E BUITENLAND. sir Een Middelburgsch Stratenplan. De herdenking van den „grooten trek". BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER MAANDAG, DUITSCHLAND Emigratie van alle Joden het doel. ENGELAND. HONGARIJE. NIEUWE JODENWETTEN ONTWORPEN. NAGEKOMEN PLAATSELIJK NIEUWS PHILIPPIJNEN. VER. STATEN, Plan tot wering van Duitsche KERK EN SCHOOL, schepen uit de haven van New- York, WESTKAPELLE I Het Werkfonds zal wel willen heilpen Lange- en Kortedelft en Lange vie le het Kerst aan de Beurt Maar het Plan omvat nog meer. De tijden veranderen, en de steden veranderen met de tijden. Ook Middelburg. Slechts een zuivere museumstad als bij voorbeeld het bekende Rothenburg, veran dert niet mede. Maar dan is het ook een stedebouwkun dig museum geworden, hetwelk, èls Mu seum modern geëxploiteerd, ook kan bloeien. Zulk een museumstad is Middelburg niet, en dat wil het ook niet worden. Wel is het een moderne levende stad met vele bewon derenswaardige en goed bewaarde overblijf selen van vroegere bouwkundige cultuur, en wel willen wij die sfeer zooveel mogelijk haudhaven. Maar tegen den vooruitgang kunnen en mogen wij ons niet verzetten. Omdat we geen museumstad zijn, noch willen worden. Het groeien van den nieuwen tijd stelt vooral verkeerstechnisch de samengedron gen oude steden voor tal van, soms onoplos bare, vraagstukken. Een dier moeilijkheden is voor Middel burg haar bestrating. Die moge, met zijn stoepen en stoepjes en kelderluiken en arduinen pilaren en ijzeren kettingen en hekken en wat al dies meer zij, zeer karakteristiek zijn, zij is, bovendien, op vele plaatsen zeer lastig voor het ver keer. Dit is een van de zaken, die we uit mu- seumieke overwegingen niet zoo mogen laten, tenminste niet'overal, en zeker niet op de hoofdverkeerswegen. Daar, waar het moderne verkeer langs gaat: voetganger, fiets, motorfiets, auto, bus, plus handkar en paard-en-wagen dan nog, moeten wjj van onze stad maken, wat er van te maken valt. De bezwaren tegen onze bestrating zijn: dat de volledige straatbreedte niet volledig voor het verkeer benut wordt en die gedeelten, welke het verkeer wel ter beschikking staan, niet zoo goed bestraat zijn als tegenwoordig in redelijkheid ver langd mag worden. De Spaansehe burgeroorlog. VERLIEZEN DER LUCHTMACHT. Havas meldt uit Madrid, dat in de maand November de regeeringtroepen 33 vliegtuigen der opstandelingen hebben omlaag geschoten, alle tijdens luchtge vechten aan het Ebro-front. Bovendien hebben zij zich meester gemaakt van de Savoia 81, welke wegens motorstoring in Catalonië moest landen. De regeering heeft bij de luchtgevechten zes jachtvlieg tuigen verloren. Voorts wordt medegedeeld, dat hevige regens de laatste dagen de militaire ope raties bijna geheel belemmeren. De strijd in het Verre Oosten. CH1NEEZEN MELDEN SUCCESSEN. Sinds twee dagen zijn de militaire ope raties in Noord Hoenan hervat. De Japan- sche troepen zijn niet geslaagd in hun po ging de Chineesche strijdkrachten op den Noordelijken oever van de rivier Hsintsji- ango op te drijven. De Chineesche troepen zijn er op den Noordelijken oever niet alleen in geslaagd de Japansche aanvallen bij Sankangtsoei en Tsjinkangyi te doen mislukken, doch zij zijn ook over een aan zienlijken afstand opgerukt en hebben Hsinlcaitang, op 15 km ten Z.O. van Yots- jau heroverd. Het A.N.P. meldt uit Pretoria: De voorbereidingen ter viering van het eeuw feest van den „grooten trek!" zijn thans gereed. De feestelijkheden zullen haar hoogtepunt bereiken op Vrijdag 16 Decem ber, d.w.z. precies honderd jaar na den slag bij de Bloedrivier, waar een kleine boerenmacht de Zoeloe's versloeg en daar mede het Noorden des lands open legde voor de blanke kolonisten. Dien dag zal de eerste steen gelegd worden voor een ge- denkteeken, waarvoor een fonds ten be drage van 130,000 pond bijeengebracht is. De steenlegging zal worden verricht door drie vrouwelijke afstammelingen van de oorspronkelijke voortrekkers, te weten mevr. D. P. Ackerman, achterkleindochter van generaal A. H. Potgieter: mevr. J. huiszoeking in de woning van den leider leverde, volgens „De Courant", drie karabij nen van Italiaansch merk, met bajonetten I Amsterdam 1936-3% 101%101% op en. verder een patroonband vol pairo-1 Zeeuws. Hyp. B-3% 100%101 nen voor een machinegeweer en drie J Cities Service Cy. P. 1958 5 49%49% zakken met in totaal ongeveer 6000 kara- I A Amsterd. Bank 138%138% bijnpatronen. I A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 510 Dit wapendepot vertoonde groote over- A De Schelde N.B. 44%44% eenkomst met de voorraden, die men totl C Am. Smelt en Ref. 36%37% dusver in de verschillende geheime depots I A Born. Sum. H.M. 176%177 van de Csar aangetroffen had. De eige- j A Houth. Alberts 9595 naar, een zekere Lhotte, die nog steeds I c Union Pac. Rr. 68%68% voortvluchtig is sedert het mislukken vanl c Int. Nickel Cy. 39%40% de ontvoering, was een vrij beleend wapen-1 Ned. 38 1000-3 101%101% smokkelaar, die tevens eenige veroordee- lingen wegens oplichterij achter den rug heeft. Sinds twee jaar was hij eigenaar van een kleine boerderij, „La Minaudière' geheeten, in het gehucht Auteuil, dicht bij Montfort l'Aumary in de omgeving van Parijs. Zoodra men te weten gekomen was, dat Lhotte daar woonde, hield men er in verband met de ontvoering een huis zoeking, doch deze leverde niets op. Aan O. Indië 37 1000-3 99%—99% Engeland 1960-90 4 76%—76% A Koloniale Bnk. 154%154 A N.I. Hbk. 600 130—128% C Ned. H. M. 1000 145%—145 A v. Berkels Pat 48%48% C Calvé-Delft 90%—90 r~;.: A Philips Gem. B. afg. 213%—214-17 C Unilever 141%—141%-39% C A. Car Foundry 2121% C Anaconda Cop. 24%—25%-% «II de gendarmes, die re sindsdien de wacht c Bethlehem St. 51%—53%-2% hielden, kwam gistermorgen een buurman vertellen, dat er September jl. door Lhotte en een paai anderen zware pakken uit een auto geladen waren. De buurman vroeg zich af, of dat geen wapens geweest wa- C Kennec Copper 31%32%-32 C Rep Steel 16—16%-% C U. States St. C. 46%—47-%' C North Am. Cy. 1616% A Kon. Petr. Mpij. 306%—307-4% ren en vermoedde, dat deze op den zol- c Contin. OU Cy. 20%—20% der verborgen zouden liggen. De gendar mes hadden geen bevoegdheid om een nieuwe huiszoeking te doen, maar konden via de woning van den buurman den zol-1 der bereiken en vonden daar, onder matten] verstopt, de wapenvoorraden, die onmid-1 delljjk in beslag genomen werden. Voorts is gebleken, dat Lhotte met zijn gearres teerden helper en een blonde jongedame den dag voor de ontvoering nog op „La Minaudière" geweest was en bij den buur man gegeten had. Hjj vertelde bij die l gelegenheid, dat hjj den volgenden dag een architect naar „La Minaudière" bren C Phillips Petr. Comp. 29%—29% C Shell Union O.C. 10%—10%-% C Tide Water Ass. Oil 9%—9%-% A Ned. Scheepv. U. 114114 A H.V. Amsterdam 462%464-59% A Java Cult. Mij. 192 A N.I. Suiker U. 191—191 A Deli Batavia 208208% C Deli Mij. 1000 250%—249-52 KoninkL Rubber PhiUps Unilever Obl. Markt (Wettig Amerika Alm HVA. Markt Tabak Schepen - gedeponeerd.)] A Senembah 236239 C Baltimore en Ohio 4%5%-% C Southern Pac. Cy. 12%13%-% A Southern Rlw. 13%—13%-14 A Amst. Rubb. C. 217—220%-19 A Deli-Bat. Rubb. 144%—148% A Hessa Rubber 121%—125% A Serbadjadi S.R. 102%—106 WISSELKOERSEN. Heden. Zaterdag. Londen 8.58% 8.59% Berlijn 73.77% Parijs 4.84% Brussel 30.99 New-York 1.84 73.75 4.84% 30.98% 1.84 Het eerste geldt de stoepen en de kelder-1 C. MuUer, kleindochter van A. W. J. Preto' luiken en hekken. Ook wij zien den aardi-1 flus en mevr. J. C. Preller, achterkleindoch- gen kant hiervan wel, maar: in de hoofd- ter van Piet Retief. De ^plechtigheM^^zal verkeersaders moeten ze verdwijnen! gen zou. Blijkbaar was dit om het mee-1 brengen van een onbekende van te voren aannemelijk te maken. Het is dus duidelijk I dat het de bedoeling was den ontvoerden kasteelbezitter in de tot woning ingerich- j te boerderij te herbergen. Men vraagt zich nu af of het van den wapensmokkelaar eenvoudig het plan was zijn slachtoffer gevangen te houden tot er een losprijs betaald zou zijn, of dat men hier te doen heeft met een nieuwen na sleep van de beruchte geschiedenis der Cagoulards. Tengevolge van den taifoen vein de vorige week is de machine blijkbaar zwaar be schadigd geworden. Tijdens de werkzaam heden brak zij althans uit elkaar. VROUWEN MOETEN TEKORT AAN ARBEIDSKRACHTEN AANVULLEN. Op een vergadering van landbouwers in Flensburg in Sleeswijk-Holstein, heeft een partij-leider verklaard, dat de autoriteiten besloten hadden het volgende jaar den dienstplicht tot jonge vrouwen uit te brei den. Het tekort aan arbeidskrachten in Duitschland wordt blijkbaar zoo nijpend in sommige bedrijven, voor al in den land bouw, dat wellicht 500.000 jeugdige Duitsche En dan dienen we daar althans te krij gen goed bestrate wegdekken met behoor-1 lijke trottoirs er naast. Een bezwaar van heel anderen aard is, dat de langzamerhand wel uiterst laag ge worden post onderhoud bestratingen ge- heele vernieuwing van eenigszins belang rijke straatgedeelten eenvoudig niet meer toelaat: er is geen geld voor. vrouwen zullen worden opgeroepen, om een voorts worden bijgewoond door ruim 100.000 I r\ antisemitische maatregelen I ïaar lan8 werk te verrichten overal waar Zuid-Afrikanen, gekleed m historisch cos-1 diiii^exmiiscne iiidairegeien v.„i„ tuum Het officieele program begint Dinsdag I alhier met een godsdienstoefening en een I film voor kinderen. Dien dag zullen de f „Ossewa", die vier maanden geleden hun herdenkingstrek in Kaapstad en andere steden aanvingen, arriveeren en op groot- sche err feestelijke wijze worden ontvan-1 gen. Des avonds zullen fakkeldragers uit Het D. N. B. meldt uit Berlijn: In ver-1 band met verschillende berichten in het buitenland over voornemens tot verdere maatregelen tot uitschakeling der Joden verklaart men in welingelichte kringen, I dat het doel van alle reeds genomen en nog te verwachten maatregelen is de emi- hun hulp gewenscht is, voornamelijk in den landbouw en in groote gezinnen. DR heeft ons gemeentebestuur dat van Kaapstad en Dingaanstad aankomen. Aan gratie der Joden uit Duitschland en dit .uit neen ons gemeenreDesiuur, aai van i I nïAt niinen in hpt bnlanc van haf Duitsche oordeel is dat een moderniseering van de Middelburgsche straten niet langer achter wege kan blijven, op het denkbeeld ge bracht een stratenplan te ontwerpen en aan het Werkfonds te vragen, of hiervoor op hulp van dien kant gerekend mag wor-1 den. Heelemaal in kannen en kruiken is dat I nog wel niet, maar er is alle reden om aan te nemen, dat het wel voor elkaar zal ko men, en dat onze stad voor 2% plus af lossing de gelden zal kunnen krijgen, noo-1 dig voor de moderniseering onzer bestra-1 ting. Als eerste punt staat in dit stratenplan geschreven: trottoireering van Korte Delft, Lange Delft en Langeviele, en vervanging van de glimmend-gladde koperslakkeien der twee eerstgenoemde straten door de moderne klinkerkei. Dit laatste is een goedkoop en voortreffelijk product der te genwoordige Nederlandsche klinkerindus trie, die er na lang researchwerk in ge slaagd is, dat fraaie product deugdelijk en betrekkelijk zeer billijk te vervaardigen. Het is een klinker van 10 cm; de gewone is 5 cm en de dubbele klinker 7 cm. Deze klinkerkeien liggen o.a. al op den Koude- kerkschen weg; het materiaal is reeds, el ders, een half dozijn jaren beproefd en vol doet uitstekend. In Lange- en Korte Delft komen trot toirbanden van graniet of hardsteen; in de Langeviele ook zoo-iets. De trottoirs zelf worden van betontegels; de kelderluiken daarin die nu vlak moeten worden zullen van ijzer-vakwerk met ingeperst be ton worden. Als alles goed gaat, komt er dan een on geveer 2 m breed trottoir in de Lange Delft, met een rijweg van ongeveer 6 m breedte. En zelfs bij de Prov. Bibliotheek, waar men uit schoonheidsoverwegingen de oude stoep intact zal laten, komt er dan nog een trottoirtje van 0.75 cm. Wie uit aesthetische overwegingen schoonheidsverlies mocht duchten, die ga maar eens in de Giststraat kijken: het te gendeel is eer het geval! Een zaak van persoonlijk belang is dit: hoe moet het met de stoepen? Naar wij vernemen nen, maar de eigenaren bewegen ze a.h.w. in bruikleen af te staan aan de gemeente, die er dan een trottoir zal leggen. Door de ze bruikleen-formule zal het mogelijk zijn de twee bezwaren te voorkómen, die wij menigmaal vernamen, n.l. dat men op wat toch vroeger z'n eigen stoep was, niet meer waren zou mogen uitstallen, c.q. tafeltjes en stoelen zou mogen zetten, en dat men de kans zou loopen later voor het uitsteken van uithangborden boven wat toch vroeger de eigen grond was, der gemeente precario rechten verschuldigd zou kunnen worden Die rechten kunnen nu blijven bestaan. Wij doen hiermede een dringend beroep op de eigenaren van panden aan de betrok ken straten, mede te werken tot het be reiken van deze voor onze goede stede drin gend noodzakelijke verkeersverbetering. Het uiterlijk aanzien der stad zal er door verbeterd worden, in plaats van dat het zal schaden; de ervaring elders heeft geleerd, dat trottoirs het wandelend straatverkeer naar de winkelruiten toe drijft in plaats van ze er van af te houden, en dus: als straks de gemeente een beroep op deze dezen fakkelloop is deelgenomen door 1400 jongemannen, die elk een mijl afge legd hebben in omstreeks 12 minuten. De eerste fakkeldrager vertrok op 30 Novem ber uit Kaapstad. Den volgenden dag, Woensdag zullen nabij de plaats van het gedenkteeken vijf tig jonge paren door predikanten van> de Hervormde Kerk in den echt verbonden worden. Alle bruidsparen zullen gekleed zijn in voortrekkerscostuum. De bruiden zul len geen schoonheidsmiddelen mogen ge bruiken en lang haar moeten dragen on der hun „kappies''. De bruidegoms moe ten een baard dragen, en overigens geheel in voortrekkerscostuum, met „veldskoene" en groote hoeden gekleed zijn. Vrijdag, Dingaansdag, zal de groote her denkingsdag zijn. De overwinning op de Zoeloe's zal om te beginnen bij het aan breken van den dag gevierd worden met het lossen van schoten uit achttien stuk ken geschut. Daarop volgt een godsdienst oefening op de plaats, waar het gedenktee ken wordt opgericht. De omringende heu vels zullen dan weerklinken van de plech tige oude liederen, die door duizenden zullen worden meegezongen. Na de gods- dienstoefenng wordt de eerste steen ge legd. Van de verdere schouwspelen, die de eeuwfeesten zullen bieden, kan nog ge noemd worden de colonne gewapende bur gers te paard, die bestaat uit 4000 man, gekozen uit alle burgertroepen der Unie, en die de grootste concentratie dier troe pen in vredestijd in Zuid-Afrka zal vor men. De colonne zal kransen leggen op de graven der voortrekkers, Andries Pre- torius en Hendrik Potgieter, op het oude kerkhof van Pretoria. De deelnemers zul len in veldkleedij gehuld zijn, gelijk de GEPENSIONEERDE AMBTENAREN MOETEN ZICH AANGEVEN. Reuter meldt uit Keulen: Aan gepensioneerde ambtenaren tot den leeftijd van 70 jaar Is medegedeeld, dat zij zich moeten opgeven om weer van hun diensten gebruikt te maken, teneinde te voorzien in het tekort aan personeel in niet alleen in het belang van het Duitsche volk, maar ook in het belang van de Jo-| Oostenrijk en het Sudetengebied. den zelf. Nu Duitschland zijn volkseen heidsbegrip verworven heeft zal het toch steeds, ondanks alle maatregelen, die im mers juist wrijvingen moeten verhinde ren aldus deze verklaring, tot moei- ANTI-SEMIETISCHE CAMPAGNE VAN DUITSCHE NAZI'S. De Sunday Times meldt uit Londen, dat de Ujkheden komen. De Joden en de van hun minister van arbeid, Ernest Brown, Donder dag in 't Lagerhuis onthullen zal, dat de Duitsche regeering haar anti-Joodsche cam pagne uitbreidt tot Engeland en andere landen. „De in Engeland verblijf houdende Duit- schers hebben opdracht gekregen de Jo den zooveel mogelijk te vervolgen. Zoo moeten alle Duitsche firma's, die in En geland zijn gevestigd, alle Joodsche be dienden per 1 Januari ontslaan.? TALRIJKE BEKEERINGEN ONDER DE JODEN. Havas meldt uit Boedapest: Berichten over verscherping van de anti-Joodsche volk bewuste Dutschers kunnen niet met elkander in overeenstemming gebracht worden, zooals de geschiedenis voldoende heeft bewezen. Daarom is een scheiding tusschen de Joden en het Duitsche volk gewenscht. De tot dusverre uitgevoerde juridische scheiding moet nu een feitelij ke worden. Het is onjuist te spreken over een „Jodenban". De beperking van de Jo den tot bepaalde woonwijken van Berlijn of instelling van een ghetto is niet juist. Men zal er toe komen in alle aan Joden behoorende huizen ook slechts Joden als huurders te laten wonen. De streng wet telijke uitschakeling der Joden uit het bedrijfsleven gaat natuurlijk verder, aldus het D N. B. Maar ook hier vormt het-- de Joden buitenland zich een volkomen onjuist I ioto- beeld. De verordening van 12 November Boedapest zich op groote schaal laten be- 1938 bepaalt dat van 1 Januari 1939 af Joden geen afzonderlijke zaken, geen in koopkantoren etc. mer mogen hebben en geen handwerkberoep meer mogen uit- Ml de rabbinaten mededeelmg gedaan van oefenen. Maar na 1 Januari 1939 zullen del hun besluit, over te gaan tot het kathoh - Joden in alle Duitsche zaken kunnen koo- I protestantsche geloof, teneinde te keeren Volgens de „Vibradat" hebben sedert verscheidene weken ongeveer 20.000 Joden ontkomen aan de gevolgen van de wetge ving. De toeloop is volgens het blad zoo groot, dat de Joden, die zich op het oogen- blik bij de rabbinaten vervoegen, niet voor Juni 1939 ontvangen kunnen worden. De Hongaarsche bladen melden, dat een KADZAND. Onder het rundvee van den landbouwer J. Cappon alhier is het mond en klauwzeer uitgebroken. ZUIDZANDE. Zaterdag, gaf de muziek- vereeniging „Veronica" haar eerste winter- uitvoering van dit seizoen voor een wel buitengewoon talrijk publiek. Het nagenoeg geheel nieuwe programma werd over het algemeen zeer verdienstelijk uitgevoerd. Door de heeren Dikkenberg en Lako werd een film vertoond, o.a. de jubileumfeesten in onze gemeente. Het blijkt steeds dat der gelijke attracties op een concert door het publiek zeer op prijs worden gesteld. De taart die onder het publiek werd verloot biacht ruim 18 op. pen en eveneens vrijen toegang hebben tot Duitsche café's en restaurants. Men zal waarschijnlijk eenige zaken en café's voor de Joden gesloten houden. Men zou zich ook nauwelijks kunnen in denken, dat Joden er prijs op zouden stellen te komen bijv. in den Kaiserhof te Berlijn of in den Deutschen Hof te Neurenberg. In ac. ~y.., &cj,v het algemeen echter zal den Joden iedere boerentroepen droegen in de dagen der I zaak en ieder café open staan. Wanneer het] ontwerp van nieuwe Jodenwetten gereed republiek. Veilen hunner zullen baarden I doel van alle maatregelen de emigratie der I is. De regeering zal het ontwerp waar- dragen. De colonne zal met vieren uit Joden is, is het natuurlijk, dat de staat de I schijnlijk in de komende dagen aan de Ka den flank rijden en in het geheel een leng-1 emigratie van zijn kant naar vermogen j mer voorleggen. Volgens de bladen valt te beslaan van 4 mijl. Zwijgend zullen de vergemakkelijkt. De moeilijkheid ligt hier I een verscherping der bepalingen tegen de ruiters zich op en om het kerkhof scharen, immers uitsluitend en alleen in den trans-1 Joden te verwachten, en wel betreffende de terwijl de kransen op de graven worden I fer. Misschien zouden zoo gaat de ver-1 verhouding tuschen Joodsche en niet-Jood- gelegd. Destilte zal verbroken worden klaring verder buitenlandsche Joden de- j sche Hongaren, waarvan het percentage door een salvo van honderd schoten, ge- I viezen ter beschikking kunnen stellen, zoo-1 tot dusver 80 tot 20, gebracht zal worden lost na het leggen der kransen. als zij dat gedaan hebben voor de Oosten-] op 93 tot 7. In rechtsche kringen neemt Denzelfden dag zal eveneens een indruk- I rijksche Joden. Iedere rijke emigreerende j men aan, dat het rassenvraagstuk voortaan aoi- mor no «nononï Mna-r „m i wekkende plechtigheid gehouden worden] Oostenrijksche Jood heeft eenigen armensterker op den voorgrond zal staan. In re- l,T „k I in Natal, op de plaats waar de slag aan Joden de emigratie mede mogelijk gemaakt geeringskringen verluidt, dat de regeering ,1' I de Bloedrivier geleverd werd. Een colonne Langs dezen weg ziet men oplossingsmoge-1 de emigratie der Joden zooveel mogelijk Ossewa", 83 die tegelijk met de reeds ge- lijkheden en heeft men in het oude Duit- j wil bevorderen noemde tut Kaapstad is vertrokken, zal sche rijk gedeeltelijk ook reeds pogingen in dien dag hier aankomen. Bij de plechtig- het werk gesteld. heid zal de gelofte, die door de voortrek-j Tenslotte moet nog geconstateerd wor kers werd afgelegd voor den slag herhaald den, zoo eindigt dit D.N.B.-bericht, dat voor worden. De gelofte behelsde, dat wanneer de „Volksche" maatregelen niet eenzijdig God den boeren de overwinning schonk, de Joden getroffen worden. Men behoeft slechts te denken aan de wet op de be scherming van het bloed of aan het feit, dat. niet alleen Joden uit Duitsche huizen, maar eveneens Duitschers uit Joodsche huizen zullen moeten verhuizen. Al deze maatregelen echter worden slechts geno de zestiende December altijd een dag van nationaal dankbetoon zou blijven. Na de hernieuwing der gelofte zullen I honderd postduiven worden losgelaten, die afdrukken der gelofte naar alle Zuid-1 Afrikaansche steden zullen brengen. Slachtoffers van den taifoen. Tengevolge van den taifoen, welke 8 December boven de Philippijnen heeft ge woed, zijn voor zoover thans bekend is. 148 menschen om het leven gekomen. ROBOTVLIEGTUIGEN BIJ HET LEGER Havas meldt uit Washington: In den a.s. zomer zullen door het Ame gedaan tot ontvoering van een kasteelbe zitter. Een van de twee individuën van dezen menschenroof werd gegrepen. Een burgers doet, dat zjj hun onmisbare mede werking verleenen; het in 1925 mislukte plan moet in 1939 gelukken! men om toekomstige wrijvingen te vermij-] rikaansche leger zes robotvliegtuigen in FRANKRIJK. I den en een dragelijk naast elkander leven gebruik genomen worden, welke door mid- mogeltjk te maken tot de volledige emigra-1 del van ra(jj0 van de aarde af worden be- tie der Joden uit het Duitsche rijk. Indivi-| stuur<j. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER St. Michielsgestel: 1 doode, 1 gewonde. Op den voorrangsweg 's Hertogenbosch Boxtel naderde Zondagmiddag bij het' kruispunt St. MichielsgestelEsch uit de richting 's Hertogenbosch een personen auto, bestuurd door den heer O. uit Eindho ven, toen de 61 jarige wielrijder H. Vos uit St. Michielsgestel op het kruispunt den weg wilde oversteken. De bestuurder van dé auto trachtte hem te ontwijken, doch reed hem in de flank aan, waardoor de man met een smak tegen den grond werd geslingerd. Hij was vrijwel op slag dood. De auto kwam tegen een boom terecht. Een zekere W. v. d. Esch, ut Tilburg, die naast den bestuur der van de auto zat, bleek een beenbreuk te hebben opgeloopen. De politie was niet gewaarschuwd, waar door het verkeer in den war liep en bur gers* de regeling ervan op zich namen. Een uit de richting Vught komende auto reed met flinke vaart tegen een uit tegenover gestelde richting komende personenauto. De wagens werden geheel vernield. De inzit tenden kwamen met den schrik vrij. Bathmen: 1 doode, 3 gewonden. Gisterenavond is op den rijksweg Almelo- Deventer, bij Bathmen, een personenauto met vijf inzittenden tegen een boom ge botst. De auto, een huurwagen, waarin vijf jongemannen zaten, reed met groote snel heid op den rijksweg in de richting Bath men. Het gezelschap had een bezoek ge bracht aan Wierden en Almelo en was op weg naar Bathmen, vanwaar zij naar hun woonplaats, Holten, zouden terugkeeren. Door nog niet bekende oorzaak vloog de wagen tegen een boom en werd totaal ver nield. Van de vijf inzittenden werden vier personen gewond. Eén van hen, de 20-jari- ge krantenbezorger en petroleumventer, G. Paalman, overleed kort na het ongeluk. Alleen de chauffeur was er zonder letsel afgekomen. De drie overigen hadden min of meer ernstige verwondingen. Zij werden per auto naar hun woning vervoerd. Geslaagd voor 3e stuurman de heer H. H. Vader, leerling van de de Ruijter- school te Vlissingen. Ds. H. Buurman, em. pred. der Geref. Kerk te Amstelveen van 1892—1899 te Me- liskerke, herdacht Zondag dat hij 45 jaar geleden in het ambt werden bevestigd. Gekozen tot ouderling bij de Geref. Kerk te Ierseke, vac. J. Jonkheer, de heer A. Koppe. Ger. Gemeente. Beroepen te Ierseke ds. M. Heijkoop van Utrecht. Voor den cursus „eerste hulp bij onge lukken", die de gemeente-geneesheer alhier dokter J. F. Dikkenberg geeft, be staat groote belangstelling; niet minder dan 38 personen nemen er aan deel. Herkozen tot ouderling der Ned. Herv. Gem. te Kadzand de heer Iz. de Hullu- Becu en tot diaken de heer J. Faas-Louret. Een mislukte ontvoering, Eenige dagen geleden werd een poging I dueele acties, zooals zij hier en daar tegen de Joden nog zijn voorgekomen, zijn al lang defnitief verhinderd en zullen zeer streng "gestraft worden. Morris, de voorzitter van den gemeente- DE „CONDOR" GELICHT. I raad van New York heeft verklaard, dat Het Duitsche vliegtuig „Condor", dat op de Raad zou overwegen om als antwoord op de thuisreis in een recordvlucht van Ber-1 de vervolging van Joden en Christenen in lijn naar Tokio, in de nabijheid van Manilla Duitschland Duitsche schepen uit de haven (Philippijnen) op zee moest dalen en is ge-| te weren. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent P. LEEVENSE. (Van Sinds heiangst I de Seine I tegen dT die terel aan de generaal I jury is deelen; I nen de hoort a staan d en versll doet als Het is zangerei Na de vloed go. leger o\ van gen! verbandl blijf va: van zijr de der 1 ook is I ders in ze veral leen te I uitgewe I rijn opg^ de ze te Haar eJj jepof, l 1930 op| heeft n men; zi dertienjl slo vakiji I werd lu| den wea en in Ni op 22 S« uur voel hoek ril met twl en een zoogenel naasten I neraal 68- jarig I keerd. J af een I dien hi| zijn. In hij noc mede il Strohml geerde uur 's a om twi federatl zeide afspraa werd d die een Skoblinjj tig uurf in de gener Op d| echtgeif digd dq nister Plevitsl jaar o\ goolsch zwart De Mil den gei] kova eenvoi een mc| publiek Na de den of aanva naar dl naam, ook na nismak Gallip genera en mg even hem p^ af 192 gehuwl Parijs, spionn noemd

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2