Hf COURANT MIDDELBURGSCHE CGOESCHE COURANT) Het Kerstdiner Hotel „Noordzeeboulevard" BUITENLAND. wwitciale N. S. B, en Persvrijheid in Zeeland ZiedaarColijn FINANCIEELE BERICHTEN. SillIlL», Een tekort van f 350.000. Inval van de justitie bij een commissionnair in effecten. Boekhouding voor onderzoek in beslag genomen. mmm. MIDDELBURG. GOES. PP COURANT VIISS1MGEN. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. WEERBERICHT. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux t te MIDDELBURGSt. Pieterstr. 28, Telefoon Redactiè 269, Administratie 139; te GOESTurf kade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 295. TWEE BLADEN. DONDERDAG 15 DEC. 1838. EERSTE BLAD. 181e JAARG. HKMFts* Advertentiën -30 -et per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. vBrieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct„ mi£2L In het Algemeen Verslag over de Pro- ■vmciale Begrooting vraagt een lid [van de N.S.B.] „maatregelen van Gedeputeerde Staten om een einde te maken aan het schrijven van de Middelburgsche Courant". Paradeerende met den rechtskundigen spe cialist der nedernazi-beweging hebben zij zelfs een klacht bij de justitie tegen ons blad ingediend. Der nedernazi's poging tot bemoeienis met zaken, die hun toch waarlijk heele- maal niet aangaan, strekt zich zelfs zoover uit, dat zij Ged. Staten vragen „waarom van de Middelburgsche Courant zelfs twee journalisten aanwezig zijn?" Kort en krachtig hebben G. S. in de af- deeling hierop, blijkens het verslag, geant woord, dat „Gedeputeerde Staten op de Middelburgsche Courant geen invloed heb ben" en dat „de perskaart ontnemen niet in de bedoeling ligt." Ter snede voegen G. S. hier nog aan toe, dat „Volk en Va derland" ook „niet zuinig" in haar uitdruk kingen is!! Voortreffelijk karakteriseeren Ged. Sta ten van Zeeland tenslotte hun standpunt in het antwoord op het algemeen verslag: „Ged. Staten achten zich noch verplicht, noch zelfs gerechtigd, zich te mengen in hetgeen in de iladen wordt geschreven met betrekking tot het verhandelde in de vergaderingen der Prov. Saten. Deze ver gaderingen worden, ingevolge het bepaalde in art. 132, tweede lid, der Grondwet, in het openbaar gehouden. Ingrijpen in eeni- gerlei vorm, hetzij door niet toelating van een verslaggever, hetzij op andere wijze, zou een verkorting beduiden van de in het algemeen belang gevorderde openbaarheid der beraadslagingen. Hoeveel verslaggevers de redactie van één bepaald blad ter ver gadering wenscht te zenden, is een vraag van intern beleid voor die redactie en ont trekt zich aan de beoordeeling van het col lege". Hulde, heeren van G.S., voor deze duide lijke taal! Er behoeft hieraan heel weinig te wor den toegevoegd Slechts dit: hetgeen de heer Jan Dekker, of zijn schildknaap de heer v. Gorsel, aan haalt ter kenschetsing van de onkiesche wijze, waarop ons blad over leden der Sta ten zou hebben geschreven, is een heel leelijke t e k s t vervalsching! Voor wie zich daarvoor interesseert, ver wijzen wij naar ons Staten-overzicht van Woensdag 20 Juli jl. en naar hetgeen dit afdeelingsverslag daar van maakt. Men zal dan zien, dat de firma Dekker en Van Gor sel onze opmerking van algemeene strekking over een geheele fractie heel handig omzet en aandikt in het schijn baar onheusch beiegenen van een lid! Niet fraai, doch gelukkig doorzichtig. Maar ja, zoo zijn onze manieren nu een maal bij de adspirant-dictatortjes. Mr. Van Vessem heeft naar aanleiding van het bericht in de „Times" (dat, volgens „De Tijd", nu weer niet van den Haag- schen correspondent van dat blad afkom stig heet te zijn) over beweerde mogelijke represaillemaatregelen tegen de Nederland- sche pers, zoo zij niet wat minder onvrien delijk tegen Duitschland werd, vragen ge steld aan de ministers. Wij zullen deze propaganda-vragen niet in ons blad opnemen. Maar een tegenvraag stellen aan minister Colijn en dat deel van de Nederlandsche pers hetwelk meende dit „Times' -bericht en de daarop betrekking hebbende motie te moeten dementeeren en negeeren. Die vraag is kort: ziet Gij nu, waar Ge terecht komt met struisvogelpoltiek en... onwaarachtigheid Ook wjj zijn van oordeel, dat het bericht in de Times slechts door schending van ver trouwen daarin is kunnen komen. Ook wij keuren dat onomwonden af. Maar toen de pap gestort was stond er maar een weg open: de kaarten op tafel. Dat zou de zaak gezuiverd hebben. Het onwaarachtige en onwaardige pure verzinsel ware beter ongeboren gebleven: rustige, duidelijke, bovenal eerlijke taal wa re beter geweest! N.V. INSULAIRE HYPOTHEEKBANK In de gister te Amsterdam gehouden bui tengewone algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. Insulaire Hypotheek bank, waarin aan de orde was het bestuurs voorstel tot bijstorting van 20 pCt. op de aandeelen, werd een stemming over dit voorstel uitgesteld tot een volgende ver gadering. Door aandeelhouders werd aangewezen een commissie bestaande uit de heeren prof. dr. L. E. J. Brouwer te Blaricum, mr. C. J. B. du Croo te Zieriksee en A. A. Mijs te Sommelsdijk, teneinde met het bestuur der bank nader overleg te plegen omtrent voorstellen te doen aan pandbriefhouders, waardoor men hoopt te bereiken, dat naast een bijstorting door aandeelhouders concessies zullen worden gedaan door pandbriefhouders met betrekking tot de hooge pandbriefrente, teneinde op deze wij ze door offers, zoowel van de zijde van aandeelhouders als van de zijde van pandbriefhouders, samen te werken tot sa neering der bank. De fraude bij de boerenleenbank te Roswinkel. Emmen, bekend geworden, dat het tekort bij de boerenleenbank, veroorzaakt door frauduleuze handelingen van den directeur K. G., niet minder dan driehonderdvijftig duizend gulden bedraagt. Dit bericht heeft algemeene ontstemming veroorzaakt bij de bevolking, die nog altijd in de hoop leefde, dat het aanvankelijk op een ton geschatte tekort zou meevallen en door de waarde van G.'s bezittingen zou worden gedekt. Deze hoop is thans geheel vervlogen. G. is inmiddels door de rechtbank te Assen failliet verklaard. Hij bevindt zich nog steeds in arrest en schijnt elke mededeelinv over hetgeen hij met de middelen der bank gedaan heeft, te weigeren. Vanmorgen is het bestuur van de bank te Roswinkel bijeengekomen in afwachting van nadere mededeelingen, die, naar men meende, heden van de zijde van de justitie zouden worden gedaan. WORDEN DE -DUITSCHE DIENSTMEISJES NAAK HUN LAND TERUGGEROEPEN Bij de Duitsche regeering zou, volgens be richten in eenige bladen, het voornemen bestaan om in het buitenland werkzame Duitsche arbeidskrachten naar het vader land terug te roepen in verband met het te kort aan arbeidskrachten aldaar op ver schillend gebied. Daarbij zou vooral ook ge dacht zijn aan de zeer vele Duitsche dienst meisjes die in het buitenland en met name ook in Nederland werkzaam zijn. In ons land zijn tusschen de 25.000 en 30.000 Duit sche en Oostenrijksche meisjes werkzaam. De terugroeping zou dus op de arbeids markt een probleem opwerpen, welker op lossing niet in korten tijd verkregen zou worden. Bij officieele instanties hier te lande is echter nog niets bekend over een binnen afzienbaren tijd terugroepen van de Duit sche dienstmeisjes naar Duitschland. Men verwacht ook niet dat bij eventueele terug roeping het vertrek der Duitsche meisjes massaal zou geschieden. Veeleer zou het vertrek op geleidelijke manier plaats heb ben. Niettemin zou er dan toch op den duur een nijpend gebrek aan huishoudelijk per soneel ontstaan. HET STOPTEEKEN VOOR AUTOMOBILISTEN. Het gebeurt herhaaldelijk, dat men als automobilist op den weg wordt aangehou den, zonder dat men kan zien of de persoon, die het stopsein geeft, daartoe gerechtigd is. Ambtenaren zijn veelal niet in uniform ge kleed en bovendien voorzien van de meest uiteenloopende stopseinen, waarvan ieder een, eventueel met minder goede bedoelin gen gebruik kan maken om een auto te doen stilstaan. De A.N.W.B. heeft zich opnieuw tot de betrokken ministers gewend met het ver zoek door onderling overleg de vaststelling van een des nachts duidelijk verlicht, ken- teeken zooveel mogelijk te willen bespoedi gen. De reehter-commissaris, de officier van justitie en een inspecteur van politie, de rijkS-accountant en eenige rechercheurs heb ben gistermiddag 'n inval gedaan bp den commissionair in effecten, P. J. K. jr. te Amsterdam. Er waren gegevens en inlichtingen bij de justitie binnengekomen, waaruit zou blijken, dat K., die behalve commissionair in effecten ook directeur is van de N.V. Pe tra Prima en dat hp als directeur van deze N.V. opzettelijk wederrechtelijk zou hebben beschikt over een deel der gelden der N.V. Er zou een tekort zijn van ongeveer vijf tigduizend gulden, dat door K. zelf in zijn eigen zaak zou zijn gebruikt. Voorts is deze N.V. bezig, zooveel moge lijk aandeelen in het land te plaatsen. De prospecti zouden, naar het oordeel van de justitie, misleidende gegevens bevatten en de balansen zouden opzettelijk onjuist zijn. De N.V. Petra Prima houdt zich bezig met het exploiteeren van onroerende goe deren en aanverwante zaken en is gevestigd Prinsengracht 701, recht tegenover het pa leis van justitie. De heer K. zegt, dat hij volgens de sta tuten der N.V. de beschikking over de gei den heeft. De justitie verscheen tegen twaalf uur in het kantoorgebouw, even later arriveerde een uitrukwagen van het hoofdbureau en nadat een uitvoerig onderzoek in de loka liteiten was ingesteld, zpn zeer vele boe ken, papieren en bescheiden in beslag geno men en in de politie-auto geladen, waarna vrijwel een belangrijk deel van de boekhou ding naar het hoofdbureau in vervoerd. De heer K. is aan een uitvoerig verhoor onder worpen, dat geduurd heeft tot circa drie uur. Een rpksaccountant zal een uitvoerig on derzoek instellen. De onbegrijpelijke schoonheid, die de jonge mensch bij zijn ontwaken tot het leven over de wereld stralen ziet, is de onverdiendemaar onschatbare belofte van de ziel. Middelburg. Verkeersperikelen. Een stadgenoot, die zeer veel met zpn auto rijdt, merkt ons op, dat z.i. het ge bruik van signalen niet alleen niet fout is, maar dat hij dit zeer noodig acht en dat hij nog juist een geval van recente datum kom mededeelen, dat door signalen geven een plotseling op den weg loopend kind, voor een aanrijding kon worden bewaard. Volgens onzen zegsman is een groot deel der ongelukken te wijten aan de voetgan gers, die onnoodig op den rijweg loopen, schuin oversteken en niet uitkijken voor dat zij oversteken. In verband met het weder afgesloten zijn van den weg Soeburg-Vlissingen, stelde genoemde lezer van ons blad de vraag, of het niet goéd zou zijn bij den brug bij het begin van den Nieuwen Vlissingschen weg een boord te plaatsen, met den raad met auto's naar de stad Vlissingen den weg over Koudekerke te kiezen. De collecte voor het Fonds voor Bij zondere Nooden heeft deze week 34.38 opgebracht. Gemeenschappelijk Belang. De Middénstands-vereeniging „Gemeen schappelijk Belang" benoemde in haar al gemeene ledenvergadering met algemeene stemmen tot voorzitter, den heer J. J. An- driessen, zulks ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door het bedanken van den heer L. J. M. Quasters. Voorts werd met algemeene stemmen besloten toe te treden tot de Middenstands-Centrale. Werkloosheid. Deze week staan in onze gemeente als werkzoekenden ingeschreven 480 personen de vorige week 478. In de werkverschaffing werden geplaatst 141 personen, waarvan 26 in de plantsoenen. DOMBURG. Gevonden voorwerpen: een hoornen motorbril te bevragen bij den gem. veldwachter; een geldig rijwielbelas tingmerk bij A. J. Francke, Ooststraat C 45; en heerenportemonnaie met postzegels bij W. Bommeltjé, Westweg D 43. Het comité voor de collecte ten be hoeve van de Joodsche vluchtelingen be richt ons dat als nagekomen giften alsnog ruim 8 is ontvangen. IERSEKE. Dinsdagmiddag dreef de IJE. 33, eigenaar M. van Liere met machine schade hulpeloos rond in het zoogenaamde Buitegat. De IJE 144 die de boot zag drij ven verleende hulp en wist het schip naar de haven van Ierseke te sleepen. KLOETINGE. Woensdagavond hield de Meisjesvereeniging „Thabitha" haar 12e jaarvergadering. Na een liturgische opening werd de Verbondsfilm „Op weg" vertoond De opvoering van „Blijvend geluk" een too- neelspel in 4 bedrijven vulde het verdere deel van den avond, welke druk bezocht was. KRABBENDIJKE. Woensdagavond ver gaderde onder voorzitterschap van den heer C. Tollenaar de muziekvereeniging „Concordia", in hotel Otte alhier. De heer J. A. M. Raaijmakers stelde zich niet meer herkiesbaar als bestuurslid wegens vertrek uit de gemeente, terwijl 't bestuurs lid Langeveld werd herbenoemd. De voorz bracht 'n woord van dank aan den hr. Raap- terwijl het bestuurslid Langevelde werd herbenoemd. De voorzitter bracht een woord van dank aan den heer Raaijma kers. Spr. deelde verder o.a. nog mede dat de vereeniging thans 20 werkende le den telt en 5 leerlingen, er zijn 70 dona teurs ingeschreven, 5 werkende leden heb ben ingeschreven voor het in Februari a.s. te houden solistenconcours, terwijl de vereeniging deel zal nemen aan het op 2en Pinksterdag te houden concours te Kloetinge. Door den penningmeester den heer A. J. P. Kakebeeke werd rekening en ver antwoording gedaan. Hieruit bleek dat de inkomsten bedragen 701 en de uitgaven 614, goed slot 87. De voorz. merkte op dat hoewel men thans nog niet met een tekort werkt, de begrooting voor 1939 toch een belangrijk tekort aanwijst. Hi. hoopte dit te kunnen dekken door ver sterking der donateurs en een te houden bazaar. Enkele besprekingen werden hierover gevoerd. De heer Zuijdweg stelde voor om 100 kostelooze aandeeltjes uit te geven van 2,50. De voorz. zal dit in de be stuursvergadering in het midden brengen De heer Vogelaar merkte nog op, hoewel hij de eenigste is van een andere richting toch zijn bestuursfunctie te zullen aan vaarden, hem is wel gebleken dat een muziekvereeniging, vooral op nationale feestdagen onmisbaar is, dit is vooral tot uiting gekomen op de feestdagen die ach ter ons liggen. De voorz. merkte hierbi; op, dat dit altijd zijn streven is geweest de vereeniging doet niet aan politiek doch strekt tot veredeling. Dat de muziek door de burgerij meer en meer op prijs wordt gesteld is in ruime mate merkbaar, als Concordia een openbare uitvoering geeft zijn honderden menschen rond de muziektent geschaard. Het gemeenteraadslid de heer W. P. Gebraad heeft voor zijn functie be dankt. Zijn opvolger op de c.h. lijst is de heer Th. Lagendijk. OOSTBURG. De vereeniging „Ceres" mag zien nog altijd maar opnieuw in toe- nemenden bloei verheugen, immers het leaental is thans tot 360 geklommen. De laatste vergadering werd jl. Dinsdag te Oostburg gehouden onder de leiding van mevr. M. van CruijningenErasmus, waarbij 140 leden tegenwoordig waren. Na opening der vergadering herdacht de voorzitster hét feit, dat de vice-voor- zitster mej. J. Risseeuw te Schoondijke en de secretaresse mej. E. Risseeuw te Groede beide 15 jaar m het belang der vereeniging zijn werkzaam geweest, waar voor beiden een passend geschenk in ont vangst hadden te nemen, wat haar door het jongste lid van Ceres namens het be stuur werd overhandigd. De vergadering werd voortgezet na het gemeenschappelijk zingen van het Bonds lied, waarna de rekening over 1938 werd goedgekeurd en verschillende jverslagen werden gelezen. Hieronder vielen de me dedeelingen van wat in het 25-jarig be staan der vereeniging zooal door haar is tot stand gekomen. Ook de rekening vein den kantwerk-cursus werd goedgekeurd. Vervolgens werden diverse cursussen be sproken en werd medegedeeld, dat nog gelegenheid bestond tot aangifte voor deelname; bakcursussen zijn er een drie tal tot stand gekomen. In den loop van 1939 zullen excursies gemaakt worden: een eendaagsche naar de Aa- en Bb-fabrieken te Tilburg en een driedaagsche naar Utrecht en Gelder land met bezoek aan een aardewerkfa briek, de Hooge Veluwe enz. Door enkele leden werden vragen ge daan omtrent de stichting van een land- bouwhuishoudschool, maar de voorzitster verklaarde hieromtrent geen mededeelin gen te kunnen doen. Wel is het bestuur ten deze diligent en zal het al het moge lijke doen met de commissie van toezicht de totstandkoming dier. school te bevor deren. Nadere mededeelingen kunnen aangaande deze zaak niet gedaan worden. zal zijn een culinair genot in gezellige sfeer leserveer tijdig Uw tafel - Teil 164 (Ingez. Med.) De Spaansche burgeroorlog. VALENCIA GEBOMBARDEERD. Gistermorgen hebben vijf rechtsche vlieg tuigen, die van Majorca kwamen, een hon derdtal bommen neergeworpen op de haven van Valencia en op de wijken Grao en Na zareth. Er vielen vijf dooden en zeven ge wonden. Ruim veertig bommen vielen nabij Engelsche vrachtschepen. Het Britsche schip „Stanholmo" werd toen het de haven binnenliep door een bom getroffen. De brug van het schip, dat met steenkolen ge laden was, werd beschadigd. De strijd in het Verre Oosten. ITALIANEN SPIONNEEREN VOOR JAPAN. Naar het Chineesehe persbureau meldt, heeft de Chineesehe politie onlangs een inval gedaan in een roomsch-katholiek missiestation in het Westen van Hoepeh. Het bleek, dat dit gebouw, dat onder lei ding van Italiaansche Franciscanen staat, 'n centrum van spionnage voor Japan was. De apostolische vicaris en een andere Ita liaansche priester gaven openlijk toe, dat zij in dienst van Japan stonden. Nadat de verontwaardigde bevolking demonstra ties had gehouden, heeft de vicaris zich bereid verklaard China te verlaten en den missiepost aan de leiding van Chineesehe priesters toe te vertrouwen. Aan het front in Zuid China heerscht op het oogenblik weinig bedrijvigheid. In Kwangtoeng regent het voortdurend. De Japanneezen verkorten hun liniën om de verdediging van Kanton te versterken. Merkwaardige rede van Japanschen diplomaat. Yakitsjiro Soema, raadsheer van de Ja- pansche ambassade te Washington, heeft in een gisteravond in de universiteit van Maryland gehouden rede verklaard, dat Japan zich niet verbeeldt, dat het China kan overwinnen. Dat, zeide hij o.m. is niet ons doel en is het nooit geweest. Een volk van 400 millioen zielen kan men zijn wil niet opleggen. Ons doel is Eet uitroeien van de bronnen van infectie in China, wel ke de Chineesch-Japansche betrekkingen hebben vergiftigd. ENGELAND EN HET ITALIAANSCHE HtRIDENTISME, Gistermiddag zijn in het Engelsche La gerhuis tal van vragen aan minister-presi dent Chamberlain gesteld in verband met de Italiaansche campagne tegen Frank rijk. Op een deel hiervan was de minister niet bereid te antwoorden. Hij legde de vol gende sobere verklaring af: Naar de opvatting der Britsche regee ring is de verplichting tot eerbiediging van den status quo in de Middellandsche "Zee, zooals die is vastgelegd in het Engelsch Italiaansche accoord, zeker van toepassing op Tunis en ieder optreden in strijd met die overeenkomst zou natuurlijk een zaak van groote bezorgdheid zijn voor de Brit sche regeering. Vlaakt U plannen voor de a.s. Feestdagen? in Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Tot matig of krachtig toene mende Z.O. tot Z. wind, zwaar bewolkt of betrokken weer, met waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. UKKEL: Bewolkte en nevelige hemel, bp zwakke of matige Z. wind, later vrij Sterke Z. tot Z.W. wind, toenemende be wolking, vermoedelijk regen, aanhoudend matige temperatuur. Vr. 16 Dec. Zon op: 8 h 06; onder: 15 h 45. Licht op: 16 h 15. Maan op: 2 h 22; on der: 24 h 46. N.M. 21 December. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: December. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 15 7.26 20.21 1.20 14.13 Vrijdag 16 8.45 21.33 2.34 15.22 Zaterdag 17 9.59 22.41 3.49 16.34 Westkapelle is 28 min. en Domburg ;tó min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: December. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 15 9.08 21.52 2.31 15.11 Vrijdag 16 10.19 23.02 3.45 16.20 Zaterdag 17 11.31 4.57 17.32 BELGIS. Geruchten over een bezoek van Koning Leopold :san Parijs. In welingelichte kringen te Brussel acht men de berichten in de buitenlandsche pers over een officieel bezoek van Z. M. Koning Leopold aan Parijs voortijdig. Men merkt op, dat een dergelijk bezoek in ieder geval niet is voorzien in Januari of Fe bruari. BONNET SPREEKT DUIDELIJKE TAAL. Bonnet, de Fransche minister van bui tenlandsche zaken, heeft gistermiddag in de Kamercommissie van buitenlandsche zaken mededeelingen gedaan over de Fransch-Italiaansche betrekkingen, speci aal met het oog op de Tunis- en Corsica- kwestie. De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, aldus verklaarde hij, graaf Ciano, had den Franschen ge zant, Poncet, meegedeeld, dat de Italiaan sche regeering geen verantwoordelijkheid aanvaardde voor de betoogingen in de Italiaansche Kamer èn men inzake de bui tenlandsche politiek slechts met de ver klaringen der Italiaansche regeering dien de rekening te houden. Bonnet deelde mee, dat de Fransche regeering geen en kele eisch van de Italiaansche regeering had ontvangen. Zelfs als een dergelijke eisch zou wor den geformuleerd a a n Italiaanschen kant, zou er voor de Fransche re geering toch geen spra ke van kunnen zjjn, toe te staan in den afstand van ook maar een duim van haar grondgebied. Een d ergelij ke eis ch zou slechts tot een gewapend con flict kunnen leid et n. Deze verklaringv die op vastberaden toon werd afgelegd door Bonnet, heeft een uitstekenden indruk op de commissie ge maakt, meldt Havas. REGELING VAN HET ZIGEUNER- VRAAGSTUK. Duitschland wil thans het vraagstuk der zigeuners regelen. De chef van de politie heeft gelast dat alle zigeuners, halfbloed zigeuners en personen, die de leefwijze der zigeuners volgen, zich bij de politie moeten melden, opdat nasporingen op het gebied der rassen-biologie worden gedaan. De zigeuners, die in groepen rondtrek ken, zullen verstrooid worden, de zigeuners zullen zich niet meer in de grensgebieden mogen ophouden. Verder zullen zij niet meer uit de steden met meer dan 500.000 inwoners verjaagd mogen worden, vermoe delijk om te voorkomen, dat zij het platte land overstroomen. JODEN MOGEN GEEN POSTDUIVEN MEER HOUDEN. Reuter meldt uit Berlijn: Bij decreet wordt bepaald, dat Joden geen postduiven mogen houden. De politieautoriteiten deelen voorts in een verordening mede, dat alle Joden in Duitschland tegen einde December voor 'n speciale identiteitskaart moeten zorgen, welke voor binnenlandsch gebruik zal zijn en in de plaats komt van paspoorten, die eenige maanden geleden moesten worden ingeleverd. HAMBURG KRIJGT ONDERGRONDSCHE PETROLEUMOPSLAGPLAATSEN. Havas meldt uit Berlijn: De petroleumopslagplaatsen van Ham burg zullen „om veiligheidsredenen" onder den grond worden aangelegd. De betref fende werkzaamheden zullen worden uit gevoerd tegelijk met den bouw van een nieuwe brug over de Elbe bij Hamburg.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1