lp flhr^twtctSiIe MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANTE BINNENLAND. Nederlandsche vrijwilligers uit Spanje teruggekeerd. De Reiger" naar Zuid-Afrika vertrokken. mum. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUI9BEVELAHD. ZEEUWSGK-VLAANDEREK W.D. 0,00 2,00 list, 'en- Ka- 5,00 ca. >35 ted. ),20 *P. en- uw. jke :,18 )el. ep- mg [in- to- ?rs. in- 1,00 5.30 oo- .00 ïo's en ist. ng. er. Ti er, s", 4e iu- en L). .25 ek m. 2a- 10- 50 50 30 u- »r- 35 en Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER «at. DINSDAG rr—i 6 DEC. 1958. 181e JAABtt. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. HOOGE ONDERSCHEIDING VOOR DE KONINGIN. H.M. de Koningin heeft gistermiddag op haar paleis Noordeinde te Den Haag ont vangen den buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Brazilië bij H. M.'s hof, den heer Pedro de Moraes-Barros, ter overhandiging van het grootkruis in de orde van de „Cruzeiro do Sul" en van het tot de verleening daarvan betrekkelijk eigenhandig schrijven van den president van de Vereenigde Staten van Brazilië. Met den trein, die te 14.42 uur uit Frank rijk te Roosendaal arriveert, zijn gistermid dag 115 Nederlandsche vrijwilligers, die aan de zijde van de Spaansche regeering heb ben gestreden, voor het meerendeel tus schen 20 en 25 jaar, op Nederlandschen bo dem teruggekeerd. Om demonstraties te voorkomen waren van overheidswege strenge maatregelen ge nomen. De belangstellenden werden op ver ren afstand gehouden. Na de passencontröle, welke geruimen tjjd in beslag nam, werden de aangeko- menen gevisiteerd. Na afloop dezer forma liteiten werd aan ieder van hen medege deeld, welke maatregelen de regeering te hunnen opzichte had genomen, n.l., dat zij niet van steun zullen zijn uitgesloten, niet zullen worden belemmerd in het zoeken naar een werkkring hier te lande, doch wel vervallen zijn verklaard van hun staatsbur gerschap en bijgevolg zich van elke politie ke activiteit moeten onthouden. In de eersteklase-restauratie werd hen van regeeringswege een warmen maaltijd aangeboden. In de enkele oogenblikken, dat een ver slaggever van het A.N.P. met de terugge keerden kon spreken verklaarden zij het te betreuren, Spanje te hebben moeten verla ten, hoewel zij natuurlijk verheugd waren him vrienden en kennissen weer te kunnen ontmoeten. De mannen, die er slecht ge kleed uitzagen ten einde zich tegen het gure Nederlandsche klimaat te beschermen, hadden zij, bij gebrek aan jassen, wollen doeken om den hals geslagen waren vol lof over de bejeging in het regeerings-Span- je ondervonden. Zij verklaarden overtuigd te zjjn van de uiteindelijke overwinning der Spaansche regeering. Volgens deze zegslie den, die gestreden hadden bij Bilbao en aan de Ebro, bevinden zich nog 118 Nederlan ders in Spanje. Ook deze zullen spoedig te- rugkeeren. Onder de mannen, die gistermiddag wa ren aangekomen, waren er enkelen, die aan het front waren gewond. Vier Nederlanders waren met zware verwondingen in Spanje achtergebleven. Zij worden in een der hospi talen van Barcelona verpleegd. In den vroegen avond vertrokken de jon gelieden groepsgewijze naar hun onderschei den woonplaatsen. De aankomst te Rotterdam. Aan station D. P. te Rotterdam stond een groote menigte, voorzien van bloemen en geschenken, om hun familie-leden af te ha len en eerst, toen de trein van 6.04, die pas om tien voor half zeven het perron binnen reed, weer vertrokken was, vernamen wij, dat de 13 Rotterdammers op het laatste oogenblik order hadden gekregen aan de Beurs uit te stappen. Op dit station waren o.m. enkele be stuursleden van de communistische partij Nederland aanwezig. Toen de trein tot" stil stand was gekomen, sprak de heer Reu- derink namens deze partij de teruggekeer den toe, waarna een daverend hoera over het perron weerklonk. De mannen zongen uit volle borst de internationale. Een van de Rotterdammers verhaalde van zjjn verblijf in Spanje. Ondanks de trieste achtergrond, kwam meermalen een opgewekt element naar voren: de Neder landsche brigade was een legeronderdeel, waarop men kon bouwen en waarin de geest voortreffelijk was. De indruk, die de mannen mee naar Ne derland hebben genomen is, dat het republi- keinsche Spanje van geen wijken weet, het volksleger is uitmuntend georganiseerd. Als bewijs van de groote dankbaarheid kreeg ieder vertrekkend lid van de interna tionale brigade een som van frs 300 mee. DE ZG. WILDE BUSDIENSTEN. Een noodwetje te wachten. De regeeringspersdienst meldt: «««"het ™r»iSt Van den Ho°ëen Raad art. 2 ent autovervoer personen onverbindend is verklaard, heeft de regee- ring opnieuw overwogen wat haar in dezen te doen stond. Zij stelt zich voor, met spoed de totstandkoming van een noodwetie te bevorderen, teneinde in de gebleken lacune te voorzien. In den tusschentijd worden de vroegere politiemaatregelen ingetrokken. Dit wil intusschen niet zeggen, dat alle „wilde" bussen van heden af ongehinderd zullen mogen loopen. Vele busdiensten zagen nl. presidentieele vonnissen tegen zich uitge sproken uitvoerbaar bij voorraad en met den sterken arm, waarbij deze diensten op anderen grond, nl. art. 1 van de wet openbare vervoermiddelen, werden verbo den. JOODSCHE VLUCHTELINGEN NAAR LUNTEREN. In het conferentie-oord van den Zen- dingscstudie-raad te Lunteren zullen zeer binnenkort 200 Joodsche vluchtelingen uit Duitschiand worden gehuisvest, waartoe gisteren den geheelen dag besprekingen zijn gehouden tusschen vertegenwoordi gers van het betreffende comité voor nulpverleening en den secretaris van den zendingsstudie-raad, ds. Boissevain uit Zeist. Vermoedelijk zullen deze vluchte lingen in den loop der volgende week aan komen. Over enkele weken kan voorts een transport van 60 kinderen uit Duitschiand tegemoet gezien worden, die in de Lunter- sche jeugdherberg „De Poelakker" onder dak zullen vinden. Prins Bernhard en minister president Colijn doen het K.L.M.-vliegtuig uitgeleide. Van het terras van het Schiphol-restau- rant wapperde hedenmorgen naast de na tionale, de Amsterdamsche en de K.L.M.- vlag de vlag van de Unie van Zuidafrika, en in restaurant en wachtkamer bevonden zich meer menschen dan wü er in vele gevallen zelfs bü een bijzonder vertrek van een In- dië-vliegtuig op een zoo vroeg uur bijeen hebben gezien. Ook dit keer echter waren zij gekomen om het vertrek bü te wonen van een vlieg tuig, dat een büzondere vlucht ging onder nemen. Voor de eerste maal zou een K.L. M. vliegtuig naar Zuid-Afrika vertrekken. Deze vlucht, ter gelegenheid van het eeuw feest van den Grooten Trek en van de hon derdste herdenking van den Dingaansdag, is echter niet alleen van beteekenis voor de Nederlandsche luchtvaart, doch ook van groote cultureele beteekenis, omdat de „Rei ger" o.a. als passagier naar Zuid-Afrika brengt den vice-president van den Raad van State, jhr. mr. M. F. Beelaerts van Blok land, die namens de Nederlandsche regee ring officieel komt getuigen van het mede leven in ons land met het stamverwante broedervolk van Zuid-Afrika. Het büzondere karakter van dit vertrek werd wel in de eerste plaats geaccentueerd door de aanwezigheid van Prins Bernhard, die tegen half acht in gezelschap van zijn adjudant kapitein De Roo van Aldewerelt per auto uit Soestdük op Schiphol aan kwam. Verder waren aanwezig de minister president dr. H. Colijn, de minister van buitenlandsche zaken, mr. dr. J. A. N. Pa- tijn, de oudminister van buitenlandsche za ken, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, de gezant der Unie van Zuid Afrika te 's-Gravenhage, dr. H. D. van Broekhuizen, de secretaris generaal van het departement van buiten landsche zaken, jhr. mr. A. M. Snouck Hur- gronje, alle leden der directie van de K.L. M„ hoofden van diensten van dit bedrüf, de Amsterdamsche wethouder mr. Kropman, bestuursleden van het algemeen Neder- landsch Verbond en vele anderen. Kort voor acht uur begaven de leden der bemanning, de commandant Scholte, ge zagvoerder Viruly, de marconist Pestman, de mecanicien Dunk, en de steward Eggen- huizen zich naar het op het platform ge reedstaande vliegtuig, terwijl alle aanwezi gen op het terras bijeenkwamen. De heer Van Broekhuizen noemde het een mooi gebaar van het Nederlandsche volk, de „Reiger" naar Zuidafrika te zen den, waarheen de heer Beelaerts van Blok land een vredesboodschap van het Neder landsche volk zal brengen. Hij herinnerde er aan dat het in 1652 drie kleine Neder landsche schepen onder commando van Van Riebeekwaren, die den hoeksteen van de vesting in Zuidafrika hebben gelegd. Bij al les wat met het Afrikaansche volk is ge beurd, hebben de Nederlanders meegeleefd en spr. herinnerde aan het gebaar van H. M. de Koningin, toen deze in 1902 de „Gel derland" naar Zuidafrika stuurde om den onvergetelüken president Kruger af te ha len. Tenslotte wenschte hij passagiers en bemanning een goede thuisreis. Namens de afdeeling Amsterdam van het Algemeen Nederlandsch Verbond sprak dr. C. Gajentaan. Het A.N.V. stelt zich ten doel de versterking van den band tusschen alle deelen van den Nederlandschen stam. Het verbond heeft derhalve met bijzondere be langstelling de voorbereiding van deze vlucht gevolgd en zich er in het bijzonder over verheugd. Zij heeft het vliegtuig een oorkonde toevertrouwd, om deze te over handigen aan haar zusterafdeeling te Kaap stad. De oorkonde is fraai bewerkt en be vat o.a. de wapens van Nederland, Amster dam, Transvaal, Oranje Vrijstaat, Kaap stad en het wapen van de Unie van Zuidaf rika. Voorts is er op afgebeeld een zeilschip en een ossenwagen alsmede een moderne K.L.M.-machine. Laatste spreker was de directeur der K. L.M., de heer A. Plesman. Hij dankte de Zuidafrikaansche regeering voor de hulp, welke zij verleend had bij de voorbereiding van deze vlucht, dit tot nog toe een suc ces genoemd kon worden, wat hieruit bleek dat de machine geheel volgeboekt was en dat zü 23.000 poststukken voor het ver voer had meegekregen. Deze vlucht droeg een büzonder karakter en de heer Plesman sprak de hoop uit, dat daardoor de mogelijkheid zou ontstaan voor de K.L.M. een regelmatigen wekelük- schen luchtdienst op Zuidafrika te exploi- teeren, in samenwerking met den Engel- schen en Zuid-Afrika. 1%™ oxploitatie van een dergelijke uchtlijn zou op den duur geen bezwaar unnen bestaan. Wat afstand betreft, en klimatologische moeilijkheden was een der gelijke Ion gemakkelijker te exploiteeren dan de Indielijn der K.L.M. Reeds vliegen Imperial Airways, Air France, Sabena en Lufthansa over Afrika en de KLM wenscht niets anders dan in dit vreedzame werk haar steentje bij te dragen. De Ne derlandsche scheepvaart zal ongetwpfeld haar diensten op Zuidafrika gaarne aange vuld zien door een Nederlandsche luchtver- binding. Tenslotte nam spr. afscheid van passa giers en bemanning, die zich naar het vlieg tuig begaven, waar eerst nog de persfoto grafen hun werk deden, waarna het Wil helmus weerklonk, wat in stilte door allen werd aangehoord. Toen begonnen de rnoto- Al is de leer nog zoo goed, zij haalt niet bij de lessen van het leven. ren te draaien 'en te ongeveer 8.10 uur ta- xiöe de „Reiger" onder het gejuich van de menigte naar den anderen kant van het veld. Zeer snel trok Scholte de machine op, die nog eenmaal in een wijde boog boven het platform verscheen om daarna in Zui- delüke richting te verdwijnen. De speciale K.L.M-vlucht naar Zuid- Afrika was begonnen. TWEEDUIZEND JOODSCHE KINDEREN DONDERDAG NAAR ONS LAND. Donderdag vertrekken van Weenen 3000 Joodsche kinderen onder de 16 jaar Hiervan gaan er 2000 naar Nederland en 1000 naar Engeland. BEGRAFENIS L. PEUTE. Gistermiddag had onder groote belang stelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer L. Peute, in leven ambtenaar ter Provinciale Griffie en welpenleider bü de Berdenis van Berlekom padvindersgroep. Onder de aanwezigen werden opgemerkt vele hoofdambtenaren en ambtenaren van de Prov. Griffie, padvindersautoriteiten en vele welpen, verkenners en voortrek kers van zün groep en van de Leger des Heilspadvinders. Bü de Kanaalbrug wachtten 8 voortrek kers en 4 welpen dén stoet op, waar zij, voorafgegaan door twee groepsvlaggen, zich opstelden naast den lijkwagen. Op de begraafplaats stonden van den ingang tot de groeve de verkenners en welpen in een haag opgesteld het hoofd gebogen op den stok. Met de groepscommissieleden en leiders en vertegenwoordigers der oud padvinders sloten zij zich aan achter de baar. Nadat de kist boven de groeve was ge plaatst en de talrijke bloemstukken er rond waren gelegd, nam dr. B. D. H. Teilegen, griffier der staten, het woord en schetste Peute als een ijverig ambtenaar en als een goed mensch, die men op de griffie zeer zal missen. De groepsleider der padvinders, de heer J. J. Meüboom, zeide dat door dit over lijden men zich zwakker voelt tegenover het moeilijk jeugdwerk. De overledene had de gaven ontvangen om jonge men schen te leiden en op te voeden. Leendert, aldus spr., vele jaren droeg jij de Padvin dersuniform en w a s je een padvinder. Niet als anderen moest je strijden tegen je eigen „ik", steeds was jij innerlijk en uiterlijk rustig, geesteijk volkomen even wichtig. Je horde was daardoor een toonbeeld van orde en netheid. Dit heen gaan is dan ook wel zeer tragisch. Met dit verscheiden immers, dringen zich an dere droevige omstandigheden naar _vo- ren. Gevoelens van diep medelijden gaan uit naar de ouders en de zuster van den overledene en naar de oud-leidster Rie, de met den overledene ondertrouwd was. Moge God hen in deze uren sterken. Spr. richtte woorden van afscheid tot den overledene en eindigde met „Rust in Vrede". Mr. A. J. van der Weel sprak voor de ouders der welpen en schetste den over ledene als een geboren leider, waaraan ie der ouder zijn kind ten volle toevertrouw de. Hij zal nog lang in breeden kring voortleven, als iemand, die een groot aan- déel heeft gehad in dé opvoeding van vele kinderen. Ds. E. P. Borgman eindigde met het „Onze Vader." INBRAAK. Voor de derde maal binnen een jaar, is tüdens de afwezigheid van de bewoners, op Zondagavond ingebroken in een der wo ningen aan den Tramsingel en omgeving. Dank zij de toenemende voorzichtigheid der bewoners, om geen geld voor het grü- pen te laten liggen, wordt er ditmaal niets vermist. Dit was natuurlijk geen reden voor de gemeentepolitie om geen onderzoek in te stellen. Zü deed dit in samenwerking met de marechaussée, doch tot nu toe nog zonder den dader te kunnen vinden. Waar er kort geleden voor de tweede maal aangifte werd gedaan van een onge- wenscht bezoek aan een woning aan de Heerengracht, waar wel geld is ontvreemd, komt de vraag naar voren of hier een verband tusschen het eene en het andere moet worden gezocht. De collecte ten behoeve der Luther- sche Diaconie heeft opgebracht 203. Voor de vluchtelingen. De collecte, Zaterdag alhier gehouden voor de Joodsche vluchtelingen heeft 706 opgebracht. Verder is nog plm. 70 aan giften binnengekomen. Door bemiddeling van mevrouw E. Pi- laar-Kakebeeke en mej. H. Slegt, resp. pre sidente en vice-presidente der Ned.-Naai- werkvereeniging, afdeeling Goes ontvingen de T.B.C.-Vereeniging, Wükverpleging en de Ver. Kinderherstellings- en Vacantieko- lonies, allen wederom een mooie collectie goederen. Begrafenis A. J. Geijsen. Nadat in de O.L. Vrouwekerk een gezon gen uitvaart had plaats gehad, waarbü de heilige mis werd gecelebreerd door pastoor Timp, is het stoffelü'k -omhulsel van den heer A. J. Gepsen op de r. k. begraafplaats ter aarde besteld. De lükkoets werd voor af gegaan door het omfloerste vaandel van de Harmonie „St. Caecilia". Een groote' krans werd gedragen door twee leden van deze harmonie als laatsten groet aan den oud-directeur. Als slippendragers fungeer den bestuursleden van de harmonie. Op de begraafplaats was een matige belangstel ling. O.a. waren aanwezig wethouder W. P. Edelman, als vriend van den overledene, be sturen van „Luctor et Emergo" te Zoute- lande en „Voorwaarts" te Koudekerke, di recteuren van de zustervereenigingen „Ons Genoegen" en „Crescendo" te Vlissingen het bestuur van de federatie van drukkers patroons e.a. Nadat de kist in de geopende groeve was neergelaten verrichtte pastoor Trimp, in stroomenden regen de absoute. De jongste zoon van den overledene dankte tenslotte voor de laatste eer zijn vader bewezen. BIGGEKERKE. De collecte voor de Jood sche vluchtelingen bracht 59 op. DOMBURG. Door nagekomen giften is de opbrengst der collecte voor de Joodsche vluchtelingen gestegen tot ruim 187. DOMBURG. Met den dokter is door de gemeente een nieuwe overeenkomst geslo ten welke ingaat per 1 Januari a.s. Tot op heden ontving hü als vestigingstoelage 761 en als schoolarts 101 waarvoor naast het schooltoezicht moest gebeuren: het keuren van ambtenaren, de lijkschouw, de vaccinatie en het verleenen van gratis hulp bij bevalling tot een bepaald bedrag volgens bestaande regeling. De beide func ties vervallen nu, terwü'l de dokter be noemd zal worden tot gemeentegeneesheer belast met de armenpraktijk. In deze func tie zal hy ontvangen een salaris van 862 en een vergoeding voor verbandmiddelen —en medicijnen etc. van 137. Hiervoor zullen de bovengenoemde werkzaamheden moeten verricht benevens de armenpraktijk voor het B. A. tot een bedrag van 300. Dit is het gemiddelde bedrag gedurende de laatste jaren door het B. A. daarvoor be taald. Neemt het B. A. meer dan 300 aan rekeningen voor haar rekening bij inge diend verzoek van derden, dan wordt dit be drag bijbetaald. Door deze regeling bezuinigt de gemeen te via B. A. 300 min 137: ofwel 163. GAPINGE. De alhier gehouden inzame ling ten behoeve van de vervolgden om geloof en ras, heeft ruim 27 opgebracht. OOSTKAPELLE. De inzameling langs de huizen voor de Joodsche vluchtelingen, heeft Zaterdag j.l. opgebracht 127, terwül voordien in de Ned. Herv. kerk hiervoor 75 was gecollecteerd. SINT LAURENS. De collecte voor de Joodsche vluchtelingen heeft alhier opge bracht 170. EEN HOND OPGEHANGEN. SOEBURG. De politie alhier heeft pro ces verbaal opgemaakt tegen zekeren S. H. en K. v. d. L., beiden wonende in deze ge meente, wegens het ophangen van een hond. De eigenaar K. v. d. L. ging tot deze daad over om het vel van het arme dier. Zondag is alhier bekeurd wegens overtre ding van de winkelsluitingswet, de winke lier M. W. VERE. De alhier gehouden inzamelingen ten bate van de vervolgden voor geloof en ras, hebben, buiten verwachting, veel op gebracht. Het Zeeuwsche Comité mocht ruim 72 op zijn lijst vermeld zien, bene vens een door een Veerschen burger ge schonken schilderp. De speldjesverkoop bracht ruim 37 op. VERE. De Zendingscollecte der Ned. Herv. gemeente te Kleverskerke bracht dit jaar bijna 18 op, terwijl te Vere een be drag van ruim 53 werd bereikt. Alhier werd bovendien ingezameld een bedrag van ruim 8 ten behoeve van de stichting Kinderzorg. VROUWENPOLDER. De alhier gehouden inzameling ten behoeve van de vervolgden om geloof en ras, heeft ruim 37 opge bracht. KLOETINGE. Donderdag a.s., des avonds 6 uur, vergadert de Raad. Aan de orde komt o.a. de benoeming van den onbezol digd ambtenaar van den burgerlijken stand. Alphabetische aanbeveling: 1. W. N. van Liere, 2. J. Straub. Benoeming lid van het burgerlijk arm bestuur, wegens periodieke aftreding van J. Q. C. Lenshoek. Aanbeveling: 1. J. Q. C. Lenshoek, 2. A. Sinke Jz. Voorstel om voor het tüdvak 1 Januari 1 Mei 1939 een steunregeling voor kleine boeren en tuinders in te voeren, waarbij zooveel mogelijk de rijksnormen worden gevolgd. Voorstel om aan de werkloozen de vol gende Kerstgave te verstrekken: a. aan een gezin tot en met 4 personen 2.25; b. aan een gezin van meer dan 4 personen 3. Voorstel om van den heer J. A. Trimpe Burger en mej. M. Kole Cd. grond aan ie koopen voor het uitbreidingsplan. KLOETINGE. Gistermiddag bezocht Sint Nicolaas de school en de bewaarschool. Per auto werd hij afgehaald en in de lokalen werd door de scholieren St. Nicolaas toege zongen en spelletjes werden gedaan. Bur gemeester Zandee zegde Sinterklaas dank, dat hü ook dit jaar Kloetinge niet had ver geten. Oud en jong had een genoeglüken middag. KRABBENDIJKE. Maandagmiddag wer den de kinderen der o.l. school bezocht door Sint Nicolaas en zün knecht, die ditmaal wegens het slechte weer niet te paard, doch per auto arriveerde. De kinderen werden getracteerd op een kopje chocolade met DRAISMA-VANVALKENBURQ 'S-; e A All ^"ZACHT VAN SMAAK - PRIJS 70 tt. (Ingez. Med.) WEERBERICHT» Verwachting tot morgenavond: DE BILT: meest matige Z.W. tot Z. wind, half tot zwaar bewolkt of betrok ken, weinig of geen regen, weinig veran dering m temperatuur. UKKEL: matige wind uit Z.W. richtin gen, vrij schoon weer, tüdelijk bewolkt, plaatselijk regenbuien gedurende den nacht nevel of mistvorming, bü helderen hemel nachtvorst. Wo 7 Dec. Zon op: 7 h 56; onder. 15 h 46; Licht op: 16 h 16. Maan op: 16 h 15; onder: 7 h 36. V.M. 7 Dec. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: December. Dinsdag Woensdag Donderdag Hoog- en Dinsdag Woensdag Donderdag Hoogwater. Laagwater. 6 12.16 6.19 18.46 7 0.40 12.58 7.05 19.30 8 1.21 13.44 7.57 20.13 Laagwater te Wemeldinge: December. Hoogwater. Laagwater. 6 1.47 14.06 7.26 29.46 7 2.36 14.54 8.08 20.30 8 3.22 15.42 8.56 21.14 eezn. (Ingez. Mei koek. Den goeden Sint werd een welkomst lied toegezongen. Daarna heeft de Sint aan elk der kinderen een cadeautje uitgereikt met de noodige vermaningen er bij. Er was veel belangstelling. WEMELDINGE. De alhier op 3 Dec. ge houden collecte ten behoeve van hen die vervolgd worden om geloof en ras, heeft opgebracht de som van ruim 420. BRESKENS. De Zaterdag alhier gehou den collecte voor de Joodsche uitgeweke nen bracht 210 op. Met de boot van kwart voor 12 arri veerde gisteren Sint met Zwarte Piet al hier, verwelkomt door vele kinderen, die op het haventerrein aanwezig waren. Eerst bracht Sint Nicolaas een bezoek aan de school te Nieuwe Sluis. Toen kwam de open bare school A in het dorp aan de beurt, waar Sint met groot enthousiasme werd ontvangen. Het laatst werd de Wilhel- mina Fröbelschool bezocht, waar de kin deren leuke spelletjes voor den Sint deden. 's Avonds maakte St. Nicolaas nog een rondrit door het dorp, begeleid door de muziekvereeniging en een hossende me nigte. KADZAND. De alhier gehouden collecte ten bate der Joodsche vervolgden, heeft 146 opgebracht. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de weldra alhier op te richten gemeen- telüke kleuterschool, hebben zich 7 sollici tanten aangemeld. GROEDE. De inzameling van gelden op 3 December j.l. ten bate van de vervolgden om geloof en ras, heeft alhier 113 opge bracht. RAAD VAN SCHOON DUKE. SCHOONDIJKE. Maandag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester Van Rosevelt, voltallig. Aan de orde w aseerst de beëdiging van het nieuw gekozen lid J. A. de Lijzer, in de vacature J. A. van de Walle. Voor een jaar zal de gemeente deelne men aan het hebben van een administra teur voor de jeugdigen werkloozen. Een nieuwe wijze van archiefinrichting zal tot stand komen. Dekluis zal in sa menwerking met den Generalen Prins Willempolder worden verbeterd. Het overschietende bouwland van den grond, waarop de nieuwe school zal ge bouwd worden, werd bestemd voor den bouw van landbouwproducten. De begrooting 1939 gaf geen aanleiding tot bespreking en werd vastgesteld tot een bedrag voor den gewonen dienst op 54208 met een post van onvoorzien van 3138. De kapitaaldienst geeft aan uit gaven 78990, aan inkomsten 58450. Een tegeltrottoir zal worden aangelegd langs de huizen van P. van Bortel tot P. Willemsen. De belastingen zullen worden verhoogd, door 30 opcenten te heffen vart de gemeentefondsbelasting. Een geldleening van 13000 zal worden aangegaan. De vergoeding per leerling volgens de L. O.-wet werd bepaald op 6,95. Wegens vertrek van den veldwachter M. 't Jong, werd hem ontslag verleend als gemeentebode en marktmeester. In zün plaats is benoemd de heer W. Marinussen. Op voorstel van B. en W. werd met 6 tegen 1 stem besloten de eleetrificatie der school op Te dragen aan de firma Schippers te Oostburg.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1