PERSKRONIEK. ROOMSCHE TERREUR, Provinciaal Bestuurvan Zeeland STATEN-GENERAAL. AFLOOP VERKOOPINGEN. RADIO-PROGRAMMA. AGENDA. ziekenhuis. Spr. heette allen welkom na mens hen, die in het ziekenhuis hun dage lijksch werk vinden. Spr. bracht hartelijk dank aan allen, die geholpen hebben ook de patiënten, om door de moeilijke tijden heen te komen. Nu men gereed is zal moeten blijken hoeveel bezuinigd kan worden met name ook op het personeel, maar voor al te groote bezuiniging ter zake is spr. toch ook wel wat bang. Komende tot de beschrijving aan de naad van een paar plattegronden, wees spr. e op, dat men zoo laag mogelijk heeft ge bouwd, al is men niet zoover gegaan als in Amerika, waar men tot drie meter hoogte schijnt te gaan. Zooals spr. kon aantoonen heeft men voor de kamers de kubusvorm gekozen en blijkt dat de lage lokalen geen beletsel zijn voor ruime toetreding van zon, licht en lucht. Een ziekenhuis moet drie afdeelingen hebben, een voor de patiënten, een voor de behandeling en een voor administratie en huishouding. Men heeft wel enkele offers moeten bren gen in het belang der patiënten, voor wie rust en afzondering hoofdzaak zijn. Daar om zijn er lokalen van 6 bedden, die toch zoo gegroepeerd zijn dat men toch een ver- plegingsgroep krijgt. Goed is het ook, dat men direct beneden rechts van den ingang de onderzoekafdeelingen heeft, die men dan bereikt zonder dat de patiënten er hin der van hebben. Ook de keukenafdeeling staat afzondelij k en daar tusschen was nu gelegenheid voor het onderbrengen van de administratielokalen en uitbreiding van de zusterafdeeling. Alle patiëntenkamers lig gen aan de zonzijde van het gebouw. De kinderafdeeling is zeker klein, maar dit is ook economisch, omdat men grootere kin deren zoo noodig in de afdeeling voor vol wassenen kan verplegen, maar niet omge keerd een volwassenen in een kinderbed. Het is met al te hoopen, dat een goede schreede vooruit zal blijken te zijn gezet. Hierna heeft de heer Brongers de genoo- digden rond geleid voor zoover dit moge lijk was, omdat enkele patiënten te ziek waren. In de regentenkamer ontwaarden wij verschillende mooie bloemstukken als even veel blijken van medeleven met het heuge lijk gebeuren in het leven van het Middel- burgsche gasthuis. De Nederlander (c.h.) kant zich tegen een beroep in de r.k. pers op een „recht van weerstanden op het daarbij ook aangehaalde artikel 1 van het c.-h. begin selprogram, waarin wordt geconstateerd, dat het staatsgezag geen recht op gehoor zaamheid van de onderdanen bezit tegen het goddelijke recht en God's natuurwet in: In de eerste plaats over enkele kleinig heden. B.v. hierover, dat het wat onple zierig aandoet, dat ook hier weer ge poogd wordt de r.k. ministers buiten schot te doen blijven. Als de r.k. „Neerlandia"- pers van oordeel is, dat de Overheid in gebreke is door den Nieuwen Malthusi- aanschen Bond niet te verbieden, dan zijn de vier~ r.k. ministers óók in gebreke. En de r.k. minister van justitie méér dan wel ke andere bewindsman ook. Trouwens aan mr. Goseling mag de „Neerlandiaj'-pers dan nog wel eens een apart artikel wijden, want hjj heeft in de Kamer ook al, „simplistisch" redenee- rende, de eigen richting afgewezen. Dan zouden wij over de hoofdzaak dit willen zeggen: Er is inderdaad een recht van weerstand voor den Christen. Er kan een oogenblik komen, dat de Overheid b.v. den Christenen wil dwingen iets te doen, dat hij met zijn verantwoor delijkheid tegenover God's eischen niet kan overeenbrengen. Waaraan hij om des gewetens wille niet mag voldoen. Dan zal die Christen weigeren aan dat bevel van de Overheid gevolg te geven en de consequenties van die weigering zal hij berustend hebben te aanvaarden. Maar deze houding is fundamenteel ver schillend vqn de houding der r.k. studen ten, aan wie door de Overheid niets was opgelegd, doch de Overheid naar hun hand wilden zetten en daartoe geweld gebruikten. Het recht van weerstand, dat den Christen toekomt, kan bestaan uit een onder bepaalde omstandigheden „neen' V zeggen tegenover bepaalde eischen van de Overheid. Het is dan de consequentie van het Gode meer gehoorzaam zijn dan de menschen. Met knuppels en rotte eie ren heeft dit recht echter niets te ma ken. Een overtuiging, die van die wape nen gebruik maakt, is in zichzelve al be dorven. De vergelijking van de daden der stu denten, 'die met bedoelde eieren een be roep op het geweten van de Overheid' zouden hebben gedaan en onze beschou wingen over het uitstellen van den Rot- terdamschen voetbalwedstrijd houdt geen steek. Wij wenden ons met een verzoek en advies tot de bevoegde autoriteiten. Zij smeten, dat wat hun niet aanstond, kapot. De vergelijking zou alleen vopge- gaan zijn, indien de Rotterdamsche bur gemeester den wedstrijd niet zou hebben verboden en wij, met een aantal geest verwanten, de bezoekers door geweld be let zouden hebben het stadion te betreden! Ten slotte nog dit. Begrijpt de „Neerlan- dia"-pers niet, dat beschouwingen als door haar geleverd, een tweesnijdend wapen opleveren? Dan mogen wij ten aanzien hiervan opmerken en wij zeggen dat niet om hatelijk te zijn, maar om het gevaar der redeneering zoo duidelijk mogelijk te ma ken Een deel van den r.k. eeredienst is naar de diepste overtuiging van dui zenden in den lande volstrekt in strijd met de in de H. Schrift geopenbaarde or dening Gods. Redeneerende langs de lijnen der „Neer- landia"-pers, zouden die duizenden nu van de Overheid verbod van dat gedeelte van dien eeredienst moeten eischen omzoo dra aan dien eisch niet werd voldaan zelf tot geweld over te gaan en dien feérê- dienst te belemmeren. Wij doen dat niet. Wij wijzen die eigen richting af. En zelfs meenen wij, dat on der de bestaande verhoudingen een aan drang op de Overheid om tot zoodanig Voorstellen die zullen worden aangenomen. Volgens de afdeelingsverslagen der Sta ten van Zeeland vereenigde men zich al gemeen met het voorstel tot verhooging van het subsidie in de kosten van herstel van het Kerkgebouw der Nederl. Herv gemeente te Haamstede en met dat tot overneming in beheer en onderhoud door de Provincie van een deel van den weg van Aksel naar de Roode Sluis. Bij een zelfde voorstel inzake het in de gemeente Tolen liggend deel van den Prov. weg TolenOud-Vosmeer, vroeg in een afdeeling een lid hoe het staat met den eigendom van de bij de Provincie in beheer en onderhoud zijnde wegen, waar op spr. al eens meer heeft gewezen. Een van de leden van Ged. Staten meende, dat de eigendom der wegen tegelijk met het beheer en onderhoud aan de Provincie overgaat; hij wil dit nog wel nader onder zoeken. Bij het voorstel inzake het verleenen van subsidie aan de N.V. Gebr. Poppe te Grauw voor de uitoefening van een au- todienst GrauwAxel, vestigde in een af deeling een lid er de aandacht op, dat destijds een besluit is genomen om bij het subsidieeren van autobussen een zeker to taal bedrag niet te overschrijden en hij meende dat de Prov. Staten in verband daarmede met het ongelimiteerde subsi dieeren van autobussen niet kunnen voort gaan. In een andere afdeeling zeide een lid, het voor de betrokken gemeenten wen- schelijk te achten, dat deze autobusdienst blijft bestaan. Bij het voorstel tot verleening van sub sidie aan het comité inzake bestudeering en bestrijding van de lepenziekte, vroeg een lid of er reeds resultaten zijn verkre gen aangaande de bestrijding dezer ziek te. Van de zijde van Ged. Staten werd, met verwijzing naar het schrijven van het co mité, geantwoord, dat als eerste resultaat hiervan de iep Christine Huisman is ver kregen en dat het kruisingswerk, dat ver richt wordt om nieuwe resistente rassen te verkrijgen, nog verscheidene jaren zal moeten worden voortgezet. Subsidie aan vreemdelingenverkeer ...Een lid in een der afdeelingen merkte op, dat het Vreemdelingenverkeer in "ons land en ook in onze provincie toeneemt en dat dit aan de neringdoenden zeer ten goede komt, hij vindt dat het voorgestelde subsidie voor de A.N.V. V. en de Z.V.V wel gewettigd is. Een ander lid: was van meening, dat volgens de statistiek, die het Nederlandsehe volk jaarlijks jn het bui tenland groote sommen besteed worden, hij zag veel liever, dat dit geld in ons eigen land bleef. Het vreemdelingenver keer brengt ook veel Zondags-ontheiliging mee; hij meende dat men hier niet aan ■mee mag werken; men moet Gods gebo den onderhouden. Een lid van Ged. Staten is het daarmede eens, doch het verkeer is niet tegen te houden. Ons land en ook onze provincie heeft prachtige streken; Ged. Staten wil len dan ook aan de Prov. Vereeniging een grooter subsidie toekennen dan aan de Alg. Ver, ten einde hierdoor- het verkeer in de provincie meer aan te moedigen. In een andere afdeeling kan een lid zich van wege het op Zondag reizen niet met het voorstel vereenigen. Een lid wil het sub sidie aan de ANVV tot de helft vermin deren en vraagt zich ook af of men met die subsidie geen precedent zal scheppen. Het lid van Ged. Staten zegt, dat deze zeer nuttige vereeniging veel geld noodig heeft. Voor de Prov. vereeniging zal het subsidie maar zoo groot zijn als de subsi dies en donaties, welke de Vereemging van derden zal ontvangen, volgens de be grooting 1938 is dit 385 en het maximum is op 5Q0 bepaald. De Prov. Ver. zou niet veel beteekenen als er geen landelijke vereeniging bestond. Een lid meende nog, dat het goed is veel reclame te maken voor een bezoek aan Nederland, vooral als men bedenkt, dat er 4 millioen gulden wordt ingebracht door yreemdelingenbezoek, tegen 34 mil lioen, die door Jandgenooten naar het buitenland wordt gebracht. Nog een lid verwachtte, dat het vreem- delingenbezoek aan ons land zal toene men, nu de accijns op het bier en gedis tilleerd zal worden verminderd.'Weer een ander lid vraagt of de Vereeniging ook werkt om de menschen hun vacantie in eigen land te doen doorbrengen, terwijl een lid zegt voor het eerst in het buiten land te zijn geweest, maar de voorkeur aan eigen land te geven. Het lid van Ged. Staten wees nogmaals op den velen nuttigen arbeid, welke de landelijke vereeniging verricht in het be lang van het vreemdelingenbezoek. Er kan niet genoeg propaganda gemaakt worden om onze landgenooten binnen de grenzen te houden en de vreemdelingen te trekken. Afwijzing verzoek om bijdrage voor djjksverbetering. Het voorstel tot afwijzing van het ver zoek van den Karelpolder om een bijdrage in de kosten van verbetering van den zee dijk, heeft in de afdeelingen der Staten verschillende opmerkingen uitgelokt. Ver schillende leden meenden, dat men, mede in het belang van de achterliggende polders, dezen polder wel moet helpen en men die 85 ha polder grond niet mag prijsgeven. Ook werd door verschillende leden er op gewezen, dat het hier ook een mooi werk- object zou kunnen zijn. Van de zijde van Ged. Staten werd er o.a. op gewezen, dat de zeedijk in de laat ste jaren zeer verwaarloosd is, men had daar meer zorg aan kunnen besteden, daar de lasten toch niet zoo hoog zijn. Ook nu zouden zij nog pas 51 bedragen, wat dan na vier jaar 48 wordt. Andere leden merkten op, dat men niet verbod over te gaan, in strijd zou zijn met het beginsel der tolerantie, dat in ons volk zoo diep verankerd is. De Neerlandia-pers, in onze plaats staan de, zou blijkens haar principieele artikel vermoedelijk een andere houding inne men en in ons geval een beeldenstorm ont ketenen. Het geen een bewijs te meer is, dat haar theorie ons naar de middeleeuwen terug voert.'' meer moet spreken over hetgeen ongeveer 60 jaar geleden bij de indijking geschied is, en ook, dat het hier nu eens een stukje welvaartspolitiek is. Een lid zeide, dat de regeering in deze het voorbeeld gaf, maar dat Ged. Staten zich van de zaak af maken. Van de zijde van Ged. Staten werd van de aangevoerde argumenten tegen het voor stel met verbazing kennis genomen. Ged. Staten hebben reeds bij de oprichting van dezen polder hun bezwaren doen blijken, maar deze vormen thans niet hun hoofd motief. Dit is dat hier voor de Provincie geen taak is weggelegd, daar de werkver schaffing aan andere organen is opgedra gen. De achterliggende polder, die groot belang bij de instandhouding van den Ka relpolder hebben, wenschen niets bij te dra gen, In nog een afdeeling zijn er toch ook verschillende leden, die meenen, dat er ten slotte toch wel termen zijn om den polder hulp te verleenen. Een lid van Ged. Staten zegt, dat het gaat over twee punten: le. de ealamiteus- verklaring van dezen polder en 2e. de deel name van de Provincie bij de werkloos heidsbestrijding. In hun antwoord op het uitvoerig alge meen verslag zeggen Ged. Staten, dat zij geen aanleiding vinden in dit voorstel een wijziging te brengen. Intusschen wordt me degedeeld, dat onderhandelingen met de betrokken polderbesturen gaande zijn, de uitslag daarvan kan evenwel de zienswijze van Ged. Satten te dezen niet beïnvloeden. Vereeniging van polders. Heel wat bezwaren zijn in de afdeelingen geuit over het voorstel tot vereeniging van den polder Haventje-van-Biezellnge en een deel van den calamiteuzen Willem-Anna- polder met het waterschap De Breede Wa tering bewesten Yerseke. Zoo vroeg men of het niet beter zou zijn te wachten tot dat de staten in principe zich over de sa menvoeging van polders heeft uitgesproken. Men sprak nu o.a. van lapwerk. Verschei dene leden in de betrokken afdeeling wa ren van meening, dat met de belangheb benden te weinig overleg is gepleegd, zoodat het den schijn heeft, dat het kleine polder- tje door het groote waterschap onder den voet wordt geloopen, Het lid van Ged. Staten in deze afdee ling zeide het verlangen om nadere bespre king van deze aangelegenheid met het be trokken polderbestuur zal worden gehouden aan Ged. Staten te zullen overbrengen. Toen de Staten indertijd 5000 voteerden ter bestrijding van de kokten van de instel ling van een onderzoek naar de mogelijk heid van samenvoeging van polders, ver klaarden zij zich in principe daarvoor. Dit betwiste een lid. In een andere afdeeling zijn eenige leden van meening, dat Ged. Staten er zich bij dit voorstel wel heel gemakkelijk van afmaken. Verscheidene leden maakten bezwaar tegen de voorge stelde finantieele regeling. Van de zijde van Ged. Staten werd het vergelijken met de vereeniging van polders in W. Zeuwsch- Vlaanderen gezocht genoemd. De samen voeging zal voor den polder ongetwijfeld voordeelig zijn. In de nog niet genoemde afdeeling wijzen verscheidene leden op de scherpe tegen stelling, die er bestaat tusschen de mede- deelingen van Ged. Staten en van het be trokken polderbestuur; en ook waren er leden, die het onjuist achten, dat Ged. Sta ten beslissingen zouden nemen zonder met het betrokken polderbestuur ter zake over leg te plegen. Van de zijde van Ged. Staten werd hier op geantwoord, dat aan het polderbestuur wel degelijk is kennis gegeven van dit voor stel, waarna dat bestuur schriftelijke be zwaren op scherpen toon heeft ingediend, doch niet verzocht heeft te mogen worden gehoord. Tijd voor protest heeft het vol doende gehad. Men moet niet vergeten, dat een klein poldertje langen tijd van 'n groo- ten buurman heeft geleefd, zonder zelf noe menswaarde kosten te hebben moeten ma ken. Het wordt tijd, dat het poldertje mede gaat betalen aan zaken, waarvan het pro fiteert. Het algemeen verslag geeft Ged. Staten aanleiding tot hét voorstel de behandeling van de gedane voordracht aan te houden. Zij stellen het zelfde voor inzake het voorstel tot wijzging van het bijzonder teglement voor de waterkeering van den cal. Willem-Annapolder. Autobusdienst AkselHulst. Het voorstel tot verleening van subsidie aan de N.V. „Z.V.T.M." voor de uitoefening van een autobusdienst AkselHulst deed in een der afdeelingen een lid de vraag stollen of nadat men in 1923 besloot maar voor 5 jaar subsidie te verleenen men daar nu toch maar mede moet blijven voortgaan. Een ander lid stuit het tegen de borst om nog zaken met de Z.V.T.M. te doen zoo lang zij aan de fusie niet ten volle wil me dewerken. Een ander lid meent echter, dat men in de eerste plaats op net streek- belang moet letten, wat andere leden en ook van Ged. Staten onderschrijven. Een ander lid heeft tegen den dienst op zien- zelf geen bezwaar. Doch hij heeft geen i ertrouwen in de leiding van de Z.V.T.M.. wat ook de meerderheid der staten reeds eveneens hebben getoond. Spr. vreest dat het geld in verkeerde handen komt. Ook in deze afdeeling wordt er opgewezen, dat van niet verleenen der subsidie de streek- bewoners de dupe zouden worden, want dan zal de busdienst verdwijnen. Van de zijde van Ged. Staten wordt o.a. opgemerkt, dat de ambtenaren van den Prov. waterstaat controle uitoefenen, zoodat fraude is uit gesloten. Een lid meent, dat toch nog moei lijkheden kunnen ontstaan, men kan bijv. een duren bus opgeven, maar den dienst ten slotte met een veel goedkooperen bus uit voeren. Het stellen van aldoende regelen is gewenscht. In de nog niet genoemde afdee ling werd o.a. ook er op gewezen, dat des tijds maar voor 5 jaar subsidie is verleend en men er toch iedere keer weer op terug komt. Ged. Staten betreuren het in hun ant woord op het algemeen verslag, dat daarin en in dezen vorm beschouwingen zijn gele verd en opmerkingen geplaatst, welke blijk baar zijn ontsproten aan meeningen en in zichten, die h.i. met den strikt zakelijken aard dezer voordracht in geenerlei onmid dellijk verband staan. Het verslag geeft hun geen aanleiding om wijziging te brengen in hun voorstel. BEGROOTING VAN ECONOMISCHE ZAKEN. De Tweede Kamer is gistermiddag be gonnen met eenige kleinere wetsontwerpen. Een zg. 5a-contract met de Bataafsche Pe troleum Maatschappij betreffende de ex ploitatie van petroleum op Midden- en Oost- Java werd na eenige discussie goedgekeurd. De heer Stokvis (s.d.) heeft daarbij een motie ingediend, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd een proef met de staats exploitatie van petroleum te nemen. Deze motie zal later worden behandeld. De Kamer hechtte haar goedkeuring aan een wetsvoorstel tot verlenging van den werkingsduur van het wetje tegen de me cbanisatie in de sigarenindustrie. Daarna is de Kamer voortgegaan met de bespreking van de begrooting van econo mische zaken. De heer Botterweg (a.r liet eenige bezorgdheid blijken over de ge volgen der ordeningsmaatregelen. De heer Donker Cs.d.) meende, dat onze regeering Rotterdam te weinig steunt in haar con currentiestrijd tegen Antwerpen, dat door Rijnvaartpremies, gratis sleepen en bevoor deeling bij contracten door de Belgische re geering wel geholpen wordt. De heer Kor- tenhorst (r.k.) was zeer tevreden over de economische politiek der regeering, al had hjj natuurlijk ook zijn wenschen. Hy had den indruk dat de gulden te zeer is losge maakt van het pond en te veel op den dol lar wordt gericht. Onze uitvoerpolitiek moet zich in Westelijke richting oriënteeren de heer Schouten (a.r.) verweet de re geering gebrek aan belangstelling voor de organisaties voor toegepast natuurweten schappelijk onderzoek. De liberaal dr. Vos wijdde zijn rede aan de belangen van de middenstanders en de hr. Wijnkoop (comm.) zag op verschillende punten bedreigingen voor de koopkracht der massa's, Ir. Vos (s.d.) vond, dat de or dening van het bedrijfsleven in veel te langzaam tempo geschiedt. De heer Van Houten (chr. dem.) wenschte den minister succes bij zijn economische politiek, welke hij nog meer op de belangen der groole massa moet instellen. De heer Rost van Tonningen (n.s.b.) achtte ons land geheel op den verkeerden weg. Het plan Westhoff prees hij hoogelijk, maar hij verwachtte niet dat de regeering het zou uitvoeren. Daarmee is de rij der sprekers over dit onderwerp nog niet ten einde. De Kamer gaat heden verder. Donderdag werd ten overstaan van no taris J. C. Kram in de herberg van mej. A. Korstanje te Wemeldinge voor de erven P. Jeremiasse, publiek verkocht een woon huis met schuur en erf, groot 4 a 94 ca, staande aan den Bierweg. Hoogste inschrij ver was de heer Jac. Nieuwdorp te We meldinge voor 2112. Kooper de heer F. de Bourgraaf Jacz. q.q. voor 2240. ZATERDAG 10 DECEMBER 1938. HILVERSUM I 1875 en 415,5 in. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 Gram. (Om 8.15 Ber.). 10.00 Gram. 11.30 Causerie. 12.00 Ber. 12.15 KRO- Ork. 1.00 Gram. 1.20 KRO-Melodisten, m.m. v. solist. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 2.40 Gram. 2.45 Voor de kinderen. (Om 4.00 Ber.). 4.00 KRO-Melodisten m.m.v. soliste. (4.455.00 Gram.). 5.30 Esperantonieuws. 5.45 KRO-Naehtegaaltjes. 6.15 Gram. 6.20 Journalistiek weekoverz. 6.45 Ber., gram. 7.00 Ber. 7.15 Causerie. 7.35 Actueele aether- flitsen. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Meditatie met muz. omlijsting. 8.35 Gram. 8.50 KRO-Ork. 9.00 Russisch gemengd koor. 9.15 Causerie. 9.25 Radio-tooneel. 9.55 Verv. Orkestconc. 10.15 Verv. koorconc. 10.30 Ber. ANP. 10.40 Int. sportrevue. 10.55 Gram. 11.0012.00 Ad- ventsprogr. (gr. pl.). In de pauze: Declam. HILVERSUM H 301,5 m. VARA-Uitz. 10.00—10.20 v.m. en 7.30— 8.00 VPRO. 8.00 Gram. (Om 8.16 Ber.). 10.00 Morgen wijding. 10.20 Uitz. voor Arbeiders in Con- tinubedr. 12.00 Gram. 12.15 Ber. 12.17 VARA- Ork. 1.00 Gram. 1.15 Ramblers. 1.45 Gram. 2.00 „Esmeralda", m.m.v. soliste. 2.30 Cau serie. 2.503.00 Gram. 3.05 Reportage. 3.30 Residentie-ork. m.m.v. soliste. 4.30 Esperan- to-uitz. 4.50 Verv. conc. 5.30 Filmland. 6.00 Orgelspel. 6.28 Ber. 6.30 Groningsche uitz. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Gram. 7.10 Poli tiek radio-journaal. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Ber. ANP. 8.15 VARA-Ork. m.m.v. so list. 9.00 Schaaknieuws. 9.01 Causerie, en gram. 9.15 „En nuOké!", gevar. progr. 10.30 Ber. ANP. 10.35 Gram. 11.00 Ram blers. 11.3012.00 Gram. DROITWICH 1500 m. 11.20 Orgelspel. 11.50 Wels ork. 12.50 Gram. 1.20 Alfred van Dam's State-ork. 2.20 Voordracht. 2.35 Gram. 3.20 Orgelspel. 3.50 Mantovani's Ti- pica-ork. 4.20 Variété-ork. en solisten. 5.20 Billy Cottons Band. 6.20 Ber. 6.50 Sport- praatje. 7.05 Piano. 7.50 Actueele uitz. 8.20 Variété. 9.20 Ber. 9.45 Uit Amerika: Ameri- kaansch overzicht. 10.00 Theater-ork. 11.05 Declamatie. 11.20 Jack Harris' Band en so listen. 11.5012.20 Dansmuziek (gr. pl.). RADIO-PARIS 1648 m. 9.05, 10.00 en 11.20 Gram. 12.30 Zang. 1.05 F. Gras' ork. 2.40 Gram. 2.50 Zang. 3.30 en 5.20 Gram. '5.35 Fluit en piano. 7,25 Andolfi-ork. 8,35 Zang. 8.50 Radio-tooneel. 10.10 Variété. 10.25 Sym- phonieconc. 10.50 Gram. 11.2012.50 Dans muziek. KEULEN 456 m. 5.50 Gram. 6.30 Hans Kallies' ork. 7.50 Danziger Landesork. 11.20 Klein orkest. 1.30 Gram. 3.20 Otto Dobrindt en Kurt Hoherjberger met hun ork. en so list. (4.20—4.30 Gram.). 6.40 Gram. 7.30 Klein ork., solisten en vrooljjk trio. 9.35 Gram. 9.50 Ork. In de pauze: Gram. 11.20 Gram. 1.202.20 Nachtconcert. BRUSSEL 322 en 484 m. 322 m: 12.20 Gram. 12.50 en 1.30 Klein ork. 1.50 en 2.25 Gram. 2.50 Gram. met toel. 3.50 Conservato- rium-ork. te Gent en solisten. 6.20 Klein ork., solisten en gram. 8.20 Operette „Vikto- ria und ihr Husar". In de pauze: Gram. 11.5012.20 Dansork. 484 m: 12.20 Gram. 12.50 en 1.30 Luc Dar- cy-ork. 1.50 en 2.55 Gram. 3.20 Progr. gew. aan Chili. 4.20 Piano. 4.35 Gram. 5.35 en 6.00 Paul Godwin's ork. 6.35 Gram. met toel. 7.35 Gram. 8.20 Ork. en koor, solisten en fluitseptet. 10.30 Jean Omer's ork., m. m.v. solist. 11.20—12.20 Gram. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 m. 7.30 Barnabas von Geczy's ork. e.a. 9.20 Ber. 9.50 Piano. 10.05 Ber. 10.20—12.10 Ber- Hjnsch kleinork. en solisten (opn.). Boternoteering. De Leeuwardercommissienoteering voor Nederlandsehe boter is gisteren vastge steld op 83 cent per kg (vorige week 78 cent). APOTHEKEN. Zondag a.s. en de nachten van de volgen de week is te Middelburg geopend de apotheek Nonhebei, Langedelft. MIDDELBURG. VR 9 Dec. N.R.V. Causerie, spr. dr. Paul Julien te Utrecht, Schuttersh. 20.15 h. VR 9 Dec. Evangelieprediking spr. de hrn. V. d. Lejj en Douma; Bogardz. 20 h. VR 10 en ZA 11 Dec. Kanarietentoonstell. St. Joris. Vr 15.00—22.00 h.; Za 10— 21.00 h. ZA 10 Dec. Variété-avond T.O.V. Bal na; St. Joris. ZO 11 Dec. Muz. en Dans; St. Joris. Dl 13 Dec. Voordracht Wichelroede „aard- stralen", spr. de heer J. G. Mieremet, Wassenaar, St. Joris 20.15 h. Dl 13 Dec. Orgelbespeling met zang en viool in de Nieuwe Kerk, t.b. Jood- sche vluchtelingen, 20.15 h. Dl 13 Dec. Gew. Bijeenk. Inst. v. Arb. Ont- wikk. Vlaamsche Voordr. Av. door den hr. E. Lemaire-Dens te Schoon- dijke; De Gouden Poorte 20.00 h. WO 14 Dec. Uitv. van het Middelb. Dilet tanten Tooneel „De Gemaskerde Ve nus"; Schuttershof 20.15 h. DO 15 Dec. Uitv. Kerstoratorium Soli Deo Gloria; Hofpleinkerk 20.00 h. VR 16 Dec. Jaarl. Alg. verg. aandeelhouders N.V. Bad- en Strandhotel te Dom burg: ten kantore N.V. Hendrikse en Co. 14.00 h. VR 16 Dec. Voordrachtav. Nel-Oosthout Vereen. „Voor de Kunst", St. Joris 20.15 h. MA 19 Dec. Lez. Natuurk. Gezelschap, spr. prof. mr. dr. Leo Polak, St. Joris 20.15 h. Dl 20 Dec. Kerstuitv. Chr. a Capella koor „Sursum Corda"; Nwe Kerk 20.00 h. Dl 20 Dec. Verg. Prov. Staten, 10.00 h. ZA 24 Dec. Muz. Vereen. Crescendo, 2de maal opv. de operette „De kleerma ker en de Kabouters", St. Joris 19.30 h. ZO 25, MA 26 en Dl 27 Dec. Tent. Hoen ders, Dwergh Konijnen, Post- en sier- duiven; Stadhuishal. ZO 25 Dec. (le Kerstdag) 40-jarig best. Zangver. „De Volksstem". Opv. ope rette „Rose Marie", Schuttersh. 20 h. MA 26 Dec. (2e Kerstdag) Kon. Zang Ver. „Tot Oefening en Uitspanning", Middag-Uitv. Weihnachtsoratorium van Each, Concertzaal. 1939. VR 6 Jan. Lez. Ned. Prot. Bond spr. ds. P. van der Veer te Amsterdam; Vrjjz. Kerk (St. Pieterstr.). ZA 7 Jan. „Malle gevallen" bonte-lach- avond ,,'t Overschotje", Schuttershof 20.00 h. ZA 7 Jan. Feestavond tien-jarig bestaan, Muz. Vereen. „Crescendo", St. Joris 19.30 h. MA 9 Jan. Lez. Alliance Frangaise, spr. Daniël Michenot. Dl 10 Jan. Gen. Rep. Feestconc. t. g. 50 j. bestaan Ver. v. Instr. Muziek; Con certzaal. WO 11 Jan. Feestconc. t.g. 50 j. best. Ver. v. Instrum. Muziek: Concertzaal. DO 12 Jan. Gew. Bijeenk. m. lichtb. Inst. v. Arb. Ontwikk. spr. de hr. J. M. C. de Roo, te Vliss.; „De Gouden Poorte", 20.00 h. VR 13 Jan. N.R.V. lezing met vert, film, spr. jhr. dr. J. C. Mollerus, te Haar lem. MA 16 Jan. Lez. Natuurk. Gezelschap, spr. dr. P. H. van der Hoog, St. Joris 20.15 h. WO 18 Jan. 2e Concert concertvereen. Ruth Posselt (viool)Concertz. 20.15 h. WO 1 Feb. Lez. Alliance Frangaise, spr. Jacques Boulenger. VR 3 Feb. N.R.V. lezing, spr. dr. W. G. N. van der Sleen, te Haarlem. MA 13 Feb. Lez. Natuurk. Gezelschap, spr. dr. A. J. M. Wanders, St. Joris 20.15 h. Dl 14 Feb. Gew. Bijeenk. (m. lichtb.) Inst. v. Arb. Ontwikk. spr. de hr. P. N. Kruithof te Oostburg; „De Gouden Poorte" 20.00 h. ZA 18 Feb. Jaarl. Uitv. „Achilles". Leden en Tun. Schuttersh. 20.00 h. WO 8 Mrt. 3e Concert concertvereen. Jen nie Tourel (sopraan), Concertz. 20.15 h. ZA 4 Mrt. Jaarl. Uitv. Adspirantenafd. „Achilles", Schuttersh. 20.0G h. DO 9 Mrt. N.R.V. lezing spr. de hr. Pilger. MA 13 Mrt. Lez. Natuurk. Gezelschap, spr. prof. dr. H. J. Jordan, St. Joris 20.15 h. WO 15 Mrt. Lez. m. lichtb. en pianovoordr. Ned. Prot. Bond spr. de hr. A. Alt te Bolsward; Vrijz. Kerk (St. Pieter straat) DO 16 Mrt. Lez. Alliance Frangaise, spr. Mauricheau Beaupré. WO 22 Mrt. Gen. Rep. 2e concert Ver. V. Instrum. Muziek: Concertzaal. Do. 23 Mrt. 2e Conc. Ver. v. Instrum. Mu ziek: Concertzaal. MA 17 Apr. Lez. Natuurk. Gezelschap spr. dr. Paul Julien, St Joris 20.15 h. GOES BIOSCOPEN. ELECTRO, Midd. VR 9—DO 15 Dec.: „De Geluksvogel" en „De Texas Rangers" 20.00 h. ZO 15.00 h. matinée. CITY, Midd. VR 9—DO 15 Dec.: „Engel" en „Het geheim van de Betty Bonn" 20.00 h. ZO 15.00 h. matinée. GRAND THEATER, Goes VR 9-DI 13 Dec. „De leugen van Nina Petrovna" en „London Melody", 20.00 h. Dl 14.00 h. matinée. ALGEMEEN. WO 14 Dec. Evangelisatie samenk. spr. de hr. D. Vink te 't Zand, Vereen, lokaal 20.15 h.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 6