in Italiaansche handen zal overgaan en dat Italië dan de beschikking zal krij gen over een ,^igen haventerrein te Dzji- boeti, direct aansluitend aan den spoorweg. Dat de Italiaansche verlangens ten op zichte van het, Suez-kanaal de symphatie van Duitschland hebben, is reeds bekend. Dit zijn dan volgens Duitsche opvatting de min'mum-eischen, welke Italië zal kun. nen stellen met een redèlijk vooruitzicht om door onderhandelen tot vreedzame overeenstemming te komen. Eerste als te Rome mocht blijken, dat Italië deze opvattingen deelt, zou Duitsch land zijn bemiddelingspogingen te Parijs kunnen voortzetten. Deze zaak is nog in een beginstadium, maar dat het tot een Duitsche bemiddelngsactie komt, welke vermoedeliik wel niet gelijktijdig met de Engelsche bemoeiingen zal plaats hebben, maar toch ook wel daarmede evenwijdig zal loopen, is dus zeer wel mogelijk, ja zelfs waarschijnlijk. buitenwereld en de propaganda bestemd) anderzijds het glundere besef: zoo als ik hier nu sta te pleiten voor een portret aan den wand, zoo bedoelen wi1 het straks ook in de werkelijkheid: de Kroon een decoratievewandversie ring;..... en-meer niet.....,' Tóch hopen wij, dat het verlangde por tret et komeri zal. Liefst een goed schil derij, als 't kan- van een Zeeuwschen schil der. Opdat de; beeltenis van-Haar, die onze Landsvrouwe lis, en-die wij allen, o n - v e r k r- t: in Haar grondwettige rech> ten' wenschen te zien, -op den arbeid ook van ZeelandS: Statenleden, wakénd nêer- blikke! DE HANDELSBETREKKINGEN TUSSCHEN POLEN EN SOVJET-RUSLAND. Principieele overeenstemming. Pat meldt uit Moskou: Nadat een Poolsche vertegenwoordiger en de Russische volkscommissaris voor den buitenlandschen handel van 16 tot 19 De cember van gedachten hebben gewisseld over de uitbreiding der handelsbetrekkin gen, is men in principe tot overeenstem ming gekomen. In Januari zullen onderhan delingen over een handelsovereenkomst en een clearingaccoord worden aangeknoopt. DE KONING VAN GRIEKENLAND TE BRUSSEL. Koning George van Griekenland, die in cognito een bezoek aah België 'brengt, is gister aan het Gare du Nord te Brussel aangekomen, waar hij door Koning Leo pold ontvangen werd. Nieiiwe vorm van spionnage in Marokko. De Fransche overheid te Rabat (Marok ko) heeft een waarschuwing gericht tot aannemers ,die onlangs openbare werken in Fransch Marokko hebben uitgevoerd. Deze aannemers hebben namelijk het ver zoek ontvangen van Fransche en buiten- landsche agentschappen tot het verstrek ken van plattegronden en foto's van de Uitgevoerde werken, voor reclame-doelein den. In véle gevallen stéllen deZe stukken buitenlanders in staat om nuttige inlich tingen te verkrijgen over de Marokkaan- sche havens, vliegvelden, fabrieken, open bare gebouwen en verbindingswegen. Men heeft de aannemers er thans aan herinnerd, dat zij, die dergelijke stukken verschaffen, gestraft kunnen worden volgens de veror dening van 15 September' betreffende de bescherming van het Marokkaansch ge bied en de kans loopen het recht te verlie zen om op rijkscontracten in te schrijven. KLEINZOON VAN DEN EX-KEIZER GEHUWD. Prins Alexander van Prinsen, een klein zoon van den ex-keizer, is te Dresden in het huwelijk getreden met Irmgard Wey- gahd. Morganatisch huwelijk Nader wordt gemeld: Bij de sluiting van 't huwelijk tusschen den 26-jarigen prins Alexander van Pruisen en de 30-jarige Irmgard Weygand was geen enkel fa milielid van den bruidegom tegenwoordig. Alexander is ook niet door zijp vader ge- lukgewenscht. De bruid is eerder gehuwd geweest met een majoor van de Duitsche luchtmacht, die overleden is. IJZER AFVAL WORDT VERZAMELD. De rijkscommissaris voor het productief maken van oude materialen, Ziegler, heeft op order van minister Goering bevel gege ven tot het op touw zetten van een actie tot het verzamelen van oud ijzer in handel en industrie. Deze actie vormt een aanvul ling op het bijeenbrengen van oud ijzer in huishouding en op het platteland. Zij duurt van 1 Januari tot 31 Maart en is opgedra gen aan het Duitsche arbeidsfront. DE DUITSCHE POGINGEN TO$ r „ARISEERING." Zweden zijn Zweden. Volgens berichten in de Zweedsche pers heeft dezer dagen een aantal zakenmen schen, die met Duitschland handel drijven, een bespreking gehouden naar aanleiding van de pogingen van Duitsche zijde om een zoodanigen invloed op Zweedsche za kenrelaties te oefenen, dat zij er toe over zouden gaan hun ondernemingen van „niet-arische" personen en invloeden te zuiveren. Er is in de vergadering een brief van de Duitsche rijksorganisatie van im porteurs aan een Zweedsche firma voor gelezen, waarin men niet alleen inlichtiu gen over het ras van de bij de firma ge ïnteresseerde perspnen verzocht, maar ook inlichtingen omtrent hun nationaliteit. Vertegenwoordigers van firma's die uit sluitend exporteeren, spraken de vrees uit, dat men moeilijkheden met Duitsche afnemers zou krijgen, wanneer men hun vragen niet behoorlijk beantwoordde die vrees is ook in anonieme ingezonden stukken geuit maar de meeste deelpe mers waren de meening. toegedaan, dat menvragen opntrent buitenlandsche aan deelhouders volkpmen moest ignoreeren Tenslotte is men het er over eens gewór den, alle .vragen betreffende het ras.^yan Zweedsche employé's of aandeelhouders te beantwoorden mèt niets anders dan: Zweedsch. (N.R.C.) KOUDE AFGENOMEN, THANS SNEEUWSTORMEN. In Polen is de hevige koudegolf thans opgevolgd door zware sneeuwstormen, wel ke in het geheele land woedep en hét ver keer belemmeren. Werkloozep zijn opge roepen om de verkeerswegen qn spoorlijnen van de sneeuw te bevrijden. Öpde hoofd wegen zijn sneeuwmachïnes in werking ge steld. De treinenloop ondervindt belang rijke vertraging. GEVECHT BIJ NAZARETH. In de nabijheid van Nazareth is het tot een gevecht gekomen tusschen een zestig tal opstandelingen en een Britse he patrouil le. Tien rebellen sneuvelden, terwijl, groote voorraden munitieün'beslag wqrdep geno men. Eeni Britsch soldaat werd gewond. Ten Zuiden van Haiffa hebben de troepen 'opnieuw een rechtbank dér. opstandelingen verrast. Negen personen werden gevangen genomen. Ontploffing in een kruitfabriek elsdit 13 dooden. Tengevolge van een ontploffing In een kruitfabriek te Iwahana biji Tokio; zijn der tien arbeiders om het levert gekomen. Vier gebouwen der fabriek gingen in vlammen op. 5') tg DE MINISTER VAN BUITENLANDSOHE ZAKEN GEVLUCHT. De Chineesche minister Van buitenland sche zaken. Wang Tsjing wei, Is met zijn echtgenoote in het geheim pér vliegtuig uit Tsjoengking gevlucht. Dé reden hiervan schijnt een verschil vap meening met Tsjang Kai Sjek, inzake vredesonderhandelingen tusschen China en Japan. Het echtpaar is 19 December naar Hanoi vertrokken en wordt mórgen te Hongkong verwacht. Op de treden van het stadhuis te Ncw- York heeft gisteren een zwaargebouwde man zich plotseling op burgemeester La- guardia geworpen en hem met' 'den vuist neergeslagen. De politie én omstanders renden op den aanvaller toe en «locgen hem buiten bewustzijn. Burgemeester Laguardia herstelde zich spoedig en gaf order tot het wégleiden van zijn aanvaller. De aanvaller van Laguardia Is een ze kere Hagen, die niet geheel toerekenings vatbaar schijnt te zijn en daarom in een ziekenhuis ter observatie is opgenomen. Laguardia heeft tegenover, de pers ver klaard, dat Hagen hem ongeveer vier jaar lang lastig had gevallen piet sollicitaties, waarvan hij den aard niet mededeelde. De aanval op Laguardia heeft in alle Amerl- kaansche kringen aanzienlijke beroering gewekt en men wijst op de noodzakelijk heid, 'n einde te maken aan het dleste op treden van elementen, die opgehitst zijn door buitenlandsche propaganda. Men herinnert er voorts aan, dat een paar da gen voor zijn vijf en zestigsten verjaaidaï Laguardia een briefje heeft ontvangen, waarin hij met den dood bedreigd werd, wanneer hij voortging met het - richten van aanvallen op de Duitsche nationaal socialis tische partij. - r GELDEN UIT NALATÈNSC#AFTM* VAN IN DUITSCHLAND. OVERLEDEN PERSONEN. Reuter meldt uit Washington: De Duitsche zaakgelastigde heeft deil plaatsvervangéndén minister ran tenlandsche zaken medegedeeld, dat 1,1 vervólg alle géJdétt Sten«ka#**

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2