MIDDELBURGSGHE COURANT UP ArmwttcïüJëip GOESCHE COURANT ZOETE MOST ^Gevaarlijke Mist! Chamberlain geeft den moed niet op. BINNENLAND» Herdenking van NederJand's onafhankelijkheid. ZEELAND. Een herhaling van 30 November 1813. De aankomst van de Koningin. Redevoering van den Engelschen premier voor de buitenlandsche pers te Londen. De Duitschers bleven weg MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. NUMMER 294. TWEE BLADEN. WOENSDAG 14 DEO. 1988. EERSTE BLAD, 181e JAARG. Dagblad. Uitg.N.V. DeMiddelburgsche Crt. Bureaux4e MIDDELBURG i St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurf kade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. «Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. PRINS BERNHARD NAAR ENGELAND. Men meldt ons van officieele zijde, dat Prins Bernhard gisteren met de nachtboot naar Harwich is overgestoken voor een particulier verblijf van enkele dagen in Londen. Prins Bernhard hoopt Zaterdag weder thuis te zijn. Prins Bernhard is vanmorgen te Harwich aangekomen. Z. K. H. is per auto naar Lon den doorgereisd. DE NEDERLANDSCHE GEZANT BIJ VON REBBENTROP. Naar wij vernemen heeft de nieuwe ge zant der Nederlanden te Berlijn, jhr. mr. H. M. van Haersma de With, gister zijn op wachting gemaakt bij rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop. ITALIAANSCH GESCHENK AAN NEDERLANDSCHE BIBLIOTHEKEN. Door bemiddeling van de Italiaansche legatie te Den Haag heeft, de Italiaansche regeering aan de koninklijke bibliotheek te Den Haag en aan de Leidsche universiteits bibliotheek ten geschenke gegeven een com plete uitgave (36 deelen) van de Italiaan sche encyclopedie. EEN MERKWAARDIGE PROMOTIE. Maandagmiddag is te Utrecht tot doctor in de wis- en natuurkunde bevorderd mevr. M. B. MinnaertCoelingh, de echtgenoote van prof. Minnaert. Over deze promotie, waarbij mevr. Minnaert haar man aansprak met „Hooggeleerde opponens" schrijft het „U. D.": Het zal wel niet vaak voorgekomen zijn, dat de echtgenoote van een hoogleeraar promoveert tot doctor in de wis- en na tuurkunde, en dat zij bovendien verschil lende punten uit haar dissertatie tegen haar echtgenoote krijgt te verdedigen. Een viertal hoogleeraren van de wis- en natuurkundige faculteit stelde enkele vra gen omtrent mevrouw Minnaert's proef schrift, dat tót titel droeg „Optische onder zoekingen over het vloeistof-damp-even- wicht in kapillaire stelsels." DE NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS IN SPANJE. Het Tweede Kamerlid De Visser (com munist) heeft aan den minister van buiten landsche zaken de volgende vragen gesteld: Is het dé regeering bekend dat nog een aantal Nederlanders, die tot de internationa le brigade in Spanje hebben behoord, in Va lencia vertoeft en heeft de regeering reeds maatregelen getroffen voor de terugkomst van deze menschen naar Nederland? Is het de regeering eveneens bekend, dat een aantal Nederlanders als vrijwilliger van de internationale brigade gevangen is ge nomen door de troepen van generaal Fran co en is zij bereid stappen te ondernemen aardoor deze menschen uit hun gevan genschap worden bevrijd en naar Neder land kunnen terugkeeren? Is de regeering bereid mede te deelen of er behalve Nederland nog andere landen zijn, die aan de non-interventie deelnamen, waar de vrijwilligers der internationale bri gade dientengevolge hun nationaliteit heb ben verloren? Zoo ja welke zijn dan deze landen? Heden werd herdacht, dat het 125 jaar geleden is dat Neerland's onafhankelijkheid werd ingeluid bij den terugkeer uit Engel- sche ballingschap van den Prins van Oranje. Deze landing van den Prins op het Sche- veningsche strand, zijn enthousiaste „in- comste" in Den Haag, waren het sein voor het geheele volk om zich opnieuw onder de Oranjes te scharen. Deze gebeurtenissen, welke tot de stichting van het Koninkrijk der Nederlanden hebben geleid, zijn van his torische heteekenis geweest. De stichting Scheveningen tot viering van nationale en Oranje-gedenkdagen besloot heden een zoo getrouw mogelijke herhaling te geven van de gebeurtenis, welke in 1813 op 30 November plaats had. Dat dit jaar de herdenking niet op den historischen datum plaats had, doch eenige weken later, vindt zijn oorzaak in de om standigheid, dat de Scheveningsche vis- schersvloot op 30 November nog grooten- deels ter haringvangst was. Al vroeg in den ochtend heerschte er in Scheveningen een stemming van echte Oranje-jool. Overal wapperden vlaggen. Om 10 uur kondigde gejuich uit de verte de aankomst van Jacob Pronk aan, (een der bekende historische figuren uit die da gen) die in een open rijtuig, omstuwd door een jubelende schare uit de richting Den Haag naderde. Voor de vrijheidsboom aangekomen, hield Jacob Pronk van zijn rijtuig uit een korte toespraak. De Franschen hebben ons verlaten, zoo zegt hij, en het is Oranje-boven. De Prins zal over drie a vier dagen hier in Den Haag zijn. Omstuwd en gevolgd door een uitgela ten menigte vervolgde Jacob Pronk zijn tocht om zich naar het strand te begeven. Hoewel vanzelfsprekend de meeste men schen een plaats hadden gevonden op den breeden Boulevard om de aankomst van Prins Willem en alle bijkomstige gebeurte nissen mede te maken, stonden toch ook vele honderden achter de afzetting in de Prins Willemstraat en Keizerstraat om H. M. de Koningin bij haar komst in Scheve ningen te begroeten. Om tien voor half elf was H. M. de Ko ningin van het paleis Noordeinde vertrok ken. Zij maakte de rijtoer in een blauwe ca lèche, getrokken door vier paarden, bere den met twee jockey's. Op een afgezet gedeelte van de Prins Wil lemstraat werd H. M. ontvangen door den voorzitter en secretaris van het comité, de heeren Den Heyer en Van Balen. Spoedig daarna zette de stoet zich wederom in be weging om opnieuw eenige oogenblikken te stoppen verderop in de Keizerstraat voor het gebouw van de Christelijke Jongeman- De wetenschap is even nutteloos voor den man zonder oordeel als een spiegel voor den blinde. nenvereeniging in welks gevel de gedenk steen van de landing van Prins Willem is gemetseld. Hier bood 'n kleindochter van den predikant uit 1813, ds. Faassen de Heer, H. M, een prachtige bouquet orchideeën aan. De Koningin onderhield zich geruimen tijd met verschillende dames en heeren van het comité, die allen in ouderwetsch cos- tuum gestoken waren, en zij bezichtigde van haar rijtuig uit den ingemetselden gevel steen. Daarop reed de stoet verder naar den Boulevard, waar de Koningin met de leden van haar gevolg de landing van Prins Wil lem zou bijwonen. De Koningin bleef in haar rijtuig, dat was opgesteld onder de gedenknaald. Op den Boulevard. Als Jacob Pronk omstreeks kwart over tien, staande in zijn rijtuig, op den Boule vard is aangekomen, zijn hier duizenden en duizenden bijeen. Het is een deinende vroolijke menigte, die hier de komst van den Prins afwacht. In hotel Rauch waren o.a. de minister president dr. H. Colijn, de burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy en eenige wethouders. Op het strand is een gedeelte vrijgehouden voor mannen en vrouwen, in 'historische costuums die den Prins van Oranje afwachten. Jacob Pronk heeft zich bij deze groep gevoegd. Vóór de kust ligt Hr. Ms. „Jan van Gent" voorstellende het Engelsche oorlogschip „The Warrior", dat in 1813 den Prins naar Scheveningen bracht. Van „The Warrior" is een kwartier voor H. M.'s komst op den Boulevard een sloep uitgezet met Fagel en Hobbner, resp. Ne- derlandsch gezantschapssecretaris te Lon den en Engelsch gezantschapssecretaris te 's-Gravenhage. Als deze aan land zijn geko men, wordt een tweede sloep uitgezet, die evenals de eerste door Engelsche mariniers geroeid wordt. Door den kijker ziet men den Prins van Oranje achter in de sloep gezeten. Intusschen vuurt het oorlogschip saluut schoten af. Vijf minuten voor elf is de sloep nog slechts eenige meters van het strand verwijderd. Over het strand rijdt nu een wagen in rood-wit-blauwe kleuren geschil derd met drie paarden bespannen. De wa gen rijdt een eindje de zee in en Van der Duyne, die er in zit steekt den Prins bij het overstappen van de sloep in den wagen de hand toe. De roeiers in beide sloepen groe ten met de roeispanen, en onder daverende toejuichingen van de menigte op het strand zuiver onverhit vruchtensap. (Ingez, Med.) De Engelsche minister-president Cham berlain heeft gisteravond op een jubileum banket van de buitenlandsche persvereeni- ging te Londen een rede over de buiten landsche politiek uitgesproken. Er waren zekere verwachtingen aan deze toespraak vastgeknoopt: dat de Engelsche. premier opzienbarende dingen zou zeggen. Die verwachtingen zijn echter niet uitgeko men. Chamberlain heeft geen enkele op zienbarende verklaring gedaan. De voor naamste passages der redevoering zijn de volgende: „Toen ik aan het bewind kwam stond ik voor een situatie van constant slechter wordende betrekkingen met Italië en Duitschland. Twee alternatieven stonden open. Wij hadden kunnen besluiten, dat oorlog onvermijdelijk was en dientengevol ge alle krachten kunnen aanwenden om ons op dien oorlog voor te bereiden, of wij konden een poging doen de oorzaken van den oorlog op te heffen en de methode van persoonlijk contact en discussie te beproeven, zonder daarbij echter de nood zakelijk geworden herbewapening te ver- waarloozen. Sommigen zijn van meening, dat wij tot het eerste alternatief hadden moeten besluiten. Maar de moderne oor log verschilt van zijn voorgangers doordat hij honderdmaal destructiever is en geen oplossing voor de internationale problemen brengt. Daarom koos ik het tweede alter natief. Ik heb teleurstellingen ondervonden, misschien meer dan ik verwacht had, maar ik ben daardoor niet ontmoedigd. Zoolang ik aan het bewind blijf zal ik nooit op houden te probeeren. Wanneer ik terugzie op het afgeloopen jaar, sta ik versteld over het pessimisme van sommigen onzer critici. Wij zijn actief geweest in ons streven naar verzoening bogen* daarbij op zekere successen Ik betreur echter den tegenwoordiuen toon van de Duitsche pers, welke er niet voor teruggeschrokken is een van onze meest beminde staatslieden (bedoeld wordt Lord Baldwin) met smaad te over laden en slechts zelden blijk geeft mijn standpunt te willen begrijpen. Desondanks ben ik er van overtuigd, dat het verlan gen van onze twee volken, nooit meer oor- elkaar te voeren, even sterk öiijlt als toen daar in de verklaring van Munchen uiting aan werd gegeven. Persoonlijk contact is onmisbaar voor het wederzijidsch begrip. Lord Halifax en ik gaan de volgende maand naar Ro me, in de hoop, dat een persoonlijke ge- dachtenwisseling het wederzijdsche be grip zal bevorderen en, door een grooter vertrouwen te scheppen, samenwerking voor de vestiging va,n een gevoel van stabiliteit én veiligheid mogelijk te maken. Ik ben geen voorstander van fascisme, maar het schijnt mij nutteloos en on- wenschelijk anderen te critiseeren, omdat zij er andere staatkundige ideeën op' na houden dan wij. De geschiedenis leert bo vendien dat geen regeeringsvorm altijd onveranderd blijft. Wij moeten er derhal ve voor zorgen ons niet geheel af te slui ten van een land uit afkeer van een re geeringsvorm, die in den loop van den tijd sterk zou kunnen veranderen. Met het oog op de veranderde omstan digheden is ons oorspronkelijke bewape ningsprogramma uitgebreid en het tempo van de bewapening opgevoerd. Het volk heeft getoond tot nóg grootere krachtsin spanningen en opofferingen bereid te zijn, als die noodig zouden worden. Dat is geen bewijs van oorlogzuchtigheid. Wij hopen, dat wij de wapens nooit zullen behoeven te gebruiken, maar zoolang wij zooveel hooren praten over de voordeelen van ge weld, zoolang anderen machtsmiddelen op eenstapelen en ongevoelig blijven voor al le voorstellen van ontwapening, zijn wij verplicht de tekorten in onze defensie aan te vullen. Wij zijn te allen tijde bereid naar rede te luisteren, maar niet naar geweld. Wij hebben bovendien onze verplichtingen te genover ons eigen volk, het Britsche rijk en onze bondgenooten. Onze voorbereidin gen zijn nu zoover gevorderd, dat ik met vertrouwen kan verklaren, dat wij die verplichtingen ten volle zullen nakomen. Intusschen blijf ik er van overtuigd, dat niets de wereld meer tot voordeel zoü strekken dan een internationale overeen komst voor de beperking of vermindering van de bewapening. De geschiedenis leert, dat pogingen tót overheersching nooit lang succes hebben gehad en de volken, die het beproefd heb ben, nooit gelukkiger hebben gemaakt. De menschen moeten het geluk in andere richtingen zoeken en ik doe daarom een beroep op alle volken achterdocht en voor oordeel terzijde te leggen en niet langer naar geschilpunten te zoeken, maar in- plaats daarvan naar punten van overeen komst.'* Er ontstond ontzaglijk veel belangstel ling voor het banket: niet alleen waren journalisten uit bijna alle landen aanwezig, ook tal van diplomatieke vertegenwoordi gers o.a. die van Italië namen er aan deel. Echter, geen enkele Duitscher werd gezien. De Duitschers hadden een uur voor den aanvang laten weten, dat ze zouden wegblijven. Zulks, in verband met „zekere passages" in de redevoering. Vertrouwelijk was de inhoud er van nl. vooraf aan de buitenlandsche vertegenwoordigers bekend gemaakt. Het schijnt, dat de Duitschers zich toen in verbinding hebben gesteld met Berlijn, naar aanleiding van de cri- tiek welke Chamberlain op „den tegen- woordigen toon der Duitsche pers" meen de te moeten uitoefenen, en dat daarop uit Berlijn het bevel: „wegblijven" kwam Het spreekt vanzelf, dat deze onhebbe lijkheid een zeer slechten indruk, niet alleen op de betrokkenen, maar ook op de Engelsche openbare meening heeft gemaakt. Hitler veroorlooft zich;, zooals men weet, tamelijk grove beleedigingen van vooraanstaande Engelschen en de Duitsche pers pleegt voortdurend op Britsche staatslieden te schelden. Niette min is Berlijn in zijn wiek geschoten, als Chamberlain daarover in zeer gematig de bewoordingen aan zijn ontstemming lucht geeft. Onhebbelijker meten met twee maten laat zich nauwelijks denken. Blijkbaar mangelt het Berlijn steeds er ger aan psychologisch inzicht in andere volkeren. De rede in Italië vrij gunstig ontvangen. Havas meldt uit Rome: De rede van Chamberlain is hier vrij gunstig ontvan gen. Men heeft vooral met aandacht ken nis genomen van de verklaringen over de Britsch-Italiaansche betrekkingen en men deelt de hoop van den Britschen premier ten aanzien van de resultaten der komen de besprekingen te Rome. Opmerkelijk is echter dat in het verslag voor de Italiaansche radio en dat hetwel' aan de pers verstrekt is, de passages wel ke kenmerkend zijn voor de Britsche hou ding ten aanzien van de Europeesche vraagstukken stilzwijgend voorbijgegaan zijn. Deze weglating heeft bij het Italiaan sche publiek een door de fascistische pers geschapen indruk laten bestaan, dat En geland gunstig zou staan tegenover de Italiaansche eischen ten aanzien van Tunis etc!! rijdt de Prins naar den Boulevard. Voorop te paard rijdt Jacob -Pronk, dan volgt, voor afgegaan door Engelsche mariniers in roo- de tunieken met grijze broeken, de wagen, waarin de Prins, de leden van zijn gevolg en Van der Duyne staan. Achter den wagen volgen visschers met hun vrouwen, burgers en burgeressen in costuums uit 1813. De stoet begeeft zich naar het gebouw van de Christelijke Jongemannenvereeniging, dat in 1813 de pastorie was, en waar de Prins is ontvangen. In deze pastorie spreekt de oude schut- terskapitein, Simon Berkenbosch Blok den Prins toe, uiting gevende aan zijn groote blijdschap over 's Prinsen komst in het va derland. Voor deze hartelijke woorden dankt de Prins, die zegt, dat hij zeer verheugd is op Nederlandschen bodem te zijn aangekomen. Inmiddels is de Koningin niet door de Keizerstraat maar over den Boulevard in de richting van de Pier weggereden. Er was door de Keizerstraat bijna niet door te komen. Voetje voor voetje drong een menigte zich door deze nauwe straat, die met Oranje en rood-wit-blauwe kleuren en vischnetten was versierd. Op de nationale konijnententoonstelling van de A.K.V. te Arnhem behaalde de heer P. J. den Hollander met Havanna ram jong 2e pr. G. en met Havanna voedster jong le pr. G. met 2 eereprijzen. De heer A. A. Clement behaalde op de „Internationale Weener Club", op die ten toonstelling ondergebracht, 3e prijs G. en eereprijs met wit Weener voedster jong. Alle dieren waren eigen fok. Beide prijswin-* naars zijn lid van „Nut en Sport" alhier. AANRIJDING. Gisteren schrok in de Lange Noordstraat het voor een wagen gespannen paard, van een auto, toen de bestuurder van het ge span voor een anderen auto, de bij de R.K. Kerk geparkeerd stond, wilde uitwijken. Het gevolg was een botsing tusschen den wagen en den parkeerenden auto, waarvan- het linkerspatbord scheurde. Van schuld zal vermoedelijk geen sprake zijn; en de ver goeding der schade is onderling geregeld. Lezing Mieremet. Gisterenavond heeft de heer J. C. Miere met in de geheel met belangstellenden ge vulde beneden voorzaal van St. Joris voor de tweede maal gesproken over de „aard- stralen" en den invloed, welke ze volgens zijn onderzoekingen op de gezondheid van den mensch zouden uitoefenen. Met groote belangstelling werd de lezing beluisterd en enkele experimenten met de wichelroede gadegeslagen. Verkeersovertredingen. C. J. H. te Bergen op Zoom en G. J. v. d. P. te Arnhem werden verbaliseerd wegens het parkeeren op verboden plaatsen. Te gen den wielrijder C. B. te Ierseke en een onbekenden autobestuurder (nummer be kend) werd proces-verbaal opgemaakt we gens het niet voeren van een rood achter licht. INBREKERS!.... Gisteravond tegen half twaalf werd de Smallegangebuurt op stelten gezet door hulpgeroep uit het pand van mej. E. S. Toen hulp opdaagde, vertelde mej. E. S. dat men bij haar aan de deuren en ramen bezig geweest was en blijkbaar een poging tot inbraak gedaan had. Zij was er wak ker van geworden en op haar geroep had den zich eenige personen verwijderd. Bij onderzoek, ook door de politie, waren ech- geen bepaalde sporen van inbraak te ont dekken. Gedacht wordt aan baldadigheid. Aanhoudingen. Door de politie werden aangehouden P. A. E. te Zieriksee, die nog een week hech tenis tegoed had en A. H. K. te Shchiedam, wiens tegoed 29 dagen bedroeg en wiens aanhouding verzocht was door den com missaris van politie te 's-Gravenhage. Bei de mannen werden naar Middelburg over gebracht. ZIEKENHUISVERPLEGING. Gisteravond werd in de Prins van Oranje een vergadering gehouden van leden van de Vereen, voor Ziekenhuisverpleging op Z. en N. Beveland, gepresideerd door den heer A. Tollenaar te Krabbendijke waarin de heer J. W. Buijze uit Papendrecht een inlei ding hield over de verzekering tegen sana- toriumverpleging. Spr. wees er eerst op, dat deze verzeke ring noodzakelijk is. Nog steeds woekert de gevaarlijke en bedriegelijke t.b.c. voort en maakt hier en daar, ook in vroeger schijn baar gezonde gezinnen, slachtoffers. De stichting tot verzekering tegen sana- toriumverpleging is in Nov. 1937 begonnen te werken. Zij is opgericht door en steunt op groote landelijke lichamen zooals de Mij. voor Geneeskunst, het Groene en Wit- Gele Kruis, enz. Het is bedoeld als een massale verzeke ring, niet dus voor een bepaalde groep. Daardoor is het mogelijk een zoo lage con tributie te heffen van 5 cent per week en per gezin (hoe groot dit ook is) en 2 cent voor alleenstaande personen. Waar de verpleging in een sanatorium vaak een jaar duurt en de kosten 2.50 a 3 bedragen; is dat voor velen niet te beta len. De fondsen der vakorganisaties doen nuttig werk, maar geven geen bepaalde om schreven rechten. De stichting garandeert 1.50 per dag, gedurende een vol jaar. In vele gevallen is dit voldende, omdat ook vaak subsidie door de bekende lichamen bij WEERBERICHT, Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zacht weer, zwaar bewolkt tot betrokken, met plaatselijk eenige iichte regen, matige Zuidelijke wind. UKKEL: matige tot vrij sterke wind uit Z. tot Z.W. richtingen, bewolkte he mel, plaatselijk regen, vooral in het Westen, aanhoudend matige temperatuur. Do. 15 Dec. Zon op: 8 h 05; onder: 15 h 45. Licht op; 16 h 15. Maan op: 1 h 09; on der: 24 h 21. N.M. 21 December. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: December. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 14 6.18 19.05 0.15 13.04 Donderdag 15 7.26 20.21 1.20 14.13 Vrijdag 16 8.45 21.33 2.34 15.22 Westkapelle is 28 min. en Domburg <w min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: December. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 14 8.08 20.44 1.25 14.03 Donderdag 15 9.08 21.52 2.31 15.11 Vrijdag 16 10.19 23.02 3.45 16.20 Bescherm Uw keel in dit venijnige jggffj8 weer door geregeld gebruik vanJ de medicinale (Ingez. Med.) uitzending wordt verleend. Verder vestigt spr. er de aandacht op, dat bv. het fonds van het N.V.V. vroeger alleen voor den man uitkeerde, sedert kcrt ook voor de vrouw, maar niet voor de kin deren, terwijl juist onder kinderen veel uit zendingen voorkomen. Er is nu een voorstel aanhangig om te gen hoogere contributie zich te verzekeren tegen de volledige kosten van sana- toriumverpleging. De stichting wil door onderlinge samen werking ieder helpen, opdat het verschrik kelijke feit voorkomen worde, dat een pa tiënt moet, maar niet of binnen afzienba- ren tijd niet kan worden uitgezonden. Ten slotte wees spr. er op, dat ook ge meentebesturen, armbesturen en diaconiën bij deze verzekering groot belang hebben. Deze verzekering staat nog aan het be gin, maar spr. is er zeker van dat dit zoo noodzakelijke sociale werk altétwege zal groeien. Medegedeeld werd verder dat de leden van de vereen, voor Ziekenhuisverpleging zich bij hun bode of onder afd. voor de sanatoriumverzekering kunnen opgeven. De voorzitter wekte alle onderafdeelin- gen op, deze verzekering in de e.v. leden vergadering met de leden te bespreken. 114 EEUW KUSTARTILLERIE. De 9e Januari a.s. bestaat het regiment kustartillerie 125 jaar. In verband daar mede zal begin Januari te Vlissingen in de Bomvrije Kazerne een tentoonstelling wor den gehouden, betrekking hebbende op doelstelling en werkwijze der kustartillerie. Een der officieren zal daarbij voor genoo- digden een causerie houden. ARNEMUIDEN. Dinsdagavond was het voor de armlastigen van de Ned. Herv. Kerk wederom een avond waarin hun een lichtstraaltje gebracht werd. Onder hen werden 125 stuks kleeren, waaronder veel beddegoed en ondergoed, uitgedeeld. Deze goederen werden vervaardigd door de Ned. Herv. Meisjesvereeniging „Ken den Heere in al uwe wegen" en gratis beschikbaar ge steld. Laten we hopen dat deze vereeniging nog lang haar zegenrijken arbeid moge ver richten. ARNEMUIDEN. Toen de matroos De N., varende op een motorvisschersvaartuig, aan den wal sprong om 't vaartuig te me ren, gleed hij uit. Gevolg hiervan was dat hij met zijn hoofd op den grond sloeg waar door hij zoo erg gewond werd dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Hij zal eenige dagen geen werk kunnen ver richten. WESTKAPELLE. Dinsdag werd alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Bartholomeus Louwerse, in leven jaren lang lid van den Raad en wethouder der gemeente, penningmeester van „Het Groe ne Kruis" enz. Bij den toren sloten zich bij den lijkstoet o.a. aan de burgemeester, de wethouders, 3 raadsleden en de secretaris. De kist was gedekt met een bloemkrans van B. en W., en secretaris en één namens „Het Groene Kruis". Toen de kist in het graf was neergelaten, voerde namens de gemeente burgemeester jhr. mr. De Casem- broot het woord, den overledene schetsen de als iemand, die in zijn werkzaam leven op verschillend gebied zjjn beste krachten gaf, en met groote liefde en toewijding zijn taak vervulde. Spr. memoreerde hoe ernstig hij zijn lid maatschap van den Raad opvatte geduren de den tijd van 19181936, waarvan 9 ja ren als wethouder; als lid en voorzitter van het Burgerl. Armbestuur. De samen werking was steeds hartelijk en vriend schappelijk. Smartelijk viel het dan ook den overle dene, dat hij een paar jaar geleden zich ge noodzaakt zag, om gezondheidsredenen, zich uit het openbare leven terug te trekken. Den kinderen zij de troost, dat een lieve, voortreffelijke vader hun in herinnering zal

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1