SCHUDT UW LEVER WAKKER BELGQL DUITSCHLAND. ENGELAND. HONGARIJE. RUSLAND BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER DONDERDAG STATEN-GENERAAL. VER. STATEN GEMENGD NIEUWS. ZONOfK SCHADELIJKE LAXEERMIDDEISM Ml V ooit 'a morgen» „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever mlnatens een Hter gal in Uw Ingewanden doen atroomen. Wanneer 5 e» B< U *1 ft eze stroom van gal onvoldoende la. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opge blazen, U raakt verstopt. Uw lichaam Is ver giftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen. U moet CARTER'S LEVERPILL.ETJES [nemen om een liter gal vrij te doen strooraen en U zult weer geheel fit sQn. Onschadelijk, [plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten. 0.7S (IstfCE. MtA den indiener, kwam namens de regeëring minister Mac Donald aan het woord. Hij zeldè, niet te gelooven, dat er thans een bevolkingsgroep ln Engeland is, welke bereid is aan eenlg ander land tie zorg over te dragen voor gebieden of volken, waarvoor Engeland verantwoordelijk is, hetzij als koloniale mogendheid, hetzij als mandattaris. „Wfl kunnen de koloniale volken niet beschouwen als goederen en veestapels, welke aan anderen kunnen worden over gedaan. Wtj hebben de verantwoordelijk heden voor deze volken. Wij moeten reke ning houden met hun wenschen en de wenschen der verschillende bevolkings groepen in die gebieden. Voor zoover het Britsdie mandaatge bieden betreft, gaat het niet alleen om een groote inheemsche bevolking aldus de minister verder. Op sommige plaatsen zijn ook Europeesche kolonisten, die al hetgeen zij ^bezitten in deze gebieden heb ben helegd en een groote rol hebben ge speeld bjj de ontwikkeling dezer gebie den in de laatste twintig jaren.In som- mge streken zjjn belangrijke Indisch» gemeenschappen. Wij moeten het recht van deze bevolking erkennen haar mee ning uit te spreken over een kwestie, wél ke voor haar van het allergrootste be lang ia Wij moeten de volle betee'Sefu toekennen aan deze meeningen. Het zou onmogelijk zijn zelfs eenige 'Wijziging te overwegen in den status van een dezer ge bieden zonder ten volle acht te slaan op de spontane opvattingen der bewoners. Bovendien heeft rUo ho-wlfcing zekere rechten op grond der verdragen. Zn h- ben zekere materieele belangen in. deze gebieden. Deze rechten en deze belangen moeten ten volle gewaarborgd en verze kerd zijn. Deze verklaringen van Mac Donald wer den met applaus ontvangen. Ze beteekenen dat de Engelsche regeering er voorloopig niet aan denkt, de voormalige Duftsch» koloniën aan het Derde Rijk af te staan En evenmin wil ze voorshands eenigerlei andere wijziging in het koloniale bestuur brengen. Zooals te verwachten was, werld na Mac Donald's rede de Labour-mótie verworpen zulks met 253 tégen 127 Stemmen. De Spaansehe burgeroorlog. BRITSCHE VRIJWILLIGERS IN HEN LAND TERUGGEKEERD. Gisteravond zijn aan Victoriastation te Londen 309 Britsche vrijwilligers van de internationale brigade uit Spanje terugge keerd. Op het perron en voor het station hadden zich duizenden verzameld om hen te verwelkomen. Bij het binnenrijden van den trein met de vrijwilligers werd luide de „internationale" gezongen. Met twee muziekkorpsen aan het hoofd verlieten de vrijwilligers in gesloten formatie met wapperende vlaggen het station. Onder hen, die de vrijwilligers uit Spanje aan het station kwamen begroeten, bevonden zich Stafford Cripps en Attlee. De poli' tieke commissaris van het Britsche ba taljon, Bob Cooney, z^de, dat vele dap pere kameraden in de Spaansehe hospita len liggen, terwijl vijfhonderd Engelsche en Iersche kameraden voor altijd rusten in Spaanschen grond. De strijd in het Verre Oosten KONGMOEN EN JAPANSCHE HANDEN De Chineesche ambassade te Londen heeft bericht ontvangen, dat Kongmoen, 45 mijl ten Zuidwesten van Kanton, door de Japansche troepen is bezet. GIFT VAN EEN DUITSCHE SCHEEPVAARTMAATSCHAPPIJ VOOR DE JODEN. Van 500.000 frank, De te Antwerpen verschijnende „Joodsche Gazet voor België" deelt mede, dat een groote plaatselijke exportfirma, behoorend aan zuiver Arische Duitschers, die lid zijn van de nat.-socialistische partij, als protest tegen de gebeurtenissen in Duitschland, een bedrag heeft geschonken van 500.000 frank ten behoeve van de slachtoffers van het huidige régime. Bij nader onderzoek is ge bleken dat het hier een scheepvaartmaat schappij betreft. Aan deze gift was een begeleidend schrjj ven toegevoegd, gericht tot een vooraan staand Joodsch persoon te Antwerpen, waar in werd medegedeeld dat de firmanten zich onder deze omstandigheden innerlijk schaamden, nog Duitschers te zijn; zij troostten zich echter met de gedachte dat het Duitsche volk evenals zijzelf met de vandalen niets te maken wil hebben Aan het slot van hun schrijven geven zy uiting aan de hoop, dat aan het Duitsche rolk weldra de gelegenheid zal worden ge boden het onrecht weer goed te maken. DUITSCHE FILM VAN HET PROGRAMMA. Antwerpens publiek niet op Hit- Ier gesteld. In een bioscoop aan de Keyserleï te Antwerpen, hadden enkele dagen geleden incidenten plaats tijdens de voorstelling van de Duitsche Olympiadefilm. Toen Hitier op het doek verscheen, demon streerden de toeschouwers. Om herhaling te voorkomen had de directeur van de bioscoop besloten die stukken uit de film te verwijderen, waarop de Duitsche rijks kanselier voorkwam. Een paar dagen later kreeg hij bezoek van een gedelegeerde van de Duitsche ambassade; die hem mededeelde, dat in de film, die een officieele Duitsche film is, niet mocht worden gecoupeerd. De bi oscoopdirecteur heeft thans besloten de film, die hij voor drie weken had gehuurd, een dag vóór het verstrijken vaii de eer ste week, van zijn programma te nemen. DE REGEERING NOG NIET 'f AFGETREDEN. Belga meldt uit Brussel: Na een bijeen komst van het kabinet is gisteravond het volgende communiqué gepubliceerd: „De kabinetsraad heeft den politieken toestand bestudeerd en verscheidene admi nistratieve kwesties behandeld. Hij komt Vrijdag opnieuw bijeen". Voor de bijeenkomst had Spaeik een on derhoud met drie gedelegeerden van het bestuur der socialistische partij. Deze had den er bij den premier op aangedrongen, dat de regeering den toestand opnieuw zou bestudeeren en elk besluit zou uitstellen. Dit verklaart, waarom de regeering niet is afgetreden. Knaapje «Chrikt zich dood voor Zwarte Piet. Te Ghlin, in de Borïnage, was een vier jarig jongetje met zijn moeder op bezoek bij zijn grootouders. Een speelkameraadje maakte zijn gezicht zwart, om zich voor Zwarte Piet te doen doorgaan. De kleine jongen schrok daarvan zoo erg, (dat hi) bewusteloos neerviel. De moeder haalde onmiddellijk medische huflp, die moest eonstateeren, dat het knaapje dood was. VERGISSEN IS MENSCHELUK. Een vischhandelaar ln het Noorden van Duitschland is de trotsche eigenaar ge worden van een brief van den particulie ren secretaris van den Koning van Italië, zulks door een vergissing van de posterij en. Hij deed een brief op de post voor een zekeren heer Keizer te Rome, een plaatsje in Pommeren, met een offerte van twee kisten haring tegen een uiterst billijken prijs. Een beambte vein de Duitsche P. T. T. zond het schrijven echter naar Italië, waar het terechtkwam bij den Koning van Italië en Keizer van Abessynië. Tot zijn groote verbazing ontving de handelaar eenigen tijd later een antwoord van den Italiaanschen vorst, waarin deze hem bedankte voor het vriendelijk aan bod, doch mededeelde, dat hij er geen ge bruik van zou maken. JODEN NAAR DE WERKKAMPEN? Men geeft te Berlijn algemeen toe, dat de Joden,die geschikt zijn voor den arbeid en door de laatste economische maatrege len voor rekening van de maatschappelijke steuninstellingen dreigen te komen, in ar beidskampen te werk zullen worden ge steld. In kringen der nationaal-socialisti- sche party is men van meening, dat deze Joden in geen geval aanspraak kunnen maken op steun der Duitsche sociale instel lingen. Velen zullen tegen het einde van het jaar zonder onderdak en middelen zijn en der halve overweegt men hen in arbeidskam pen bijeen te brengen. Intusschen zijn deze vermoedens niet officieel bevestigd. FRANZ WINKLER UIT DE PARTIJ GEZET. Reuter meldt uit Weenen: Franz Winkler, de vroegere Oostenrijksche vice kanselier in het eerste kabinet Dollfuss, is op last van gouwleider Bürckel uit de na- tionaal-socialistische party verwijderd. Winkler is na de episode-Dollfuss leider geweest van de onwettige nationaal- socialistische party en is in 1934 naar Duitschland uitgeweken. Hy werd door Ber lin erkend als deskundige voor de Oost- Europeesche politiek. DE JODENVERVOLGING. Nieuwe Amerikaansche stap te Berlijn. Reuter meldt uit Washington: De Ameri kaansche ambassade te Berlijn heeft zich opnieuw tot de Duitsche regeering gewend en aangedrongen op bescherming van Ame rikaansche rechten en belangen, zy heeft betoogd, dat de jongste decreten betreffende den Joodschen eigendom niet moesten gel den voor deze Amerikaansche belangen, Een Duitsch antwoord, is nog niet ontvan gen. 6000 DUITSCHE VLUCHTELINGEN. De minister van binnenlandsche zaken heeft gister in een schrifteiyk antwoord ver klaard, dat sedert 1933 in Engeland 11.000 uit Duitschland en Oostenryk afkomstige vluchtelingen zyn toegelaten. Hiervan zyn er 5.000 na een verblyf in Engeland naar overzeesche landen vertrokken. AANHANGERS VAN BELA KUN GEARRESTEERD. Havas meldt uit Boedapest: Op het terug- verworven gebied zyn negen leden van het roode Hongaarsche leger van Bela Kun ge arresteerd, die ervan beschuldigd worden, tydens een gevecht tusschen soldaten en gendarmen in 1919 twee gendarmen te heb ben gedood. Het onderzoek zal geleid wor den door den gendarmeriepost, waarvan de destyds gedoode. gendarmen deel uitmaak ten. VROEGERE GPOE-LEIDER AFGETREDEN. Het D.N.B. meldt uit Moskou: Alle bla den bevatten het bericht, dat de vroegere volkscommissaris voor binnenlandsche za ken en leider van de Gpoe, Jeschof, „op eigen verzoek", zyn functie heeft neerge legd. Hy zal voortaan nog slechts het on beteekenende volkscommissariaat voor ver voer te water beheeren. Tot zyn opvolger is aangewezen de vroegere Georgische par tyvoorzitter, Berya. De eigenlijke oorzaak van het aftreden van Jeschof, is volgens het Duitsche Nieuws bureau, dat zy'n methoden niet de ge wenschte resultaten hebben opgeleverd, Berpa is een bijzondere gunsteling van Stalin. ZEEUWSCHE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ. De Z.L.M. hield Woensdagmiddag haai aariyksche algemeene vergadering in de zaal van den hr. J. C. Kryger te Goes. We gens ongesteldheid van de heeren mr. Diele- man en W. Kakebeeke stond de vergade ring onder leiding van den hr. A. I. Leen- houts, te Retranchement. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op de hm. jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in Zeeland; ir. R. P. Bonthuis, inspecteur van den land bouw en vertegenwoordiger van den minis ter; graaf van Lynden van Sandenburg, vi- ce-voorzitter van het Kon. Ned. Landbouw- Comité; ir. Siebenga, vert, van den N.A K. en oud-secretaris der Z.L.M.; J. Beldus, spreker van dezen middag; consulenten en adviseurs van land- en tuinbouw in deze provincie, burgemeester, secretaris en wet houder Van Melle van Goes. De voorzitter opende de verga dering met een woord, van welkom, in het bijzonder gericht tot de hierboven genoem de heeren, Spr. merkt dan op, dat men het tintelende en vaak geestige woord van den hr. Dieleman ditmaal .zal moeten missen. Hy uit daarby zyn vertrouwen, dat zoowel de hr. Dieleman als de hr. Kakebeeke spoedig weer geheel hersteld zullen zfn. Spr. wydt dan eenige. woorden aan het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin en uit de hoop,, dat God haar nog lang zal sparen, (applaus). De toestand in den land bouw baart nog steeds groote zorg. De op brengst der bieten vyas zeer slecht tot on rustbarend en spr,. hoopt, dat de garantie die dit jaar over is, volgend jaar extra toe gekend zal worden. De opbrengst der aard appelen was goed, doch de prijzen waren spoedig zeer laag; Tachtig k negentig dui zend ton werden voorts minder uitgevoerd. Was ook de opbrengst der tarwe gering ge weest, dan zou vqn een rampjaar gespro ken moeten worden. Gelukkig heeft de re geering zich niet laten leiden door het iets gunstiger vorig jaar, en de steunmaatrege len gehandhaafd. .Het boekhoudb.ureau kon nog geen volledige cyfers verschaffen over 1937. De opbrengst was in 1936 f 69.43 per bunder, doch zal voor 1937 20 a 25 la ger zpn. Spr. wydt dan een korte beschou wing aan de landbouw-politiek der regee ring; hy is voor een behooriyke belooning van landarbeid, maar concludeert tenslotte, dat door de arbitrage-commissies de loonen worden vastgelegd zonder voldoende reke ning te houden met de draagkracht der be drijven. Spr. zou gaarne eindigen met een optimistisch woord, doch hy vreest, dat men de eerste jaren nog onder groote spannin gen zal leven. Spr. hoopt, dat de moeiiyk- heden echter overwonnen zullen worden en men ze in den landbouw eensgezind het hoofd zal weten te bieden. (Applaus). De mededeelingen van den voorzitter, reeds behandeld door de Hoofdbestuursver gadering van 15 Nov. 1.1. en toen in ons blad vermeld, worden voor kennisgeving aangenomen. De contributie-regeling (on veranderd) en debegrooting voor 1939, worden als ingediend vastgesteld. Hierna houdt de Tir. J. Bekius de inlei ding over den expopt van pootaardappelen van welke wy in ons blad van gister reeds een overzicht gavepi. Nadat de spr. zyn rede onder applaus be ëindigd had vroeg de hr. L. Klomp e, te Wolfaartsdyk, of het niet gewenscht is, mi nimum-prezen voor het pootgoed vast *te stellen. De spr. zeide, dat dit eerder getracht werd. Het ging echter een week goed, en toen liep het reeds mis. Doordat de boe ren er zich niet aan hielden. Toen is ge zegd: nooit meer minimum-pryzen. Den hr. L. van D y k e, te Groede, die o.a. de mi nimum-pryzen door een bepaalde export- heffing wilde vastleggen, antwoordde spr, dat dit weer gevaar geeft voor te hooge prpzen, en dan zou het buitenland elders gaan koopen. De secretaris, ir. D o r s t, meent dat Zee land aan Friesland wel een voorbeeld zal kunnen nemen om de goede handelsorgani satie. Meent spr. echter, dat de totale op pervlakte waarop men aardappels kweekt moet worden ingekrompen? En hoeveel? Of alleen voor bepaalde soorten? *?e spreker wijst op de uiteenloopende cijfers m de provincies en de moeiiyke taak der regeering om de verschillende wijze te handelen, wy moeten de rust hebben door wat in te krimpen, dan wordt het buiten land wat onrustiger. De hr. Siebenga gelooft, dat dit laat ste bereikt zal moeten worden. Anders blijft slechts over: de weg der meerdere risico Onze potersteun moet de basis hebben van afzet in buiten- of binnenland. Hoe de boer dat doet zal hijzelf moeten weten. Hy moet er evenwel niet op rekenen, dat de tegen woordige toestand zal kunnen blijven be staan; men moet niet enkel poters kwee ken om den potersteun. De hr. Vaals, Sint-Jansteen, wil de bietensteun van 13.50 op 14 brengen meent, dat daar nu alle reden voor is. De Voorz. zegt, dat de kwestie gecom pliceerd is. Het Bestuur zal de vraag be spreken. h5"; C®s,tel- te Sluis, merkt op, dat hiot °.,a 70 der „gegarandeerde' l e d 1S' Dus hie,d de regeering 30 a 40 van den steun in den zak. Kan de regeering die toch niet uitkeeren? Amsterdam 1936-3% 101%— Zeeuws. Hyp. B-3% 100%—100% Cities Service Cy. P. 1958 5 50%—50% A Amsterd. Bank 138%—139% A Ned. Gist- en Spiritusf. 510—. A De Schelde N. B. 46-^5% C Am. Smelt Ref. 39%—38% A Born. Sum. H.M. 177%—178 A Houth. Alberts 95%95% C Union Pac. Rr. 70%r-69% C Int. Nickel Cy. 40%—40% Ned. 38 1000-3 101—101% O. Indië 37 1000-3 99%—99% Engeland 1960-90 4 77%—77% A Koloniale Bnk. 155155 A N.I. Hbk. 600 131%—131% C Ned. H. M. 1000 146%—146% A v. Berkels Pat. 48% C Calvé-Delft 90%— 90% A Philips Gem. B. afg. 223-220-18 C Unilever 143%—142-40% C Am. Car Foundry 22%21%-% C Anaconda Cop. 25%25%-% C Bethlehem St. 53%—52%-% C Kennec Copper 3332%-% C Rep. Steel 16%—16%-% C U. States St. C. 47%—47%-46% C North Am. Cy. 16%—16% A Kon. Petr. Mpy. 316%—317-12 C Contln. Oil Cy. 21%—21% C Phillips Petr. Comp. 30%—29% C' Shell Union O.C. 11—10%-% C Tide Water Ass. Oil 10—10 A. Néd. Sëheepv. U. 118—116% A H.V. Amsterdam 472—470%-67% A Java Cult. My. 193—192 'A N.I. Suiker U. 198—197 A Deli Batavia 211—210 C Deli My. 1000 261%—257% ■T"' HVA Unilever Rubber (Wettig Koninkl, Markt Amerika Philips T- Schepen Obi.Markt Industrie Tabak gedeponeerd.). A Senembah 241-243-41 C Baltimore Ohio 5%—5% C Southern Pac. Cy. 13%—13%-% A Southern Rlw. 1413% A Amst. Rubb. C- 224222% -20 A Deli-Bat. Rubb. 152—150 A Hessa Rubber 127%—125 A Serbadjadi S.R. 106%—105% WISSELKOERSEN; heden gister Londen 8.59%. &61% Beriyn 73.75 73.67% Parys 4.84% 4:86% Brussel 30.96 3L01 New-Yörk 1.84 L88% De -hr. Van Bommel van Vloten wyst er op, dat deze cijfers niet voor geheel Nederland gelden. Er werd gerekend op 1575 millioen kg bieten, de opbrengst is 1515 millioen, dus slechts 4 lager. Dat is een normaal bedryfsrisico dat de regeering niet over zal willen nemen. De voorz. meent, dat deze cyfers een ander inzicht geven. Beter is waarschyniyk om over die 60 millioen kg volgend jaar te spreken. M. - -i De hr. Dieleman, te Hoek, meent, dat het beter is over den richtprijs te spreken. Over het geheele land moet men tot eens gezindheid zien te komen. Laat van dit be stuur kracht uitgaan daartoe. Zoo krijgen we een geheel verarmden boerenstand. Langzaam maar zeker gaat de boerenstand onder. De Voorz. is het met de groote Ujn van dit betoog eens. Deze kwestie heeft de aan dacht van het bestuur. Met alle kracht zal het bestuur werken om de richtprijzen te verbeteren. De hr. Bonthuis zegt dank voor het vriendeiyke woord van welkom tot hem ge richt. Spr. wyst er verder op, dat de slui ting van de Belgische grens, alleen uitge gaan is van de Belgische regeering. Deze motiveerde dat dit niet alleen ging tegen de pootaardappelen maar tegen 'n groot aantal landbouwproducten. Eén der Belgische Ka merleden bracht den minister daar hufde voor. Volgens spr. was het alleen om ohze uitvoer moeiiykheden in dén weg te leggen. De financiën moesten er nu eenmaal slui ten. Ook is verweten, dat de maatregelen tegen den colorado-kever, den uitvoer der aardappelen stop zette. Nederland was ech ter daartoe gedwongen terwille van den uitvoer naar Indië. Had Nederland dat niet gedaan, dan zou men het tegen Nederland gedaan hebben. Daar zyn de bewyzen van. Jhr. mr. Quarles van Ufford dankt eveneens voor de woorden van wel kom. Het provinciaal bestuur, stelt de uit- noodiging zeer op prijs, omdat het een nauw contact met 'den landbouw in Zeeland, de belangrykste bron van inkomsten, van groot belang acht. Spr. uit de hoop, dat de hrn. Dieleman en Kakebeeke weer spoedig her steld zullen zijn. Hij wenscht de Z. L. M. echter ook geluk met haar tweeden vice- voorzitter. Spr. hoopt in de Staten de be grooting er even snel door te krygen. (Vroo- lpkheid! Alle punten gingen namebjk zonder eenige discussie onder den hamer door). Spr. uit zpn beste wenschen voor 1939 voor de landbouwers. Laat ze echter ook in deze moeiiyke tyden beseffen, dat er onder de regeering van H. M. nog de zege ningen bestaan van de vrijheid van geloof en gedachte, vrijheden waarvoor Zeeland ook steeds pal heeft gestaan. (Applaus). Graaf van Lynden van Sandenburg, dan kend voor de uitnoodiging, zegt, dat het Kon. Ned. Landbouw Comité een nauw contact met de landbouworganisaties zeer op prüs stelt. Spr. wijdt verder nog eenige woorden aan de groote pers die inderdaad vaak de belangen der landbouwers ter zij de stelt voor wat de lezers gaarne lezen. Het Kon. Ned. Landbouw Comité wydt daar volle aandacht aan. Burgemeester Van Dusseldorp, dankt voor de het gemeentebestuur gezon den uitnoodiging. Spr. getuigt van de be langstelling van Goes voor de landbouwbe langen en brengt de Z. L. M. hulde voer haar leiding in landbouwzaken. De Voorzitter dankt alle sprekers voor hun woorden en sluit daarop te ruim kwart over vier de vergadering. BEGROOTING VAN BINNENLANDSGEDS ZAKEN GOEDGEKEURD- De Tweede Kamer is gistermiddag, ver der doorgedrongen in de afdeelingen van de begrooting van binnenlandsche zaken. By de afdeeling armenzorg werd van verschillende zyden, o.a. van den heer Drees (s.d.), Diepenhorst (a.r.) en IJsselmuiden (r.k.) de klacht geuit, dat de armenverzor ging tegenwoordig van indlvidueeic zorg tot een schablone van de werkloosheidszorg werdt. \oorts waren vele sprekers bezorgd vóór het lot van de behoeftige schippers. Minister van Boeyen verklaarde dat zijn departement aan terugkeer tot dë out'.e individueele armenverzorging geen strcö- bro-d in den weg zou leggen. By do afdeeling volkshuisvesting 'toon den de heeren ter Laan (s.d.) eh Baas (a.r.) weinig geestdrift voor dé plannen van den minister om premies te verstrek ken ten behoeve der verbetering van on gewilde woningen. De heeren Dreee (s.d.) en Andriessen (r.k.) toonden zich gereser veerd welwillend. Algemeen waren pleidooien te hooren voor krotopruiming in de steden en voor woningverbetering ten plattelande, bene vens voor meer leiding door de rijksover heid by de uitbreiding van bebouwingen. Mevr. Mackay-Katz (chr. hist.) bepleitte in dit verband een nationaal plan als over kapping van de verschillende streekplan nen. Verschillende leden, zooals dé héeren ter Laan (s.d.), Steinmetz (r.k.) en Baas (a.r.) toonden zich voorstanders van uit breiding der activiteit der woningbouwver- eenigingen. De heer Andriessen (rJc.) was een voorvechter voor betere huisvesting der groote gezinnen. Minister van Boeyen achtte den tyd voor een nationaal plan nog niet rijp. Hy deelde mede dat dit jaar voor 4 millioen aan bouw- voorschotten is verstrekt, dat is 1% millioen meer dan verleden jaar. De rijksoverheid is dus wel actief ten bate der woningpro ductie. De woningtoestanden ten plattelan de zullen door toepassing van een desbe treffende ministerieele circuliare vooral vooral voor de groote gezinnen kunnen ver beterd, mits de gemeentebesturen zich ook actief toonen. Zpn plannen tot premieverleening voor de verbetering van ongewilde woningen wil de minister in geen geval laten torpedeeren door hen, die liever nieuwen bouw willen. Er zyn thans 2.000 aanvragen voor derge- ïyke verbeteringen in behandeling. De mi nister kon niet ingaan op het verlangen om voor de betrokken woningen de eischen hooger dan normaal te stellen. De begrooting van binnenlandsche zaken is daarna zonder hoofdelpke stemming goedgekeurd. KERK EN SCHOOI Het kiescollege der Ned. Herv. Kerk te Kloetinge heeft gekozen tot ouder ling in de vacature ontstaan door het over- ïyden van den heer Th. de Kam, den heer J. Vreeke en in de vacature ontstaan door de periodieke aftreding van den heer J. Felius, welke zich niet meer herkiesbaar stelde, tot diaken den heer J. P. van WeL Ned. Herv. Kerk. M. J. W. Zevenboom, cand. te Zieriksee heeft het beroep naar Berkenwaarde aan genomen. Geref. Gem. Ds. Ivf. Hofman te Krabbendyke is be roepen te Paterson (Ver. Staten). Gifmengster op den electrischen stoel. Gisteravond is te Columbus (Ohio) Anne marie Hahn, de „gifmengster van Ohio" op den electrischen stoel terechtgesteld. Zy werd ervan beschuldigd, vier mannen van 70 tot 80 jaar vergiftigd te hebben om hen te berooven. Het is voor het eerst, dat een vrouw in den staat Ohio is geëlectrocutio- neerd. DUITSCH CONSUL-GENERAAL TERUGGEROEPEN. Baron von Killinger, de Duitsche consul- generaal te San Francisco, is naar Duitsch land vertrokken. Hy is enkele dagen gele den plotseling door de Duitsche regeering ontboden om geraadpleegd te worden. Voor zijn vertrek verklaarde hy niets te weten omtrent de redenen van de uit Ber lijn ontvangen instructies. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Ypenburg: 1 doode, 1 gewonde. Gisternamiddag kwam op den rijksweg tusschen Ypenburg en Ryswijk een perso nenauto met zeer groote snelheid by het inhalen van een anderen auto, op het lin kerweggedeelte. Eerstgenoemde auto botste daarby met een hevigen slag op een uit tegenovergestelde richting komenden vrachtauto. Door de botsing werd het on derstel weggeslagen De personenauto slin gerde nog een eind verder en botste ver volgens tegen een tweeden vrachtauto. De kracht van deze tweede aanryding was nog zoo hevig, dat de personenauto midden door brak, hoewel de vrachtauto een kalmen gang had. De bestuurder van den personenauto, de 26-jarige M. H. uit Rotterdam werd zoo ernstig getroffen, dat hy tydens het vervoer naar het ziekenhuis aan de bekomen ver wondingen is bezweken. De chauffeur van den tweeden vrachtauto, de 38-jarige J. L. uit Den Haag liep een dybeenbreuk en rib- benfracturen op. De bestuurder van de eerste vrachtauto, de 28-jarige Van G. uit Rotter dam, kwam, behoudens eenige onbeteeke- nende verwondingen, met den schrik vrij. Verduistering en valsche aangifte door kantoorjuffrouw. Te Groningen is aangehouden als ver dacht van verduistering van geld de 20-ja- rige kantoorjuffrouw J. A. W. aldaar. Zy heeft de recherche heel wat last bezorgd, doordat zy aangifte deed beroofd te zyn van haar portemonnaie, inhoudende ruim 400. Toen zy uit een zaak kwam, waar zy juist geld had ontvangen voor haar patroon, zou een man haar een duw hebben gegeven, waardoor de portemonnaie op straat viel. De onbekende man zou zich hiermede haas tig hebben verwyderd. By het onderzoek kwam echter aan het licht, dat zy zelf het geld had verduisterd by haar patroon. De recherche heeft haar by familie in de provincie Groningen opge spoord en gearresteerd. Gedurende een paar jaar heeft zy voortdurend geld van haar patroon achter gehouden en valsche kwi tanties geschreven.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2