SPOOT. LAATSTE BERICHTEN. LANDBOUW. 3 CHINA. VER. STATEN. DUITSCHE JOOD VERMOORD. Nat-soc. agenten verdacht kerk en school. ietJNederlandsche volk heeft imild gegeven. Voor de vervolgden om gelooi of ras. KRABBENDIJKE rechtszaken. 11 een tentoonstelling „tegen de burgerlijk heid" worden georganiseerd. Deze tentoon stelling zal in het bijzonder betrekking heb ben op zekere gewoonten, welke als „bur gerlijk" worden beschouwd, zooals het han den geven, hoeden afnemen, banketten, con ferenties, gezelschapsspelen, namiddagthee, een gemakkelijk leven, „reveillonviering", evenals tegen het uitdrukking geven aan gevoelens van medelijden tegenover Joden. VECHTPARTIJ TUSSCHEN FRANSCHE EN ITA1IAANSCHE ZEELIEDEN. Zaterdagavond heeft zich in een open bare gelegenheid in de Fransche concessie te Sjanghai een vechtpartij voorgedaan tus- schen Fransche en Italiaansche zeelieden. Zeven Italiane werden gearresteerd, een moest in een ziekenhuis worden opgeno men. BU de kloppartij werd ook een Ame rikaan ache zeeman gewond. In de Italiaansche kazerne werd spoe dig het bericht van de vechtpartij bekend. Vijftig Italiaansche marinesoldaten bega ven zich met een Italiaansche legerauto naar de concessie. Een onderofficier van dienst kwam in de internationale conces sie tegenover de Fransche concessie aan. nadat reeds verschelden schoten waren gelost. Twee Fransche polltiesoldaten wer den met slagen' met den gumminstok ge wond. De orde werd spoedig hersteld. Een uit Duitschland afkomstige Jood, Christian Morgenstern, is Zaterdagnacht te New-York vermoord. De politie verdenkt ar nationaal-soclallstische agenten van de moordenaars te zijn. Hun identiteit kon nog niet worden vastgesteld. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het slachtoffer kort geleden moeilijkheden heeft gehad met Duitsche autoriteiten ter gele genheid van de emigratie van twee zusters, die naar Luxemburg waren uitgeweken. Vrijdag heeft men Morgenstern voor het laatst gezien in gezelschap van geheimzin nige vreemdelingen, die met een Duitsch accent spraken. Zaterdagmorgen werd Mor genstern door zijn bediende stervende ge vonden, liggend in een plas bloed, op den grond van zijn slaapkamer. De moord heeft levendige ontroering ge wekt in Amerlkaansche kringen, die op de noodzakelijkheid wijzen van onderdrukking van het optreden der nationaal-socialisten in de Vereenlgde Staten. m, 1 STAATSHOOFDEN VOOR DE RADIO TER GELEGENHEID VAN DE WERELDTENTOONSTELLING TE NEW-YORK. Ook Koningin Wilhclmina. Havas meldt tut New-York: Het bestuur van de wereldtentoonstelling 4939 deelt mede, dat plannen worden ge maakt voor een reeks radio-redevoeringen uit te spreken door de vertegenwoordigers van elf staten, die bij deze gelegenheid vriendschapsboodschappen zullen zenden. De redevoeringen zullen op 1 Januari '39 aanvangen met die van Lebrun, den presi dent van Frankrijk, en eiken Zondag wor den vervolgd, tot 23 Juli. Tot de staatshoof den, die het woord zullen voeren, behoo- ren: de president van den Ierschen Vrij- WEDSTRIJDUITSLAGEN. Ie klasse. Afd. L Sparta-Xerxes 3I. Aid. H: VUC—DFC 4—1. Afd. Ill: NECHeracles 21; Tuban- tia—ZAC 4—3. Afd. IV: NAC—Longa 2—2; PSV—Bletf- erheide 7—1; NOADMW 3-3; Willem II—BW 1—1. Afd. V: VeendamHSC 33; Be Quick Sneek 12; Heerenveen—FVC 54. 8e Klasse A. RCSVlis&ingen 4—2; RBC—TSC 2—1; ZeelandiaBreda 51; GoesDe Zeeu wen (afg.l 3e Klasse A. Sluiskil—Tern. Boys 141; Terneuzen Biervliet 52; IJzendijkeHulst 41; OostburgAxel 02; BreskensHoofd plaat 74. 3e Klasse B. Vlissingen IIGoes II 50; De Zeeuwen I II—Eil. Boys 14; EMMTerneuzen II 32; Burgh—Zeelandia II 51. Se Klasse C. Dintel BoysZierikzee Hansvveert 52. 2—1; SET- Internatlonale wedstrijden. ItaliëFrankrijk 10; Tsjecbosiovakije Roemenië 62; Noord-Frankrijk Luxempurg 41; ParijsBoedapest 3—5; NormandiëHongaarsche veulens 32. R.B.C. nog ongeslagen. De belangrijke ontmoeting te Roosendaal tusschen R.B.C. en T.S.C. is in het voordeel der thuisclub geëindigd. R.B.C. is dus nog steeds ongeslagen. De Roosendalers hebben htm positie aan den kop mooi versterkt. Een keurig resultaat boekte ook R.C.S. dat op eigen veld Vlissingen versloeg. Dat is een uitstekende revanche van de Soebur- gers. Vlissingen heeft haar aspiraties voor de eerste plaats grootendeels teloor zien gaan. Tenslotte boekte Zeelandia een flin ke zege op het onderaan bengelende Bre da. De stand is nu: R.B.C11 7 4 0 32—13 18 T.S.C12 6 4 2 41—18 16 Middelburg 10 6 2 2 2611 14 Vlissingen 11 6 1 4 2623 13 De Zeeuwen 11 4 4 3 2928 12 Zeelandia 11 5 2 4 22—23 12 De Baronie 10 3 4 3 1819 10 R.CJ311 4 2 5 22—31 10 Goes 11 1 2 8 14—35 4 Breda 12 0 >1 11 16—45 1 Leiders winnen. De drie leidende elftallen zorgden er voor niet te struikelen. Breskens won ge makkelijk van Hoofdplaat; Terneuzen van Biervliet, terwijl Axel een goede overwin ning op Oostburg boekte. Sluiskil versloeg Tern. Boys liefst met dubbele cijfers. IJzendijke won, zooals men verwachten mocht, van Hulst. De stand is nu: Breskens Axel Terneuzen Sluiskil Oostburg IJzendijke 11 10 11 9 9 10 10 11 staat, de Koning van Denemarken, de Ko- I Hoofdplaat 11 ningin van Nederland, een hooge auto- I Hulst 10 Titelt der Sovjet-Unie, de gouverneur-gene- Tern. Boys 9 raai van Canada, de Koning van Roemenië, Biervliet 10 de Koning van Noorwegen, de Koning van Corn. Boys 10 België, de Regent van Joegoslavië, de Ko ning van Italië, de Regent van Hongarije, de President van Polen, de Kroonprins van Japan, de Koning van Zweden, de Presi dent van Brazilië en de Britsche commissa ris-generaal op de tentoonstelling. De boodschappen zullen op de korte golf in het betreffende land uitgezonden en in de Vereenlgde Staten her uitgezonden wor den. - Bij de Ned. Herv. Kerk te IJ z e n- d ij k e zijn herkozen als ouderling de heer M. Dees Sr. en als diaken de heer P Ver meulen. Geslaagd voor het examen derden Stuurman groote handelsvaart, de heer W. A. Vermoet te Vlissingen. Geslaagd voor de akte aardrijkskunde M.O. de heer J. Wattel, onderwijzer aan de Rehobothschool te Rotterdam, voorheen te Middelburg. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Best: 1 doode. Zondagmiddag geraakte op den rijksweg tusschen Best en Boxtel, vermoedelijk door dat met te groote snelheid gereden werd, een huurauto uit Eindhoven aan het slip pen. De wagen kwam daarbij in botsing met een bestelauto uit Eindhoven, waarna de huurauto tot staan kwam tegen de pui van een huis. Bij de botsing kwam een 5- ia"g. gezeten in een der auto's, om *rrwen' Verscheidene andere inzittenden werden gewond en zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Best. Beide auto's wer- baschadi£d, terwijl ook het huis waartegen de huurauto terecht gekomen was, eenige schade had opgeloopen Landsmeer: 1 doode Zondagavond is op den Oostzanerdijk on der de gemeente Landsmeer een 45-jarige wielrijder, die onder invloed van alcohol verkeerde, aangereden door een autobus. De man zwaaide met zpn fiets over den weg en reed bovendien zonder licht. Hij liep een schedelfractuur en verschillende ernstige verwondingen op. In het gemeente ziekenhuis te Purmerend is hij spoedig na aankomst overleden. Haarlem 1 doode. Vanmorgen om half elf is in den Haar lemmer Hout te Haarlem een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. De 50-jarige heer P. Groot, wonende in de Jan van Goyenstraat te Heemstede, fiet ste in de Hildebrandlaan, welke wordt ge kruist door de trambaan van de lijn HaarlemLeiden. De heer Groot wilde de rails oversteken juist toen een tramtrein uit Haarlem naderde. Doordat hij even wei felde. werd hij door den motorwagen gegre pen en ongeveer tien meter meegesleurd Hij kreeg een schedelbreuk en was vrij wel op slag dood. 54—14 20 49—20 19 46—11 16 32—22 12 18—26 10 21—32 9 22—33 14—29 1547 15—31 13—33 8] 6 5 5 2 I Mooie zege van EMM. Vlissingen H toonde haar meerderheid I over de Goes-reserves; Burgh won zooals] verwacht van Zeelandia II, doch Terneu- j zen H, ook-een der leidende elftallen, het' het leelijk zitten tegen EMM, dat ver-| dienstelijk won; Eil. Boys deed het goed tegen de De Zeeuwen II en zij heeft nu de derde plaats ingenomen. De stand is: Vlissingen II Eil. Boys Middelburg II Terneuzen II De Zeeuwen II EMM Goes II Goesche Boys Zeelandia II 9 8 1 0 11 7 2 n 10 6 2 2 10 5 3 2 10 5 2 3 10 4 *1 5 11 3 2 6 8 1 2 5 8 0 2 6 9 0 1 8 29—7 17 26—15 16 29—12 14 23—19 13 30—14 12 28—27 9 1941 12—22 7—26 12—32 er 42 voor Hoofdplaat van te maken. Met dezen stand komt de rust. Een kwartier na de rust slaagt aan voerder D. de Visser, die rechtsbuiten is gaan spelen er in, in 3 min. tjjds gelijk te maken met twee mooie doelpunten (44). Even later is het A. de Baare die Bres kens de leiding bezorgt met een keurig schot (54). Als J. de Visser een vrije schop krijgt te nemen belandt het leer bij A. de Baere, die listig in het hoekje tikt. (64). Tegen het einde valt de Hoofd plaat keeper uit, terwijl met de rust de midvoor vervangen is. Een goed genomen hoekschop wordt door J. de Visser in het net geschoten (74). Met deze stand komt het einde van den spannenden wed strijd die door scheidsrechter De FeiJter onvoldoende werd geleid. IJzendijkeHulst 41. Reeds in de eerste minuut neemt IJzen dijke door den linksbuiten de leiding en na tien minuten is het 20 door den midvoor. IJzendijke blijft sterker en weet door goed spel menig gevaarlijk moment voor het Hulst doel te scheppen. De Hulster achter hoede past nu echter beter op. De doelver- dediger komt er goed in en weet met veel talent en 'n weinig geluk voorloopig het ge vaar te bezweren. Hulst kan hiertegenover slechts enkele aanvallen opbouwen. Aan voerder Dhont meent zich zelf de weelde te kunnen permiteeren 'n strafschop te mis sen, Als hij eenige tijd later nog 'n straf schop mag nemen wordt het 21. Zoo komt de rust. Ook na rust is IJzendijke stukken sterker. Doordat Hulst met alle man staat te verdedigen en de IJzendjjkenaren met kort samenspel het doel trachten te vinden blijven de doelpunten uit. Ten slotte wordt de druk toch te zwaar en scoort de mid voor 'n derde doelpunt, tefwijl 'n minuut of tien voor het einde de linksbuiten er 41 van maakt. Het spel van Hulst was zwak mogelijk was het gladde kleiveld hieraan debet. IJzendijke kan op 'n goede wedstrijd terug zien en behaalde 'n geheel verdiende overwinning. (Ongecorrigeerd OostburgAxel 02. Beide elftallen verschijnen met 2 inval' Iers. Axel trapt af en we zien een vlug op en neergaand spel met Axel iets in de meerderheid. Na ongeveer een kwartier weet de midvoor van Axel een mooi doel punt te maken uit een voorzet van links (01). Opmerkelijk is het hoeveel de linksbuiten van Axel buitenspel staat, wat de scheidsrechter slechts zelden bestraft Eenige malen zien we mooie doorbraken van Oostburg en denken we de gelijkma ker te zien, maar het zit Oostburg niet mee. Rust gaat in met 10 voor Axel Na rust is het weer het zelfde spel, maar na ongeveer 20 min. maakt Axel er 20 van. Weer denken we dat Oost burg een doelpunt krijgt, maar de scheidsrechter keurt hem af omdat een speler vein Oost burg die het doelpunt maakte, volgens den scheidrechter hinderde. Verder wordt er niet meer gedoelpunt. De leiding was zwak. (Ongecorrigeerd) WEDSTRIJDUITSLAGEN Z.V.B Zaterdagcompetitie Walcheren: SMZ RCV 2 9—1. Adspiranten: Eiland BoysRCV 01. Zondag. Adspiranteft. ZeelandiaVlissin gen A 05; RCS—Middelburg 12. Ie kl. A: DreischorZierikzee 2 25 IersekeHansw. Boys 14; Kruiningen Goes 3 9-3. Ie kl. B: WalcherenRCS 2 60; De Zeeuwen 3Middelburg 3 41; Zeelan dia 3Domburg 16. Ie kl. C: Axel 2Terneuzen 3 13 SVOTern. Boys 2 41. Ie kl. D: AardenburgBreskens 2 12 le kl. E: SchoondijkeIJzendijke 2 6 2; Biervliet 2Groede 1—3. Overgangski. Vlissingen 4Nieuwland 83; RCS 3Middelburg 4 112; Kapel- IeWalcheren 2 W. 2 nog. 2e kl. A: Vlissingen 5Domburg 4—2. 2e kl. B: Terneuzen 4Hontenisse Hont. 3 nog.; Corn. BoysBKVV 2 91 Sluiskil 3—SVO 2 4—1. 3e kl. A: Walcheren 4RCS 5 212 ATHLETIEK. EEN FRAAIE PRESTATIE VAN EEN E.M.M.-ATHLEET. Middelburg-Koudekerke-Vlissin- Middelburg in ruim 80 min. De bekende E.M.M.-athleet Adr. Kam bier heeft een vermeldenswaardige presta tie verricht, door een trainingsloop te vol- Men meldt ons nader uit Amsterdam: De goede Sint in dit geval het Neder- landsche volk heeft in eerste instantie het Nederlandsche Jeugdleidersinstituut, in tweede instantie de vluchtelingen-comité's en in derde en uiteindelijk de eenige in stantie, de vervolgden om geloof en ras, een prachtig geschenk gegeven. Het is de op brengst van de collecte, welke Vrijdag en Zaterdag in geheel ons land is gehouden en die totaal inderdaad de 400.000 gulden zal overschrijden. Met geen mogelijkheid kan in de eerstvolgende dagen het juiste totale bedrag worden vastgesteld. Daarme de moet men tot het einde van deze week geduld hebben, maar wie zooals wij vanmorgen een bezoek heeft gebracht aan het gebouw van het Nederlandsche Jeugd leidersinstituut in de Vondelstraat te Am sterdam en daar gezien heeft met welk een opgewektheid en blijmoedigheid de bedra gen op de regelmatig binnenkomende for muiieren werden opgeteld, die zal tot de zelfde conclusie zijn gekomen als wij: Het Nederlandsche volk heeft mild gegeven. In elke stad en in elk gehucht heeft de op brengst de stoutste verwachtingen overtrof fen. Tot vanmorgen elf uur waren van 100 ge meenten de opbrengsten bekend. Zij over schreden een bedrag van 200.000 gulden en al zijn hierbij ook de resultaten der collecte in de vijf grootste steden, het feit, dat van nog 800 gemeenten de resultaten moeten binnenkomen, mag doen verwachten zoo deelde men ons mede dat er nog wel 200.000 gulden zal bijkomen. Daar althans wordt op gerekend. Nog enkele cijfers deel de men ons mede: Den Haag 25.000, Utrecht 12.000,Arnhem 5000, kleinere plaatsen als b.v. Hoogezand 1700, Enkhuizen 1100, Baarn 1000, Zeist 3300, Delft 3500, enz. enz. Zoo zouden we door kunnen gaan, doch reeds deze cijfers de monstreerden op duidelijke wijze, dat de collecte in het geheele land een groot suc ces is geworden. Faillissementen. Heden is failliet verklaard A. L. de Pauw,] aannemer van schilderwerken te Sas van Gent. Rechter-commissaris mr. C. E. Muller; curator mr. H. B. L. de Rechter, advocaat te Hulst. VAN EEN ONTOELAATBARE UITDRUKKING, EEN VRIJE SCHOP EN EEN DOELPUNT. Reeds meermalen maakten wij melding van vreemde scheidsrechterlijke beslissin- or gen. Wederom is hieraan een uniek geval I brengen van bijna 20 km in ruim 1 uur, 21 toe te voegen. I Kambier startte des middags om 3 Bp een ZVB.-wedstrpd werd Zondag door I uur bij het Park van Nieuwenhove te Mid den scheidsrechter al of niet ten on rechte een doelpunt toegekend. Een der spelers van de zich benadeeld gevoelende partij, meende door een ontoelaatbareuit drukking van zijn misnoegen kennis te moe ten geven. De scheidsrechter, die dit hoor de, stuurde den man, na veel gepraat, te recht naar de kleedkamer. De bal, die na het doelpunt inmiddels voor den aftrap gereed lagwerd naar de plaats gebracht, waar de gewraakte uit drukking was gebezigd. Van die plaats af kreeg men een vrije schop. 'Deze vrije schopbelandde wederom in het doel. Dus weer ging de bal naar het midden voor den aftrap. Later bleek echter, dat dit laat ste doelpuntniet werd toegekend. Schijnbaar was de vrije schop dus alleen maar als de een of andere demonstratie be doeld. BRESKENS—HOOFDPLAAT 7—4. Rust 24. Beide elftallen zijn volledig als scheids rechter De Feljter laat beginnen. Na 5 min" geeft midvoor Vermeulen na een goeden voorzet van rechtsbuiten De Baa re, Breskens de leiding (1—0). Als de Breskens-backs aarzelen met ingrijpen maakt De Ruysscher met een schitterend schot gelijk (1 1)Breskens is wat ster ker en bp een doelworsteling scoort H. Vermeulen voor de 2e maal (2—1). Hoofd plaat wordt dan sterker en de 'onzeker spelende backs houden de voorhoede slecht af. Ook hun trappen is slecht. De midvoor der gasten kan dan al spoedig gelijk maken (22). Als Riteco te lang den bal bij zich houdt wordt hem het leer afhandig gemaakt en het is 32 voor Hoofdpjlaat. Nog voor de rust weet de Hoofdplaat-midvoor, alweer door slecht ingrijpen van de Breskensche achterhoede delburg. Hij liep langs de singels tot den Koudekerkschen weg en sloeg daarop over 't Zand de richting Koudekerke in. Bp het laatstgenoemde dorp vervolgde de iooper zijn weg door de Prinses Beatrixlaan over den Koudekerke-Vlissingschen rijweg naar Vlissingen. Daar ging het over de Vlissing sche singels verder naar de Keersluis. Langs het kanaal werd geloopen tot de Abeele, daarna over den N. Vlissingschen weg, Tramsingel en de andere singels naar het punt van uitgang: Park van Nieuwenhove, Het is wel eens aardig de verschillende tij den te memoreeren. Volgens „Klaar-Af' het clubblad van E. M. M. waren deze als volgt: Bij Klein-ter-Hooge: 15 min.; 5 km in 18 min. 15 sec.; Kruispunt weg Koude kerke naar Vlissingen (Prinses Beatrixlaan) 22 min.; Café nabij voetbalveld „Vlissin gen": 34 min.; 10 km in 39% min.; Keer sluis: 46% min.; 12% km: 50 min. 20 sec. Souburg: 54 min. 30 sec.; 15 km. 61 min. 45 sec. Lommerijk 65 min.; brug Poelendale 70 min. 30 sec.; 17% km; 73 min. 20 sec Noordbrug 78 min. 30 sec. Eindpunt Park van Nieuwenhove (19.250 meter) 81 min, 20 sec. DAMMEN? De kampioen van Zeeland, de heer W Boogaard te Middelburg, speelde Zater dag een simultaan wedstrijd tegen de damclub „Vrederust" te Bergen op Zoom De heer Boogaard die tegen 20 borden uitkwam behaalde het volgende resultaat 11 gewonnen, 3 remise en 6 verloren. Abonnementen en Advertentlën voor dit blad worden aangenomen door den Agent IL v. d. TREDE. in het café was geweest en dat de kame raad zelf aangeboden had om eens te gaan kijken. Da.t zoowel hij, als de vrouw en de kastelein nu anders verklaarden, schrééf verdachte toe aan het feit, dat ze tegen hem samenspanden. De advocaat-generaal achtte de getuigen verklaringen zoo duidelijk en pertinent, dat hjj de uitlokking bewezen achtte en beves tiging van het vonnis van de rechtbank vor derde. Mr. D. J. I. van den Oever, de verdedi ging voerend, wees op verdachtes gunstig verleden. Nooit heeft iemand hem op een onwaarheid betrapt. De vrouw evenwel be zocht geregeld café's en ging met andere mannen om. Pleiter concludeerde tot vrij spraak en drong subs, op een voorwaarde lijke straf aan. NAGEKOMEN MARKTBERICHT Mais Gele La Plata aangekomen 161— 162,50; La Plata cinquantino stoomend naar aank. 19894; Amerik. gele no. 2 disponibel 162, stoomend 16061; Ame rik. gele no. 3 stoomend 159. Binnenlandsche granen (per 100 kg) Ha ver 5.756.50; Gerst Chevalier 7.50 7.85; Gerst Winter 7.407.65; Rogge 7.507.75. Peulvruchten (per 100 kg) Erwten, klei ne groene 910.10; Schokkers 10-^ 11,25; Bruine Boonen 2326 Rotterdam 5 Dec. Fijne zaden. Blauw maanzaad 23—25; karwijzaad 18— 19; koolzaad 910; geel mosterdzaad 12 16; lijnzaad zaai witbloei 8.509. VERGADERING AFD. VERE DER Z.L.M. VERE. Vrijdagavond hield de afd. Vere der Z.L.M. onder voorzitterschap van den heer J. Lampert haar algemeene jaarver gadering in den Campveerschen toren al hier. In zijn inleidingswoord weidde de voorz. uit over de resultaten van den oogst, die niet onverdeeld gunstig genoemd mogen worden. De voorz. der Coöp. Eiland Walcheren en de vice-voorz. en secr. van den Kring Walcheren waren verhinderd deze verga dering bij te wonen. Medegedeeld werd, dat de Polder Wal cheren het verzoek had ingewilligd om voortaan de sprinken op kosten der inge landen door den Polder Walcheren zelf te doen schoonhouden. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van de Z;L.M. be treffende de bestrijding van mond- en. klauwzeer werd na discussie besloten om tijdig een invoerverbod van Vee alsmede een strenge contröle op door veehouders voor genezen verklaard vee voor te staan. Met alg. stemmen werd het aftredende bestuurslid J. Lampert herkozen. Aan den RECHTBANK TE MIDDELBURG. (Zitting van heden 5 December) Vonissen. De volgende vonnissen werden uitgespro- I ploegwedstrijd der Z.L.M. het geitenfoksta- tion, de plaatselijke geiten-vereeniging en de rundveekeuring te Gapinge zullen voor ken: A. B. W. S., 31 jaar, kommies der belas tingen te IJzendijke, thans gedetineerd we gens „diefstal, meermalen gepleegd": 4 maanden gevangenisstraf met aftrek voor arrest; J. L., 43 jaar, werkman te Hoofdplaat, thans gedetineerd, wegens „in strijd met een tegen hem uitgevaardigd verbod, bin nen het bewakingsgebied terugkeeren"6 weken gevangenisstraf met aftrek voorar rest. ZIJN ECHTGENOOTE VERMOORD. Twintig jaar gevangenisstraf geëischt. Het O. M. bij de rechtbank te Maastricht eischte heden tegen den 26-jarigen mijnwer ker W. J. G. die in den nacht van 27 op 28 September zijn vrouw heeft vermoord, twintig jaar gevangenisstraf. In den ancht van Dinsdag 27 op Woens dag 28 September was de verdachte laat in den nacht naar huis gekomen. Eenigen tijd later hoorden hüisgenooten rumoer in het slaapvertrek van het echtpaar. De zoon van P. J. V., dus een broer van het slachtoffer, die was gaan kijken wat er aan de hand was, vond de vrouw bij het overhoop gehaalde bed, terwijl in het slaapvertrek een begin van brand was, waarbij ook de vrouw door het vuur was gewond. De vrouw bleek reeds dood te zijn. Het slachtoffer had verschillende brandwonden, o.a. in het gelaat. De vermoedes der Kerkraadsche politie, dat de brand niet alleen oorzaak was van den dood der vrouw, werden bevestigd door de resultaten van den doodschouw. De doktoren hebben nl. sporen van wur ging aan den hals van het slachtoffer ge constateerd. Ook het begin van brand in de slaap kamer was verdacht, en het onderzoek bracht aan het licht, dat zich op de bed- deplank, op dekens en op het ondergoed van de verslagene, petroleum-resten be vonden. De echtgenoot W. J. G., bleef hardnekkig ontkennen aan den geweldda- digen dood zijner vrouw schuldig të zijn. KOLENWERKER PLEEGDE VOOR 2.50 MEINEED. De 43-jarige kolenwerker J. J. ter S. werd indertijd wegens uitlokking van mein eed door de Rotterdamsche rechtbank ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, van welk vonnis hij in appel kwam bij het Haagsche Gerechtshof. Heden is de zaak behandeld. Uit 't getuigen verhoor bleek, dat Ter S. in een echtscheidingsprocedure met zijn echtge- noote gewikkeld was. Volgens de verkla ringen van zijn vrouw leefde verdachte met een andere vrouw samen, waarop zij een eisch tot echtscheiding indiende. Verdachte zelf beantwoordde zijn vrouw met een weder-eisch, haar van overspel be richtende. Om dit te bewijzen, had hij een kameraad overgehaald om voor de recht bank te getuigen, dat deze zijn vrouw in een bar had gezien, omringd door een aan tal mannen. Deze verklaring bleek op on waarheid te berusten, daar de kastelein al als getuige mededeelde, dat de vrouw nooit in zijn café's is geweest. Ook de kameraad bekende, dat hjj de valsehe verklaring had afgelegd, om ver dachte een plezier te doen. Deze had hem er eerst twee kwartjes, later nog twee gulden voor gegeven. De kameraad is wegens mein eed vervolgd en veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf. Verdachte hield vol, dat de vrouw wel 1939 de gewone subsidies wederom wor den gegeven. Aan het slot der vergadering werd door den leider van het landbouwkundig-bureau „Breda" van de Kalimaatschappij, ir. G. Roijackers, een lezing met lichtbeelden ge houden over het kaligebrek bij de cultuur gewassen. Verschillende vragen hierom trent werden nader toegelicht. De voorz. dankte den spreker voor zijn leerzame le zing en spoorde de aanwezigen aan tot het nemen van bemestingsproeven. Ook op ander gebied werden ditmaal door den directeur der Coöp. Eiland Wal cheren, den heer J. Philipse, verschillende inlichtingen verstrekt. Daar de directeur thans voor het laatst de afdeelingsvergade- ring bijwoonde, werd hem den dank der le den betuigd voor alles wat hij in het be lang der landbouwers gedaan heeft. Afd. Krabbendijbe der ZXJVf. KRABBENDIJKE. Donderdag vergaderde onder voorzitterschap van den heer A. P. Woutersen de landbouwver. „E.M.M.", afd. Krabbendijke der Z.L.M., in de zaal van den heer Otte. De heer A. J. P. Kakebeeke, bestuurslid, had bericht van verhindering gegeven we gens uitstedigheid. Medegedeeld werd dat eenige leden de proefboerderij in den Wil- helminapolder hebben bezichtigd. Daar wer den vele ervaringen op landbouwgebied op gedaan. Bericht was o.a. ingekomen van de hee- ren J. Traas en J. C. Kok, die belden be dankten als lid der vereeniging, daar ze geen grond meer hebben. Besloten werd aan het inlichtingenbureau voor chilisalpeter te verzoeken om in deze maand of in Januari de geluidsfilm „Het vruchtbare Land", te vertoonen voor leden en genoodigden alsmede voor de Ver. van oud-leerlingen en de tuinbouwver. Aan den heer J. Weststrate zal worden verzocht enkele lessen te willen geven in motorkennis, zelfbinders enz. Bij de verkiezing van twee aftr. bestuurs leden n.l. de heeren A. F. Woutersen en I. J. Smallegange wenschte de heer Wou tersen niet meer in aanmerking te willen komen als bestuurslid, zulks wegens het vertrek uit de gemeente, evenwel zal hjj lid der afdeeling blijven, wat door de ver eeniging zeer op prijs werd gesteld. De heer G. A. van Nieuwenhuijsen bracht den heer Woutersen hartelijk dank voor wat hij voor de afd. heeft gedaan als bestuurs lid, waarvan de laatste 13 jaar als voor zitter. De secretaris C. Tollenaar sloot zich hierbij aan en memoreerde de groote ver diensten van den heer Woutersen, die 25 jaar bestuurslid der afdeeling is geweest. In zijn plaats werd tot bestuurslid ge kozen de heer L. Th. Vogelaar en herkozen de heer I. J. Smallegange. Herbenoemd werd tot secretaris-penningmeester de heer C. Tollenaar. De contributie voor 1939 werd weer vast gesteld zooals vorige jaar. De heer J. van Luijk bracht verslag uit over de rekening 1937, welke in orde werd bevonden. Bij de rondvraag merkte de secretaris op, dat de heer G. A. van Nieuwenhuijsen op 30 November 1898 tot bestuurslid werd ge kozen en thans dus 40 jaar bestuurslid der afdeeling is. Dit jubileum kon hij niet on opgemerkt laten voorbijgaan. In welgeko zen woorden werd hij hartelijk gefeliciteerd. De heer Nieuwenhuijsen dankte voor deze opmerking, waarna men nog gezellig bij elkaar bleef. II

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 3