f tf(f L. Onderdijk. Advertentiën. Groot Pakhuis of Magazijn, LAATSTE BERICHTEN. Stafofficieren van Franco Bij zijn afscheid als voorzitter van het Gewest Zeeland der S. D. A. P, VLEKK voor vuil, vet, smeer en zooveel meer! IS U ASTHMA- OF BRONCHITISPATIËNT NET GEMEUBILEERDE BOVENWONING, TE KOOP: ASSISTENT, Bfl beschikking van den minister van fi- xuunrtKn wordt met Ineang van 1 Januari 1->U. werken, enz. deel uitmakende van het autarkieplan. f *x. txoifcarv öciï a rrxrrg» iium vet?' ücci Van Stirum in het rijtuig plaats. Even ver der was er weer een oponthoud, n.l. in de Prins Willemstraat, waar een bonte stoet van Haagsche jongelui te paard den Prins kwam begroeten. Achter 's Prinsen rijtuig sloten de ruiters aan en de stoet begaf zich naar hotel „De Promenade", waar het ge- heele gezelschap zich aan een Hollandsche koffietafel heeft vereenigd. rTALIë'S MILITAIRE UITGAVEN. Het volgend jaar iVz milliard - lire meer dan dit jaar. Stefanl meldt uit Rome: Onder voorzitterschap van Mussolini is vanmorgen de ministerraad bijeengekomen ter bespreking en goedkeuring der begroo ting voor 1939/1940. Geraamd wordt dat de uitgaven zullen bedragen 29.316 millioen en de ontvangsten 24.561 millioen, hetgeen een deficit zou beteekenen van 4.755 milli oen lire. Een bedrag van 10 milliard is uit getrokken voor de ontwikkeling en ver snelling der bewapeningen, noodig gewor den door den internationalen toestand, het geen vergeleken met het begrootingsjaar 1938/1939 een stijging beteekent van bijna 2% milliard! Voorts zijn de uitgetrokken credieten ge stegen ten behoeve van openbare werken, bouw van koopvaardijschepen, ontginnings vuurzuier ae ourgemeesrer, ae neer m. Fernhout. Aanwezig 16 leden. Afwezig de heer Fljpse. Verschillende raadsbesluiten zjjn door Ged. Staten of de kroon goedgekeurd Nog werd medegedeeld, dat het bovendeel van den Abdijtoren gereed is en de steigers volgende week verwijderd worden. Rijwielen niet tegen trottoir-randen. De comm'ssie voor de strafverordeningen had bij herhaling voorgesteld te bepalen dat het verboden is motorrijwielen of rij wielen op den openbaren weg te laten staan met een der voetrusten of trappers rusten de op een stoep of trottoirband. Dit voorstel werd aangehouden in ver band met de verzoeken van Handelsbelang en de Kamer van Koophandel en een amen dement Jeronimus om te lezen: tenzij er een voetpad is, dat gelijk met den rijweg ligt. Schoolgeld avondschool voor Nij verheidsonderwijs. B. en W. hadden op aandrang van hooger- hand alsnog een wijziging in de schoolgeld heffing voor de avondschool voor N.O. voorgesteld. Aldus besloten. Instructiefs gemeentelijke genees kundigen en gemeentevroedvrouw. Overeenkomstig den wensch van den minister van binnenlandsche zaken om de noodige aandacht te schenken aan de rechtspositie van de gemeente-artsen, leg den B. eri W. ter vaststelling aan den raad voor instructie voor de gemeentegeneeshee- -'ast met de armenpraktijk, die te- functie van controleerend genees- en schoolarts vervult en voor de te-vroedvrouw belast met de Ar ktijk, alles inhoudende ook de isitie van de betrokkenen. dit voorstel werd om technische aangehouden. Algemeene Salarisverordening. W. stelden voor een wijziging te in de algemeene salarisverordening, bepaald wordt, dat salaris of loon wordt tot den dag van overlijden 1 betrokkene, omdat den volgenden nsioen ingaat, doch wel 3 maanden Df 13 weken loon aan weduwen of inden, besloten. Wijziging Ambtenarenreglement, olgende voorstel was dat om in het irenreglement wijzigingen aan te .i Het betreft betaling van overwerk Is in 3 maanden tijd niet door vrij- van dienst daarin is kunnen wor- rzien en schrapping van de bepa- in niet toekennen van het volledig it kan worden vergoed door dub- Siris uitkeering. besloten. Arbeidskrachten op burgerlijke - arbeidsovereenkomsten, i W. stelden voor een verordening -A-dienstneming van arbeidskrachten op burgerlijke arbeidsovereenkomst, volgens een overgelegd ontwerp vast te stellen. De heer PAUL heeft allereerst enkele redactioneele opmerkingen. Spreker had bezwaar tegen de strafbepa lingen en met name tegen het opleggen van buitengewone diensten en het opleggen van geldboete. Spr. wil geen toelage geven aan hen, die eerst in arbeidsovereenkomst werkten en daarna ook bij de gemeente in vasten dienst treedt. De VOORZITTER spijt het, dat de heer Paul zijn verschillende opmerkingen niet heeft ingezonden, dan hadden B. en W. het den leden kunnen doen toekomen. De heer VAN DER FELTZ meende, dat het het beste is zich zooveel mogelijk aan het rijksreglement te houden, aangevuld met enkele plaatselijke gewenschte zaken. Spr. is er tegen vast te leggen dat men beslist de organisaties moet raadplegen, die aangesloten zijn bij het georganiseerd over leg. Spr. acht 4 te hoog voor de rente van achterstallig loon. De heer ONDERDIJK zeide, dat het niet makkelijk voor de raadsleden moet zijn in deze artikelen een weg te vinden. Het gaat zeker om zooveel mogelijk de rijkswet te volgen. Spr. haalt enkele deelen van de notulen van georganiseerd overleg aan. Het gaat er om te voorkomen, dat ar beidscontractanten steeds gedwongen kun nen worden het werk van stakende arbei ders te verrichten. Men moet voorkomen, dat het wederhoor kan worden toegepast. Alle amendementen, die ingediend wa ren, zijn in het georganiseerd overleg be handeld en de deskundige hoofdbestuur ders zullen zeker wel op alles gelet heb ben, zegt spr. tot den heer Paul. Hij be handelt de naar voren gebrachte opmer kingen stuk voor stuk. Een arbeidsovereen komst is iets anders dan een Ambtenaren reglement. (De vergadering duurt voort). AFLOOP AANBESTEDINGEN. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat heeft heden te Middelburg aanbesteed het onderhoud van de Rijkswe gen op Z u i d-B e v e 1 a n d gedurende 1939. Raming 27.500. Inschrijvers: A. M. Kuiper, Middelburg 31.500; L. G. J. v. d. Ven, Koudekerke 30.936; J. den Oude, Zieriksee 30.750; P. Broeken, Breda 30.350; J. D. Jansen, Kolijnsplaat 29.900; N.V. Mabuad, Wllem- stad 29.800; J. H. van de Ven, Vlissingen 29.780; Firma F. Duinhouwer sr., Goes 29.566; J. Haringman, Kolijnsplaat 29.500; M. W. Knuist, Goes en J. Knuist s-Heer Arendskerke 29.500; M. Hooge- steger, Wemeldinge 28.800; N.V. A. v. d. Straaten jr.'s Aannemersbedrijf, Hansweerd 28.300; L. van Boven, Ellewoudsdijk 26.820 en C. Wiskerke, Nieuwdorp 26.257 (588). Dezer dagen heeft de heer L. On derdijk, na-drie decennia dienst, het voorzit terschap van het gewest Zeeland der so ciaal-democratische arbeiders-partij neerge legd. Indien hij nu een extremistische krib- bebijter ware, waarmêe geen land te bezei len viel, dan zou er voor ons geen aanlei ding zijn daaraan aandacht te schenken. Maar nu het een alom geachte Zeeuw be treft die, met vasthouden aan eigen over tuiging, overigens in den omgang de bemin nelijkheid zelve is, een man met breederen blik dan het uitsluitende partijbelang, een man ook, die buiten den engeren kring van politiek en vakbeweging een belangrijke plaats in het Zeeuwsche openbare leven in neemt, nu was er alle aanleiding eens met, den heer Onderdijk te gaan praten. L. Onderdijk schreven we hierboven. Maai dat had eigenlijk moeten zijn Louw Onder dijk, want zoo, en zoo alleen, kent men ncm hier in de stad. Dat is niet alleen een vorm van gemoedelijke gemeenzaamheid, zooal men die in kleinere gemeenschappen als de onze, zonder aan den verschuldigden eer bied te kort te doen, zoo vaak aantreft, van den eersten burger kt tot den eenvoudig- sten toe, het is ook een noodzakelijkheid hier. Namelijk, om hem te onderscheiden van zijn broer, den wethouder, met wien hij al die jaren in den politieken en vakver- eenigingsstrijd vooraan gestaan heeft. Sa men waren ze „de" Onderdijks; ter onder scheiding noemt men ze de wethouder enLouw. En mocht men meenen, dat zulks al te gemeenzaam mocht klinken, dan bedenke men, dat Louw Onderdijk sinds 1919 reeds volgens Koenens titulatuur, uit hoofde van zjjn Statenlidmaatschap rechtmatig aan spraak op den titel Weledelgestreng kan doen gelden, en sinds hij dit jaar tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau benoemd werd, volgens diezelfde autoriteit dubbel recht daarop heeft. Louwerens Onderdijk werd den 7en Sep tember 1877 geboren uit eenvoudige ouders; zijn vader was aanvankelijk boeren-land- arbeider en daarna rondtrekkend koopman, die bij de buitenmenschen met kruideniers waren ventte. Een merkwaardigheid is, dat de thans buiten-kerkeljjke sociaal-democraat uit een streng-gereformeerd gezin is geko men: zijn jonge jaren zat hij op de banken van de bijzondere school in de Gravenstraat. Als Multatuli hem niet opstandig gemaakt en los-gerukt had uit de hem al te druk kende atmosfeer van het calvinisme dier dagen, dan zou deze strijdbare figuur thans ui de Statenzaal onder de vleugelen van den ,dde ^ten, inplaats van aanvoerder MÏÏMem°cratische fractie te zijn! dié S nog anarcWst geweest in die dagen. Ik nimmer: reeds in 1899 ben ik tot de toen pas twee jaren bestaande S D A P. toegetreden. Dat was in de dagen van v! d. Veer, die later als journalist naar Lon den is gegaan, en die nog 6 maanden geze ten heeft wegens beleediging van graaf Van L«ynaen...... "Haat te&en den godsdienst heb ik nooit gekoesterd en by een vryere opvoeding was ik misschien anders opgegroeid, maar we waren zoo gekluisterd: des Zondags moch ten we niet-eens wandelen! Alles was dwang en nog eens dwang, en daartegen kwamen we in opstand. „Mijn hoofdonderwijzer wilde me school meester laten worden. Maar ik wilde van school af. Ben nog 1% jaar loopjongen ge weest, maar mijn ouders wisten wel, dat het beter was een vak te leeren. Zoo kwam ik op 't meubelmaken in een zaak in de Lange Delft, waar nu Kruijder is; mijn broer was in een dergelijke zaak in de Gist- straat. Toen we volwassen waren, kwamen we op de meubelfabriek van Belderok Van Roo, die nu óók al verdwenen is. Daar begon de eerste stryd: een kort stakinkje, dat gewonnen werd, om het loon op 20 et. per uur te krügen; maar kort daarop wer den mijn broer en ik op straat gezet! Daar stonden we „De toenmalige directeur-hoofdredacteur van de „Middelburgsche Courant", Van de Pauwert, heeft ten opzichte van ons geval toen altyd een zeer ruim standpunt inge nomen en ons volop de gelegenheid gege ven, in de kolommen van uw blad ons te verdedigen tegen op ons gerichte aanval len. Ook van Herman Snyders ondervonden wij veel begrip en ruimheid van opvatting. „Mijn broer was behanger en stoffeerder, ik meubelmaker. Mijn broer bemoeide zich meer met de vakbeweging, ik meer met den politieken stryd. Ik werd het eerst ontsla gen, en toen m'n broer nujn partij koos, ging ook hp eruit. Dr. Berdenis van Berlekom en Wibaut hebben ons toen geholpen om een eigen zaak te beginnen. Maar dat viel niet mee: de arbeiders, onze geestverwanten en vrienden, hadden er het loon niet naar om meubels te bestellen, en als we eens een vuilnisbakje voor hen mochten maken, daar kon onze schoorsteen niet van rooken. We hadden wel naar een der grootere steden kunnen gaan, waar voor goede vaklieden, rood of niet, volop werk te krügen was werkloosheid bestond toen niet maar dat druischte tegen onze trots als Zeeuw in: we lieten ons niet wegwerken! „Gelukkig kwam toen de enquête naar de toestanden in de huisindustrie. Mün broer en ik verrichtten dat moeizame maar leer zame en echt-sociale werk, in de garnalen- pellery van Brouwershaven, het erwtenle- zen van Middelburg en Vlissingen en Goes. We verdienden er 0.25 per uur mee, plus onze kosten; 800 gezinnen hebben we zoo bezocht. „In dien tyd kwam ik ook als vertegen woordiger vanwege de leden in het bestuur van het ziekenfonds, waarvan Herman Sny ders toen voorzitter was, later is mr. Van der Weel dat geworden. „We zijn door dien moeiiyken tyd heen ge rold. Gaarne waren we beiden controleur van den arbeid geworden, maar schoon Zaalberg over ons werk niets dan lof had, als militante sociaal-democraten dorst hij ons in Zeeland niet voor een benoeming voor te dragen. Last van andersdenkenden heb ben we echter zelden of nooit ondervonden, eer het tegendeel. Van onze partygenooten alleen hadden we nimmer een flinke meu belzaak kunnen opbouwen. En we hebben er een zaak met 10 arbeiders in dienst van ge maakt. „20 jaar hebben myn broer en ik die ge dreven. Hp is er het eerst uit gegaan, toen- ie voor de tweede maal wetl^puder werd; ik heb de zaak aan kant gedaan, toen 'k me heelemaal aan ziekenfonds en ziekenverple ging ging wüden. „Zoodra de Evenredige Vertegenwoordi ging met het Algemeen Kiesrecht kwam, in 1919, ben ik Statenlid geworden. Dat ben 'k nu een twintig jaar, en we zqn niet voor nemens ook dat bijltje er by neer te leg gen. De bedoeling is wej, dat ik Statenlid en fractievoorzitter zal blijven. Maar zoo dra ik voel, dat 'k te oud word, ga 'k er uit: ze zullen mjj nooit moeten manen, heen te gaan! „In 1901 hebben we, al was het dan nog zonder algemeen kiesrecht en E.V., al mee gedaan aan de gemeenteraadsverkiezingen. Wibaut was toen onze candidaat; hij haalde 128 stemmen, in district III. Dat was het arbeidersdistrict: Arnemuidsche Voetpad, Veersche weg, Eigenhaardstraat, en zoo daaromtrent. Bimmel, een typograaf van de Middelburgsche Courant, deed ook mee: die haalde 68 stemmen. „In 1907 was ik candidaat voor den Raad, haalde 168 stemmen. Sannes stond toen in III; hy haalde 325 stemmen en bij herstem ming werd hij met 331 gekozen. „In 1909 bracht ik het tot een herstem ming; met slechts 1 stem minderheid moest ik het verliezen van jhr. mr. Schorer: hi haalde er 301 en ik 300. „In 1913 werd mijn broer candidaat in plaats van mü: ik was te veel op stap met verhuizingen en zoo. Met 500 stemmen bq herstemming deed hij toen z'n entrêe in den Raad, tegeiyk met Cornelisse. „Mün broer en ik zqn in de politiek on- afscheideiy'k verbonden geweest. Zakelijk hebben we wel eens verschil gehad, de partij heeft er nimmer onder geleden. „Twintig jaar ben ik ambtenaar van het bureau voor arbeidsrecht geweest. Dat was moeilijk, maar mooi werk: de arbeider ver trouwt zijn mede-arbeider vaak eerder en meer dan een advocaat. Ik heb toen veel moeten leeren en navorschen. Werd het me te machtig, dan moest ik hulp inroepen mr. Heyse van het Hofplein heeft me me nigmaal met raad en daad bügestaan. „En of Louw nu op z'n sociaal-democra tische lauweren gaat rusten? Geen denken aan! Ik legde alleen het voorzitterschap van het gewest Zeeland mpner politieke party neer, maar behalve Statenlid ben en blüf ik voorloopig nog voorzitter van de T.B.C.-vereeniging; secretaris van de commissie van toezicht op het nyver. heidsonderwüs, lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, bestuurslid van de federatie van Ziekenhuisverpleeg fondsen in Nederland, lid van het bestuur der Godshuizen, lid van den Raad van Be stuur der P.Z.E.M., lid van het scheidsge recht voor ambtenaren maar dat heeft niet veel te beteekenen, want d'r is niet veel ruzie hier en tenslotte ben en blijf ik in de hoofdzaak secretaris-penningmees' ter van het Ziekenfonds en van de Ver. v. Ziekenhuisverpleging." Zoo vertelde de heer Onderdyk ons van verleden en heden. Een beminneiyk man, zoo schreven we. Een werkzaam man, mag er aan toege voegd worden. Een man, die zich er door geslagen heeft, die op den voor hem uit gebakenden levensweg gestadig voortge schreden is, werkende naar de mate züner krachten en niet weinige gaven, en die thans de positie van een door party genoot, andersdenkende en tegenstander geacht me delid onzer menschengemeenschap bereikt heeft. AKft. rRLRlCH FEft. Goes, 13 Dec. Kleine veiling. Appels: Goudreinetten extra 27—40, idem A 26 40, idem B 25.60—31, idem C 23.20—27, Zure Bellefleur A 2327, idem B 2123, idem C 1920, Jonathan extra 31—32, idem A 2830, idem B 25, idem C 18, Delicious 15- 17, Cox Oranje Pippin 6266, Court Pen- du 8.5017, Fransche Goudreinetten 20, Newton Pippin 1617, Griemes Golden Pippin 1622, Laxton Superbe 142.3, On tario 1321, Present van Engeland 1618, Chelan Beauty 2021, per 100 kg. Zoete appels: Campagnezoet 819, Gel- dersche Hollaert 13, Huismanszoet 1115, Pomme d'Oranje 6.5022, Zoete Bellefleur 7.5016, Zoete Ermgaard 926, Kroet en valappels 3.5015 per 100 kg. Peren: Comtesse de Paris extra 26, idem A 28, idem B 2325, Doyenne du Cornice extra 35—38, idem A 27—35, idem B 28— 32, idem C 24. Beurré Alex. Lucas 25, Con ference 1524, Gieser Wildeman 1230, Jodenperen 16, Kleiperen 1027, Ponds peren 1419, St. Remy 2021, Kroet en Valperen 9.50—15, per 100 kg. Diversen: Blauwe druiven 3741, per 100 kg, Hazen 0.981.78, Fazanten 0.56 1.05, Wilde Konijnen 0.59 per stuk. Oostburg, 14 Dec. Op de graanmarkt was de aanvoer, vooral van gerst, ruim. Gerst 7.508.25, haver 5.756.25, erw ten 9.5010, bruine boonen 2525.50, maan zaad 26. Rotterdam, 13 Dec. Op de heden in het Veilingslokaal Warmoeziersstraat 37- 39, gehouden veiling, deden kippeneieren 3.10—5.40. Aanvoer 130.000 stuks. Voor de vele blijken van deel neming, ontvangen na het overlij den van onze zeer geliefde Moe der, Groot- en Overgrootmoeder, Wed. HELENA JAKOBA SANDERSE, geboren De Kam, betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam, Wed. C. SANDERSE— SANDERSE. Vlissingen, 14 Dec. 1938. Door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst, is het fail lissement van J. VAN PAAS- SCHEN, zich ook noemende en schrijvende J. v. Paasschen-Reyn- hout, winkelier, wonende te Krui- ningen, geëindigd. Goes, 13 December 1938. De Curator, Mr. PH. R. HUGENHOLTZ. 2^% ct. per flacon Verier, bij Drogisten Wij verstrekken U gratis hulp. Br. no. 7263 Bureau van dit Blad. TE HUURs met keuken en aparten opgang, op besten stand. Adres: Lange Delft 92, Middelburg. gelegen centrum van Middelburg. groot ongeveer 900 M2. Zeer geschikt voor fabrieksgebouw of garage. Prijs na bezichtiging. Brieven No. 7256, Bureau dezer courant. VooT de Nederlandsche inzen ding op de Wereldtentoonstelling te New-Yprk in 1939, zijn eenige fotografische portretten van naar Noord-Amerika geëmigreerde Ne derlanders van zuiver Zeeuwsche afkomst noodig. Zij die foto's bezitten van man nelijke of vrouwelijke familieleden, die reeds de Amerikaansche natio naliteit hebben aangenomen, wor den vriendelijk verzocht deze met een korte beschrijving van de be treffende personen, in bruikleen te willen afstaan. Deze foto's, liefst vergezeld van enkele portretten van hetzij na of verre verwanten in Nederland, die een frappante gelijkenis met de Amerikaansche portretten vertoonen, zoowel met het Zeeuwsche costuum, als in mo derne kleederdracht. Een en ander dient voor het op nemen in een portretalbum, dat daar ter expositie aanwezig zal zijn. Gelieve deze foto's te zenden aan het Secretariaat van de Stich ting tot Deelneming aan de We reldtentoonstelling te New-York in 1939, Rijnstraat 24, Den Haag, die tevens alle onkosten van verzen ding gaarne zal vergoeden. Lange Burg M'burg Kerkstraat - Goes Bril voor Oogen Band 0 reuken Plaat Ten overstaan van Notaris J- MIJS te Oostburg, zal op VRIJDAG 23 DECEMBER 1938, in het Hotel „Du Commerce", Markt, Oostburg, en op VRIJDAG 30 DECEMBER d.a.v., in het café van den Heer De Vuyst, Markt Oostburg, telkens 's nam. 2 uur, ten verzoeke van zijn prin cipalen, publiek worden verkocht: Perc. I. HET HUIS MET TUIN gelegen te Oostburg a.d. Zuidzand- sche straat, deel uitmakende van het kad. perc. Oostburg, Sectie B, nr. 2310, groot ongeveer 1 a. 68 ca., thans bewoond door den heer G. D. van den Bossche. Perc. II. Het voormalige Vei lingsgebouw „AVICULTURA" met ERF, gelegen naast perc. I, deel uitmakende van het kad. perc. Oostburg, Sectie B, nr. 2310, groot ongeveer 4 a. 66 ca. III. Een vordering in het faillis sement van den Heer I. A. Ris- seeuw te Oostburg, groot 2454.57, waarop 20 is uitgekeerd. Perc. I is verhuurd aan den Heer G. D. van den Bossche tot 1 Mei 1939, voor 432 per jaar. Perc. II is verhuurd aan de Land bouw Crisis Organisatie „Land- bouwhuis" te Goes tot 1 Juli 1939 voor 500 per jaar. Huur komt t en voordeele van koopers vanaf 1 Januari 1939, Lasten voor rekening koopers vanaf 1 Januari 1939. Betaling kooppenningen 1 maand na toewijzing. Meerdere inlichtingen te verkrij gen ten kantore van voorn. Nota ris. Notaris R. BATTEN te Middel burg is voornemens op Woensdag 28 December 1938, des namiddags 2 uur, in het Café van I. Wattel te Oostkapelle, publiek te verkoopen: In de gemeente Oostkapelle. No. 1. 61 aren (1 g. 166 r.) WEI LAND nabij den Noordweg. In pacht bij Jacs. Wondergem tot 25 November 1939 voor 62 per jaar. No. 2. 26 a. 93 c.a. (206 r.) WEI LAND en SPRINK nabij den Duin weg. No. 3. 35 a. 60 c.a, (272 r.) BOUWLAND in den Kalfshoek. No. 2 en 3 dadelijk te aanvaar den. Nadere inlichtingen verkrijgbaar ten kantore van voornoemden No taris Batten, Pijpstraat 1. Accountantskantoor te Middelburg vraagt leeftijd 1921 jaar. Vereischt zijn: goede ontwikkeling, practijk-diplo- ma en pract. kennis van commerc. administratie. Eigenh. geschreven soil, brieven onder No. 7262, Bu reau van dit Blad,

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 3