KALZAN dl) KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 20 DECEMBER 1938. No. 269. SCHADUWEN AAN DE KUST. KL0ETINGE De gasvoorziening op Zuid-Beveland, MIDDELBURG. vwramfig!» WALCHEREN. rilandsche ken, die U ent overal ke kracktJ Iet sterkt, r hoort U:! G Kerst- acinten en e prijzen Oorschot, urg. van kleur en, mooie ilpen, Hy- landjes en Jloemisie- Ï8 M'burg. versiering jst, 19, 29, t. p. pak. 18 en 24 12 a 10 st M'burg. e aanbie- okken ad Firma J. rsche sin- rg- -pakjes aeskousen alle ma- en, bed- »el", Lan- Beugel- tasschen. psspelen, nz. Ge aard, K. met bes, enz. enz. over Fa. A.anbeve- de olie- n prima beid ver- er v.h. S. ordstraat AL", K. zei 50 ct. ►er pond. zeer gekruide Tel. 736. )e Peü- iag dag- •erue of nde wa- om, Gra* burg. Opluchting met wantrouwen. Europa rilt onder een koudegolf, als het in geen jaren heeft moeten doorstaan; niet sinas den winter 1928'29. Ijzig is de toe stand meteoroiogiscn, en polities; is tuj dat evenzeer. De pontieke goudegolf, die na de warme aandoenmg van Muncnen over de kanseiaryen ging strijken, houdt nog maar steeds nardnexKig aan. Aca, mocnien de he er en staatslieden in de beschutting, welke ze thans hjxenjk tegen den snerpen den Uostenwmd zoenen, door een verlangen ook naar poi.ueKe verzacm-uig en veixeeue- ring worden aangegrepen. Of zou Mussoinn reeds zachtmoediger ge stemd zijnDe rede, welke hy Zondag op Sardinië meld. ter in wy duig van een nieuwe stad, ontstaan waar xueuwe steenkoolmij nen worden ontgonnen, was vooi zyn dooi. uitermate vrienaeiyk. In frankrijk nad men de toespraak met eemge DiDDenug ües namen tegemoet gezien, vreezende, dat de onoffi- cieeie kreet „Corsica en Tunis", den laat- sten tijd zoo veelvuldig in Italië geslaakt, in den een of anderen toonaard orficieei door den Duce gevarieerd zou worden. Maar zie, hij zweeg daarover. Zelfs geen zinspe ling op wat de Franschen, aenter ai nun spot er mee, toch tamelijk erg deed ver ontrusten, bevatte de redevoering. De Duce sprak louter over binneniandscne zaken. Dat was een opluchting, maar de Fran- sehe pers vertrouwt dit prettige gevoel toch nog met. Ze moet eerst beter bewijzen heb ben van haar recht van bestaan. Want zoo redeneert ze het stilzwijgen van den Duce b\j de onderhavige gelegenheid hoeft allerminst te beteekenen, dat het geroep om Corsica en Tunis c.a. maar een episode is geweest zonder veel beteekenis. Mussolini kan het tijdstip, om in officieelen vorm te gieten, wat tot dusver in onofficieel ge schreeuw, tamelijk vormloos bleef, nog niet gekomen achten. Die officieele vormgeving hangt ons misschien nog boven het hoofd. Het Fransche wantrouwen heeft zin. Dat de Duce geen eischen aan Frankrijk stelde, hoeft hem inderdaad niet te beletten dit bij een andere gelegenheid wel te doen. Maar het bewijst toch, dat hij zich op het oogenblik althans niet wil binden aan uit spraken, waarvan de verwezenlijking zeer waarschijnlijk een oorlog zou uitlokken. De opvatting, dat er achter het geroep om Cor sica en Tunis politieke doeleinden van veel geringer strekking schuil gaan, wint hier mee veld. Het is overigens lang niet onmogelijk, dat de (Engelsche) oppositie tegen de bui- tenlandsche politiek van Chamberlain, een oppositie welke met den dag toeneemt, Mus solini en ook Hitier tot eenige ma tiging noodzaakt. Steeds duidelijker blijkt, dat er over het Engelsche volk een geest van doortastendheid vaardig wordt. De En- gelschman krijgt genoeg van de staatkunde der voldongen feiten, de laatste jaren door de beide dictatoren in toepassing gebracht. Hij voelt zich bereid worden naar het zwaard te grijpen, als er anders niets aan te doen is. Chamberlain zelf voelt dat ook. Zijn verklaring, de vorige week in het La gerhuis, dat in geval van een gewapend conflict, het financieele uithoudingsvermo gen van Groot-Brittannië wel eens den doorslag zou kunnen geven, kwam voort uit een eenigszins benarde gemoedsgesteldheid en was bedoeld als een waarschuwing voor Berlijn en Rome. De Duitsche pers heeft den draak met deze verklaring gestoken, maar de Duitsche staatslieden zullen haar vermoedelijk gewogen en minder licht be vonden hebben. Een oorlog tegen Engeland blijft voor Duitschland, zoowel als voor Ita lië, een hachelijke onderneming. Het finan cieele uithoudingsvermogen der Engelscher. is allerminst een quantité négl geable. ze is een factor, welke reeds meer dar. eens een oorlog ten gunste van Groot-Brit tannië heeft doen beslissen. Duitschland en Italië beschikken niet over voldoende re serves, om een langdurigen, oorlog te kun nen riskeeren. Met sarcasme in de pers is dat tekort onmogelijk te verhelpen. Eenige rekening moeten Berlijn en Rome verder ook houden met de politieke ontwik keling in de Ver. Staten. Het is voorshands weinig waarschijnlijk, dat Amerika zich weer in een Europeeschen oorlog zou laten meesleepen, doch steun in den vorm van materiaal zouden de democratische staten zonder den minsten twijfel van de overzijde des oceaans ontvangen. Hand over hand neemt de vijandigheid in de Ver. Staten tegen fascisme en nationaal-socialisme im mers toe. Allerlei Amerikaansche staatslie den veroorloven zich voortdurend een cri- tiek op de politiek van Duitschland en Ita lië, welke afkomstig is uit een gemoed, Naar het Engelsch van J. Jefferson Farjeon. 9). „Nu, dat kan belangrijk zijn", antwoord de Leonard. „Maar moeten we dit zetter, bij de dingen, die we weten, of die we den ken?" „Ik weet het", verklaarde de jongen. Z. waren maat tien, met de punt naar het Zuiden, en ze waren er niet om 1.09 n.m. Maar ze waren er wel om 3.28 n.m.; dat was juist voordat u kwam, meneer". „Waarachtig, je bent werkelijk een ar chief", riep Leonard uit. „Nu en is hij er ook na mij weer geweest?" „Ja meneer", „Kijk, kijk, er voor en er na". „Precies, meneer". „Maar hoe weet je, dat het zijn voet stappen waren?" „Dat is gemakkelijk genoeg. Ik heb ze vergeleken met de nieuwe, die hij maakte, toen hjj van me weg wandelde". „Goed zoo. Nu hebben we dus nog een ander uitgangspunt. Een goed gekleede heer komt hier over dit strand gewandeld uit het Noorden vermoedelijk uit de rich ting van dat punt daar Craverley Point, is het niet en hij wandelde in Zuidelijke richting. Hij doet dat tusschen 1.09 uur en 3.28 uur vanmiddag. Hij laat voetsporen achter, die nu echter door den vloed zijn weggespoeld, zooals je zult opmerken". DE KONINGIN NAAK HET LOO VERTROKKEN. H.M. de Koningin is gisteravond na de einduitvoering van de leerlingen van het Koninklijk conservatorium voor muziek te Den Haag gedeeltelijk te hebben bijge woond, per auto naar Het Loo vertrokken. VERSTREKKING VAN WARM VOEDSEL IN DE HOOFDSTAD. B. en W. van Amsterdam hebben bekend gemaakt, dat de verstrekking van warm voedsel van gemeentewege tegen den prijs van 5 cent per portie aan hen, die, door hun levensomstand gheden gedrongen, daar van gebruik meenen te moeten maken, is Leden Dinsdag aangevangen. De gelegenheid tot het nuttigen van het voedsel is gegeven op alle werkdagen van 5%7 uur n.m. aan onderscheidene scho len. LOCOMOTIEF ONTSPOORD OP DE LIJN GOUDA—SCHOONHOVEN. Op de spoorlijn Gouda-Schoonhoven is gisterochtend de locomotief van den om 8.33 uur van Schoonhoven vertrokken per sonentrein, bij het binnenrijden van het sta tion Bergambacht ontspoord. Er ligt hier een zelfwerkende wissel, waarvan na het passeeren van een vorigen trein door nog niet bekende oorzaak een der tongen n'et voldoende was teruggesla gen. De rechter- en linkerwielen van de lo comotief volgden hierdoor elk een andere rail, waardoor de machine tusschen de spo ren kwam te staan. Een volgend personen rijtuig ontspoorde met de vooras. De trein had slechts geringe snelheid, zoo dat de ongeveer veertig passagiers er onge deerd afkwamen. Het treinverkeer op dit enkelsporige baanvak was gestremd. Aan vankelijk met veel, en later met minder vertraging is het verkeer met autobus en trein gaande gehouden, waarbij te Bergam bacht moest worden overgestapt. Locomo tief, rails en wissel zijn beschadigd. Stroomdraad bij Woerden gebroken. Ook op de spoorlijn Woerden-Gouda-Rot- terdam en Den Haag en Woerden-Leiden is gisterochtend vertraging in den treinen loop ontstaan. Omstreeks tien uur brak nabij het station Woerden tengevolge van de vorst een draad van de bovenleiding, waardoor op het af gaand spoor Woerden-Gouda geen treinen konden passeeren. Na anderhalf uur is met behulp van een uit Gouda komenden mon tagewagen het defect hersteld, waarna de dienst geleidelijk weer normaal werd. Het verkeer over het opgaand spoor, Gouda Woerden, ondervond geen vertraging. HOTEL ,.DE MALLE JAN" TE VIERHOUTEN DOOR BRAND VERWOEST. Gistermiddag is het bekende hotel „De malle Jan" te Vierhouten door een hevigen brand verwoest. De brand ontstond op een der kamers en vond gretig voedsel in het rieten dak. Aangewakkerd door den krach- tigen wind, was het hotel spoedig een vuur zee. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was, stond zij machteloos, daar in deze bosehrijke omgeving geen water te krijgen is. Men moest dan ook toezien, dat dit velen Nederlanders bekende hotel tot den grond afbrandde. Tijdens den brand deden zich herhaalde lijk explosies voor, doordat jachtpatronen in het achter gedeelte lagen opgeslagen. Men heeft het tafelzilver en eenige meu bels nog naar buiten kunnen brengen. Ver der is alles verloren gegaan. De brand is vermoedelijk ontstaan door dat de eigenaar en de boekhouder op een der kamers bezig waren met het ontdooien van de waterleidingbuizen, waartoe zij een steekvlam gebruikten. „De malle Jan" werd in 1918 gebouwd en was eigen dom van den heer Molenaar. Twee jaar geleden huurde de heer Dickman het hotel. Op 1 November van dit jaar heeft hij het gekocht voor 50.000 gulden. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent M. KOLE. waarin de haat op fust ligt. Als de landen niet zoo ver van elkaar aflagen, zou deze gemoedsgesteldheid de aanwending van ge weld moeten veroorzaken tenzij de heeren, die nu zoo'n grooten mond opzetten, zich dan wat zouden beperken). „Ja meneer", stemde Jim toe. „We weten niet, wat hjj hier op het strand deed. We zouden het graag weten. Wij zouden graag veel willen weten. Maai we weten, dat hij kort na 3.28 uur n.m. omdraaide en naar het Noorden terug wan delde, toen hij jóu ontmoette. Is dat juist?" „Ja, meneer". „Je bent aardig aan 't doordraven. Daar na wezen zijn voetstappen naar de spleet. Hier zijn ze. We kunnen ze volgen van den zeekant af, maar toen zij de spleet bereik- tenHij wachtte even en keek naar het naar boven voerend pad. „H'm we zullen het dadelijk zien. Hij ging het pad naar boven. En opnieuw verloren we hem uit het zicht, totdat hij naar beneden kwam over de klip, hè?" Opnieuw keek Leonard naar het pad. „Ja, ik denk, over de klip", voegde hij er lang zaam aan toe. „Je ziet, dat er geen voet sporen zijn, die terugkeeren en correspon- deeren met deze, die naar boven gaan. Hij had een grooten voet „Maat tien, meneer". „Ja en luister nu. Als jouw goed ge kleede heer van de rots viel, dan moet hij nog leven, want niemand anders zou er dan belang bij hebben om z'n lichaam te verplaatsen, dan hij zelf. Maar als hij niet van de rots viel als hij er af werd ge duwd hè?" „Er af gegooid, meneer", mompelde Jim somber.' „Ja. Als hij er af werd geduwddan, misschien In de naaste toekomst één gasbedrijf? Het gasbedrijf der gemeente Goes, Ten aanzien van de gasvoorziening van Zuid-Beveland gaat het steeds meer in de voor dezen tijd eenig juiste richting: cen tralisatie. Hieraan zijn uiteraard ook wel bezwaren verbonden. Men denke slechts aan tijd van oorlog aangezien een groot gasbedrijf met gasvoorziening vanuit een punt van een groot grondgebied alsdan zeer kwetsbaar is. Vroeger waren op Zuid-Beveland ver schillende gasbedrijven. Het grootste te Goes en kleinere bedrijven te Wemeldinge, Hansweerd (voor Hansweerd en Schore), Kruiningen, Krabbendijke (voor Krabben- dijke, Rilland-Bath en Waarde) en Ierseke. Het voorzieningsgebied van Goes wordt dan uitgebreid met Kloetinge en Wilhelm'na- dorp, daarna met Kapelle. Laatstgenoemde gemeente kon gemakkelijk van gas worden voorzien doordat het geheele Oosteinde (ge meenten Schore, Hansweerd, Kruiningen, Krabbendijke, Waarde en Rilland) overging naar Goes, zoodat de gasbedrijven van Goes en van Oosteinde met een leiding via de gemeente Kapelle moesten worden verbon den. De bedrijven van Oosteirfde (te Hans weerd, Kruiningen en Krabbendijke) zijn toen uitgeschakeld. Ook te Wemeldinge werd het gasbedrijf opgeheven en de gas- voorz'ening aldaar geschiedde ook uit het bedrijf te Goes. Aanvankelijk kon de gas voorziening van het oostelijk deel van Zuid- Beveland, gelegen ten oosten van het ka naal Wemeldinge-Hansweerd, plaats heb ben door den zinker van Oosteinde door ge noemd kanaal, welke enkele jaren te vo ren was gelegd met het oog op een betere exploitatie van het bedrijf van Oosteinde, doch toen het kanaal door Zuid-Beveland moest worden verbreed, was het leggen van een nieuwen zinker noodzakelijk. Alleen het gasbedrijf te Ierseke bleef tot nu toe zelfstandig bestaan. Doch het ziet er naar uit, dat dit niet zoo heel lang meer zoo zal blijven, aangezien het gemeentebe stuur van Ierseke zich tot burgemeester en wethouders van Goes hebben gewend met het verzoek een aanbod ie doen inzake gas levering aan Ierseke vanuit het Goesche gasbedrijf. Overeenstemming is nog wel niet bereikt, maar voor beide partijen is samenwerking van belang, zoodat er goede gronden zijn om aan te nemen, dat deze overeenstemming spoedig zal worden «ver kregen. Ierseke heeft ongeveer 4250 inwo- nrs en het overgroote deel woont in de be bouwde kom, zoodat deze gemeente een zeer geschikt object vormt voor gasvoor ziening. Hoewel Ierseke aan de oostzijde van het kanaal is gelegen en het Goesche gasbedrijf aan de westzijde, is toch het leggen van een zinker n'et noodzakelijk, aangezien het gas naar Ierseke kan worden gebracht via den zinker nabij Hansweerd Bij het aanbrengen van veranderingen in het buizennet in verband met de kanaal- verbreeding van de laatste jaren, is reeds rekening gehouden met de mogelijkheid van samentrekking der bedrijven te Goes en te Ierseke, z^odat slechts een korte verbinding tusschen de twee netten noodig zal zijn. Mocht de gewenschte overeenstemming tusschen Goes en Ierseke worden bereikt, dan zal Zuid-Beveland nog slechts één gas bedrijf bezitten en wei te Goes. Dat wil ech ter niet zeggen dat alsdan geheel Zuid-Be veland van gas zal zijn voorzien. Een groot deel ten Oosten van Goes blijft zonder gas, t.w. de gemeenten 's-Gravenpolder, 's-Heer Abtskerke, 's-Heer Arendskerke, Wolf aarts dijk, Heinkenszand, Nisse, Ovezand, Driewe gen, 's-Heerenhoek, Ellewoudsdijk, Borsele, Baarland, Oudelande en Hoedekenskerke. Ook het dorpje Kattendijke, gelegen tus schen Wilhelminadorp, Kloetinge en We meldinge, is nog niet van gas voorzien. Wat in de toekomst met deze dorpen ten opzichte van de gasvoorziening zal geschie den, is moeilijk te voorspellen. Ongetwijfeld liggen hier voor Goes nog groote mogelijk heden bij het beter worden der tijdsomstan digheden. Het gasbedrijf te Goes boekte over 1937 nog een winst van ruim 4800 (afschrijvin gen 55.550) of ongeveer 400 meer dan over 1936, zulks ondanks het feit, dat de gasafgifte terugliep met 36.178 m3 of 1.63 pet. (totaal gasverbruik ongeveer 2.430.000 ms. Dit is zeer zeker een mooi resultaat,, de tijdsomstandigheden in oogenschouw ge nomen. De kolenprijzen waren hooger, doch Jim wachtte ademloos, maar zijn bege leider voleindigde den zin niet. In plaats daarvan begon hij langzaam de spleet in naar boven te loopen, Jim volgde hem. Zij volgden de voetaf drukken, die maat tien aangaven, tot boven aan toe en een klein eind den weg op naar hotel de Zeemeermin. Maar plotseling slaakte Leonard een kreet. „Ik heb zoo'n idee, dat we deze afdrukken verder op zul len vinden bij het hotel. Want hier zijn er die terugvoeren gelukkig, dat er geen regen gevallen is daarna, de wegen zijn mooi en stoffig. Zie je ze?" „Ja meneer", knikte Jim. „En kjjk hier ze gaan niet naar de spleet, zooals we meenen, maar ze gaan naar boven naar dat kreupelhout bjj den rand. Kom mee. Ik denk, dat we nu den armen kereld op zijn laatsten weg volgen!" Zij volgden de indrukken tot zij verdwe nen in het kreupelhout. Dat maakte even wel geen eind aan Leonard's onderzoek. Hij volgde een waarschijnlijke richting naar den rand van de klip en tuurde verschei dene minuten overal rond. Toen slaakte hij opnieuw een kreet, en, bukkend, raapte hij iets op. „Wat is dat, meneer?" vroeg Jim. Leonard gaf niet dadelijk antwoord. Zijn vingers sloten zich om zijn vondst en toen keerde hij zich langzaam tot zijn ondervra ger, „Onze vrind was goed gekleed, zei je", merkte hij op. „Een gewoon middagtoilet, hè?" de grootere uitgaaf is meer dan gecompen seerd door de hooge opbrengst van de cokes, terwijl ook het bijproduct teer tegen een hoogeren en zeer bevredigenden prijs is ver kocht. De mindere gasomzet is toe te schrij ven aan de verminderde koopkracht, de alom toegepaste bezuiniging en de concur rentie van de petroleum als warmtebron en van de electriciteit, speciaal voor verlich ting. Het totale gasleidingnet (Goes, Wilhelmi nadorp, Kloetinge, Kapelle, Wemeldinge, Schore, Hansweerd, Kruiningen, Krabben dijke, Waarde en Rilland-Bath) heeft een lengte van ruim 118.000 m met een inhoud van ruim 1300 ms, waaronder een perslei ding van ruim 17.000 m met een inhoud van ongeveer 315 m3. VOOR DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. De collecte, op vele Zeeuwsche scholen gehouden ten behoeve van uit Duitschland gevluchte Joodsche kinderen heeft de som van 469 opgebracht, welk bedrag zal wor den toegezonden aan het Nationaal Comité dat steun verleend aan de Joodsche vluch telingen. De Commissaris der Koningin heeft benoemd tot bezoldigd veldwachter in de gemeente Westkapelle D. van der Laan, thans agent van politie te Rotterdam. Ged. Staten hebben met ingang van 1 Jan. 1939 benoemd tot kapitein bij den Provincialen Stoombootdienst op de Weste schelde, A. Provoost te Neuzen, thans stuurman bij dien dienst. DE BURGERWACHT. Een onderscheiding uitgereikt. Gisteravond had in het oefeningslokaal van de Middelburgsche burgerwacht, een bijzondere samenkomst plaats. De voorzit ter, mr. W. F. E. baron Van der F e 1 t z, zeide, dat het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging van Burger wachten, heeft gemeend den secretaris, den heer I. S. Blokpoel, te begiftigen met de medaille voor bijzonder toewijding. Spr. is overtuigd, dat ieder, die weet welken om vangrijken arbeid het secretariaat mede brengt en hoe de heer Blokpoel van het begin af moeilijke tijden, oogenblikken, dat de burgerwacht scheen te slapen en nu we der de herleving mede maakte, weet, dat de onderscheiding volkomen verdiend is. Het is vooral ook dank zij zijn werken, dat de Middelburgsche burgerwacht eind Sep tember paraat was. Spr. meent in de onder scheiding van den secretaris er een te zien voor de geheele burgerwacht. Spr. spelde daarna de medaile op het uniform van den heer Blokpoel. De heer Blokpoel zeide, dat het hem een groot genoegen was uit den mond van commandant Voorthuijzen zijn onder scheiding het eerst te hebben vernomen. Spr. heeft altijd groote liefde voor het instituut Burgerwacht gehad van 1918 af. Hij erkent veel werk te hebben moeten ver zetten. Ten slotte kon een kern worden ge vormd, die er mag zijn. Zij zorgt er voor, dat waar de behoefte zich voor doet hulp aan de politie kan worden verleend. Spr. roept de leden toe „blijft paraat". De heer v. d. F e 1 t z zeide nog tegen de leden, dat zij goed zullen doen het voor beeld van den secretaris te volgen. De commandant, de heer J. H. Voor- tl u ij z e n wist namens alle leden van de Middelburgsche Burgerwacht te spreken, als hij den heer Blokpoel gelukwenscht met de hem verleende onderscheiding. Spr. wees er op, dat de burgerwacht o.a. bij de lucht bescherming haar bestaansrecht heeft be wezen. Daartoe is een voortdurend contact met de leiding van de politie gewenscht. Het kan eenigszins verwonderen hoe elders de vraag nog bespreking vraagt of wel dr burgerwacht voor het laatstgenoemde doe1 aangewezen is. Spr. hoopt, dat hier altijd een goed contact met de politie zal blijven bestaan in de wetenschap dat de burger wacht geen militair, ook geen semi mili tair, doch een burgerlijk plaatselijk karak ter draagt. De commissaris van politie, de heer J. F o n t ij n e, heeft ook namens zijn korps den heer Blokpoel gelukgewenscht, deze is steeds overal waar hij wezen moet en zijr onderscheiding is dan ook ten volle ver diend. Na dit officieele samenzijn hebben ver schillende leden van de Burgerwacht hun kunnen op het gebied van het schermen met stok of degen op zeer verdienstelijke wijze gedemonstreerd. „Ja, meneer". „Dan zal hij geen vuile, gouden knoop gedragen hebben, zooals deze?" En Leonard opende zijn hand, een een maal schitterende knoop vertoonend, zooals die werden gedragen door zeelieden. „Tamelijk dicht bij den rand hè?" zei Leonard, terwijl hij hem in zijn zak liet glijden. „Tamelijk dicht bij een boschje, waar kort geleden enkele takjes zijn afge broken. Kun je je voorstellen, dat ik dol graag den man zou willen ontmoeten, die eens deze knoop droeg." Zij keerden terug naar het pad en volg den de groote voetstappen, die naar het hotel leidden. Zij volgden ze direct naar het hotel, en zagen ze vaag in het grint, dat tusschen het hek en de voorgevel lag. Hier kwam juffrouw Fyne hen tegemoet en zij keek in twee ernstige gezichten. „En?" vroeg zij, „is hij dood?" „We vermoeden het alleen maar", ant woordde Leonard, met een eigenaardige stem. „Hij is er niet meer". „Is er niet meer?" riep zij uit. „Neen. Laten we in uw kantoor gaan en eens de zaak bepraten, juffrouw Fyne. En jij kunt beter aan je werk gaan, m'n jon gen. Je zult zeker genoeg te doen hebben", voegde hij eraan toe, tot den jongen. „Maar denk erom, geen woord erover, tegen nie mand. Je bent mijn ondercommandant, en staat onder bevel". „Ja meneer", antwoordde Jim, „ik zal niemand iets vertellen". Toen zij alleen waren was Leonard's eer- Winterhanden zijn ken merkend voor een gebrek aan mineralen in het lichaam. Met 4-6 Kalzan- tabletten per dag kan men dit hinderlijke kwaaltje op een eenvoudige doch aï- doende wijze bestrijden. Dan voert gij aan Uw lichaam die mineralen toe, waaraan het behoefte heeft, waardoor de jeuk verdwijnt en de kloven zich vanzelf sluiten. Verstandig doet gij, door reeds vandaag met Kalzan te begin nen, daar U morgen reeds winterhanden kunt hebben. Ge bruik Kalzan eenige weken achter elkaar en .gij zult dit jaar geen winterhanden en -voeten hebben, hoe scherp ook de koude mag worden. Het Calcium-Natrium Voedsel. Verkrijgbaar bij alle Apotheken «n Drogisterijen in tablet- en poeder vorm a fl. L25 en fl. 2.25 per verpakking. (Ingez. Med.) EEN KERSTBOOM OP DE MARKT. De buurtcommissie van de Markt heeft op initiatief van haar secretaris besloten van Zaterdag a.s. tot 2 Januari midden op het plein nabij de lantaarn, een kerstboom van ongeveer 10 meter hoog te plaatsen, waarin des avonds vele gekleurde lichtjes ontstoken zullen worden om zoodoende dit centrum van Middelburg in de passende Stemming te brengen. Naar wij verder vernemen, moet het in het voornemen van het Leger des Heils lig gen om zoowel Zaterdagavond als in den avond van den Tweeden Kerstdag bij den boom een samenkomst te hebben. IJSVERMAAK. Het moge dan geen groote oppervlakte zijn, de beide tennisbanen in den tuin van Sint Joris, maar een goede baan en veilig tevens was het voor de tientallen rijdsters en rijders, die er gisterenmiddag of -avond een bezoek brachten en er ondanks de kou de korter of langer reden en daardoor een voorproefje kregen van het ijsvermaak, dat hier bij doorgaande vorst, op zal kunnen volgen. Luchtbescherming. Gisterenavond had in de bovenzaal van het Nederlandsch Koffiehuis de vierde cur sus plaats van de Vereeniging voor lucht bescherming, waaraan ook velen van bui ten de gemeente hebben deelgenomen. Zij hadden voor het grootste deel de hevige koude getrotseerd en hebben daardoor kun nen genieten van de vele lichtbeelden, slaan de op de verschillende onderdeelen der al- gemeene, maar ook der individueele lucht bescherming, zooals die op de vorige avon den waren behandeld. De voorzitter, de heer H. Bierman, heeft op onderhoudende wijze toelichting tot de beelden gegeven en zoowel hij als de heer A. J. W. Matthijssen hebben verschillende thans of reeds eerder ingekomen vragen beantwoord en daarmede verschillende on derdeelen alsnog verduidelijkt. De heer Bierman heeft met een krach tige opwekking te blijven werken voor een goede zelfbescherming door de bevolking en voor aansluiting bij de Vereeniging, de bijeenkomst gesloten. Een der aanwezigen heeft namens all cur sisten dank gebracht voor hetgeen men heeft geleerd. DOMBURG. „Het Vliegen, van Theorie tot Praktijk" was het onderwerp, dat de heer H. J. Ankersmit uit Deventer Vrij ste opmerking, een vraag. „Is er hier iets gebeurd sinds ik ben weg gegaan „Niets", antwoordde ze. „Waarom vraagt u dat? Verwachtte u dat er iets zou ge beuren?". „Neen. Maar ik wil niets voor u ver bergen juffrouw Fyne ik heb het ge voel, dat er iets zal gebeuren. Dit is wer kelijk een zonderlinge zaak. Zijn de anderen nog steeds aan het tennissen?" „Ja". „En weten ze van niets?" „Ik heb ze niet gesproken". „Misschien is dat wel het beste mo menteel. We behoeven geen onnoodig alarm t maken, is het niet? En tenslotte is een geschiedenis van een dooden man, die opstaat en onmiddellijk daarna wegloopt, een beetje fantastisch, niet waar?" Zij knikte. „Maar gelooft u het dan niet?" „Ik wel. Ik ben er zeker van, dat die jon gen van u hoe heet hij ook weer?" „Jim". „O ja. Ik ben er zeker van, dat Jim de waarheid vertelde. Maar ik zie niet in, dat we er iets speciaals mee zullen winnen, wanneer we die waarheid aan anderen wil len bewijzen". „Misschien niet. Maar zoudt u het niet aan de politie vertellen?" „Vindt u dat noodig?" (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5