BUITENLAND. niet tegen deuren en ramen leunen. de aanrijding in de nederstraat plaatsing van rijwielen tegen trottoirranden. VLISSINGEN. voor de joodsche vluchtelingen. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER VRIJDAG N00RDBEVELAND, ZEEUWSCH-VLAAHDEREN W.D. BEVOLKING GOES. De Italiaansch-Fransche incidenten. De Duitsche pers houdt een slag om den arm. BELGIS. DUITSCHLAND. ENGELAND. Is veel erger dan men uit de berichten in de pers zou opmaken. Het is érger dan wat wie ook zich bij ons kan indenken Hier zou zoo iets niet worden toegelaten. Ook als bijv. het huis van Musser't e.d. werden aangevallen, zou de politie streng optreden en de daders bleven niet onge straft. Wat zou men er in Duitschland en Rusland wel van zeggen, als wij allen NS.-B.-ers en Communisten naar die Janden lieten vertrekken. Spr. verwacht niet veel van de confe renties te Evian en Londen. Spr. meent dat er nu nog maar 220 kinderen in ons land zjjn en van de 600, die Zondag komen blijven er 100 in ons land. Dit is niet veel en als de regeering zegt dat er geld jioodig is, dan komt het er zeker, daarvan is spr. pvertuigd. Men zal de Joden op den duur afnemen, als Duitschland ze" tot dan goed behandelt. Spr. weet dat Mus- sert het niet prettig zal vinden, dat hij het weet, doch hü kan mededeelen, dat sedert Tsjecho Slowakije en de pogrom lOOden leden voor de N.S.B. hebben be dankt. Op de ruïnes der synagogen staan de ongeschreven woorden „Tote Augen" en deze zullen allen vervolgend, die dit alles hebben veroorzaakt. Ook spr. eindigde onder applaus. Na de pauze sprak dr. P. G. van den Hooff, geref. predikant (H.V.) te Middelburg, die er op wees dat .het wel vreemd is, dat het anti-semitisme juist heerscht in de Christelijke landen, maar men moet er aan denken, dat dit juist ontstond gelijk met de komst van het Christendom. Dit is zeker een won derlijke tegenstelling. Het kwam omdat men meende, dat de Joden hadden afge daan. Het zal echter aan de Joden bewezen worden of wij werkelijk de zaligheid heb ben. Alles zal moeten tèrugkeeren naar de persoonlijke vrijheid, die ligt in het Evangelie van Christus. Als men dit be reikt voor zich en men doet er naar, dan zal men een gelukkig Kerstfeest 1938 en een goed jaareinde kunnen hebben (Ap plaus). De V o o r z. zeide te mogen con- stateeren, dat men een mooie en groot- sche vergadering heeft gehad en dartkte de inleiders voor hun redevoeringen. Als de Duitschers hun concentratiekampen willen vergelijken met die destijds door de Engelschen voor de Boeren ingericht, dan zegt spr. dat als men zijn eigen fou ten wil ontkennen door op die van ande ren te wijzen, men nooit verder zal ko men. De politie heeft den laatsten tijd weder meermalen verbaliseerend moeten optreden tegen jongelui, die speciaal in de Langedelft tegen ruiten of deuren leunen of zich op stoepen blijven ophouden en het dan meer malen voorbijgangers lastig maken. Dit zich zonder noodzaak en zonder toe stemming op stoepen en in raamkozijnen of dergelijke ophouden is verboden bij art. 14 der algemeene politieverordening en er zal streng de hand aan worden gehouden. Van de zijde van belanghebbenden is er ons opgewezen, dat bij de gisteren vermel de autobotsing in de Nederstraat de schuld niet zou te zoeken zijn bij den bestuurder van den auto die uit het Arnemuidsche voetpad kwam, doch bij dien van den auto, die van den Veerschen weg kwam. Het zal aan politie en justitie moeten worden over gelaten in deze te beslissen. Naar aanleiding van het voorstel van de Commissie voor de strafverordeningen strekkende een verbodsbepaling vast te stellep inzake het plaatsen van rijwielen tegen stoep- of trottoirranden, heeft het bestuur der Vereeniging Handelsbelang zich tot den Raad gewend met een adres, waarin het zijn bezwaren tegen zulkeen be paling, neergelegd in een adres van 6 April 1937 onverzwakt meent te moeten handha ven, doch dat ook gevoelt, dat deze kwestie tevens uit een oogpunt van algemeen ver- keersbelang moet worden bezien. Het bestuur vraagt daarom als de Raad meent de bepaling te moeten invoeren een uitzondering te maken voor bestelfietsen van leveranciers, mits de berijder zich in de onmiddellijke nabijheid aan de buiten deur van het betreffende perceel ophoudt. Daar het volgens het bestuur niet oir- baar is te achten, dat in het algemeen rij wielen tegen winkelramen worden ge plaatst, o.a. omdat rustige bezichtiging der etalages vrijwel onmogelijk wordt gemaakt, meent het bestuur, dat aan dit euvel waren tegemoet te komen door het op uitgebreide schaal van gemeentewege doen aanleggen van voldoend breede trottoirs voorzien van zgn. rijwielblokken. Coöperatieve Verbruiksvereeniging „De Vooruit" U.A. Aan het 35ste jaarverslag der Zeeuwsche Coöperatieve verbruiksvereeniging „De Vooruit" ontleenen wij dat het ledental steeg van 638 tot 641, voornamelijk door' dat de verbruikers te Nieuw- en Sint-JooS' land zich hebben uitgesproken lid der coö peratie te worden. De afdeeling kruidenierswaren zag de omzet stijgen van 55.424 tot 56.829. De afdeeling bakkerij daarentegen liep terug van 41.607 tot 40.556, hoofdzakelijk het gevolg van een broodprijsverlaging van cent per brood met ingang van 4 April jl. Het dividend, dat verleden jaar bedroeg 6% over de afname der bakkerij produc- ten en 4% over de afname van winkel waren, wordt nu resp. voorgesteld op 7 en 4 Voor ziekte en moederschap werd uit gekeerd voor de afdeeling winkel 301 en door de afdeeling bakkerij 208. In de gisteravond onder voorzitterschap van den heer J. C. Paap gehouden vergade ring van het plaatselijk comité voor de Joodsche vluchtelingen is besloten zich per manent te verklaren onder den naam „Hulp' comité Vluchtelingen voor uitgewekenen om ras of geloof". Blijkens de rekening is de netto-opbrengst van de inzameling die op en om 26 November is gehouden 2719. Daarvan is 2000 afgedragen aan het co mité van het Nederlandsche Jeugdleiders- instituut om te worden verdeeld over de drie samenwerkende comité's, het Joodsche, het roomsche en het protestantsche. Het overschietende bedrag van 719. wordt gereserveerd voor het geval dat te Vlissingen aan uitgewekenen direct steun moet worden verleend, dan wel dat hier kinderen moeten worden ondergebracht. OOSTKAPELLE. Donderdagavond werd in de Geref. Kerk een vergadering gehou den teneinde te komen tot de definitieve oprichting van een afdeeling van „Betthes- da". Deze vergadering welke slechts door een gering aantal personen bezocht werd, werd geopend door ds. Don, Herv. predikant al hier. Ds. Vossers, voorzitter van Bethesda zette op duidelijke wijze uiteen, de wijze waarop de stichting van het Chr. Zieken huis Bethesda is tot stand gekomen, enz. Spreker zeide dat het noodzakelijk is, dat door het vormen van afdeelingen, getracht wordt het bezoek aan Bethesda te doen toenemen. Daarom ook is het noodzakelijk, dat deze afdeeling, welke twee jaar geleden voor- loopig was opgericht thans definitief tot stand komt, opdat er ook meer patiënten uit deze gemeente naar Bethesda kunnen gaan. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd ruim gebruik gemaakt. Besloten werd om het voorloopig bestuur, hetwelk bestaat uit ds. Don, ds. Hofland, L. J. J. Geldof en W. Wondergem nog met een lid van de Geref. Gemeente uit te brei den. Verschillende personen gaven zich als lid op. WESTKAPELLE. Daar het interieur van de Ned. Herv. Kerk alhier nog al veel te wenschen overlaat, (o.a. wat betreft de schildering, en vele stoelen, die totaal ver ouderd zijn) en een restauratie niet uit de gewone middelen kan geschieden, heeft zich een comité gevormd, om door een ba zaar het benoodigde geld bijeen te brengen. Deze bazaar zal gehouden worden 13, 14 en 15 December in het Evangeliesatiegebouw. Leden van het comité zijn o.a. de heeren: ds. W. Reus, voorz., A. Theune, secr. en mevr. S. C. de Casembroot-Van der Feltz, penningmeesteresse. VERZEKERING TEGEN SANATORIUM- VERPLEGING. Een belangrijke vergadering. De vereeniging voor ziekenhuisverpleging op Z.- en N.-Beveland heeft tegen Dinsdag 13 dezer te Goes een vergadering belegd. Ze is toegankelijk voor alle leden der vereeni ging. Daar zal besproken worden de verze kering tegen de kosten van sanatoriumver- pleging. Er zal gelegenheid zijn om vragen te stellen. Met deze verzekering is reeds enkele maanden geleden een begin gemaakt maar het aantal deelnemers kan nog be langrijker grooter worden. Dit bij uitstek sociale werk verdient zeker warme belang stelling. s-HEER ABTSKERKE. In deze gemeente heeft de collecte voor de vervolgden om geloof en ras opgebracht 32. HANSWEERD. Gistermorgen had alhier een aanvaring plaats tusschen het binnen komende motorschip „Ansa" en de uitva rende sleepboot „Risico". Beide schepen be kwamen schade aan het voorschip, doch konden him reis vervolgen. Het met stukgoed naar Antwerpen ge laden motorschip „Secunda" kreeg op zijn reis machineschade. De sleepboot „Sumajo" heeft het schip naar Antwerpen gesleept. De collecte voor de uitgewekenen om ras en geloof heeft alhier opgebracht de som van 186. Op het te Arnhem gehouden examen slaagde voor monteur radio-techniek de heer A. Klap te Hansweerd. RAAD VAN KLOETINGE. De zorg voor de werkloozen Aankoop van grond voor het uit breidingsplan. KLOETINGE. De Raad dezer gemeente vergaderde Donderdag onder voorzitter schap van burgemeester Zandee. De Voorz. wenschte den heer Blom- aard geluk met zijn 50sten jaardag en zijn 25-jarig huwelijksfeest. Andere leden sluiten zich bij deze woor den aan. Ingekomen is o.a. een schrijven van den landarbeidersbond, inhoudende verscheide ne verzoeken ten aanzien der werkloozen o.a. het geven van een brandstoffentoeslag. De Voorz. merkt op, dat al het gevraagde hier gebeurt, uitgezonderd de brandstoffentoeslag. De hr. B1 o m a a r d ziet dezen gaar ne toegekend. Spr. wil de volle rijksrege ling toepassen. De Voorz. wijst er op, dat er een bedrag voor op de begrooting staat, doch dat B. en W. brandstoffen zullen verstrek ken als zij de noodzaak aanwezig achten Dehr Blomaard merkt op, dat hij ook voor verhooging van dezen post was. De hr Buitenhuis zet uiteen dat verhooging met 4 tegen 3 stemmen verworpen werd, en dat ook hij er tegen was op de toezegging van B. en W. dat ze soepel zouden zijn met het verstrekken van brandstoffen. De Voorz. merkt op, dat het sy steem van Kloetinge anders is dan de rijksregeling. Ook menschen die buiten den steun vallen krijgen wel kolen. En B, en W. geven naar behoefte. i De hr Blomaard blijft voor de rijksregeling. Een wekelijkschen toeslag van één gulden. Dehr. Hoogstrate gevoelt meer voor den gevolgden weg. Nu wor den menschen bereikt, die er met de rijks regeling buiten vallen. De Voorz. zegt, dat men ook de menschen die blijven werken, doch een klein inkomen hebben, niet uit het oog mag verliezen. Anders moeten die naar het Burgerlijk Armbestuur. Dehr. Buitenhuis vraagt en W. niet te schriel te zijn -en de be doeling der rijksregeling zooveel mogelijk te benaderen. De Voorz. belooft, dat B. en W de wenken ter harte züllen nemen. In verband met een schrijven van Ged Staten worden in de verordeningen be treffende de radio-rechten eenige admini- j stratieve wijzigingen gebracht. Tot onbezoldigd ambtenaar van den I Burgerlijken Stand wordt benoemd de hr. W. N. van Liere, De heer J. Q. C. Lenshoek wordt herbenoemd als lid vai, het Burgerlijk Armbestuur. Dokter Wouda wordt voor 1939 wederom benoemd als schoolarts. B. en W. -stellen voor, voor het tijdvak van 1 Januari tot 1 Mei 1939 een teunre- geling voor kleine boeren en tuinders in I te voeren, zooveel mogelijk gelijk aan de rijksregeling. De Voorz. merkt op, dat vorig I jaar zulks ook gedaan werd. Dit is de periode dat dit het meest gewenscht is. Vorig jaar was er echter maar één. Volgens voorstel wordt besloten. B. en W. stellen voor, evenals vorig I jaar, aan de werkloozen weer een Kerst- gave te verstrekken a. aan een gezin tot I 4 personen 2,25; b. aan een gezin van meer dan 4 personen 3. Ook dit voor stel, dat gelijk is aan het vorig jaar, wordt z.h.s. goedgekeurd. Nadat eenige begrootingswijzigingen zijn I goedgekeurd, is het voorstel aan de orde tot grondaankoop van den heer J. A Trimpe Burger en mej. M. Kole Cd. voor het uitbreidingsplan. De Raad gaat hierover ruim een halfl uur in besloten zitting en besluit dan vol gens voorstel, met de toevoeging, bene-1 vens eenige andere perceeltjes grond. De Voorz. deelt hierna mede, dat I de mestbak gerepareerd of opgeruimd moet worden. B. en W. meenen, dat dit laatste wel mogelijk is. De Raadsleden blijken voor opruiming I te zijn waarna aldus wordt besloten. Bij de rondvraag zegt de hr L a n k e s t e r, dat de weg bij Tervaten, l ook volgens hem bereikte klachten, nog I lang niet in orde is. Ook bij de Heernis-1 seweg is het dek slecht. De werkloozen kunnen er mogelijk iets aan doen? De Voorz. zegt dat B. en W. juist I besloten hebben deze wegen wat op te knappen. RILLAND. Donderdagavond hield de mu-1 ziekvereeniging „Rillandia" in samenwer-1 king met de tooneelclub „T.O.G." een zeer geslaagde uitvoering. Nadat de muziek nummers, die zeer verzorgd waren, ten ge-j hoore waren gebracht, werd na de pauze j opgevoerd „Muggen om de kaars". Dit too- neelspel, dat voortreffelijk werd gespeeld, viel zeer in den smeek bij het talrijke pu- biek en bracht de lachspieren vaak in be-1 weging. Een geanimeerd bal besloot dezen j avond. RILLAND-BATH. De collecte voor del Joodsche vluchtelingen heeft alhier 85. opgebracht. WEMELDINGE. Gedurende de bieten campagne werden op de beide weegbruggen I van de maatschappij „De Bonzijbrug" alhier] 2916166 kg bieten gewogen. Het bedrag groot 420 dat voor de Joodsche vluchtelingen op Zaterdag 3 Dec. werd gecollecteerd, is gestegen tot 449. Gemiddeld beteekent dit bedrag 18 cent per inwoner. Amsterdam 1936-3% 101%—101% Zeeuws. Hyp. B-3% 100%—100% Cities Service Cy. P. 1958 5 50%50% A Amsterd. Bank 139%—138% A Ned. Gitij- en Spiritusfabr. 510 A De Schelde N.B. 45%—45% C Am. Smelt Ref. 38%—37% A Born. Sum. H.M. 178—176% A Houth. Alberts 95%95% C Union Pac. Rr. 69%68% C Int. Nickel Cy. 40%—.— Ned. 38 1000-3 101%—101% O. Indie 37 3000-3 99%—99% Engeland 1960-90 4 77%76% A Koloniale Bnk. 155—153% A N.I. Hbk 600 131%—130 C Ned. H. M. 1000 146%—146 A v. Berkeis Pat. 48%47% C Calvé-Delft 90%—90% A Philips Gem. B. afg. 219-213-10 C Unilever 141%141%-43 C Am. Car Fonudry 21%—21%' C Anaconda Cop. 25%—25-24% C Bethlehem St. 52%52-51% C Kennec Copper 32%—32-31% C Rep. Steel 16%—16%-% C Uj. States St. C. 46%—46%-% C North Am. Cy. 16%—16% A Kon. Petr. Mpij. 314%— 3ll%-09% C Contin. Oil Cy. 21%—20%-% C Phillips Petr. Comp. 29%—29% C Shell Union O.q. 10%—10%-% C Tide Water Ass. Oil 10—9% -10 A Ned. Scheepv. U. 116%—115 A H.V. Amsterdam 469466%-64% A Java Cult. Mij. 192 A N.L Suiker U. 197194 A Deli BaBtavia 210210-08 C Deli Mij. 1000 257%—256-53 Amerika Unilever Suiker (Wettig Philips Markt Koninkl. - HVA Tabak Obl.Markt Rubber Schepen gedeponeerd.Jj A Senembah 242240%-38 C Baltimore Ohio 5%5% C Southern Pac. Cy. 13%—13%-% A Southern Rlw 13%—13% A Amst. Rubb. C. 221%—219-17% A Deli-Bat. Rubb. 150—147 A Hessa Rubber 125121% A Serbadjadl S.R. 150%—102% WISSELKOERSEN. Heden Londen 8.59 Berlijn 73.80 Parijs 4.84% Brussel 30.99 New-York 1.84 iter .59% 73.75 i84%' 30.96 1.84 KOLIJNSPLAAT. Dc Joodsche vluchtelingen ruim 121. collecte voor de heeft opgebracht OOSTBURG. Alhier heeft de collecte voor de vervolgde Duitsche Joden slechts 148 opgebracht. Indien met lijsten was gecollec teerd, zou de uitkomst vermoedelijk veel gunstiger zijn geweest. ZUIDZANDE. De collecte ten bate van de uitgewekenen om geloof en ras heeft alhier opgebracht 124. Eenige Duitsche ochtendbladen van he den bespreken, naar het D.N.B. uit Ber lijn meldt, de omstandigheid, dat de kreten in de Italiaansche Kamer „groote opwin ding in de democratische wereldpers" heb ben veroorzaakt. Het „Berliner Tageblatt" herinnert er aan, dat de kwestie Tunis niet pas giste ren op het tapijt is gebracht, doch reeds bestaat sinds den tijd, dat ruim honderd jaren geleden de eerste Italiaansche scho len in Tunis werden opgericht. Het blad wijst er op, dat de Italianen in Tunis sterker in aantal zijn dan de Fran- schen en schrijft vervolgens: Het past ons niet conclusies te trekken uit deze aan de geheele wereld bekende fei ten. Wij verbazen ons echter, dat de ver melding van deze kwestie geweldige betoo gingen bij de mogendheden der „vrije mee- ningsuiting" verwekt, op hetzelfde oogen- blik, dat men in het Engelsche parlement met het recht van dezelfde „vrije meenings- uiting" het mandaatskarakter der vroegere Duitsche koloniën betwist, elke bespreking der koloniale kwestie van de hand wijst en het kenmerk der mandaten van Degin tot eind tracht te vervalschen. Dat is een der voorbeelden, welke in Duitschland wel geen betoogingen verwekken, zooals de Italiaan sche kreten in Frankrijk gedaan hebben, doch welke niet zonder innerlijke verbitte ring voor kennisgeving zijn aanvaard. Nog betrekkelijk onlangs heeft de wereld uit den mond van een Engelschen minister president de verklaring vernomen, dat En- gelands grens aan den Rijn ligt. Het Duit sche volk heeft zich daardoor niet tot be toogingen laten verleiden, hoewel de vraag gesteld kan worden, wat Engeland dan aan den Rijn verloren heeft, welke Engelsche belangen daar op het spel gezet zijn. Wij hebben toen gezwegen. Thans maken de Engelschen zich echter ook druk over de kreten in de Italiaansche Kamer, hoewel zij de oude kwesties, welke met de kreten „Tunis en Corsica", worden opgerakeld, wel degelijk kennen. Het komt er dus op neer, dat men zich ginds altijd het recht ver schaft, zich te bemoeien met de aangele genheden van anderen. De „Völkische Beobachter" constateert: De Italianen hebben nooit verheeld, dat zij het verlies van Tunis niet kunnen verkrop- Ingekomen: Wed. L. C. Boudeling, zon der beroep van Den Haag, Groote Markt 1; A. van Hekken, dienstbode van Middel burg, Oosthavendijk 14; J. Kense, bakkers knecht, van Terneuzen, St. Adriaanstraat 15; Th. J. C. Prummel geb. Pel, zonder be roep, van Utrecht, Kamperfoeliestraat 16; A. W. Borgs, dienstbode, van Vlissingen,] 'pgn 'en"dat zij do Corsicanen voor landge- Schengestraat 9; F. F. M. Gerritsen, win- nooten houden. Een feit is, dat op Corsica keiier, van Vlissingen, L. Kerkstraat 35; J. nauwelijks Franschen wonen en dat de Ita- Kosten en vrouw, zonder beroep, van Kloe-1 iianen eerder en in grooter aantal in Tunis tinge, Westsingel 5; H. v. d. Linde, zonder] zyn geïmmigreerd dan zij die thans dit beroep, van Kloetinge, Korte Nieuwstiaat Noord-Afrikaansche vorstendom bescher- 15; B. D. van Eijkelenburg en gezin, mor.-1 men." Wij vermelden deze dingen slechts om teur, van Tilburg, Scheldestraat 108; S. P. het onzuivere karakter van het lawaai om van Oosten, dienstbode, van 's-Gravenpol- der, J. A. v. d. Goeskade 41; D. Potter, huis houdster, van Wemeldinge. Opril Groote Markt 9; T. de Nood, geb. Griep, huishoud ster, van Middelburg, Korte Nieuwstraat 18; L. de Nood, werkman, van Middelburg, Oosthavendijk 14; M. C. Dirkse, liefdezus ter, van Zwolle, Kloetingsche weg 5a; A. Quinten, landarbeider, van Oudelande, Pr. Tunis te kenmerken. Tot een inmenging in de Fransch—Italiaansche aangelegenheden voelen wij ons niet gerechtigd. De Spaansche burgeroorlog. EEN DROEVE BALANS. Uit Barcelona wordt gemeld, dat sedert het begin van den burgeroorlog in 393 aan- Julianastraat 21; P. Bink eri gezin, reiziger,] vallen uit de lucht en uit zee op de acht van Zieriksee, Violenstraat 10; C. P. J. voornaamste steden in Katalonië 3788 men- schen werden gedood en 5229 gewond, 3182 gebouwen werden vernield. Te Barcelona werden 2500 menschen gedood en 3200 gewond. EEN KABINETSCRISIS VOORLOOPIG VOORKOMEN. Belga meldt uit Brussel: Na een socialis tische vergadering in het Paleis der Natie is de volgende mededeeling gepubliceerd: „De leden van het bestuur der Belgische werkliedenpartij, in vergadering bijeen met Bouwense, slagersknecht, van Kortgene, Korte Kerkstraat 7; A. v. d. Plas, ver pleegster, van Katwijk, Oostwal 31; J. Bouwmeester en gezin, instrumentmaker, van Eindhoven, Tulpstr. 48; A. P. Braam, dienstbode, van 's-Gravenpolder, Groote Kade 42; C. Louisse, zonder beroep, van Vlissingen, Westwal 44; P. Goozen en vrouw, timmermansknecht, van Koudeker ke, Leliestraat la. Vertrokken: J. E. M. Oldenhof, geb. Kriense Lokker, zonder beroep, van Gera niumstraat 2 naar Zutphen; G. Brouwer, werkman, van Rommerswalestraat 11 naar Tilburg; G. J. Hollstelle, dienstbode, van Vosmaerstraat 14 naar KrabbendijkeD. J v. d. Kreeke, teekenaar, van M. Smalleg. buurt 55 naar Bergen op Zoom; J. R. Vin kers, van Wilhelminastraat 25 naar Den Haag; G. Santuz, granietwerker, van Spie- ma, verpleegster, van idem naar Vlissin gen; G. C. Ballintijn en gezin, rijksklerk, van Voorstad 60 naar Oss; F. H. Oele, ka mermeisje, van Westerstraat 8 naar Den -, Haag; M. van der Cingel, dienstbode, van gelstraat 7, naar Middelburg; P. F. Hollan-1 Patijnweg 6, naar Wemeldinge; C. M. v. d. der, koopman, van Lange Vorststraat 361 Graaf,, huishoudster, van Oude Singel 81 naar Amsterdam; W. L. Kalkman en ge- naar Rilland-BathWed. Th. J. v. d. Pepl, zin, zonder beroep van Vogelzangsweg 25, zonder beroep, van de Ruijterlaan 44 naai' naar Haarlemmermeer; S. A. van Omme- Kruiningen; M. C. Wemelsfelder, dienstbo- ren, dienstbode, van Wilhelminastraat 3,1 de, van Opril Groote Markt 4 naar Wemel- naar Raamsdonk; T. P. v. d. Berge, ver-1 dinge; O. H. C. Beun, verpleegster^ van pleegster, van Oostwal 31, naar Arendsker-1 Oostwa 31, naar Leiden; D. de Gooijer en ke; B. Zuidema, adj.-commies, van Rimme-| gezin, contr. arb. insp., van Middelb. straat landplein 1 naar Amsterdam; J. H. Zuide- 57 naar Amersfoort. de gedelegeerden van het bestuur vtgi het vakvereenigingsverbond en de voorzitters en secretarissen der socialistische fracties in Kamer en Senaat, hebben geconstateerd eenstemmig van meening te zjjn, dat de beslissing van het congres van 5 December betreffende Burgos gerespecteerd moet worden. Zij hebben kennis genomen van het aan bod der socialistische ministers, onmiddel lijk af te treden. Zij zijn echter, met het oog op het belang van het land en de ar beidersklasse, van meening, dat onder de bestaande omstandigheden er geen aanlei ding voor is, dat de socialistische ministers uit de regeering treden, gezien het feit, dat de voorwaarde, door het congres voor dit aftreden gesteld, niet vervuld is". Het „Berliner Tageblatt" gaat tegen Duff Cooper te keer. Het „Berliner Tageblatt' kant zich scherp tegen de uiteenzettingen van Duff Cooper te Parijs. Het blad bespreekt de rol, welke Duff Cooper tijdens de Tsjechoslovaaksche crisis heeft gespeeld en verklaart: Wanneer het van hem zou hebben afgehangèn, zou thans reeds een deel der Europeesche be schaving in puin en asch liggen. Dat dat niet gebeurde is niet rijn schuld. De Euro peesche beschaving is gered door het re giem, dat hij als „vijand der beschaving" durft te belasteren. Zij is gered door den Führer tegen wien de brandstichter, die in zijn voornemen werd verhinderd, probeert de volkswoede te ontketenen. Duff Cooper beweerde over vrede te spreken en goot olie in de uitgaande oorlogsvlam. Hij hit ste op, doch hulde zich in een mantel van frasen vol zalving. Wij kennen die Bieder- maenner, die uit gekwetste eerzucht Rome zouden willen verwerven. Dat zal hun niet gelukken. Want ook daar is een zekere ma te van moed voor noodig. Zij zijn echter in hun woordrijke en weekmuilige huichela rij tenslotte toch steeds laf. COMPLOT TEGEN DE VEILIGHEID VAN DEN STAAT. Sedert verscheidene dagen wordt voor het volksgerecht te Berlijn een proces be handeld tegen twintig personen, die be schuldigd worden van het in gevaar bren gen van den veiligheid van den staat. Dr. Julius Philipson is veroordeeld tot levens lange verbanning. Zes beklaagden zijn zoo juist veroordeeld tot straffen gaande tot tien jaar dwangarbeid. Twee vrouwen wer den tot vijf jaar dwangarbeid en een jaar gevangenisstraf veroordeeld. RADIOREDEVOERING VAN LORD BALDWIN. Ten behoeve van de Duitsche vluchtelingen. De vroegere minister-president, Baldwin, heeft gister voor de radio namens alle ker kelijke gemeenschappen in Engeland, Schot land en Noord-Ierland gesproken ten gun ste van de Joodsche en niet-arische chris tenen, die uit Duitschland gevlucht zijn of dit land wenschen te verlaten. Hij zeide: „Ik moet U vragen te hulp te komen aan slachtoffers, niet van eenige ramp in de natuurlijke wereld, niet van een aardbe ving of overstrooming, noch van honger snood, doch van een uitbarsting van men- schelijke onmenschelijkheid tegenover men schen. Duizenden mannen, vrouwen en kinde ren, beroofd van hun bezittingen, verdreven uit hun woningen, zoeken onderdak en een wijkplaats. Ik spreek vanavond niet als politicus of lid van een partij, doch als een gewone Engelschman, bedroefd over den toestand van deze verachte en verworpen menschen en hun onschuldige kinderen- Ik pleit voor de slachtoffers, die zich om hulp tot Engeland wenden. Ik heb geen tijd te beschrijven, wat het beteekent^ te worden veracht, gebrandmerkt en geïso leerd gelijk leprozen. Er wordt een beroep gedaan op de eer van ons land, er wordt een beroep gedaan op onze christelijke weldadigheid en wij moeten dit beroep beantwoorden. 50.000 Joodsche kinderen, zoowel als dui zenden christen kinderen, moeten uit Duitschland worden gebracht, zoodra het geld beschikbaar is om hen te vervoeren, voeden, kleeden, huisvesten en opvoeden tot dat zij gereed zullen zijn voor emigratie. Duizenden ouders doen een beroep op vluchtelingencomité's, hun kinderen uit Duitschland te halen, zelfs hoewel rij hen nooit meer terug zullen zien. De tooneelen, welke zich voordoen op de perrons, wan neer kleine groepen op het punt staan te vertrekken, kunnen slechts hartverscheu rend worden genoemd. Bevrijdig van deze vrouv dat, de hun In gië en vrouwtj alle godsdi< Groot Ik k land zf sche i] stand

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2