MIDDELBURGSCHE COURANT KERSTGESCHENKEN (&GOESCHE COURANT Op Jacht naar SPORT. ZIELAli, Hf ftapufttciHÏë @1 de Leelijkheid. BÜJNENLAm ZUIVERE PETROLEUMKACHEL 77 dan DE DEMONIS A. VAN R0 0N GOES. ZUIDBEVELAND. Bouw- en Woningtoezicht op Zuid-Beveland, N. TH. DE JONG Verlovingsgeschenken. VRA-ANTIV RÏÉ S A. VAN R00N NUMMER 297. DBIE BLADEN. ZATERDAG hrn. j.OO h. spr. Joris d«. P. Vrijz. s, spr. t. Ver. film, Haar- P, spr- Joris Ruth h. spr. G. N. P. spr. Joris ?ilger. spr. Joris spr. h. Dee.: „King itinée. „De 20.00 ur, te itam" chelde Dagblad. Uiig- N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 17 DEO. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 00 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 cL De maskeering, het bederf, de verdwijning der schoonheid Vosmaer heeft eens geschreven: „Het schoone is in zijn verheven zin een der stralen van den glans van dat wezen, dat de menschen Godheid noemen: zoek het, bevorder het, bemin het, want het is een van de middelen, die den mensch tot Haar kunnen terugvoeren" Vosmaer heeft gelijk. Maar: wij hebben niet gedaan, wat hij zeide. Althans voor ëén-derde niet. Want de schoonheid beminnen wij niet minder dan de beste, en de schoonheid be vorderen willen wij als de felste ijveraar daarvoor, maar wij zijn daartoe niet op zoek naar de schoonheid, dochop jacht naar het leelijke gegaan. Naar het leelijke in Zeeland' Meen niet, dat dit een genoegen was. Zelfs geen pervers genoegen. Ofschoon: pervers was het wel Zeeland is een schoone provincie van Nederland. Een karakteristiek schoone pro vincie. Waar de schoonheid zelfs, gelukkig nog overheerscht. Maar waar niettemin in steeds toenemende mate en met een volhar ding en ijver, een goede zaak waardig, hard gewerkt wordt aan de maskeering, het be derf, de verdwijning dezer schoonheid. Door den ongeremden bouw van leelijke huizen op plaatsen, waar ze niet behoorden te staan; door het beplakken van gevels en het bezetten van groene weiden, met foei- leelijke reklameborden, door het kaal- slaan van beplante wegen, enzoovoorts Zeeland wórdt helaas ontluisterd. Daartegen moet verzet rijzen. Hoe staat het op den bouwpenning voor het Veersche stadhuis, aangehaald uit Het Boek: „Want huis en goed is eene erve van de vaderen"! Ook ten aanzien van de ongerepte bewa ring der ons overgedragen schoonheids waarden legt dit verplichtingen op. Dies hebben wij ons gewend tot de pro vinciale schoonheidscommissie. Die volle in stemming betuigde met ons denkbeeld, een verzorgde en geïllustreerde bijlage tot ons blad aan de ONTLUISTERING VAN ZEE LAND te wijden. Niet, omdat dit ons verheugde. Integen deel, zeer integendeel: omdat het ons zoo aan het hart gaat, het schoone te zien on dergaan. Zoo trokken de secretaris dier commissie en schrijver dezes op jacht naar de leelijk- heid in onze provincie. Van rechts naar links en van boven naar beneden zijn wij Zeeland doorgetrokken, en de jachtbuit, in aanteekeningen en overvloedig fotogra fisch materiaal vastgelegd, was overstel pend groot. Griezelig, angstwekkend groot. Zij had gemakkelijk nóg veel grooter kun nen zijn. Want het ging ons daarbij niet als Schön- than schrijft: „De mensch is nu eenmaal tot vreugde geboren: kan hij zich niet in eigen schoonheid verblijden, dan verblijdt hij zich zeker in de leelijkheid van ande ren"...... Ik wil niet zeggen, dat we somwij len geen plezier gehad hebben op deze lee- lijkheidsjacht door Zeelands tenslotte toen nog immer zoo schoone dreven met een goeden kompaan is de jacht op zichzelf een pleizierig werk, maar ons verblijden in de leelijkheid, de zeer vele leelijkheid, die wij alom vonden, deden wij zeer bepaald niet. Die veroorzaakte slechts de elkaar afwisselende gewaarwordingen van droef heid, onsteltenis en ergernis. In deze bijlage tot ons blad vinden onze lezers vandaag de resultaten van dit werk in woord en beeld. De Provinciale Zeeuw- sche Schoonheidscommissie heeft de hoofd redactie van dit ontluisterings-nummier ge voerd; de tekst van alle bijdragen, (op schrijver dezer regelen na ook allen leden dier commissie) is in de commissie vastge steld, en zij stelt zich er derhalve verant woordelijk voor. Zij kan en moet die verantwoordelijkheid, o.i., gemakkelijk kunnen dragen: haar is immers opgedragen te waken over de schoonheid van onze goede provincie? Deze waakzaamheid zal in de eerste plaats gel den het waken tegen ontluisterende invloe den. En om een euvel te bestrijden, moet men het eerst kennen. Deze ontluistering te doen kennen, was het doel dezer bijlage. Moge zij in dit opzicht, (na misschien eenige aanvankelijke ontstemming bü deze of gene rechtstreeksch betrokkene) de waarheid is wel eens hard voeren tot verbetering: als de oogen geopend zijn, moet men het wel zien. En wie, het ziende, zou niet willen, dat het beter werd? i'burfj DAMMEN. VereSint-Laurens 713. De uitslag van den damwedstrijd Vere Sint-Laurens was: C. CaljouwB. Verburg 02; R. RepkoP. Roose 11; J. Bliek J. Marinnisse 02; P. StoelJ. C. Flipse 02; F. CastelM. Corstanje 02; H. Ver meulenA. Schouten 20; R. AlbertsM. Maris 20; P. de JongeA. Dingemanse 20; P. CevaalP. Walraven 02; C. de MuynckA. Wattel 02. OPBRENGST VAN DOOR DEN NEDERLANDSCHEN BIOSCOOP-BOND GEORGANISEERD STEUNACTEE.. Thans is het resultaat bekend geworden van de steunactie, welke de Nederlandsche bioscoop-bond op Donderdag, 1 December jl. ten behoeve van vluchtelingen wegens geloof en ras heeft georganiseerd. De op brengst van de afgestane recettes, inclu sief het gedeelte van de filmhuur, door de filmverhuurders afgestaan, en een aantal vrijwillige bijdragen, bedraagt in totaal 17.000. HUISZOEKING BIJ EEN DUITSCHER TE AMSTERDAM. Een meineedzaak. Gistermiddag hebben de officier van justitie alhier, mr. dr. J. A. van Thiel, de rechter-commissarissen mrs. Djjksterhuis en Schroder en de substituut-officieren mr. B. H. Rouffaer, van het parket te 's-Graven- hage, en mrs. H. A. Wassenbergh en A. S. de Muinck Keyzer, van het parket te Am sterdam, een huiszoeking verricht bij den sinds twee jaar hier gevestigden Duitscher H., en wel gelijktijdig in diens woning aan het Albert Hahnplantsoen en op zijn kan toor elders in de stad. Deze huiszoeking is geschied ten verzoeke van de Haagsche justitie, vandaar dat een vertegenwoordi ger van het parket te 's-Gravenhage, die het gerechtelijk onderzoek in de zaak waar om het gaat, in handen heeft, er de leiding bij had. Het betreft een verdenking van het mis drijf van meineed, hetwelk H. als getuige gepleegd zou hebben in een civiele zaak, onlangs gevoerd voor de rechtbank te 's- Gravenhage. De thans gehouden huiszoe king had alleen ten doel bewijsstukken te gen H. in deze meineedzaak te verzamelen. De verdachte onderhield uitgebreide inter nationale handelsrelaties, en deed 'groote zaken met het buitenland. Reeds vroeger heeft, naar ons ter oore kwam, de rijksrecherche belangstelling ge toond in den aard van zijn werkzaamheid in ons land, maar het thans tegen hem geopende gerechtelijk onderzoek heeft slechts op de verdenking van meineed be trekking. Alle in zijn woning en op zijn kantoor aangetroffen boeken en bescheiden zijn naar het hoofdbureau van politie te Amsterdam vervoerd. De verdachte zelf is aangehouden en ter beschikking gesteld van den officier van justitie te 's-Gravenhage. Gistermiddag is hij naar het huis van bewaring aldaar ge bracht. MOEILIJKHEDEN ÏN DE N.S.B. De „Standaard" meldt: Naar wij uit betrouwbare bron verne men, is er in de N.S.B. den laatsten tijd weder veel innerlijke ruzie en verdeeldheid. Het moet het Tweede Kamerl d, de heer Rost van Tonningen zijn, die reeds geduren- maakt, dat deze bij de leiding der Beweging Ir. Mussert, er ernstige verwijten van maakt, dat deze bij de leiding der beweging en het bepalen van het door de Beweging terzake van verschillende aangelegenheden in te nemen standpunt, steeds achter de feiten aanloopt, waardoor ernstige fouten worden gemaakt. Waarbij cïan nog komt, dat, indien later blijkt, dat inderdaad zulk een fout is ge maakt, de „le der" hem of hen, die terzake in z\jn opdracht heeft of hebben gehandeld, desavoueert en de schuld voor de gemaakte fout op hem (hen) schuift. Dit geschil, dat aanvankelijk binnen de kringen der hoogere regionen van de Be weging is gebleven, i^nu ook naar de lagere instanties der N.S.B. doorgedrupt, waar het nu ook de meeningen verdeeld houdt en zóó doorwerkt, dat tot oordeelen bevoegde personen de verwachting gewettigd achten, dat het binnenkort in de N.S.B. weder tot een openlijk conflict tot een „explosie" zooals in het verleden in de Beweging reeds meermalen heeft plaats gehad zal komen. Ook wat het financieele betreft, schijnt de Beweging moeilijke tijden door te ma ken en met name de exploitatie van het Nationale Dagblad moet daardoor ernstig bedreigd worden. DE SLACHTOFFERS VAN DEN WEG. October had 90 dooden. Uit de door het Centraal Bureau voor de Statistiek regelmatig verstrekte voorloopi- ge gegevens omtrent het aantal verkeers ongevallen blijkt dat de maand October bij zonder veel slachtoffers heeft geëischt, schrijft de K.N.A.C.: Voor het laatste halfjaar zijn de cijfers als voigt (tusschen haakjes de cijfers van 1937) omgekomen ernstig gewond Mei 49 (61) 387 (446) Juni 66 (41) 384 (453) Juli 71 (47) 401 (390) Augustus 68 (64) 429 (471) September 68 (61) 452 (417) October 90 (47) 408 (404) Uit de verstrekte gegevens is niet op te maken, waaraan het zoo groote aantal slachtoffers over October is te wijten. On getwijfeld zullen de slechte weersomstan digheden hieraan voor een groot deel de bet zijn. Een reden te meer voor alle weg gebruikers om te zorgen, dat de verlich ting der voertuigen, in het bijzonder ook de roode achterlichten in orde zijn. Gezien het groote aantal ongevallen door onverwachts overstekende wielrijders zij dezen er nog maals op gewezen, dat zij zich bewust moe ten zijn van het feit, dat zij bij avond en slechte weersomstandigheden slecht zicht baar zijn. Niet voor niets bepaalt het Mo tor en Rijwielreglement dan ook, dat men bij richtingsverandering niet alleen de arm ongeveer horizontaal moet uitsteken, maar tevens dat deze aanduiding goed zicht baar moet worden gegeven. LANGEVIELE 62, MIDDELBURG, (Ingez, Med.) Ingez. Med. Afscheid onderwijzer W. Hengeveld. Vrijdagmiddag nam de heer W. Henge veld afscheid als onderwijzer aan de O.L. school B waaraan hij gedurende 37 jaren onafgebroken verbonden is geweest. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op het College van B. en W. Waardeerende woor den werden gesproken door den burge meester, het hoofd der school, de heer Ruisaard, terwijl een der leerlingen ook nog woorden van afscheid sprak. Een en ander gepaard met het aanbieden van ge schenken. Door het vertrek van den heer Hengeveld verliest het openbaar onderwijs één der beste krachten. De wensch, dat hij nog vele jaren van zijn verdiend pensioen zal kunnen genieten zal door vele oud-leer lingen worden onderschreven. Raadsvergadering. Woensdag 28 December a.s. des avonds half acht komt de Raad in openbare verga dering bijeen. FEESTAVOND „EUPI20NIA". De harmonie „Euphonia" gaf Vrijdag in de Prins van Oranje een feestavond voor leden en genoodigden. De hr. J. Pilaar deelde bij de opening van den avond medé, dat de bestuursleden de hrn. Bommel van Vloten en mr. Stieger, wegens omstandigheden tot hun spijt ver hinderd waren aanwezig te zijn. Spr. wenschte verder allen een prettigen avond. Nadat de muziek een aardige potpeuri had gespeeld, werd een revue opgevoerd getiteld „Daar zijn we nu", tekst W. Kerk- hove, muziek P. de Rooy. Deze revue bestond uit een 13-tal tc- freelen, veel luim en wat ernst, weinig of geen onderling verband, er werd gezongen en gedanst, enfin alles gelijk des revue's is. Dadelijk zij opgemerkt, dat er bijzonder aantrekkelijke tafreelen bij waren, dat er behoorlijk gespeeld en gezongen werd en het geheel goed in elkaar zat. In het bij zonder mogen we wel noemen de couplet ten van mej. Corstanje, het optreden van „juffrouw Groen en juffrouw Zwart", de jaargetijden, de vlinderdans en de aantrek kelijke finale. Met spel en aankleeding droeg ook de goede muziek van den hr De Rooy zeer veel tot het welslagen bij. De vele aanwezigen hebben ongetwijfeld flink genoten en waren n'et karig met applaus. De avond, die heden herhaald zou wor den, eindigde met een drtik en gezellig bal. VERGADERING BURGERWACHT. Vrijdagavond vergaderde de Burgerwacht waarin het verslag en de rekening over 1937 werden goedgekeurd. Het aftredende bestuurslid de heer J. M. van Riet werd herkozen. In de plaats van den heer G. M. den Her der, die wegens drukke werkzaamheden be dankt had als commandant werd gekozen mr. C. M. Kegge. De heer Den Herder werd in hartelijke woorden bedankt voor het vele werk dat hij had verricht door den burgemeester. De secretaris en den heer C. Sinke spraken eveneens woorden van waardeering voor het werk van den scheidenden commandant. De heer Den Herder werd daarna met vrij wel algemeene stemmen gekozen als voor zitter der burgerwacht. Hierna volgde de uitslag van den schiet wedstrijd, P. Droogers 96 p. le prijs; J. Rouw 96 p. 2e prijs; N. Fierloos 95 p. klei ne beker. Personeele prijzen max. 50 punten: N. Fierloos 47; J. Gunst 47; J. v. Zwe den. De heer M. G. v. d. Wiele werd benoemd als toezichthouder op de schietbaan. KRUININGEN. Vrijdagavond vergader de de afdeeling Kruiningen, Hansweerd Schore van het Groene Kruis onder voor zitterschap van dokter Nieuwenhuiise in De Korenbeurs. Er zal op 19 Januari te Hansweerd en op 20 Januari te Kruinin gen een Groene Kruis film worden ver toond met vrij entree. Van de Ned. Pa- pierafvalcentrale was een verzoek geko men om ook uit deze gemeente te trach ten zooveel mogelijk oud papier naar ge noemde Centrale te zenden. Dit komt ten goede aan het Groene Kruis en de verga dering besloot stappen in deze richting te doen. De zes aftredende bestuursleden werden met algemeene stemmen herko zen, tw. J. v. Nieuwenhuijzen; B. J. Els- man; J. Nieuwenhuijse; W. J. L. de Groof- J. C. Arends en mevr. de Groof. De begrooting 1939 van de tbc-commis- sie werd vastgesteld met aan inkomsten 692 en uitgaven 747; die van het Groene Kruis voor 1939 met inkomsten 2310 en uitgaven 1950. Deze week is in den polder Kruiningen een haas geschoten die 10% pond woog Als men weet dat een gewone haas 6 pond weegt, kan men nagaan dat het ge schoten exemplaar een bijzonder groot beest was. WEMELDINGE. Donderdagavond had alhier in het jongelingsgebouw de viefi.ig van het 40-jarig bestaan van de afdeeling van „De macht van het kleine", geves tigd te Heemstede plaats. De heer P Swart opende deze bijeenkomst met ge bed en sprak aan de hand van Ps. 146 de jubileerende afdeeling toe. Ook de heer Smit die speciaal voor dit doel van de stichting Heemstede was overgekomen, fe liciteerde deze afdeeling, inzonderheid de presidente mej. Jac. Burger en de collec- tantjes. Hij sprak de hoop uit dat de af deeling „Wemelinge" nog zeer veel voor de lijdende menschheid zal mogen doen. Daarna ging de heer Smit, omdat het een jubileum betrof over tot het vertoo- nen van een Oranjefilm uit de dagen van de kroning, ae verloving, en het huwelijk van H.M. de Koningin, vervolgens een komische film, „de Brandweer" die de lachlust bij de talrijk aanwezigen opwek te en tot slot de verloving en het huwe lijk van Prinses Juliana met Prins Bern- hard. In de pauze werden ververschingen rond gediend. Aan het slot van den avond toon de ieder zich zeer voldaan over hetgeen te zien en tengehoore was gebracht. Een gemeenschappelijke re geling door Gedeputeerde Staten voorgesteld, Goes zetel van den dienst, Gedeputeerde Staten van Zeeland zon den aan alle gemeentebesturen van Zuid- Beveland het volgende schrijven: „Bij een op 23 Mei 1938 tusschen een Commissie uit ons midden en de gemeen tebesturen van Zuid-Beyeland (met uit zondering van Goes) gehouden bespreking is er onzerzijds op gewezen, dat aan het bouw- en woningtoezicht op Zuid-Beveland in het algemeen nog een tweetal bezwaren kleven. le. wordt veelal niet voldaan aan de eischen, die het in onze circulaire van 28 Februari 1936 genoemde K.B. van 25 Mei 1935 stelt, in dien zin, dat aan de opzich ters van het bouw- en woningtoezicht het uitoefenen van particuliere praktij 1'. niet verboden is; 2e. moet het huidige bouw- en woning toezicht in de meeste gemeenten met het oog op de eischen, die daaraan redelijker wijze mogen worden gesteld, onvoldoende heeten, terwijl ernstig moet worden be twijfeld, of bij het huidige personeel een dusdanig inzicht in het Volkshuisvestings- vraagstuk bestaat als vereischt zal zijn na de te verwachten wijziging van de Wo ningwet, dat het in staat zal zijn de ge meentebesturen op bevredigende wijze voor te lichten. Als middel om tot opheffing der be staande bezwaren te geraken hebben wij de gezamenlijke regeling van het toezicht als bedoeld in artikel 13 der Woningwet in overweging gegeven. Wij hebben daarbij kunnen constateeren dat tegen de centralisatie van het bouw en woningtoezicht in het algemeen geen principieele bezwaren zijn ingebracht. Slechts omtrent de wijze, waarop dit toe zicht zou moeten worden georganiseerd is ons van een verschil van meening ge bleken, met name over de vraag, door welke gemeenten in dezen moet wor den samengewerkt. Het Oostelijk gedeelte van Zuid-Beve land, bestaande uit de gemeenten Kapel- Ie, Krabbendijke, Kruiningen, Rilland, Schore, Waarde, Wemeldinge en Ierseke, wenschte een eigen rayon te vormen. De besturen van deze gemeenten meenden, dat het overige deel van Zuid-Beveland ook maar een dergelijk besluit zou moe ten nemen. De verdedigers van dit plan meenden, dat, indien slechts één rayon, omvattende geheel Zuid-Beveland met uitzondering van Goes, gevormd zou worden, dit gebied niet behoorlijk door één persoon bediend zou kunnen worden. De afstanden waren daarvoor te groet, bovenien zou de amb tenaar de vergaderingen van Burgemees ter en Wethouders, wanneer deze hem daarbij noodig hadden, niet kunnen bijwo nen. Voor de uitvoering van „plan Oost" zou een bedrag van 0,10 per inwoner noo dig zijn. Bij een inwonertal van 20,000 zouden de ontvangsten 2000 bedragen. Een salaris van 1500 werd voor den op zichter voldoende geacht. Allereerst zij opgemerkt, dat bij de voorstanders van plan-Oost een tekort aan inzicht bestaat omtrent de organisa tie van het bouw- en woningtoezicht, in dien één rayon voor geheel Zuid-Beve land met uitzondering van Goes zou wor den gevormd, waarbij bijv. aan Goes de uitoefening van dit toezicht zou worden opgedragen. Het dan in te schakelen bu reau van gemeentewerken (Bouw- en Wo ningtoezicht) heeft verschillende deskun digen beschikbaar, die met een te benoe men opzichter de verschillende gemeenten zouden kunnen bedienen. Met den Direc teur zullen dus zeker drie deskundigen in dezen kring kunnen optreden. Het is dus niet juist, dat één persoon het geheele eiland moet controleeren. Mocht op deze wijze gecentraliseerd worden dan draagt de gemeente Goes alle verantwoordelijkheid voor de richtige uit voering van de op zich genomen taak. Mocht daarvoor aanstelling van nieuw personeel noodig zijn dan komen de kos ten hiervan uiteraard voor rekening van Goes. Bovendien wil het ons voorkomen, dal het „plan-Oost" niet in alle opzichten doordacht is samengesteld. Voor periodie ke verhoogingen van het salaris van den Graveur, Juwelier, Horloger St. Pieierstr. 13 Middelburg Verlovingsringen van f 3.40 af, worden vakkundig, passend aan de vinger ge smeed en zonder prijsverhoging gegra veerd, waarop gewacht kan worden. (Ingez. Med.) WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE ftlLT. lichte tot matige vorst, droog weer, meest licht bewolkt, matige tot krachtige Oostelijke wind. UKKEL: Matige tot vrij sterke wind uit O. tot Z.O. richtingen, koud weer met hel deren of licht bewolkten hemel, nachtelijk temperatuurminimum van 5 tot 10 gr. Morgen overdag lichte dooi met tempera tuur van 0 tot 5 gr. Men verwacht dat het koude weer over enkele dagen zal toe nemen, plaatselijk een weinig sneeuw. Zo 18 Dec. Zon op: 8 h 08; onder: 15 h 46. Licht op: 16 h 16. Maan op: 4 h 42; onder: 13 h 45. Ma 19 Dec. Zon op: 9 h 09; onder. 15 h 46. Licht' op. 16 h 16. Maan op: 5 h 46; onder: 14 li 23. N.M. 21 Dec. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: December. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 17 9.59 22.41 3.49 16.34 Zondag 18 11.00 23.32 4.57 17.34 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: December. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 17 11.31 4.57 17.32 Zondag 18 0.13 12.41 6.05 18.33 ANTIROEST Vraagt Uw garagehouder f 3.50 per 5 liter bus (Ingez. Med.) Mooie Haardkachels f 43 75 165 M.3 waimtevermogen Langeviel? 62 Middelburg. (Ingez. Med.) te benoemen opzichter, vervoerkosten en bureaukosten worden geen bedragen ge noemd. Wat betreft het voor den opzichter be paalde salaris van 1500 dient te worden bedacht, dat hierop nog 10 wegens pen sioensbijdragen zal worden ingehouden, zoodat de betrokkene slechts 1350 in handen zal krijgen. Het schijnt dan ook wel, dat de eischen, die men aan den te benoemen ambtenaar denkt te stellen, niet uitgaan boven die, waaraan thans door de in functie zijnde opzichters wordt voldaan. Mocht een zelfde opzet gevolgd worden bij het door de voorstanders van plan-Oost gedachte tweede rayon dan is de vrees gewettigd, dat ook daar dezelfde hierboven geschetste bezwaren zich zullen voordoen. Wat tenslotte aangaat het argument, dat de afstanden in één rayon Zuid-Beve land te groot zouden zijn, meenen wij dat dit vervalt, indien voor de uitoefening van den dienst een auto wordt beschikbaar gesteld. Een groot bezwaar tegen de vorming van twee rayons achten wij nog het vol gende In rayon Oost worden gemiddeld 300 bouwaanvragen per jaar behandeld; ter wijl dit aantal in het tweede rayon, - waarbij Goes niet is inbegrepen het welk nog meer inwoners telt slechts W 150 bedraagt. Het arbeidsveld zou daardoor, wat dit punt betreft in het eene district dubbel zoo groot zijn als in het andere. Een on juiste verdeeling van arbeid zou hiervan het gevolg zijn. In ieder geval zou zeker de arbeid in het tweede rayon niet vol doende zijn voor het scheppen van een behoorlijke ambtelijke positie. Op grond van het bovenstaande zijn wi) van oordeel, dat de eenige goede oplossing zou zijn het aanvaarden van het voorstel van den gewezen Inspecteur van de Volksgezondheid jhr. ir. de Graeff om het bouw- en woningtoezicht van geheel Zuid- Beveland te centraliseeren en dit op te dragen aan de gemeente Goes. Hierdoor wordt, zooas wij reeds boven hebben uit eengezet, een ervaren en deskundig bu reau ingeschakeld hetgeen in het alge meen belang moet worden geacht een bureau voldoende geoutilleerd en met vol doende hupkrachten, indien, zooals in de bedoeling ligt nog een nieuwe opzichter daarbij wordt aangesteld, om het geheele eiland te bedienen. Tevens kan dan aan het uitoefenen van particuliere praktijk op geheel Zuid-Beveland door personeel belast met het bouw- en woningtoezicht een einde worden gemaakt, ook wat be treft den Directeur van Gemeentewerken te Goes. Het ligt in de bedoeling dezen functionaris als compensatie een hooger salaris toe te kennen. De gemeente Goes is bereid zich met de uitoefening van het bouw- en woning toezicht te belasten tegen vergoeding van een bedrag van 0,10 per inwoner. Wij mogen U derhalve verzoeken te be vorderen, dat door den Raad Uwer ge meente vóór 1 Februari a.s. tot een ge meenschappelijke regeling als door ons bedoeld worde besloten.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1