UP ^V0trïttctuïe MIDDELBURGSCHE COURANT &GOESCHE COURANTE Handbraniiusciiapparaten 2EUUU. Fa. Gebrs PEEK, Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Duitsche Dreigementen Tegen de Nederlandsche Pers. §illiiiJlt§, MISDELBUR6. GOES. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND. WEERBERICHT. Burg 55 Middelburg. Tel. 485. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. m. 7.30 3.20 Ber. 10 Ber- ig voor vastge- week 78 Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crh Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 291. TWEE BLADEN. ZATERDAG 10 DEC. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAABG. volgen- pend de Ir. Paul 20.15 h. de hrn. lz. 20 h. oonstell. Za 10 Bal na; „aard- eremet, sang en Jood- b. Ont- door Schoon- h. Dilet- rde Ve- oli Deo houders Dom- ikse en osthout t. Joris ap, spr. Joris la koor 0.00 h. h. do, 2de leerma- Joris ós. P. Vrijz. 50 j. Con- film, Haar- G. N. De „Times" van gisteren bevat een be richt van zijn Haagschen correspondent, waarin deze een in de inner circles der jour nalistiek vertrouwelijk bekend feit wereld- Kundig maakt, namelijk, dat Duitschland pogingen aanwendt, druk op de Nederland sche pers uit te oefenen. Aansluitende op een mededeeling inzake de verbreking der sportbetrekkingen schrijft de Haagsche correspondent van de „Ti mes" namelijk: „De onvriendelijke houding, die een groot „deel van de Nederlandsche pers, in ver- „band met de kortelings door Duitschland „tegen de Joden genomen maatregelen, ten „opzichte van Duitschland aanneemt, „heeft de Duitsche regeering aanleiding ge- „geven in Den Haag haar beklag te doen. „De eerste minister, dr. Colijn, heeft de „pers aangeraden een voorbeeld te nemen „aan de waardige houding en protesten van „Engeland op dit punt. Dr. Colijn voegde „hier aan toe dat, indien de tegenwoordige „campagne werd voortgezet, daarvan ern stige gevolgen te duchten konden zijn, en „hij wees op enkele represaillemaatrege len, welke Duitschland zou kunnen nemen. „Ofschoon de Nederlandsche pers zoo „zeide hij de vrijheid had te schrijven „wat haar goed docht, zij moest toch haar „besef van verantwoordelijkheid niet ver hezen en het was, bij een bespreking van „de tegen de Joden aangewende middelen, „niet noodzakelijk een naburigen staat, „waarmede Nederland in vrede leefde, aan „te vallen". Tot zoover de „Times". Het is ons bekend, dat hetgeen de Haag sche Times-correspondent hier mededeelt, in wezen juist is. Maar wij hebben die con ferentie met onzen eersten minister niet bij gewoond, en wij kunnen dus niet onder^ scheiden in welke nuances wellicht Wahr- heit und Dichtung dooreenloopen. Nu, door wat allerwaarschijnlijkst eer> in discretie van den Haagschen Times-corres pondent is, aan dit vertrouwelijkke onder houd groote ruchtbaarheid werd gegeven, is allereerste eisch dat dr. Colijn de wèl- aanwezigen volledig ontslaat van den ver moedelijk opgelegden geheimhoudingsplicht, en dat daarna het Nederlandsche volk pre cies gezegd worde wat er gezegd is en hoe Wat de algemeene strekking der mede deeling betreft en die is juist voor- loopig een enkele opmerking. Wij dulden hier geen dwinglandij, waar vrijheid eenwen stond. Daarmee zou alles gezegd kunnen zijn, en in de hoofdzaak is het ermee gezegd. En wie met dreigementen aankomt, dien wijzen wij de deur. Dat verwachten wij in de allereerste plaats van onzen „sterken man". Die zich, tegenover vertegenwoordigers van naties, waar men diplomatieke pillen niet meer verguldt maar rauw te slikken geeft, een gelijksoortige, maar dan Nederlandsche rondborstige duidelijkheid en fierheid heeft te betoonen. Dat is eerste en voornaamste zaak. Zulks vooropgesteld zijnde, kan een twee de opmerking gemaakt worden. Wij onder houden, zooals dat dan in internationaal- diplomatieke taal heet, vriendschappelijke betrekkingen met Duitschland. Dat geldt over en weer. Daaraan kan Duitschland dan ook het recht ontleenen, als het méént in Nederland overmatig onvriendelijk en onbehoorlijk behandeld te worden, zich daarover te beklagen. En de Nederlandsche regeering heeft den plicht, naar die klacht te luisteren, haar aan de Neder landsche normen vanbe- hoorlij kheid te toetsen en, mocht naar dien grondslag gemeten er in derdaad reden tot beklag zijn, dan zal de regeering moreel in haar recht staan en verplicht zijn, tegenover die Nederlanders, die dan gebleken zijn inderdaad aanstoot gegeven te hebben, van haar ernstig mis noegen te doen blijken, hen te wijzen op de schade, die zij 's lands goeden naam daar door kunnen berokkenen. Want, wij schreven er reeds eerder over: men mag terecht aannemen, vooral in vreemde tijden als wij thans beleven, dat aan het recht van gepassioneerde be moeienis met waarlijk interne aangelegen heden van bevriende nabuur-landen paal en perk gesteld mag en moet worden. Maar. dan uitsluitend en alleen met Ne derlandsche methoden en naar Nederland sche, weloverwogen maatstaven En dan moeten wij als ons voorloopig oordeel in deze zaak uitspreken dat, voor zoover ons bekend, er geen sprake van is dat de zich haar verantwoordelijkheid wel bewuste Nederlandsche dagbladpers in haar veroordeeling der tegen de Joden in Duitschland gerichte maatregelen de gren zen der journalistieke behoorlijkheid zou hebben overschreden. De Britsche pers was zeker niet minder duidelijk, zeker niet minder scherp in haar oordeel, dan de on ze. En als dit vaststaat, dan voegen wij er aan toe: in het vrije, zelfstandige Neder- and bestaat nog een vrije pers, waarmeê .hebbers van het naburige Duitsch- FnTr nf- te bem°eien hebben. Coiqn hoede zich er voor, te de- treden hH mWelWillen<le boodschapper op te treden, hp moet voor de Ned er 1 a n d- n C-f tf ynjheid opkomen, niet voor de Duitsche dwangmethoden. GIFT VAN H. M. DE KONINGIN. Het comité van vrienden der Oude kerk te Amsterdam, dat beoogt gelden bijeen te brengen, om tot restauratie van Amster dams oudste monument, de Oude Kerk, te komen, mocht van H. M. de Koningin een aanzienlijke bijdrage voor dit doel ontvan gen. GESCHENK VAN INDISCHE GEMEENTEN VOOR H. M. DE KONINGIN Gistermiddag is ir. E. A. Voornemau, burgemeester van Batavia, thans met ver lof in Nederland, in particuliere audiëntie ontvangen door H. M. de Koningin, ten einde den burgemeester van Indië's hoofd stad in de gelegenheid te stellen H. M. het geschenk der Indische gemeenten bp het regeeringsjubileum aan te bieden. Dit geschenk is een fraaie klok, waarvan de wijzerplaat is versierd met de wapens van verschillende Indische gemeenten. 'le vens was een oorkonde bij het geschenk ge veegd. Tijdens de audiëntie, welke circa twintig minuten duurde, gaf H. M. hoogstderzelver ingenomenheid te kennen met dit geschenk en vroeg verschillende bijzonderheden om trent de fraaie bewerking en de diverse wa pens der gemeenten. H. M. verzocht burgemeester Voorneman haar dank aan de verschillende Indische gemeenten voor het fraaie cadeau te willen overbrengen. DE „REIGER" IN MIDDEN-AFRIKA. Nadat de „Reiger" gisterochtend om 7 uur (plaatselijke tijd) Khartoem had ver laten, maakte het toestel omstreeks 11.15 uur een tusschenlading in Juba. Na het noenmaal werd de tocht voortgezet en te gen 4 uur in den middag was het eindpunt van dezen dag Nairobi, bereikt. De reis ging gisteren over uitgestrekte oerwouden. Eenige malen bracht gezag voerder Scholte het toestel op een geringe re hoogte dan die waarop gewoonlijk weidt gevlogen, om den passagiers gelegenheid te geven de groote kudden olifanten, leeuwen en ander Afrikaansch wild, dat midden-Af- rika bevolkt, duidelijk waar te nemen. Het passeeren van den evenaar ging volgens oud gebruik met eenige plechtigheid ge paard. Heden wordt de reis voortgezet naar Broken Hill. KOSTELOOS ONDERWIJS AAN KINDEREN VAN VLUCHTELINGEN. Het bestuur der Wilhelmina Catharina- school te Amsterdam heeft besloten om behoudens goedkeuring van de inspectie vöor het lager onderwijs twintig kinde ren van vluchtelingen, van ruim drie tot en met twaalf jaar, die daarvoor in de ter men vallen, zonder onderscheid van geloof of ras, kosteloos in haar Montessori- of la- ger-onderwijs afdeeling op te nemen. VERPLEEGSTERS KEEREN UIT SPANJE TERUG. Een hartelijke huldiging in Amsterdam. Gisteravond zeven uur arriveerden aan het centraal-station te Amsterdam vijf ver pleegsters, die gedurende de laatste twmtig maanden in het republikeinsche deel van Spanje werkzaam zijn geweest. Werden zij reeds op het station op zeer hartelijke wijze welkom geheeten, zeer groot was het aantal vrienden, bekenden en andere belangstellenden, dat een uur later op uitnoodiging van de commissie voor hulp aan Spanje in Krasnapolski tezamen was gekomen om de in het vaderland terugge keerde verpleegsters een even hartelijke als spontane hulde te brengen. De bijeenkomst, die zeer goed was be zocht, stond onder leiding van mevr. Tille- maHeynen en werd o.m. bijgewoond door den gezant der Spaansche regeering, der. hr. Jose M. de Semprum y Gurrea en echtge- noote. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door dr. Schrijver en dr. Sajet, le den der medische commissie van het comi té voor hulp aan Spanje, waarna nog sprak de Spaansche gezant. De drie sprekers richtten woorden van dank en hulde tot de vijf verpleegsters, die zoo zeiden zij haar leven in dienst hebben gesteld van de vrijheid en die door haar moed, energie en doorzettingsvermo gen een voorbeeld zijn geweest vobr ande ren. De uit Spanje teruggekeerde verpleeg sters hebben vervolgens van haar ervarin gen en belevenissen in het door den burger oorlog geteisterde Spanje verteld. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. De minister van sociale zaken is tevreden over de resultaten. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer nopens zijn begrooting, deelt de minister van sociale zaken het volgende mede inzake het tewerkstellen van Nederlandsche arbeiders in Duitsch land. Alvorens den trek van Nederlandsche arbeiders naar Duitschland te bevorderen, heeft de regeering er zich van overtuigd, dat de voorwaarden, waaronder door deze arbeiders moet worden gewerkt, zoodanig zijn, dat de arbeid aldaar zonder bezwaar kan worden aanvaard. De ervaring heeft bevestigd, dat de Nederlandsche arbeiders iri Duitschland volkomen vrij worden ge laten in het nakomen van hun godsdienst plichten en dat ook hun politieke overtui ging tot geen moeilijkheden aanleiding geeft. Was aanvankeliik de neiging bij de Ne derlandsche arbeiders om in Duitschland te werken veelal niet zoo groot, dat aan alle ingekomen aanvragen om arbeids krachten kon worden voldaan, thans is daarin wijziging gekomen. Met name voor bouwvakarbeiders en grondwerkers over- Onze eigenliefde duldt bezwaarlij ker °de veroordeeling van onzen smaak dan die van onze meeningen. treft het aanbod van. gegadigden de plaat singsmogelijkheid. Van het uitoefenen van dwang van overheidswege is te hunnen aanzien dan ook in den laatsten tijd geen sprake. Ten aanzien van de plaatsing van land- en veenarbeiders heeft de regeering zich inderdaad genoopt gezien zijdelings eenigen druk op de arbeiders uit te oefe nen. De minister zou zich niet verant woord hebben gevoeld, indien hij niet, zoowel in het belang der betrokken ar beiders zelf, als ter wille van een verla ging der lasten, welke de werkloosheid aan ons land oplegt, het mogelijke zou hebben gedaan de in Duitschland gebo den en alleszins aanvaardbare werkgele genheid aan de Nederlandsche land- en veenarbeiders ten goede te doen komen. Het aantal Nederlandsche arbeiders, dat dit jaar in Duitschland werk heeft gevon den, kan op rond 20,000 worden geschat. Hpewel, zooals niet anders was te ver wachten bij een dergelijk aantal, moei lijkheden niet zijn uitgebleven, mag deze plaatsing in het algemeen als uitstekend geslaagd worden aangemerkt. Er wordt naar gestreefd de overmaking van de loonoverschotten zoo vlot mogelijk te doen verloopen. Hoewel zich bij de tot dusver gevolgde methode van overmaking geen moeilijkheden van ernstigen aard hebben voorgedaan, treedt de zer dagen een nieuwe regeling in werking, wel ke het mogelijk maakt de loonoverschotten bij wij- ze van voorschot recht streeks aan de gezinnen te doen toekomen, waarna achteraf verrekening over de clearing plaats heeft. MQREELE EN GEESTELIJKE HERBEWAPENING. Een adres van het Roode Kruis aan H. M. de Koningin. Het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis meldt ons: Het is met groote waardeering en volle dige instemming, dat het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft kennis genomen van het persoonlijk woord dat H. M. de Koningin heeft willen rich ten tot haar volk in zake den bekenden oproep voor moreele en geestelijke her bewapening. In dit persoonlijk woord heeft onze Koningin er zoo juist op ge wezen, dat wij allen, zonder onderscheid, persoonlijk kunnen bijdragen om dien geheel nieuwen geest van eerlijkheid, vertrouwen en liefdp over de wereld vaar dig te doen worden, die de conditio sine qua non vormt voor duurzamen vrede. Het doel van deze moreele herbewape ning is dat men zich geestelijk wapent met de eigenschappen van eerlijkheid en vertrouwen, onzelfzuchtigheid en liefde Op deze fundamenten kan dan een nieu we wereld worden gebouwd. Gods levende geest, tot uitdrukking gebracht in de be wuste naleving van deze moreele richt snoeren, kan alle burgers vereenigen in dienst van hun land en alle landen in dienst van de menschheid, zooals in den oproep is betoogd. Wanneer men bedenkt, dat het leidend beginsel van het Roode Kruis is, zoowel in tijd van vrede als in tijd van oorlog de menschheid te dienen door hulp te ver- leenen aan zieken, gewonden» zwakken en hulpbehoevenden, en door mede te werken aan alle maatregelen waardoor menscheiijk leed kan worden voorkomen en verzacht, dan springt duidelijk in het oog, dat de Roode Kruis arbeid van allen die daaraan medewerken in dienst van de menschheid juist de practische toepassing van die eigenschappen van onzelfzuchtig heid en liefde, vereischt, die den grondslag van de moreele herbewapening vormen. Daarom is in de gistermiddag gehouden vergadering van het hoofdbestuur, onder persoonlijke leiding van de voorzitster, H. K. H. Prinses Juliana, de volgende reso lutie aangenomen, die in den vorm van een adres aan H. M. de Koningin is ge zonden „Mevrouw, Het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis heeft met groote waar deering en instemming kennis genomen van den oproep van Uwe Majesteit tot moreele een geestelijke herbewapening. Overtuigd dat de arbeid van het Roode Kruis, die beoogt zoowel in vrede als in tijd van oorlog de menschheid te dienen door hulp te verleenen aan zieken, ge wonden, zwakken en hulpbehoevenden, steeds en overal moet gegrondvest zijn op en gedreven worden door naastenliefde gepaard met zelfopoffering, eerlijkheid en moed, wil deze arbeid slagen; erkennend dat een aldus moreel en geestelijke herbewapend volk in staat zal zijn den zegen van den vrede te bewaren en mede te werken aan den wereldvrede; geeft hierbij aan Uwe Majesteit de ver zekering, dat het van ganscher harte en onvoorwaardelijk wenscht mede te wer ken om de vervulling van dezen oproep zooveel mogelijk te benaderen»" Huwelijkszwendelaar aangehouden. Een 36-jarige gehuwde man te Amster dam, had en huwelijksadvertentie geplaatst, waarop zich verschillende trouwlustige juffrouwen meldden. Met een van deze dames onderhield de man korten tijd zeer vriendschappelijke betrekkingen en toen hij voldoende haar vertrouwen had, leen de hij een som gelds van haar. Sindsdien zag de jufforuw haar „aanstaanden echt genoot" niet weer en gedesillusionneerd deed zij aangifte bij de politie, die den man nu heeft aangehouden. LEZING DR. PAUL JULIEN VOOR DE NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. Gisteravond hield de afd. Walcheren van de N.R.V. haar eerste samenkomst, van dezen winter in de Schuttershofzaal. De voorzitter, de heer J. Ph. Koene, heet te allen welkom en gaf direct het woord aan den spreker van dezen avond dr. Paul Julien, die een lezing zou houden over de Pygmeeën van Equatoriaal Afrika. Dr. Julien wees er op dat zijn onderwerp te uitgebreid was om er diep op in te gaan. Dat bleek ook wel in den loop van den avond, want bij het vele merkwaardige en boeiende dat de spr. vertelde over dit zeldzame dwergvolk in het hartje van tro pisch Afrika, moest telkens menig detail opgeofferd worden om de groote lijn vast te houden. Spr. die zelf een tiental expe dities gemaakt heeft naar Afrika voor bloedonderzoek bij de negers, kon uit eigen ervaring en aanschouwing over de pygmeeën belangwekkende dingen vertel len. Deze kleine menschen, die een men- schenleeftijd geleiden ontdekt werden, moeten van een zeer oud volk afstammen, want 42 eeuwen geieden is er al sprake geweest van contact dat de Egyptische vorsten met hen hebben gehad. Na dien tijd zijn ze uit de historie verdwenen, al is er veel naar gezocht. De pygmeeën zijn normale menschen en het is niet waar, dat zij, evenals trouwens ook de andere Afrikabewoners, wilden algemeen aan geeft. Hun goede eigen- kwamen. Afrika, althans om en nabij den schappen domineeren. Aan de hand van zeer vele en fraaie lichtbeelden deelde dr. Julien een en ander mede over een door hem geleidde expeditie waarbij de vele moeilijkheden die zich daarbij voordoen, de ontberingen zelfs, wel schril tot uiting kwamen. Afrika, althans om en nabij den equator, beteekent, oerwoud en regen Een regen die dagen aan kan houden en alles doorweekt en verkleumt. Met een karavaan van plm. 40 dragers, gaat het het binnenland in. De pygmeeën zijn moei lijk te vinden omdat het een trekkend volkje is dat geen vaste woonplaats kent. Hun primitieve hutten van enkele takken en bladeren vormen geen dorpen. Wel worden zij gevonden in de buurt van ne gerdorpen, omdat zij in zekere mate af hankelijk zijn van de negers. Met tal van voorbeelden gaf spr. in zijn causerie de typeerende levensgewoonten van de dwergen weer. Hun wijze van ja- gem, voedsel zoeken, familieverband, de bij vele stammen monothe.ïstische gods dienst, enz. Jammer is het, dat er teeke nen zijn die er op wijzen dat de pygmee ën gevaar loopen door hun aanraking met de negers te verbasteren en zelfs te ver dwijnen als volk. Alleen maatregelen van de betrokken koloniale mogendheden zal zulks volgens spr. kunnen voorkomen. De na de pauze vertoonde filmpjes, die door dr. Julien zelf opgenomen zijn, ver duidelijkte dit alles ten zeerste. Bijzonde re aandacht viel daarbij op de dansen van deze primitieve menschjes, die, zooals bij alle natuurvolkeren getuigen van een scherp opmerkingsvermogen om dieren en natuurgebeuren na te bootsen. Gramofoon- muziek gaf de exotische en monotone dansrhythme duidelijk aan. Met groote aandacht werd deze vlotte en bij wijle geestige lezing door de tal rijke aanwezigen gevolgd en toen de spr. in zijn slotwoord de hoop uitsprak belang stelling en symathie voor de pygmeeën gewekt te hebebn, juist ook omdat het een volk is dat (ie naam van „wilden" niet verdient, was een krachtig applaus de dank der vergadering. It. L. J. IN HOOGER BEROEP. K. L. J„ 48 jaar, assurantiemakelaar te Middelburg heeft hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg van 25 November 1938, waar bij hij wegens „valschheid in geschrifte" en „opzettelijk gebruik maken van een valsch geschrift" is veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf. Ook de officier van justitie is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Rijkspostspaarbank. In den loop der maand Nov. 1938 werd aan het kantoor alhier op spaarbank boekjes ingelegd 204856 en terugbetaald 9455. Derhalve meer ingelegd dan te rugbetaald 110305. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 82. SOEBURG. Dondermiddag vergaderde de landbouwvereeniging Oost- en West-Sou burg, in café Dorpzicht alhier. De heer J. Kodde, voorzitter der Vereeniging opende de vergadering met een welkomstwoord tot de aanwezigen. Inzonderheid heette spr. welkom ir. A. Ovinge, Rijkslandbouwconsu- lent, alsmede den heer Flipse, directeur der Coöperatie Walcheren en den heer Kleine- pier van den kring Walcheren der Z.L.M., waarna hij een overzicht gaf van den toe stand en de resultaten vein het afgeloopen oogstjaar voor landbouw en veeteelt. De heer W. Louwerse, aftredend bestuurslid werd bij acclamatie herkozen. Hierna ver kreeg ir. Ovinge het woord. Hij hield een rede over het bemestingsvraagstuk. IERSEKE. De tentoonstelling van pan nen, aangeslagen seizoen 1938 zal 18 Jan. a.s. plaats hebben. Verschillende attracties zullen er aan verbonden zijn, bv. voor de grootsten tentoongestelde mossel en idem slipper limped zal een tulband worden be schikbaar gesteld. De deelneming zal groot zijn, daar bereids velen toezegging van in zending hebben gedaan. Vrijdagavond is de personen-auto van den heer Zwemer van Kruiningen nabij 6e Verwachting tot morgenavond: DE RiLX: matige, tijdelijk krachtige Z O. tot Z. win,zwaar bewolkt tot be trokken, geen regen van beteekenis, zelf de temperatuur. UKKEL: vrij sterke wind uit Z.W. rich tingen, bewolkte hemel met opklaringen, tijdelijk regen, aanhoudend matige tempe ratuur. Zo 11 Dec. Zon op: 8 h 01; onder: 15 h 45. Licht op: 16 h 15. Maan op: 21 h 18; onder: 10 h 41. Ma 12 Dec. Zon op: 8 li 02; onder: 15 h 45. Licht op: 10 h 15: Maan op: 22 h 36; onder: 10 h 09. L.K. 14 Dec. Hoog- en Laagwater te Vlissingen December. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 10 S 2.49 15.14 9.30 21.44 Zondag 11 3.31 16.07 10.21 22.31 iVfaandag 12 4.25 17.00 11.12 23.21. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: December. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 10 4.54 17.15 10.27 22.46 Zondag 11 5.37 18.05 11.19 23.39 Maandag 12 6.27 18.52 12.11 (Ingez. Med.) mosselkweekerij van de firma De Leeuw in de sloot (een watergang) gereden. De weg is daar zeer smal en het ongeluk is te wijten aan het niet behoorlijk kunnen pas seeren van een tegenligger. Geen persoon lijke ongelukken, wel materieele schade. Een kraanwagen uit Goes heeft de auto op het droge gebracht. KAPELLE. In het daartoe mooi versier de lokaal Obadja hield de Clir. Jongensclub „Samuel" haar jaarvergadering met genoo- digden en begunstigers onder leiding van den heer S. P. Groenleer. De leider de heer Groenleer sprak een openingswoord, en deelde mee dat deze jon gensclub nu een afdeeling was geworden van de Jongelingsvereeniging. De medewer king valt te roemen, toen gevraagd werd om enkele leiders meldden zich negen leden aan. Ook herdacht spr. den oud-leider wijlen S. Korstanje wiens stem nu voor de eerste maal niet zal gehoord worden op deze jaarvergadering. Dr. J. D. Schmidt daartoe uitgenoodigd sprak een inleidend woord naar aanleiding van de wondervolle spijziging en den storm op zee. Met klem wees spr. op Hem die spij ze geeft en de stormen stilt. Nu volgde afwerking van het programma dat een rijke afwisseling bood: zang, mu ziek, voordrachten, tooneelstukjes, panto mime en een tableau. KRUININGEN. De collecte voor de Jood- sche vluchtelingen heeft in het dorp Kruiningen 225 opgebracht. KRUININGEN. Vrijdagavond gaf het mu ziekgezelschap „E.M.M." een goed geslaag de uitvoering in Hotel De Korenbeurs met medewerking van het daaraan verbonden tooneelgezelschap. Viertal muzieknummers werden gespeeld onder leiding van direc teur Krijnse. Een blijspel in drie bedrijven van Jac. Braun „De huisleetaar", werd door het tooneelgezelschap opgevoerd. Dit werd met groote aandacht gevolgd en bracht menigmaal de lachtspieren in bewe ging. De zaal was heel goed bezet. Een ge zellig bal besloot deze eerste winteruitvoe- ring van E.M.M.. KRUININGEN. Vrijdagavond werd in het Zondagschoollokaa-1 de 20ste jaarvergade ring gehouden van de Jongelingsvereeni ging Ora et Labora. De voorz. der vereeniging ds. Mortier opende deze bijeenkomst met gebed waarna de heer Wondergem, secr. der vereeniging, het jaarverslag voorlas. Een tweetal too- neelstukken werden opgevoerd, getiteld „Jan en Trien Stekel naar de Wereldten toonstelling" en „Het veerhuis aan den Dijk". Nog wat muziek en voordracht wer den ten gehoore gebracht. De aanwezigen volgden het vertoonde met groote be- langsteling. De zaal was goed bezet. KRUININGEN. De bazaar ten bate der Zang- en Sportvereeniging is volkomen ge slaagd. Na aftrek van de gemaakte onkos ten blijft er ruim 900 over. ZUIDZANDE. Donderdagavond had in de Ned. Herv. Kerk alhier een belang rijke gemeenteavond plaats. Daartoe door den Kerkeraad uitgenoodigd sprak ds. J. W. van Kooten uit Koudekerke over het onderwerp: De boodschap van de Kerk in de wereld van 1938. Voor een zeer talrijk gehoor zette hij uiteen aan de hand van een door de gemeente verspreide inlei ding, wat de kerk voor ons tegenwoordig kan betëekenen en wat zij moet beteeke- nen. Duidelijk legde hij er de nadruk op, dat de Kerk dus Christus ook in ons dage- lijksch leven van groote beteekenis moet zijn. Dan is de'kerkelijke gemeente dage lijks een draagster van geestelijke waar den, waarvan zij zelf de beteekenis zal leeren begrijpen en dan als vanzelfspre kend ook zal uitdragen. Het Sluissche koor „Hosanna" onder leiding van den heer P. C. Woltering voerde op verdien stelijke wjjze eenige liederen uit. Ds. Ste- genga leidde den spreker in.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1