MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COULANT) I M ZEELAND 1 H1DDELBURGSCHE BUITENLAND. Klein Zicht op de Lijkverbranding. SfnJ6. cremeeren' zoo en de nabe. staanden zulks wenschen. lINNEVILm Ruim f 100.000 verduisterd. DE COUPANT imum, MIDDELBURG. Inbreker aangehouden. GOES. VLISSIMGEN. WALCHEREH. Het bezoek van VonRibbentrop aan Parijs. WEERBERICHT. De anti-Fransche betoogingen in Italië, Engeland denkt voorloopig niet aan teruggaaf der vroegere Duitsche koloniën. Dagblad. Uitg.N.V. DeMiddelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 289. TWEE BLADEN. DONDERDAG 8 DEC. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. 1938 t>vj- la- Een- G. ;rou- v. d. .5 h. Waarom moeten rechtsche regeeringen bij dingen waar hun hoogste en heiligste beginselen niet „positief" in het geding zijn, dikwijls zoo bekrompen van blik zijn? Waarom in zulke zaken niet een breede li beraliteit van opvatting betoond, die het respect van den weidenkenden linkschen mensch voor den rechtschen verhoogen zal, óók wanneer die rechtsche regeerder, in za ken die die hoog-heilige beginselen „posi tief" wèl zouden raken, voet bij stuk houdt? Neem nu, bijvoorbeeld, dat wanhopige ge schutter met de lijkverbranding in Neder land. Onze wet deugt niet op dit punt, dat kan iedereen die zich er wel eens mee bemoeide, U vertellen. Volgens de wet mag in Neder land de lijkverbranding niet plaats vinden: lijken moeten begraven worden. Maar: die wet is niet hecht en wèl-door- timmerd. Er is een enorm lek in dat scheepje. De rechter is machteloos: hij kan niemand veroordeelen die in strijd met de wet handelt. Dat is op zichzelf al deerlijk mis. Foute wetten moet men, ten snelste, goed maken: daarvoor hebben we een ie- geering met Kamers. Men liet dat na. Een kwart-eeuw lang cremeeren we er in Velsen, in strijd met de wet, lustig op los. De eene regeering na de andere laat uit halfheid, om niet te zeggen, lafheid, na de wetgeving in overeenstem ming te brengen met het zedelijke en rechtsbewustzijn des volks hetwelk de lijk verbranding op de moderne wijze, waarop die in Velsen en over heel de beschaaf de wereld geschiedt, als behoorlijk en toelaatbaar beschouwt. Wijziging van de wet, gericht op toela ting der crematie natuurlijk onder de noodige voorschriften durft geen enkele regeering aan. De „positief"-christelijke van Colijn-de- zooveelste zal het nu echter aanpakken. Hoe? Halfslachtig en bekrompen, als zoovéél dat zij halfslachtig en bekrompen doet: door „het kwaad" tot Velsen te beper ken en crematie alleen toe te staan bij testamentaire beschikking en na bekomen verlof van den kantonrechter. Niet uit roeien, niet toestaan: beperken en moeilijk maken. Diezelfde regeering vernietigt Raadsbe sluiten tot inrichting van urnenbewaar plaatsen. Dit alles getuigt allerminst van den bree- den blik, dien men van èlken regeerder, rechts of links gericht, moet eischen. Dit getuigt van klein zicht, van bekrompenheid en vanlafheid. Wij staan t.o.v. de lijkverassching op zich zelf onverschillig. Het heeft z'n voor, mis schien ook z'n tegen. Dat het in strijd met de grondbeginselen des Christendoms zoude zijn, is dogmatisch niet vol te houden, van roomsche noch van orthodox-pro- testantsche zijde. Het heeft met die grond beginselen eenvoudig niets te ma ken: men leze er het Evangelie van Lu kas, hoofdstuk IX, vs. 59 en 60 nog maar eens op na. Het is belangrijker het Ko ninkrijk Gods te verkondigen dan over zul ke zaken te zeuren. Dwang tot crematie moet, op dit teere pun natuurlijk te allen tijde uitgesloten blijven, zoolang wij van pest en zulke gee selen verschoond blijven tenmiste. Men hebbe en houde de vrijheid zijn dooden te begraven, zoo men ze wenscht te begraven; men hebbe evenwel óók de vrijheid zijn Men legge deze vrijheid, begrensd door de eischen van het algemeene belang en van de rechtszekerheid, in een wet vast- men late de groote steden hun crematoria bouwen, en op behoorlijke wijze urnenbe waarplaatsen inrichten. En dan kunnen Colijn en z ij n geestverwanten zeggen- dat is strijdig met onze privé-o pvattin- g e n, w ij wenschen dat voor ons niet. Dan zeggen wij: natuurlijk, dat zij ge ëerbiedigd: niemand zal van U verlangen, dat Gij Uwe dooden laat verbranden, in ste de van ze te begraven. Maar het groote deel van 't Nederland- sche volk dat in dezen verlangt, dat er op dit punt v r ij h e i d moet zijn, ziet de strenge beperking- en reglementeerings- plannen dezer „positief-christelijke" regee ring ook op dit punt als een schakel temeer in den ketting die op tal van punten de Ne- derlandsche vrijheid aan banden legt. Ten behoeve eener zich met het etiket der po sitieve christelijkheid zelfvoldaan sierende, doch in werkelijkheid toch zoo menigmaal bekrompen-kleinburgerlijke, fantasielooze, de waarlijk groote lijnen niet ziende, niet waarlijk sterk-doortastende maar eerder schutterende en scharrelende kwasi-sterke en somwijlen slechts kwasi-christelijke re geering. Daarom zij de eisch: de baan vrij voor yjk^iikverassching, naast de begraving der 'bkverassching doet niemand schade; is niet m strijd met het algemeen belang eer het tegendeel iS niet in strijd met de grondbeginselen des Christendoms, wordt door velen als nuttig en noodig gezien en gewenscht; een groot deel van het Neder- landsche volk wenscht, ongeacht de vraag of deze personen zelf voorstanders der cre matie zijn, in elk geval de vrijheid tot crematie. Welke „positief-christelijke" reden mag zich hier dan tegen verzetten? DE TOCHT VAN DE „REIGER". Het K. L. M.-vliegtuig „Reiger" dat de speciale vlucht naar Zuid-Afrika maakt, is gistermorgen om zes uur uit Napels ver trokken voor de tweede étappe. Reeds voor half twaalf (plaatselijke tijd) heeft de „Reiger" te Athene een tusschen- landing gemaakt, nadat de passagiers ruim schoots in de gelegenheid waren gesteld van de lucht uit Acropolis te zien. Na den lunch vloog het toestel naar Cairo door, waar het gistermiddag om 14.37 uur (Ned. tijd) is geland. Gezagvoerder Scholte meldde, dat alles wel is aan boord en dat de stemming, mede dank zij het prachtige weer, uitste kénd is. Heden wordt de reis voortgezet. Liquidatie van het Ned. Verb. v. Ziekenkassen. Door de algemeene vergadering van het Nederlansch Verbond van Ziekenkassen is besloten tot liquidatie van het verbond. Aan deze organisatie, welke ook onderschei dene afdeelingen in Zeeland heeft, is ver bonden een Sanatoriumfonds, hetwelk men echter wil behouden. Het Ned. Verbond van Ziekenkassen heeft een tekort, hetwelk door het Sanatoriumfonds zal worden overge nomen. Binnen korten tijd zal wederom een alg. verg. voorafgegaan door gewestelijke ver gaderingen worden gehouden tot consolida tie van den nieuwen toestand. DE UIT SPANJE GEKOMEN NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS. Het Eerste Kamerlid, de heer van Rap- pard heeft aan den minister-president de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat blijkens een bericht, voorkomende in de „Nieuwe Rotterdam- sche Courant" van 6 December jl. ochtend blad, aan de uit Spanje terugkomende Ne- derlandsche vrijwilligers, na hunne visitatie te Roosendaal, in de eerste klasse-restaura tie aldaar van regeeringswege een warme maaltijd is verstrekt, nadat zulks eveneens was geschied te Cerbère, terwijl de regee ring hun proviand tot Parijs had doen me degeven? 2. Zoo ja, welke redenen brachten de re geering daartoe? 3. Was de regeering bij bedoelde maaltij den officieel vertegenwoordigd K.N.I.L.M.-TOESTEL IN REMOUS. De twee bestuurders en een pas sagier krijgen verwondingen. Uit Port Darwin: Tengevolge van een hevigen remousklap tijdens de vlucht van Sydney naar Port Darwin liepen de beide bestuurders van een Nederlandsch vliegtuig en een passagier, de heer C. van Vliet, uit Nederland afkom stig, verwondingen op. Het toestel kon de reis naar Port Darwin voortzetten, waar het veilig is geland. De drie gewonde per sonen zjjn per ambulance ter behandeling naar het ziekenhuis vervoerd. (Het moet hier betreffen een der Super Lockheed-toestellen van den geregelden lijndienst van de K.N.I.L.M., dat hedenoch tend uit Sydney naar Batavia was vertrok ken.) DIRECTEUR VAN COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK TE ROSWIN KEL GEARRESTEERD. De marechaussee van Emmercompascum heeft Dinsdagavond, onder verdenking van verduistering, den landbouwer K. G. te Roswinkel, gemeente Emmen, gearres teerd. De heer G. is directeur van de Co öperatieve boerenleenbank te Roswinkel, bij welke bank een kastekort is geconsta teerd, dat, naar wij vernemen, niet on aanzienlijk boven de honderdduizend gul den uitgaat. Het is nog niet mogelijk, het juiste be drag van het tekort vast te stellen, aan gezien het accountants-onderzoek, dat vanwege de justitie wordt ingesteld, nog niet beëindigd is. De gearresteerde nam in zijn woonplaats een zeer vooraanstaande positie in. Hij be hoort tot de best gesitueerde landbouwers en genoot het' volste vertrouwen. Naar ons ter oore kwam, werden de boeken regel matig bijgehouden en zou het tekorf moe ten worden toegeschreven aan een te ge waagd beheer van de aan de bank toe vertrouwde gelden. De heer G. leefde overigens in geen enkel opzicht boven zijn stand. De aanhouding heeft in wijde omgeving groot opzien gewekt. Naar wij voorts nog vernemen, had de bank een omzet van meer dan een milli- oen per jaar enwerd zij geheel alleen door den heer G., die bovendien een groot landbouwbedrijf exploiteert, beheerd. De bank behoort voorts tot de weinige instel lingen van dien aard, die niet zjjn aange- soten bij de centrale van coöperatieve Boerenleenbanken te Utrecht. De controle ïiivo j?aardoor uitsluitend bij plaatse- a„ - 4P0u'wers, die bestuurslid of lid ve nRaad van toezicht der Coöpera- ^ar. keer G- uitgebreide bezittingen heeft is het mogelijk, dat de gedupeerde *ïinn*ellJ*™ tet grootste gedeelte scha deloos gesteld kunnen worden. Bijzonder heden zijn daaromtrent nog niet bekend Het kwade, dat wij doen, bezorgt ons niet zoo veel vervolging en haat als onze goede hoedanigheden. Het faillissement: van J. van Paas- schen te K r u i n i n g e n (zich ook wel noemende J. van Paasschen-Reijnhout) is geëindigd wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Curator mr. Ph. R. Hugenholtz, advocaat te Goes. Het laatste jaar zjjn in deze gemeente en directe omgeving eenige diefstallen met braak gepleegd. De politie heeft telkenmale een zeer nauwkeurig en uitgebreid onder zoek ingesteld hetwelk aanvankelijk niet tot eenig positief resultaat leidde. Wel trof het den onderzoekenden ambtenaren van politie dat er eenige overeenkomst in de wijze van werken van den dader bij de verschillende diefstallen bestond en reeds langen tijd had zij verdenking op een bepaalden man. De politie heeft tenslotte voldoende aanwijzingen gekregen, dat zij Dinsdagavond j.l. kon overgaan tot de ar restatie van den 24-jarigen J. P. H. alhier toen deze per trein aan het station aan kwam. Hij werd naar het Bureau van Po litie gebracht en in verzekerde bewaring gesteld. Na aanvankelijk te hebben ont kend, bleek dat zooveel bewijsmateriaal was verkregen dat verder ontkennen, niet veel zou baten. Tenslotte heeft de man dan ook toegegeven den diefstal aan de Hee rengracht en die aan den Tramsingel waar van wij Dinsdag melding maakten, zoome de ook andere vroeger gepleegde inbraken alhier te hebben gepleegd. Daar de aange houdene volgens zijn mededeeling zijn pro gramma nog niet had afgewerkt en nog meer diefstalen te wachten waren mag hier van een goede vangst door de politie wor den gesproken. St. Nicolaas bij de Middelburg-adspiranten. Gisterenavond is in de gymnastiekzaal van school A op den trainingsavond van de adspiranten der voetbalvereeniging „Middelburg", St. Nicolaas op bezoek ge weest. De jongens waren om 7 uur present, toen de Sint met zijn knecht aankwamen. Zij werden door den voorzitter van „Mid delburg", mr. P. C. Adriaanse, hartelijk wel kom geheeten. Nadat Sint en zijh knecht plaats hadden genomen, moesten al de jongens één voor één bij hem komen. Zij werden allen door den Sint toegesproken en zij hadden een pakje van hem in ontvangst te nemen. In koor werd daarna een pittig liedje ten ge- hoore gebracht, begeleid door aecordeon- muziek. Onder daverend gejuich van de jongens verliet de weldoener met zijn knecht de vroolijke groep. Het was een aardige avond voor de jongens. Een aanrijding. De politie stelt een onderzoek in naar een aanrijding, die dezer dagen is voorgekomen in de Nederstraat. Een auto komende uit de richting van den Veerschen weg werd aan gereden door een ander motorrijtuig, dat van het Oud Arnemuidsch Voetpad kwam en waarvan de bestuurder rechts geen voor rang verleende. De eerstbedoelde auto, die goed reed werd daarbij vrij ernstig bescha digd. J. Ehrhardt. t De oud-directeur van het postkantoor al hier, de hr. J. Ehrhardt, is in den ouder dom van 63 jaar in het gasthuis te Mid delburg overleden. De overledene werd begin 1925 aange steld als directeur van het P. T. T.-kantoor, alhier, en deed zich als een correct en hu maan chef kennen. Dat de hr. Ehrhardt bij zijn meerderen zoowel als ondergeschikten geacht en gezien was, bleek wel bij zijn ambtsjubileum en zijn afscheid, Maart van het vorig jaar. Lang heeft de hr. Ehrhardt niet van de hem toen toegewenschte rus- tigen ouden dag mogen genieten. Met genegenheid en achting zullen allen die hem kenden den hr. Ehrhardt blijven gedenken. De kapitein van het Deensche stoom schip „Alice" komende van Antwerpen vroeg doktershulp. Dokter Detmar is met een inspecteur van politie aan boord ge gaan en heeft een matroos, die bij een val zijn schouder had gebroken naar het St. Josephziekenhuis laten overbrengen. Alhier is een andere matroos aangemonsterd. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Gisteren had alhier de opening plaats van een cur sus in paardenkennis. Er waren 17 leerlin gen opgekomen. De heer E. Verlare, voor zitter van de Commissie van Toezicht, wees op het nut van dezen cursus. Het be vreemde spr., dat dit hier ter plaatse de eerste cursus in paardenkennis was, daar toch op het 'gebied der paardenfokkerij Nieuwland de eerste plaats inneemt op Walcheren. De heer M. Kleinepier, secretaris van den Kring Walcheren van de Z.L.M. bracht dank aan het gemeentebestuur voor de volle medewerking ook nu weder onder vonden. Spr. drukte de leerlingen vooral op het hart niet te schromen vragen te stel len, wanneer iets hun niet duidelijk mocht z\jn. Een woord van dank werd gericht tot het bestuur der afdeeling der Z.L.M. en vooral aan den heer Wisse den kringsecre taris. De leider van den cursus, de heer S. J. Hoogstra, sloot zich bij dit laatste aan en wees op het vele voorbereidende werk, dat is verricht. Spr. stelde het op prijs dat ook de kringsecretaris en de commissie van toezicht blijken van belangstelling ga ven, waarna met de lessen een aanvang werd gemaakt. MELISKERKE. Alhier vergaderde Woensdagavond de coöperatieve kolenver- eeniging U. A. Meliskerke en omstreken onder voorzitterschap van den hr. Kome- jan. Uit het jaarverslag van den secretaris den hr. A. Davidse, bleek, dat het ledental 156 bedraagt, die gezamenlijk hadden afge nomen 3623 hl kolen, waaronder 221 hl bruinkolen; benevens 12275 stuks Friesche turf. De aftredende bestuursleden A. Kome- jan, C. Davidse en P. Sinke werden herko zen, terwijl in de plaats van den heer K. Sturm, die wegens a.s. vertrek als bestuurs lid ontslag nam, gekozen werd de heer J. Koene. De heer Sturm, die van de oprich ting af bestuurslid geweest is, werd door den voorzitter zeer waardeerend toegespro ken en hartelijk bedankt voor hetgeen hij in het belang der vereeniging, gedaan heeft. Deze betuigde wederkeerig zijn dank voor de altijd prettige samenwerking. Voor de lossing der brandstoffen in 1939 gaven zich 12 personen op. SOEBURG. Hedenmorgen werd alhier in gewijd het nieuwe roomsch-katholieke St. Martinus kerkje, gelegen aan de Kerklaan. De plechtigheid werd verricht door deken Dolle, pastoor te Goes, waarna de eerste H. mis werd opgedragen. De kerk kon nauwe lijks de vele belangstellenden bergen, zoo dat velen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen. In zijn toespraak wekte de deken de ge- loovigen op hun kerk trouw te bezoeken. Pastoor Trimp uit Vlissingen, onder wiens parochie de nieuwe kerk behoort, sprak woorden van dank. Onder de aanwezigen bevonden zich pas toor Voorham uit Middelburg, de burge meester van Soeburg, wethouder Cysouw en de gemeente-secretaris. Economische besprekingen, Von Ribbentrop en~Bonnet hebben gis teravond in het hotel Crillon te Parijs van half zeven tot kwart over zeven op nieuw een bespreking gevoerd. Het ge sprek heeft in hoofdzaak betrekking ge had op de handelsbetrekkingen der bei de landen. De ministers hebben de resultaten/der besprekingen van hun deskundigen nage gaan, die betrekking hadden op de wer king van het Fransch-Duitsche handels verdrag en zekere clearing-moeilijkheden. Tenslotte hebben Von Ribbentrop en Bonnet het vraagstuk der garantie van de Tsjechoslovaaksche grenzen besproken. Overigens weet men, dat de Tsjechoslo vaaksche minister van buitenlandsche za ken zich naar Berlijn zal begeven om deze aangelegenheid met Von Ribbentrop te bespreken. Na afloop van de bespreking heeft Von Ribbentrop tegenover Bonnet verklaard, dat Pariis een uitstekenden indruk bij hem heelt achtergelaten. Fransche persstemmen. De „Petit Journal" geeft een samen vatting van hetgeen tusschen Von Ribben trop en Bonnet besproken zou zijn: 1. Duitschland wenscht de overwinning van Franco, doch staat er niet op, dat hem onmiddellijk de belligerentenreehten worden verleend. De door Duitschland en Italië aanvaarde procedure van de non interventie-commissie moet worden geëer biedigd. 2. Duitschland werpt zich niet op als verdediger van Üe Italiaansche eischen, of juister „pretenties", tot uitdrukking gebracht door de afgevaardgden in de Italiaansche Kamer en door de betoo- gers te Rome. Er bestaat geen tegenstel ling tusschen de as RomeBerlijn en de as ParijsLoriaen. 3. Bonnet heeft Von Ribbentrop ge vraagd of Duitschland ten behoeve van de Joodsche emigratie niet aan de uitge- stooten Joden kan toestaan, een weinig geld mee te nemen. 4. Duitschland wil de hegemonie in Mid den- en Oost-Europa, doch er is geen en kele reden, waarom Frankrijk niet de verworven rechten en de economische be trekkingen met Vle landen, die op het oogenblik afhankelijk van Duitschland zijn, zou behouden. De „Petit Parisien" is van oordeel, dat Von Ribbentrop Parijs zal verlaten met de voldoening, nuttig werk te hebben ver richt voor de verbetering van de Fraiisch- Duitsche betrekkingen. Hij heeft onzen leiders duidelijk te kennen gegeven, aldus het blad, dat de stabiliteit van Frankrijk een der hoofdvoorwaarden is voor de versteviging van den vrede op het conti nent. In de „Matin" schrijft oud-minister Fa bry: het accoord zal slechts dan voor den vrede van waarde, zijn, als het voortdu rend wordt toegepast als gelijke 'tegen over gelijke. Duidelijker gezegd beteekent dit, dat geen vertraging in de Fransche bewapening nog mogelijk is. Dit beteekent dat geen enkele bedreiging zal mogen drukken op de imperiale verbindingen van Frankrijk en dat zijn koloniaal gebied niet zal worden verarmd. De „Populaire" schrijft: Het schijnt, dat slechts in een geval Berlijn veel minder steun zou kunnen geven aan de eischen van Italië en de pogingen van Franco: in het geval, dat Frankrijk werkelijk Duitschland in het Oosten de vrije hand zou laten om zijn plannen ten aanzien van de Oekraïne te verwezenlijken. Doch een dergelijke hou CWr Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Krachtige tot matige Z. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, zachter. UKKEL: Vrjj sterke wind uit Z. tot Z.O. richtingen, over het algemeen betrokken hemel, plaatselijk lichte regen, vrij koele temperatuur, met een nachtelijk minimum van ongeveer 4 graden. Vr. 9 Dec. Zon op: 7 h 59; onder: 15 h 46. Licht op: 16 h 16. Maan op: 18 h 37; onder: 21 h 37. L.K.: 14 December. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: December. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 8 1.21 13.44 7.57 20.13 Vrijdag 9 2.05 14.27 8.43 20.59 Zaterdag 10 S 2.49 15.14 9.30 21.44 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: December. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 8 3.22 15.42 8.56 21.14 Vrijdag 9 S 4.08 16.27 9.39 22.00 Zaterdag 10 4.54 17.15 10.27 22.46 ding kan onmogelijk van Frankrijk ver wacht worden. De „Action Franqaise" schrijft: Noch Duitschland, noch Italië zullen ophouden met uit naam van een hooger recht dan dat der verdragen te „eischen". En dit is het juist, waarom het verkeerd zou zijn, zich gewaarborgd te achten door eenig verdrag, zelfs waarvan de inkt nog versch is. 2500 Duitschers namen er te Na pels deel aan. Reuter meldt uit Rome: Een groot aantal Duitsche passagiers van Duitsche schepen welke trips maken op de Middellandsche Zee, hebben deelge nomen aan de anti-Fransche betoogingen, welke zich gistermorgen in Napels heb ben afgespeeld. Eenige duizenden It&iiaansche studen ten vormden een optocht door de straten der stad en riepen „Tunis, Corsica en Djziboeti." Ongeveer 2500 Duitschers van de jirie Duitsche schepen Der Deutsche, Ozeana en Sierra Cordoba namen aan de betoo gingen deel. Gezamenlijk trokken zij naar het Fransche consulaat, dat door troepen bewaakt werd Zingend en schreeuwend trokken zij daarop naar dé prefectuur en het bureau der fascistische partij, waar zfj, na nieuwe betoogingen eindelijk uiteen gingen. Nieuwe demonstraties in verschei dene steden. Stefani meldt uit Rome: De studenten blijven in verscheidene plaatsen druk betoogen tegen de anti- Italiaansche incidenten in Tunis en Corsi ca. De jongste berichten over betoogingen komen uit Benevent, Trapani, Bologna en Ancona. De studenten trokken door de straten en uitten vijandige kreten jegens de „buitenlandsche anti-fascisten." Contra-manifestaties in Frankrijk en Tunis. Verscheidene honderden personen, on der wie talrijke studenten, zijn te Straats burg in optocht langs het Italiaansche consulaat getrokken om te protesteeren tegen de anti-Fransche betoogingen in Italië. Er heeft zich geen enkel incident voorgedaan, aldus Havas. Gisteravond, aldus Reuter uit Tunis, hebben spoorwegarbeiders, die van hun werk terugkeerden, betoogd voor het Italiaansche consulaat. Er is wat inkt op de muren geworpen, doch verder is geen schade aangericht. Gisteren is van een nieuw bijgebouw van het Italiaansche hospitaal de Italiaan sche vlag neergehaald en vervangen dooi de Fransche; dit was het werk van een kleine groep betoogers. Later is de Ita liaansche vlag op haar plaats terugge bracht. De politie treedt tegen volksver zamelingen op. I Omtrent deze betoogingen meldt Havas nog, dat flesschen roode en blauwe inkt tegen het gebouw werden geworpen, waardoor in korten tijd het gebouw prijk te met de Fransche kleuren, rood-wit- blauw; het wit werd gevormd door den witten steen van 't gebouw. Enkele fles schen inkt vlogen door de ruiten. Overal in de stad hoort men thans de Marseil laise fluiten, ook door de Arabieren. De politie bewaakt thans de Italiaan sche winkels en officieele gebouwen, ten einde nieuwe incidenten te voorkomen. De Labour-afgevaardigde Noel Baker heeft gisteren in het Britsche Lagerhuis de aandacht gevestigd op het koloniale vraagstuk en een motie ingediend volgens welke naar de meening van het Huis geen herverdeeling van koloniaal of mandaat gebied kan geschieden zonder toestem ming der bewoners en verder dat inter nationale overeenkomsten, als onderdeel van de algemeene vredesregeling, moeten worjden opgesteld, waarbij de toepassing van het mandaatsysteem moet worden uitgebreid tot alle koloniale gebieden, die niet rijp zijn voor zelfbestuur, mits in der gelijke gebieden gelijke oeconomische kan sen zullen bestaan voor de onderdanen van alle staten-onderteekenaars en als eerste doel der koloniale politiek zulten worden gesteld welvaart en vooruitgang voor alle inheemsche bevolkingsgroepen. Na een toelichting van deze motie door

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1