COURANT COURANT BiMÊRUNO. Lesvliegtuig van de K. L M. neergestort. ZEELAND» VlCKS VA-TÈt@-N©L ké le $eciiixr&cb>e Verheffend Getuigenis. ^SSSSSS&^s-jssi De vier inzittenden omgekomen. MIDDELBURG. (£L rTt -r- M. pto. 10,00 13,00 St. (1,00 !,05 Or- 4»00 im. 6,00 Gram, htvaart- a. 8,00 lh. ork. Neer- f. 10,40 KRO- 11,50 Piano- Gerhar- •ën. 1,35 Ernest solist. )tten en •ork. en piano, irmonie- :n solis- ,45 Uit soliste. 3and en (gr. DagBlad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureau^.: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES -. Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 290. TWEE BLADEN. VRIJDAG 9 DEC. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. HtRTSt Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. vBrieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Een Hervormd predikant, een oud-Ka merlid van liberalen huize, een Gerefor meerd predikant. Een Brabanter, een Hage naar, eep Middelburger. Een zaal, half ge vuld ja: half, en het is zonde en jammer beidemet Middelburgers, hervormden en joden en roomsch-katholieken en vrijden kers' liberalen en socialisten, rechtschen en linkschen Alles onderscheidinkjes en verschillen, die verder uit te spinnen zijn; verschillen, wel ker wezenlijkheid wij niet ontkennen, noeh trachten te verkleinen. Maar toch, boven dit alles uit: sprekers en toehoorders, allen Nederlanders Niet enkel als staatsrechtelijk begrip, maar: als wezenlijk, voor een ieder voelbaar feit. Het is een wonderschoone avond geweest, dat bewogen en sterke Getuigenis van Ne derlands afkeer van het anti-semitisme, gis teravond in de „St. Joris". Rustig-beheerscht, doch met zijn warme timbre diep doordringende in de ziel zijner toehoorders, sprak ds. Brouwer over de Jo den, van vroeger en van nu, van elders en van hier. Niet slapjes-vergoêlijkend, in zijn beoordeeling van den Jood zoomin als in zijn veroordeeling van den niet-Joodschen anti-semiet. Eerlijk en doordringend zette hij het probleem: eerlijk en als warmhartig Nederlander en christen stelde hij de eenig mogelijke consequentie der christelijke naas tenliefde er achter. Aangrijpend schilderde daarop het liberale oud-Kamerlid Boon den toestand in het Derde Rijk op dit punt: uit den rijken schat zijner ervaringen van recenten tijd puttende wist hij zijn toehoorders immer dieper te doordringen van den afschuw voor die Der- derijksmethoden, immer levendiger te wek ken het besef, dat alle goede vaderlanders moeten samenstaan en samengaan om te voorkomen, dat zulke methoden ook in ons goede Nederland verder ingang zouden vin den. Tenslotte sprak de Middelburgsche gere formeerde predikant ds. Van den Hooff. Fel, bezielend, striemend, en heerlijk getui gend van zijn warm-christelijke gevoelens. Principieel stellend de vraag: waarin wor telt toch dat anti-semitisme? En erop ant woordend dit: het Boek zegt: „De Zaligheid is uit de Joden". En de christen van vroe ger zegt: „zoo is het. Wij hebben die Za ligheid. Dus is de Jood erledigt." Dat is het kernpunt van heel de vraag. Want zóó zegt de christen het, en zoo is het niet! Integendeel: De eeuwige Jood is het groote vraagteeken, dat God zet achter die zelfvoldaanheid der Zaligheid van den christen! De Jood vraagt, en met recht: „is het wel zoo, waarde christen, hebt Gp die Zaligheid?" Pas wanneer de christenen der aarde die zaligheid waarlijk verworven zullen hebben, wanneer zij werkelijke christenen in handel en wandel, in denken en doen zullen zijn geworden, pas dan is het vraagstuk van den Jood geen vraagstuk meer, want pas dan zullen onze broeders uit Israël leven in de rust en de veiligheid" V -ï- Schoone, principieele Getuigenisavond. Waarop de hervormde niet gedaan heeft alsof hij roomsch ware, noch de gerefor meerde alsof hij liberaal ware; waarop een ieder gesproken heeft naar zijn geest en zijn diep-innerlijke overtuiging. Maar waar op een iegelijk sterker dan anders wederom gevoeld heeft, dat wij allen Nederlanders zijn en hoeveel wij, in denken en gevoelen, ondanks en boven verschillen uit, toch als Nederlanders gemeen hebben! BEGROOTING VAN WATERSTAAT GOEDGEKEURD. In de avondvergadering der Tweede Ka mer was gisteren aan de orde de begrooting van waterstaat. De heer Van Lidth de Jeu- de (lib.) kon meegaan met deze begrooting. De heer Van der Waerden (s.d.) critiseer- de de lakschheid met de invoering van de rijtijdenwet 1936. Daarbij wenschte de heer Bongaerts (r.k.) gelijktijdige invoering der wegenverkeerswet. De uitvoering van open bare werken werd door den heer Ebels (v. d.) besproken. Ook deze spreker wilde spoe dig maatregelen voor beveiliging van het verkeer. De heer Krijger (c.h.) drong aan op saneering von het baggerbedrijf, terwijl de heer Kievit (s.d.) een lans brak voor betere arbeidsvoorwaarden bij rijkswater staatswerken, evenals mej. De Jong (s.d.) en de heer Posthuma (c.d.). Nadat nog sprekers over de verkeersvei ligheid hadden gesproken, heeft de minister van waterstaat, de heer V a n B u u r e n het woord gevoerd. Spr. zeide o.m. dat sanee ring van het centrale baggerbedrijf mate riaal en particulieren raakt. Wat de veilig heid van het verkeer betreft, er worden maatregelen genomen ter intensiveering van het politietoezicht. Het wegenverkeersreg lement zal strengere regelen brengen De inwerkingtreding van het rijtijdenbesluit zal helaas niet op 1 Januari kunnen geschieden Spr. zal zooveel mogelijk bespoedigen Het is de bedoeling aan het departement van waterstaat electrisch-deskundig perso neel aan te stellen; weldra verschijnt een desbetreffend wetsontwerp. Vervolgens werd overgegaan tot afdee- bngsgewijze behandeling der begrooting. Na oL,y0eri^e besprekingen werden daarop aan- het SJ6 begrootingen voor 1939 van LEGER EN VLOOT] Aan den fourier der le klasse a i t der "0Uie' van het 14e reg. inf. is het on- derscheidmgsteeken voor 24-jarigen trou wen dienst (zilveren medaille) toegekend Om kwart over elf vanmorgen heeft in de onmiddellijke nabijheid van Schiphol weer een ernstig vliegongeval plaats gehad. Het Lockheed-vliegtuig „Ekster" van de K.L.M. is kort na den start op korten af stand van Schiphol afgegleden, neergestort en in brand gevlogen. Aan boord van het vliegtuig, dat opgestegen was voor een les vlucht, bevonden zich vier personen, n.l. de gezagvoerder, de radio-telegrafist, de boord werktuigkundige en een leerling. Alle vier inzittenden zijn omge komen. Het bericht van de vliegramp is met ont zetting vernomen. Nog versch in het ge heugen ligt de ramp van de „Ijsvogel", eenige weken geleden, eveneens in de nabij heid van Schiphol. Ditmaal is weliswaar geen Ujnvliegtuig van de K. L. M. veronge lukt, doch de ramp, weer in de onmiddel lijke nabijheid van de Amsterdamsche lucht haven, heeft wederom vier slachtoffers ge- eischt. Te kwart over elf was het Lockheed- vliegtuig „Ekster" opgestegen met als be- stuurder-leeraar de vlieger Van der Sijde. Als leerling-vlieger vloog mee de heer Schrey. Verder waren aan boord de werk tuigkundige Jedeker en de radio-telegrafist Becking. Wat er precies gebeurd is, kon nog niet worden vastgesteld. Vast staat, dat het toe stel kort nadat het was gestart en toen het zich nog op vrij geringe hoogte bevond, is afgegleden en neergestort. Het toestel kwam neer in den Haarlemmermeerpolder vlak bjj den dijk langs de Ringvaart, op ongeveer anderhalve kilometer van den ingang van het vliegveld Schiphol. Direct nadat het toestel was neergeko men, vloog het in brand. Toen men bij het toestel kwam was dit geheel in vlammen gehuld en was het niet meer mogelijk aan de inzittenden hulp te bieden. Het is waar schijnlijk, dat de vier slachtoffers op slag dood zijn geweest. Hun lijken zijn verkoold. Van het toestel is niet meer dan een door brand geheel vernield wrak over gebleven. Onmiddellijk nadat bekend werd, dat er op Schiphol een vliegtuig was neergeko men, zijn uit Amsterdam de gemeentelijke geneeskundige dienst en de brandweer ter assistentie derwaarts vertrokken. Ook van het vliegveld zelf werd onmiddellijk alle beschikbare hulpmateriaal naar de plaats van de ramp gedirigeerd. Zooals gemeld, mocht redding niet meer mogelijk zijn. Het verhaal van een ooggetuige. Een ooggetuige van de ramp vertelde het volgende „De „Ekster" kwam laag vliegende in aanraking met de toppen van de boomen aan den Schipholdijk. Direct daarop is het, met draaiende motoren, neergestort tegen den weg, die van den Schipholdijk, loopen- de langs de Ringvaart, leidt naar de boer derij „Johanneshoeve" van den heer Van de Veldt. Onmiddellijk nadat het toestel was neergestort, vloog het in brand. Ge weldige vlammen schoten omhoog en iede re mogelijkheid om de inzittenden te hulp te komen, was uitgesloten. Het brandende toestel verspreidde een enorme hitte, zoo dat het gevaarlijk was te dicht bij het toe stel te komen". Het toestel is vermoedelijk afgegleden. Officieel vernemen wij van de zijde van de K.L.M.dat de gezagvoerder-leeraar Van der Sijde was aangewezen om den heer Schreij les te geven in de behandeling van het Lockheed-vliegtuig. Hierbij worden vol gens een bepaald programma oefeningen uitgevoerd onder nabootsing van de meest ongunstige omstandigheden. Vanmorgen werden met het vliegtuig „Ekster" oefeningen gedaan in het stilzet ten van een motor na den start. Aangenomen moet worden, dat het vlieg tuig daarbij door te weinig snelheid is afge gleden en tegen den grond is gestooten, waardoor het in brand is geraakt. De Lockheed Super Electra „Ekster" is een van de beide Lockheed-vliegtuigen, waarover de K.L.M. tot dusver beschikte. De heer A. van der Sijde, woonachtig te Amstelveen, was de vlieger van de K.L.M., die de Lockheed hier te lande het eerst ge vlogen heeft. Daarom is hij als leeraar op de Lockheed opgetreden. Hijwas een be kend zweefvlieger. De tweede omgekomene, de heer C. M. Schreij uit Heemstede, heeft reeds gerui- men tijd als gezagvoerder op het Europee- sche net van de K.L.M. gevlogen. Hij was thans bezig met zich op de Lockheeds te oefenen. De boordwerktuigkundige, die bij de ramp omgekomen is, is de heer K. Jaedike, de radiotelegrafist is de heer A. H. G. Bek king, beiden uit Badhoevedorp. De slachtoffers van de ramp van de „Ijsvogel". Naar wij vernemen, zijn in de afgeloopen weken zes van de tien slachtoffers van de ramp van het K. L. M.-vliegtuig „Ijsvogel", die in het Wilhelmina-gasthuis te Amster dam waren opgenomen, uit dit ziekenhuis ontslagen. De vier overige patiënten maken het best en zullen binnenkort eveneens het zieken huis kunnen verlaten. HET INCIDENT MET HET K.N.I.L.M.-VLIEGTUIG. Bij de K.N.I.L.M. is telegrafisch uit Port Darwin (Australië) bericht ontvangen, dat bij den remoustik welke het K.N.I.L.M.- vliegtuig op weg van Sydney naar Batavia ondervond, de passagier Van Vliet een ge- Wij beloven naar mate van onze hoop, en wij houden onze beloften naar mate van onze vrees. kneusde rib heeft opgeloopen. De beide pilo ten zijn er goed afgekomen. Het toestel zal in overeenstemming mte het dienstschema heden de reis naar Batavia voortzetten. De heer Van Vliet blijft tot Maandag in Port Darwin om met het volgende K.N.I.L.M.- vliegtuig door te gaan naar Nederlandsch- Indië. DE DINGAANSVLUCHT VAN DE „REIGER". Het K.L.M.-vliegtuig „Reiger" is gister morgen uit Cairo vertrokken ter voortzet ting van de vlucht naar Zuid-Afrika. Na de gisteren reeds gemelde tusschenlanding te Wadi Haifa is de „Reiger" gistermiddag op 14.18 Ned. t.d te Khartoem geland. Alles is wel. De gisteren afgelegde af stand bedroeg 1650 km. Heden zal'de vierde étappe, van Khartoem via Malakai en Juba naar Nairobi worden gevlogen, een traject van 2060 km. VERPLEEGSTERS KEEREN UIT SPANJE TERUG. Welkomstvergadering in Amsterdam. Hedenavond ariveerden aan het Centraal station te Amsterdam, vijf verpleegsters, die gedurende langen tijd in Spanje werkzaam zijn geweest. De medisch-hygiënische com missie heeft gemeend, deze moedige ver pleegsters te moeten huldigen op een groote welkomstvergadering, die gehouden wordt op Vrijdagavond 9 December in Amsterdam. Op deze bijeenkomst, die gepresideerd wordt door ds. A. van der Heide, zal kort het woord gevoerd worden door alle verpleeg sters en voorts door eenige dokters. BELEEDIGING VAN MINISTER CO LIJN EN DE VOLKSVERTEGENWOORDIGING Een spreker der N.S.B. gearresteerd. Na afloop van een gisteravond te Amers foort gehouden bijeenkomst, waarin de hr. A. W. Frenay uit Den Haag het woord voerde over de beginselen van de N.S.B., is de spreker door de politie gearresteerd we gens beleediging van minister Colijn en de volksvertegenwoordiging. Hij is naar Utrecht overgebracht en daar ter beschik king van de justitie gesteld. BETEUGELNG VAN HET CADEAU STELSEL GEVRAAGD. In een telegram aan de Tweede Kamer zegt de centr. contact-commissie tusschen de Nederlandsche vereeniging van huis vrouwen en den Kon. Ned. middenstands bond, te zamen omvattende meer dan 60.000 leden, met groote teleurstelling ken nis te hebben genomen van het afwijzend standpunt van den minister van economi sche zaken, t.a.v. de wettelijke beteugeling van het cadeaustelsel. Zij is geenszins over tuigd door de hiervoor aangevoerde argu menten, welke van eenzijdig industrieel ka rakter zijn en verzoekt de Kamer den mi nister uit te noodigen, onverwijld een wets ontwerp terzake voor te bereiden, aange zien de uit het oog verloren overwegende belangen van verbruiker en handelaren zulks vorderen. HULP AAN KINDEREN IN SPANJE. Het comité uit N.V.V. en S.D.A.P. inzake de verpleging voor Spaansche kinderen, ver tegenwoordigd door de heeren S. R. de Mi randa en H. van Dugteren, heeft dezer da gen te Perpignan (Z.-Frankrijk) een onder houd gehad met den Spaanschen minister van onderwijs, den heer S. Blanco Gonralez. Men kwam overeen, dat aan 5.000 kinde ren in Spanje dezen winter dagelijks een warmen maaltijd zou worden uitgereikt. De eerste zending, 32.000 kg levensmidde len naar Barcelona en 48.000 kg naar Ma drid en Valencia, is reeds onderweg. Behalve deze voedselvoorziening verzor gen N.V.V. en S.D.A.P. ook nog drie Spaan sche kinderkolonies in Frankrijk. Zij werden daartoe in staat gesteld door de opbrengst van een inzameling, welke in Augustus, September en October van dit jaar werd gehouden. Het totaal bedrag van deze collecte was 125.000, DE BANDJIRRAMP IN CELEBES. 138 dooden. Thans is vastgesteld dat bjj de bandjir ramp in de omgeving van Mandar (Celebes) 138 menschen het leven hebben verloren en 370 huizen geheel zijn vernield. SPOORWEGARBEIDER DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN OMGEKOMEN. Gister is de 45-jarige gehuwde spoor wegarbeider T. Willems uit 's-Hertogen- bosch bij zijn werkzaamheden aan den overweg te Orthen, nabij 's-Hertogen- bosch door een Dieseltrein gegrepen en omgekomen. De man werkte aan de lijn 's-HertogenboschUtrecht. Toen hij voor den goederentrein, welke uit 's-Hertogen- bosch kwam, uitweek, werd hij door den van den anderen kant komenden Diesel- trein uit Utrecht gegrepen. Het slachtof fer werd dertig meter meegesleurd en was op slag dood. De kruiwagen, welke Wil lems bjj zich had, werd eveneens meege sleurd, terwijl door de omhoog springende steenen alle ruiten van het seinhuisje werden vernield. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Leiden: 1 doode. Gisteravond is de 35-jarige mr. W. J. M. M., wonede te Oegstgeest en candidaat-no- taris te Leiden, bij het oversteken van den Rijnsburgerweg te Leiden, vermoedelijk door eigen onoplettendheid, aangereden door een taxi. Hij was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. Waterschappen. Bij K.B. zijn benoemd: met ingang van 5 Januari 1939, tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van het waterschap groote- en kleine Isabella, F. J. L. M. Dhooge te Fil- lippine; met ingang van 27 December 1938, tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den St. Pieterspolder (Zuid-Beveland) J. Verlare te Krabbendijke, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeven tig jaar zal zijn geworden en tot gezworene van het waterschap de vereenigde polders van Ossenisse, Th. de Wael te Ossenisse (Vogelwaarde). Besmettelijke ziekten. In de week van 27 November tot en met 3 December kwamen in onze provincie 4 gevallen van roodvonk voor, nl. 2 te Arne- muiden en één te Vlissingen en Kloetinge. ARNEMUIDEN. De alhier gehouden in zameling voor de vervolgden om geloof en ras heeft 60 opgebracht. PROTEST VERGADERING TEGEN DE JODENVERVOLGING. Het was niet overdruk in St. Joris toen daar gisteravond de afdeeling Middelburg e.o. van „Eenheid door democratie" een openbare bijeenkomst hield, maar toch kon de vogrzitter, mr. M. W. G. van der Veur, in zijn openingswoord nog zijn vreugde uitspreken, dat velen ondanks het slechte weder waren opgekomen. De afdeeling prees zfcn gelukkig de drie sprekers onmiddellijk bereid te hebben ge vonden het woord te voeren. Er was geen sprake van politiek in deze beweging, zelfs was een der sprekers niet eens lid ervan. Het gaat alleen tegen elke dictatuur. Spr. richtte zich tot elk der drie sprekers afzonderlijk en wees er op, dat ds. A. M Brouwer, Chr. Hist, is; de heer mr. G. A. Boon, liberaal en ds. P. G. van den Hooff Ger. predikant. Spr. herinnerde aan de woorden van mr P. J. Oud op de laatste vergadering van zijn partij, waarin hij van ethisch stand punt gezien wees op tekort aan humani teit. Men zou verkeerd doen het Duitsche volk als zoodanig aansprakelijk te stellen voor wat er in dat land gebeurt, maar laten alle Nederlanders, behalve dan de Man zonder wien enz. met zijn groep aan hangers, zich verzetten tegen het anti-se mitisme. De vergadering moet staan in het teeken van onze warme gevoelens voor onze medemenschen. Hierna was het woord aan ds. A. M. Brouwer, predikant der Ned. Herv. gemeente te Engelen. Deze zeide. te spre ken met een gevoel van grootë versla genheid. Het antisemitisme buiten onze grenzen en ook bij enkele daar binnen, doet ons vragen in welken tijd wij leven en in welke beschaving, als men in de 20e eeuw met 't Christendom nog niet verder ge komen is dan tot dit peil. Wij staan op die wijze op de puinhopen van ons eigen idealisme. De eenige weg is thans het la ten varen van alle ideologieën. Spr. woont in een kleine gemeente met veel armoe de, daar toch gaf ieder iets in de collec te; gedachtig aan het doe wel en zie niet om. Het werk is spontaan alom te hel pen. Spr. kan niet van zich afzetten, dat er veel meer moet en ook kan gebeuren. Het zal zeker veel kosten de naastenliefde goed in de praktijk te brengen, maar spr. hoopt en vertrouwt, dat de rekening kan worden betaald. Men is aangewezen op doelbewusten en indirecten steun en dit moet men zoo noodig blijven doen. Als men zegt, dat men eerst eigen volksgenooten moet helpen, dan zegt spr. dat geen van die het zoo erg hebben, als zij, die aan onze grenzen vra gen om binnen te mogen komen. Zij, die doen of zij op willen komen tegen onvol doenden steun voor de werkloozen, doen dit niet voor die menschen, maar om eigen verlangens nog meer naar voren te kun nen brengen. Tegen den haat en de naat- propaganda moet men zich wapenen ter wille van de Joden, maar ook van het geheele volk. Het anti-semitsme, maakt, dat men fouten altijd bij anderen zoekt in plaats van bij zichzelf. Er kan geen fout worden bemerkt, of de Joden hebben het gedaan. Het afschudden van het anti semitisme is meer dan het zorgen voor de stumpers. Men behoeft geen anti-semiet te zijn al is men bang voor te grooten Joodschen invloed. In landen, waar de Joden zich vroeger vrjj konden bewegen, hebben zij zich aan allen arbeid gegeven. Zij zijn dan ook normale en zedelijk hoog staande menschen. Toen ging men hen echter van allerlei beroe pen uitsluiten in de middeleeuwen en toen kozen zij andere. Men ontnam hen het burgerrecht en kon hen toen niet meer wettig, doch alleen onwettig straf fen. Spr. komt dat op de onware beschul digingen van ritueele moorden e.d. Zeker hebben de Joden door het opjagen, waar aan zij werden blootgesteld eigenschap pen gekregen, die minder aangenaam zijn. Maar wie zal zich dan ook niet verwon deren, dat er nog zoo veel moois is over gebleven in dat volk? Men doet goed het Jodenvraagstuk in de verschillende lan den te bestudeeren. Men zal dan zien, dat waar de Jood goed behandeld wordt, hr geen gevaarlijk mensch is, maar als hij niet goed wordt behandeld, ontstaan er verkeerde toestanden. Hoe goed zij zijn, als zij goed worden behandeld, bewijst spr. aan de hand van periodes uit onze gesdhiedenis. De Joden hebben heel veel voor de gemeenschap gedaan en zij staan nu als fonkelende sterren aan het firmament onzer nationale hemel. Zij hebben mede ge holpen ons Vaderland groot te maken en hun religie is geen beletsel om zich te ver eenigen met anderen in het land, waarin zij wonen. Spr. toont mede aan de hand van' een Joodsch gebed aan hoe zij gehecht zijn Doktoren zeggen, dat bijna iedere ver koudheid begint in den neus en de keel. Thans is er een opmerkelijk, nieuw middel, Vicks Va-tro-nol genaamd, speciaal bereid voor deze "gevaarzöne". Doe bij het eerste waarschuwende niezen of snuiven vlug een paar druppels Va-tro-nol in de neusgaten. Direct verdwijnt het ver stopte gevoel, en de tintelende geneeskracht verspreidt zich snel door de dieper gelegen neuskanalen. U kunt als het ware voelen, hoe het de natuur helpt de dreigende verkoud heid te stoppen, vóórdat zij kan doorzetten. Verlicht het hoofd Zelfs als Uw hoofd reeds verstopt is en zwaar aanvoelt, verwijdert Va-tro-nol snel het hinderlijke slijm, vermindert de zwelling der slijmvliezen en maakt de neusholte schoon. U kunt weer vrij ademen. DE BONDGENOOT VAN VICKS VAPORUB (Ingez. Med. i— lllll' "Hl 'T 'liri IT' I IT li 'I 1 WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Krachtige tot stormachtige Z. tot Z.W. wind, toenemende bewolking, tegen morgenochtend weer regen, weinig veran dering in temperatuur. UKKEL: Toenemende Z. tot Z.W. wind, plaatselijk stormgevaar op het einde van den nacht, gedurende enkele uren nog vrij schoon weer en daarna bewolkte en betrok ken hemel, vermoedelijk regen, matige tem peratuur. Zat. 10 Dec. Zon op: 8 h 00; onder: 15 h 45. Licht op: 16 h 15. Maan op: 19 h 57; onder: 10 h 07. L.K.: 14 December. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: December. Hoogwater. Laagwater. Vrjjdag 9 2.05 14.27 8.43 20.59 Zaterdag 10 S 2.49 15.14 9.30 21.44 Zondag 11 3.31 16.07 10.21 22.31 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: December. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 9 S 4.08 16.27 9.39 22.00 Zaterdag 10 4.54 17.15 10.27 22.46 Zondag 11 5.37 18.05 11.19 23.39 l/cVCe. Jftté eesn. te. (Ingez. Med.) aan de beste tradities van het Nederland sche Volk, waarin naar voren komen Oranje en de vrijheid. Wie goed doet, goed ontmoet is op de Joden van toepassing. Men moet hen helpen zonder meer, want naastenliefde kan men nimmer op zijde zetten. Ieder land heeft de Joden, die het verdient. (Luid applaus). De tweede spreker, mr. G. A. Boon, oud-lid der Tweede Karher, zeide, dat een golf van ontzetting na 10 November door heel de wereld is gegaan. De fiers alom, behalve dan in Italië en Japan, heeft dit niet onder stoelen of banken gestoken. Dat kan hier„ waar de pers man een zelfstandige man is, maar 'daar is het een slavenberoep. En dit uit zich niet aleen inde pers, maar ook in het geheele leven. Er is een nieuwe mythe van bloed en bodem naar voren gebracht maar dat is een onwetenschappelijke ide ologie. Het is slechts een nieuwe vorm van anti-semitisme. En dat een volk mid den in Europa zoo zou kunnen doen had zelf de ergste twijfelaar aan de beschaving niet kunnen denken. Het woord „Ariër" is wel het meest onwetenschappelijke, dat kan bestaan. Spr. "komt dan tot de zgn. spontane gebeurtenissen na den dood van Von Rath. In een paar uur tij,<js heeft men een geniaal volk van 500.000 men schen tot den bedelstaf gebracht. De moord was slechts een aanleiding om uit te voeren, wat men reeds lang van plan was. Het is toch vaststaand, dat iedere Jood, die de moord had kunnen verhelpen dit gaarne had gedaan. De daad van den jeugdigen Jood was philosofiscji te be grijpen, daarbij speelde de liefde, die ieder voor zijn moeder voelt een groote rol. Het is dan ook niet deze jongen, doch het zijn de Duitsche heerschers, die de ellende over de Joden hebben gebracht. Waarom maakt men zich op die onhebbe lijke wijze druk over de moord op van Von Rath, terwijl men andere personen, die sluipmoorden verrichten door gedenk- teekens aan de vergetelheid onttrekt? Spr. is vast overtuigd, dat een werkelijk vrije stemming in Duitschland vrij zeker een bewijs zou leveren, dat de meerder heid van de Jodenvervolging niets moet hebben. Nu kan men zich er wel op be roepen dat het een binnenlandsche kwes tie is, maar dat is niet waar als er 600.000 menschen verstooten worden en naar an dere landen willen uitwijken. De toestand

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1