„MIJN TRIUMPH NIÉTS SMAAKT U ZOO GOED ALS 1 CENT VIRGINIA -'N TRIOMF VAN SMAAK! KRONIEK van den DAG. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE M1DÜELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 10 DECEMBER 1938. No. 291. SCHADUWEN AAN DE KUST. De Amerikaansche regeering zet haar uitgaven-program door. MIDDELBURG. De politieke moeilijkheden in België. De Belgische regeering is taaier geble ken dan men aan het begin dezer week dacht te kunnen voorspellen. Toen Maan dag jl. een buitengewoon socialistisch con gres zich opnieuw tegen het zenden van een handelsvertegenwoordiger naar Bur gos verklaarde, scheen het lot van het ka binet bezegeld. Voor de socialistische mi nisters den premier Spaak incluis bleef nu niets anders over, zoo zeide men dan af te treden. Immers de regeering had een paar dagen van te voren meegedeeld tóch een vertegenwoordiger naar Franco te zullen zenden. De liberale en roomsch- katholieke coalitie-genooten eischten (en eischen) dit. Voor Spaak en zijn socialis tische collega's was het alternatief nu: hun partjj tot andere gedachten bren gen of het bijltje er bij neerleggen. De partij bleek niet bereid zich te laten bekee- ren, maar zie Spaak trad evenmin onmid dellijk af. Hij besloot vooiv de Kamer te verschijnen en deze een uitspraak te la ten doen. Dat was een redelijk besluit. Want op de keper beschouwd is het een misbruik der Westersche parlementaire democratie, dat een bepaalde partij bui ten het parlement om, een regeeringscrisis vermag te veroorza ken. Spaak verscheen voor de Kamer en deze gaf hem met groote meerderheid van stemmen een motie van vertrouwen! Des alniettemin, zoo zei men, zal hij toch dienen af te treden, want het grootste deel der socialistische fractie stemde tegen de motie en Spaak had zijn woord verpand, tegen de opvattingen zijner partij genooten in, de regeering niet overeind te zullen houden. Welk een rare figuur: een regeering, die over een zeer groote meerderheid in de Kamer beschikt, zou heen moeten gaan. Spaak heeft reeds geruimen tijd tegen deze, en andere dwaasheden der parlemen taire democratie getoornd. Bij tal van gelegenheden waarschuwde hijdat die democratie op deze wijs haar eigen graf graaft. Veel lust, om zich te buigen had hij dan ook niet. Na een vergadering met de kopstukken zijner partij, welke den gehee- len Donderdagmiddag en -avond duurde, besloot hij alsnog een poging te zullen ondernemen, om het kabinet te redden. Aanleiding tot onmiddellijke aftreding is er eigenlijk niet, zoo vernam men als het oordeel der vergadering. Daarom moet het kabinet de gelegenheid worden ge geven, den toestand nog eens goed onder oogen te zien. Laat het dit doen; een maand lang als het wil. Begin Januari zullen we dan verder zien. De crisis is dus uitgesteld. De Belgische regeering zal als er geen onvoorziene dingen gebeuren dit jaar in elk geval nog uitzingen. Vier weken respijt is Spaak gegeven om zich verder op een oplossing der moeilijkheden te bezinnen. Het ziet er voorshands niet naar uit, dat hij daarin zal slagen zonder scheu ren te veroorzaken. De beide groepen: liberalen en roomsch-katholieken eener socialisten anderzijds hebben zich te vast in de kwestie van een vertegenwoor diging te Burgos gebeten, dan dat een compromis mogelijk lijkt. Een van beiden zal moeten toegeven, om de regeering in stand te houden. Op zichzelf is de kwestie eigenlijk niet belangrijk genoeg, om er een kabinetscri sis over te laten ontstaan. Men zal haar gelooven we, meer moeten zien als een symptoom van een breeder en dieper on- eenigheid in de „nationale'' Belgische coa litie. De Belgische staat leeft boven zijn middelen: zijn rekening wil nog maar steeds niet sluiten. Over de maatregelen, die in verband daarmede noodzakelijk zijn, gaat het geschil in feite. Van katho lieke zijde wordt betoogd dat er van nieu we belastingen geen sprake meer kan zijn en anderzijds "willen de socialisten niet dat er wordt geraakt aan de posten die de te groote uitgaven te weeg brengen Men begrijpt, wat een tegenstellingen hieruit moeten ontstaan, tegenstellingen welke niet door enkele verklaringen kun nen worden verwijderd. Waar het op aan komt is een beleid te doen aanvaarden dat, zonder rekening te houden met leu- Naar het Engelsch van J. Jefferson Farjeon. 1>. HOOFDSTUK I. Een duister begin. „Waar zou die jongen toch zoo naar kijken?" dacht Leonard Sefton, toen hn om den hoek van een rots kwam en Craverley Point in het gezicht kreeg. Er waren schelpen op het strand van Craverley en zooals het plaatselijk gidsje aangaf, ook kornalijnsteen; maar schelpen noch kornalijnsteen konden de oorzaak zijn van den ingespannen en ernstigen blik, waarmee een kleine, sproetige jongen met een mopneus keek naar het zandoppervlak. Het eenige voorwerp, dat zulk een vreemde aandacht zou kunnen rechtvaardigen, was een stukgebeukt wrak, dat een paar kilo meter in zee door onzichtbare rotsen werd vastgehouden. Dit voorwerp echter was achter den rug van den jongen en had blijk baar niet zooveel aantrekkingskracht als dat andere geheimzinnige, waar de jongen naar keek. Steeds dieper ging het hoofd van het jongetje omlaag, totdat zijn neus bijna op het strand kwam, en Leonard Sefton werd steeds nieuwsgieriger. De jongen was te Tee" !n beslag geno men, om Sefton's nadering te bemerken, maar hij hief zijn hoofd met een ruk op, toen hij zich hoorde toespreken. „Wat heb je daar voor bijzonders, zen, de economie van het land stimuleert, en den Staat de middelen verschaft die hij noodig heeft voor behoeften welke niet grenzeloos zijn. De heer Spaak heeft dit steeds beseft en men weet dat hij een ont werp heeft aanhangig gemaakt om een beperkte volmacht te bekomen, welke uit sluitend de bezuinigingspol tiek op het oog heeft. Dat beteekent zooveel ais dal de heer Spaak in" ziin politieke handigheid goed beseft dat van het parlement geen maatregelen zijn te verwachten van be zuinigingen van ingrijpenden aard en hij deze dus wel zou willn laten nemen door zijn minister van financiën buiten het parlement om. Dat heeft ook een aantfu van zijn „politieke vrienden'.' tegen hem in het harnas gejaagd. Men verkeert eigenlijk in dubbelzinnigheid. De meer derheid is van- meening dat het beter is deze dubbelzinnigheid prijs te gewen. Men mag aannemen dat deze crisis, hoe zij ook moge eindigen, daartoe zal bijdragen. De rumoerige actie van de socialisten bleek tot dusver een hinderpaal om posi tief te werken. Zij is steeds ingesteld op nieuwe uitgaven; op hoogere vergoedin gen, op eventueel nieuwe belastingen De sociale politiek is voor hen geen consoli datie van wat tot dusver werd tot stand gebracht, en waarvoor een meerderheid i| in het land, aan alle zijden, maar het scheppen van nieuwe voordeelen. Een kanker waaraan België lijdt is de pen sioenziekte. Ongeveer een vierde van de hegrooting van het land wordt uitgege- ven aan pensioenen. Men begint nu echter ook stroomingen waar te nemen die een beslist breken eischen met alle aarzelingen, die moe ten worden overwonnen door maatre gelen die eenig ongenoegen verwekken bij hen die van den Staatsruif genieten, dan moeten zij maar worden doorgedre ven. Dit is de stemming van een groot deel van het Belgische publiek. Zuivere politieke bezwaren moeten wijken voor het nationale, algemeene belang, zegt men. Indien de huidige politieke machtsver houdingen zouden beletten dat een bevre digende oplossing wordt gevonden, zullen er na Kamerontbinding nieuwe verkie zingen moeten komen. Velen beschouwen een dergelijke oplossing niet als de slecht ste:, integendeel. Nieuwe verkiezingen, die binnen de 40 dagen, volgende op de Kamerontbinding zouden moeten plaats hebben zouden den polsslag laten voelen van de meerderheid van de openbare mee ning en zouden wellicht een meerderheid aan het bewind brengen die met krachtige hand en volgens de beginselen van econo mische vrijheid leiding zou weten te ge.- ven waar nu voortdurende aarzeling valt waar te nemen. 1 „Mijnhardtje" 5 ct. - 12 „Mljnhardtjes" 50 cL (Ingez. Med.) ventje?" vroeg Leonard. „Aan zand is toch niets buitengewoons". De jongen antwoordde niet dadelijk. Hij was niet in een stemming om dergelijke vernuftigheden op prijs te stellen en het kostte hem eenige oogenblikken om van zijn verrassing te bekomen. Terwijl hij daarmee bezig was, vervolgde Leonard: „Ik dacht, dat het een beurs was met minstens duizend pond. Het leek wel of je een koningskroon had gevonden. Maar ik kan er geen stukje van zien! Waar keek je toch zoo naar?" Toen antwoordde de jongen, niet erg be vredigend: „Niks", en Leonard begon te vermoeden, dat in dit geval zijn stugge hou ding veroorzaakt moest zijn door een plot- selingen aanval van kinderrheumatiek, maar toen begreep hij, dat het misschien daarom was, dat hij den jongen niet genoeg au serieux nam. Derhalve veranderde hij van tactiek, knikte én merkte vriendelijk op: „Goed hoor, m'n jongen. Het is jouw zaak en die gaat mij niet aan, maar ik dacht werkelijk, dat je naar iets interessants stond te kijken. Kun je me zeggen, of dat gebouw daar ginds een hotel is?" De houding van den jongen onderging een plotselinge verandering. Zijn blik ver loor de stugheid en er kwam een vreemde levendigheid in zijn oogen. „Ja, m'neer, da's een hotel", riep hij. „De Zeemeermin". Na een moment pauze voeg de hij er aan toe, met een tikje trots in zijn stem: „Daar werk ik". „Goed. Dan zullen we elkaar wel eens Finanticcl economisch weekoverzicht. Conjuctuurverbetering verwacht in het nieuwe jaar Interimdi videnden van Nederlandsche on dernemingen. Het blijkt hoe langer hoe meer, dat de Amerikaansche regeering, wat haar finan- ciëele en economische politiek aangaat, geen vérgaande consequenties zal trekken uit haar bij de jongste verkiezingen geleden nederlaag. Naar een herstel van het even wicht in de begrooting schijnt zij evenmin te zullen streven als naar een beperking der snelle stijging van de Staatsschuld, die thans reeds 45 milliard bereikt heeft. Integendeel, een der meest invloedrijke adviseurs van President Roosevelt, de Pre sident van de Federal Reserve Board, Ec- cles, heeft dezer dagen verklaard, dat een scherpe reductie der Staatsuitgaven thans kortzichtig zou zijn en een herhaling zou brengen van de „deflatie" van 1937. De re geering moet volgens hem voortgaan met haar uitgaven-program tot vergrooting der werkgelegenheid, totdat het nationale in komen een peil van 85 a 90 milliard be- jaar zal hebben bereikt. Wanneer men weet, dat dit thans slechts ca. 62 milliard be draagt, dan ziet men, dat er nog heel wat werken uitgevoerd en steun moet worden verleend, alvorens men op het gewenschte niveau zal zijn aangeland. Het spreekt van zelf, dat een dergelijke ongebreidelde uit gaven-politiek een inflationistische uitwer king op het prijsniveau moet hebben en de valuta moet verzwakken. Met dezen factor dient men, bij belegging van gelden in de Ver. Staten, terdege rekening te houden. De verwachting in Amerikaansche zaken- kringen, dat in het nieuwe jaar een krach tige verbetering der conjunctuur zal intre den, is voor een niet onbelangrijk deel ge baseerd op de door de regeering te ver richten uitgaven, waaronder die voor be wapening een plaats van beteekenis inne men. Toch loopt de New Yorksche beurs hierop nog niet in sterke mate vooruit. Op verschillende dagen heeft zelfs de verkoop beweging de overhand behouden, waardoor de koersen nog verder zijn afgebrokkeld. Nu hebben gewoonlijk in de laatste maand van het jaar op de New Yorksche beurs li quidaties van fondsenbezit plaats in ver band met de noodzakelijkheid, middelen vrij te maken voor betaling van belasting, die vóór 1 Januari moet zijn aangezuiverd. Wanneer de invloeden van de jaarswisse ling eenmaal voorbij zijn zal, naar sommi gen meenen, de factor der conjunctuurver betering meer tot haar recht kunnen ko men. Vooral voor de staalindustrie ver wacht men in het eerste kwartaal van het nieuwe jaar een verdere opleving, bij het besluit van de U. S. Steel Corporation, de prijzen in dit kwartaal onveranderd te la ten, van gunstigen invloed zou kunnen zijn. De afleveringen van de Staaltrust waren xn November weliswaar reeds belangrijk groo- ter dan in de voorafgaande maand en ver moedelijk zullen zij in December ook nog omvangrijk zijn, maar dit zal waarschijnlijk niet beteekenen, dat de bedrijfsresultaten voor de laatste maanden des jaars reeds een aanmerkelijke verbetering te zien zul len geven. Het gaat thans nl. nog hoofdza kelijk om de uitvoering van contracten, die tegen de een tijd lang geldende lage prij zen zijn afgesloten. Blijkbaar streven de staalproducenten er naar, vóór het eind van het jaar al deze contracten uit te voeren, zoodat in Januari kon worden begonnen met de aflevering van orders, die tegen be tere prijzen zijn geboekt, wat dan ook van gunstigen invloed zou worden op de be drijfsresultaten. De belangstelling van het Nederlandsche publiek voor Amerikaansche fondsen is in den laatsten tijd sterk geluwd. Men houdt er rekening mede, dat in de beurskoersen de verwachte conjunctuurverbetering reeds voor een goed deel verdisconteerd is en geeft er de voorkeur aan, af te wachten, of de bedrijvigheid zich op het verhoogde peil kan handhaven en in hoeverre deze in een stijging der inkomsten van de verschil lende ondernemingen tot uitdrukking zal komen. Ten aanzien van de financiëele resultaten van de binnenlandsche ondernemingen, wel ker aandeelen op de Amsterdamsche beurs genoteerd zijn, tast men nog mec-r in het duister dan omtrent die van Amex ikaansche maatschappijen. Deze laatste immers ple gen regelmatig kwartaalcijfers te p'ubticêe- ren, terwijl hier te lande nagenoeg geen „tusschentijdsche" mededeelingen worden gedaan, zoodat men, wat de resultaten over het afgeloopen jaar en den algemee- nen gang van zaken betreft, is aangewezen op de jaarverslagen, die meest eerst in de Deriode Maart/Mei, vaak nog later, ver schijnen. Alleen de hoogte der interim-dividenden geeft eenige aanwijzing betreffende den weer zien", antwoordde Leonard, glim lachend. „Dat wil zeggen, als je denkt dat ik daar voor vannacht een kamer zal kun nen krijgen." „U zult er zeker een kamer kunnen krij gen, meneer", antwoordde de jongen, met zulk een vlugge en overwachte stelligheid, dat Leonard hem eens scherp aankeek. Dit scheen hem een beetje verlegen te maken en hij verbeterde zich zelf: „Ik denk wel, dat U er een zult kunnen krijgen, meneer". „Het lijkt zoo'n aardig hotel, dat ik hoop van wel", merkte Leonard op, terwijl hij den jongen belangstellend aankeek. „De meeste hotels zijn vol in Augustus. Het jouwe niet?" „O, dat gaat best", mompelde de jongen, door de slechte manier, waarop hij loog be wijzende, dat hij een waarheidslievende na tuur had. „D'r komen altijd veel gasten in de Zeemeermin". Na den athletischen bouw van zijn ondervrager opgemerkt te hebben voegde hij eraan toe: „Er is ook een tennis veld, meneer". „Dan zal het mij wel heel goed beval len", zei Leonard, en plotseling begon hij te lachen. „Kijk eens, jonge man, de eene dienst is de andere waard. Wat zou je zeg gen van vijf shillings, als je me er eens alles van vertelde?" „Alles waarvan", stamelde de jongen, ter wijl zijn hart begon te kloppen, bij de ge dachte van zooveel geld. „Alles. Waarom je zoo ingespannen naar het zand stond te kijken, zoo pas. Waarom jullie hotel met zijn prachtige uitzicht op de zee en zijn tennisveld niet heelemaal vol gang van het bedrijf, maar slechts een be perkt aantal ondernemingen plegen in terim-dividenden te declareeren. Van de belangrijke Nederlandsche ondernemngen waren het tot dusverre slechts de navol gende, die interim-uitkeeringen hebben aan gekondigd: Vliegtuigenfabriek Fokker 5 op de pref. en 7 op de gewone aandeelen, tegen een interim-dividend van 8 op de gewone aandeelen het vorige jaar, toen de ze in totaal 25 ontvingen; Nederlandsche Ford Automobielfabriek 6 evenals vorig jaar, toen een totaal dividend van 20 werd uitgekeerd; Billiton Mij. 149.60 per aandeel uit de eerste rubriek en 100 per aandeel uit de tweede rubriek (onveran derd; totaal dividend over 1937 25 \Le ver Bros Unilever N.V. kondigde even eens een onveranderd interim-dividend aan van 3 het vorige jaar heeft het sloldivi dend 4% bedragen. Een verrassing aan aandeelhouders be zorgde de Algemeene Norit Mij. door de be schikbaarstelling van een extra dividend van 10 uit de interne reserveeringen, waaraan de mededeeling is toegevoegd, dat de over 1938 tot nog toe verkregen bedrijfS' rusltaten t.z.t. ais nog de uitkeering van een dividend, niet lager dan dat over 1937 (toen 15 is uitgekeerd) mogelijk ma ken. Daarentegen heeft de Deli Maatschappij besloten, dit jaar geen interim-dividend uit te keeren, terwijl het vorige jaar een in terim-dividend van 6 en een totaal-divi dend van 14 werd betaald. Het besluit staat, naar gemeld wordt, geheel los van de in het afgeloopen jaar bereikte finan ciëele resultaten, doch houdt verband met „de algemeen zeer onzekere omstandighe den". Vermoedelijk doelt de directie hierbij zoowel op de onzekere politieke vooruit zichten als op de speciaal voor de Sumatra- tabakscultuur minder gunstige afzetmoge lijkheden in Duitschland, waar het gebrek aan deviezen waarschijnlijk tot een verdere beperking van den tabaksinvoer zal leiden. Aandeelen Deli Mij. zijn in koers gedaald; de anders tabaks soorten konden zich ech ter handhaven. In de stemming der rubbermarkt is nog weinig verandering ingetreden, hoewel de statistische positie aanmerkelijk verbeterd is. Op dit laatste heeft Prof. Van Gelderen o.a. gewezen in een uiteenzetting, welke hij ter gelegenheid van zijn aftreden als voor zitter van de Nederlandsche delegatie bij het Internationale Rubbercomité aan de „Agence Economique Financière" heeft gegeven. Volgens zijn berekening is, bij de zeer groote stabiliteit van het verbruik bui ten de Ver. Staten en het verbruikscijfer van Amerika voor 1939 een totale wereld- absorptie te verwachten van 950.000 a 1.000.000 ton, hetgeen overeenkomt met een uitvoer-percentage van 57% Het zou z.i. dan ook niet juist zijn geweest, indien de uitvoer in de eerste kwartaal gehandhaafd was op 45 van de standaardproductie; men had hem dan wellicht in het tweede kwartaal reeds belangrijk moeten verhoo- gen en de nadeelen van dergelijke plotselin ge groote veranderingen zijn in het verle den herhaaldelijk gebleken. De overige afdeelingen der beurs geven geen aanleiding tot een afzonderlijke be spreking; voor de koersfluctuaties verwij zen wij naar onderstaand koerslijstje. De scherpe koersdaling van aandeelen Konink lijke Petroleum was hoofdzakelijk toe te is in Augustus. En waarom jij mij er zoo beslist heen wilt hebben". De jongen aarzelde. Vijf shillings was een heele boel. Maar hij wilde geen risico loo- pen. „Gaat U er toch heen?" vroeg hij plotse ling. „Ja toch", verzekerde Leonard hem plechtig. „Ik beloof het je. Vertel maar op. Krijg je percenten van alle gasten, die je er heen brengt, of wat- is er?" „Nee, dat is het niet, meneer", zeide de jongen ernstig. „Maar de juffer, die nu de baas is in het hotel, nou, die zit een beetje in den put". „En jij probeert haar er weer uit te halen, hè?" viel Leonard hem in de rede. „Goed zoo! Maar hoe is die juffrouw er zoo inge komen?" „Nou, meneer, het is erg, wat er gebeurd is". „Wat is er dan gebeurd?" „Nou, meneer. U zou het toch gauw gehoord herben en daarom geloof ik, dat het geen verschil maakt of ik het U nu vertel". Hij liet zijn stem een beetje dalen en er kwam onwillekeurig een melodrama tische klank in. „D'r vader is een week ge leden weggegaan en hij is niet teruggeko men". „Allemachtig, dat is leelijk", zei Leo nard. „Ja, meneer, hij is weggegaah in het donker, en dat was de laatste keer, dat we hem zagen". „De politie zal toch wel aan 't werk zijn geweest, denk ik?" Tentoonstelling van Kanaries. De kanariekweekersvereeniging ..Onze Zangers" heeft haar vroeger vrijwel jaar lijks terugkeerende tentoonstellingen, ge durende enkele jaren achterwege gelaten, maar dit jaar en wel heden en morgen houdt 'zij deze weer en voor ons was er (Ingez. med.) dan ook alle aanleiding weèr eens een kijkje te gaan nemen. Dit maal is de tentoonstelling in een der benedenzalen van St. Joris, met als infang de 'deur van de dépendance, zoo dat zij, die tegen het trappen klimmen op zien, daarin geen reden kunnen vin den om de veie vogeltjes die bijeen zijn gebracht een bezoek te brengen Wij denken daarbij natuurlijk in de eerste plaats aan de vele kanaries, die aan den zangwedstrijd deelnemen en die gisteren en heden voor de keurmeesters mpesten verschijnen. Zij zijn hier onder gebracht in groepskooien van verschil lend model. Maar aan de andere zijde der zaal staan de uitheemsche vogeltjes en vele inheemsche van groote verscheidenheid en kleur en in een paar aquariums kan men kennis maken met verschillende bijzonde re vischsoorten. Op de tafel in het midden der zaal heeft de firma Van Sluijs en Co., magazijn de Roode Toren voeders o d. en de heer Wisse kcoien en verdere artikelen voor de kanariekweek geëtaleerd. Een stand met de verschillende klasse en eereprijzen zal terecht ook ieders be langstelling hebben. Alles is keurig geschikt en is een ..genot voor de oogen. De Spaansche schatten. Zooals men zic-h zal herinneren, werd op 5 November de behandeling van het kort geding ingesteld door eenige Span jaarden tegen de Nederlandsche Han delmaatschappij, de Baskische regeering, de republikeinsche regééfing in Spanje, den kapitein van het Engeische stoom schip Thorpehali en verschillende ven nootschappen en particulieren te Bilbno of San Sebastian, uitgesteld op verzoek van den advocaat der Spaansche republikein sche regeering mr. F. M. Westerouen van Meeteren. Aanvankelijk werd de zaak, waarbij het ging om opheffing in kort geding van de sequestratie der van de eischers af komstige effecten door den president van de Middelburgsche rechtbank verdaagd tot 2 December, later tot heden. Vanmorgen om half twaalf zouden de pleidooien een aanvang nemen doch zij zijn niet door gegaan, daar de eisch is ingetrokken, zoodat het kort geding ver viel. Dit wil niet zeggen, dat de procedures zelf zijn. vervallen, integendeel, die blijven hangende, zoo goed als de Spaansche schatten van de Thorpehali blijven liggen in de safe van de Nederlandsche Handel maatschappij te Vlissingen. schrijven aan verkoopen van Fransche zij de, als uitvloeisel van de terugtrekking van gevlucht kapitaal. Deze zelfde factor leid de tot een verdere koersverbetering voor Fransche spoorwegobligatiën e.d. De Nederlandsche beleggingsmarkt bleef uitermate stil en de koersen zijn nauwelijks veranderd. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop Bethlehem Steel 52%—51—53%—52% Anaconda Copper 24%24%2525% Philips' 222%—215—224—219 Unilever 143%—143%—143%—141% Kon. Petr. 319%—314%—317%—312 A'dam Rubber 225%—226%—224—221 Deli Bat. Rubber 153%—145%—152%— 150 Serbadjadi 106%—103—106%—105% Deli Bat. Tabak 209—207—211%—210 Deli Mij. 265—258—261%—257% H.V.A. 471466474468 Ned. Scheepv. U. 119%—117%—118%— 116% ,Ja meneer". „En dat heeft geen goeden invloed ge had op den gang van zaken in het hotel, hè? Het heeft sommige van de gasten zeker beangst gemaakt en toen zijn ze zeker weg gegaan?" „Ja, meneer. Ziet U, het is niet zoo zoo prettig meer als het was, hoewel juf frouw Fyne, die gaat op dezelfde manier door". Een plotselinge verontwaardiging schoot door zijn jeugdig gemoed. „Ze moes ten allemaal blijven, dat zeg ik maar, om haar te helpen!" „Ongelukkig doen de menschen niet al tijd wat zij moesten doen", zei Leonard, terwijl hij zijn wenkbrauwen fronste. „Ik kan begrijpen, dat sommige gasten zich onplezierig hebben gevoeld". „Maar juffrouw Fyne zal zich ook wel onplezierig voelen", antwoordde de jongen scherp. „Ik denk, dat het vooral is omdat ze wacht tot Jiet lichaam van haar vader is aangespoeld". „Toe maar, toe maar!" riep Leonard uit. „Draaf je niet een beetje door? Denken ze dan, dat hij verdronken is?" „Nou meneer, we denken er allemaal ver schillend over", antwoordde de jongen ern stig, terwijl hij dacht aan de praatjes in de keuken. „Sommigen denken, dat hij niet verdronken is, sommigen denken, dat hij wel verdronken is, en en anderen den ken dat ze-n-em verdronken hebben". „O! en wat denk jij?" (Wr -il' vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5