GRIEP-KOU? %)okter partje "adviseert een,, cMijnhardtje" Een geruchlmakend strafproces te Parijs. SPORT. LAATSTE BERICHTEN. De Miller- (Ingez. Med.) BIERVLIET DE VIER TON GEPASSEERD, ONTVANGEN BOEKEN, Het llTimes"-bericht over de Nederlandsche pers. Russische zangeres en spionne staat terecht. Medeplichtigheid aan de ontvoering van generaal Parijschen correspondent.) (Van onzen Sinds eenlge dagen wordt onder enorme belangstelling door het Hof der Assisen van de Seine te Parijs een strafzaak behandeld tegen de Russische zangeres Plevitskaye, die terechtstaat wegens medeplichtigheid aan de ontvoering van den wit-Russischen generaal De Miller. Het dossier, dat aan de jury is overgelegd, beslaat twintig boek- deelen; journalisten uit geheel Europa wo nen de sensationeele zittingen bij; men hoort alle talen spreken. En dag aan dag statui de kranten vol met bescnouwingt.,» en verslagen. Er is maar één mensch, die doet alsof heel dit rumoer haar niet raakt. Het is la génerale Skobline, de Russische zangeres Plevitskaya, de beschuldigde. Na de Russische revolutie van 1917 is een vloedgolf van vluchtelingen van het witte leger over de wereld geloopen. De troepen van generaal Wrongel poogden het groeps verband te bewaren, en bekend is het ver blijf van generaal Koetjepof met een deel van rijn corps in Gallipoli, aan de westzij de der Dardanellen. Van generaal Wrangel ook is de idee uitgegaan om de oud-strij ders in vereenigingen onder te brengen; de ze vereenigingen bestaan bijna overal; al leen te Parijs wonen eenige duizenden van uitgewekenen. De landelijke organisaties zijn opgenomen in een federatie, waarvan de zetel is gevestigd te Parijs, rue Colisée. Haar eerste president was Alexandre Koet jepof, bovengenoemd, die op 26 Januari 1930 op mysterieuze wijze verdween. Men heeft nimmer meer iets van hem verno men; zijn echtgenoote woonde met haar dertienjarig zoontje laatstelijk in Tsjecho- slovakije. Opvolger van generaal Koetjepof werd luitenant-generaal De Miller, die vóór den wereldoorlog militair attaché in België en in Nederland is geweest. Hij heeft zich op 22 September 1937 's middags om twaalf uur voor een afspraak naar de rue Jasmin hoek rue Raffet begeven. Dit rendezvous met twee onbekenden, een militair attaché en een adjunct der Duitsche ambassade zoogenaamd, was georganiseerd door den naasten medewerker van den president, ge neraal Skoblin. Van deze ontmoeting is de 68-jarige Eugène de Miller niet terugge keerd. Aan kolonel Koussousky had hij voor af een brief ter hand gesteld, te openen In dien hij 's avonds nog niet aanwezig zou zijn. In den brief schreef de generaal, dat hij noch Skoblin, noch de personen, waar mede men een onderhoud zou hebben, Strohman en Mesner, klaarblijkelijk gefin geerde namen vertrouwde. Pas om elf uur 's avonds is deze brief geopend, en eerst om twee uur 's nachts had het bestuur der federatie generaal Skoblin gevonden, die zeide nietste weten van eenigerlei afspraak van den voorzitter. Pas daarna werd de Parijsche politie gewaarschuwd, die een bevel tot arrestatie van generaal Skoblin uitvaardigde. Zij arresteerde twin tig uur later de echtgenoote, gesignaleerd in de omgeving van de rue Jasmin. Maar generaal Skoblin bleek verdwenen. Op de bank der beschuldigden zit thans" de echtgenoote van generaal Skoblin, verde digd door maitre Max Philonenko, die mi nister was in de regeering van Kerensky. Plevitskaya, een vrouw van 52 jaar, zeven jaar ouder dan Skoblin is, meer een Mon- goolsch dan een Slavisch type, geheel in het zwart gekleed evenals achter haar mevrouw De Miller met haar zoon en een broer van den generaal, de civiele party. Nadlne Vinit- kova Skoblin stamt uit een geslacht van eenvoudige boeren in de Oekraïne. Zy had een mooie stem, nam zanglessen, trad in het publiek op en huwde den danseur Plevitsky. Na de scheiding, elf jaar later, trouwde ze den officier by de grenadiers Levitsky, die aanvankeiyk in het roode leger diende, doch naar de witten overliep. Onder haar eersten naam, Plevitskaya, trad zy nog steeds op, ook na haar tweede scheiding en haar ken nismaking met Skoblin. Dat was in 1920 te Gallipoli; Skoblin behoorde tot den staf van generaal Wrangel en werd de vertrouweling en medewerker van generaal Koetjepof, evenals later van generaal De Miller, die hem pas in 1936 begon te wantrouwen. Van af 1924 leefde het echtpaar Skoblin, in 1921 gehuwd, te Ozoir la Perrière, niet ver van Parys. Skoblin werd speciaal belast met spionnagedienstenin wit-Russische kringen noemde men hem den man met de twee aangezichten: Thans staat wel vast, dat ge neraal Skoblin een dubbelrol speelde en zich ^.ard. met de contra-spionnage bezig nnnlwi11 T Plevitskaya daarin een l nimmer aan het licht komen. Men beweert, dat zy volkomen op de hoogte is, de post in geheimschrift voor haar man behandelde, zqn bezoekers ont- ving, kortom zyn medewerkster, wellicht zön mauvais génie was, zoowel by de ont voering van generaal Koetjepof als van ge neraal De Miller. Alleen medeplichtigheid aan laatstgenoemd misdryf wordt haar ten laste gelegd; volgens artikel 341 van den sode pénal bestaat de straf in dwangarbeid. Het Hof van Assises van de Seine is ver leden Maandag met de behandeling dezer geruchtmakende zaak begonnen. Onder de getuigen bevinden zich Russische generaals, die uit Frankryk zyn uitgewezen, doch thans van een speciaal paspoort, een week geldig, zyn voorzien. Op de lange lijst staan ook de namen van generaal Denikine, Koussóusky, H1??8 handelsemployé in België en admiraal Kédrof, bekend uit den wereldoorlog, Bes- ^eWt^yparUh,"Set°)iretariS d6r Sovjet-ambas- sade te Parijs, thans in ongenade, en Marx Dormoy den socialistischen senator munster van binnenlandsche zaken in X tember 1937, die geweigerd heeft te ver schijnen. Uit de verhoren, welke al 'n week m beslag nemen, laat zich de toedracht van e zaak gedeelteiyk reconstrueeren, al bffl- ven er vele raadselen. Op 22 September 1937 hebben generaal Skoblin en zyn echtgenoote samen in een Parysch restaurant aan de rue Longchamp gedéjeuneerd. Dit geschiedde 's ochtends kwart over elf. De verklaring van Plevits kaya, dat het om half één is geweest, werd valsch bevonden. Daarna is zy naar een mo dehuis gegaan „Chez Caroline" avenue Vic tor Hugo, en daar gebleven van tien minu ten voor twaalf tot twintig minuten voor twee. Aan het personeel zeide ze, dat men zich moest haasten, omdat haar man in zün auto buiten op haar wachtte. In werkeiyk- heid stond Skoblin op dat oogenblik in de rue Jasmin, waar hü generaal De Miller zou treffen. In zyn notitieboekje, dat Plevits kaya heeft trachten weg te moffelen, staat als uur van rendez-vous 12.30, hetgeen nauwkeurig klopt met de mededeelingen in den nagelaten brief van De Miller. Trou wens Skoblin werd op de plaats van af spraak gezien. Om twee uur vonden Skoblin en 4jn echtgenoote elkaar terug op het Noorderstation te Parys om een vriend uit geleide te doen. Zy arriveerden de een na den ander en niet per auto doch per metro, in de meening, dat het alibi wel voldoende vast stond. Pas twaalf uren later, twee uur in den morgen, werd Skoblin in hotel Pax avenue Victor Hugo opgebeld en hem ver zocht zich dadeiyk naar de rue Colisée te begeven. Daar werd hy ontvangen door ad miraal Kédrof met de vraag „wat hij met De Miller had gedaan". Skoblin zeide „dien sedert twee dagen niet te hebben gezien", doch Kédrof bracht de bewyzen van dien leugen by uit den brief van generaal De Miller. Terwyi de admiraal met kolonel Koussousky overlegde wat hun te doen stond, de Russen mengen ongaarne de politie in hun zaken zag Skoblin kans om te ontvluchten. Hy nam een taxi naar Neuilly, waar kolonel Krivochief woont, die op dat uur als gewooniyk avondbladen stond uit te venten op den boulevard des Italiens. Skoblin wist zulks, en heeft onder een voorwendsel van de echtgenoote van den kolonel tweehonderd franken geleend. Daar eindigt het spoor van generaal Skoblin. In den morgen van 22 September lag in de haven van Le Havre het Sovjet-vracht- schip Marina-Ulejanova. Het onderhoudt een dienst tusschen Leningrad en Londen en had nog nimmer tevoren in Le Havre geankerd. Niettemin werden thans stuk goederen gelost en men zou pas over eeni ge dagen vertrekken. Echter werd in den ochtend een speciaal radiobericht op den korten golf opgevangen om nog denzelfden avond het anker te lichten, 's Middags tus schen drie en vier uur arriveerde een ge sloten vrachtauto uit Parijs, 228 kilometer van Le Havre verwijderd, een zware en lange kist werd uitgeladen en niet door de dokwerkers doch door matrozen in het schip gedragen. In allerijl werden toen de toebereidselen voor het vertrek getroffen en om acht uur 's avonds verdween het Russische schip in den nevel. Het is het ka naal van Kiel niet doorgevaren, klaarblijke ïyk om de Duitsche controle te ontgaan, en langs Denemarken gestoomd. Al deze by- zonderheden kwamen aan den dag bij het verhoor van den oud-commissaris van poli tie te Le Havre, Chauvineau, wiens rapport naar het schijnt te volledig s geweest. Hem werd althans een overplaatsing aangezegd naar het station St. Lazare te Parys, waar voor hij echter bedankte en ontslag aan vroeg. De vrachtauto werd later terugge vonden voor een huis der Sovjet-ambassade te Parijs, gelegen aan den boulevard Mont morency, vlak bij het metrostation Jas min en de rue Raffet. Aldus heeft deze duistere zaak ook al 'n politiek tintje gekregen. Op last van mi nister Marx Dormoy, daartoe aangezocht door minister Vincent Auriol, die weer ban - dolde op verzoek van zijn vriend Potemkine, ambassadeur van den Sovjet te Parijs, werd geen Fransche torpedojager achter het vrachtschip aangezonden. In de Russische ambassade werd 17 October, drie weken na de ontvoering, en niet dan nadat men zich tot de hoogste instantie had gewend, een onderzoek ingesteld, dat zonder resultaat bleef. Wij zullen ons daar verder niet in verdiepen en slechts vaststellen, dat Ple vitskaya niet de hoofdrol speelt in dit dra ma. Niet wenscht te spelen ook, want zij blijft, evenals twintig jaar geleden de spionne-danseres Mata Hari, apatisch zwij gen, terwijl de bewyzen tegen haar zich op stapelen. En zoo zullen de geheimen van den bybel, dien Skoblin en zijn vrouw ge bruikten bij het ontcijferen van de brieven in code, van de Russische woorden „zav- trac", dat déjeuner en „zavtra", dat mor gen zou beteekenen, gevonden in het notitie boekje van Skoblin, en van de identiteit van kapitein en bemanning der Russische vrachtboot wel onopgehelderd biyven. Heel de historie speelt zich bovendien af in een milieu, waar spionnage, contra-spionnage en spionnage der contra-spionnage de ge woonste dingen van de wereld zyn. Even is een tipje van den sluier opgelicht; men verbaast zich over het luxueuze leven, dat twee arme Russische immigranten leidden, verneemt, dat een Wit-Russische zangeres in Amerika optreedt ten profyte der com munistische jeugd, te Koersk ',onze roode moeder" werd genoemd, en relaties onder houdt met een agent der Guépéoe te Jeru zalem, die herhaaldelpk in Parijs opduikt, aoch aan den vooravond der ontvoering van generaal de Miller spoorloos verdwynt. Het zou de spannendste detective-story van het seizoen zqn als alles niet zoo treurig en zoo waar was. Maar over eenige dagen valt het gordijn, do sffEirc, dio zoovggI SGns&tiG vor- wekte, is spoedig vergeten en de myste rieuze Plevitskaya, tot dwangarbeid ver oordeeld, zal alleen biyven met haar vree- selljk geheim. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent A. OORNELIS. VOETBAL. GOES n—MIDDELBURG U 1—3. Deze wedstryd werd van Middelburgzy- de zeer goed gespeeld. Vlot combineerend met mooi over de vleugels verdeeld spel, trok Middelburg keer op keer ten aanval. Mede doordat het in het Goes-elftal ha perde aan samenwerking kon al spoedig Jongepier uit een voorzet van rechts Mid delburg de leiding verschaffen (01). Al hoewel de Middelburgers aan bod bleven, ging de rust in met 10 voor Middelburg. Enkele goede aanvallen hadden beter .lot verdiend en een zeker doelpunt ontging Middelburg, toen een tweede punt gemaakt werd, de scheidsrechter voor rust floot. Na rust maakte Jongepier reeds spoe dig een mooie goal, weer van rechts aan gegeven (02). Van Goes-zyde ontaarde het spel meer en meer in een gooi en smijtparty waar scheidsrechter Goovaerts absoluut niet voldoende tegen op trad. Veel te veel liet hy de spelers aan het woord. Het werd een onprettige vertoo ning waaraan vooral ook het publiek ruimschoots aan meewerkte. Door hands var. Kampman konden den Goesenaren uit een strafechop een tegenpunt maken. (21). Kort daarna werd Jobse tweemaal unfair „genomen'1' en werd de linksbuiten van Goes uit het veld gezonden. Verschillende aanvallen van Middelburg strandden op buitenspel of vermeend bui tenspel. Na een schitterend aangeven van Simons maakte Lefèvre een mooie goal, die achter in het doel tegen een yzeren stang vloog en weer terug het veld in. De scheidsrechter wees naar het midden maar floot niet en rustig ging Goes er met den bal van door. Toen de bal al by de Mid delburg keeper was, floot de heer Go- vaerts pas. Er was veel publiek aanwezig. Scheids rechter Goovaefts had biykbaar zqn dag niet. Goesche BoysBurgh 42. De Boys hebben als back Schetters opge steld, Bolkpoel speelt midvoor. Reeds dade- lük zitten de Boys fel op den bal en na 10 min. kogelt Schmidt een prachtbal in het net (10). Tien min. later slaat een der Burgh-backs den bal met de hand uit het doel. De strafschop wordt door Blokpoel onhoudbaar in een doelpunt omgezet (20). Nog voor de rust springt een verre hooghal met effect in het Boys-doel. Rust 2—1. Tien min. na rust wordt Verijzer in het beruch te gebied gehaakt. De toegestane straf schop wordt weer door Blokpoel in een doelpunt omgezet (31). Burgh wordt een beetje ontmoedigd. Na een half uur spelen zet Blokpoel den bal weer onhoudbaar langs den keeper (41). Even later weet Burgh haar achterstand met een hooghal van den rechtsbuiten te verkleinen tot 42. Daar mee kwam het einde. De Boys hadden een sluitend elftal met een jonge vlugge voor hoede een zwoegende middenlinie en twee stoere backs waarachter de kleine Rouw heel wat balletjes uit zyn doel weerde. BiervlietTem. Boys 41. We kunne zeggen Zondagmiddag een wedstrijd te hebben gezien, die op hoog peil stond, wat vriendschappelijkheid en sportieviteit betrof. De scheidsrechter behoefde geen enke le maal voor ruw of onbehoorlijk spel te fluiten. Tern. Boys nam de leiding na 10 min. gespeeld te hebben door een mooie doorbraak van hun midvoor (01.) Beide partyen wogen toen een tijdang tegen el kaar op, met af en toe wat doorslag voor de Boys. De gastheeren wisten door hun linksbinnen de stand vervolgens op 11 te brengen, waarmee de rust aanbrak. De tweede helft nam Biervliet het heft in handen, en weer was het de linksbin nen I. de Lijser die zijn club de leidin'g bezorgde (2l)i De gasten wisten toen geruimen tijd erger te voorkomen door stug verdedigen, en het was voor Biervliet gelukkig dat de paal 5 min. voor het ein de redding bracht, anders zou het geiyk geweest zijn. In de laatste 5 min. wist eerst P. de Lijser en dan I. de Lyser nog het net te vinden (41). Scheidsrechter Versprille leidde goed. IJzendykeHoofdplaat 93. Tengevolge van den Zondag te Breskens ge speelden wedstryd trad Hoofdplaat aan met 'n viertal invallers. Vooral de invaller doelverdediger speelde slecht. Hoewel de uitslag anders doet vermoeden zqn de aan vallen van Hoofdplaat niet mnder geweest dan van IJzendijke, de afwerking liet ech ter te wenschen over. Reeds na eenige minuten scoorde Ver meulen voor IJzendyke, welke voorsprong voor rust werd opgevoerd tot 50 door Hesseling en De Milliano. Wat Hoofdplaat ook deed, tot een tegenpunt kwam het niet hoewel dat zeker verdiend was. Na rust scoorden Hesseling en De Milli ano nogmaals. Nog gaf Hoofdplaat den moed niet op. Eindeiyk werd hun streven beloond. Ze kregen bovendien een straf schop, welke Aarnouts keurg stopte. De hal sprong echter terug voor de voeten van v. Weynsbergen die Hoofdplaats tweede goal maakte. Met 'n strafschop voor haken maakte hy vervolgens het derde doelpunt. Dit vond Hesseling biykbaar te bar met 'n pracht kopbal maakte hy er 83 van en toen hy kort daarop doorbrak moest Hoofd plaats doelverdediger nogmaals voor z"n prachtig schot zwichten. Hesseling had zulk 'n erg productieve bui. Hy scoorde niet minder dan zes doelpunten. Het was 'n vriendschappeiyk gespeelde wedstrijd, goed geleid door de hr. Van Nimwegen, die de teugels strak hield om alle excessen te voorkomen. WEDSTRIJDVITSLAGEN Z. V. B. Zaterdagcompetitie Walcheren. SMZ Serooskerke 3—3; WWV—Arnemuiden 2 3. Adspiranten: RCV—Vlissingen A 2—3; RCSWalcheren 41. Wedstrijden van Zondag: Adspiranten: Eiland BoysZeelandia 110. le kl. A: Goes 3Ierseke afg.; Hansw. BoysKruiningen 20; Burgh 2Renes- se 03. le kl. B: De NoormannenDe Zeeuwen 3 3—2; Vlissingen 3—Walcheren afg. le kl. C: Ria—BKW 2—5; SVO—Ter- neuzen 3 11. le kl. D: Breskens 2Schoondyke 2 afg.; Oostburg 2Hoofdplaat 2 afg.; Aar denburgGroede 2 103. OvergangsklasseWalcheren 2Cortge- ne 44; Kapelle—Middelburg 4 41. 2e kl. A: Domburg 2—De Zeeuwen 5 91; EMM 2Middelburgsche Boys 03. 2e kl. B: Ria 2—BKW 2 0—1; SVO 2— Hontenisse 3 afg.; Axel 3—Hoek 23; Sluiskil 3Hulst 2 02; Corn. Boys 2 Hontenisse 2 afg. 3e kl. A: RCS 4Zeelandia 4 120; RCS 5Walcheren 4 04. HOCKEY. Forward HMiddelburg 21. Niet alleen in strijd met alle verwachtin gen, maar ook in strijd met het spelbeeld gedurende den wedstrijd zelf, moest het met 10 man spelende Middelburg de beide punten in Tilburg laten. Het Middelburg sche elftal was voortdurend in den aanval maar in den cirkel gekomen was de voor hoede niet in staat van de haar geboden kansen te profiteeren. Forward deed enkele snelle uitvallen en wist, dank zij enkele uit stekend genomen strafcorners, by de rust een 20 voorsprong te behalen. Na de rust toonde Middelburg zich zoo mogelijk nog meer de sterkere maar ook nu wist het elf tal slechts eenmaal te doelpunten uit een strafcorner. Had Middelburg met 11 man gespeeld dan ware de uitslag ongetwijfeld heel anders geweest. Nu was het verband in de voorhoede van 4 man, waaronder twee invallers, moeilijk te handhaven. En tege- lijkertyd werd de taak van de middenlinie te zeer verzwaard. Bij Forward verlichtten de doelpalen bovendien op verdienstelpke wyze de taak van den doelman, die overi gens zpn heiligdom uitstekend verdedigde. De Middelburgsche mid-half was verre weg de beste speler van het tiental. Ook de links-half gaf nu beter dan vorige kee- ren den bal af. De achterhoede ging in de zen wedstrpd niet geheel vrüuit, wat voor namelijk te wyten was aan het gebrek aan snelheid. Speciaal de rechtsachterspeler was tegen de snelle Fordward-voorhoede niet opgewassen, terwijl de linksachter zich te langzaam herstelde. Het geheel was een prettige wedstrijd zonder eenigen wan klank, onder goede leiding. De vanwege het Nederlandsch Jeugdlef dersinstituut georganiseerde geldinzameling ten bate van de vervolgden om geloof en ras bereikte vandaag een totaal van 430.000. Van eenige tientallen, meest klei ne gemeenten is nog geen opgave binnen gekomen. LEZINGEN AAN HET HOF. Wy vernemen, dat dezer dagen ten pa- leize Noordeinde te Den Haag in tegen woordigheid van Prinses Juliana en van Prins Bernhard eenige lezingen gehouden zyn, waarbij als toehoorders een vyftigtal dames en heeren uit het geheele land uit universiteitskringen en uit het maatschap- peiyke en zakenleven aanwezig waren. Als sprekers zijn opgetreden: prof. dr. J. Huizinga, over: De Neder landsche beschaving in haar historische groei; prof. jhr. dr. D. G. Rengers Hora Siccama, over: Het staatsrecht der repu bliek; prof. mr. Paul Scholten, over: Het staatsbestel sedert 1814; prof. G. A. P. Weyer, over: Nederland als koloniale mo gendheid; jhr. mr. O. van Nispen tot Se- venaar, over: Nederland's internationale positie. Na de inleidingen was er telkens gelegen heid voor gedachtenwisseling, waarvan een ruim gebruik is gemaakt. Het schijnt in het voornemen te liggen binnenkort wederom dergelpke lezingen te organiseeren, waarvoor andere sprekers en toehoorders zullen worden uitgenoodigd. „De Menschenzoon", door Vilhelm Gronberk. Geaut. vert. uit het Deensch door dr. Annie Posthumus. Bandomslag B. Salden. Uitgegeven door J. M. Meulen- hoff, uitgever te te Amsterdam. Bij de N.V. Uitgevers Mij. „Kosmos', te Amsterdam verschenen de volgende nieuwe uitgaven: „Practische woninginrichting''. Een handleiding voor iedereen, door Paul Bromberg. Tweede geheel, opnieuw be werkte druk met vele foto's en teekenin gen. „Kleine landhuizen in Holland", ver zameld door arch. F. Hausbrand. Met vele foto's en teekeningen. „Opvoedingsmoeilijkheden van jede- ren dag." Een boek voor moeders en an dere opvoedsters, door dra. Sis Heyster. Voorwoord van prof. dr. F. Roels. Verder verscheen bij dezelfde Uitg. My. in de bekende serie „Weten en Kunnen" vier nieuwe deeltjes nl.: „Het fotogfaïeeren van kinderen", door W. C. van Dyk. Met tal van foto's en teekeningen. „Fotografeeren". Een fraai geïllu streerde handleiding voor beginners door W. C. van Dijk. „Kamer- en volièrevogels. Verzorging, teelt en huisvesting, beschryvingen enz., door M. M. Backus van Geffen. Met vele fotografische afbeeldingen. „Hoe leer ik zwemmen", door dr. K. H. vein Schagen. Vierde druk. Met foto's en teekeningen. Een puur verzinsel Maar met een waren ondergrond? Met betrekkng tot een aan de regeering toegezonden motie vein het hoofdbestuur van „Eenheid door Democratie" inzake een bericht in de „Times" over beweerde in vloedsoefening van de Nederlandsche regee ring op de Nederlandsche pers, deelt de re- geeringspersdienst het volgende mede: Het in de „Times" opgenomen bericht, dat de Duitsche regeering geprotesteerd zou hebben tegen de houding der Neder landsche pers, is een puur ver zinsel. Wel is juist, dat de minster-pre sident een alge me ene be spreking heeft gehouden met hoofdredacteuren van een aantal der voornaam ste bladen in verband met internationale toestanden, waarby de vrijheid van meeningsuiting van de Nederlandsche pers zelfs geen oogenblik in het geding is geweest en een verwijzing naar de houding van bladen in andere lan den in het geheel niet heeft plaats gehad. [Tot zoover dit dementi van den regee- ringspersdienst. Wy zullen ons, ook in het landsbelang, en teneinde den ongewensch- ten indruk te vermijden als zouden wij er op uit zqn, ons in dezen tegenover de Ne derlandsche regeering te willen stellen wat allerminst het geval is van een al te critische ontleding dezer mededeeling van officieele zyde onthouden. Slechts twee opmerkingen moeten ons van het hart; de eene: dat het ook ons, bij de alom bekende Britsche zelfverzekerdheid en zelfvoldaan heid tegenover het buitenland, inderdaad niet onmogelijk voorkomt, dat de correspon dent van de „Times" dit gedeelte van „het puur verzinsel" ad majorem gloriam der Britten uit zijn duim gezogen zoude hebben; de tweede: dat het dementi nalaat te gewa gen van de door dien correspondent vermel de veronderstelde Duitsche represail lemaatregelen. En als wy den tekst der desbetreffende motie (zie in het 2e blad) goed gelezen en goed begrepen hebben, dan is zij juist gericht tegen het pogen door dreigen met r e- presailles invloed uit te oefenen. Hoofdred.] MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 12 Dec. Veemarkt. Aan voer totaal 3249. Vette runderen 911, vette kalveren 206, nuchtere kalveren 20, scha pen en lammeren 1239, varkens 868, bokken en geiten 5. Prpzen per kg voor vette koeien le kw. 70, 2e kw. 60, 3e kw. 42-52; vette ossen resp. 66, 58, 4050; vette kalveren resp. 135, 125, 8595; varkens (levend gewicht) resp. 50, 48, 46; schapen resp. 44, 39, 30; lammeren resp. 48, 43 en 40. Pryzen per stuk voor schapen le kw. 21, 2e kw. 18, 3e kw. 16; lammeren resp. 16, 14 en 12. Vette koeien en ossen aanvoer groot, han del sleepend, prijzen le kwaliteit onveran derd, tweede hooger, prima koe 74, os 68; vette kglveren aanvoer iets ruimer, handel kalm, prijzen iets lager, prima 1.45; scha pen en lammeren aanvoer iets ruimer, han del slecht, pryzen voor schapen iets lager, lammeren met moeite te handhaven; var kens aanvoer grooter, handel stroef, pryzen lager. Rotterdam, 12 Dec. Aardappelmarkt. Brielsche Eigenheimers 1.502; klei ne Eigenheimers 1.101.40; Zeeuwsche Eigenheimers 1.401.60; idem Bonte 2.302.50; idem Blauwe 2.302.50; Eigenheimers Blauwe 1.601.70; kleine Zeeuwsche Bonte en Blauwe 1.50—1.60; Bintjes 1.401.75 alles per hl; Zand- aardappelen 5%4; kleine Zandaardappe- len 2%3 ct. alles per kg met redehjken aanvoer, tameiyken handel. Vlas-Aan voer: 11.300 kg blauw, schoon 68—77; 2500 kg Groningsch 65—74; 7800 kg Hollandsch Geel 6877; 1100 kg Dauwroot 58—63, alles per kg. Markt onveranderd. Er biyft goed vraag. Pryzen op hetzelfde peil. Alles werd ver kocht. Binnenlandsche granen (per 100 kg). Haver 66.60, gerst Chevalier 7.75-8.10, gerst Winter 7.507.80, rogge 7.60 7.90. Peulvruchten (per 100 kg). Erwten, kleine groene 910.10, schokkers 10 11.25, bruine boonen 2326. Buitenlandsche granen: Witte La Plata stoomend 163, Gele La Plata disponibel 168%, stoomend 168, Amerik. gele No. 1 aangekomen 167, stoomend 167, Amerik. gele No. 3 gewacht 166, stoomend 165, Mixed Benguela ladend 163, Donau stoo mend 164, Java gele, disponibel 166. Amsterdamsche aardappelmarkt. Amsterdam, 12 Dec. N.H. Bevelan ders 1.601.80, idem Eigenh. 1.751.85. idem blauwe Eigenh. 2.102.20, Andy- ker blauwen 2.302.40, idem bonten 2.252.40, Duinzandaardappelen 2.80 3.15, Anna Paulowna zandaaxdappelen 2.50 2.80, Drentsche zandaardappelen 2 2.30, Zeeuwsche bintjes 1.902.10, idem Bevelanders 1.902, idem Blauwen 2.50 2.70, idem bonten 2.402.60, idem Eigenh. 1.852, idem blauwe Eigenh. 2.25—2.35, idem Poters 1.601.80, Bonken 1.80, Friesche bintjes 1.902.10, idem blauwe 2.50—2.70, idem red star 2.50—2.80, alles per hl. Aanvoer 216.000 kg. „De vrouw in huis". Practische raad gevingen voor huishouding, lichaams verzorging, babyzorg en opvoeding, door Marianne de Groot. Illustraties van Jaap Veenendaal. Verschenen bij de Nederland sche Keurboekerij.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 3